IJmuider Courant Over Ons. Mr. Steenberghe zal veel onderzoeken maar zegt weinig toe. De (Regeexin IJmuider Courant Wol uit KLEUTERHUIS No. 9, IJmuiden-Oost Vreemde vliegtuigen boven ons land. 5 December. de Oagatts Visscherij-Snufjes. Nieuwe schakel in het snelverkeer. jMRCANC No. 16 Uigav0 Couran'- gistra3' Lourens Coster, Maatschappij voor ■Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau [jlefoon genomen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. der belangrijkste Engëlsche dagbladen, de Bester Guardian, heeft dezer dagen een v fdartikel aan ons, het Nederlandsche volk, '„Ad waarin werd betoogd dat ons onafhanke- volksbestaan van groote waarde voor Europa zelfs voor de geheele wereld is. Het is altijd •moeite waard te lezen wat anderen over ons ,efli en niet alleen als het minder prettige 'zijn- Zelfkennis is zoowel voor den enke als voor de natie een moeilijke zaak, -zarbij de vaststelling van waarden niet minder V baart dan die van tekortkomingen. En klei- "naties lijden als regel aan hetgeen men bij enkelen mensch een „minderwaardigheids- rtniplex" noemt. Dat betreft dan althans in us ffeval wel niet het volkskarakter, maar de beteekenis en invloed die de natie in de heeft. En het is makkelijk genoeg te ver eren als men ziet hoe in die wereld macht en i' ld zich als overheersclS.de factoren doen 'relden. Vaak schijnt het alsof alleen groote be- Mngstotalen met de daaraan verbonden groote i^ers, vloten en geldmiddelen van beslissende beteekenis zijn. En in dezen tijd wordt wel heel jjjrlr de indruk gewekt alsof de kleine naties ilijk alleen maar bij de gratie van de groote jun onafhankelijk volksbestaan zouden kunnen voortzetten. Hetgeen wellicht waar zou wezen als niet een- Hoogere Macht dan die van staatslieden ver het menschenlot beschikte. .Er bestaat buitendien nog verschil tusschen Jeine naties. Er zijn er die in een eeuwenlang onafhankelijk volksbestaan haar innerlijke jracht en ook haar waarde voor de volkenge- meenschap hebben bewezen. En daartoe behoort aze natie. Nu is het belangwekkende van het hoofdartikel |n het Engelsche blad, dat het juist op deze saarde voor de volkengemeenschap, op onze in ternationale beteekenis dus, zoo sterk het licht laat vallen na in groote trekken een zeer knap ïiosumé van onze historie te hebben gegeven. Pas 'hebben alle oorlogvoerenden nog verklaard dat ;e neutraliteit zullen eerbiedigen en dat is een goed ding. Maar die verzekeringen winnen waarde als erbij uitgeweid wordt over de be tekenis die onze onafhankelijkheid niet alleen .onszelf maar ook voor de wereld heeft. De hoofdredacteur van de Manchester Guardian (de bekende Engelsche journalist A. P. Crozier) ziet die beteekenis in een verdraagzamen geest tegen over de andere volken, in de waardigheid en het 'vertrouwen verworven door eeuwenlang zelfbe stuur en in vrijheidslievendheid. Hij citeert een kernwoord van Burke: „De moeilijkheid is niet een regeering te maken, maar een vrije regee ring" en verklaart, daarin ook België betrekkend: '„dat het lot van deze kleine staten de diepste mo- reele interessen van de geheeïe wereld raakt". Hij komt tot de slotsom dat alleen door de construc- lieve medewerking van de volken, die nog hun pote tradities eeren, Europa op een gemeen schappelijk stelsel van vrijheid zal kunnen hopen". De tegenstelling tusschen de Britsche en de totalitaire regeeringsstelsels, die Crozier er na tuurlijk bijhaalt, laat ik hier buiten beschouwing. Het belangrijke is dat een leidend dagblad in een der groote oorlogvoerende landen de internatio nale beteekenis erkent van een kleine natie als de onze een besef dat naar ik meen overal be staat, ook in Frankrijk en Duitschland en te vens al voorspelt dat Nederland en België on misbare medewerkers zullen zijn om een nieuw stelsel van Europeesche samenwerking te scheppen. Er is al heel vaak gebleken dat men onze knapste menschen noodig had om internatio naal iets te kunnen bereiken. Niet alleen in onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers van regeeringen maar op velerlei gebieden in tallooze internationale bonden, vereenigingen, federaties.. En het was niet alleen hun persoon lijke begaafdheid die hen daarvoor aanwees: het waren juist, en misschien wel in de eerste plaats ,de eigenschappen die Crozier als Neder landsche waarden naar voren brengt. Ook die verdraagzaamheid jegens andere vol genen vooral dat gevoel van waardigheid en vrij heid, dat den Nederlander op een onpartijdig landpunt in conferenties plaatste en hém deed streven naar oplossingen in het gemeenschappe lijk belang. Ik heb daar jaren geleden ook al eens °v«r geschreven en er toen al groote waarde aan gehecht. Mijn buitenlandsche ervaringen hadden m'j geleerd hoeveel beteekenis dat wérk van al tii® landgenooten eigenlijk wel als gehéél inhield, kan artikel als dit Engelsche bevestigt dat ken merkend. Toen onze minister-president Maandag zijn radiorede gehouden had bleek dat die overal in het buitenland diepen indruk had gemaakt. Mis kien waren vele Hollanders daar een beetje hver verwonderd, omdat zij vonden dat de dingen U 'tij zeide vanzelf spraken al erkenden zij jen voornamen vorm. Welnu: dat is het juist. En 'bevestigt een artikel als dat van Crozier. fas in dezen tijd er vooral voor op dat wij ons- je'f niet gaan onderschatten. Er is geen reden TWEEDE KAMER Begrootingen van Economische Zaken en Landbouw crisisfonds aangenomen. R. P. DEN HAAG Vrijdag. Minister Steenberghe zeide in verband met wat nogmaals was opgemerkt over steun aan de kleine boeren, dat er niet veel grond meer voor handen was om ter. beschikking te stellen; wij heb ben nu eenmaal weinig groot-grondbezit. Trouwens, verkaveling van groote bedrijven dit moest men ook nog bedenken leidt nog niet tot verbetering van de positie der landarbeiders. Den heer Dieters (nat. soc.) geeft hij toe, dat de betaling van de ingenomen granen aanvankelijk gestagneerd heeft, maar er zijn maatregelen getrof fen om meer ruimte voor de granen beschikbaar te krijgen en dan zal het met die stagnatie, ook met het innemen zelf, tot 't verleden behoor en. Voor eerder aan de handelaren verkochte granen zal de Minister geen vergoeding toekennen. Wat den uitvoer van fijne zaden betreft, er zijn verschil lende moeilijkheden, doch de uitvoer zal de volgen de week waarschijnlijk weer mogelijk zijn. T. a. v. de kunstmesttoewijzing vernamen we, dat het oponthoud grootendeels een gevolg isvan onjuist ingevulde aanvragen. Met betrekking tot den voorraad kalkstikstof kan men voor de eerstkomende periode gerust wezen. Er is op het oogenblik voldoende voorraad. Mr. Steenberghe wees er op, dat de hoogere prijs van tarwe te verklaren is doordat de productie kosten verhoogd zijn als gevolg van de vorstschade. Verder kregen we o.m. te hooren, dat de Minister binnen enkele weken voor het geheele land een regeling in 't leven hoopt te roepen, volgens welke de boeren voor de helft van het veevoeder eigen granen mogen gebruiken, wat de positie van den kleinen molenaar kan verbeteren. In verband met de tuinders-belangen noemde mr. Steenberghe hooge minimumprijzen een prikkel voor doordraaien: er komt daarom dan ook geen toeslag op den vergoe- dingsprijs. De stopzetting van den druiven-uitvoer naar Duitschland had plaats gehad omdat van Duitsche zijde verschillende exporteurs ten onrechte een monopolie was gegeven. Nu met de Duitsche autori teiten een billijke regeling is getroffen, loopen de zaken weer. Over de boterprijzen vond de Minister het beter 't stilzwijgen te bewaren aangezien eergisteren een commissie van belanghebbenden naar Londen ver trokken is om daarover te onderhandelen. Bij de af deeling „vïsscherij" regende het plei dooien voor de zee- en voor de zoetwatervisscherij, al zij hiermee niet gezegd, dat men den Minister niet dankbaar was voor veel wat hij voor de vis- schers en hun bedrijf doet. Het eensgezinde koor- Kievit (s.d.), Posthuma (chr. dem), Schilthuis (v. d.) dat het liedje van verlangen naar hooger subsidie voor het visscherijproefstation zong, kreeg heeft U iets te zeggen! Neemt er op uw ge mak kennis van, door U te abonneeren op de I dan meet U alles! te hooren dat daarvan thans geen kwestie kan we zen. Wat meer succes had o.m. de heer Kievit (s.d.) die'het had opgenomen voor de eigenaren der kust vaartuigen, die de premie voor de molestverzekering haast niet kunnen betalen. De Minister zeide een nader onderzoek toe en deelde verder mee, dat er voor de casco- molestverzekering een verbeterde regeling komt. Zij, die met den heer Mes (R. K.) van hun liefderijke belangstelling voor de garna- lenvisscherij blijk hadden gegeven, kregen te hooren, dat de minister nog eens zal overwegen wat en in hoeverre tegemoet gekomen kan worden aan. de verlangens der garnalenvisschers. De heer Mes mocht de vraag geopperd hebben of het niet moge lijk ware te voorkomen, dat de Zeeuwsche garnalen visschers tengevolge van de concentratie van den verkoop in IJmuiden gedwongen worden daar weken te vertoeven en of er daarom niet een regeling voor het vervoer 'van de garnalen naar IJmuiden te treffen ware, de Minister moest hem teleurstellen. Proefondervindelijk was bewezen, dat de qualiteit- van de garnalen hieronder zou lijden. Nadat de begrootingen van het Landbouwcrisis- fondé en insgelijks die van Economische Zaken z. h. st. waren aangenomen, kon de Kamer nog met Binnenlandsche Zaken aanvangen. Voor heden zij volstaan met de vermelding van 'sheeren Krij ger's betoog voor het scheppen, van een haven schap Rotterdam en dat deze afgevaardigde voorts o.m. scheen te voelen voor meer samenvoeging van kleine gemeenten, denkbeeld dat ook den heer T ei- La an (s.d.) bijzonder toelacht. E. v. R. Vindt men in ieder huis (Adv. Ingez. Med.) De regeeringspersdienst meldt: Vrijdagochtend zijn op verschillende plaatsen aan de Nederlandsche kust kennelijk verdwaalde vreemde vliegtuigen gesignaleerd, vermoedelijk zoowel van Duitsche als van Engelschenationali teit, komende uit Westelijke richting. De vliegtuigen zijn onder vuur genomen door patrouilles onzer luchtmacht en door luchtafweer geschut. Zij hebben hierna ons rechtsgebied ver laten. Nu verschijnt aan alle kanten, In de winkels en de kranten, Weer het beeld van Sinterklaas En zijn zwarten Pieterbaas. Kleuters liggen 's nachts te droegen Van den Sint, die weer zal komen Met zijn volgeladen zak En zijn schimmel, op het dak. Groote menschen, vol van zorgen, Zien m kommer voor den morgen, In het huidig bang getij, Licht den goeden Sint voorbij. Want hun droomen en hun denken, Richten zich niet op geschenken En het is niet een festijn, Waarop zij gespannen zijn. Maar gezegend zijn de kindren, Wien de zorgen nog niet hindren En wier speling van den geest, Naar den Sint gaat en zijn feest. Zij gevoelen zich geborgen, En de ouderlijke zorgen, Tobberij om het verschiet Drukt gelukkig hen nog niet. Maar dan moet men 't feest ook vieren, Onzen kindren ten pleziere, 't Heerlijk avondje "komt weer, Zooals ieder vorig keer. En geien stervling zal het wraken, Als w'onszelf daarmee vermaken. Dus de leus voor mij en u Zij: Vier Sinterklaas juist nu! Overhemden gaf U een recept. Wij leveren U naar dit recept een GOED PASSENDEN BRIL. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 Telefoon 12726 Levering aan Ziekenfondsleden. (Adv. Ingez. Med.) „Statendam" en „Rotterdam" weer in de thuishaven. Vandaag zijn de s.s. „Statendam" en „Rotter- dam" van de Holland Amerika lijn te Rotterdam aangekomen. De „Statendam" had 362 passagiers aan boord benevens een lading stukgoed, de „Rotterdam" bracht geen passagiers mee, doch had een re- geeringslading in, bestaande uit graan, meel en machinerieën voor den Rijkswaterstaat. De „Rotterdam" was op 2 November van New York vertrokken en arriveerde op 11 November in Duins, de „Statendam" vertrok twee dagen later,- doch liep op de reis een dag in, zoodat dit schip op 12 November in Duins aankwam. De controle van schepen en papieren ging vrij vlot, zoodat beide schepen Donderdag weer kon den vertrekken. Munitielading raakte in brand. Hollende paarden door een dapperen korporaal tot stilstand gebracht. Van een militairen, trein, welke Vrijdagoch tend ergens in de provincie Utrecht reed, is een z.g. caisson, gelaten met munitie, in brand ge raakt. Een geweldige rookmassa drong uit den wagen en ontploffingen werden gehoord. Deze munitiewagen, waarin zich slagkwik bevond, wend onmiddellijk uit den trein verwijderd en de brandweer gewaarschuwd. Een gespan, dat een andere caisson trok, sloeg op hol. De paarden konden na veel moeite door een korporaal, B. van Dijk geheeten, worden gegrepen en bleken gewond te zijn. De brandweer tastte het vuur met eenige stralen op de waterleiding aan. Na ongeveer een kwartier kon het gevaar als ge- wéken worden beschouwd. De oorzaak van de ontbranding van deze munitielading is vermoede lijk wrijving of broeiing. Oe weg, waar het onge val zich voordeed, is breed, zoodat het voor die omwonenden geen onmiddellijk gevaar oplevende. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. (A. N. P.) VRIJE UNIVERSITEIT. De retor magnificus der Vrije Universiteit ver zoekt den gemobiliseerden studenten dezer univer siteit ten spoedigste in hun eigen belang aan den pedel, Keizersgracht 166, schriftelijk opgave te doen van hun burgeradres, veldpostadres, militairen rang, faculteit, studierichting en studiejaar. Betere kwaliteiten en pasvorm ELZER'S H EE REN-MODEHUIS ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) CDXXIX. De trawlers zijn er uit, wat de haringvangst betreft, maar gelukkig zorgen ook nu weer als in andere jaren de drijfnetvisschers (loggers) er voor, dat er nog wat haring komt. Het is wel niet die overvloedige aanvoer zooals het vroeger altijd was in dezen tijd van het jaar, maar zoo ongemerkt komt er toch nog heel wat. Deze week waren er 8650 kisten aan de markt en die zullen zeker 75.000 gulden opgebracht hebben. De loggers zorgen er dus voor, dat het omzetcijfer van het Staatsvisschershavenbedrijf niet al te zeer ineenzakt. Inderdaad, er komt veel minder haring dan verleden jaar, maar voor de schepen „indivi dueel" zijn de resultaten niet met elkaar te ver gelijken. De aanvoer was verleden jaar zeker driemaal zoo groot, maar de haring is nu ook wel driemaal zoo duur en het aantal in de vaart zijnde schepen is natuurlijk veel en veel kleiner. Er worden door de haringloggers enorme be sommingen gemaakt en over het algemeen kan gezegd worden, dat de hervatting van de haring- visscherij een grooter succes is geweest, dan de hervatting van de trawlvisscherij, waarbij na tuurlijk niet vergeten mag worden, dat het bij de haringvisscherij nog maar om eenige weken te doen is. Gisteren loste de Sch. 101 250 kisten haring in de markt en maakte daarvoor bijna f 2800. Maar de logger ging met 42 last pekel- of steur- haring naar de thuishaven en als we gemiddeld 20 gld. voor een kantje rekenen wordt dit het lieve sommetje van f 14280, Aoodat dit reisje maar eventjes f 17000 opbrengt. Het zou ook wel f 18.000 kunnen zijn. Ik weet niet wat voor haring het schip meebrengt en daardoor moet ik wat in de ruimte blijven. Er waren gisteren trouwens meer „best sellers" aan de markt. Zoodoonde wordt deze nateelt nog een vet kluifje, zoowel voor reeders als voor bemanning. Hoe het nu met de trawlers gaat? Er zijn deze week 15 binnen geweest en dit vijftiental heft heel wat visch aangevoerd en met hun vijftienen besomden zij bijna f 95000 of gemiddeld f 6300. Dat is een heel bedrag en het is ongetwijfeld een bedrag dat voor een normale reis ook in de huidige omstandigheden voldoende geacht mag worden, maar er komen nog te veel tegenslagen voor en dat maakt de exploitatie te riskant. Nu heeft de regeering haar steenverleening voorloopig weer tot 1 Januari toegezegd en dat is goed werk, maar ik moet nog zien of men daarmee het bedrijf gaande kan houden als de buitenkansjes van een paar flinke trekken haring of makreel voorbij zijn. Inmiddels heeft deze week ook de handel zijn „jour" gehad: de con tingen teering van de visch- invoer is opgeheven. Als d enajaarsstormen nu nog wat wegblijven kunnen we nog aardig wat visch uit Denemarken verwachten. PIETERMAN. GEMOBILISEERDE STUDENTEN DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. De rector magnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht verzoekt den gemobiliseerden dezer univer siteit ten spoedigste aan de universiteitsadministra tie, afdeeling „inlichtingen en inschrijving" schi-iftelijk opgave te doen van hun burgeradres, militairen rang, faculteit, studierichting en studie jaar en van den stand van hun .examenstudie. Balthazar Verhagen onderscheiden. dirM6 hGer Verhagen, die afgetreden is als Vriirt Van tóoneelschool te Amsterdam, is kah' ^00r den minister van onderwijs in zijn *eh-J on^van§en- De minister heeft hem dank s Ueht voor de verdienstelijke wijze waarop hij oneelschool leiding heeft gegeven en bijgedra- A heeft tot de vorming van tal van kunstenaars, j/ vefheugde den minister dat het H. M. de toem 111 behaagd heeft den heer Verhagen te be- raen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het Nationaal Jongeren Verbond organiseerde Vrijdagavond een fakkeloptocht door Den Haag, ter gelegenheid van de 126-jarige onaf hankelijkheid van Nederland. De stoet trekt langs het paleis Noord einde, waar op het balcon H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het défilé gade slaan. „Het Huis Assumburg", Assendelft DA N C r kl ZONDAG A.S. MW3LN van 3 tot 12 u. Nergens zoo fijn als in de asvcctcm dancing van Cor Kleyn UKRfco fcro f Middags en 's avonds vrij dansen (Adv. Ingez. Med.) Autoweg tusschen den Haag en Utrecht over enkele dagen in gebruik. Voor het motorisch verkeer staat over eenige dagen een zeer belangrijke gebeurtenis te wach ten, waarnaar reeds ettelijke jaren hunkerend werd uitgezien en waaraan inderdaad groote be hoefte bestond: de komende openstelling van de autostrada Den Haag—Utrecht, bij de voltooiing van welk kunstwerk zeer groote belangen zijn ge moeid. Wie den ouden verbindingsweg tusschen de Re sidentie en de Domstad via Leiden heeft gereden en daarbij heeft ervaren, welke talrijke moeilijk heden moesten worden overwonnen om zonder ongelukken dit traject af te leggen, zal ongetwij feld de totstandkoming van den nieuwen moder nen verkeersweg, waarlangs men zonder krui singen a niveau, dus zonder oponthoud en zon der gevaren van links of rechts, kan voortsnor ren, met groote vreugde begroeten. Want met de zen weg is weder een schakel toegevoegd aan het net van speciale autowegen. Ten aanzien van de voorbereiding kan worden medegedeeld, dat in totaal met 540 eigenaren moest worden onderhandeld voor den aankoop van grond, terwijl verder van 108 overheidslicha men (provincies, polders en waterschappen) ver gunningen moesten worden verkregen. Doch bovendien werden bij de uitvoering bij zondere eischen gesteld met betrekking tot de bodemgesteldheid. De lengte van den weg tusschen het beginpunt te Voorburg en het verkeersplein ten Westen van Utrecht bedraagt ongeveer 50 kilometer. De vroe gere route over Leiden wordt daardoor met onge veer 10 km. verkort. Daar echter op den nieuwen weg met belangrijk grootere snelheid kan worden gereden, kan worden aangenomen, dat de tijd, welke vroeger noodig was om van Den Haag Utrecht te bereiken (ongeveer 11/2 uur) voor snelle wagens aanmerkelijk is verkort. Zooals bekend was eind Januari j.l. de weg van af Den Haag reeds opengesteld tot Bodegraven en thans wordt aan dat wegvak weder een traject van 25 k.m. lengte toegevoegd. De aanleg van den weg heeft den bouw van een groot aantal kunstwerken noodig gemaakt. In totaal werden in den eigenlijken weg ongev. 55 kunstwerken gebouwd, waarvan twee beweeg bare bruggen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1