Vrouwen aan den opbouw Nieuwe Uitgaven. Handwerken voor Sint Nicolaas Menu van de week <3= nONDERDAG 23 NOVEMBER 1939 fjj vieren Sinterklaas Remand is in de ware stemming om het Sin- Iferkla^sfcest te vieren, zegt men op het oogen ic maar al is daar dan ook alle reden voor, an- jjje jaren hebben velen van ons met denzelfden nadruk beweerd, dat het nu toch geen tijd was om tón feest te vieren: de crisis, de spanningen in de .ffereld, verlies in zaken, dit alles was al sinds „njge jaren een reden voor het achterwege laten n feest van den vijfden December, of ten minste voor het plan om dat te doen. 'Én toch gebeurde het dan nog vaak genoeg, dat jnll November opeens de lust om het tóch te vie- p ontwaakte, en dat er een prettig huiselijk feest ontstond) dat heelemaal niet in wanverhouding ,iond tot de wereld daar buiten. Noe komt het dan, dat velen ieder jaar weer toestand" niet geschikt achten om feest te tieren? Omdat het een kinderfeest is, en omdat jjegrooten met den besten wil van de wereld daar voor niet al weken lang van tevoren kunnen warm jiopen. Zeker, er zijn natuurlijk menschen die wel kunnen, maar de meesten van ons komen pas in die prettige, intieme, Sinterklaas-sfeer wan- neer het heerlijkeavondje dicht voor de deur jtsat, en zij gaan inzien hoe jammer het zou zijn, p er ditmaal heelemaal geen notitie van te ne men. Zoo zal het ook dit jaar weer gaan: in theorie heeft iedereen volkomen gelijk, die beweert dat ten tijd zooals wij die nu beleven, zich niet leent voor flauwe grapjes en kinderachtige versjes, maar ju de praktijk staan daartegenover zooveel tegen- ygumenten die steekhoudend zijn, dat er van de theorie niets overblijft. In de eerste plaats is in deze situatie het ge- jjnsverband van het allerhoogste belang, omdat fcet een bolwerk vormt tegen de moeilijkheden buitenaf die het belagen. Hoe sterker 'dit ver- i, hoe beter het gezin tegen de huidige zorgen js opgewassen. Maar ook de band in den familie- en den vrien- Jenkring is van het grootste belang. Een opgewekte, oude dame zei tegen een veel Jonger familielid: Ik vind, dat wij in dezen tijd wat dichter bij elkaar moeten staan, daardoor ge ven wij elkaar steun, maar wij ontvangen dien ook meer. Dat was een wijze uitspraak: dichter bij elkaar staan beteelcent een grootere eenheid en dat js in het belang van elk weldenkend mensch. de tweede plaats is het voor de kinderen die n verwarden tijd in hun hulpeloosheid bele- van groot belang, dat zij merken dat het dan blijkbaar toch nog niet zoo ontzettend moeilijk in het leven is, dat dit feest aller feesten kan door- ;aan. Dat beteekent een rustpunt, dat voor menig Eind met een zorgelijken aanleg een gevoel van opluchting zal geven. Bovendien verzet zoo'n intiem familiefeest onze «Jachten, en het lijdt geen twijfel of de stem ming, die wij eigenlijk nergens zouden weten te vinden, verschijnt als wij ons op het feest instel len en volledig aan het welslagen willen mee werken. Het welslagen hangt ook niet af van de hoeveel heid geschenken en van de grootte der cadeaux, Integendeel, de grootste vroolijkheid ontstaat door leuke verrassingen, door grapjes, door manke dicht kunst, door plagerijen met eikaars kleine zwak heden en tekortkomingen. Het is een feest voor het gezin, voor de huis kamer, en het zou niet verstandig zijn, om ons in een tijd van zorgen als deze niet te willen laten opvroolijken door den goeden, ouden Sint. Tenslotte ontwaken er vaak onze allerbeste eigen tchappen door van medeleven - met anderen, van zorgen voor onze medemenschen, van hartelijke, kleine daden voor menschen aan wier moeilijkhe den wij anders voorbij geloopën warén. En die opofferingsgezindheid, daaraan heeft onze wereld van vandaag altijd nog een heel groot te kort, E. E. J.-P. iel Houwink heeft een bloemlezing uit de jing van Christus van Thomas a Kempis hét Latijn samengesteld. Dit boekje is thans verschenen in de „Libelle-serie" van de Uit- jeversmij. Bosch en Keuning N.V. te Baarn. Bij de fa. Bigot en van Rossum is een boekske Verschenen getiteld „De literaire parade". Hierin „paradeeren" fragmenten uit de door deze firma uitgegeven boeken. Dr. P. H. Ritter Jr. leidde deze parade in. In de „Uilenreeks" van de N.V. Bigot en van Rossum N.V. te Amsterdam zijn door Metty ter vertaalde en geïllustreerde „Russische volksverhalen" verschenen. Het Frlesche dorpje, waaruit de schrijver in ïljn jeugd weggetrokken is, herleeft als achter mond van dezen roman.. Visschers, boeren en arbeiders worden in dit boek geteekend, in hun bekrompenheid en hun botsingen met de mo derne begrippen, die baan breken. Een gezellig garnituur Door de moderne eettafel Vooral in gezinnen, waar een kleine dreumes aan tafel mee eet, kan de moderne wijze van. tafeldek ken door middel van kleine kleedjes een ware uit komst zijn. Wordt' er iéts gemorst, dan kan zoo'n klein kleedje onmiddellijk vervangen worden door een schoon, zoodat alle leed weer geleden is en de huisvrouw niet langer ontstemd behoeft te zijn over haar anders door het minste vlekje reeds totaal ontsierde tafellaken. Doch niet alleen, dat de prettige stemming aan tafel bewaard blijft, het groote voordeel van deze wijze van tafeldekken is tevens, dat zij minder kost baar kan zijn en.minstens zoo smaakvol. Van groot belang er bij is echter de hoedanigheid van het bovenblad der eettafel; is deze van een mooie houtsoort, dan willen wij die toch liefst wat sparen voor.de groote feestelijke eetpartijtjes. Bij den dagelijkschen disch doen wij dan goed deze op de één óf andere practische, doch smakelijke manier te beschermen. Onder het groote tafelkleed leggen wij anders als beschermende laag een precies op het blad passend molton kleed, doch dit is thans natuurlijk niet mogelijk. Een practische beschuttende laag levert in ons geval een vel ge woon linoleum op. En daar wij. bij deze wijze van tafeldekken gerust met iets bijzonders voor den dag mogen komen, kiezen w.ij kleedjes en linoleum, in een harmonie van kleuren. Echter houden wij ook rekening met' ons servies; bij een teer porceleineri servies met zachte pasteltinten, past nu eenmaal geen combinatie van felblauw met rood Dit nu wat het tafelkleed betreft; de kleedjes zelf vragen thans onze aandacht. Heel wat variatie kunnen-wij hierin brengen, omdat wij niet zoo aan strenge eischen gebonden zijn. Naar hartelust kun nen wij dus. aan het fantaseereri gaan en op prac tische wijze restjes linnen of zijde benutten, als dat zoo uit. rnocht komen. Ook. gebeypt het wel, dat ...wij van een bepaald tafelgarnituur ,nog:. bijvoorbeeld een hépt. gezelschap vipgerdoekj.es hebben overge-' houden';'.Mét een énkel aardig motief zijn deze" dan in een oogwenk omgetooverd in een moderne tafel bedekking. Heel" geslaagd is bijvoorbeeld ook voor de ontbijttafel een stel van dergelijke kleedjes, heel eenvoudig geknipt van vroolijk Brabantsch bont; inplaats van de kleedjes te zoomen, trekken wij langs den omtrek draden uit, zoodat er een aardig vlot effect ontstaat in den vorm van franje. Voor het diner houden wij deze garnituurtjes toch nog bij voorkeur in wit; wat een bijzonder geslaagd ge heel krijgen wij niet, wanneer wij de kleedjes maken van gewoon boerenlinnen, met langs de zoomen een eenvoudige open naad. Links bovenaan eer. opengewerkt familiemonogram en wij bezitten het kostbaarste tafelgoed in dit genre, wat wij be denken kunnen. De servetten worden dan op ge heel dezelfde wijze afgewerkt. Mocht het zelf maken van een dergelijk garnituur voor de huis vrouw-met-weinig-tijd een bezwaar zijn, dan be steedt zij het na het knippen van de kleedjes eenvoudig uit aan een machinale inrichting van dit werk. Zij kan dan toch met iets zeer origineels voor den dag komen. Het beeldige garnituurtje van onze foto is be stemd voor de koffietafel-; het werd vervaax-digd van fijn linnen in ultramarijnblauw, waarop vroo lijk, maar toch ook zeer gedistingeerd, het jachtje in rood en wit uitkomt. Het vingex-doekje heeft zeiltjes in verschillende richtingen geborduurd wor den; het grootzeil (links) vullen wij in korte platte steekjes van boven naar beneden in schuine rich ting op, terwijl de fok (rechts) van links naar rechts bewerkt wordt. De romp van het schip vui ler. wij eveneens van links naar rechts op, thans met roode splitzijde. De golfjes zijn gewone witte stiksteelcjes, die nog eens met de overhandsche steek zijn bewerkt. Mast en vlaggetje plus de gaf fel (onderaan het grootzeil links) bestaan uit der gelijke roode steken, evenals de twee witte lijntjes, waarmede de zeilen aan het schip bevestigd zijn. NORA HANA. hetzelfde, motief in een der hoeken gekregen, zoo dat het een keurig geheel is. Onnoodig te zeggen dat bij een dergelijke „set" een effen kleurig wit of crème servies het eenig ware is. En thans wilt U natuurlijk graag weten, hoe groot een garnituur is en welke afmetingen ieder kleedje daarvan heeft. Al naar de grootte van het gezin kunnen wij een garnituur uit 6, 8 of 12 kleedjes laten bestaan met even zoo veel servetten of vingerdoekjes. Het is echter wel prettig om bij eventueel morsen een kleedje extra in voorraad te hebben. Wat de grootte van ieder kleedje betreft, met het oog op de verschillende serviezen is het beter, dat ieder dit zelf bepaalt. We nemen daartoe één der borden en meten hiervan de middellijn; de kleedjes worden nu in de hoogte 6 cm. en in de lengte 12 cm. lan ger genomen, zoodat er voldoende ruimte op be staat voor zilver,- glazen, vingerkommen of bekers. Hierbij moet dan nog het aantal centimeters voor de zoomen gerekend worden. Bij een dergelijk tafelgarnituur behoort- - eok- nog een grooter mid denkleed, dat onze Hollandsche tafelmatjes ver vangt. Het hangt van uw tafel af, hoe groot dit zal worden; hierbij wordt :gerekend, dat het aan alle zijden minstens 3 cmJ- van de bordenkleedjes is verwijderd. De afwerking en de versiering van deze middenkleedjes is geheel dezelfde als die van de overige stukken. En thans een woordje 9ver de afwerking van ons koffietafel-garnituurtjé. Nadat alle omtrekken keurig en onzichtbaar met de hand gezoomd zijn, brengen wij in rood en wit met splitzijde en in den schuinen platten borduursteek staafjes aan van slechts een halve centimeter breedte langs boven- en onderkant van de bordenkleedjes. In den te bor duren hoek van de vingerdoekjes komt aan weers zijden van de punt langjjzijn als die op de bor- staafje, welke even lang;jzijn als die op de bor denkleedjes. De lengte hiervan bepalen wij, door de lengtekanten door- 7 te deelen; aan de bpvenzijde beginnen wij dan met een wit staafje, terwijl wij wisselen -door aan de onderzijde met eenrood staafje te beginnen. Hierna komen de scheepjes aan de beurt. Het hiérpij afgebeelde voorbeeld wordt met behulp van carbonpapier overgeteekend op de stof en nu kunnen wij aan het opvullen gaan. Voor het juiste effect is het noodig, dat de Zondag: Russische eieren. Hazepeper Appelmoes Aardappelen. Albrikozenmbes. Maandag: Schotel van groene kool met gehakt en Aardappelen Appelen. Dinsdag: Stamppot van boeren kool met rookworst. Beschuit met bessensap. Woensdag: Ribstuk. Gestoofde prei. Aardappelen. Drie in de pan. Abrikozenmoes. Donderdag: Vleeschpudding van resten ribstuk. Kerrysaus Rijst. Andijvie Gebraden appelen. Vrijdag: Magere erwtensoep Brussel sch lof met eieren en gesmolten boter. Vruchten. Zaterdag: Macaroni met kaas. Savoyekool met- spek en aardappelen Vruchten Recepten Week V2 pond abrikozen 24 uur in ruim water, kook ze gaar in dit water, wrijf ze door een zeef en vermeng ze met suiker naar smaak. Roer er vlak voor het opdoen twee stijf geslagen eiwitten door en presenteer er droge biscuits bi). Groene kool met gehakt en aardappelen. Maak de kool op de bekende wijze schoon en kook de vrij groote stukken gaar in weinig wa ter en zout. Maak het gehakt aan zooals gewoonlijk, vorm er een bal van en braad die gaar en mooi bruin. Leg in een groote, beboterde vuurvaste scho tel het gehakt in het midden, hieromheen afwis selend de kool en de in plakken gesneden, koude aardappelen, giet er een goed vette jus over heen, strooi er wat paneermeel over en daarover nog wat vet van jus en laat ze in den oven vlug goed heet worden. Vleeschpudding. 300 a 350 gr. vleeschresten. 1 ei. 1 klein gesnipperd uitje. f kleine eetlepel gehakte peterselie. Pefler, zout en nootmuskaat. Een dunne boterham oud brood zonder korst. Wat melk of jus met water. Hak of maal het vleesch, vermeng het met het geweekte brood, de eidooier, de kruiden en het stijfgeklopte eiwit. Besmeer een warme pudding vorm met boter, bestrooi hem met paneermeel, vul hem met het puddingmengsel, sluit hem en kook de pudding IV2 uur in waterbad. dat nog een groot gedeelte van de zemelen be vat. Roggebrood wordt gebakken van de gemalen! roggekorrel. Tegenwoordig wordt door verschillende bak kers het „volkoren brood" gebakken. Hiervoor gebruikt men de heele tarwekorrel, die grof gemalen wordt, zoodat er dus niets onttrokken wordt en krijgt men het voikorenmeel. Dit brood heeft dus overeenkomst met het. roggebrood. Heel veel menschen geven de voorkeur aan wit brood, hoe fijner en blanker, hoe beter. Toch staat wit brood wat voedingswaarde be treft achter bij bruin- en volkorenbrood. Door het eten van uitsluitend fijn wit brood bena- deelen we onze gezondheid en zijn bovendien het tegendeel van zuinig, daar we met de zeme len een groot deel van de belangrijkste voedings stoffen, die de graankorrel bevat, weggooien. Een graankorrel is omgven dor den taaien zaadwand, hieronder volgt een laag eiwit- houdende cellen, en binnenin bevindt zich de kern of het meellichaam, dat bijna uitsluitend zetmeel bevat. De cellen direct onder de zaadhuid bevatten nu de belangrijkste voedingsstoffen. Behalve eiwit, bevatten ze een kleine hoeveelheid vet, verder verschillende zouten en vitamine B. Wor den de zemelen nu verwijderd, dan gaat hier mee een belangrijk deel van deze stoffen ver loren. Bruin-brood en zeker volkorenbrood heeft dus een grootere waarde voor ons lichaam, dan wit brood. Bovendien moet bruin brood beter gekauwd worden dan wit. Dit laatste wordt in de mond gauw zacht en wordt dan gemakkelijk en vlug ingeslikt. De moeilijk verteerbare zemelen van het bruinbrood prikkelen de sipeokseikliertjes tot het afscheiden van speeksel en later in de maag en in de darmen de kliertjes, die hier de spijsverteringssappen afscheiden, zóodat de om zetting tot stoffen die in het bloed, opgenomen kunnen worden, vollediger kan zijn. Daar het lichaam uit het witte brood minder haalt dan uit het bruine, moet er dus van wit brood meer jegeten worden. Iedereen weet dat bruin brood voedzamer is dan wit. Wie dus geregeld bruin brood eet, voedt zich goed en maakt dat de voorraad graan die er in ons land is, langer duren zal Wat zal ik geven? Ook met een bescheiden beurs kunt U Sinterklaas-geschenken maken. Goedkoop en toch smakelijk Wat is gezonder, bruin of wit brood? De meest gebruikte soorten brood zijn wit, bruin- en roggebrood. Wit brood wordt gemaakt van gebuild d.i. gezeefd tarwemeel, dus meel waar bij het zeven bijna alle schilletjes, hier zemelen genoemd, uit verwijderd zijn. Bruin brood wordt gebakken van tarwemeel Sinterklaas is allergezelligst, maar het is weieens moeilijk om iets aardigs te bedenken. Mogen we u eens helpen? Dit leuke Sinterklaas cadeautje, bestaande uit een paar warme sloffen, kost heel weinig en zal, mits nétjes gemaakt, veel succes oogsten. Veel materiaal is er niet voor noodig; een restje wol, twee vilten zooltjes en een dik koordje om de klep heen, ook met wol omwonden. De sloffen kunnen natuurlijk ook van stof gemaakt worden, maar dan moet men rekening houden met het feit, dat stof niet rekt en dus vooraf goed de grootte van den voet meten. Breit men de sloffen, dan heeft men iets meer speling. Het aantal steken hangt natuurlijk af van de dikte der wol en van de pennen. Op onze teekening ziet u de verschillende deelen afgebeeld, hier voor voeten van maat 38 of 39. 't Verstandigste is, eerst van stevig papier deze stukken op maat te knippen en daarna een proeflapje te breien. U kunt dan controleeren, hoeveel steken moeten worden opgezet. U begint te breien aan den achterkant van den voet, breit eerst 11 cM. zonder minderingen, mindert dan volgens papieren patroon en meerdert later weer, terwijl aan den anderen kant van de naald geminderd moet worden. Als 't model niet heelemaal precies is, behoeft u zich niet zoo erg ongerust te maken; 't rekt aan den voet wel bij, Daarna wordt de klep gebreid en erop genaaid. Men werkt tenslotte de klep af met een met wol omwikkeld dik koordje en naait een vilten zooltje onder de pantoffel. iiNicmand in onze omgeving mag eenzaam zijn". „Oetje" vertelt van haar schepping: het Haagsche V rouw en clubhuis L heel lang was ik van plan u iets te. ver tellen over het Haagsche Vrouwenclub huis dat op 17 December 1938 werd ge opend door wethouder L. Buurma en tot onder leiding van mejuffrouw Jeannine Snijder van Wissenkerke. Dit „staat onder leiding van" is een eenigszins flauwe uitdrukking als men iets van de werkelijk- taa gezien heeft, 'lc Had moeten zeggen: het huis, ®t is voortgekomen uit het hart van deze jonge vrouw; waarvan zij de ziel is, en dat niet te schei- «11 is vanhaar hard werkende, intens levende persoonlijkheid. Een paar dagen geleden had ik het voorrecht, mej. Snijder van Wissenkerke in den besloten Kring van de Utrechtsche meisjesstuden ten over haar huis en haar werk te hooren ver tellen. 'tV s voor mij een gesprek van hart tot hart bu dus rust ik niet, voor al mijn lezeressen weten, eet daar in Den Haag een bijzonder mooi werk vjordt gedaan, dat door den geest, die het uit straalt, eeii voorbeeld voor ons allen kan zijn, juist in dezen tijd. Laat ik nu eerst mej. Snijder van Mssenkerke zelf voor u aan 't woord laten. Aller- gezelligst,!5vól humor en toch diep ernstig heeft zij te hart voor ons ontsloten en ons verteld, hoe Vi'°uwenclubhuis is gegroeid. „Eigenlijk is het j,Uls zes jaar geleden ontstaan, nl. als een groot- ^a.{ voor oogen stond, te Parijs, -waar -ik verpleegster was maakte ik aims ^met een paar van de algemeene bekende iihyers" voor vrouwen. Men heeft daar o.a. „Ie m jeunes filles", en „le foyer des femmes". 1Jn ware bijenkorven, waar honderden vrouwen en uitzwermen en waar op allerlei gebied de 'toste service geboden wordt. Maar wat ik er 'ste, zelfs zéér sterk heb gemist, was het persoon let van de directrice met haar leden, wel was er veel contact tusschen de mêisje3 of Touwen onderling en dit leek me een groot voor- d! i kUnt niet begrijpen, hoe eenzaam duizen- J? t°nge vrouwen op de wereld rondloopen. Ze Men ieder in haar eigen klein kringetje: 't groote in** kantoor, het ziekenhuis. En zoo- oende spreken ze 'eigenlijk uitsluitend vrouwen K Mar eigen vak. Mej. SNIJDER VAN WISSENKERKE. En wat gebeurt er, als je altijd maar weer met menschen van 't zelfde vak samen bent, b.v. met verpleegsters? Je haalt onwillekeurig steeds de nare dingen'uit je werk naar voren. Eindeloos zijn de gesprekken van verpleegsters onder elkaar over de nare of niet zoo érg nare hoofdzuster, de las tige patiënten, de moeilijke dokters, het afmat tende werk. Dat bespreken van juist de donkere dingen is een van de grootste fouten van onze maatschappij. En ik dacht zoo, dat dit beter moest worden, als er een milieu geschapen werd, waar meisjes en vrouwen uit allerlei verschillende werkkringen bij een zouden zijn. Mijn ideaal was contact schep pen tusschen verschillende soorten van werkende vrouwen. Dit- ideaal, bleef jaren iang, ook tijdens mijn ar beid: als directrice van een kinderhuis, die ik latex- door ziekte, moest onderbreken in me leven. Ik zag mijn clubhuis voor me. 't Nam gestalte aaxx, toen ik 't vorige- jaar', in de gelegenheid kwam, in mijn vroeger ouderlijk "huis, Madoerastraat 5, dat aan mijn vader toebehoorde en nu opeens leeg kwam, mijn werk te beginnen. Zeer veel steun had ik hierbij van burgemeester De Monchy, die.bepaald enthousiast was voor mijn plan. Maar 't wex-k moest van onder af worden opge bouwd. U moet dit Vrouwenclubhuis beschouwen als een proefstation: natuurlijk heb ik fouten ge maakt, maar die zijn er om-van-te leeren! Laat ik u eex-st iets vertellen wan 'den opzet: het huis is geopend Zondagmiddag van 3 tot 5 en iederen avond van 7.30 uur, behalve Zaterdagavond. Het lidmaatschap bedraagt f 1.per kwartaal; ik heb nu reeds vele leden en eenige belangstellenden, die een hoogere contributie betalen. Gratis wordt thee geschonken, zoodat de consumptie voor niemand een beletsel kan zijxi om te komen. In de wintermaanden 'hebben we hier In huis elke week een lezing of een concert en iederen Vrijdag, en Zondagavond krijgen wij van het re- sidentietooneel vier vrijkaarten, waarvan onze le den om de beurt gebruik-■■kunnen maken. Natuur lijk zijn deze „attracties" nog voor allerlei uitbrei ding vatbaar De hoofdzaak is en. blijft echter: de leden weten dat er eén gezellig huis is, dat iederen avond voor haar openstaat, een huis, waar ze vrien dinnen kunnen ontmoeten en altijd welkom zijn! De kamers boven zijn verhuurd, aan zeven jonge werkende vrouwen, die ook met mij samen de maaltijden gebruiken, dit alles voor een zéér ci- vielen prijs. 't Clubhuis -is dan ook natuurlijk geen goud mijn: ik heb er alles ingestoken, wat ik bezat, en zal heel blij zijn,, als de onderneming op den duur zichzelf onderhoudt. De bedoeling is dan ook al lerminst, er een winst-óbject, van te maken .Ik wil alleen maar:klaar staan voor iedereen, die hulp, raad, gezelligheid en een open oor voor haar moeilijkheden noodig heeft. U weet misschien niet, hoeveel meisjes er in Den Haag op kamers wonen en zich ellendig eenzaam voelen! 't Zijn er honderden! Ze moeten ongelooflijk zuinig zijn, loopen. heel vaak de laat ste week van de maand zonder een cent op zak en hebben niemand, die eens echt tijd en lust heeft om naar haar persoonlijk lief en leed te luisteren. Ik zou u hiervan ontroerende verhalen kunnen vertellen;, zöo b.v. van een vrouw, die innig dank baar was, omdat ze bij mij, voor 't eerst na zeven jaar, een plekje gevonden had, waar ze eens rustig kon uithuilen; van eenmeisje, dat twee dagen lang met een verstuikten voet in haar ka mer lag, zonder dat er iemand naar haar kwam kijken of haar eten bracht, totdat de dokter mij opbelde en ik naar haar ging kijken. 't Is heerlijk, dit leed van eenzame vrouwen te mogen verlichten. Wat die zieke meisjes op kamers betreft, daar heb ik iets op bedacht: een hulpdienst, die prachtig werkt Alle Haagsche dokters kennen mijn adres en zoocira een dex-gelijk geval onder hun aandacht komt, bellen ze me op. Ik ga er dan óf zelf naar toe, óf stuur één vaxi mijn „vrijwilligsters", die zich hiervoor beschikbaar hebben gesteld. In ieder geval: er wordt direct x-aad geschaft. Heel vaak wox-dt me gevraagd: ,Maar voor welke godsdienstige richting werkt u eigenlijk?" „Voor geen enkele richting". „O, maar dan toch zeker voor een politieke partij!" „Ook dat niet. Ik werk voor iedereen, die me noodig heeft" „O...." stilzwijgen. En dan zeggen sommigen, ,,'k begrijp het al: u bent padvindster". „Ja, inderdaad. Ik was vroeger padvindster, vandaar de eenigszins ongewone naam „Oetje", waarmee ik in m'n omgeving wordt genoexrid. Dit is een verkorting van Oehoe, een bruine, wijze uil, die al haar wijsheid doorgeeft aan de „kabouters", kleine padvindstertjes van 8 tot 11 jaar. Maar waarom is het noodig. dat men voor een bepaalde groep of richting werkt? Er is één band, die ons allen bindt, van welken godsdienst, poli tieke kleur, rang, stand, leeftijd en ontwikkeling we ook zijn. We zijn allen vrouw en dus voor elkaar verantwoordelijk. We moeten als vrouw reeds alles doen wat we kunnen om elkaar te dienen. Ik vind het bepaald fout om mijn eigen godsdienstige overtuiging aan anderen op te drin gen. Al meermalen zijn vrouwen, na een paar ver trouwelijke gesprekken met mij tot haar eigen godsdienst, waar zij door teleurstelling of familie omstandigheden van waren afgedwaald, terugge keerd. En nu wilt u natuurlijk graag weten, hoe ik aan mijn vrouwen en meisjes kom. Dat is betrekkelijk eenvoudig: alle eenzame vrouwen moeten weten, dat het clubhuis bestaat. Heeft b.v. een mevrouw een nieuwe kinderjuf frouw gekregen, die geen kennissen in Dén Haag heeft, dan vertelt ze haar van ons huis. In een paar groote warenhuizen ging ik over mijn werk spreken in de cantine; tot zelfs aan de winkelende dames gaven de verkoopsters mijn adres door. En zoo komen ze van alle kanten opdagen. Een sterk element van mijn werk is het persoonlijk, 't Is m.i. fout, als de directrice niet altijd aanwezig is. Iedere vrouw, die bij ons binnenkomt, moet we ten, dat ze in mij een persoonlijke vriendin vindt. Daarom schenk ik altijd zelf thee en doe bijna al tijd zelf de deur open. 't Is belangrijk, de nieuweling die misschien veel schroom heeft moeten overwinnen om hier te ko men, 't gevoel te geven, dat zij persoonlijk harte lijk welkom is. Ook is 't belangrijk, te onthouden, hoe ieder haar thee drinkt: mét of zonder suiker of melk. Dal geeft de vertrouwde sfeer, die noodig is voor 't juiste contact, en om als 't moet te kun nen helpen. Ook is deze sfeer noodig om vertrou wen te scheppen tusschen de leden en gasten on derling. Ik eisch van de leden niets anders, dan dat ze ook steeds voor elkaar klaar staan, en dit gaat prachtig, Ik heb reeds innige vriendschap zien ontstaan tusschen twee vrouwen, die beiden een zaam 'oij mij kwamen. Zoo zou ik nog uren kunnen door vertellen over dit heerlijke wex-k Tot zoover het woord van hart tot hart, dat ik Tl wilde doorgeven. Ik heb dezen avond een diepe be wondering sekregen voor de kloeke persoonlijkheid van mej. Snijder van Wissenkerke, en ik heb echt meegeleefd met „Oetje" in haar strijd en moeilijk heden, teleurstellingen, vergissingen en overwin ningen, waarvan ze hartveroverend eerlijk vertel de. Heerlijk werk Is dit, juist om den geest, waar in het wordt gedaan. Bij uitstek nuttig, omdat het niets anders wil dan dienen. Dit werk sluit dus heelemaal aan bij wat den oproep tot de vrouwen die zooveel weerklank in ons land heeft gewekt, eigenlijk wil, Geven inplaats van nemen. Dienen inplaats van heerschen. Als ieder van ons oprecht dien geest in eigen omgeving uitdraagt, net zoolang „tot in onzen kring niemand meer eenzaam is", txebben we dan al niet handen vol werk? En is het leven, zóó bekeken, geen kostbaar en kostelijk ding? R. DE RUYTERv. d. FEES, J

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9