VELSEN IJ Vragen in de af deelingen. En wat er op geantwoord werd. Hoofdstuk VI van de Gemeentebegrooting voor 3940 (Openbare Werken) gaf in de afdeelingen aanleiding tot de volgende opmerkingen: Volgnummer 199. De weg naar het zeestrand bij de Z.Z. Vissohershaven kon dit jaar niet meer als voorheen dloor het publiek worden gebruikt. Deze en andere militaire maatregelen hebben het bezoek aan het strand aldus een lid, ongunstig beïnvloed, waarom werd gevraagd wat gedaan zal worden voor verlichting van de lasten der pachters. Te vens werd de vraag gesteld of er onder deze pach ters achterstand bestaat in de betaling der ver schuldigde pachtsommen. Vervolgnummer 200. Een lid merkte op, dat de gemeente thans zonder kampeerterrein is. Hoewel niet bekend is hoe lang de buitengewone omstandigheden zullen duren, werd de vraag gesteld of de mo gelijkheid bestaat, dat de gemeente, voordat de volgende zomer aanbreekt en in dien tus- ,x schcntijd tot demobilisatie mocht zijn over gegaan, op een ander kampeerterrein beslag kan leggen. Genoemd werd het perceel duin- terrein van de Erven Borecl van Hogelanden. Het lid drong er bij het College op aan deze mogelijkheid onder de oogen te blijven zien. Enkele leden maakten met voldoening gewag van 'de verbinding van Oosterduinplein en Kennemer laan en zouden gaarne zien, dat. waar mogelijk, met dei-gelijke verbindingen niet te lang wordt ge wacht. Daarbij werd speciaal gedacht aan de af ritten naar de Visschershaven. Weer andere leden constateerden, dat in de be grooting verschillende straten genoemd worden, die vernieuwd en herstraat zullen worden. Deze leden hadden daarbij echter de Kalverstraat en de Willebrordstraat, om slechts een paar voorbeelden te noemen, gepust. In verband hiermede werd de vraag gesteld hoe het staat met de toezeggingen die zijn gedaan om te trachten uit het „Werkfonds" gelden voor straatverbetering te verkrijgen. Een lid, sprekende over de Kalverstraat, noemde den toestand daar chaotisch*en uitte zijn bevreemding, dat het gemeentebestuur niets doet om daarin verandering te brengen. Hü drong met klem op verbetering aan en wees o.m. op de mogelijkheid om door over name van voortuintjes tot verbreeding dier straat te komen. Blijkens hetgeen de Wethouder van Openbare Werken omtrent de vervuiling van deze vaart in den Raad heeft gezegd, is hij daarover volgens een dezer leden niet goed ingelicht. De vervuiling .de zer vaart geschiedt niet vanuit de gemeente Haar lem, zooals genoemde Wethouder mededeelde, doch wij raken af en toe iets van het vuil kwijt, dat de gemeente Haarlem van ons cadeau krijgt. Volgnummer 212. Een lid deelde mede, dat door het optreden van den doodgraver de hoveniers in de gemeente zich geschaad voelen. Het schijnt wel, merkte dit lid op, of de doodgraver een monopo liepositie heeft ten aanzien van de beplantingen op de begraafplaats, waarbij de particulieren wor den uitgeschakeld. Ook had dit lid een klacht van een steenhouwer vernomen, die door toedoen van den doodgraver geen grafsteen had kunnen leve ren. Laatstgenoemde had nl. in een bepaald geval de besprekingen zoo weten te leiden, dat deze par ticulier bij de levering werd uitgeschakeld. De vraag is dan ook gewettigd of den doodgraver, die toch een behoorlijk salaris heeft, niet moet wor den verhinderd zich met deze aangelegenheden te bemoeien. Volgnummer 213. Door een lid werd de wensche- lijkheid bepleit van meer urinoirs langs den open baren weg waarbij vooral gedacht werd aan men- schen, die langs den weg hun brood moeten ver dienen. Aangedrongen werd er op door een lid, om den Raad vroegtijdg in te lichten over eventueele ver lenging van het met W. van Zutphen gesloten con tract dat 31 December 1940 afloopt. De bijzondere tijdsomstandigheden kunnen hierin groote veran deringen teweeg brengen, hetgeen ook in den vo- rigen oorlog is gebleken en in het algemeen moet ook bij 'den verkoop van oude materialen hieraan aandacht geschonken worden. Een ander lid stelde voor, de sluiting van een nieuw contract voor de afname van vuil in de commissie van bijstand voor Openbare Werken te bespreken. Ditzelfde lid deelde mede, tegen de aanschaffing van een 3en roltrommelauto te zijn, wanneer niet tegelijkertijd tot de aanschaffing der daarbij be- hoorende vuilnisemmers wordt overgegaan. Zonder deze vuilnisemmers komt een dergelijke auto, vol gens de meening van dit lid, niet tot zijn recht. Hij achtte het daarom beter de aanschaffing van den 3en roltrommelauto uit te stellen. Het antwoord van B. en W. luidde als volgt: Volgnummer 199. Uit een door ons ingesteld onderzoek is gebleken, dat er geen aanleiding bestaat maatregelen te ne men voor de verlichting van de lasten van de pach ters van het Zeestrand. Op grond hiervan zijn enkele pachters, die ach ter waren met de betaling van de pachtsom, aange- Een ander lid maakte de opmerking, dat de in schreven, het verschuldigde bedrag te voldoen, het voorwoord' van de begrooting genoemde aan- j Volgnummer 200. koop van grond voor den hoofdweg van den Vel- serauinweg naar den Duin- en Kruidbergerweg aanleiding geeft tot het stellen van de vraag hoe ver de onderhandelingen daaromti-ent gevorderd I zijn. Houdt, zoo werd tevens gevraagd, deze aan koop ook verband met de Ahornstraat? De bewo ners van deze straat moeten om den Velserduin- weg zonder een grooten omweg te kunnen berei- I ken, steeds over het erf van een perceel, toebehoo- rende aan een zekeren C. Post. aldaar. Deze laat ste ondervindt daarvan last, doch wil dien door- ang niet afsluiten. Hij heeft echter de gemeente I Zoolang de mobilisatietoestand voortduurt is het uitgesloten een kampeerterrein in te rich- teen. Wij zijn bereid deze aangelegenheid na de demobilisatie weder onder de oogen te zien. Volgnummer 205. De verbetering van de afritten naar de Vis schershaven zijn opgenomen in een berekening die aan de Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij is verstrekt, waarvan echter nog geen bericht is ontvangen of zij daarop ingaat. De verbetering van de Kalverstraat en Wille- nomen worden, waardoor de vervuiling van de Jan Gijsenvaart aanmerkelijk zal verbeteren. Volgnummer 212. Omtrent het optreden en de handelingen van den hier bedoelden functionaris wordt momenteel een onderzoek door ons College ingesteld, zulks naar aanleiding van een ingekomen klacht. Nadere mededeelingen hieromtrent kunnen nog niet worden gedaan. Volgnummer 213. Door het plaatsen van de hier bedoelde inrichtin gen wordt het straatbeeld er meestal niet fraaier op. De juiste oplossing zou zijn het aanbrengen van ondergrondsche toiletten. De daaraan verbon den kosten zijn echter zeer hoog, zoodat we sterk betwijfelen of een oplossing ln deze richting wel mogelijk is. In 1940 zal voor het vervoer van het vuil een openbare aanbesteding worden gehouden, waarbij dan tevens de duur van het aan te gane contract wordt vastgesteld. Het is ons niet duidelijk wat wordt bedoeld met den verkoop van oude materialen. De Reinigings dienst houdt er sinds 1922 geen beltbedrijf meer op na. Het is al te duidelijk gebleken, dat het sor- teeren van vuil zeer groote kosten medebrengt, die door den verkoop van het gesorteerde vuil lang niet worden gedekt. Wij kunnen niet toegeven, dat een roltrommel auto zonder de daarbij behoorende vuilnisemmers niet tot zijn recht komt. De uniforme emmers be vorderen slechts een stofvrij storten. Bij een over een tijdsverloop van één jaar ge houden controle omtrent de kosten aan arbeidsloon benzineverbruik, verzekering enz. van 2 auto's, die samen ongeveer eenzelfden inhoud hebben als één roltomrnelauto, is gebleken, dat de roltrommelauto bij vervoer van eenzelfde aantal M3. vuil als dooi de 2 gewone auto's geschiedde, een besparing gaf van f 1385.32, Hieruit blijkt voldoende het econo mische gebruik van een roltrommelauto. Indien mocht worden overgegaan tot de aanschaffing van emmers kunnen de wagens met geringe kosten voor dit doel geschikt worden gemaakt. Is hier iets van U bij? reeds meermalen aangeboden op zijn kosten een brordstraat vormt een onderdeel van het Werk- weg of pad naar den Velsenduinweg aan te leggen, indien de gemeente den grond en een paar oude huisjes, die zich aldaar in het bosch bevinden, aan koopt. En waar het gemeentebestuur de gelegen heid heeft om voor een redelijken prijs deze per- ceelen aan te koopen, stelde het hier aan het v/oord zijnde lid de vraag of spoedig tot dezen aan koop kan v/orden overgegaan. Hetzelfde lid verzoaht het College tevens spoe dig in overweging te nemen het voetpad in de Wüstelaan te verbeteren. Het is daar thans dik wijls een modderpoel. fondsplan no. 2104, waarvoor door het Werkfonds een voorschot van f 110.900 zal worden verleend. (Zie gemeenteblad no. 40, dd. 6 Oct. 1939). Reeds meerdere malen zijn stappen gedaan om in den toestand in de Kalverstraat verbete ring te kunnen aanbrengen. Deze leden echter schipbreuk door gebrek aan medewerking van de zijde der bewoners (overname voortuinen en grondstrooken) De plannen voor den hoofdweg van den Velser- duinweg naar Duin- en Kruidbergerweg zijn nog in handen van het Werkfonds. Deze plannen hou- N..0S ef.?..,ander ild da' de boomen die den gml verband met de Ahornstraat: in den )\ijk aan Zeeerweg staan worden verwij- y00r verbetering van het voetpad in de Wüste- derd opdat aldaar een breede straat zou ontstaan, laan waren in de begr0oting voor 1939 reeds gelden die alsdan een mooier geheel met het Velserdmn- uitgètrokke„ (i 5000). Deze post kon echter de goed- keuring van Ged. Staten niet wegdragen. In de be- grooting voor 1941 zal daarvoor zoo mogelijk, we- |derom een post worden uitgetrokken. Aangezien er in de straten over het algemeen toch lal niet te veel groen voorkomt achten wij verwij het Kerkpad te Santpoort zou worden doorgetrok ken. Zich bij dit laatste aansluitend mérkte een an der lid op, dat het zuidelijk deel der gemeente dient te worden opgeknapt. Als daar de verschil- |d d b0 den Wijk aan Zeeërweg lende obstakels (krotwoningen, verbetering Delft „„h, v.rwiM.rh„. bn„mm en Jan Gijzenvaart) worden opgeruimd, zal dat deel der gemeente aanmerkelijk worden verfraaid. Vooral met hei oog op het vestigen van forensen is het van groot belang, dat genoemd deel der ge niet gewenscht. Verwijdering van deze boomen zou de aansluiting met het Velserduinplein zeker niet mooier maken. Over de verbetering van het Kerkpad te Sant- meen te een goed aanzit worï gegVven KolS reeds onderhandelingen met verschillen- men uit de gemeente Haarlem, waar deze zaak goed in orde is, in Santpoort, dan wordt men dik- i wij Is getroffen door een modderstank, die aldaar verbetering mede te werken. 1 I Tint or in CnnlnnnvT rnrcnni contractueel reeds toezegging gedaan om aan deze uit de slooten opstijgt. Verder heeft het uitbrei dingsplan in Santpoort 2 dorpen geschapen, het- Dat er in Santpoort verschillende obstakels ziin is ons bekend. De verbetering van de Delft en de geen niet langer kan blijven voortbestaan. Willen Gijsenvaart zal dergelijke hooge kosten met Burgemeester en Wethouders voldoende aandacht 21ch brengen, dat daaraan m dezen tijd met gedacht schenken aan de verkeersproblemen en de verbin- >jan worden. Verder merken wij op dat het uitbrei. dingswegen in de gemeente? dingsplan niet twee dorpen in Santpoort heeft ge. De Kennemerlaan, zoo ging dit lid voort, is schapen. Deze toestand bestond reeds lang thans aardig opgeknapt. De hoek J. P. Coenstraat- Pe h,oek J. P Coenstraat-Ever senstraat kan met Evertsenstraat dient evenwel nog een behoorlijk behoorlijk opgeknapt worden zoolang zich daar nog •speet te verkrijgen. een woonhuis bevindt. Een lid, sprekende over de slooten die het dorp I noodzakelijkheid tot demping of rioleering der Santpoort doorsnijden, vroeg of deze slooten niet slooten in het dorp Santpoort zien wij niet in. Deze gedempt of gerioleerd konden worden. Indien hier- slooten liggen hoofdzakelijk op particulier terrein, tegen 'bezwaren bestaan, zou dit lid gaarne ver- I waardoor medewerking van de eigenaren verkregen nemen welke. Ook werd'nog door een lid gevraagd |zal moeten worden. Hieraan zullen belangrijke of de gemeente niet te veel straatwerk door z.g. I kosten verbonden zijn. los personeel laat uitvoeren. I Voor de uitvoering van straatwerk wordt nimmer Volgnummer 207. Het was een lid opgevallen, dat de bedragen, die voor onderhoud van de 3 bij de gemeente in bezit zijnde parken worden ge raamd zoo uïteenloopen. Deze bedragen staan niet in een juiste verhouding, gelet op de grootte dier parken. Welke maatstaven worden hiervoor aan gelegd? Dit lid kon aannemen, dat voor een park als „Velserbeek" meer benoodigd is dan voor „Rooswijk". De vraag is bij hem echter gerezen of het „Burgemeester Rijkenspark" wel krijgt wat het toekomt en of „Velserbeek" niet te veel ontvangt. Voor onderhoud van dit park wordt nl. f 7500 ge raamd. Wat verstaat men daaronder? Bovendien had het dit lid gefrappeerd, 'dat voor nieuwen aan- heek wordt een kweekerij aangehouden van aller- meer los personeel aangenomen dan strikt noodza kelijk is. Volgnummer 207. Voor het onderhoud van de parken zijn geen be paalde maatstaven aangelegd. Het park Velserbeek is het grootste en eischt door zijn aanleg meer onderhoud dan de beide ove rige parken. Onder onderhoud wordt verstaan het opsnoeien van boomen en heesters het maaien van de grasvelden, schoonhouden van de paden, bloem perken enz. Het planten van bloemen en heesters en opsnoeien van dezelve. In den tuin van Velser- plant in dit park f 250 word uitgetrokken. Wordt, zoo werd gevraagd, de konijnenplaag in dit park wel voldoende bestreden? Er dient op deze plaag Steeds zeer scherp te worden toegezien. Een ander lid, eveneens de bedragen uitge trokken voor onderhoud der verschillende parken ter sprake brengend, stelde de vraag of er te dien opzichte niet met twee maten wordt gemeten, hoewel hij inzag, dat er ver schil bestaat tusschen „Velserbeek" en het „Burgemeester Rijkenspark". Laatstgenoemd park is meer als natuurbosch te beschouwen. Dolgraag zou hij echter verbetering zien aan gebracht in het toezicht aldaar, dat thans alles te wenschen overlaat. Spreker had geconsta teerd, dat zich hier dingen afspelen op zede lijk gebied, die door een beter toezicht ver hinderd hadden kunnen worden. Het is daar om hoog tijd. dat hier iemand wordt aange steld, die de noodige bevoegdheden heeft om tegen dergelijke dingen op te treden. Volgnummer 209. Een lid drong er bij het -Col lege op aan er voor te zorgen, dat in den chaos op het terrein van het pompstation aan den Bloemen- daalsche straatweg verbetering wordt gebracht. Volgnummer 210. Eenige leden verzochten de (an Gijzenvaart eens een goede beurt te geven. lei planten en bloemen, welke over de verschillende parken cn plantsoenen worden verdeeld. De kosten hiervan komen echter ten laste van „Velserbeek". Het lid dat het had gefrappeerd, dat voor het park „Velserbeek" f 250 voor nieuwen aanplant is uitgetrokken, heeft zeker over het hoofd gezien, dat voor het „Burgemeester Rijkenspark" voor hetzelfde doel f 150 is uitgetrokken. Van een meten met twee maten is geen sprake. De konijnenholen worden uitgegraven om de aan wezige dieren te kunnen afmaken. Van konijnen- schade is noch aan ons, noch aan de Ned. Heide maatschappij, welke ingevolge de bepalingen van de Boschwet toezicht houdt op de parken, iets ge bleken. Het is ons niet bekend, dat zich in het „Bur gemeester Rijkenspark" minder oirbare dingen hebben afgespeeld. In het toezicht in dit park is voorloopig voorzien. Volgnummer 209. Ten aanzien van den toestand op het terrein van het pompstation aan den Bloemendaalschestraat- weg deelen wij mede, dat het in de bedoeling ligt eenige verbetering aan te brengen door het plaat sen van een omheining op het terrein van het pomp- tation en door het aanleggen van een plantsoentje. Volgnummer 210. Nog dit jaar zal de pompinstallatie in gebruik ge- Aan de verschillende bureaux zijn als „gevonden voorwerpen" aangegeven: Hoofdbureau van Politie (Willemsplein): een kin derschoentje, rijwielbelastingmerk, ratelboor lampje, damesmuts, dekkleed, gymnastiekschoen tje, heerenrijwiel, radiateurdop, zak kolen, water pas, armbandje, paar damesschoenen, dames want je, bruin lederen portefeuille, knot groene wol. Bureau van Politie IJmuidcn-Qost (Engelmun dusweg): damesvulpotlood, groentenkaart, diverse kinderhandschoenen, een parapluie, familieboek je, distributiekaart, twee sleutels, rijwielbelasting merk, gymnastiekschoentje, brilledoos, autosleutel, hangslot, patroontaschje, regenkapje. Bureau van Politie Velsen-Noord (Wijkerstraat- weg): een nummerplaat GZ 32951, bruine kinder muts, damesbeursje met inhoud, jute-zak, dames- portemorinaie met inhoud, kluwen wol, vulpen houder, rol teekeningen, paar regenpijpen, bruine heerenhoed, rijwielbelastingmerk, damesregenkap. Politie Santpoort (Station): een collier met inscriptie, rozenkrans, een paar regenpijpen, een snelbinder, een zak met kalk (12 K.G.) FEESTAVOND R.K. POLITIEBOND „ST. MICHAEL" De R.K. Politiebond „St. Michael" afd. „Velsen had gisteravond in de „Willem Barendsz" een feest avond georganiseerd voor leden en donateurs. Dit is de eerste feestavond, georganiseerd- door de afd. Velsen. Tot 4 April 1939 ressorteerde deze afdeeling nog onder de afd. Kennemerland. Vele leden en donateurs met hun dames waren aanwezig. Ook de geestelijk adviseur Pater Emma nuel O. M. Cap gaf door zijn aanwezigheid blijk van medeleven. Verder waren nog aanwezig wethouder Nijssen en de voorzitter van de Kath. Raadsfractie, de heer C. P. J. Maas. De heer A. P. Maas, voorzitter van de afd. Velsen heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker bracht dank aan donateurs en begunstigers voor den financieelen steun. Telde de afdeeling in 1930 drie leden, thans zijn het er tien. Ook het donateurs aantal groeit. Tot slot bracht spreker dank aan den geestelijk adviseur, aan de leden, aan den vervan gend commissaris van politie voor zijn medewer king. Hierna zongen allen staande het Wilhelmus klonken de leuzen „Leve de Koningin" en „Leve St. Michael" door de zaal.; Verder werd de avond op gezellige wijze doorge bracht met medewerking van Santpoort's Klein Ca baret en „The Black Jokers"; tevens was er gele genheid tot dansen. Haarlemsche Orkest Vereeniging. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Vrijdag 17 November a.s. een concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De dirigent is Toon Verheij en de solisten Willy Fens en Jan Rosekrans (piano). Het programma vermeldt: Suite voor strijkorkest en piano van Guillaume Landré (eerste uitvoering; solist Jan Rosekrans); Concertante voor piano en orkest van Henri Zagwijn (eerste uitvoering; soliste Willy Fens) en na de pauze Anton Bruckner's derde symphonie in d-klein. De inrichting van de Ned. Herv. Kerk. Causerie van Ds. I. de Vries. De plaatselijke afdeeling van den OhrLstelijken Nationalen Werkmansbond hield gisteravond een ledenvergadering in het Ned. Hervormd vereni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De voorzit ter de heer A. J. van der Ploeg ging, na het ge meenschappelijk zingen van Ps. 27, voor in ge bed, waarna hij een gedeelte uit Mattheüs 21 voorlas. Vervolgens las de heer Van der Ploeg een geschrift voor getiteld: „Dienstweigering uit Christelijk oogpunt bezien" van wijlen dr. J. T. de Visser, die schreef in verband met den vo- rigen oorlog. Hierna sprak Ds. J. de Vries, over het onder werp „De inrichting van onze Nederlandsch-Her- vormde Kerk". Ds. de Vries behandelde eerst het ontstaan van de tegenwoordige inrichting van de Hervormde Kerk een inrichting welke werd ingesteld in 1816 door Koning Willem I toen na de Fransche overheersching in de kerk een groo te verwarring heerschte. Wat betreft den vorm van inrichting deze bestaat uit de gemeente, het kerkbestuur dat de gemeente bestuurt, het clas- sikaal bestuur dat de belangen behartigt van en toezicht houdt op de gemeenten en haar ambtsdragers en op de administratie van de dia conie, enz. Uit zijn midden worden de leden voor het Provinciaal Kerkbestuur gekozen, dat toe zicht heeft over de classes in een provincie, aan staande predikanten examineert, emeritaat ver leent enz. Door dit bestuur worden de leden voor de Synode, d.i. het hoogste bestuurscollege van de Hervormde Kerk, afgevaardigd De synode behartigt de algemeene belangen van de ge meenten en vertegenwoordigt de kerk. Hierna bestond gelegenheid tot vragen stel len, waarvan druk gebruik gemaakt werd. De alarmsirene loeide. Proefneming van de luchtbescherming. Dinsdagmorgen klonk gedurende eenigen tijd het alarmeerende geloei van een sirene over Be verwijk. Allerlei gissingen deden in een minimum n tijd de ronde, maar niemand wist er achter te komen, wat deze alarmeering te beduiden had. In de scholen ontstond onrust onder de kinderen en de onderwijzeressen werden er nerveus van. Sla gersjongens fietsten net zoo lang door Beverwijk tot zij de bron van het geluid hadden ontdekt. Deze bevond zich op het C. H. Moensplein en de zaak was heel eenvoudig. Het gold slechts een proefneming met een sirene voor den Luchtbeschermingsdienst. Het instru ment was op een houten stellage nabij de Vondel school opgesteld. Bij de proefneming waren aan wezig de burgemeester, wethouder W. van Dok, het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst de heer H. J. de Groot en de directeur van Openban Werken de heer G. K. de Bie. In een groot deel van de gemeente werd de sirene goed gehoord. Dit hing maar van de windrichting af. In de Breestraat b.v. en op den Arendsweg lcwam het geluid goed door, daarentegen had men in het bureau van Sociale Zaken aan de Zeestraat het geloei van de sirene r.iet waargenomen. De juiste plaats voor de opstelling van de. sirenes, waarvan er drie worden geplaatst, wordt eerst na een nauwkeurig onderzoek bepaald. BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. Vrijdagavond houdt de plaatselijke afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders een ledenvergadering in gebouw „Adrichem" ter bespreking van de in de komende wintermaan den te voeren propaganda-actie. ZANGLUST VOOR DE MILITAIREN. Het Mannenkoor „Zanglust" zal Dinsdagavond .s. medewerking verleenen aan een in het K. S. A. gebouw te houden bonten avond voor de militairen. Het koor zal ten gehoore brengen „Les Martyrs aux Arènes" van Fr. de Rille, „De Deerne" van W. Kools, „Marcia Funèbre" van Gerard H. Boe- dijn en „De Kuiper" van W. F. Kools. In verband met de verduisteringsoefening van de luchtbescherming wordt hedenavond in plaats van Vrijdagavond gerepeteerd. De minimum-prijzen voor winterproducten. Naar wij vernemen zullen voor enkele winter- producten op de groentenmarkt de minimumprij zen worden verhoogd. De veilingbes turen overwegen maatregelen om de aanvoeren zoodanig te regelen, dat zij regel matiger dan tot nu toe het geval is over de ver schillende veilingdagen worden verdeeld. Tentoonstelling van handwerken. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeni ging van Huisvrouwen heeft een tentoonstelling georganiseerd van voorwerpen van handwer ken, handenarbeid of kunstnijverheid, vervaardigd door de leden of hun huisgenooten. In de boven zaal van Hotel „Ter Burg" waren deze producten van huisvlijt bijeengebracht en op smaakvolle wijze gerangschikt. Het bestuur had 3 prijzen be schikbaar gesteld voor voorwerpen met een kostprijs aan materiaal tot f 1,50 en een even groot aantal voorwerpen met een kostprijs van fl,50 tot f5 ei daarboven. In deze rubrieken waren talrijke fraaie werk stukken te bewonderen. De handwerken namen een groote plaats in en trokken de groote aandacht van de dames, die de tentoonstelling bezochten. Kleedjes in velerlei uitvoering, baby-kleeding, zelfs een tapijt waren ingezonden ten bewijze, dat ook de moderne huisvrouw in dezen gejaagden tijd zich toch nog gaarne met een handwerkje bezighoudt. Aan een technische beschrijving kunnen wij ons niet wagen. De bezoeksters zullen wel uitspraak doen over de vraag, welk werkstuk ean bekro ning verdiende. Zij konden hun meening op een stembiljet kenbaar maken. Het initiatief van het bestuur leidde, gelet op de veile inzendingen», tot een mooi succes. Vandaag en Donderdag is de tentoonstelling nog geopend. Zij verdient groote belangstelling. t ie! ■P* „Hal E" lieefl afgedaan. Opgeslokt door haar grooten buurm, Het was zoo intiem in het knusse houton ije op de Tegetjesmarkt. „Hal E" hebben! genoemd, omdat hal D er al is. 's Middags v*1 t de botters van Goeree, Ouddorp, HeUé^JN nisse, enz. om er hun vangst van den dag hi garnalen als hoofdvangst en wat scharretje tinkjes als bijvangst. Heel wat visch is er den laatsten tijd vK^eei geworden in koopen van enkele gulden? o eerste oorlogsdagen, toen de heele trawlvi stil lag werd er nog 1 kleine goed betaald. - b Een groot deel van de ruimte werd in k, jj'sa genomen door den omvangrijken politieoW Jmi SANS ATOUT VERLOOR IN KROMMENIE. De uitslag van den bridge wedstrijd tusschen B. C. Sans Atout en Krommenieër Bridgeclub Sans-Atout" voor den Zilveren Molen lufdt 200- 249 in het voordeel van Krommenie. De gedetail leerde uitslagen zijn: Team I: A. en C. Hoogeboom; G. TabakG. Zoontjes speelde gelijk tegen den heer en mevrouw Van Balen en de heeren Luyt Jr.Duisterhof. Team II: Dames BlokdijkDil; K. KeeW. de Boer won met 50 tegen 43 m. p. van den heer en mevrouw Heynis; den heer en mevrouw Bloem zaad. Team III: C. SpruitK. van der Wal; H. Pools W. G. Kleine won met 54 tegen 40 m. p. van de heeren RuyterLuyt Sr. en StolpSchots. Team IV: H. en J. van der Vlugt; T. van der Werff-N. N. verloor van de dames Nordenman— Sombroek; mevrouw Halbersma en den heer Nor- demann met 27 tegen 72 m. p. Team V: De heer en mevrouw Thomas; de heer en mevrouw Admiraal verloor van den heer en mevrouw Veen; mevrouw Van der Waardenden heer Bleeker met 81 tegen 53 m. p. Wedstrijdleider was de heer J. Bos. Vanavond spelen in het clubgebouw Sans Atout I en Sans Atout II een wedstrijd tegen elkaar voor de" Kennemerland Bokaal. .ONDERWIJSVERNIEUWING IN DE INSPECTIE HOORN" Over dit onderwerp spreekt voor de afdeeling Kennemerland van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap heden in het Kennemer Hotel te Beverwijk de heer S. J. Nijdam, hoofd der school te Wijde-Wormer. Onderwijsvernieuwing is een in den laatsten tijd druk besproken onderwerp, dat doorgaans theore tisch wordt behandeld. Nu komt een man uit de practijk aan het woord, want de heer Nijdam geeft reeds een paar lessen volgens de nieuwere grond slagen, waarvan meegebracht werk zal getuigen. Voor de menschen van het vak wordt dit stellig een interessante avond. Langs de Lijn. Programma van de Radioeentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned„ 6.05 Radio P.T.T. Nord; 6.20 Londen Reg.; 7.20 Radio P.T.T.-Nord; 7.50 Diversen. 8.20 Londen Reg.. 9.00 Keulen; 1020 Brussel Ned, plm 10.35 Keulen. Lijn IV: Reg., 1.20 Reg. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Nationaal programma, 10.45 Londen SANTPOORT VAN WIEN IS DIE HOND? Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen om trent een hond, die is komen aanloopen. Signalement: boxer, kleur grijs met zwart, hoog 50 c.M. Staart en ooren zijn gecoupeerd» bijna nooit ontbrak. Hij was de man, die'k' decorum zoi-gde. Schouder aan schouder ster vischkoopers en de kisten wijting en sen ar bakken met garnalen stonden stijf teg enelfe!* Het ging er heel gemoedelijk toe, #.is heerschte er altijd de grootste orde. Daar zo 'if* de afslager wel voor. t®j Nu is het uit met „Hal E". Al eenig^LJ f,Del wens. Er kwamen steeds meer garnalenvij^ k naar IJmuiden, de vischaanvoer werd steeds^1 f$'2£ ter. „Hal E" werd te klein. @oni De middag-afslag moest verhuizen. Hij wc-n -G® dergebracht in Hal D. 3,1 En daar, in die groote ruimte, waar zelfs de vangrijke poLitiechef in het niet verdwijnt wS nu eiken middag een klein hoekje ingenomen D- Sevel staan de bakken met gekookte en de litje m<- £'n vende garnalen, de kisten miniatuur-schar» dito wijtingen. Alles beschenen door een y=*] lampen. Iedere kooper kan nu vrij adem' - visch staat ruimer. In een der pakhuizen worde-r garnalen gewogen en gesorteerd door den S&h{ naar en den controleur van de Nederlandsche K scherij Centrale, die steun verleent aan de gam, lenvisscherij en dus hef. laatste woord heeft. u' Het is met dezen middag-afslag een centen-h, - del; de levende gai-nalen worden inderdaad bij'?., C-f01 ten afgeslagen. Maar r*enig vischkooper kan wel wat beginnen met de scharretjes en de ï-=. tinkjes. Het is springlevend goed en vooral m -in gebakken wij tink je is een delicatesse voordel™. $ev' proevers en van degenen, die geregeld dezen alili;' 5 s'0( bezoeken, gaat menigeen met een braadje c# c'-ot huis. In een boomgaard ziet men ook niet op ;g ®r' appel of een peer. Een heele verandering deze #n: huizing. Een atoom heeft zich gesplitst en is ia!^Yi ruimte verdwenen. Onder de vijf bovenlampai 31 er wat drukte tusschen een paar palen. Links'^ v rechts daarvan gaapt de oneindige ruimte van donkere hal. Alles gebeurt nu binnenskamers a het tocht er ook niet zoo als in het schuurtje op -1®' Tegeltjesmarkt. ,!coi Hal E heeft afgedaan. Ze is opgeslokt door tt* ür- grooten buurman. f s. a UITSLAG KERKELIJKE VERKIEZING Bij de gehouden verkiezing van leden van M kiescollege van de Goede Herderkerk zijn de i'. -'^-e tredende leden H. Klees, J. H. Porck, R. de Be?, G. Verheij en J. Huizinga herkozen. De heer?, Zwanenburg eveneens aftredend, werd niet h_ kozen. Ook bij de gehouden stemming ter voorn:. ~:i ning in een vacature, werd geen meerderheid ra ff stemmen behaald, zoodat Maandag 27 Novemts nog een verkiezing, voor twee leden van het ci zal plaats hebben. THALIA THEATER. test '110 te .r. por Een nfeuw programs Heden- en morgenavond vertoont het Thai' jtert Theater een nieuw programma. Als eerste hoofdlila een film van spanning en vlotte actie „De Marine a i Spion" met den bekenden acteur Conrad Na£, ).- |)i die in deze film toont tot de meest bekwame a: teurs van het witte doek te behooren. Hij wed! op uitmuntende wijze bijgestaan door Eleanor 3;- en Jack Doyle. Spionnage aan boord van een cr> logsschipeen detective begint zijn onderzoek, gt een „G.-men" geschiedenis. Voor de pauze Franse Rijd! Darro, de jonge snelheidsduivel in een film vo! actie, „Sensatie-pers", een verhaal van den strijd tegen de persschandalen, zooals deze in Amerih voorkomen. Voor de liefhebbers van films om van te watertanden. J.I DE FORTBEZETTING OP DE PLANKEN. Een schitterend geslaagde feestavond. Gisteravond heeft in het Patronaatsgebow een filmavond onder leiding van luitenar; Jeronimus voor de militairen plaats gehad. Hier voor was een belangstelling zoo groot, als tj zelden hebben meegemaakt. Deze feestavond was georganiseerd door de besetting van hei fort en stond geheel los van andere avonden, zooals die georganiseerd worden door O. en 0, Dat de mannen van het fort iets kunnen voort brengen is gisteravond ten volle bewezen. entre acte-muziek werd verzorgd door eigen band. Sergeant Stoppelenburg die hierna opkwam deed zich kennen als een uitstekend mondhar monica-virtuoos. Ook als immitator (Speenhof!) was hij goed. De dienstplichtige Eikerbout, door den confe rencier Holzhauer voorgesteld als tenorzanger, had eveneens een welverdiend applaus in ont vangst te nemen. Korporaal Mieromet deed 2ich kennen als een goed violist. Werd met inge houden adem naar zijn muziek geluisterd, dave rend was het applaus dat hierna losbarstte, Een daverend gelach weerklonk bij de imitatie van Gobets, het optreden van „Shirley Temple i „Popeye the Sailerman". Dat er op het fort een goede teekenaar en tegelijk goochelaar is werd bewezen door Looes Cardozo die in een minimum van tijd de bee.- tenis van twee, in de zaal aanwezige officieren, op het papier wist te brengen. Ook door zijn handige goocheltoeren wist hij de aanwezigen aardig te vermaken. Dienstplichtige Krom, de dagelijks als kok de verplichting heeft het so- datendiner te verzorgen, deed zich kennen ais een uitstekend liedjeszanger. Als hij de dage- lijksche pot zoo smakelijk weet te verzorgen, ai hij in zijn optreden was, dan is het, wat ne: menu betreft, best in orde. Trouwens alle mede werkenden waren goed in hun rol. De man schappen van het fort hebben, met dezen avona bewezen dat ze op uitstekende wijze hun kame raden kunnen vermaken. Het daverend appmus, de lachsalvo's die steeds weerklonken, vooral bij het laatste nummer van Juffrouw Snip en juffrouw Snap, zijn hiervan wel het beste bewijs. Ongetwijfeld zullen allen met verlangen m zien naar een volgend optreden van de fortoe- zetting. Zij tenslotte nog opgemerkt dat deze avon met zijn rijk varieerend programma is opgew* men door de A.V.R.O. die dit in de bexeno hiep, hiep hoera-cyclus zal uitzenden. BURGERLIJKE STAND Bevallen: T. BomKruithof, d., KïevW1m IJmuiden, M. M. RietdijkRomijn, z„ Ericsonst 14, IJmuiden; A. J. Hollemanvan den Bergn, Kerkweg 39, Santpoort; M. G. Schavemaicer- Graaman, z., Schulpweg 40, Velsen-N. Overleden: J. L. M. Wijnkoop, 3 j., z Wijnkoop, Beverwijk; L. M. Noordzij, 63 e^\s noote van P. Koster, Breesaapstraat 9, IJmmoeu» 35

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2