IJmuider Courant ftrna X-TH HAV! CADEAUX ST.NICOLAAS^ Dames- y Hoe de geëvacueerden eventueel zullen worden ondergebracht. Een Slag voor ,aZe Scheepvaart. Herstel van verlof Japonnen I Wit geiten cadeaux Nederlandsehe reeders beraden zich. Ministers Steenberghe en Sap confereerden- Persoonlijke diensten van burgers. Maatregelen in verschillende gemeenten Engelsch oorlogsschip loopt op een mijn. Twee onderzeeërs tot zinken gebracht. ie JAARCANC NO. 20 Lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. istraai 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau e, Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, ofl 5301, Posigiro 310791 Alle Advertenties, leven voor dit blad, worden kosteloos jenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiiaive op Zon- en Feestdagen Oirerties P W PEERRBOOM EN ROBER'l PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAC 23 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal losse nummers 3 cent per ex. Advertentiërv. 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. gj.jtgche premier heetf Dinsdag in het La- «liiiis een mededeeling gedaan die onze scheep- en daarmee onze nationale welvaart, reeds i jerminderd en ondermijnd door den oorlog, treft. Zij is een herhaling van hetgeen in f wereldoorlog is gebeurd. Opnieuw heeft de f lsche regeering besloten, exportgoederen van ilschen oorsprong, die natuurlijk door neutrale nea vervoerd plegen te worden, in volle zee beslag te nemen. Zij is tot dezen maatregel joiaen als een représaille tegen Duitschlanü: vergeldingsmaatregel dus, tegen „de Duit- ie oorlogvoering, waarbij schepen tot zinken {bracht worden door mijnen, zonder onder- jj te maken tusschen neutralen en oorlog- arenden". Dat dit gebeurt hebben de Èngel- p ai eerder verklaard en met volle kracht is beschuldiging losgekomen na het vergaan, op .lerdag 1.1., van het Nederlandsehe schip Simon jjiivar. Van Engelsche zijde werd onmiddellijk jgd dat dit schip op een Duitsche mijn ge in moest zijn, dat Duitsche duikbooten rnij- ceiegd hadden in het voor de neutrale •'heepvaart vrijgehouden „kanaal" tusschen de jgeische kust en de mijnenvelden.. Niet alleen i Simon Bolivar was het, die in dit kanaal ver- ,t Tijdens het weekend liepen minstens tien giepen buiten de officieel-aangegeven „velden" to mijnen en daar waren vijf neutrale bij, van schillende nationaliteit, o.a. ook het vrij gröoté Ifoliaansclie schip „Grazia". De Duitschers hebben ontkend dat al die sche ep Duitsche mijnen waren geloopen. Volgens ;D waren het Engelsche. Onmiddellijk ha het rergaan van de Simon Bolivar, waarbij zooveel schuldigen wreedelijk omkwamen, ontstond de enijnige polemiek die in de betrokken neutrale inden en ook bij ons zulk een onverkwikkelijken idriik maakte. Men wierp de schuld op elkaar, wals het voortdurend, tot in het eindelooze, in |ögstijd gaat.. De Engelsche regeering stelt zich nu op het landpunt dat zij, omdat de Duitschers naar haar jertuiging de Haagsche conventie inzake de plogvoering ter zee geschonden hebben, gerech tigd is tot het nemen van de hierboven genoem de vergeldingsmaatregelen. Dat zullen velen een sie rechtsopvatting vinden. Zij zullen vergelij- üngen maken met de in binnenlandsche aange- legenheden of tusschen menschen die tot het- jelfde volk behoor en bestaande rechtsregelen en ontdekken dat dit niet klopt. Ahmaar dan rergeten zij dat rechtsverhoudingen tusschen vol- ten, voorzoover zij bestaan, een zeer wankele aak zijn en in oorlogstij d heelemaal op losse schroeven komen te staan. In internationalen Bestaat er voor een zeer groot deel geen recht, aaar slechts anarchie. Vandaar dat de men- Khen, die dit beseffen, na de gruwelijke slach ting. van den wereldoorlog zoo onvermoeid ge- ||jierd hebben voor een betere internationale ge- wnschap. Zij hebben dezen oorlog met hun illen niet kunnen voorkomen. Waarom niet? Door het ongeloof, het scepticisme en vooral de oze domheid van zoovelen, die niet hebben helpen, die er niet alleen geen roode cent aaar zelfs geen grein belangstelling, zelfs geen g onder een of ander adres voor Als diegenen er nu de ellende van caóervinden laten zij dan tenminste begrijpen Kt zij er zelf toe hebben meegewerkt door hun laksheid en domheid, en zich voornemen een andere houding in de toekomst aan te nemen. Dan komt er tenminste uitzicht op een betere samenleving. De: Engelsche represaille treft niet alleen Duitschland maar tevens de neutralen, die aldus gestraft worden voor het vergaan van hun eigen schepen en het dooden van hun eigen landgenoo- m Zij treft vooral Nederland en België, beide teil die het grootste belang bij den transito handel, bij den doorvoer van goederen hébben. Heeds had de blokkade den doorvoer naar Duitschland verlamd; nu zal ook'de doorvoer uit Puitschland vrijwel worden stilgelegd. Dit geldt natuurlijk vooral Rotterdam. Maar een dergelijke H voor Rotterdam beperkt zich heusch niet tot die stad. Zij doet haar uitwerking op de gelieele samenleving in ons land indirect gevoelen. In Kleilei zin. Het eenvoudigste voorbeeld is wel hat zij opnieuw tot toeneming van de rampzalige willoosheid, daarmee tot verhooging van de staatsuitgaven op dit chapiter en daarmee weer Mjaandraaien van de belastingschroef zal leiden. Duitsche goederen van velerlei aard werden tot au toe nog onbelemmerd via ons land door Ne- wlandsche schepen uitgevoerd naar vele deelen wereld zooals Italië, Spanje, Portugal, de Scandinavische landen, Azië, Afrika en Amerika, ^aht de maatregel ook Duitsche grondstoffen tón, die in ons land tot producten „verwerkt" ,2i en die in het algemeen dan niet meer als Weren van Duitschen oorsprong beschouwd Wden, dan zou het transito-verkeer in Weste lijke richting geheel verlamd worden.'Maar dit is' de verklaring van Chamberlain nog niet dui dlik gebleken. Wel is reeds duidelijk dat den neutralen hler- opnieuw een verschrikkelijk onrecht wordt ingedaan. Zij kunnen natuurlijk protesteeren. Gemeenschappelijk kunnen zij protesteeren. Dat 'n den vorigen oorlog ook gebeurd. Het heeft "let gebaat. Overigens werd de maatregel toen f -lla een paar jaar genomen en waren wij toen jconomisch veel sterker dan nu. Ditmaal komt 'i reeds na drie maanden oorlog. De neutrale %ndheden zouden met ieder recht aan hun jwe kunnen vragen, welke schadeloosstelling Piieland hun voor deze belemmering van hun handelsvrijheid met hét buitenland denkt te ge- |5i als zij den maatregel niet wenschen in te ekken. Zullen zij dat doen? Het zal spoedig ge- blijkep. Hét schijnt logisch en noodig.R. P« Zooals al eerder is gemeld, Zijn de verloven weer hersteld, Voor de soldaten en matrozen; Zij krijgen weer gelegenheid, Elk op zijn beurt en op zijn tijd, Zich burgerlijk wat te verpoozen. De tijding, en dat snapt men goed, Is overal met vreugd begroet, Door al die vele jonge mannen; En men begrijpt ook, niet slechts zij, Hun ouders voelen zich daarbij Door hun ontspanning ook ontspannen. 't Verlof dat weer gegeven wordt, Is weliswaar noodzaaklijk kort, Men droomt wel hoogér idealen; Maar wetend dat dit nog niet gaat, Zijn de matroos en de soldaat Al blij, dat dit weer viel te halen. Nu de verloven zijn hersteld, Wordt overal weer vreugd gemeld, Na de kortstondige berooving; Tenslotte is het ook'een bof Voor ta-1 van plaatsen met verlof En tal van menschen met verloving. P. GASUS. Zeer aparte collectie Fraaie dessins en kleuren Laatste modellen Prima pasvorm ZIET ONZE ETALAGES! KALVERSTRAAT 11-21 t I1MUIDEN-OOST V. De vermissing van het meisje De INigtere. Duizend gulden belooning uitgeloofd. Familieleden van de achttienjarige Johanna Elisabeth de Nigfcere, die sedert Zaterdagmiddag wordt vermist, loven een belooning van duizend gulden uit voor de(n.) gene, wiens (wier) aanwij zingen of inlichtingen leiden tot den terugkeer van het meisje naar haar familie. Zooals gemeld, is het meisje het laatst gezien bij de arbeidsbeurs aan de Passeerdersgracht te Am sterdam, waar men haar en nog twee andere meis jes ter sollicitatie het adres van een confectie- atelier aan den Singel had opgegeven. De arbeids beurs had de aanvraag van den werkgever telefo nisch ontvangen. Bij ingesteld onderzoek bleek op het gegeven nummer een dergelijke firma niet te bestaan. De beide andere meisjes zijn onverrichter zake naar huis teruggekeerd. Het meisje De Nig- tere'. echter is niet meer thuis gekomen. Of zij al of niet aan het opgegeven adres is geweest, is niet bekend. Wel vertelde een der twee genoemde meis- js, dat er een man, die op haar den indruk van een zeemanhad gemaakt, in de buurt van de woning had gestaan, dié op haar "was toegekomen toén zij aanbelde, en had gezegd: „ik zou maar verdel gaan ze zijn zeker niet meer aanwezig". Het tweede meisje, dat Dinsdagavond werd ver mist, blijkt niet verdwenen te zijn. Zij heeft een bezoek aan haar tante gebracht en is daar den nacht van Dinsdag op Woensdag gebleven. (Adv Ingez. Med.) Tijdelijke stillegging van sommige diensten Woensdagmiddag heeft de Nederlandsehe Ree- dersvereeniging. in haar vereenigingsigefoouw te 's-Gravenhage een informatieve vergadering ge houden, waarin gesproken is over de algemeene positie van de Nederlandsehe Scheepvaart en de gevaren, welke zich op het oogenblik daarbij voordoen. De vergadering werd gedeeltelijk bij gewoond door marine-autoriteiten, onder wie de chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th, Furstner, die de aanwezigen van technische voor lichting dienden. Overeenkomstig het karakter van de bijeen komst zijn geen besluiten genomen. Elke reederij voor zich zal hebben uit te maken, welke gedragslijn zij zal hebben te volgen. Dat, de Nederlandsehe sc,hepen moeten blijven varen, is volgens sommige reeders vanzelfspre kend, omdat dit 'één levensnoodzakelijkheid voor ons volksbestaan is. Dat anderzijds de situatie onder het oog moet worden gezien, indien het varenpractisch onmogelijk zou worden ge maakt, konden ook zij niet ontkennen. De directies der verschillende maatschap pijen zullen dan ook in de komende dagën nauwkeurig den toestand onderzoeken en enkele maatschappijen met vaste diensten zullen wellicht tijdelijk hun schepen stil leggen: andere ondernemingen echter zul len van geval tot geval, telkens wanneer er een schip moet vertrekken, besluiten wat haar te dóen staat, en dit besluit van de op dat oogenblik geldende omstandigheden laten afhangen Intensiever economisch verkeer met België op komst? De regeeringspersdienst meldit: De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenlberghe, heeft Woensdag in zijn kabinet een onderhoud gehad met den Bel gischen minister van economische zakten, den heer G. Sap. De besprekingen hadden ten doel de mo gelijkheden van een meer intensief econo misch verkeer tusschen bedde landen onder het oog te zien. Qntwerp-verordening van den Opperbevelhebber. De opperbevelhebber heeft aan de gemeente raden het ontwerp van een verordening gezon den, welke hij op grond van de Oorlogswet wil vaststellen. Deze dient van kracht te worden indien de staat van beleg wordt afgekondigd en moet dus gezien worden als een voorzorgsmaatregel. Blijkens artikel 1 dezer verordening kunnen inwoners van elke gemeente worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van persoon lijke diensten voor hulp bij militaire werk zaamheden tot het herstellen van schade aan wegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door militaire operaties, luchtbombardementen of militaire transporten. Volgens verdere artikelen in dit ontwerp, moet elke gemeente een register aanleggen, waarin vermeld worden de namen der mannelijke inwo ners, die 1 Januari 1939 den 18-jarigen leeftijd hadden bereikt en op dien datum het 59ste levensjaar nog niet hadden voleind en naar het oordeel van den burgemeester of aangewezen ambtenaren geschikt zijn, persoonlijke dien sten te verrichten. In het register worden niet opgenomen: a. de leden van en de ambtenaren in vasten dienst bij overheids- en semi-oVerheidslicha- men. b. geneeskundigen, apothekers en vee-artsen; c. diegenen, die een functie hebben te vervul len bij een luchtbeschermingsdienst; d. diegenen, die een verklaring van tenmin ste"- twee geneeskundigen overleggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsge breken blijvend ongeschikt zijn om de in artikel 1 dezer verordening bedoelde persoonlijke dien sten te verrichten. Ieder die in het register is vermeld, alsmede, in dien dit register nog niet gereed is gekomen, ieder, die voor vermelding in dat register in aan merking komt, is verplicht om op eerste hevel op tijd en plaats bij dat bevel be paald, aanwezig te zijn en de hem alsdan o.p te dragen werkzaamheden overeenkomstig de daarbij 'te stellen eischen te verrichten. De personeele diensten worden betaald met een loon, dar wordt berekend naar de normen welke ter plaatse gelden voor het loon'hetwelk wordt betaald aan arbeiders, die in werkverschaffing arbeid verrichten. Indien in de voeding en legering geheel of ten deele wordt voorzien op de wijze, als in artikel 6 bedoeld en zulks voor het rijk kosten met zich brengt, worden deze kosten afgetrokken van het loon, hetwelk volgens de normen van het eerste lid wordt toegekend. Het niet voldoen aan de bevelen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Vóór 1 December dienen opmerkingen van de gemeentebesturen over dit ontwerp aan den op perbevelhebber. ter kennis te worden gebracht. Het circus Strassburger, dat zijn tenten in Amsterdam heeft opgeslagen, werd Woensdag verblijd met de geboorte van een olifantje Vanaf VRIJDAG 24 NOVEMBER eiken avond 815 uur, ZON- DAG'S 3 uur MATINEE, presenteeren wij U een superieur product der filmindustrie Een grandiose marinefilm op bewonderenswaardige wijze verfilmd. 3.x Wexeldttieuws, Jboiilti's tKallandsche actualiteiten- ZONDAGMORGEN 11 uur een buitengewqpn cultuurprogramma: EEN REIS OM DE WERELD IN 80 MINUTE (Adv Ingez. Med.) De voorbereidingen die door verschillende ge meenten worden getroffe nten aanzien van het eventueel opnemen van een aantal geëvacueerden worden thans energiek ter hand genomen. Zooals men weet zullen vele gemeenten in Noord-Holland ongeveer 80 er rekening mee dienen te hou den, dat zij bewoners uit de te ontruimen gebieden zullen moeten huisvesten. In de onmiddellijke om geving van Haarlem zijn daarvoor aangewezen: Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek en Zand voort. Reeds geruim en tijd is men in Bloemendaal be zig de omvangrijke maatregelen te treffen, die voor een dergelijke regeling noodig zijn. Hoewel nog niet precies het juiste aantal geëvacueerden dat in elke gemeente ondergebracht zal moeten worden bekend is, vermoedt men .dat dit aantal voor Bloemendaal 12000 zal bedragen. Als algemeen,e maatstaf kan hierbij aangenomen worden, dat ongeveer 70 a 75 pet. van het aantal inwoners eener gemeente, naar die gemeente zal worden geëvacueerd. Verschillende gemeenten waaronder ook Bloe mendaal hadden reeds vergaande voorzieningen getroffen om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Comités, orider-comités en wijk-comités wer den gevormd; er werd nagegaan hoeveel personen iedere Bloemendaalsche ingezetene eventueel zou kunnen opnemen; bestaande huizen zouden be woonbaar worden gemaakt. Kortom men liet niets na om zoo spoedig mogelijk gereed te komen. Na dat al deze voorzieningen echter waren getroffen kwam er echter een mededeeling van het, Rijk waarin verschillende voorschriften waren vervat, waarmee de gemeenten natuurlijk rekening dien den te houden. Men meent nu, dat deze Rijksrege ling voor de evacuatie wel wat laat komt. Men wist toch, zoo redeneert men, dat evacuatie uit de geïnundeerde gebieden noodig zou zijn. Waarom heeft men tot het laatste oogenbljk gewacht met het opstellen van een uniforme regeling. Dat neemt echter niei weg dat men ook nu nog ten volle profijt trekt van de maatregelen, die de ge meente reeds zelf genomen had. Zoo heeft men dekens, stroozakken en haarden besteld, die even- tueel kunnen dienen om leegstaande huizen be woonbaar te maken en die voorts verstrekt kunnen worden aan bewoners, die niet over voldoende bedden en dekens beschikken. En de luchtbescherming? Aan veel dingen is dus gedacht. Er zullen zich dan echter ook andere problemen voordoen. Zoo zal zeer waarschijnlijk blijken, dat de maatrege len, die de bewoners zelf voor luchtbescherming hebben genomen niet voldoende zullen zijn wan neer in de woning plotseling verschillende andere personen zullen moeten worden ondergebracht. In dien men alleen maar denkt aan de beperkte ruimte, die schuilkelders of schuilvertrekken, voor zoover natuurlijk aanwezig hebben, dan is het zeer de vraag of ook de geëvacueerden daarin een plaatsje zullen kunnen vinden. Aan den anderen kant is het natuurlijk niet doenlijk huisgenooten want dat zijn de geëvaculeerden dan toch maar niet in het schuilvertrek toe te laten. En hoe zal het gaan als het ééne gezin wel en het andere niet over gasmaskers beschikt? Met deze vragen zal Veertig vermisten. De Britsche admiraliteit deelt mede dat de Britsche torpedobootjager „Gipsy" buiten de Oostkust van Engeland op een mijn is ge loopen en later op het strand is gezet. Ge meld is dat 21 officieren en manschappen gewond zijn en dat omstreeks veertig opva renden vermist worden. Even meer dan honderd overlevenden zijn in een stad aan de oostkust aan land gezet. men in de betreffende gemeenten terdege reke ning moeten houden. In Heemstede is men sinds Maandag bezig een onderzoek in te stellen hoeveel geëvacueerden in die gemeente eventueel zullen kunnen worden ondergebracht. Men handelt daarbij naar de instruc ties die ruim anderhalve week geleden door het Rijk werden verstrekt. Elke gemeente kan echter de benoodigde gegevens verzamelen op de wijze zooals dat het beste uitkomt. Bij de voorbereidende werkzaamheden zal men ook in Heemstede van krachten uit de burgerij gebruik maken. Te Zandvoort. Ook in. Zandvoort wordt de evacuatie voorbereid. Er wordt op het oogenblik een onderzoek ingesteld naar de inkwartierings-capaciteiten der verschil lende Zandvoortsche gezinnen. Voor dit onderzoek zullen nog wel een paar weken noodig zijn, zoodat eerst over 14 dagen kan gezegd worden, hoeveel menschen uit de eventueel te evacueeren gebieden te Zandvoort onderdak zullen krijgen. In Bennebroek zijn nog geen voorbereidende maatregelen getroffen. Geen onnoodige ongerustheid. Intusschen behoef men niet te denken, dat de maatregelen, die in de meeste gemeenten worden genomen wijzen op een toenemend ge vaar voor ons land. Daarvan is geen sprake. Het gaat er uitsluitend om dat men met alle voorbereidingen gereed wil zijn indien eva cuatie onverhoopt noodzakelijk mocht blijken De Franschen melden: Het Fransche legerbericht van Woensdag avond luidt: De dag werd gekenmerkt door activiteit van de luchtmacht aan beide zijden. Twee vijandelijke onderzeeërs waarvan een werd ontdekt door een marinevliegtuig, zijn in drie dagen tijd door dezelfde torpedoboot tot zinken gebracht. De Haarlemsche Gemeentebegrooting voor 1940. Hedenmorgen is de ontwerp-gemeentebegroo- tiiiig van Haarlem voor 1940 verschenen. Het eindcijfer is f 18,322,716,16. In hun toelichting doen B. en w. allereerst eenige mededeelingen omtrent de diensten 1938 en 1939. B. en W. herinneren er aan dat het tekort op de rekening .1938 f 843,797,36 is, maar dit zou tot f 16.627.36 verklein zijn als de vaststelling van de extra en de belastingbijdrage uit het Werkloosheidssub- siediefonds van f 827.170 eerder had kunnen plaats hebben. B. en w. noemen dit resultaat over 1938 niet onbevredigend. In verband met die extra-bijdrage over 1938 breigen B. en W. den raad in kennis met een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken van 20 September j.l. De minister deelde daarin mede dat het maximum van de be lasting-bijdrage, die over 1937 10 pet. van de som der belastingopbi'engsten was, voor 1938 verhoogd is tot 15 pet. Het geld wordt door het rijk aan de gemeenten verstrekt in den vorm van rentelooze voorschotten. Haarlem ontvangt over 1938 van het rijk f 824.800 of slechts f 2.370 minder dan de door Ggd. Staten goedgekeprde begrooting aanwees. Dit gedeelte .van het nadeelig saldo van de reke ning 1938 wordt overgebracht op den dienst 1939. Het feitelijk tekort over 1938 van f 16,627,36 wordt op de begrooting voor 1940 overge bracht. Bezwaren van Geel. Staten tegen de begrooting 1939. Aanvankelijk waren op de begrooting voor 1939 de extra en de belastingbedragen geraamd op f 1.454.219.87, maar in verband met een later goedgekeurde suppletoire begrooting is dat verminderd tot f 1.454.033.87. Het college van B. en W. ontving van Gedeputeerde Staten mededeeling van de voorwaarden waaraan de begrooting naar het oordeel van de Commissie van Overleg inzake de gemeente-begrootingen moet voldoen, om de gemeente in aanmerking te doen komen voor een extra- en belastingbij - drage. Een van de meest ernstige bezwaren is, dat oip den gewonen dienst van de begrooting drukt de aflossing ad f 145.000,van de geldleening, aangegaan tot dekking van de tekorten van den gewonen dienst der jaren 1936 en 1937. Hierin kan geen bijdrage uit het Werkloosheidssub- sidiefonds worden geraamd, aangezien het fonds niet pleegt bij te dragen tot dekking van oude te korthen. Tegenover deze aflossing zal derhalve een bijdrage van den kapitaalaienst moeten worden geraamd. Voorts kan, naar de meening van Gedeputeerde Staten voor „Onvoorziene uit gaven", welke post op rond f 60.000 was uitgetrok ken, met een raming van rond f 35.000 worden volstaan. In verband met het vorenstaande zullen B. en W. aan den raad binnenkort een voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1939 doen toe komen. Hieruit zal blijken, dat tengevolge van de wijzigingen het-tekorft, waarin door bijzondere overheidshulp zal zijn te voorzien, met een be drag van ongeveeh f 165.000 zal worden terug gebracht. 1910 biedt geen gunstiger beeld dan 1939.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1