De Etappen- en Verkeersdienst- D UIT HET BUITENLAND. Spoct m Speê een voor ons leger H. G. Wells als filosoof en romanschrijver. E Engelsche auteur Wells is zonder eeni- «en twijfel een der merkwaardigste schrijvers van den tijd. In zijn lange litteraire loopbaan heeft hij een aan- pken geschreven, welke gezamenlijk een vangrijke bibliotheek vormen, boeken Lj alleiiei slag. Men kent hem als schx-ij- boeiende, intelligente ontspanningslectuur, :tfLk als auteur van fantastische verhalen, - en daar doen denken aan de ideeënwereld Mes Verne. Men herinnert zich wellicht de ■f welke in Amerika werd veroorzaakt door ^L-uitzending van zijn boek „War of the dat een overval der Mars-bewoners op j rdc behandelt. Ook weet men wellicht van 'Thaal »The invisible man", de onzicht- 'an die'zelfs op wonderlijke wijze werd ver- Wells schreef meer dan vijftien boeken van - genre en vond daardoor een zeld- zeldzame ^kennis» uilgebreiden lezerskring; nog grooter is zijn L echter door zijn meer filosofische en ge- ftaindige verbeeldingen en studies. Zijn we- 'LLiedenis „Outline of history", zijn voor den omtrent de crisis in onze Westersche hebben in zijn vaderland en ver daarbui- m veel belangstelling en instemming ge- '^eD zal het niet gemakkelijk zijn om Wells' de Engelsche letterkunde te bepalen. Dat Mil zeer levendig en intelligent schrijver is, -and zal het betwisten. Dat hij beschikt over fantasie en een zeer scherpe men- - het is duidelijk. Dat hij een figuur iteonderlijk formaat een man met een zeer iiiidige, cultureele interesse, ook dit staat Tiaar is hij een groote kunstenaar? Is zijn Llding van het zieleleven zoo intens en diep, uU zijn werk onvergetelijke gestalten voor ons !s,en? Wanneer men aan Wells denkt, ziet men ederlijke» fantastische verschijningen, doch feschiên heeft de auteur zelf gevoeld dat zijn Le in dit opzicht nog verschillende leemten Lilde,Wellicht heeft hij zich bij het klimmen f jaren steeds meer leeren afvragen, of de bvan iederen dag niet een veel ingewikkel- i fantastischer wezen is dan een Mars-machi- 35 dan ook: de laatste jaren heeft Wells zich op het schrijven van gewone, men- ujjke romans, zonder de speculatieve fantasie zijn vroegere boeken. Als resultaat van dezen nekeer kan men ook zijn nieuwsten roman -epos of Dolores" zien, een verhaal, dat in zijn aderlijke psychologie toch verschillende nieuwe lelijkheden van dit merkwaardige schrijver- ip openbaart. De hoofdpersoon van „Apropos of Dolores" is ênbeck, een groot Engelsch uitgever. Hij is met -yrouw Dolores op een tocht door' Frankrijk en vooruitgereisd om op een rustig plekje er gs in Zuid-Frankrijk een hotel te vinden, waar I, jan genezen van haar kwaal. Op dien tocht 4 L Steinbeck in Rennes, een heerlijk oud stad- waaraan de moderne tijd spoorloos, schijnt te =3 voorbijgaan. Prachtige geveltjes, pittoreske rijtjes, oude muren, grijs en verweerd, stille itschen, ver weg van het jachten en het rumoer een wereldstad. Alles is hier bezonnen en istlg, alles ademt hier een leven, dat Steinbeck lawelijks vermoeden kon. Wells heeft dit stadje jzijn boek prachtig weergegeven, vol karakte- kek?,.details en met een. zuiver gevoel voor de jtarfeer. Eet js alleszins verklaarbaar dat een man als Weck plotseling in deze sprookjesachtige ügeving geraakt aan het filosofeeren slaat, g twijfelt aan de juistheid van zijn drukke leven, üjtwijfelt aan zichzelf. Hij dacht gelukkig te zijn, W is hij dat werkelijk? Aldus peinzende be- ülhij zijn gedachten aan het papier toe te ver- hmen en zoo ontstaat dit boek: Steinbeck is de i-üguur, door Wells op een kritiek oogenblilc van als schrijvende aan een dagboek in- iwerd, zeer groot deel van dezen roman is dan ook [wijd aan bespiegelingen van velerlei aard, hbeck denkt na over het leven en over zich- en Wells heeft volop gelegenheid allerlei be bouwingen van eigen origine in te vlechten. Kan Ma mensch wel gelukkig zijn? Volmaakt gelukkig? f'abeck—Wells gelooft het niet; alleen de die- sa zijn geheel gelukkig, zegt hij, want zij weten zij sterven zullen. De dood van een mensch ttrpt, bewust of onbewust, altijd zijn schaduw Kï: het leven vooruit. Ook over de beschaving Khaar toekomst denkt SteinbeckWells na; hij uitgever van groote series populaire, weten- liappelijke geschriften. Kan men daardoor de Mhheid opvoeden en verbeteren? Kan men ifmensohheid op eenige andere wijze opheffen en !«n? is een schrijver van enorme eruditie en fö boeiend causeur, dus men leest bijna vooft- itend geboeid wat hij over deze onderwerpen h zeggen heeft, zelfs al bedenkt men, dat ze met feu roman als zoodanig niet overal te maken heb- jH zelfs ook, wanneer men het niet met hem 'f® is, (Dit laatste zal misschien dikwijls het ge- zijn, want Wells is een auteur, die van „ge- ^-gde1' onderstellingen en gedachten houdt). voornaamste bespiegelingen in dit werk gel- öfn echter de verhouding tusschen man en vrouw, liever: de man, in.zijn verhouding tot de vrouw ^inbeck denkt diep na over dit eeuwenoude en 'Ws nieuwe menschelijke probleem, vooral in Vfr'oand met zijn vrouw Dolores. Zij geeft hem JÈmeer dan genoeg stof tot overpeinzingen van ^lijken aard. Het is een wonderlijk, grillig fózcn van gemengd Schotsch-Armenische af- *®t: een vrouw van felle contrasten, voortdu- jjM geënerveerd door de bijna spreelcwoorde- Wi flegmatische correctheid van haar man. Zij hem, doch zij belaagt hem tevens om hem 'Mteii deelen in haar eigen onevenwichtigheid: ««r kwaal is nauwelijks iets anders dan een per- cfflente opwinding om Steinbeck van zijn rustige berooven' tol dit doel te bereiken schept zij de vreemdste iluaties, die door Wells in vele gevallen met Mant meesterschap en met scherpen humor zijn gffe^ld. Zij maakt scènes in hotels, is belachelijk beschuldigt hem telkens van ontrouw, zich met zondei-linge vrienden en met een exotische weelde, zij bereikt niet an- ®5dan dat haar man over zijn leven en zijn ge daan het mediteeren slaat en dat hij tegenover ff nog rustiger en meegaander wordt. W°i gaa* Steinbeck naar andere dingen van hl i ver^angen, hoezeer zijn merkwaardige J>res hem ook bezighoudt. Hun huwelijk is kin- f gebleven misschien is dit ook een der a^en van Dolores' grilligheid maar uit een Uit heeft Steinbeck nog een dochter ÖMrii hee^ haar lang uit het oog verloren, r zijn vele reizen heeft hij haar verwaarloosd, ,1ans Wil hij haar weer opzoeken om te ge- Luw Vuan ru?hger, zekerder gevoelens dan zijn tiet i' m hieden kan. Doch de ontmoetingen jjj zljn dochter doen de jalouzie van zijn vrouw iet f 'ger aanvallen groeien, de scènes in W .nra.ns^e hotel waar zij vertoeven, worden feL L'., eh®r ®n na enkele weken hopeloos gekra- .!l «'erft zij. J^nbeck nu gelukkig? Hij is vrij, hij is ver tol' zii /ar °P'ia2arij en hij is eindelijk ook; vrij L .w}'-dochter naar Frankrijk te noodigen en taakt f 6en grooten vacantietocht te maken. Hij fóövii'n <fSc^en weer aan het peinzen, nu over den tók a1\ f Waarhij SteinbeckWells voorname- Drieven van den apostel Paulus tot onder werpen van nogal gewaagde bespiegeling maakt. Dan komt de dochter, maar de reis met haar wordt een schrijnende teleurstelling: hij is van haar vervreemd en zij is een vrij oppervlakkig meisje. Weer verlangt hij naar de eenzaamheid, evenals in de bewogen dagen met Dolores. En dan draait hij in dezen vicieuzen cirkel rond: in ge zelschap verlangt de mensch naar eenzaamlieid, in de eenzaamheid verlangt hij naar gezelschap. Een vlaag van plotselinge verliefdheid op een toeval lig passeerende jonge vrouw, die hij even later nergens meer vinden kan, doet hem tot verdere bezinning komen: zijn jaren van groot geluk met een vrouw zijn voorbij, hem rest niets dan een met gedachten, droomen en idealen bevolkte een zaamheid. H. G. WELLS. Zoo eindigt Wells dit merkwaardige boek, waar in hij verschillende zijner meest brillante eigen schappen op onderhoudende wijze heeft tentoon gesteld. Of „Apropos of Dolores" echter als roman over het geheel genomen geslaagd kan worden ge noemd en of Wells als kunstenaar een gaaf werk heeft geschapen, is nog de vraag. Er is over het algemeen te veel bespiegeling in het boek, hoe in teressant en meesterlijk deze op zichzelf ook is. Niettemin blijft de figuur van Dolores een won derlijke creatie, waartoe men een acteur als Wells niet onverdeeld in staat zou achten: haar bizarre verschijning is met waar meesterschap geschil derd. En al kan men dan verschillende bezwaren tegen dezen nieuwen roman inbrengen. „Apropos of Dolores" is in ieder geval een ongemeen interes sant boek, het product van een levendigen, scher pen geest. GABRIEL SMIT. - „Apropos of Dolores', a. novel by II. G. Wells. Jonathan Cape, London, MCMXXXIX, belastingverlaging thans geen aanleiding be staan. Wat op sociaal en cultureel gebied ver richt wordt, eischt eerder uitbreiding dan in krimping. Een solied financieel beheer wordt gevoerd, maar het financieele beeld is toch geenszins uitermate gunstig. Wanneer de eer ste post der inkomsten, het ditmaal uitzonderlijk hooge batig slot, waarop men zeker niet voor het volgend jaar rekenen mag, wordt wegge dacht zou er een tekort zijn van 1.3 millioen. Een lid wilde niet een millioen maar f 500.000 in het Wegenfonds storten. Eenige leden waren teleurgesteld dat de in druk wordt gevestigd, dat met de werken tot grondverbetering in Geestmerambacht niet krachtig wordt voortgegaan. Gewezen werd op het feit, dat het besluit twee proefpolders te maken met bijna algemeene stemmen in de Staten genomen is. Ook de commissie voor de be hartiging van de belangen van Geestmeram bacht is vrijwel unaniem van meening, dat ook de polder te Zuid-Scharwoude dient te worden gemaakt. Over den Economisch Technologischen Dienst zeiden verschillende leden dat, blijkens het ver slag, tot dusver van dezen Dienst niet veel is uitgegaan. Van meer dan eenzijde werd dit toegeschreven aan het feit, dat het particuliere bedrijfsleven niet zoozeer behoefte heeft aan voorlichting dan wel aah' geld om de outillage der bedrijven zóó te maken, dat men aan de moeilijkheden het hoofd zou kunnen bieden. Men noemde de mislukte poging van den Dienst, de netten-breierij op gang te brengen, om aan te toonen hoe moeilijk het is iets nieuws te creëeren, wat werkelijk economische waarde heeft. Intusschen zal een meer gedetailleerd overzicht van. de werkzaamheden van den Dienst, speciaal voor de statenleden bestemd, een be ter beeld van de waarde der verrichtingen ge ven. Gevraagd werd, of Ged. Staten bereid zijn, het verzoekschrift over te leggen, dat ten gun ste van het herstel der vroegere subsidies op 7 Juni 1939 door de gemeente Haarlem is inge diend. Verscheidene andere gemeenten hadden naar deze leden meenden te' weten, dit verzoek ondersteund. AFDEELINGSVERSLAG PROV. STATEN. Uitbreiding werkloosheidsbestrijding gevraagd. BELASTINGVERLAGING NOODIG GEACHT. Aan het algemeen verslag der afdeeüngen van de Prov. Staten van Noord-Holland betreffende de begrooting der- provinciale inkomsten uitgaven voor 1940 is het volgende ontleend. Verscheidene leden meenden dat de solide financieele politiek der voorafgaande jaren het mogelijk maakt, met eenige gerustheid de toe komst in te gaan. Het vertrouwen werd uitge- sproken, dat, behoudens door het nastreven van gepaste zuinigheid en het waken tegen onnoodige uitzetting van het administratieve apparaat, niet de weg van aanpassing en bezuiniging die' de landspólitiek vele jaren gekenmerkt heeft, zou worden ingeslagen. Eenigé leden zagen geen aanleiding om Ged. Staten lof toe te zwaaien. Zoo ontbreekt ieder voornemen, steun te geven aan land- en tuin bouw; geen plannen worden beraamd tot ver hooging van de productiviteit van den bodem. De op de vorige begrooting uitgetrokken be dragen van f 500.000 en f 250.000 bleven onge bruikt. Slechts spaarzame mededeelingen werden verstrekt omtrent de uitkomsten van het demon stratie-bedrijf in de Haarlemmermeer. Het finan cieel beleid getuigde, naar deze leden oordeel den, niet van een vooruitzienden blik; elke aan wijzing omtrent de mogelijke verhooging van loonen en salarissen van het provinciaal perso neel ontbreekt. Meer samenwerking tusschen Prov. Staten en de gemeenten werd gevraagd op het gebied van het werk der schoolartsen, de nazorg voor gees teszieken, het bouw- en woningtoezicht en op waterstaatsgetoie d Blijkbaar is bij de raming der opcenten reeds op tegenvallers gerekend. Gaarne zou men ver nemen, hoe de raming der opcenten geweest zou zijn, indien men louter met de crisis- en niet met oorlogsomstandigheden had rekening ge houden. Eerst indien men dit cijfer onder oogen krijgt, kan men het begrootingSbeeld zuiver zien. Gevraagd werd, of het wel noodzakelijk was een millioen in het Wegenfonds te storten. Niet besteed werd het voor werkverschaf fing en werkverruiming voor 1939 uitgetrok ken bedrag van een half millioen. Evenmin werden besteed f 250.000, bestemd voor de financiering van extra maatregelen tot be strijding van de werkloosheid. Met kracht werd er op aangedrongen in 1940 de toege stane credieten te gebruiken. Resumeerende stelden de leden hier aan het woord, de vraag, of er, gelet op het niet-gebrui- ken der toegestane middelen in 1939, de niet- gebleken noodzakelijkheid, een millioen in het Wegenfonds te storten en het waarschijnlijk hoogere bedrag aan opcenten, waarmede reke ning zou kunnen worden gehouden, geen aan leiding zou bestaan tot eenige belasting verla ging, b.v- van 2 opcenten. En zeker, zooals een ander lid opmerkte, wan neer daarbij de groote post „onvoorzien" in aanmerking wordt genomen. Een crisisfonds? Enkele leden stelden de vraag, of het niet wenschelijk was een Crisisfonds te vormen om m de bijzondere nooden van de minst draag- krachtigen in de stedelijke en plattelandsbe volking in den komenden winter te kunnen voorzien: hierin zouden de middelen welke nu als overschotten op verschillende, begrootingsposten voorkomen, gestort kunnen worden. Verschillende andere leden waren van oordeel dat aan belastingverlaging thans niet kan worden gedacht wegens de onzekere toekomst. Maar ook indien het minder donker zou wor den dan door velen verwacht wordt, zou voor Nederlandsch schip op de „Vliehors" gestrand. Pogingen het vlot. te sleepen tot nu toe mislukt. Zaterdag is het zich op de thuisreis bevindende Nederlandsche stoomschip „Jeannette", toebe- hoorende aan Soetermeer, Fekkes' cargadoors- kantoor te Rotterdam, op de Vliehors gestrand. Aan boord bevinden zich elf opvarenden. Kapi tein is de heer Ree. De sleepbooten Texel" en „Stortemelk" van de reederij Doeksen hebben Zondagochtend een poging gedaan het schip vlot te trekken. De tros sen knapten echter af. Heden zou opnieuw wor den getracht het vaartuig vlot te brengen. Voor schip en bemanning toestaat geen gevaar. De zee is kalm. De „Jeannette" die in 1918 is gebouwd heeft een bruto-inhoud van 454 ton. E woorden laten zich zoo gemakkelijk neerschrijven: Etappen- en Verkeers dienst. Punt. De Nederlapder in 't jaar 1939 komt ze een enkel keertje in zijn lijfblad tegen. Maar als hij z'n krant laat zak ken is hij ze op slag weer vergeten, onbewust van het feit. dat achter deze woorden een organi satie schuilt, zonder welke de mobilisatie stellig niet zoo vlot verloopen zou zijn als thans het ge val is. Dezer dagen heeft de directeur van den Etap pen- en Verkeersdienst, de kolonel van den Generalen Staf H. H. Thoden van Velzen, in een persconferentie te 's Gravenhage enkel tipjes opgelicht van den sluier, welke de zoo uiterst belangrijke en moeilijke taak van zijn medewerkers omhult. Daarnaast heeft de kapi tein-intendant W. Ch. Wensink een uiteenzet ting gegeven van de werkwijze der afdeeling In tendance. Op deze wijze hebben de vertegen woordigers der Nederlandsche pers een alge meen inzicht gekregen over de voedselvoorzienn; van den soldaat en de werking van den verple gingsdienst. Een moeilijke taak..Inderdaad, kolonel Thoden van Velzen, die in overeenstemming met de militaire belangen slechts een algemeen beeld geeft, verheelt de moeilijkheden, welke zijn dienst het hoofd heeft moeten bieden, niet. Daar is in de eerste plaats de Veldpost die aanvankelijk slechts met zeer groote vertraging werkte, maar waarop thans niets meer te zeggen is. Verder zij hier opgemerkt, dat de Etappen- en Verkeers dienst een der militaire organisatie's is, welke met vele banden aan de burgermaatschappij is ver honden. Zijn staf telt officieren, die nimmer actief gediend hebben, maar wier aanstelling, in verband met hun positie bijvoorbeeld bij P.T.T. noodzakelijk was. Voorts is deze dienst het orgaan, dat van de burgers de motorvoer tuigen en schepen vordert. Daarom kan gerust gezegd worden, dat de Etappen- en Verkeers- directie zich precies op de grenslijn tusschen de burgermaatschappij en het militaire leven be vindt. Het is een van de redenen, dat er steeds naar den gulden middenweg gezocht moet wor den, waarbij men zoowel de belangen der mili tairen als van de burgers in het oog houdt. ju» ^im uiiiiii llllillllllll! ui VOETBAL. V. S. V.—Xerxes (6-5) Vriendschappelijk) Direct trachten de bezoekers hun tegenstanders te overrompelen, maar de V.S.V.-verdediging weert zich uitstekend en de Rotterdamsche vooi'hoede mist nog het goede schot. Doch reeds spoedig weet V.S.V. het spel te verplaatsen en zet haar voor hoede den aanval op, welke direct zeer gevaarlijk is. Ondanks het gemis van Balvers worden zeer goede en talrijke aanvallen op het Xerxes-doel on dernomen. Nadat de doelverdedigèr van Xerxes uitstekend werk heeft verricht bij. een schot van Sterk trekt de voorhoede van V.S.V. er nogmaals tusschen uit en Kuil loopt den bal in het doel. (1D). De animo komt er nu bij V.S.V. nog imeer in en voortdurend zijn de V.S.V.'ers op de Rotterdam sche helft. Nuraan, die reeds een wedstrijd met het derde elftal had gespeeld en nu als invaller fun geert doet in de V.S.V.-voorhoede zeer goed werk en zijn doorzetten wordt tenslotte met een doelpunt beloond. (2-0). Even later benut v. d. Lugt alweer een voorzet van Sterk en schiet hij onhoudbaar in. (30). De doelverdediger van Xerxes doet al het mo gelijke en hij stopt nog eenige schoten van Sterk én v. d. Lugt. Toch kan hij niet beletten, dat Nu- raan op prachtige wijze mét een zeer hard schot opnieuw doelpunt. (40). Een tegenaanval levert Xerxes dan eveneens een doelpunt op, doordat keeper Michel een voorzet van den rechtsbuiten der bezoekers verkeerd be oordeelt. (41). Aan den anderen kant belandt een schot van Sterk tegen de lat. Wanneer Lagendaal dan een verren pass toege speeld krijgt, doelpunt deze door langs den uitloo penden Michel te schieten. (42), Met dezen stand bVeekt rust aan. Na de hervat ting neemt Xerxes eenigen tijd het -initiatief over en binnen enkele minuten heeft haar linksbinnen met zijn schot succes. (43). Doch dan geraakt het spel weer geheel verdeeld. De aanvallen op beide "doelen zijn zeer talrijk en de verdedigingen blijken gemakkelijk passeerbaar. V. d. Kuil krijgt dan den bal van zijn middenlinie toegespeeld en met een goed schot brengt hij den stand op 53. Even later komt een schot van Sterk tegen den paal. Dan wordt Michel met een schot van den rechtsbuiten opnieuw gepasseerd. (54). Xerxes zet er thans alles op om gelijk te maken en zij slaagt 'hierin door middel van haar rechts binnen. Dant ontbrandt de strijd om het elfde doelpunt. En het fs Van der Lugt die er tenslotte voor zorgt dat V.S.V. dit en daarmee ook de overwin ning in de wacht sleept en wel door een voorzet van DÖhring onberispelijk in een doelpunt om te werken. Kennemers 2—Zandvoort 2 (7—6) De reserves van Kennemers hebben in een doel- puntenrijken wedstrijd een overwinning behaald op Zandvoort 2 dat deze nederlaag -aan eenige blun ders van haar doelman dankte. De bezoekers namen het eerst, ide leiding, maar Ooyevaar bracht reeds kort na dit doelpunt de partijen weer op gelijken voet. (11). Opnieuw wist Zandvoort door den linksbuiten een voorsprong te nemen. Ooyevaar en Hoen gaven den doelman echter tweemaal het nakijken, waar door Kennemers-met 32 leidde. Nog voor dé rust scoorde Zandvoort nog eens, doch Semeins gaf Kennemers opnieuw een voor sprong. (4^3). In de tweede helft liet de doelman van Zand voort schoten van Ooyevaar en Hoen door zijn handen glippen, waardoor de roodzwarten onver wachts met 6—3 de leiding hadden. Deze voor sprong wist Hóen zelfs nog te vergrooten tot 7I De beozekers. hielden onda nskdezén achterstand hardnekkig vol.' Eindelijk zagen zij iht hande wer ken beloond met een goed doelpunt :van den links buiten. (74)^ Dit doelpunt-spoorde de Zandvoorters nog meer aan. De rechtsbuiten wist met tweede goede scho ten Brethouwer tweemaal te passeeren. (76). De resteerende tijd was echter te kort om den achterstand in te loopen, i JCo&met JAadett turn VeCzen i scAetst de taak item zifttMenst onmisbare organisatie. (Van onzen specialen verslaggever). Wat de taak van den Etappen- en Verkeers dienst nu eigenlijk is? In de eerste plaats de aanvoer van personeel en materieel in den meest uitgebreiden zin van 't woord van achterland naar de strijdmacht, benevens afvoer van personeel (waaronder zieken, g wonden en geïnterneerden) van de strijdmacht naar 't achterland. Een tweede, niet minder belangrijke taak is het aanleggen en voor bruik gereed maken van gemeenschapswegen (waterwegen, spoorwegen, kunstwegen) en van verbindingen (radio, telefoon en telegraaf) van het achterland naar de strijdmacht en omge keerd. Ten derde heeft de dienst tot taak voor raden uit blootgestelde gebieden naar t achter- lan te vervoeren, terwijl hij voorts als neven taak de, zorg heeft voor alles wat met het motormaterieel samenhangt. De directeur beschikt over een staf Etappen-directie ingedeeld in een aantal sectiën, welke weer over een aantal uitvoerende organen beschikken. Zoo is er de Sectie Algemeene Zaken, welke de algemeene personeelsaangelegen heden behandelt en welke ook den afvoer van de burgerbevolking regelt. Deze is thans reeds in klein formaat, of in „luxe-uitvoering", zooals de militairen dit noemen, hier en daar aan den gang. Als uitvoerend orgaan heeft deze sectie de beschikking over etappen-troepen, die o.a. tot taak hebben diverse magazijnen te bewaken. Een tweede Sectie is die van den Spoorweg dienst, welke in het bijzonder belast is met het beschikbaar stellen van treinstellen voor groote vervoeren. Tijdens de mobilisatie en concen tratie van de troepen heeft deze Sectie voortref felijk werk geleverd, terwijl zij thans even voor treffelijk werk doet bij het vervoeren van de verlofgangers. Spoorwegtroepen staan als uit voerend orgaan ter beschikking van het sectie hoofd. Deze zullen tot taak hebben vernielde spoorlijnen te herstellen op die plaatsen, waar "t voor het gewone spoorwegpersoneel te gevaar lijk zou zijn. Een ondankbare taak. De sectie welke vermoedelijk de ondankbaar ste taak heeft is die van den Motordienst. On dankbaar? Inderdaad! Want hierbij zetelen de menschen, die auto's en motoren vorderen De Etappen-Directie is verder in de volgende secties ingedeeld: de Vaartuigendienst, de Ver bindingsdienst (telefoon, radio, telegraaf postduiven), de Veldpostdienst, de Bruggen en Veeren, de Wegen en de Luchtvaartdienst. Alle secties beschikken over uitvoerende organen. Maar bovendien telt de Etappen-dienst nog een aantal af deelingen, waartoe behooren: de In tendance, de Geneeskundige Dienst, de Veteri naire Dienst, de Artillerie en de Genie. Is de afdeeling Intendance, die in een volgend arti kel onder de loupe genomen zal worden, wel één der voornaamste, ook de Geneeskundige Ddenst, waaronder de door de Roode-Kruis- Compagniën voor de gewonden ingerichte treinen en vaartuigen ressorte-eren, is zeer belangrijk In verband met het feit, dat de ingerichte ope ratie- en verbandschepen over een uitstekende outillage beschikken, kost het soms wel eens moeite deze voor oórlogsgebruik vast te houden, temeer omdat verschillende militaire hospitalen niet zoo heel erg modern ingericht zijn. De afdeeling Artillerie, heeft verschillende mu nitietremen en -vaartuigen onder zich. Het laden van deze tremen en schepen was zeer goed voorbereid en is door eenige honderden haven arbeiders binnen eenige dagen met zeer te prijzen ijver en met groote snelheid uitgevoerd Ergens in ons land staan en liggen treinen en om op 't eerste sein daarheen worden, waar hun inhoud schepen gereed, gedirigeerd te noodig is. De Genie zorgt voor den aanvoer van het materieel, benoodigd voor 'den bouw van stellin gen. Honderden tonnen prikkeldraad, enorme hoeveelheden hout enz. enz. zijn per schip naar eindstations vervoerd en vandaar gedirigeerd naar de plaatsen, waar het materiaal aange vraagd was. Zoo gaat het ook met de gevraagde munitie. Overal zijn de noodige aanvullingsplaatsen, waar de munitie opgeslagen wordt, als zij van de eind stations komt. Van de fabriek gaat de mamitie eerst naar de hoofdmagazijnen, dan wordt ze ter beschikking van den directeur van den Etappen-? en Verkeersdienst gesteld en deze diri geert de noodige aanvulling per trein naar de eindstations. Zoo is, in 't algemeen, de gang van zaken welke, vooral bij 1914 vergeleken, toen de Etap pen- en Verkeersdienst slechts een tweetal di- visiën in Noord-Brabant „bediende" een minu tieuze voorbereiding vergt. Het is een moeilijke opgave om er voor te zorgen, dat er geen stag natie komt, zooals bij den Veldpostdienst eenigen tijd geleden het geval is geweest. Maar des te grooter is de voldoening, wanneer geconstateerd kan worden, dat men, met den volledigen inzet van alle beschikbare krachten er in slaagt om alles op tijd daarheen te brengen, waar het noodig is (Nadruk verboden). Eeuwfeest tentoonstelling van „Arti et Aniicitiae". AMSTERDAM, 11 Noeemiber. Onder zect groote belangstelling is Zaterdagmiddag in de zalen van „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam, de tweede eeuwfeesttentoonstelling geopend die ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van dit schildergenootschap is eorganiseerd. Het eeuwfeest zou herdacht worden met een reeks van' feestelijkheden, die helaas door de tijdsomstandigheden aanzienlijk moesten wor den bekrompen. In het voorjaar werd de eerste eeuw feesttentoonstelling gehouden, die een over zicht gaf van het werk van de vroe gere leden van Arti, waartoe alle groot meesters van de Amsterdanïsche school hebben behoord. Deze tentoonstelling geeft een over zicht van het werk der tegenwoordige leden, waarbij een eereplaats is ingeruimd voor een tweetai portretten van den portretschilder Louis Goudman, die op 27 September j.l. is overle den. Prof. Mr. G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten- en Wetenschappen, heeft de tentoonstelling ge opend. Tot de aanwezigen behoorde o.m. de com missaris der Koningin in de provincie Noord- Bolland mr. dr. A. Baron Röell. Toekenning gouden medaille van H.M. de Koningin. De gouden medaille van HM. de Koningin is toegekend aan den schilder David Schuilman voor zijn schilderij „Haven te Volendam". De eerste premie is toegekend aan S. L. Schwarz voor 't schilderij „Haven te Dalmatië" en de tweede premie aan mej, Marianne Fran ken voor. haar „Stilleven met gele veer". Bloembollenbedrijf en boom- kweekerij worden gesteund. Bijstand aan het bloembollen-surplusfonds. 's-GRAVENHAOE, 13 November. De minister van Economische Zaken maakt be kend, dat hp besloten heeft aan het bloem- bolenbedrijf en aan de boomkweekerü, welke beide bedrijfstakken door het verloren gaan van een belangrijk deel van den uitvoer in een bijzonder ongunstigen toestand verkeeren, financieele hulp te verleenen. Voor het bloembollenbedrijf zal deze bijstand hierin bestaan, dat aan de stichting bloembollen- hoogste 3 millioen gulden zal worden verleend ten surplusfonds te Haarlem een bijdrage van ten einde dit fonds in staat te stellen het surplus aan bloembollen van den oogst 19381939 zooveel mo gelijk tegen den daarvoor vastgestelclen vergoe- dingsprijs in te nemen. Tot steun aan de boom- kweekerij zullen door de regeering boomkweeke- rijproducten worden opgekocht tot een bedrag van ten hoogste 1 millioen gulden. Omtrent de nadere uitwerking van deze steun maatregelen zal nog met het bloembollenvak en het boomkweekerijtoedrijf in nader overleg wor den getreden. 1' Cor van der Lugt Melsert neemt ontslag als directeur van „Het Nederlandsch Tooneel". Het Alg. Handelsblad meldt, dat de heer Cor van der Lugt Melsert, die tengevolge van ziekte reeds eenigen tijd zijn werkzaamhe' den niet heeft kunnen waarnemen en nog geruimen tijd rust zal moeten nemen, zijn ontslag heeft genomen als directeur van het Nederlandsch Tooneel, het gezelschap dat is aangewezen als vaste bespeler van den Stadsschouwburg' te Amsterdam. De heer A. Defresne zal tijdelijk de functie van directeur waarnemen. Ds. A. B. TE WINKEL OVERLEDEN. Te 's Gravenhage is op 59-jarigen leeftijd over leden ds. A. B. te Winkel, Ned, Hervormd pre dikant en vic.e-voorzitter van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk. De antwoorden van Engeland en Frankrijk. (Men zie eerst pag. 1) Volgens Havas zijn de antwoorden van Presi dent Lebrun en den Koning van Engeland iden tiek voor zoover den inhoud betreft en vullen zij elkander aan. De Poolsche regeering werd op de hoogte ge houden bij de uitwerking' der beide antwoorden. De Fransche tekst werd besproken in den minis terraad. De Koning van Engeland moest een diploma tiek document opstellen, dat refereerde aan vroe gere officieele verklaringen. Bovendien moesfi overleg worden gepleegd met de regeeringen dep verschillende deelen van het Britsche rijk. Britsche pers tevreden over antwoorden. Eensgezind keurt de Britsche pers de Engelsch^ en Fransche antwoorden op het Nederlandsch- Belgische vredesinitiatief goed. De Times zegt^ de antwoorden geven een gezaghebbende verkla ring over de voorwaarden waarop Frankrijk en Groot-Brittannië bereid zullen zijn sluiting vaii vrede te overwegen. Wanneer Koningin Wil- helmina en Koning' Leopold in staat zullen zijn voorstellen van Duitsehland mede te deelen, wel ke een overtuigend bewijs geven van de oprecht heid van Duitschlands wensch naar vrede doop. definitieve daden en door het leveren van een doeltreffenden waarborg voor zijn voornemen om verplichtingen na te komen, dan zou de BritschQ regeering deze voorstellen ernstig in overweging nemen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3