[amp der Bolivar voltrok zich in enkele minuten Overlevenden STORM eischte zeven slachtoffers. Verschillende schepen vergaan. Duitsche vliegtuigen heldhaftig, qedtag 0(1edeoenden vertellen hoe zif den dood ontsnapten ftMde van Harwich wachtten ambulance- "Ltfcêrs en verplegend personeel op de aan- 'dér. overlevenden. De ernstig gewonden ijiings naar ziekenhuizen overgebracht, anderen reeds op de kade de eerste hulp nalvorens zij voor verdere behandeling naar d werden getransporteerd, fiverpoolstreet Station te Londen kwamen Mavond vele geredden van de Simon Boli- aii° Bij het station stonden ambulances en f(€ wachten. Eenige geredden, die gewond waren in dekens gewikkeld. Politie- i en ambulancepersoneel hielpen de «hen in de auto's en de ziekenwagens. Op lation waren ook dokters en verpleegsters L gen sterke politiemacht belette, dat on- ien op de perrons kwamen. Alle toegangen bewaakt. Sommige schipbreukelingen - bezittingen, die zij inderhaast hadden K meld, bij zich. Men zag vrouwen met ver- harén, van wie enkele warm ingepakte kin- i droegen- het station was, behalve geneeskundige aanwezig de staf van het Nederlandsche itschap, voorts o.a. dr. Joekes, ds. van Dorp, lgr van Engen van de B. P. M. en de agent de reederijde heer Mann. {gewonden waren van meening, dat de „Si- joiivar" niet op een mijn was geloopen, doch bedeerd was. eieren van het schip echter verklaarden, iet schip aan stuur- en bakboordzijde werd a, hetgeen er eerder op wijst dat de ramp mijnen is veroorzaakt. Geredden verteilen. der hofmeesters van de „Simon Bolivar" Je: „Wij waren Vrijdagavond te tien uur uit iérdarn vertrokken. Zaterdagmorgen bevon- mj ons voor de Engelsche Oostkust, toen de doffing werd gehoord. Iedereen ijlde naar de ingsbooten. Het was, alsof het schip uit het werd getild. Alle olieleidingen barstten. w> sloepen konden niet behoorlijk gestreken in, terwijl andere bij de tweede ontploffing, linnen een kwartier na de eerste plaats greep, [en beschadigd. Ik zag een tachtigtal men- In zee. Het water was met olie bedekt. De ,oozc installatie was bij de ontploffing ver- Op het oogenblik van het ongeluk lagen wij stil. Wij voeren in ondiep water. Ook toen schip gezonken was, stak het bovengedeelte de oppervlakte der zee uit". der passagiers, een zekere Armstrong, die r Britsch-Guyana terugkeerde, zeide „Ik be- jmij op het bovenste dek, toen de ontploffing voordeed. Ik werd tegen den grond geslagen, mijn nabijheid lagen twee menschen, beiden j, Ik had geen kans om in een der sloepen stuurboord te komen, want die waren weldra it en bij het strijken der booten aan bakboord ervpnd men moeilijkheden. Ik liet mij langs touw iri zee zakken en zwom naar een stuk (hout, waar zich reeds twee mannen aan vast- (len, Een hunner had een diepe armwonde, andere een gebroken neusbeen. Zeer kort na tweede ontploffing zonk de Simon Bolivar, schip zakte in horizontale ligging en toen ik voor het laatst zag, stak het bovengedeelte sclioorsteenen nog boven water uit. Niet lang 'net ongeluk kwamen eenige trawlers in de na- li. Een dezer trawlers nam mij en mijn metgezellen aan boord", i jonge Nederlander vertelde: „Onze reis s gunstig verloopen en wij bevonden ons on- sr twintig mijl van de Oostkust, toen zich een settende ontploffing voordeed, gevolgd door itweede, welke groote schade aanrichtte. Tien- Ifn menschen werden vermist. Ik kan niet zeg- i, hoe ik ontkomen ben. Ik werd van drie dek- anaar beneden geworpen". jongeman, die wonden aan schouder en aad, vertelde„Het zag er leelijk uit, na de ipioffing. Massa's menschen sprongen in zee, vele anderen bleven achter om naar hun len te zoeken. Zij schenen het gevaar niet taffen". t andere passagier, Tucker, die op weg was een suikerplantage in West-Indië, waar hij t, zeide: „Het was een hel. Ik had met een ar vrienden een balspel op het dek gespeeld en aakte een wandeling, toen een explosie het kip deed schokken. Toen ik mij hersteld had, if ik dicht bij mij een paar menschen dood op dek liggen. Gelukkig had ik mijn vrouw en i dochter vrij spoedig gevonden. Toen kwam /tweede ontploffing. Mijn dochter kon zich. in a der sloepen redden, maar voor mij en mijn m was er geen plaats' meer. Wij lieten ons een touw in het water zakken. Hoewel zij 'an zwemmen, slaagde ik erin haar boven te houden, totdat wij een stuk wrakhout Men bereiken. tor de bemanning van een trawler zijn wij «tl boord genomen. At, Door schepen omringd. PassaSier vertelde, dat het.op het ^iiblik van de ramp mistte zoodat men geen M'é vaartuigen kon zien. Binnen de twintig fï. ec'hter was de .Simon Bolivar" door omringd. Het was opmerkelijk, hoe snel de plaats van de ramp waren gekomen. - prachtig werk bij het oppikken dei nenden. andere schipbreukeling verklaarde: „Na *,°nlWfirig sprongen velen van ons in het .5' Wij hadden zelfs geen 'tijd om onze be ogen bijeen te rapen. Het was verschrikke nen o btthij c .hofmeester zeide: „Ieder begreep direct, U] de ontploffing hoorde, dat de toestand was, doch er ontstond geen groote menschen haastten zich naar de wjungbooten. Sommigen verzamelden in al- n°£ wat van hetgeen hun toebehoorde. b°vP8n aan stuurboordzijde werden gestre- -Men trachtte ook de booten aan bakboord te Z£^ken, doch het schip helde over. het- -• moeilijkheden veroorzaakte. Eenigen tü-d t' e{ers^e ontploffing deed zich een tweede dioffin e voor' Ik vermoed, dat de eerste ont- k' vwerd veroorzaakt door een mijn en de Mor een nndore mijn, die op de een of !e manier aan de eerste was bevestigd. Even patste ontploffing kapseisde het schip, weet nauwelijks nog hoe ik ontkomen ben, a een geluk, dat ik nog leef". Dapper gedrag- '«rouw Sandiford, de vrouw van een bankier y jmldad vertelde: „Ik ging naar mijn hut om Lo°°r mijn dochter te halen en kort daarop he»® lk een verschrikkelijke ontploffing. Ik B door de donkere gangen, die met stoom waren en vond mijn echtgenoot gewond hst bovei ihdek. Met mijn man en mijn dochter begaf ik mij in dezelfde reddingsboot. Het zon nedek was met water overspoeld toen de eerste officier het verliet. In de reddingsboot bevond zich een verpleegster uit Schotland, die in weer wil van haar rugwonden de anderen verzorgde. Ik geloof, dat een aantal menschen in het voor schip en in de benedenruimten den uitweg werd afgesneden. Verscheidene personen zag ik uit hun hutten de gangen inkruipen. Er was nie mand die hen er uithaalde. Toen wij aan land waren gebracht en ons in een wachtkamer be vonden, werd er luchtalarm gemaakt en moest iedereen zich naar de schuilplaatsen begeven, ook de gewonden op de draagbaren werden daar heen gebracht. Een probleem bij het reddings werk was, dat de overlevenden zoo met stookolie overdekt waren, dat de autoriteiten dringend benzine lieten aanrukken om hen schoon te maken. Het was niet mogelijk te zien of er blanken onder ons waren. Zóó waren allen met olie besmeurd en zoo zwart waren zij bij hun aankomst". Het aangrijpendste verhaal deed wel een steward.„De kapitein en de purser waren beiden getroffen. Met een vriend van mij bevond ik mij in een hut, toen de ontploffing plaats greep, water uit een gebroken leidingpijp stroomde de hut binnen. Wij braken de deur open en zochten onzen weg over de gang naar het dek. Onder weg vonden wij den purser, zwaar gewond. „Neem deze dame mee naar de reddingboot", zeide hij ons nog, wijzende op een vrouwelijke passagier. Zij weigerde en teneinde raad pakte ik haar kortweg op en droeg haar naar de boot. Ver volgens rende ik naar de brug en vond daar den kapitein, die vrijwel oip slag gedood moet zijn. Ik ben nog teruggeloopen om den purser te vinden, maar daarin slaagde ik niet. Tenslotte ben ik in zee gesprongen juist vóór de groote explosie, waarna het schip snel zonk. Ik hield mij onge veer een uur drijvende. Een jong meisje zwom rond, ik greep haar en met behulp van drijvend wrakhout konden wij ons hoven water houden. Eindelijk werden wij opgepikt door een traw ler". De gewonden hebben allen een goeden Zater dagnacht doorgebracht. Zij gevoelden zich Zon dagmorgen heel rustig. Gezagvoerder Voorspuy één der eerste slachtoffers. De gezagvoerder van de „Simon Bolivar", de heer Voorspuy, is één der eerste slacht offers van de ramp geweest. Geredden ver klaarden, dat hij zich tijdens de eerste ont ploffing op de brug bevond. De explosie leek zich vlak onder hem voor te doen en de kapi tein werd onmiddellijk gedood. - Simon Bolivar" wilde het gevaar ontvluchten De „Simon Bolivar" was op 9 November j.l. van een reis naar de West in de Amsterdamsche haven teruggekeerd. In verband met de vertraging op de thuisreis, veroorzaakt door de contrabande con trole in Engeland, moest het schip reeds acht dagen later opnieuw zee kiezen. Kapitein Voorspuy, dien wij destijds bij de aan komst in zijn hut opzochten, was ondanks de risi co's welke in dezen oorlogstijd aan de scheepvaart zijn verbonden, vol goeden moed en reeds onmid dellijk begon men met de voorbereiding van de nieuwe reis, welke zulk een noodlottig verloop heeft gehad. Om het schip, dat door de K N. S. M. als zeer waardevol werd beschouwd, aan de ge varen in de Europeesche wateren te onttrek ken, was besloten, dat bgt tusschen West- Indië en New-York dienst zou doen. Het zou ongeveer een jaar wegblijven. Het noodlot heeft de „Simon Bolivar" echter nog op het laatste oogenblik achterhaald. Een onderhoud met den heer D. Hudig De heer D. Hudig, directeur van de K. N. S. M._ met wien wij een kort onderhoud in verband met de ramp hadden, was, zooals vanzelf spreekt, zeer geschokt. In de eerste plaats ging zijn deernis uit naar de achtergebleven betrekkingen van bemanning en passagiers en naar hen, die bij deze cata strophe gewond werden. Hij stelde de bijzondere medewerking van onzen gezant te Londen er diens staf en ook de hulp van de Engelsche auto riteiten op hoogen prijs. Met den gezagvoerder, den heer Voorspuy, ver liest de maatschappij een zeeman met een uit stekenden reputatie. Hij was reeds vele jaren in dienst van de K. N. S. M. en had reeds in de jaren 1914—1918 de oorlogsgevaren op zee leeren kennen. Volgens de tot dusverre bij de directie van de K.N.S.M. ingekomen berichten, zijn in Engeland aan -wal gebracht: Eerste-klas passagiers: De beer S. Adam, mej. I. Bauer, van het gezin Besson is de vader of een kind gered, de heer E. M. Chanery, mej. F. Cohen, mej. M. R. Dennis. mej. G. S. Dos Santos, mevr. Freudenthal en kind, mej. B. M, Gentilomo, de heer H. P. S. Gillette m. d., mevr. Goeritz, mevr. J. B. Gorsira, mevr. Gottselig, de heer R. G. Gourlay en mevr. Gourlay, de heer P. L. de Haseth, de heer N. Hazelhoff, de heer C. J. Keith, mevr. Lepelaars, de heer F. Levi, de heer K. Lewy, mevr. I. Lewy en de jongeheer E. Lewy, mevr. E. R. Marriott, mevr. Martin en kind, mej. M. A. Massiah, mej. M. Orosovitz, dr. P. Roshauw, van het gezin Sandiford zijn mevr. Sandiford en dochter gered, of de heer Sandiford tot de geredden behoort is nog dubieus, voorts de heer R, Schimon, de heer V. G. Spier, mevr. Stein- hardt, mej. L. M. Steinhardt, mej. R. Strong, de heer S. L. F. Vaz Dias, de heer St. Y. de Verteuil, dr. J. H. Westermann, mevr. Westermann en kind, mevr. Wright-Nooth, mej. D A. Wright-Nooth, de heer B. Zomber, de heer G. L. F. Zomber en mej. E. M. Zomber. Tweede-klas passagiers: De heer M. Aron, mevr. Aron, en mej. B. Aron, de heer M. Bjelke, de heer C. den Boef, en mevr. Den Boef, mej. I. Brandenstein,- de heer A. van Dijk, mevr. van Dijk en twee kinderen, de heer J. 'E. Forero C. E., de heer A. V, Grace, de heer F. Heymann, mevr. E. M. F. van Heutsz en kind, mevr. H. C. B. van der Hoek, van de familie G. P. Jansen zijn de heer Jansen, mevr. Jansen en een kind van drie jaar gered, voorts de eerwaarde zuster W. C. M. Jeurissen, de heer K. de Jong en mevr. de Jong, de heer J. F. Knevel en mevrouw Knevel, de heer J. H. Kouwenberg, mej. E. Kou- wer, de heer L. Kwaak, mevr. Kwaak, mej. A. L. G. Kwaak en mej. H. H. Kwaak, van den heer en mevr. Landenga en kind is een van de drie ge zinsleden gered, de eerwaarde zuster A. C. M. H. Lissone, de heer J. B. Lockton, mevr. Neeleman- Voets en kind, de heer H. J. M. Onzenoort, mej. A. W. J. Onzenoort, de eerwaarde zuster C. G. A. Preising, mevr. G. de Ries, mevr. S. de Roos, mevr. H. Slagter, mevr. A. de Sola, de heer J. M. Suuren- donk, mej. V. I. W. Telfer, de heer D. H. Tucker en mevr. Tucker, de heer H. I. Ucko, mevr. E. S. Unterberger, de heer J. Velthuyzen, mevr. Velt- huyzen en kind, de heer J. Velïeman, de heer S. Velleman, de heer L. Veltman, mevr. Veltman, mej. M. J. L. Veltman, mej. T. M. J. Veltman en mej. M. E. T. Veltman, de heer I. E. de Verteüil is waarschijnlijk gered, van den heer en mevr. G. E. Wensing en hun vier kinderen zijn alleen tot nu een kind van zes en een kind van 1 jaar gered, voorts de heer J. M. Wessels en mevr. Wessels, en de eerwaarde zuster E. W M. Willemse. Derde klas passagiers: G. A. Armstrong, J. L. van den Berg, G. J. Berghuis, beiden te Amsterdam, A. Bikker, Gorkum, mej. R. C. Bloomes, W. I. Boninger (11 jaar), Amsterdam, mevr. L. Blumenthal, mevr. A. J. Bol—Raap, Schiedam, de heer L. M. van Brug gen, Rotterdam, de heer Wallice Busby en. mevr. B. Busby, mevr. M. Furest de Claramunt, C. de Cocq, Rotterdam, mevr. van Castanyer, R. van den Ende, Amsterdam, mevr. P. Degarcia, Brussel, J. de Gel der, Schiedam, de heer J. Goldberg, mevr. G. Gold berg en hun twee kinderen, J. Goldberg en J. Gold berg, resp. 11 en 9 jaar, allen te Amsterdam, mevr. P. Hannach, Brussel, de heer C. v. d. Herik, de heer C. Heykop, beiden te Rotterdam, mevr. A. Hoorn, Workum, mevr. H. J. den Houting, Rotterdam, de heer H. C. Hugh, de heer H. Kamsteeg, Middelburg, de heer J. Lans, Amsterdam, de heer J. H. J. Leen heer, Dordrecht, de heer A. Leewensteijn, Papen- drecht, Mai Ping, mej. E. H. M. A. Lieutenant, Den Haag, A. Reece, de kinderen E. A. en R. L. Matrona uit Rotterdam, resp. 3>/2 en 10 tot 12 jaar oud, C. Ramdeholl, de heer E. C. Mesritz, Schiedam, de heer H. van Rysbergen, Princenhage, de heer J. J. Spy- kers, Rotterdam, H. Treur, Rottei-dam, de heer J. Wensvoort, mevr. H. Wensvoort en de kinderen P. (13 jaar), A. (12 jaar), C (10 jaar), J. (8 jaar) en W. Wensvoort (1 jaar), allen te Rotterdam, voorts mevr. F. Clarke en mej. S. Clarke. Van de bemanning van de „Simon Bolivar" zijn aan wal gebracht: C. Smit, eerste stuurman, K. W. de Groot, tweede stuurman, K. W. Praamsma, der de stuurman, C. Kooistra, vierde stuurman, R. P. de Haan en C. Bimmel, beiden leerlingstuurman, F. Kann, eerste machinist, G. J. Jacobs, tweede machi nes, D. Emanuel en H. J. de Hamer, beiden derde machinist, de assistent-machinisten A. Setten van de Meer, R. Hanrath, en J. S. Muller, voorts de leer ling-machinist W. A. Hallie, electricien G. L. Blek king, de geneesheer Ebes, de marconisten J. H. Lindeman en A.. F. Jolmers, de klerk J. H. Hak- voort, de matroos P. Gielbert, de timmerman Th. van Lierop, de tweede timmerman F. A. de Valk, de matrozen J. Bal, A. de Jong, C. de Jong, W. E. A. Veen, E. Groen, A. Keus en H. Westerduin, A. Pronk matroos o/g. en A. Zwart matroos a/g., de lampenist L. J. den Duik, de jongens H. Schoo en B. Waardenburg, S. B. Piek,, olieman, P. Webelmg, olieman en H. P. Wiels, olieman, de stokers G. H. Anches en A. J. Mecidi en de jongen C. G. Jonker. Voorts zijn tot nu toe van het civiele personeel de volgende namen van geredden bekend: De aspirant-purser A. P. Meyer Cluwen, de bar man W. A. Adler, de hutbediende J. A. Algra, de fotograaf P. L. Bessem, de hutbediende P. M. Borg, de kapelmeester J. J. W. Batenburg, de slager P. C. Beentjes, de bedienden M. Bolhoven, H. J. Bousema en A. van Ede, de hutbediende J. L. Bol- tersdorf, de bellboy C. P. van Eunen, de salonbe- diende A. L. P. Geene, de hofmeester S. E. de Goyer de hutbediende P. van Haasteren, de bediende W. J. Hart, de salonbediende P. A. den Hartog, de be diende A. van Hilst en H. R. A. v. d. Hoek, de sa lonbediende O. Hofmann, de hofmeester J.Huls- kemper, de salonbediende A. Imhof, de hutbedien de K. K. Jansma, de bediende H. J. Kasper, de twee broers Kervezee, salonbedienden, de tweede-linnen- juffrouw M. M. Kleef, de hutbediende J. Kouseband, de salonbediende E, M. Len.ting, de wasschér W. F. Monné de assistent-magazijnmeester M. Nuberg, de hutbediende A. Pasman, de tweede kok G. J. Peitsman, de bediende J. J. van Pelt, de chef-hof meester E. J. Preiss, de pantryman A. J. G. Reime- rink, de chef-kok F. Scheelings, de bediende M. A. de Ruyter, de hutbediende A. P. Schilt, de bediende A. Schutte, de pantryman M. Sebregts, de patissier Th. W. Smals, de bediende J. M. Snabel, salonbe diende H. J. Soet, bediende B. Stork, de koks F. B de Swart en A. B. Torgler, de barman tweede klasse P. W. Verloop, de salonbediende J. P. M. Vil- ters, de koksmaat W. Vis, de dekbediende L. W. Vischer, de bediende H. Visser, de pantryman tweede-klasse J. Vlaanderen Oldenzeel, de koks maat N, de Vrij, de muzikant S. F. A. Wielaert, de salonbediende C. G. van Woerekom, de rookkamer- bediende J. H. Wristers, de barbier F. P. Zwep, de bakker A. van Westen, de magazijnmeester P. C. Stolk, de bediende C. van Hees, de koks H. R. Hel weg en J. Herwaarden. Ook tceinoeckeec ernstig gestagneerd De periodieke verloven. De periodieke verloven der weermacht worden weer verleend. boven ons rechtsgebied. Protest bij de Duitsche regeering. De Regeeringspersdien9t meldt: Zaterdagochtend is nabij Vlieland op korten afstand van de kust (zonder eenigen twijfel bin nen de territoriale wateren) een Duitsche vlieg- boot ontdekt (type Blohm und Voss). Een Ne- derlandsch jachtvliegtuig nam de vliegboot on der vuur, waarop het Duitsche toestel de Neder landsche territoriale wateren verliet, doch daar bij met zijn achtermitrailleur het vuur beant woordde, voor zoover thans bekend zonder te treffen. Vervolgens ontmoette het Nederland sche toestel nog twee Duitsche vliegbooten, die eveneens, na te zijn beschoten, ons rechtsge bied hebben verlaten. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duit sche regeering geprotesteerd tegen de hierbo ven vermelde neutraliteitsschendingen, alsmede tegen de beantwoording van het vuur door een in overtreding zijnde vliegboot. Zaterdagochtend te half elf heeft zich bij Schiermonnikoog, honderd meter uit de kust, een Duitsch landvliegtuig een Heinkel vermoe delijk type 111-K, een twee-motorigen bommen werper, op ongeveer vijftig meter hoogte ver toond, hetwelk in Noord-Oostelij'ke richting koerste. Een Nederlandsche patrouille is er heengezonden en heeft het Duitsche vliegtuig, terwijl het zich boven land bevond, onder vuur genomen. Dit beantwoordde het vuur en ver dween naar het Oosten boven de Waddenzee in de wolken, waar het nog eenigen tijd werd na gezet. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duit sche regeering geprotesteerd tegen bovenge noemde neutraliteitsschending alsmede tegen de beantwoording van het vuur door een in over treding zijnd vliegtuig. E korte, maar hevige Noord- Westerstorm, die Zondagmor gen vroeg opstak en gepaard ging met felle regenbuien, heeft groote schade aangericht en ernstige ongelukken veroorzaakt. Nabij Wemeldinge is een Belgisch Rijn schip, de „Philigone" door den storm over vallen. Het schip was geladen met duizend ton betonijzer en op weg naar Andel, toen het in de Witte Tonnenvallei door het ge weld van den wind werd overvallen en zonk. De opvarenden, bestaande uit den schipper De Roeck, diens vrouw en twee kinderen en een knecht zijn verdronken. De sleepboot „Silani" die te hulp was gesneld, is onverrichterzake te Wemeldinge teruggekeerd. De kapitein van dit schip is tijdens de reddings pogingen gewond. Hij heeft zich bij terugkomst e Wemeldinge opder geneeskundige behandeling moeten stellen Sleepschip omgeslagen. Een tweede scheepsongeluk is Zondag om streeks het middaguur op de Maas gebeurd. De Rijnaak „Schreckhorn", van een Zwitser- sche maatschappij, die op weg was van Born (L.) naar Duitschland met een lading eier kolen aan boord, is plotseling omgeslagen, doordat de deklast van het sleepschip aan het verschuiven geraakte. De twee personen, die zich aan boord bevonden, de 38-jarige schipper H. van Look uit Antwerpen en zijn knecht H. de Gelder uit Lekkerkerk, sprongen over boord. De schipper was echter de zwemkunst niet meester en verdween in de diepte. De knecht wist zich te redden met behulp van een boei en is door omwonenden opgenomen. Het schip mat 483 ton. Schipper overboord geslagen en verdronken. Op den Rijn is de schipper Derksen van de „Volant" door een losgeslagen luik getroffen en te water geraakt. De man, die afkomstig is uit Rotterdam, kon niet meer gered worden. Het schip dat op weg was van Rotterdam naar Ruhrort achter de sleepvoot „Vili", is door de sleepboot de haven van Lobith binnengebracht. Visschersschuit veilig binnengebracht. Bij den Mirdumerhoek is Zondagochtend tegen negen uur de visschersschuit Lemmer 102 met aan boord den schipper H. Visser en diens broer door storm overvallen. De zeilen werden stukge slagen, en de schuit kwam hulpeloos rond te drij ven. De opvarenden heschen de noodvlag, doch deze werd eerst omstreeks half twaalf aan land opgemerkt. Direct voer de reddingboot Hilda van de N. Z. H. R. M. (schipper J. Kolk) uit. Men slaagde erin een verbinding tot stand te brengen met het in nood verkeerende schip, en tegen 2 uur keerde het transport te Lemmer terug. Schepen in nood. Bij Blissingen en Wemeldingen zijn enkele kleine schepen omhoog gevaren. De positie van het bij Vlissingen vastgeraakte schip is ge vaarlijk. Schepen op drift. In de Amsterdamsche haven zijn eenige schepen op drift geraakt. Omstreeks half tien knapte van het Portu- geesche s.s. „Luso", dat aan de Engelsche boeien tegenover de graansilo lag, de voortros. Het schip zwaaide om de achterboei en had as sistentie noodig om erger té voorkomen. De voortros knapte eveneens van het s.s. „IJsselstroom" van de Holl. Stoomboot Maat schappij, dat aan de boei voor de Handelskade lag. In het Oostelijk deel van de haven blies de storm met groote kracht en hier waren het vooral binnenvaartschepen, die te lijden hadden. Minder goed liep het af met een kleine olie boot, de „Gulf '22", die aan den wal }ag voor de Gulfolie-opslagplaats aan den Zeeburgerdij'k, nabij den ingang van het Merwedekanaal. De Noordwester duwde het scheepje met kracht op den Zuidelijken wal. Door het herhaalde stooten onder den druk van den storm is het scheepje lek gestooten en gezonken. Ook vertraging in het treinverkeer. De zware Noord wester storm heeft ook be langrijke vertraging gebracht in den treinen loop. Eerst geraakte een voedingsdraad van de elcctrische bovenleiding ih de buurt van Delft onklaar, zoodat de treinen tusschen Dordrecht en Amsterdam met groote vertra ging de hoofdstad bereikten. Toen dit euvel was hersteld, deed zich eenzelfde storing voor in Amsterdam. Het gevolg was, dat het ver keer tusschen Amsterdam en Haarlem in beide richtingen stil lag. Reizigers uit de richting Den Haag moesten op het station in Haarlem oversappen in Die selrijtuigen. Deze treinstellen werden ook in Am sterdam ingelegd en onderhielden den dienst. De krachtige pogingen van het spoorwegper soneel om den dienst normaal te laten function- neeren, konden toch niet verhinderen, dat vele treinen met bijna een uur vertraging in de hoofdstad aankwamen. Bekrachtiging van den aankoop van de Kikvorsch-gronden. Naar aanleiding van de in de raadsvergade ring van 8 November j.l. verleende machtiging zijn in een op 16 November d.a.v. gehouden vei ling voor de gemeente aangekocht de volgens het plan van uitbreiding dezer gemeente voor bouwterrein en straten bestemde gronden, lig— genda tusschen den Velserduinweg, den Ooster- duinweg, de particuliere begraafplaats „de Kik- vorsch" en het z.g.' Zwarte Pad te IJmuiden, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 5.91,55 H.A.( met de daarop staande gebouwen, w.o. twee woonhuizen en een boschwachterswoning, zulks tegen den prijs van f 61,774, benevens de vei- lingskosten, bedragende ongeveer f 5000. B. en W. stellen thans voor, dezen aankoop te bekrachtigen en het gekochte op den datum van overdracht in het Grondbedrijf in te brengen tegen het bedrag van de schuld, welke op dien datum op de gemeente terzake van den "grond rust. De verkoopers van de bovenbedoelde onroe rende goederen hebben zich voorts bereid ver klaard, aan de' gemeente te verkoopen, overeen komstig het daaromtrent bepaalde in de bouw- exploitatieregelen tegen den prijs van f 1 per M2 de tot de voornoemde begraafplaats „de Kik- vorsch" behoorende en voor de verbreeding van de Burgemeester Rambonnetlaan bestemde grondstrook, ter oppervlakte van ongeveer 2600 M2. Aangezien naar de meening van B. en W. het bezit van deze grondstrook voor de gemeente mede van belang is stellen zij tevens voor tot de zen aankoop over te gaan. Tenslotte stelt het college voor, ten behoeve van het als bouwterrein in exploitatie brengen van de aangekochte gronden, in overeenstem ming met de Bouwexploitatieregelen, en voor het verharden en rioleeren van op opgemelde grond strook, een crediet van f 160.409 toe te staan. Een concept-besluit is bij de stukken ge voegd. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 20 November, 1939 Hooge Prijzen 20.000.— 11067 BOTER- EN EIERMARKT ALKMAAR. 18 November 1939 Aanvoer 7975 kippeneieren. Groothandel 46 ct. Handel stug. Eendeneieren: geen aanvoer. Boter aanvoer 851V2 K.G. Groothandel 7580 ct. per K.G. Kleinhandel 82y2&JVz ct, per KG. Handel matig. Teraardebestelling J. F. Vermeulen. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmid dag op de begraafplaats Wester veld de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer J. F. Vermeulen, opzichter adviseur bij de rioleeringswerken alhier. Namens de N.V. Industriëele Mij. Mabeg te Utrecht, waarbij de overledene in dienst was, was aanwezig de hoofdingenieur A. C. Gerber. Verder waren aanwezig de heeren J. C. D. Dunnebier, wethouder van openbare werken, ir. J. A. Verhoef, directeur van openbare werken, J. P. Koopen, hoofdopzichter, G. Baljet, boekhouder, J. Arends, commies en verscheidene opzichters van open bare werken, J. G. Koning, hoofdopzichter van bouw- en woningtoezicht, opzichters van de In- dustr. Mij. Mabeg, de heeren J. H. de Gelder, oud-opzichter bij de waterleiding, K. J. Noy, hoofd der Emmaschool, de heer Boon en andere ver voerders van materialen enz. In de aula heeft Ds. G. F. Callenbach een ge deelte van Johannes 11 gelezen en een enkel woord gesproken. Nadat het Largo van Handel was ten gehoore gebracht, werd de kist onder de tonen van Ases' Tod van Grieg uitgedragen. Bij de groeve heeft een familielid voor de belangstel ling bedankt. Tot Ha'arleaii liepen de gewone electjrische treinen, 1.500.— 1087 3125 1.000.— 15184 400.— 3961 200.— 6770 l 5931 12100 19395 12960 100.— 2256 3980 4461 5871 6444 10777 11009 Prezen van 20. 1027 1030 1046 1083 1099 1118 1156 1157 1167 1186 1187 1188 1245 1246 1259 1267 1345 1359 1371 1415 1419 1436 1446 1460 1505 1547 1559 1581 1615 1626 1658 1675 1676 1677 1708 1709 1710 1788 1790 1815 1875 1897 1909 1946 1976 1980 1995 2023 2054 2074 2088 2142 2147 2167 2272 2296 2307 2332 2337 2351 2380 2396 2489 2507 2523 2542 2556 2559 2577 2590 2609 2611 2615 2627 2630 2643 2667 2677 2678 2680 2685 2760 2812 2822 2829 2849 2872 2877 2891 2933 2988 3002 3021 3127 3140 3168 3211 3244 3341 3433 3435 3504 3557 3572 3580 3607 3616 3680 3682 3696 3728 3775 3783 3838 3854 3859 3871 3896 3929 39S4 3979 4026 4033 4057 4060 4064 4088 4123 4133 4182 4190 4210 4212 4289 4302 4318 4392 4403 4410 4472 4482 4567 4569 4574 4581 4597 4599 4603 4647 4665 4674 4698 4719 4721 4741 4748 4771 4778 4878 4943 4954 5013 5074 5081 5087 5099 5197 5258 5262 5316 5320 5378 5394 5414 5417 5420 5470 5472 5512 5513 5564 5628 5690 5704 5721 5724 5795 5826 5854 5855 5867 5889 5925 5927 6113 6117 6161 6164 6301 6332 6360 6393 6396 6405 6431 6447 0516 6543 6554 6562 6593 6610 6615 6626 6639 6683 6778 6779 6886 6923 6936 6973 6988 7011 7023 7057 7104 7115 7145 7157 7159 7179 7214 7236 7252 7255 7307 7344 7386 7432 7442 7504 7556 7648 7667 7672 7722 7764 7797 7815 7830 7853 7858 7889 7903 7912 7930 7947 7962 7978 7989 8000 8029 8055 8094 8104 8141 8185 8249 8258 8286 8332 8348 8352 8413 8477' 8509 8540 8553 8564 8569 8577 8600 8613 8643 8695 8709 8728 8732 8783 8789 8816 8836 8890 8906 8907 8956 8962 8980 8989 8995 8999 9001 9069 9075 908,4 9192 9213 9248 9308 9338 9397 9432 9464 9466 9515 9538 9541 9545 9638 9661 9678 9686 9693 9793 9794 9843 9847 9849 9858 9883 9928 9936 10083 10110 10138 10194 10263 10307 10325 10353 10361 10366 10482 10496 10575 10588 10631 10657 10720 10739 10841 10842 10859 10868 10876 10916 10956 10981 10936 11005 11021 11109 11122 11131 11140 11192 11206 11314 11342 11350 11372 11381 11391 11406 11447 11463 11472 11483 11561 11642 11701 11762 11780 11787 11842 11882 11948 11952 11956 11979 12011' 12040 12142 12197 12234 12347 12363 12373 12421' 12441 12453 12488 12597 12617 12633 12715 12728 12736 12741 12764 12779 12832 12892 12936 12985 13012 13013 13025 13028 13065 13069 13070 13081 13089 13125 13189 13298 13302 13313 13341 13346 13398 13421 13426 13444 13449 13461 13479 13485 13519 13533 135!h 13594 13686 13702 13773 13834 13851 13853 13865 13874 13899 13929 13938 13957 13967 13997 14020 14025 14131 14149 14237 14244 14279 14311 14372 14417 14469 14500 14519 14571 14581 14585 14587 14625 14645 14657 14661 14685 14750 14786 14790 14811 14815 14818 14884 14898 14933 14943 15064 15106 15157 15220 15434 15435 15488 15537 15556 15559 15621 15652 15722 15746 15749 15772 15787 15798 15840 15844 15851 15856 15859 15877 15893 15926 15927 15938 15970 15982 16007 16104 16106 16121 16126 16132 16199 16205 16211 16218 16267 16287 16300 16307 16316 16358 16390 16392 16411 16425 16457 16468 16533 16585 16657 16668 16682 16691 16707 16719 16744 16776 16910 16937 16970 17001 17011 17030 17031 17046 17092 17123 17150 17224 17236 17250 17292 17308 17321 17341 17415 17418 17423 17425 -.7459 17515 17516 17589 17591 17600 17690 17723 17781 17783 17809 17821 17830 17882 17920 17955 17984 18002 18043 18044 18060 18082 18083 18172 18212 18340 18370 '8382 18483 18535 18582 18622 18649 18659 18787 3801 18822 18883 18898 18900 18907 18967 18979 '9018 19053 19062 19106 19147 19174 19221 19225 19233 19255 19259 19265 19305 19327 19331 19334 19343 19353 19409 19491 19518 19526 19556 19560 19579 19608 19621 19624 19629 19652 19658 19671 19686 19756 19791 19848 19888 19935 19995 20017 20028 20029 20034 20039 20122 20138 20161 20167 20186 20230 £0235 20317 20318 20325 20388 20412 20457 20468 20486 20497 20506 20528 20537 20565 20571 20594 20624 20646 20658 20670 20741 20771 20779 20792 20841 20856 20859 20879 20930 20966 - 21022 21057 21142 21157 21186 21208 21217 21231 21242 21313 21318 21390 21396 21414 21431 21500 21549 21558 21595 21603 21617 21632 21653 21663 21666 21686 21692 21761 21762 21765 JU787 21793 21853 21948 21962 21971

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5