ERNSTIGE RAMP TREFT NEDERLANDSCHE SCHEEPVAART. Hatson brengt den steen aan rt rollen H. Wandt De „Simon Bolivar" van de K.N.S.M. welke nabij de Engelsche Oostkust op een mijn liep en vergaan is, bij welke scheepsramp vele slachtoffers te betreuren zijn Torpedo's voor de Engelsche marine in aanmak |n de Britsche marinewerkplaatsen wordt verschrikkelijk wapen der oorlogsbodems, grooten getale vervaardigd Z Exc minister G. Bolkestein heeft Zaterdag de tentoonstelling .Onze Kunst van Heden in het Rijksmuseum te Amsterdam officieel geopend. Overzicht tijdens de rede van den minister 1111111 Het Engelsche lichtschip .Sunk", in welks nabijheid de.Simon Bolivar" op een mijn liep en ten onder ging De burgemeester van Tilburg, mr. dr. F. L. G Z. M. Vonk de Both, nam Zaterdag afscheid van zijn gemeente na een ambtsperiode van 24 jaar. De scheidende burgervader (geheel rechts) naast het schilderij, dat hem namens het gemeente-personeel als persoonlijk geschenk werd aangeboden De oude watermolen aan de Has;- lemmertrekvaart te Noordwijkerhou', die vernieuwd is volgens het sysltei Dekker, is Zaterdag door Ir. L der Wal van Rijkswaterstaat wear, gebruik gesteld Neville Chamberlain, de Britsche minister-president verschijnt na zijn ziekte voor het eerst weer in het openbaar bij het verlaten van Downingstreet No 10, waar hij een zitting van den Oppersten Oorlogsraad bijwoonde Een atdeeling der te Rotterdam gelegerde troepen maakte Zaterdag een marsch door de stad, waarna voor militaire en burgerlijke autoriteiten voor het stadhuis werd gedefileerd Luitenant-kolonel S. O. Roosjen ijbfr noemd tot commandant van het regimen! grenadiers. De nieuwe regimentp commandant door 28 Uit den hoek waar de Asters zaten, klonk een onderdrukte kreet. misdadiger is, die in werkelijkheid Jack Lodsy heet, een broer van een zekeren Mac Lodsy, bijgenaamd „Iron Mac", die tien jaar ge leden met Little Edy. dat is deze gentleman hier hij wees op Cleenharp de India Bank ge plunderd heeft!" „Wat interessant!" lispelde Sissy den dikke toe. „Bent U een bankroover? Ik heb mij bankroovers altijd groot, met een brutaal gezicht en schitte rende oogen voorgesteld. Neemt U me niet kwalijk, mr. Cleenharp, maar toen ik U voor het eerst zag, dacht ik dat U een kruidenier was, die zich met zooveel duizend pond uit zijn zaken had teruggetrokken". Little Edy maakte een buiging als had men hem het mooiste compliment gemaakt. „Ik wilde dan ook precies dien indruk wekken, lieve'juffrouw. Maar dan had U mijn vriend Iron Mac moeten zienU had vast en zeker gedacht, dat hij' een slecht betaalde klerk in een of ander ministerie was. En toch was Mac de meest geniale inbreker, dien ik ooit heb ontmoet. De tijd dat ik het voorrecht genoot met hem te mogen samenwer ken, zal als de mooiste van mijn leven in mijn her innering bestaan. Nadat wij die prachtzaak bij de India Bank hadden uitgevoerd hoe boos U ook kijkt, mr. Hardy, het feit is al verjaard gingen we naar Amerika. Iron Mac nam zijn route over Genua, ik over Oslo en in Chicago ontmoetten we elkaar weer. Daar wilde het ongeluk, dat hij zijn broeder Jack trof. Jack Lodsy had het al met alle mogelijke be roepen geprobeerd. Een tijdlang was hij tooneel- speler bij een kleine reizende troep geweest, maar zijn bescheiden stemmiddelen waren onvoldoende om in de kunst carrière te maken, hoewel hij een voor treffelijke mimische gave bezat en zijn „typen" geniaal genoemd moesten worden. Tenslotte vertrok hij als secretaris van een Eki- gelschen lord den echten lord Frederic Winning ham voor een paar jaar naar xndië. Dat was in den tijd dat Iron Mac in Londen woonde en hij verloor zijn broer uit het oog. Na eenige jaren overleed lord Winningham in Birma, tengevolge van de vergiftige beet van een insect, werd daar begraven en, aangezien hij in Engeland geen goe deren bezat en ook verder geen vermogen had, maakte men van zijn dood niet veel ophef, ja, in Engeland vernam men zelfs niets van zijn over lijden. Jack Lodsy was nu weer broodeloos en bezat niet meer dan een paar honderd pond dien hij den lord had afgenomen. Daarmee besloot hij naar Amerika te gaan om daar zijn geluk te beproeven. Toen Mac hem in Chicago ontmoette, was dat geld al lang verdwenen en hij was volkomen aan lager wal. Ik moet hier meteen bij vertellen dat ik Jack nooit persoonlijk heb leeren kennen dit alles heeft mjjn vriend Mac mij medegedeeld en hij voeg de daaraan toe, dat hij zijn broer verborgen moest houden, omdat hij door de politie wegens een paar kleine diefstallen werd gezocht. In deze afzonde ring onderrichtte Iron Mac zijn broer in de gehei men van de inbrekerskunst. En de leerling maakte dusdanige vorderingen dat de leeraar besloot een groote zaak met hem op te zetten om hem daarmee uit zijn slechte financieele omstandigheden te red den. Na langdurige voorbereidingen brachten zij op een nacht een bezoek in de safes van de Armour Centrale en maakten driehonderdduizend dollar uitbetalingen buit. Maar de politie van Chicago Little Edy wierp een honingzoeten blik op hoofd inspecteur Hardy is niet de politie van Londen en bovendien bezit zij in Captain Simpson, wiens reputatie zelfs tot Europa is doorgedrongen, een detectieve zooals er maar eens in de honderd jaar een op de wereld komt. Deze politie-captain Simpson wist na drie da gen wie de daders waren en zette zijn achtervol ging in. Toen beging Jack Lodsy de gemeenste daad van z'n schurkachtig leven. Misschien was 't om in het bezit van den heelen buit die natuurlijk reeds gedeeld was te komen, misschien ook omdat zrjn broer, die bij de inbraak een klein ongeval met zijn rechterbeen had gehad, hem hinderde bij een snelle vlucht, hoe dan ook, hij schoot hem als een hond neer! Ik heb in Chicago op het kerkhof van Iron Mac's graf gestaan en bij het geluk van mijn toe komst gezworen niet te zullen rusten voor ik den dood van mijn vriend gewroken en den broeder moordenaar gestraft had. Ik, de gevaarlijke misdadiger Little Edy, stelde mij zoo in verbinding met Captain Simpson, met mijn doodsvijanden, de politie. Wij ontdekten den sehurk in een gemeene kroeg in een achterbuurt van Chicago en het kwam tot een vuurgevecht waarover de „jongens" in Chi cago op het oogenblik nog met eerbied spreken. Hij was zoo verstandig om dadelijk toen hij zag dat hij overrompeld was, de lamp kapot te schie ten, zoodat onmiddellijk diepe duisternis heerschte. Ik geloof dat hij mijn gezicht niet heeft gezien, en alleen mijn stem hoorde, omdat ik hem toe schreeuwde dat nu het öogënblik van de afreke ning gekomen was. Overigens, sinds die overval in Chicago, heb ik lederen dag een paar lepels gemalen krijt inge slikt om mijn stem een geluid te doen krijgen, dat al menigen chauffeur zijn wagen heeft doen stop pen, omdat- hij dacht dat zijn assen warm waren geloopen. Ik wilde daarmee voorkomen dat de schurk als hij mij ooit ontmoette, mjj aan mijn stem herkende. Ik kreeg een licht schampschot, dat me buiten gevecht stelde en mijn compagnon Simpson moest het alléén zien te klaren. Daarbij moet ik U vertellen dat Jack Lodsy een stalen vest droeg, dat hij van zijn broer had gestolen. Daaraan dankte Iron Mac zijn bijnaam.. Een revolverkogel kan alleen, wanneer hij van vlakbij wordt, afgevuurd, dat stalen - vest doorboren en dat zal wel de oorzaak geweest zijn, waarom de schieterij geen resultaat had. Later bleek dat de politie-captain hem toch getroffen moest hebben, aangezien een bloedspoor ons den weg wees, waar langs hij ontkomen was. Door het smalle raam van de eetkamer, had hij een donkere, verlaten binnenplaats bereikt en vandaar had hij kans ge zien op straat te komen. Ik gaf mijn achtervolging echter niet op. Een echte Londenaar wordt altijd weer door zijn vaderstad aangetrokken. Jack Lodsy had geld in overvloed en kon een gemakkelijk leventje leiden. Ik wachtte tot de zaak van de India Bank ver jaard was en ging toen terug naar Engeland. Eerst liet ik door een meester in zijn vak nog deze mooie paraplu construeeren en verzamelde in het afschroefbare handvat alle bewijzen tegen Jack Lodsy, die ik op schrift had vastgesteld voor het geval mij iets mocht overkomen. Bovendien kocht ik een paar dozijn staalmantel-kogels van groot kaliber. Mijn paraplu heeft namelijk ook de prij zenswaardige eigenschap, dat men er mee kan schieten. Nu ben ik tot de vreugde van mijn vele vrienden en medeburgers hier en ik vlei mij met de hoop er een bescheiden deel toe te hebben bijgedragen, wanneer Jack Lodsy ter verantwoording zal worden geroepen. Al het andere, in 't bijzonder de gebeurte nissen, die later in Engeland plaats vonden, zal Captain Simpson U vertellen, die in de eerste plaats er meer van weet, en, ten tweede, een aan merkelijk beter verteller is dan ik!" Little Edy had zijn rose-rood paraplu op de tafel gelegd en keek inspecteur Hardy minzaam glim lachend aan. De politie-geweldige stoof op: „Wat? Captain Simpson zóu in Londen zijn, zonder dat ik diï iets van wist?" „U weet zeer veel zaken niet, mijn beste Hardy! Captain Simpson is niet alleen reeds ga rende eenige jaren in Londen, maar hij bevindt cd al dien tijd in uw onmiddellijke omgeving, tew hij op het oogenblik ons de eer aandoet hier a®' wezig te zijn!" En glimlachend wees Cleenharpc? den onnoozel er uitzienden man, dien heel Ltë' den tot nog toe voor rechercheur Green had W sleten. MacHardy sperde zijn mond wagenwijd open® de man met het rimpelige gezicht benutte die.S* legenheid zich nader te verklaren. „Ik verzoek U, geachte hoofdinspecteur, boos op me te zijn. Cleenharp heeft de waarheid gesproken. Ik ben Patrick Simpson en beha»! Little Edy, die pas den allerlaatsten tijd tot ontdekking is gekomen en dien ik tot het Itómj in onzekerheid liet, was alleen zijn lordschap. adjunct-staatssecretaris, aan wiens vriendelijke» ik destijds ook mijn aanstelling bij de Londentdt politie te danken had, .met dat feit op c' UA" 4 U kunt mij gelooven, wanneer ik U i dat w rtui.i -"-J v n auiitci lil vj *.~o' dringende gronden had om deze anonymi*®» bewaren. Jack Lodsy kende mij niet alleen «3 verschillende foto's, hij kende mij ook persooiuj door den overval die wij in Chicago uitvoerö» Voor hij de lamp stuk schoot, heeft hij mij oogenblik in het gezicht gezien en dat was voorw* man als Jack Lodsy voldoende om me jaren W nog te herkennen. Ik had zijn gezicht echter bw* heel onnauvykeurig kunnen opnemen,, omdat .o toen wij binnenkwamen, in de schaduw zat. end', delijk daarop het licht stukschoot. Wilde ik n»|° reputatie niet op het spel zetten, dan moest dl smet tot eiken prijs worden uitgewist. Bovec®» was mijn tegenstander een individu, dat ocsca delijk gemaakt moest worden, terwille van de op bare veiligheid Ik nam dus voor onbepaalden HJ verlof en begon de achtervolging. (Wordt «rtoïdl

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8