OOSTEN Snister van Boeijen hoort een zee van klachten uiten. Luchtbescherming moet het ontgelden. GEVEN IS EEN KUNST U D E RDAG 23 NOVEMBER 1939 TWEEDE KAMER aan ^wian- fcafkaa" DEN HAAG Woensdag. jjter Van Boeyen bleek een bespreking je moeilijkheden, die zich straks bij de in Leiding zijnde herziening van de Zondags- bunnen voordoen, liever tot het tijdstip van Indeling te willen uitstellen. Intusschen gaf hij ;e verstaan, dat men wel niet hoeft te reke- „peen allen bevredigende regeling. (k een wijziging van de bioscoopwet staat op j ten einde mogelijk te maken, dat de ver- van reeds goedgekeurde, maar inmiddels Cige van veranderde omstandigheden niet geschikte films stop gezet zal kunnen wor- ,;erzekerd te hebben, dat bij de reorganisatie je politie aan de bestuurlijke taak, naast de ,jeele taak bijzondere aandacht zal worden kwam de minister bij samenvoeging, liirijziging enz. van gemeenten terecht. Hij zal jacht wijden aan wat uit de Kamer geadviseerd j ta.v. Rotterdam-Schiedam, eveneens aan wat ia (moet) gebeuren met Den Haag en omlig- gemeenten. Een havenschap Rotterdam ver- n elk geval ernstige bestudeering. Door een L|e grenscorrectie kan men die zaak niet op- daarvoor zou tenslotte een andere methode gig zijn. fjt de gemeente-financiën betreft, verklaarde [minister zich ten volle bereid het vraagstuk herstel van de autonomie der gemeenten op te iii en spoedig ook. Hij zou ook bij zijn collega .Financiën op dusdanigen spoed aandringen, [jegemeenten in 1940 met het oog op haar be dingen voor 't dan volgende jaar, voldoende (zullen weten waarmee ze rekening moeten of jen houden. 'ander overigens nader in te gaan op 't probleem 1 zei de minister wel, dat de zaak van de ge melijke financiën niet is op te lossen door aan noodlijdende gemeenten, terwijl hij meedeelde, dat het totaal der gemeente-te- aan het verminderen is. slot besprak minister van Boeyen het vraag- van den vrijwilligen burgerlijken dienst. .eds het voor-vorige Kabinet-Colijn heeft zich „dit probleem bezig gehouden en o.m. nagegaan jiok hier te lande een verplichting tot zulken ut zou moeten worden ingevoerd. Het ant- op'die vraag luidde tenslotte ontkennend, .jen we reeds tal van voortreffelijke orga- ities op dit gebied hebben, die uitstekend vrij- werk verrichten. Bovendien zou met het het moreel der bevolking invoering van verplichting eer nadeelen met zich meebren- ook zag men op tegen de eischen, die dan in de publieke kas zouden worden gesteld. Jet bleek, dat zeer dringend noodig was leiding Fgeven voor een goede samenwerking tusschen verschillende vrijwillige organisaties.^ [et 't oog op de beraamde coördinatie moet er mtrale commissie komen, waarin de diverse „ligingen vertegenwoordigd zullen zijn en moet daarnaast een apparaat voor de leiding alles geschapen worden, een zeer sterk cen- J apparaat, ook met het oog op alles wat er jtselijk en voorts inter-locaal zal moeten ge- ieden aan verzamelen van gegevens, keuze van krachten, onderlinge taakverdee- öa 65000 gulden die voor dit werk zijn aange- ygd kan men slechts als 'n raming beschouwen, touwd op eenige bekende gegevens i.z. de bur- rwachten enz. Bij een berekening is uitgegaan 3 een aantal van ongeveer 400.000 vrijwilligers. Een verlaging met 10 pet. van de subsidie voor rgerwachten en Vrijwilligen Landstorm, ten ein- de hier geschetste organisatie het zoo- la genoemde bedrag vrij te krijgen, achtte de bister, gelijk hij nog nader uiteenzette, alleszins feechtvaardigd. Wat de burgerwacht betreft, zeer hlkan haar koporganisatie voor den vrijwilligen Jtffgerlijken dienst worden gebezigd, hetgeen be- feiiging bij de burgerwacht mogelijk zal maken, wdien was het uit een tactisch oogpunt juist, iü de subsidie voor de burgerwacht en niet al- ja die voor den vrijwilligen landstorm te verla- pVoor 1940 is het bedrag van f 65000 nog niet ...e noodig voor het geschetste doel, maar piister Van Boeyen vond het beter dezen post p de begrooting te brengen om aldus met- jm het beginsel zuiver te stellen. e afdeeling luchtbeschermin g, stort- een zee van klachten en vragen over het pl van den Minister uit, die o.m. moest hooren, ir heel wat ontbreekt aan de voorlichting, dat jzl onjuist is vooral de kosten van de luchtbescher- p de gemeenten te doen drukken. Meer cen- Ke leiding is noodig. Hebben schuilloopgraven pl nu en hoe staat het in dit opzicht met gasmas- Als deze inderdaad wel noodig zijn, dan is k plicht van de Regeering de mogelijkheid voor Kjeheele bevolking te scheppen om zich deze te flnen aanschaffen. Aldus o.m., met eenige af deling in de door hen ingenomen standpunten, J'iheeren Drees (s.d.), v. d. Zaal (a.r.), Mr. Jïlsma (v. d.), Mevr. Mack a y-K a t z (c.h.) s (lib.) Ds. Zandt (St. Ger.), de Mar- l«nt et d'Ansembourg (nat. soc.), R o e- Effendi (comm.) Een afwijkend geluid kre- j we te hooren van den heer v. Houten (chr. a)i die het maar beter vond op God te vertrou- dan allerlei maatregelen te treffen ter be aming van de burgerbevolking tegen gevaren 3 luchtaanvallen. Minister van Binnenlandsche Zaken, die als gedurende een deel van z'n uiteenzettingen pstoorbaar was, bracht dank aan Dr. Vos, die 3 bewindsman in belangrijke mate had verde den er o.a. op had gewezen, dat zeer uiteen- Ma is de wijze, waarop de eene en de andere Peente voor de luchtbescherming zorgt. Buiten ge deskundigen, die hier eens de zaak kwa- I j estudeeren, waren b.v. vol lof voor wat Am- *Jam had gedaan. f»n verder op, dat de Minister een ge- 't beste acht: centralisatie èn decen- - "e zÜn beiden noodig. 5 gasmaskers verschaffen aan de geheele iaVa?'.C^g zou 7 a 10 millioen gulden kosten, üe Minister van Defensie zelf had ook als jj,xninS kenbaar gemaakt, dat een dergelijke aarstelling voor de geheele burgerij niet *mnJS'•?angezien eventueele gasaanvallen zich ü:r\ah.ze ooit zouden plaats hebben, in w-tot militaii-e doelen zullen bepalen. In rins°- en twijfelachtige zaak nü meent de taffinpT Z' van een advies tot algemeene aan- "et k Van gasmaskers te moeten onthouden. öat r Volg.®ns den Minister niet juist, dat de luchtbeschermingswet van 1935 vasthouden. Met de voorziening van brandweermiddelen en alar- meering is het voor de gemeenten in de eerste en tweede klas in orde. Materieel is door het Rijk ge daan wat de wet eischt, uitgezonderd één punt: de ini'ichting van de schuilkelders. Dit n.l. bleek finan cieel niet te dragen en het kabinet heeft destijds besloten in dit opzicht af te wijken van wat de wet eischte. Wel zijn aan de gemeenten voorschriften gegeven met 't oog op vervangingsmaatregelen daar, waar geen voldoende schuilkelder-gelegenheid bestaat. Minister v. Boeyen erkende voorts, dat de inspectie niet voldoende geoutilleerd is en zei ver der toe nog tot een en ander met 't oog op duidelijke vooi-lichting te zullen overwegen. Bij de afdeeling „Armwezen" bespraken Mr. Donker (s.d.) en Mr. Bij Is ma (v.d.) het cen trale vluchtelingenkamp, waarbij nog eens de be zwaren tegen zulle 'n centraal kamp tot uiting kwa men, terwijl laatstgenoemde de aandacht vestigde op het Huis ten Vijver in den Haag, waarin 54 jon gens en 84 meisjes zijn opgenomen, die allen op goede wijze werkzaam zijn en uitstekend worden verzoi-gd. Spr. drong met 't oog op de belangen van de kinderen er op aan dit huis in stand te houden. De heer v. d. Brule (r.k.) gaf uiting aan de vi-ees, dat de opzet vair het kamp te Westerborg ex-g kost baar zal zijn, terwijl hij in dit verband ook de re geling van het Directeurs-salaris aanroerde. Donderdag antwoordt de Minister. E. v. R. Mist belaagde het luchtverkeer. Militair toestel moest noodlanding maken. Woensdagmiddag omstreeks half drie kwam boven de hoofdstad plotseling een dichte mist opzetten, die vooral voor Schiphol veel laat ten gevolge had, ondanks het beperkte luchtverkeer, dat in deze dagen nog gehandhaafd wordt. De K.L.M.-machine uit Stockholm kon op de hoofdstedelijke luchthaven niet meer terecht en vloog naar het Grondnigsch-e vliegveld Belde, waar het zich nog goed was en waar die machine vlot kon landen. Verschillende militaire vliegtuigen, die in de lucht waren, zagen den mist aankomen en kon den tijdig naar Schiphol terugkeeren, terwijl enkele eveneens een toevlucht op een der andere vliegvelden zochten. Een éénpersoons-toestel, dat daarin niet slaagde, probeerde een noodlanding- te maken op een weiland aan den Uitweg bij Sloterdijk. De landing verliep vrij gunstig, doch bij het uit- loopen sloeg de machine over den kop. De in zittende bestuurder bleef ongedeerd. Militair vliegtuig brandend omlaag gestort. Bestnurder wilde klaarblijkelijk noodlanding maken. Woensdagmiddag om ongeveer kwart voor drie is in een weiland nabij Hillegersberg een militair vliegtuig brandend omlaag gestort Het toestel bleek een Nederlandsch legervlieg tuig te zijn, een eenpersoons kleine jager van het type D 21. Arbeiders, die in de nabijheid in werkverschaf fing werkzaam waren, zagen het toestel met groote snelheid op zeer geringe hoogte 't weilanda overvliegen. Klaarblijkelijk wegens het mistige weer op zoek naar een noodlandingsplaats. Kort daarop hoorden zij een clag. Op de plaats ge komen, waar het vliegtuig was nergestort, von den zij slechts de wrakstukken van het toestel, deelen van den motor werden op een afstand van 500 meter teruggevonden, terwijl de verbrij zelde vleugelplaten bij een sloot werden aange troffen. De wielen wei-den op grooten afstand in het weiland gevonden. De romp en staart hebben zich met groote kracht in den weeken veenbodem gedrongen, waardoor de cabine twee a drie meter onder den grond zat. Militairen en arbeiders van de werkverschaffing begonnen onmiddellijk met het uitgraven van deze deelen, doch het werk werd zeer bemoeilijkt door het grondwater, dat men steeds moest wegpompen. waarin U wonderwel en tot groote voldoening van „beide" pertijen slaagt, als U eens bij Oosten binnenstapt. U vindt daar een groote collectie antieke- en moderne kleinmeubels, huisraad- en sierkunstartikelen als: haardfauteuiltjes, naaitafeltjes, damesschrijfbureautjes, theemeu bels, haardbankjes, boekenkas ten, halmeubeltjes, lectuurbak ken, leeslampen, heerenfauteuils, theemutsen, mimitafeltjes, thee wagens, radiomeubels, klep- tafels, damesfauteuiltjes, wand- meubels, haardbankjes, bijzet tafeltjes, Perz. kussens en kleed jes, kapstokken, bar-tonnen, plaids, voetzakken, tafelkleeden en kleedjes, allemaal gezellige geschenken waar U eer mee in legt. Komt U eens kijken? voor het interieur! BARTEUORISSTR. - TEL. 13915 (Adv. Inges. Med.) KOU GEVAT? Mijnhantlje Twee stuks 1 O ct. Twaalf stuks 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) Handelsverkeer met België. Aan beide zijden veel medewerking. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg te Brussel deelt mede, dat sedert de door haar op 5 October j.l. inge stelde enquête inzake in- en uitvoerproblemen tusschen Nederland en België een zeer groot aantal aanvragen uit beide landen door haar werd ontvangen. Tot haar genoegen heeft zij kunnen vaststellen dat van de zijde der bevoegde instanties der beide landen een groote welwillendheid aan den dag werd gelegd met het gevolg dat een groot aantal der belanghebbenden hun aanvragen za gen ingewilligd. Van de producten waarvoor de bemiddeling der Kamer gevraagd werd voor export van Bel gië naar Nederland noemt zij slechts de vol gende: auto-onderdeelen, benzine en derivaten, chemische producten, dierlijke vetten, diverse soorten garens, katoen, jute, wol, tex-tielafval- produoten, levende dieren, lompen en papierafval, metalen, modeartikelen, minerale oliën, plant aardige vetten, rubber en rubberartikelenschoe nen en leder, tabak, voedingswaren, wollen stof fen. Voor export van Nederland naar België noemt zij de onderstaande producten: Aardappelmeel, chemische producten, confec tie, deuren, plantaardige en dierlijke vetten, gra nen, huiden, katoen afval, kippenvoer, koffie, cacao en cacaoboter, voedingswaren lakken en vernissen, leder en lederwaren, papierafval. plantaardige oliën, metalen, papier en grond stoffen, pootaardappelen, rubberringen, schoe nen, stroo, thee, ijzeren en houten vaten, vis- scherij producten. De Kamer vestigt er de aandacht op, dat de aan haar gerichte aanvragen vergezeld moeten gaan van volledige gegevens betreffende hoeveel heid en soort van de producten, tevens met op gave door wie en op welken datum de licentie vergunning gevraagd werd. VROUW VERDUISTERDE 18 MIUUE. Haar man profiteerde er van. TEGEN BEIDEN TWEE JAAR GEëlSCHT. Een echtpaar stond Woensdag terecht voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amster dam; de vrouw wegens verduistering, in dienst betrekking gepleegd en de man wegens heling De vrouw was cassière bij een groote handels firma hier ter stede. In 1936 maakte zij met een handelsagent kennis, met wi-en zij samen ging wonen. In December 1936 bekende de vrouw, die f 75 per maand verdiende, dat zij ten na- deele van haar werkgever f 900 had verduisterd, er moest direct worden terugbetaald.De man was echter werkloos geworden en bezat geen cent. Aanvankelijk was hij boos, later zag hij er echter een middel on om- gemakkelijk aan geld te komen. De vrouw ging met haar verduisterin gen door. Betaalde de vorderingen boekte ze niet en op slimme wijze stopte zij het eene gat met het andere. Inmiddels waren man en vrouw getrouwd. Zij lieten het zich aan niets ont breken. De flat werd voor ruim f 2500 keurig gemeubeld Aan de inrichting ontbrak zelfs een koelkast niet. Ook moest manlief een auto hebben omzijn klanten te bezoeken. Weer bracht de vrouw het noodige kapitaal mee. De auto werd bij een bot sing zwaar beschadigd. Geen nood, het wrak werd voor f 60 verkocht en in de garage ver scheen weer een nieuwe auto. In de vacantie werden reizen gemaakt, die er mochten zijn. Weer zorgde de vrouw voor contanten. Zoo was in Juli 1939 het verduisterde bedrag opgeloopen tot f 18.842. Toen het echtpaar terugkwam van de vacantiereis, was op het kantoor verdenking ge rezen. De vrouw zag geen uitweg meer en zij en haar man meldden zich bij de directie aan om hun beider misdrijf te bekennen. Bij een huiszoeking werd in een kluwen wol een bedrag van f 2200 teruggevonden, bovendien had de man nog f 1100 teruggebracht. Zoowel de man als de vrouw werden gearresteerd. Tegen beiden werd twee jaar gevangenisstraf geëischt. Ned. Padvindsters Gilde en Ned. Meisjes Clubs gaan samenwerken. De landraad dei- Ned. Meisjesclubs (meer be kend onder den naam „Drieho'etkwierk" is te Utrecht bijeen geweest. Een van de belangrijk ste punten van de agenda was het voorstel tot samenwerking met het Ned. Padvindsbers Gilde. De grondslag van samenwerking, die reeds eenige jaren was voorbereid en door het N.P.G. op zijn ledenvergadering van 29 April j.l. was aangenomen, werd nu ook door de ledenvei'gade- ï'ing der N.M.C. aangenomen. Krachtens deze overeenkomst zijn de leden der N.M.C. door het N.P.G. leden van den wereld bond van padvindsters (World Association of Gixd Guides and Girl Scouts). Een commissie uit beide vereenigingen zal zor gen voor het landelijk en internationaal contact. De organisatie der N.M.C. behoudt volkomen vrijheid en zelfstandigheid onder eigen leiding en bestuur. De NJV1.C. blijft deel uitmaken van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen (Worlds Young Women Christian Association) waarvan de federatie van Christelijke vereeni gingen van en voor vrouwen en meisjes de Ne derlandsche tak is. De N.M.C. zal voortaan heeten: Vereeniging Nederlandsche Driehoek Padvindsters". In het insigne: een blauwe driehoek in een gouden cirkel, (het insigne van den Wereldbond van Christen Jonge vrouwen) zal het klaverblad (het beeken van den Wereldbond van padvindsters) in de driehoek worden ingevoegd. 1% perband le_uitrusting in het geheele land niet z°u zijn. Als er nu nog gemeenten zijn, die id hlw,met de financieele afhankelijkheid niet oben, wat. ze redelijkerwijze noodig heb- noeven ze 't maar te zeggen en ze krijgen oogenblik moeten we de organisatie van Briefkaarten ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939. Bij K.B. is bepaald, dat gedurende een door den minister van Binnenlandsche Zaken te be palen tijdvak van rijkswege ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 bijzondere brief kaarten verkrijgbaar gesteld zullen worden. Deze briefkaarten zullen worden uitgegeven in de frankeerwarden van 2, 3 en 7J/2 cent. Zij zullen worden verkocht met een toeslag van onderscheidenlijk 5, 5 en 7% cent per kaart boven de Frankeerwaarde. De kaarten zullen dezelfde zegelafdrukken dragen als die, welke op de gewone briefkaarten voorkomen. De opbrengst van deze briefkaarten zal, na af trek van de frankeerwaarde, de kosten van aan maak en andere bijzondere kosten uit de uit gifte voortvloeiende, ter beschikking gesteld worden van het Algemeen Steuncomité 1939. Studieconferentie E. D. D. Een gat van zes meter breedte werd tengevolge van den hoogen waterstand geslagen in de boezemkade van den watergang .De Winkel" onder de gemeente Abcoude Baambrugge, waardoor 70 H.A. weiland onder liepen. Teneinde verdere overstrooming te voorkomen, werd een dam in den watergang gelegd Van Zaterdag 18 tot en met Maandag 20 No vember heeft de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie een najaars-studie- con-ferentie gehouden op -huize „Avegoor" te Elle- com. Deze conferentie werd Zaterdag door den voorzitter prof. ir. W. Schermerhorn geopend met een korte toespraak, waarin hij de bedoeling dezer bijeenkomst uiteenzette. Na het middagmaal heeft de eerste inleider dr. Hik. Brugmans te Amsterdam, het woord ge voerd, ter behandeling van de twee vragen: „waar komt de democratie in Nederland vandaan en waar gaat zij naar toe?" en dan in verband met deze laatste vraag ook die andere: „Waarheen willen wij, dat zij gaat?" Vier problemen, aan welke een be,gin van op lossing moet worden gegeven, wilde spreker in het bijzonder naar voren brengen, n.l.: de ver deeldheid en geestelijke verbrokkeling in het volk: het gezagsprobleem. M.a.w.: hoe stellen wij ons voor het evenwicht van gezag en vrij heid in onzen tijd met zijn eigen teekening: het probleem der sociale gerechtigheid en ten slotte dat van den groei een-er werkelijke volkscultuur, die haar wox-teLs vindt in het geheel der natie en welke vraagstukken spreker noemt de be kroning van de eerste drie problemen. Tenslotte is er dan nog een zaak, die naar aard en belang onze grenzen overschijdt, n.l. die van de vrede en een internationale rechtsorde. Spreker legde voorts vooral den nadruk op het belang van de mogelijke breking der begrenzin- gen, welke tot voor korten tijd veelal verschil- 1 lende groepen van het Nederlandsche volk zelf gescheiden hebben gehouden. Dr. P. Ji Bouman uit Middelburg, heeft het woord gevoerd over: „De historische achtergrond van de tegenstelling democratie, fascisme, dic tatuur". Prof. ir. W. Schermerhorn heeft tenslotte een samenvatting gegeven van datgene, waarop de beide vorige inleiders hun betoog hadden gericht en daaruit enkele richtlijnen voor de actie der beweging ontwikkeld. Professor Schermerhorn eindigde -met de ver klaring, dat in dezen tijd meer dan ooit de krachtige propaganda voor een gezond volksleven noodzakelijk is. LOKTE CHAUFFEUR MEINEED UIT? Gerechtshof behandelt zaak in tweede instantie. VERDACHTE BLIJFT VOLHOUDEN ONSCHULDIG TE ZIJN. „Wie was de bestuurder van de melkauto, die op 21 Augustus 1938 een aanrijding vei'oorzaakte met een motor met zijspan in de Duinvlietstraat to Velsen"?, was de vraag, die Woensdag aan het Arn- sterdamsche gerechtshof werd voorgelegd bij da berechting van een 41-jarigen chauffeur uit Velsen, die terechtstond wegens uitlokking van meineed. Voor dit misdrijf had de rechtbank te Haarlem, den man veroordeeld tot een gevangenisstraf vari een jaar en drie maanden, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Op 21 Augustus van het vorige jaar gebeurde in de Duinvlietstraat een verkeersongeluk: een melk auto reed achteruit en botste tegen een motor met zijspan. Pei'soonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de motor werd beschadigd. Tegen den chauffeur van de melkauto werd een vexwolging ingesteld voor dit vex-keersdelict. De kantonrechter sprak den chauffeur vrij. Een jeugdige melkhan delaar, die bij verdachte in de cabine van de melk auto had gezeten, werd als getuige gehoord. Aan vankelijk verklaarde deze jongeman, dat hij niet meer precies wist, wie bij de aanrijding had gere den, hij of de chauffeur. Toen de kantonrechter dezen getuige nader ondervroeg, verklaarde hij ten slotte, dat de chauffeur had gereden. De ambtenaar van het O. M. ging van het vrij sprekende vonnis in hooger beroep en opnieuw diende de zaak voor een rechterlijk college. Tegen over de rechtbank te Haarlem hield de chauffeur vol, dat niet hij, maar de jeugdige melkknecht had gereden en het ongeluk had veroorzaakt. De jongen legde voor de rechtbank een andere verklaring af, dan voor den kantom-echter: „ik heb de auto achter uitgereden en de chauffeur zat naast mij". Weer werd de chauffeur voor het verkeersongeluk vrij gesproken, maar de officier van justitie stelde een vervolging tegen hem in wegens het uitlokken van meineed. De jongen werd wegens meineed vex-volgd. De chauffeur kreeg een stx-enge straf; de rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot een gevangenis straf van een jaar en dxie maanden, de jeugdige melkknecht werd wegens meineed tot vier maanden veroordeeld. Woensdag verklaax-de de chauffeur voor het Hof, dat hij onschuldig was. Hij hield vol, dat de jongen gereden had en dat deze ten onrechte wegens mein eed was veroordeeld. De melkknecht vertelde, dat verdachte henx na de aanrijding had gezegd, dat het maar beter was, dat hij, getuige, voor den kantonrechter verklaarde, dat hij de auto bestuurd had. De chauffeur immers was al hex'haaldelijk veroordeeld wegens verkeersover tredingen en de jeugdige melkknecht liep geen ge vaar, dat hij zijn i-ij bewijs zou kwijtraken. Voor den kantonrechter had hij eerst verklaard, niet meer te weten, wie er had gereden. Later had hij gezegd: 't was verdachte. Pres.: En wat zei verdachte buiten tegen je? Getuige: Dat ik een stomme streek had uitge haald. „Voor de zitting van de rechtbank hebben we elkaar nog dikwijls gesproken" vertelde de jongen verder, „hij drong er maar steeds op aan, dat ik zou verklaren, dat ik gex-eden had en toen heb ik het tenslotte maar gedaan." Pi-es.: Dus je legde een meineed af? Getuige: Juist Vex-dediger mr. Stomps: Hebben vrienden je niet wijsgemaakt, dat de rechtbank je je rijbewijs zou afnemen? Getuige: Ik had geen rijbewijs. Verdediger: Wel waar, een paar dagen na het ongeluk vx-oeg je het aan en lang voor de rechtbank zitting had je het in je bezit. De jongen gaf dit tenslotte toe, maar hij hield vol, dat hij inderdaad voor de rechtbank, bij de behandeling van het verkeersongeluk had gelogen. Eenige getuigen hadden het ongeluk zien gebeu ren en opgemerkt, dat een groote, forsche man achter het stuur zat en niet een tengere jongen. Requisitoir. De procureur-generaal ging de getuigenverkla ringen na en hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat verdachte aan het stuur had gezeten en niet de 19-jarige jongen. Wegens uitlokking van meineed vorderde mr. Versteeg een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De verdediger mr. Stomps hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij betoogde, dat er getwijfeld dient te wox'den aan de verklaringen van den jongen. Het is niet aan te nemen, dat die jongeman indertijd een meineed heeft afgelegd. Evenmin staat het mid del vast, dat door verdachte is gebruikt voor de uitlokking. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Arrest 6 December. De „Simon Bolivar"-ramp. Reuter meldt uit Londen, dat de lijken van twee slachtoffers van de ranxp van de „Simon Bolivar" nog niet zijn geïdentificeex-d. Het betreft de stoffe lijke hulsels van een jonge vrouw en van een man. Beide hebben blauwe oogen en blond haar. De toestand van veertien slachtoffers, die in diverse ziekenhuizen worden verpleegd is zorg wekkend. Tot de vermisten behooren ook de ouders van een West-Indisch kleurlingetje, een jongetje van zes of acht maanden. Naar ons van de zijde der K. N. S. M. wordt me degedeeld, is bij de laatste opgave van geredden van de „Simon Bolivar" helaas voorbarig de redding gemeld van den heer L. Steinhardt. Bij navraag te Londen is komen vast te staan, dat omtrent den heer Steinhardt tot dusverre nog geen bericht is binnengekomen, dat hij gered is. Russische zeelieden brengen de „Joseph Stalin" over. Met den D-trein uit Duitschland zijn te Amster dam een dertigtal Russische zeelieden gearriveerd. Zij zijn aan boord gegaan van het door de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij voor de Rus sische regeering gebouwde m.s. „Joseph Stalin". Het schip zal over enkele weken naar Rusland ver- trekken en door een eigen bemanning worden over gebracht. De bouw van de eveneens bij de Scheeps bouw Maatschappij voor Russische rekening gebouwde „Winceslaus Molotov" is "nog niet zoover gevorderd, dat het schip binnenkort kan worden overgedragen. ST. NICOLAASPOSTPAKKETTEN VOOR GEMOBILISEERDEN. Voor St. Nicolaaspostpakketten, bestemd voor onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van officier wordt slechts het halve tarief be- rekend, tot een maximum van 10 K.G. voor 40 cent. Deze St. Nicolaaspakketten voor militairen moe ten aan het veldpostadres van de betrokke nen worden geadresseerd, zooveel mogelijk met vermelding van het nummer van het veldpostkan toor, in welks rayon de militair is gelegerd. Zij wor den uitsluitend ter vei'zending aangenomen op 27, 28, 29 en 30 November en zooveel mogelijk met St. Nicolaas uitgereikt. Teneinde deze militaire pakketten voor de post duidelijk kenbaar te maken, moeten'over het adres op het pakket en op de bijbehoorende adreskaart met inkt twee elkaar schuin snijdende lijnen wor* den aangebracht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5