De begrooting afgehandeld. Ecu film van den Engelschen geheimen dienst. Een actueel onderwerp. Het Kennemer Theater vertoont in het nieuwe bioscoopprogramma de boeiende film „Gibraltar" met Viviane Romance en Erich von Stroheim in de hoofdrollen. Aan den spannenden inhoud van deze rolprent ontleenen wij het volgende: De Engelsche „Geheime Dienst" staat voor een schier onoplosbaar raadsel. Reeds driemaal ach tereen verloor de Engel sche Vloot een harer sche pen door een geheimzin- nigen aanslag, waarvan de daders onvindbaar zijn. Driemaal achtereen vond in de Middellandsche Zee, kort na het vertrek uit Gibraltar, aan boord van deze schepen troe pentransportschepen met soldaten voor Hedrar in Arabië een ontploffing plaats, waardoor de schepen binnen korten tijd tot zinken werden ge bracht. De Commandant van Gibraltar, de kolonel Wilcox, heeft in opdracht van den „Geheimen Dienst" strenge maatregelen genomen, die de vei ligheid der passeerende schepen moeten verze keren. De discipline wordt verscherpt, elke com municatie tusschen de schepen en den vasten wal moet vermeden worden, terwijl officieren en manschappen de grootst mogelijke waakzaam heid wordt opgelegd. Wie zich echter van deze verscherpte discipline iets aantrekt, zeker niet de jonge luitenant Robert Jackson. Jackson, die voor kort nog als een model-officier gold, is hard op Tiviane Romance en Erich von Stroheim in de spannende spionnage-film „Gibraltar". (Kennemer Theater, Beverwijk.) weg de achting van zijn superieuren en van zijn vriend, Frank Lloyd te verspelen. Al zijn vrijen tijd brengt hij door in Tanger, dat vanuit Gi braltar gemakkelijk met een snelvarende motor boot te bereiken is. Wat hem in Tanger deze verzamelplaats van internationale avonturiers en spionnen vooral lokt, is de „Bataclan", een be rucht cabaret. Of meer nog de danseres Mercedes, die in dit cabaret optreedt. Hij is hopeloos op haar verliefd en terwillé van haar steeks hij zich steeds dieper in de schulden. Wat niet iedereen weet is, dat deze Mercedes éen geraffineerde spionne is. Haar chef is haar vroegere minnaar, een zekere Marson, eigenaar van een gerenommeerd schoonheidsinstituut, in feite de verbitterde vijand van Engeland en de man achter de schermen bij de geheimzinnige aanslagen op de Engelsche oorlogsbodems. De telegrafist van de bende van Marson weet zijn chef te waarschuwen, dat Jackson een ver lader is. Hij heeft Jackson n.l. betrapt toen deze een waarschuwing naar de „City of Cambridge" wilde uitzenden. Marson, die op dat oogenblik in de „Bataclan" vertoeft, zoekt Mercedes in haar kleedkamer op en beschuldigd haar met opzet een verrader in zijn bende toegelaten te hebben. Intusschen komt ook Jackson de „Bataclan" bin nen, onwetend dat zijn ware identiteit ontdekt is. Mercedes tracht hem nog te waarschuwen. In morseteekens seint zij hem met haar castagnet ten: „Marson weet alles!" Dit is het sein tot een algemeene vechtpartij, waarbij Marson om het leven komt en Mercedes doodelijk gewond wordt. In haar kleedkamer sterft zij, onbewust van het spel, dat Robert met haar gespeeld heeft, want in zijn liefde heeft zij steeds geloofd. En Robert be spaart haar de wreede ontgoocheling, door haar de waarheid te verzwijgen, maar zijn gedachten zijn bij Maud, naar wie hij eindelijk zal kunnen terugkeer en Het tweede hoofdnummer is „Helden der tro pen", een film, die den strijd tegen de gele koorts In beeld brengt. Op het tooneel treedt op Chrochet, de zingende Illusionist. ZAANDAM'S BURGEMEESTER HOUDT DE KERSTREDE. In de jaarlijksche Kerstvergadering van de plaat selijke afdeeling van de S.D.A.P. zal mr. dr. J. In 't Veld, burgemeester van Zaandam, de Kerstrede houden. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". Bij de Winkelierscombinatie „Plan West" wer den in totaal 120 volgeplakte zegelboekjes ingele verd. De datum van inzending om in aanmerking te komen voor de extra premie was 13 November. Tien inzenders kwamen ditmaal voor deze extra- liitkeering in aanmerking. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Sla per 100 krop 402.50 Andijvie per 100 krop f 1.10f 2.40 Wortelen per bos 57 Selderij per bos 45 Pieterselie per bos 34 Aardappelen (klei) per K.G. 33y2 Tomaten per K.G. 1016 Prei per K.G. 3 1/26 Uien per K.G. l/22A Breekpeen per K.G. 1 1/22 Waspeen per K.G. 34 Bloemkool I per stuk 810 Bloemkool II per stuk 35 Knollen I per stuk 4VA Knollen II per stuk 23 Nero per K.G. 7—11 Gele kool per K.G. 2—3 Groene kool per K.G. 2'AVï Roode kool per K.G. 22 1/2 Stoofappelen per K.G. 510 Peren per K.G. 610 Boerekool per K.G. 25 Spruiten per K.G. 712 Bieten per K.G. 2 XA3 De zwerftocht van Trader Horn. De gevaren van de jungle. Het zal velen filmliefhebbers genoegen doen, dat de directie van het W.B. Theater in het nieuwe bioscoopprogramma „Trader Horn" als hoofdnummer heeft geplaatst. Deze bijzondere film, vervaardigd onder regie van W. S. van Dyke zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. De geschiedenis van Trader Horn is als volgt Aloysius Horn, rondreizend handelsman in de binnenlanden van de Congo, vaart met zijn kano de rivier op. Naast hem zit de jonge blanke Peru, zoon van een ouden vriend, wien Trader Horn beloofde, op den jongen te letten. Peru be schouwt de reis als een pretje, totdat de wilde beesten, krokodillen en de blijken van afschuwe lijke wreedheid der inboorlingen hem de oogen openen. Zij zijn bezig, in een kraal handel te drijven wanneer een „juju", een soort van Heilige Oor log uitbreikt. Twee van de hen begeleidende Safari's worden gedood en Peru wil daarom wraak nemen, maar Trader Horn weigert. „Als ik op de rivier ben om handel te drijven, dan drijf ik al leen handel", zegt hij. Verder trekkend ontmoeten zij een vrouwelijke missionaris, die onder waaghalzige omstandig heden haar religie onder de inboorlingen poogt te verbreiden. Toen zij des tijds in Afrika kwam, had zij een baby, die bij een aanval der wilde stammen vermist raakte. Zij is op weg naar de woeste stam der Isorgi's, die naar men haar zeide, een blanke godin in hun midden vereerden. Horn bezweert haar niet te gaan. De reis zou een zekere dood beteekenen. Zij gaat toch en bij een waterval vinden Horn en Peau haar, dood Thans voorttrekkende, vinden zij inderdaad te midden der Isorgi's het meisje, opgegroeid tot een blanke wilde, priesteres van een wilde volks stam. Geïntrigueerd dooi- de verschijning der blanke mannen, redt zij ze op het laatste oogen blik van den marteldood onder de handen der Isorgi's en Horn en Peru ontsnappen met haar in een boot. Als de stam hen dicht op de 'hielen zit, smeekt Horn Peru en den helper Rancheax), voor het meisje te zorgen, terwijl hij de achter volgers op een dwaalspoor zal lelden. Beiden weten zij, dat ze van het blanke meisje houden. Na menig waaghalzig avontuur, na een wereld van ontberingen, bereiken zij de veilige factorij aan de rivier, doch Ranchero, de inboorling, is op dien tocht door een spies der Isorgi's geveld. Tra der Horn vraagt zijn jongen vriend Peru, goed voor het meisje te zorgen. En begint an dermaal zijn eenzame zwerftocht opwaarts de stroomversnellingen van den Congo omhoog... .Valsch geld" is de titel van het tweede hoofd nummer. Op het tooneel treedit op „Chrochet", de zingende illusionist. Eerste wiutèrconcert van de Harmoniekapel. Primeur van den Scheybeeckmarsch. Het eerste winterconcert, dat de Beverwijksche Harmoniekapel in het Kennemer Theater gaf, was behoorlijk bezocht. De kapel had onder leiding van den heer H. W. Hofmeester een geheel nieuw programma inge studeerd, dat geopend werd met den .JSchey- beeck-marsch" van H. Lureman, welke nieuwe marsch opgedragen is aan de beschermvrouwe van het corps, mevr. A. A. van HattumDek ker. De voorzitter heeft allen en mevr. Van Hat tum in het bijzonder verwelkomd alsmede den eere-voorzltter den heer N. J. Groot en de eere leden. De Scheybeeckmarsch, een goed geïnstru menteerd werk, werd met entrain geblazen, waarna Auber's ouverture „Le chevalier de bronze" volgde, die een fraai voorgedragen in troductie te hooren gaf van het hout. De klari netten, vroeger dikwijls bij deze kapel wat scherp, hebben belangrijk aan klank gewonnen. Ook de saxen harmonieerden uitstekend. In het allegro werd het rhythme voortreffelijk gehandhaafd. Het zware register, dat bij het corps in de meerderheid is, sloot zich verdienste lijk aan bij den geproduceerden klank en domi neerde nergens. Lof hebben we voor het geroutineerde spel der klarinetten, welke instrumenten boeiden door hun warmen klank in het lage register. Direc teur Hofmeester liet het passagespel vakkundig uitkomen. Slechts hadden we ons de climax aan het slot wat meer geprononceerd gedacht, maar dat is zuiver een kwestie van opvatting. Het Spaansche ballet „La ballerina" van Mar cel Collin met zijn goed gevonden introductie Habanera is een dankbaar werk, dat zeker re pertoire zal houden. Kon. nr. 1 nog meer enthou siasme verdragen, de wals no. 2. rijk gescha keerd door de kleur der verschillende registers van de kapel, genoot een loffelijke vertolking. De trekjes o.a. van het hooge koper, hoe zeld zaam ze ook voorkwamen, waren afgestudeerd. Accenten werden op de juiste wijze aangebracht en de dynamiek was eveneens verzorgd. No. 3 de Tango, bood aan pistons en aan het hout gele genheid hun kwaliteiten te demonstreeren. Na tuurlijk was de solo-klarinettist, de heer H. Oostewaal, hierin weer op z'n best. De matehicha was van die diepe bassen af en toe rhythmisch niet vast, maar was desondanks een slot, dat het publiek pakte; ook hier mangelde het o.i. aan tempo-tempo. Na Menuet printemps, van Hauchard. was de Carmenfantasle een dankbare opgave voor de verschillende solisten, welke de vereeniging be zit, om hun gaven eens ten gehoore te brengen. Het arrangement is niet gemakkelijk en maakt "net den blazers opzettelijk en onnoodig lastig in de overgangen. Pistons baritons, hout, slagwerk, bassen, zij allen toonden zich waardige volge lingen van den directeur, die Bizet's 'zoet vloeiende melodieën, die eens de wereld ver overden, con animo liet vertolken. In de eigen lijke thema's was het rhythme stevig, iets wat bij de overgangen niet altijd het geval was. Maar daar gold bovengenoemd excuus. Het samenspel in b.v. Micaëla's afscheid was uitgesproken goed te noemen. De Fransche concertwals „Het geheimzinnige eiland", een werk gelijk aan zoovele boncertwal- zen, liet de heer Hofmeester vlot uitvoeren met verzorgde ritardandi en alles wat bij een goede voordracht van zulk een werk behoort, welks genre reeds zoo vele decennia repertoire houdt. Na de pauze waren het woord en de daad aan mr. Johnny en zijn partner. Deze experts op het gebied van goochelen, telepathie en wat er bij het ten toonspreiden dezer gaven nog meer te pas komt hadden een zeer aandachtig publiek. Het programma was op gelukkige wijze gearran geerd, zoodat het muzikale gedeelte voor de pauze afgewerkt kon worden. Een goed idee, dat wij andere vereenigingen ter navolging aanbe velen. Het vlot verloopen concert was een goede ope ning van het winterseizoen. W. Weellink trekt zich terug uit de competitie. Ontevreden over de indeeling. In een buitengewone ledenvergadering heeft de schaakclub „Weenink'* besloten dit seizoen niet aan de competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond deel te nemen. Het hoofdmotief voor dit besluit schuilt in de ontevredenheid over de nieuwe compet.itie-indee ling van den Schaakbond, waarbij Weenink ge noodzaakt was een reis naar Den Helder te ma ken, wat op groote bezwaren stuitte. Een voorstel om uit den bond te treden werd voorloopig afgewezen en zal in de eerstvolgende vergadering opnieuw aan de orde komen. Een gouden bruidspaar. Het echtpaar G. Kleyne en M. Kleyne-Korsman, wonende aan den Alkmaarschenweg no. 70 alhier zal op Dinsdag 28 November zijn gouden huwe lijksfeest vieren. Bruidegom en bruid, die resp. 73 en 71 jaar oud zijn, werden in Beverwijk geboren en zijn daar altijd woonachtig gebleven. Ontspanningsavond voor militairen. Een gevarieerd programma uitgevoerd. De plaatselijke commissie voor ontwikkeling er ontspanning van militairen heeft in het K.S.A.- gebouw een ontspanningsavond georganiseerd. De militairen, die niet zoo talrijk waren opge komen als men had mogen verwachten, hebben zich uitstekend geamuseerd met het afwisselende programma, dat hun werd aangeboden. De band „De Midnight Stars" en de accordeo nisten „The three Zeilis" oogstten veel succes met hun vlot gespeelde nummers. Het mannenkoor „Zanglust" gaf onder leiding van den heer H. van Dijk een keurige uitvoering van het Fransche koorwerk „Les Martyrs aux arènes" en van de fraaie oompositie „De Gypten". De militairen wisten dezen goeden koorzang bij zonder te waardeeren. De heer G. Spanjaard trad voor het voetlicht met een tweetal humoristische schetsen, waar mede hij voor de vroolïjke noot in het programma zorgde. De heer J. de Roos trad als solist op en zong a. met veel succes .Droomland" en „Si vous l'aviez compris". De uitstekend geslaagde avond was door den heer L. Blaauw met een kort woord geopend, waar in hij met erkentelijkheid melding maakte van de medewerking, die de commissie bij het organisee- ren van dezen avond mocht ondervinden. WONINGBOUW AAN DEN GROOTEN HOUTWEG Thans is aan de N.V. „De Meerweide" officieel vergunning verleend voor den bouw van 49 wo ningen op een terrein aan den Grooten Hout weg en Galgenweg. DE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „WEENINK". De uitslagen van de voor de onderlinge compe titie van de schaakclub „Weenink" gespeelde wedstrijden waren: Groep 1: C. Visser—V. Ph. v. d. Kolk 0—1; K. SlingsP. Stet afgebroken.. - - - Groep III: J. C. KantersG. Dik 10. Groep IV: J. Muis—G. J. Offerhaus 1—0; N. MolenaarF. van Mook 0—1. De Schoolvoeding. Het Comité „Schoolvoeding" hoopt zoo spoedig mogelijk met het verschaften van warme voeding aan kinderen, die op advies van den directeur van den G. G. en G.-dienst, extra voeding noodig heb ben, een aanvang .te maken. Door de bijzondere omstandigheden is het Comité iets later dan an dere jaren. Het hoopt echter in -de gelegenheid te zijn den achterstand in te halen door na de Paaschvacantie de voeding nog eenige weken voort te zetten. Was in de vorige jaren het verschaffen van genoemde voeding reeds noodig, thans is het, door het steeds duurder worden der levensmiddelen, noodiger dan ooit. Het Comité doet daarom een beroep op alle in gezetenen van de gemeente Velsen. Het vraagt be leefd, doch dringend, koopt de aangeboden bon nen of stort een bedrag op gironummer 266874 van genoemd comité. Reeds 5 winters heeft het Comité, den belang rijken arbeid kunnen verrichten. Duizenden maal tijden zijn uitgereikt. Moge het wederom in staat gesteld worden het werk in den komenden winter tot een goed einde te brengen tot heil van de kin deren, die de voeding noodig hebben. Mevrouw H. A. Kwint-Wierssum, mevrouw mr. H. J. v. Beuningen-Hesselink, mejuffrouw E. Vijl- brief en de heeren P. Bosman, P. J. de Korte, W. F. Visser. VAN WIEN IS DIE HOND? Aan het bureau van politie te IJmuiden-Oost zijn inlichtingen te verkrijgen over een aldaar opgevan gen hond. Signalement: gele hazewindhond, hoog c.a. 65 c.M., reu. PROPAGANDA-AVOND N.RA.S. Zaterdag, 25 November houdt de Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden een propa- ganda-avond in het Vereenigingsgebouw aan de Kal verstraat. Het programma voor dezen avond bevat o.a. zang, muziek, volksdansen en tooneel. Raad Vijftien uur vergaderd en er veranderde niets- arrestantenwagen een politiemotorboot? Stemmen»* de Burgerwacht. De luchtbeschermingsdienst nog niet naar ieders wensch. We krijgen wel assistent-arts, maar geen kampeerterrein. Maideni van het eenige vrouwelijke iid. Gisteravond 7 uur kwam de raad opnieuw bij een ter behandeling van de begrooting. De begrootingen van Grondbedrijf, Gasbedrijf, Waterleiding, Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Ophaal- en Stortingsdienst, Woningdienst en Maat schappelijk Hulpbetoon worden z.h.s. goedgekeurd. Gem'eentebegrooting De reorganisatie van het schoonhouden van het gemeentehuis heeft reeds aanleiding tot vele op- merkingen gegeven. Nu is het weer de heer Luik man (S.D.A.P.) die het ontslag door de Cemsto bespreekt van een der werkvrouwen. Spreker wil zooiets als een nieuwe inschrijving. Ook de heer Vermeulen blijkt geen bewon deraar van de reorganisatie te zijn. Maar hij v/il niet zoover gaan als de heer Luikirvan. De betrok kene had moeten klagen bij B. en W. meent spreker. De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat als de vrouw meent, dat zij onrechtmatig ontslagen is. zij recht op beroep bij B. en W. heeft. We zijn niet aan de Cemsto gebonden en kunnen met opzegging van zekeren termijn van de Cemsto af. Als er goed- koopere aanbiedingen zijn, kan de gemeente die overwegen. Hoe gaat het met het streekplan? vraagt de heer van H e y s t bij den betreffenden post. In het openbaar kan de voorzitteiv daarover niets mededeelen. Dit wordt alles binnenskamers afgehandeld. Binnenkort komt het plan IJmond- Noord in den raad. Spreker hoopt, dat het plan voor Kennemerland-Zuid vlotter wordt afgewerkt. Dc arrestantenwagen Er is een voorstel van de heeren Verbeek c.s, om niet over te gaan tot het aanschaffen van een arrestantenwagen. Het gemis van een politieboot voor de gemeente wordt door den heer Vermeulen meer gevoeld dan het gemis van een arrestantenwagen. Het rijk dient daarin steun te verleenen. De heer v. d. Veer (S.D.A.P.) meent, dat het toezicht op de havens rijkszorg is. (Het rijk heeft twee politiebooten! Redactie). Het blijkt, dat de tegenstand tegen den arrestan tenwagen geluwd is. De voorzitter merkt nog op; dat indien hij niet overtuigd was van de nood zakelijkheid van het aanschaffen van een arres tantenwagen hij dezen niet gevraagd zou hebben. De heer Vermeulen mérkt nog op, dat de re geering op het standpunt staat, dat het toezicht op de havens gemeentezaak is. Hij herinnert er aan, dat het rijk indertijd de kosten van elf agenten voor de Zuidzijde ten volle vergoedde, maar toen het salaris van de politie werd opgevoerd kwamen er bezwaren van de zijde van de Rekenkamer en de vergoeding werd ingetrokken. De heer v. d. Veer voelt in principe niets voor een politieboot. Gestemd wordt nu over het voorstel-Verbeeb. Hét wordt ver-worpen met 9 stemmen voor. Het viel op, dat de heer Wey (comm.) tegen het voorstel- Verbeek stemde. Bij den post „kosten van de burgerwacht" licht de heer Roelse (S.D.A.P.) het standpunt van de S. D. A. P. ten aanzien van de burgerwacht toe. Vroeger was de burgerwacht een instelling tegen •evolutionnaire stroomingen, thans is zij er ter be strijding van illegale stroom ingen. Wanneer deze instelling een orgaan is, ingeweven in een onzer instellingen tot steun van de openbare oi"de. ziet spreker er geen bezwaar in, haar te steunen. Spre ker vraagt den voorzitter, of hij de zekerheid kan geven, dat leden van N. S. B. of communisten geen lid van de burgerwacht kunnen zijn. De heer Vermeulen verheugt zich er over, dat de S. D. A. P. thans haar steun aan de burger wacht wil verleenen. De motiveering van den heer Roelse ondermijnt echter de waarde van dezen steun. Vroeger wilde de S. D. A. P. geen steun ver leenen omdat de burgerwacht de wapens wilde op- atten tegen een zeker deel der burgerij, thans steunt de S. D. A. P. de burgerwacht, omdat zij een wapen is tegen een ander deel der burgerij. Ook de heeren ten Broeke (A.R.) en Heeremans (R.K.) laten eenzelfde geluid hooren. Het schijnt, dat de heeren der S.D.A.P. alles en alles vergeten zijn, aldus de heer Heeremans. Zij hebben 't recht niet, als zedenmeesters op te treden. Het zijn nog maar kersversche bekeerlingen. Als we ons verheugen over de S. D. A. P., moeten we ons inderdaad verheugen, zegt de heer Maas (R.K.) Leden van verboden vereenigingen worden bij de burgerwacht niet toegelaten, zegt de voor zitter. Spreker is erkentelijk voor de verklaring van den heer Roelse. Luchtbescherming Het blijkt, dat het met de luchtbescherming in onze gemeente nog misère is, meent de heer Roel- s e. De dienst zegt, dat de schuld bij de burgerij ligt, de burgerij geeft de schuld aan den dienst. Bij velen geldt het argument, dat de gemeente er voor moet zorgen, maar spreker meent, dat ook de bur gerij hier een taak heeft. De tegenzin is niet spe cifiek Velsensch. Men vindt dezen ook elders. Spre ker meent, dat er in den dienst dingen zijn, die de menschen van de organisatie terughouden. Hij ge looft, dat de middelen waarover men de beschik king heeft, niet ten volle worden aangewend. De raadsleden zouden bij het goede dingen kunnen doen. De heer Homburg (A.R.) schrijft der- schilligheid toe aan de meening die er er toch niets aan te doen is." De heer K as (S.D.A.P.) wil een nauwkeurige afbakening.'!' taak van den dienst en van die van de sche Vereeniging voor luchtbescherming, Zooif toestand op het oogenblik is, ontstaat de verwarring. Sroo'n De voorzitter geeft als zijn meening te i nen, dat het beschermen van een bevolkt onze tegen luchtaanvallen een enorme taak zaak is nog nieuw en men kan niet alles direct in orde is. Men mag niet eischen, dat al het materiaal dl beschikbaar is. Dat zou enorm veel geld W Van tegenwerking is geen sprake, de medewS kon wel grooter zijn. Spreker wil liever me» i minder schuilloopgraven dan de gemeente vaa is te maken. Hij meent dat de samenwerk^ schen dienst en vereeniging steeds beter 5 vereeniging heeft niet alleen een propa taak, maar ook de zelfbescherming der De heer Van Nifterick (S.D.A.P.) vraan het rijk niet het regelen van het verkeer 'bij de'J ten op zich kan nemen. Spreker heeft gezier. zes agenten (de v o o r z i 11 e r: acht) met het'* len van het verkeer bezig waren. Het x-ijk stelt zich op het Standpunt dat het keer binnen de gemeente door de gemeentete geregeld moet worden aldus de voorzitter, Mr. Tonino (R.K.) laakt het feit, dat de, missaris van politie en de directeur van den G G. D. vrijwillig dienst bij het leger hebben a men. Deze menschen hadden op hun verantw«H lijken post moeten blijven. Beiden hebben speciale functies in het lega woordt de voorzitter. We kunnen niet need dat gemeentefunctionarissen geen reserve oitd mogen worden. Deze toestand is een der bezwsn van de mobilisatie, die we moeten aanvaarjj Bovendien neemt de directeur van den G. G.G een deel van zijn taak waai-. Een beeld uit de vermaarde film „Trader Horn". ,(W. B. Theater, Beverwijk.), De De toezegging van den voorzitter, gedaan bi! i algemeene beschouwingen heeft blijkbaar gehad. De heer Verbeek (V.D.) zal zich meer tegen den post verzetten in de hoop, dal de toezegging gevolg wordt gegeven. De heer Wey wil een gemeentelijk hebben toch het Velserbad en 's Zomers open tal gelegenheden zegt wethouder Visser his Op het oogenblik zijn er belangrijker zaken, minste als er geld voor is. De heer Van Heijst heeft 't gefrappeerd, het onderhoud van de gemeentewoningen steeds jt schiedt door dezelfde firma's. Kan men dat v,c niet laten rouleeren? Waarop wethouder Van Leusen anhvo» dat de gemeente daar buiten staat. Hoofdzaal] dat de woningen goed onderhouden worden. Q schiedt dit niet, dan raakt men het gemeentehui en dan wordt het anders. Spreker zal nochtans te» ning houden met de opmerking van den heer Va Heijst. Het kampeerternli We hebben geen kampeerterrein meer, klaagt it heer Ten Broeke (C.H.). Kunnen B. enV/.d niet eens in verbinding stellen met de landsche?" Er ligt een fraai terrein aan"de b- gemeester Rambonnetlaan, dat een mooi kampeerterrein zou zijn. Ook de heer Van Nifterick bespre kwestie. Hij heeft gehoord, dat er misschien wel«a terrein in de Heerenduinen beschikbaar is. De Binnenlandsche heeft het doel het terrein ia de Burg. Rambonnetlaan te exploiteeren, aldus 4i Wethouder van O. W. Om dit voor een tijd;;! kampeerterrein in orde te maken, zou veel kosten. Bovendien ligt het te ver van zee. Het Iff* rein, dat we gehad hebben, zullen we wel meer terugkrijgen, meent spreker. Bij „O n d e r w ij s" houdt mevrouw Thorn:-*» sen—Lind (S.D.A.P.) een goed gefundeerde speech. Zij pleit o.a. gelijkstelling van bijzonder a openbaar voorbereidend onderwijs, door het v:c:- bereidende openbaar onderwijs ook de vergoed^ te geven welke het bijzondere krijgt in den ven van vergoeding voor zijn gebouwen. Zij houdt «o pleidooi voor het openbaar onderwijs en wil o.i, weemaal per jaar toelating of bevorderen, dat oei op de bijzondere scholen eenmaal per jaar lingen worden toegelaten. Zij wijst op de oi. tige positie van IJmuiden. Kinderen van het Slus- eiland enz. moeten naar school J. -Zij wil uitbrei ding van de schoolvoeding en van het verstrekte van melk. Tegen melkvoeding bestaan geen prio- cipiëele bezwaren. Zij wil een vergoeding voor he! comité voor schoolmelkvoeding ten bedrage van f 2,50 per 100 L. Zij wijst op de Amsterdamse!» regeling. In den moeilijken tijd dien we tegemoet gaan, kunnen we de waarde van het verstrekt vaneen kostelijke bijvoeding niet hoog geccej schatten. De wethouder van Onderwijs, dr. Van Leusen, heeft met genoegen naar de woorden van mevr, ThomassenLind geluisterd. Niet alleen de scho len van Volksonderwijs, maar ook de vroeger mei gesubsidieerde bewaarscholen ontvangen geen sub sidie. Het is krachtens een besluit van den gemeen teraad niet mogelijk het voorbereidend onder*"./ te subsidieeren. Spreker wil de zaak gaarne onder oe oogen zien. De melkvoeding is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. We hopen zeer spoedig tot een resultaat te komen. We moeten de waarde, van de melk ook niet onderschatten. Wanneer we er in slagen de kinderen de schoolmelkvoeding te ver schaffen dan doen we echter ongetwijfeld een hut- ';ig werk. Spreker betreurt het, dat in Oud-IJmuiden geen openbaar onderwijs kan worden gegeven. Wanneer de nieuwe kazerne er komt hebben we kans, dat W0 school A weer terugkrijgen. p. Bij een vraag van den heer Van H e ij s t (N,r>* waarom zooveel krankzinnigen in een buitenland* sche plaats verpleegd worden merkt de heer Vef beek (V.D.) op, dat het hem bij een bezoek?^ bleken is, dat de verpleging aldaar volgens HO* landsche begrippen absoluut onvoldoende is, waars? de wethouder van Financiënopmerkt, dat de ui zending naar Gheel geheel vrijwillig is. Met een sneltreinvaartje stoomen we nu lang.3 e, heele serie artikelen en we zijn aan den Kapitaa dienst voor we het weten. Hier laat de heer Roelse ons even stoppen n.L xxiei x«èu ue neer rv u e 1 s e una cvt„ bij den pro memoriepost voor het openbare siac huis. We vernemen van de tafel van B. en >v., deze zaak nog in voorbereiding is. j n# De begrooting wordt dan z. h. st. goedgekeuia- heer W e ij wil aanteekening, tegen te hebben 0 stemd. Na eenige discussie wordt ten slotte nog den opperbevelhebber van Land- en Zeei berichten, dat de raad geen bezwaren heeft tesP vaststelling van de ontwerp-verordening betren. de het verrichten van persoonlijke diensten. En hiermee is de kous af. Zeemacht te

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2