HOOG WATER LANGS DE MAAS Echtpaar z.k. Kea Bossers 1 door HOOFDSTUK I Ze zaten tegenover elkaar en tusschen hen in op tafel lag een vel met cijfers. „Huiselijk tafereel" spotte Lies: „hij, zij en het kasboek." Als Frank nu maar even lachen wou. Maar Frank staarde somber voor zich uit_ „Frank" zei ze. „nu hebben we twaalf avonden of twintig of veertig erover gepraat en we zyn geen stuk verder. Laten we nu eens spijkers met koppen slaan." „Als jij maar zegt hoe" zei Frank moedeloos. „Ik weet niets méér. dan wat ik drie maanden geleden ook wist: ik sta één October op de keien en geen kans op een andere baan." „Ja maar. 'aten we nu alle punten eens naast elkaar zetten, de goede en de slechte." „Noem jij maar wat goeds!" Lies had hem we) willen schudden, maar ze zei kalm: „Dat komt; ik wilde juist een opsomming maken van al de goede kanten van de situatie." En toen .Frank zweeg ging ze dapper verder: „Punt één. Je hebt' wel je ontslag, maar met drie Inaanden salaris, dus met één October krijg je twaalhonderd piek in handen." „Ja, en dan kunnen we drie maanden leven en daarna op een houtje byten." „Doen we niet. luister maai verder: Punt twee. Van dat geld hoeft maar één maand huishuur af, en den inboedel zijn we ook kwijt voor vijfhonderd dank zij Soesah." Frank grinnikte nu toch even. „Ja, met Soesah hebben we toch geboft." „En of" Nu niet de kamer rondkijken, dacht Lies en ze tuurde strak op het blaadje met cijfers. Niet kijken naar de meubels en alles hun eigen boeltje, stuk voor stuk samen gekocht, nog geen twee jaar geleden. De Indische mevrouw, die de huur had overgeno men, was blij geweest, dat ze den inboedel ook kon krijgen. „Zoo gemakkelijk, ja; al dat koopen, win kel in, winkel uit, is zoo'n soesah." Vooruit maar weer. niet zeuren, zei Lies tot ach zelf. „Dus hebben we, met de belasting en zoo eraf, met één November vijftienhonderd over en dan staan we heelemaal vrij. Geen huis" „geen dak boven je hoofd" kwam Frank somber „geen kinderen tot onzen last. zooals de troostende me nigte zegt „De wie?' vroeg Frank. „O, ik bedoel al die tantes en andere mevrouwen, die zich nu geroepen voelen, me moed in te spre ken. Die zeggen allemaal: „Wat een geluk, dat jullie geen kinderen tot je last hebt." „Ja, ze kunnen je net doorzagen, alsof je ten slotte nog te feliciteeren bent, dat je op straat staat." „Nou ja, lichtpuntjes zoeken is ook 't beste. En ik heb er nog meer. Frank!" „Zal wel, ik zie ze niet." „Luister nu eens verder: Op één November staan we dus aan het hoofd van vijftienhonderd gulden plus tweemaal honderd procent werkkracht, capaciteiten, energie enzoovoort." „Tweemaal wèt? Wou jij dan ook een baantje zoeken?" „Wat dacht je dan? Als ik geen huis en geen huishouden meer heb, moet lk toch zeker iets gaan uitvoeren. Néé. laat me nu eens rustig uitspreken. Frank, ik heb een plan. maar je moet het niet gek vinden." Ze klom op zijn knie „Ik had zóó ge dacht: Kleeren en zoo heben we voor het eerste jaar meer dan genoeg. Als we nu iets konden vinden, een baantje voor my, bedoel ik, waar wij allebei den kost hadden, dan kon jij op je gemak naar iets uitkijken en hoefden we het gele niet aan te spreken." „Zeg liever, dat we allebei zoo'n baantje moesten zoeken" kwam Frank driftig. „Bijvoorbeeld ik chauffeur of portier of tuinman en jij keuken meisje, wel ja, waarom niet?" „Dat zou heelemaal prachtig zijn" riep Lies ver rukt. ,,Dan zetten we een advertentie „echtpaar z.k. biedt zich aan enzoovoort." „Je lijkt wel krankzinnig!" „En waarom?" „Waaróm, vraag je nog. Och kind, het is te zot om over te praten. „Maar waarom dan toch, Frankie? Werk is toch werk en we zijn toch geen ouderwetsche pruiken. Jij zult toch niet met dat gezanik van stand en zoo komen aandragen." En toen Frank nog zweeg ging ze door: „Kijk eens. jij bent natuurlijk een eersteklas jurist, maar als zoodanig ben je op het oogenblik geen cent waard. Je bent ook een eerste klas chauffeur die zijn nu ook wel niet zooveel waard, maar in combinatie met bijvoorbeeld een eersteklas keukenmeid is er nog altijd vraag naar kijk maar naar de advertenties om echtpa ren z.k." „Schei je nou haast uit met dat gedaas?" „Ik daas niet, ik probeer logisch te redeneeren. Tk beschouw onze situatie in het licht van de wet van vraag en aanbod" zei Lies geleerd. „Kind!' Frank was paf „waar haal je die wijsheid vandaan?" „Uit de krant, denk ik, of misschien uit mijn hoofd- Ja, lk was op school een kei in economie." Frank laohte even, keek voor zich uit, zei toen: „Ik geloof waarachtig dat je gelijk hebt" Lies maakte een sprongetje „met je redeneering in het algemeen, bedoel ik. Maar om het nu zóó ln toepassing te brengenik vind het nog steeds onzinnig. En dan bèn jjj een goeie keukenmeid?" „Da's gemeen!" Ze schudde hem heen en weer. „Hoe waren de zwezerikken met champignons op jouw verjaardag? En hoe was die haas gisteren? En. dat soupertje, dat ik laatst in drie kwartier klaar had, je weet wel. toen je Tom en Henk mee bracht. En ik kook toch altijd heelemaal alleen." „Ja" zei Frank, „Je bent een goeie kookster. En je bent lief. Myn dappere vrouw. Maar over dat plan van jou moet ik eerst nog eens slapen." HOOFDSTUK H Lies danste de huiskamer binnen en zwaaide met een dikke enveloppe. „Vier brieven, Frank, wat zeg je nou?" Frank legde zijn krant weg, wou niet nieuws gierig lijken. „Doe je jas eerst af en kom bij de kachel zitten. Ik heb thee voor Je" zei hij extra- kalm. Maar Lies had al drie enveloppes opengeritst „Hier. neem jy er ook vast eentje door. dan be rin ik aan deze." Na een kwartier keken ze elkaar aan. „En vroeg Lies verwachtend. „Tja" begon Frank gereserveerd, vooropgesteld, dat ik me nog steeds niet met 'tidee kan verzoenen, dat jü als een doodgewone dienstbode in betrek king wilt gaan" ..onder jouw permanente be scherming" kwam ze ertusschen „dat dan daar gelaten" ging Frank verder, „vind ik in deze twee brieven wel iets in." „Welke bedoel je? O, die van die meneer uit het Gooi. dat is zeker een eenzame oude heer op een groot buiten, dat lijkt me prachtig. En zoo mak kelijk dicht bjj Amsterdam, voor jou, als je gaat solliclteeren naar een echte baan. En natuurlijk een rustige betrekking ook. kun je misschien 's avonds nog studeeren, artikelen schrijven of zoo." „In de keuken bij het fornuis" proestte Frank. .Kindje, wat draaf je we°r door. We zullen er eerst eens op afgaan, en ook op deze, vind ik, die Indische familie in Wassenaar." „Soesah Twee" lachte Lies, slikte toen even bij het denken aan volgende week, wanneer Soesah Eén bezit zou komen nemen van alles hier. Dat afscheidniet aan denken nu. „Die andere twee vind lk niet geschikt" ging Frank door. „Friesland la voor ons allebei te vreemd en te ver weg en in Arnhem kennen w a juist weer teveel mensehen, dat zou pijnlijk kun- r.c nen worden." tot „Dus wat denk je?" vroeg ze, „zullen we er dan samen op afgaan, of ieder apart Dan neem ik eenzame oude heer het eerst." „Die misschien wèl eenzaam maar niet oud po is1 „Geeft niet, zoolang 't een heer Is en anders a» ik het gauw genoeg in de gaten" kalmeerde Ui Frank opkomende angsten. „Kop op" zei 25 zichzelf, 't Was natuurlijk geen pretje voor Frank. ra! 't heele geval, het idee, dat hij zou moeten rln maken, dat zij door een vreemde gecommandeerd werd. Maar als je tragisch ging worden, slaagd je nergens. „Laten we er nu geen gras over laten zeg en morgen direct er op afgaan, jij naar i: senaar en ik naar het Gooi. waar ook weer preott o ja, „De Waeldonck" bij Hilversum. „Vooruit dan maar" zuchtte Frank. MlssCfV ?E is het alle twee wel niets en dan ben jij me OU van je plannenmakerij genezen." lit „Maar dat niet, hoor,_dan laat ik me lnscnxtl bij de Arbeidsbeurs" dreigde Lies, „dan ga lk léén in betrekking en dan geef ik jou lederen -* Lekkere hapjes door 't keukenraam. En dan vr i; ik, of mijn vrijer 's avonds in de keuken mag men.". H „Je zou er waarachtig voor in staat zijn.' „Ik ben tot alles ln staat" zei Lies. „We zu nog grootsche' dingen beleven samf.n." „Ik help het je wenschen" zei Frank, de P® mist. Het grindpad slingerde en kronkelde jKii al tig minuten van de halte af, waar Lies uit ae i gestapt was. Kale hei en stille bosschen. Maar zen, ho maar. Eindelijk een wit hek tussclhen i boomen, prikkeldraad links en rechts, ®en^gej. buiten in ieder geval. Op het hek stond: „De donck", dus dat was dat. Als de meneer nu maar klopte met haar voorstelling. (Wordt rarwlffU Door den regen der laatste dagen zijn de groote rivieren sterk gestegen. Hoog water langs de Maas in de omgeving van Roermond, waar de rivier buiten haar oevers is getreden en het om liggend land heeft overstroomd Zwitserland bewaakt zijn grenzen. Een afdeeling der Zwitsersche weermacht op weg naar een hooggelegen post, voorzien van materiaal voor het inrichten van een schuilplaats tegen de koude Tevergeefs wachtten Woensdag velen op de aankomst in Vlis- singen van de -Oranje Nassau" die talrijke geredden van de -S>mon Bolivar aan boord ha» Het schip werd echter in Engeland opgehouden en aan het kantoor der Mij. Zeeland werden belangstellenden per bulletin hiervan verwittigd Op zoek naar vijandelijke onderzeeërs Een Engeisch vliegtuig passeert op verkenningsvlucht boven de Noordzee een Britschen mijnenveger Dat verwarmt Een kopje koffie is altijd welkom aan boord van de oorlogsbodems bij hun patrouille-vaarten op de Noordzee Het kleine dorpje Saxé in de nabijheid van Martigny in Zwitserland door aardverschuiving van den heuvel, waartegen het gebouwd is, vrijwjl geheel verwoest Het Buuristation te Utrecht wordt op 17 Dec. as. gesloten en zal binnen afzienbaren tijd verdwijnen. Met de afbraakwerkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt Georg Eiser, die, naar medegedeeld wordt, bekend heeft, den bomaanslag in den Bürgerbraukeller te München te hebben gepleegd Het aflossen der militaire wacht van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, dat eerst geschiedde in de Paleisstraat, vindt thans plaats voor het gebouw Dit is een bijzondere attractie voor de vele voorbijgangers en speciaal voor de jeugd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10