_r 1 (ngelsche expeditieleger groeit gestadig. De Londenaar als landbouwer. Vewie toekomstmuziek. Hore Belisha over den oorlog te land. tfPERDAG 23 NOVEMBER 1939 to Britsche minister van Oorlog, Hore Belisha, ft in het Lagerhuis een verklaring over den Sod te land afgelegd. -•/zeide dat het Poolsche leger, door den vijand scheidene weken bezig te houden, de concen- lie van het Fransche leger vergemakkelijkt wit In dien tijd betrokken ook de Britsche troe- !fhuii stellingen. Het is een onjuiste veronder- Ming, aldus de minister, dat de door de Polen 'loden tegenstand de laatste daad van dit moe- f.. voik in dezen oorlog zou zijn. Het Poolsche >r is °P bevrienden bodem reeds herrezen en zaak. die de Polen zoo vastberaden verdedigen, jt hun landslieden van alle kanten als een jjgneet aan. Toen ik hij de vorige gelegenheid in het Huis sprak, aldus Hore Belisha, waren er 158.3 0 0 man Britsche troepen in Frankrijk, gjjidsdien zijn ze wekelijks met eenige dui- ienden versterkt jn het volgende voorjaar zullen zij met een niet «aanzienlijke wapening uitgebreid zijn. Zoo zal ^orgaan, tot de oorlog gewonnen is. Zonder jjUip van het territoriale leger zouden wij onze Leüngen in Frankrijk niet voltooid kunnen heb- 1 Afdeelingen van dit leger zijn veel eerder en «ooter getal dan in 1914 in Frankrijk aange wen. Intusschen mag men niet beweren dat En gland' binnen af zien,baren tijd een leger op con- entalen voet kan leveren. gijna een millioen man worden thans in Enge- ,d geoefend. Onze eigen verdediging te land, bt zee en in de lucht en de reeds lang tevoren L de Fransche regeering opgerichte barrières •«n agressie hebben onze voorbereidingen bevei- U De Maginot-linie is een soort schuld, die de $jè naties hebben aan de zaak van het land, dat jjs jn financieele moeilijkheden' niet aarzelde :ffl oKbekrompen deel der financieele middelen L. opwerping dier barrière te besteden. Ter- Duitschland tegen een mogelijken geallieerden Lvai een grens van ruim 300 kilometer had te «rdedigen, moest Frankrijk rekening houden met a mogelijken Duitsehen aanval langs een front ja 1300 kilometer, van de Noordzee tot de alpen. Hoewel het den Engelschen toegewezen gebied «let met het grootere systeem der Maginot-linie 'eken kan worden, was het op gelukkige «jjze van tevoren van versterkingen voorzien. Hst was de taak onzer soldaten, deze versterkingen te vullen en te verbeteren, e Britsche troepen zijn aan den arbeid over oppervlakte van 100 vierkante mijlen. Ik kan g denkbeeld van den arbeid geven door te knielden dat het Britsche hulpleger in het begin 5W ton benzine per dag gebruikte. Het is een Lestie van voertuigen en nog eens voertuigen, jij hebben reeds meer dan 1.000 ton reserve-on- 'erdeelen naar Frankrijk gezonden. Niemand beter jan de opperbevelhebber begrijpt, uit eigen erva- i„g de omstandigheden van den strijd en de be- jjjften zijner manschappen. Hij kent, ook het ge- Hed dat door onze troepen bezet is. Ik heb met tem vrijwel het geheele front bezocht en ben in 1st nauwste contact met officieren en manschap en van verschillende afdeelingen gekomen. Ik kan ionder aarzelen een bemoedigend verslag over de J tracht en den goeden geest der troepen uitbren- Intusschen groeit het leger. Wij hebben wape- en uitrusting naar andere deelen der aarde Op alle gebeurlijkheden bereiden wij voor. Naast de opgeroepen militielichtingen 'sedert het uitbreken van den oorlog meer dan f5,000 vrijwilligers onder de wapenen gekomen-, a Wekelijks hebben wij 300 officieren uit de nood- ra jserve overgenomen. De sterkte van den vrou- «lijken territorialen hulpdienst is vergroot tot (5.000. Ook dit is een middel om mannen voor den iclieven dienst vrij te maken. Zoo gaat de oorlog voort. Het is een uithoudmgs- üjj ten e Duitsche toestellen opnieuw boven Engeland. Een der vliegtuigen neergeschoten. „»t Engelsche ministerie van luchtvaart deelt cede dat Woensdagavond vijandelijke vliegtuigen Zuid-oostkust van Engeland zijn genaderd, phtafweergeschut opende het vuur en gevechts- tcestellen stegen op om hen op te vangen. Een landelijk vliegtuig werd neergeschoten en viel in door het vuur van het luchtafweergeschut, een iteeede toestel werd door de gevechtstoestellen ver- iagd. Verder wordt officieel gemeld dat vijandelijke liegtuigen gisteren zonder succes een aanval op ie scheepvaart in het gebied der Shetland-eilan- cen gedaan hebben. Een watervliegtuig is gebom bardeerd en in brand geraakt. Er waren geen doo ien of gewonden. De aanval werd door het afweer- oorlog, waarvoor het Britsche volk vermaard is. Elke nieuwe dag ziet ons sterker. Het verstrijken van den tijd heeft op den vijand niet hetzelfde effect. Om te winnen zou hij door de geallieerde verdediging moeten breken. Een aanval wacht het Fransche hooge commando met vertrouwen af. Er is geen verdeeldheid in onze rijen. Onze strategie was van tevoren bepaald, evenals de afloop van dezen ooi-log, aldus besloot Hore Belisha. „Himmler organiseerde den aanslag," zegt Otto Strasser. Tegen Engeland zou een „haat-offensief" ontketend moeten worden. De leider van het voormalige „Zwarte Front", Otto Strasser, die door de Gestapo wordt beschuldigd den aanslag te München te hebben georganiseerd, heeft een medewer ker van hel Fransche agentschap Havas ver klaard, dat de aanslag te München is georga niseerd door Himmler zelf. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt in zijn lezing vaii dit laatste dat Duitsche vliegtuigen een aan tal ondernomen hebben op de Engelsche zeestrijd- achten in de nabijheid van de Shetlandeilanden, Daarbij werd een in deze wateren liggende Engel tóevliegboot met machinegeweefvuur bij een aan tal in duikvlucht in brand geschoten. In strijd met Engelsche berichten zijn de Shetlandeilanden ialf niet aangevallen, aldus het D. N. B. Gevechten boven de Theems. Reuter meldt uit Londen: boven de Theems en M Zuidoosten van Engeland is Woensdag een aan- opwindende gevechten gevoerd tusschen Duit tóe toestellen en Britsche gevechtsvliegtuigen, wen de oostkust is er één waargenomen. Des morgens en laat in den middag kwam het «beergeschut in Zuid-Essex in actie. eerst werd een vijandelijk terstel boven den is-mond gezien. Door het luchtdoelgeschut het tot groote hoogte gedreven. Het vloog pmwaarts, waarna het door Britsche gevechts- jpjitïgen werd aangevallen. Tengevolge daarvan ■j®t he zóó laag vliegen, dat de daken der huizen ®een te raken. Boven de Theems is een ander Vallen. i ,!jeen mededeeling van de admiraliteit en het nkche ministerie van Luchtvaart wordt gezegd: »De Duitschers hebben beweerd dat hun ver- ©ungsvliegtuigen die Maandag boven Engeland |v'ogen hebben, hun taak vervuld hebben. Slechts Duitsch toestel slaagde er in den buitenrand Konden te bereiken. Het werd door Britscne tuigen naar zee verdreven en deze tóT-luca' zh" een deel van het vijandelijk »tel zageii afvallen. Daar niet bekend was, hoe wéÜT vÜandelïjke vliegtuig getroffen was, nkt gemeld, dat het was neergehaald. Dins- een Britsche torpedojager twee Duitsche "--'-"-'ren gered in de Noordzee, die betelen jfh geyond waren; zij maakten deel uit van „.^manning van een Duitsche machine, welke door de Royal Airforce omlaag was ge- Zij hadden getracht foto's te maken tijdens vlucht boven de buurt van Londen en de *g van de Theems. Luchtalarm nabij Parijs. i" den afgeloopen nacht om kwart over twaalf rJT ParÜsche gebied luchtalarm gemaakt. duurde een uur. Otto Strasser. Hij heeft dit gehoord van een lid der partij, dat hem zeer genegen is. Himmler zou Hess hebben gezegd, dat hij een aanslag noodig had om een „haat-offensief" te ontketenen tegen Engeland en om een voorwendsel te hebben tot optreden tegen tegenstanders in het binnenland. Hess zou hebben toegestemd, op voorwaarde, dat geen slachtoffers zouden vallen. Himmler hield evenwel aan en ten slotte kwam men overeen dat enkele onbeteeke- nende personen als slachtoffer zouden vallen, om dat anders niemand zou gelooven aan een werke- lijken aanslag. Op 8 November des middags te vijf uur kregen de ziekenhuizen te München bevel zich bereid te houden. De bom werd vermoedelijk geplaatst na het vertrek van Hitier uit de zaal van de Bürger- braukeller. Onmiddellijk na de ontploffing werd order ge- _geyen. te. spreken over een aanslag, georganiseerd door de Britsdhe Intelligence Service. Reeds voor de naam van den zoogenaamden „dader" bekend was, heeft de Duitsche regeering aan de Zwitser- sche de uitlevering van Strasser gevraagd, onder beschuldiging van betrokken te zijn bij den aan slag. Tenslotte verklaarde Strasser, dat hij den naam Georg Eiser niet kent, de man is nooit lid van het „Zwarte Front" geweest. Een Havasbericht uit Ziirich zegt: De beschuldigingen, welke van Duitsche zijde worden geuit tegen Otto Strasser, hebben verwon dering gewekt bij hen, die het leven, dat hij in Zwitserland leidt, kennen. Een van zijn meest in tieme vrienden heeft verklaard dat Strasser nooit van Zürioh uit eenige terroristische actie heeft geleid. Zelfs al zou hij dit gewild hebben, dan zou hij materieel niet in staat geweest zijn. Uit bezui niging leeft hij in een dorpje, 25 K.M. van Zürich verwijderd, waar hij streng door de Zwitsersche politie wordt bewaakt. Hij werkt aan een boek, getiteld „Hitier, erfvijand no. 1", dat het komende voorjaar in Engeland moet verschijnen. Strasser heeft geen contact onderhouden met zijn vroegere partijgangers in Duitschland. Het D.N.B. meldde gisteravond dat het hoofd thema van de Duitsche pers het commentaar op den aanslag van München is. Eenstemmig wordt hulde gebracht aan het snel en doortastend op treden van de Duitsche politie. Volgens de „Berliner Lokalanzeïger" zou Otto Strasser zich na den aanslag via Parijs naar Londen begeven hebben. Volgens den Berlijnschen correspondent van het Zweedsche „Aftonbladet" toonen te Berlijn gepu bliceerde berichten aan dat er geen verband be staat tusschen de gevangenneming van agenten van den Britschen geheimen dienst en de arresta tie van Eiser. Te Berlijn doet, aldus de correspon dent, het gerucht de ronde, dat Eiser reeds te recht gesteld zou zijn. De gearresteerde Britten. Uit Berlijn meldt het D.N.B. nog: Er zijn thans van welingelichte zijde bijzonder heden bekend gemaakt over de twee gearresteerde leden van den Intelligence Service. Het zijn: Richard Henry Stevens geboren 1893 in Athene, bezocht in Heidelberg van 1909 tot 1911 een Duitsch-Engelsche school, legde in Enge land het politie-examen af, begaf zich in 1913 naar Indië, kwam in 1930 naar Europa en dook daar eerst in Estland op. Daarop begaf hij zich weer naar Indië en werkte voor den Engelschen berichtendienst. Na zijn terugkeer werd hij leider van den Intelligence Service voor Europa. De tweede gearresteerde is captain Payne Best, geboren 1885 in Engeland. Best leidde tijdens den wereldoorlog de berichtenafdeeling bij den Engel- sdhgn generalen staf. Zeven Duitsche vliegtuigen op een dag neergeschoten. Ook twee Fransche toestellen verloren gegaan. LONDEN, 22 November. (Reuter) De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat vandaag aan het Westelijk front zeven Duit sche vliegtuigen zijn neergeschoten, zes door geallieerde gevechtstoestellen en één door het Fransche afweergeschut. Het hoofdkwartier had Woensdagavond de volgende rapporten ontvangen: Noordelijke zone: een Hein-kei-'verkennings toestel door een Britsch gevechtsvliegtuig neer geschoten. Het toestel kwam op Belgisch ge bied terecht. Een ander vliegtuig van nog niet geïdentificeerd type werd neergeschoten, ver moedelijk door Britsche gevechtsmachines. Zuidelijk zone: Drie Messerschmidt-gevechts- toestellen door Fransche vliegtuigen neergescho ten bij Straatsburg, Werth en Remering. In het zelfde gebied een ander Duitsch toestel door een Fransche gevechtsmachine vernield. Ten Noor den van Sédan is een vierde Messerschmidt-toe- stel door Frarusch afweergeschut neergehaald. De Engelschen hebben, naar men verklaart, geen verliezen geleden. De Fransche gevechtstoestellen hebben in twee dagen vijf Messerschmidts vernield, doch men meldt, dat Woensdag boven Straatsburg twee Fransche vliegtuigen verloren zijn gegaan. De bestuurders van beide toestellen sprongen uit hun machines, doch de parachute van een hun ner weigerde, zoodat de man om het leven kwam. Drie Duitsche piloten srongen uit hun vliegtuigen., vóór die neerstorrtten Zij kwamen op Fransehen bodem neer en zijn gevangen genomen. Verdere ontspanning te Helsinki. HELSINKI, 21 November (Beuter). De ge- evacueerde bevolking, blijft naar Helsinki terugkeeren, Britsche onderdanen, die naar Stockholm waren vertrokken, vestigen zich ook weer in de Flnsche hoofdstad. De scholen wor den heropend en schouwburgen, bioscooptheaters en restaurants worden drukker bezocht. De ge ruchten, volgens welke de Sovjet-Unie het non- agressieverdrag met Finland zou willen opzeg gen, zijn ongegrond. Intusschen blijven de voorzorgsmaatregelen onverminderd gehandhaafd. RADIOREDE VAN CHAMBERLAIN. Zondag te 21.15 uur Greenwichtijd (21,35 Ned. tijd) zal Chamberlain voor de microfoon spreken over „De oorlog en wij". Zijn toespraak zal ongeveer een kwartier duren. Britsche vliegers op verkenning. Vluchten boven Duitschland. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: „De Royal Air Force heeft Maan dag en Dinsdag geslaagde verkenningsvluch ten boven Stuttgart, Frankfort, Hamburg en Bremen verricht". Onze Londensche correspondent schrijft: Engeland zal den Volkenbond niet loslaten. LONDEN, 21 November (Reuter). Aan het einde van de zitting van het Lagerhuis is de Volkenbond ter sprake gekomen. De onder secretaris van buitenlandsche zaken, Butler, klaarde dat de regeering de toekomst' van den Volkenbond ter harte nam. Wij zullen zoo zeide hij, tenslotte moeten terugkeeren tot interna tionale samenwerking in den een of den anderen vorm. Het is moeilijk speculaties op te stellen ten aanzien van den nauwkeurigen aard daarvan of van den aard van den Volkenbond na den oorlog. Reeks van prijsopdrijvingszaken voor de rechtbank. Li sommige gevallen gevangenisstraf geëischt. De Haagsohe rechtbank heeft een aan tal gevallen van prijsopdrijving behandeld. Geval no. 1 betrof een winkelier te Katwijk den .31-jari gen J. W. van der H., die op 25' September een pond gele zeep voor 15 ets. had verkocht, terwijl hij daar vroeger 12 cent voor had gevraagd. De Officier van Justitie eischte een geldboete van f 50 subs. 50 dagen hechtenis. Dezelfde boete werd geëischt tegen den 47-jarigen winkelier W, N. te Leiden, die klosjes garen, welke hij tot dus verre voor 10 cent verkocht, op 29 September eerst voor 15 cent, daarna voor een kwartje verkocht had. Al deze klosjes waren uit denzelfden voorraad, Het derde geval betrof den directeur van de melkinrichting ,De Landbouw", den heer B. van den B., die aan een filiaalhoudster te Leiden op dracht had gegeven den prijs van lunchkaasjes te verhoogen van 24 op 31 cent per stuk. De inkoop prijs was gestegen van 19 op 24 cent. Ook hier was de eisch f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. Numero vier was een Haagsche winkelier F. P. die wollen dekens van f 9.75 tot f 11.25 in prijs had verhoogd. De Officier van Justitie eischte dezelfde boete. Een vijfde geval betrof den verkoop van een baaltje van 50 K.G. suiker, even vóór de distributie. Dit baaltje vertegenwoordigde een waarde van f 21 a f 22, doch de 24-jarige handelaar W. C. B. te 's-Gravenhage had het aan den hondenkoopman H. J. K. verkocht voor f 40. De eisch luidde één maand gevangenisstraf. Het bleek dat K. die hierna terecht moest staan, door den bedrijfsleider van een coöperatieve fa briek van chocolademelk en pap aangezocht was om een baaltje suiker te zoeken en daarom er dien hoogen prijs voor over had gehad. Zelf vroeg hij nu f 100 er voor. De bedrijfsleider deed net of hij met dezen prijs accoord ging, doch waarschuwde onmiddellijk de politie, die proces-verbaal op maakte, toen K. met de afrekening kwam. Ook tegen K. werd een maand gevangenisstraf geëischt met verbeurdverklaring van het baaltje suiker. Tenslotte moest nog de winkeljuffrouw H. O, terecht staan, die den prijs van een camisole ver hoogd had van f 1.95 tot f 2.55. Haar chef had baar opdracht gegeven alle prijzen met 10 pet. te verhoogen, doch bij vergissing, zoo zeide zij, schijnt de prijs in dit geval tweemaal met 10 pc.t. te zijn verhoogd. De chef verscheen als getuige. President: „Waarom verhoogde u den prijs met 10 pet.? Was de inkoopsprijs verhoogd?" Getuige: „Neen, maar ik kon het artikel heele- maal niet meer krijgen". President: „Dan had u den prijs heelemaal niet mogen verhoogen. Enfin, u bent hier getuige, en niet verdachte". De Officier van Justitie meende, dat vex-gissin- gen de juffrouw niet disculpeeren. Vergissingen zijn in dezen tijd ontoelaatbaar. Iedere winkelier heeft de plicht zeer nauwkeurig te werk te gaan, Eisch f 30 subs. 30 dagen hechtenis. E man die hier den grond bezit waarop uw huis staat of het huis zelf, maakt ver scheidene beperkende bepalingen in het contract voor de bewoning. Zij moeten zijn eigendom helpen beschei-men en ook het de gelijk karakter van de woonwijk. Het zal overal wel zoo zijn: maar in Engeland wordt geloof ik meer dan in andere landen een scheidingslijn ge trokken tusschen woon- en werkkwartieren. In woonwijken hier ziet men zelden naamplaten met beroepsaanduidingen. Die wijken zijn voor wonen en slapen en niet voor werken. Zaken drijven in het woonhuis doet afbreuk aan het gewenschte karakter van de buurt. Er is plaats en gras in mijn tuin voor eenige melkkoeien. Een van onze droo- men is lang geweest eigen koeien te houden voor de melkvoorziening ten behoeve van het gezin. Nog stoutere droomen werden gedroomd toen de oor log begon en de boter om haar schaarschte of aan staande schaarschte in opspraak kwam. Als wij melk konden krijgen van den eigen veestapel dan konden wij, met de voorlichting in de handleidin gen, die The Countryman verschaft, boter maken en wie weet kaas. Ma ar zij die onzen grond bezitten zij gaan schuil in een machtig naamloos instituut in de City van Londen staan ons niet toe koeien te houden in onzen tuin. Zelfs geen geit zal het resi dentieel karakter van ons district verstoren. En kippen die kakelen en levendiger kakelen naar mate ze meer eieren leggen en varkens dae knorren zijn heelemaal uitgesloten. Het zou geen indruk maken op de beslissende instanties, indien men betoogde dat een eigen boerenbedrijf achter het woonhuis een fragment van een oorlogsschip "voor de bescherming van een convooi overbodig zou maken en dat vele fragmenten, als heel Subur bia zich aan de melkerij, de varkensteelt en de eierproductie ging wijden, een of meer oorlogs schepen vrij zou maken voor aanvallende actie op het, zilte nat. Misschien zal dat later gebeuren en zal de conventie, die van geen geblaat, geknor, ge loei en gekakel wil weten in riante woonbuurten, moeten wijken voor den drang van nijpende om standigheden. De Londensche gx-aafschapsraad, die zich nooit aan conventie heeft gestoord, is al bezig te beproe- ven de scheidingslijn uit te wisschen en ontvangt voor deze taak de medewerking van den minister voor Openbare Gezondheid. Dat is Walter Elliot, een Schot, die als zoodanig ook vrijer is van con ventie dan de Engelschman en die bovendien zelf landbouwer is als hij niet als politicus behoeft op te tx-eden. De Londensche graafschapsraad is een van de grootste grootgrondbezitters in het zuiden van Engeland. Een groot deel van den grond in en om Londen is zijn eigendom. Hij heeft er uit gestrekte woonbuurten laten bouwen voor de handwerkslieden en hun gezinnen. Men is daar niet zoo gevoelig voor den stand van de buurt als in de vrije voorsteden, die zijn gesticht door den particulieren ondernemingszin. Het zal niet lang duren of de landelijke productie van eieren spek zal worden aangevuld met die van de Lon densche randsteden. Wij spraken hierboven van nijpende omstandig heden, die wellicht in de toekomst onzen tuin voor koeien zouden kunnen openstellen. Hierin ligt echter weinig troost voor den stadsmensch, die haakt naar eigen vee en een eigen zuivelbedrijf als helpers in den strijd om het oorlogsbestaan. Aan alle kanten wordt ons te verstaan gegeven dat die toekomst zoo ver vooruit ligt dat men haar niet kan zien. Wij hebben nu anze stellen rantsoen- boekjes ontvangen, vol vierkanten en driehoeken in nette patronen, elk vierkantje of elk driehoekje vertegenwoordigend een rantsoen deeltje vleesch. boter, ham, vet of suiker. Maar het is zelfs nog niet zeker dat de boter en het spek straks gerant soeneerd zullen worden. En de kruidenier is be reid ons een mud suiker te verkoopen als wij het willen hebben: hij zegt dat er zooveel menschen zijn die nooit de 80 of 100 gram boter per week van de veronderstelde rantsoeneering gebruiken dat er elke week ponden beschikbaar zullen zijn voor hen, die blijven meenen dat er niets boven boter gaat, zelfs niet de moderne margarine tjokvol vitaminen. Uitstel der rantsoeneering. |LJT ET schijnt dat de regeering op dit punt der 11 rantsoeneering niet tot een besluit kan komen. Het uitstel is nu al zoo vaak herhaald dat men gaat MILITAIRE BEVORDERINGEN. Bij Koninklijk besluit zijn met ingang van December 1939, benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-twee de-luitenant bij de hierna te noemen vredesonder- deelen: bij het 9de regiment motorartillerie de vaan drigs W. Maas en R. S. J. Schmull, beiden van dat regiment; bij het 10de regiment motorartille- r-ie, de vaandrig W. P. de Vries, van dat regiment, bij het 11de regiment motorartillerie, de vaan drigs L. A. F. Godschalk, W. H. Kroes en C. J, van der Sluys, allen van dat regiment; bij het 12de regiment motorartillerie, de vaandrigs H. van Ol- phen, A. C. Jacobsen en C. de Ruiter, allen van dat regiment; bij het corps rijdende artillerie, d< kornetten W. Voorbeijtel Cannenburg en E. F. Tol lenaar, beiden van dat korps; bij het regiment kust- artillerie, de vaandrigs A. de Groot, R. J. Zwaan, P. W. van Helvoórt, J. G. de Jong en P. Jansen yerplanke, allen yan dat regiment, gelooven dat het aüstal zal worden. Sir Samuel Hoare, die een veteraan is geworden in het Kabinet en dus bij uitstek op de hoogte is, heeft zelf ge zegd dat er geen aanleiding is voor rantsoeneering, behalve misschien voor boter en spekop een nader aan te duiden tijdstip. Hij zegt dat de duik- booten nauwelijks den aanvoer van levensmiddelen tegenhouden. Een andere reden voor uitstel vindt hij in de gevoelens van het publiek dat er bezwaar tegen heeft in de vrije keuze van zijn provisies be lemmerd te worden. En een derde reden is dat hij de Duitsche propaganda niet aan stof voor haar campagne wil helpen. Dit officieele optimisme over de voorraden en hun onuitputtelijkheid wordt niet door iedereen gedeeld. Men waarschuwt dat de regeering bij een vroegere gelegenheid ook zoo optimistisch was maar dat ze zich toch later halsovex-kop en geheel in de scherpst gecontroleerde distributie van alle of nage noeg alle verbruikszaken moest storten. Labour en de coöperatieve vereenigingen dringen op grond van maatschappelijke rechtvaardigheid op onmid dellijke rantsoeneering aan. Inmiddels is hier het eerste surrogaat aangekondigd dat, als het er in gaat, de schaarschte aan spek (alsnog alleen voor speld) onmerkbaar zal maken. Men heeft gerede neerd dat schijfjes gerookt schapenvleesch van de flanken zich misschien even goed laten smaken bij de spiegeleieren als gebakken spek. „Macon" in plaats van „bacon" zal dan den Engelschman gaan ersterken vooi-dat hij zijn dagtaak begint. Macon van mutton in plaats van bacon van het biggetje. Sir Samuel Hoare, die bang is voor de gif tigheid van di\ Goebbels' tong als er rantsoeneering komt (alsof de Duitsche propaganda als ze een on derwerp zoekt geen Ersatz zou kunnen vinden voor het feit) zal wellicht ondervinden dat de „Macon" van Engeland aan die px'opaganda een ongezochte gelegenheid zal hebben verschaft de wereld te doen beseffen hoe weinig ervaring de Britten heb ben in de productie van surrogaten Het is inder daad geen kunst, schijfjes schapens-pek te maken als men schapen genoeg' heeft om te versnijden. Het doet danken aan dien man van het Engelsche spreekwoord, die Peter doodde om Paul te kunnen betalen. Peter is dan het schaap gewoi'den en Paul het publiek. Dr. Goebbels zal met het volste recht kunnen wijzen, niet alleen op het feit dat de duik- booten Engeland zijn spek afnemen, paar evenzeer op het deerlijk gebrek aan kennis van anorganische chemie bij de Britten, blijkend uit hun vei'beel- dinglooze keuze van schapenkudden als bronnen van materiaal voor Ersatz-spek in plaats van de mogelijkheid, die bijv. de steenkool voor dit doel biedt, te onderzoeken. En de moraal zal men in Duitschland niet verzuimen op te mei-ken ïg dat het tekort aan scheikundige kennis bij den vijand onvermijdelijk de doeltreffendheid van zijn ooi'logvoering moet schaden. De „Oranje-Nassan'' Engeland. nog in Met overlevenden van de „BoIivar"-ramp. De „Oranje Nassau" van de Maatschappij „Zee land", die Woensdag met een aantal schipbreuke lingen van de „Simon Bolivar" van Southend naar Vlissingen zou vertrekken en met die reis voorloopig den dienst van de „Zeeland" o-p Enge land zou sluiten, is niet uit Southend vertrokken. De reden van het oponthoud zal vermoedelijk gelegen rijn in het feit, dat de Engelsche admira liteit de scheepvaartx-outes van mijnen wil bevi'ij- den en daarvoor tijd noodig heeft. Hedenochtend was ook nog geen bericht ontvan gen. dat het schip uit Southend was vertrokken, zoodat de kans uiterst gering is, dat het schip he den nog in Vlissingen zal aankomen. De K.L.M, zal 49 employes van de Bat. Petr. Maatschappij, die als opvarenden van de „Simon Bolivar" in Engeland hun reis naar de West on derbraken, per vliegtuig naar ons land terugbren gen. In verband hiermede zou de „Ibis" aanvan kelijk hedenmorgen voor een extra vlucht naar Shoreham vertrekken, doch voorloopig is deze vlucht een dag uitgesteld. Een deel der employés zal ook met de gewone 'lijnvliegtuigen naar ons land terug keeren. A. K. VAN R. RADI® PROGRAMMA DE ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOENBOND WENDT ZICH TOT DEN MINISTERRAAD EN DE KAMERS. De algemeen© militaire pensioenbond heeft een motie gezonden aan den ministerraad en de Kamers der Staten-Generaal, waarin gezegd wordt, dat de militaire pensioenen van de land en zeemacht, verleend volgens de pensioenwetten van voor het jaar 1918 te laag zijn evenals de verzorging van de weduwen dezer militairen, terwijl die van voor het jaar 1909 bepaald ge brekkig worden genoemd. De in leven geroepen bijslagregeling heeft een toestand geschapen, welke alle verhoudingen in rang verbrak en waardoor zelfs beschikt wordt over de particuliere inkomsten van het gezin om te bepalen of al- of niet bijslag op het pen sioen zal worden verleend, zoodat de betrokke nen, aldus de motie, feitelijk worden ingedeeld bij een soort armenzorg, niettegenstaande zij recht hebben op betere behandeling krachtens de plicht van het rijk ten opzichte dezer oud- militairen en weduwen. Een noodtoestand onder de betrokkenen is zich bezig baan te breken en het is de dure plicht, dat hierin door het rjjik op afdoende wijze wordt voorzien. VRIJDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM 1, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.Berichten ANP. 8.059.15 en 10.Grayno** foonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berich ten 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek) 2.Ox-gelconcert en gramo- foonmuziek 3.Het Rococo-octet (3.203.40 Gra mofoonmuziek) 4.Pianovoox'dracht. (4.204.40 Gramofoonmuziek) 5.Gramofoonmuziek 5.15 KRO-orkest 6.— Gramofoonmuziek 6,15 KRO-Me- iodisten en solist. 7.— Berichten 7.15 Causerie „Se lectie van werkzoekenden bij de arbeidsbeurzen" 7.35 Gramofoonmuziek met vex-bindende tekst. 8,— Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek 8.35 Het Ro coco-octet 9.00 Zang met pianobegeleiding. 9.10 Re portage. 9.40 KRO-Melodisten en solist. 10.— Lajos Veres en zijn Hongaai'sch orkest 10.20 Gramofoon muziek 10.30 Berichten ANP 10.40 KRO-Melodis ten. 11.1512.Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA j.Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding 10.20 Gramofoonmuziek 10.40 Declama tie 11.00 Zang met pianobegeleiding 11.30 Orgelspel 12.De Palladians 12.45 Berichten ANP, Gramo foonmuziek. 1.AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek 2.Voor de huisvrouw. 2.10 Het Ebsworth-strijkkwartet 2.50 Literair overzicht. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 AVRO-Dansorkest en so liste. 4.Gramofoonmuziek met toelichting 4.30 VARA-Orkest. 5.Voor de kinderen 5.30 VARA- orkest 6.00—6.25 De Ramblers 6.30 Letterkundig overzicht 6.50 Zang met pianobegeleiding 7.— Cy clus „Het beginselprogramma der S. D. A. P." 7.18 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Cyclus „De boe ken van de Bijbel" 8.— Zang en piano 8.30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland". 9.Fragmen ten uit de operette „La belle Hélène" 10.Puzzle- uitzending. 10.15 Orgelspel 10.40 Avondwijding 11.— Bexrichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30— 12.Groninger Orkestvereeniging, Arbeiderszang- vereeniging „De Dageraad" en solisten (opn.) ENGELAND, 391 en 449 M. 12.Orgelspel 12.20 Radiotooneel 12.55 Repor tage 1.20 Berichten 1.302.20 I-Iet New Hippodx'ome- orkest 2.403.Volgens aankondiging 3.203.55 BBC-Theaterorkest 4.20 Berichten 4.35 Radiotoo neel 4.50 Populair concert 5.20 Kinderuurtje 5.50 BBC-orkest 6.29 Berichten 6.35 Actueele uitzen ding 7.05 Variété-programma 7.50 Mededeelingen. 8.20 Orkestconcert 9.Ox'gelspel 9.20 Berichten 9.35 Radiotooneel 10.35 BBC-Revue-koor en BBC-Va- riété-ox'kest en solist 11.05 Orgelconcert 11.35 Dans muziek 12.20^12.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.50 en 7.409.20 Gramofoonmuziek 9.3010.— Programma ten bate van het Oorlogs-Winterhulp- werk. 10.50 Vroolijk jachtprogramma. 11.20 Con cert 12.20 Omroeporkest 1.35 Populair concexri 2.20 Zang. 2.35 Literair-muzilcaal programma. 3.20 Leo Eysoldt's kleinorkest 4.30 Meisjeskoor 5.Folk loristisch programma. 5.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322.M. 12.20 Gi'amofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Vioolvoor dracht 5.50 Gramofoonmuziek en pianoduetten 6.50 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspannings programma voor soldaten 8.50 Radiotooneel met muziek 10.3011.20 Gramofoonmuziek BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12,50 Omroepdansorkest 1.502.20; 5,20 en 6.50 Gramofoonmuziek 7.05 Pianovoordracht 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 Radio-orkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Militair programma 9.20 Berichten 9.50 Gra* mofoonmuzlek 10.20 Concert 11.20 Berichten, Hier> na tot 12,20 Nachtconcert -

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7