IJmuider Courant CADEAUX E5UUQRTenCQ DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen foordzee. Wereldbevolking. ST.NICOLAAS Beijer's knip- en Strijkpatronen Hazenberg's Croote brand te Zwolle veroorzaakt paniek. LUXE POST Stel Uw kinderen JAARCANC NO. 21 ve Lourens Coster, Maatschappij voor ,ijr8nt.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. pistraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Midet Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, jjlefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, lVen voor dit blad, worden kosteloos nomen In de Kennemer Coürant. Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAC 24 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week 0.12J4, per maanii 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per e>t Advertentiën: 1-5 regels ƒ0,60, elke regel meel ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting Ingezonden mededeelingen dubbele prijfc 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt 0.25, elke regel meer 0.10. 7. pe Gevaarlijke u de Belgische minister Sap Woensdag een be- j.aan zijn Nederlandschen ambtgenoot Steen- Lie heeft gebracht, dat de Reedersvereeniging °en spoedvergadering bijeenkwam, eveneens in en op verzoek der regeering, dat de Ba- |er-boot, die al op weg naar Engeland was, op Nieuwen Waterweg rechtsomkeert heeft «oeten maken en terugvaren naar de Park je dat 't gisterenmorgen nog onzeker was of f.goiland-Amerika Lijn de Statendam wel zou yen vertrekkenhet hangt alles samen met toegenomen gevaren op de toch al zoo gevaar- j Noordzee. Natuurlijk hebben de beide minis- overlegd over de houding door België en Ne- inland aan te nemen tegenover den Engelschen, Duitschland gerichten vergeldingsmaat- die tevens de neutrale scheepvaart zoo snaar treft: het in beslag nemen van de Duit se exportgoederen. IqBrussel is men blijkbaar tot krachtig protest «neigd- Intusschen is deze maatregel nog niet in lirking getreden maar is het mijnengevaar voor scheepvaart dusdanig, dat de Engelsche regee- het uitvaren van buitenlandsche schepen uit havens voorloopig verboden heeft In vijf dagen yds zijn zeventien schepen van verschillende na- óonaliteit nabij de Engelsche Oostkust op mijnen féloopenj zoodat het inderdaad wel noodig 'blijkt jiu toestand eerst eens nauwkeurig te onderzoe- af te wachten welke nieuwe waarborgen iuorde veiligheid der „kanalen" langs de mijnen eden men van Engelsche zijde kan verstrekken, duidelijk dat de Engelschen belang heb- bij het geven van zulke waarborgen. Onder te zeventien schepen die vergingen waren ver- tcheidene Engelsche. Maar dat is niet hun ëenige motief. Zij hebben er belang bij dat de neutrale Opvaar dij vloot die goederen naar hun havens Jiengt niet tot zinken wordt gebracht.. Op dien verklaren de Engelsche bladen dan ook aet kracht dat het Duitsche communiqué, vol- hetwelk de „Simon Bolivar" en zooveel an dere schepen op Engelsche mijnen zouden zijn geloopen, een leugen is. De Engelschen achten het zeker dat Duitsche duikbooten mijnen in de wije kanalen „the fairways" noemen zij die met een ook in het golfspel bekenden term itebben- gelegd. En de vraag, Dinsdag op deze plaats geópperd, of wellicht nieuwe méthoden in ^ondermijning der zee worden toegepast, vindt Een zeker'antwoord in hun veronderstelling, dat „magnetische mijnen" 'zouden worden ge- bmikt. Volgens hun theorie leggen de Duitschers mijnen op den zeebodem, dus buiten bereik tan mijnen vegers, die magnetisch worden aan- als een staalmassa van zeker gewicht «boven passeert. Iets dergëlijks is, zeggen de i, vroeger al toegepast toen de Duit sers mijnen legden met een vertraagde tijd- tólling. Zij lagen gedurende vier dagen op jen zeebodem terwijl de mijnenvegers hun werk deden en rezen dan automatisch naar de opper- llakte. Dit middel werd bestreden door den zeebodem met behulp van kettingen te vegen, hetgeen ové- moeilijkhedeii opleverde waar de bodem rotsig was. Maar men leidt er in Engeland uit dat men nu ook weer, evenals in den vorigen oorlog, het veronderstelde nieuwe soort mijnen al kunnen onschadelijk maken. Daarbij beroept op de toeneming van zijn aantal mij nenvegers en torpedojagers. Ook op de toeneming het aantal luchtpatrouilles, waarmee duik en moeten worden gesignaleerd. Ziehier de Engelsche meening ten aanzien van de- nieuwe gevaren der Noordzee. De onderviii- oing heeft inderdaad ruimschoots geleerd dat ieder nieuw middel waar en door wieii altijd weer een tegenmiddel wordt ponden. In oorlogstijd pleegt deze vindingrijk heid en vooral haar toepassing in verhoogd tem po te geschieden. De uitvinders zijn dan ook bij- actief; zij hebben een veel betere kans op dan in vredestijd en aan al hun plannen, meest ongerijmde toe, wordt aandacht ge- Ongelukkigerwijze vinden zij niet al fa veiligheids-middelen maar in hetzelfde tem po ook vernietigingsmethoden uit. •Vaneen blijvend stilleggen van onze koopvaar dijvloot zal natuurlijk geen sprake zijn. Hopelijk fa toen de rustpoost benutten met meer schepen fa paravanen te voorzien en zal men de leve- tog kunnen bespoedigen van de bestellingen die 4' zoo leelijfc in vertraging zijn. Wel schieten die fadelen tekort tegen de magnetische mijnen, als toe werkelijk bestaan, maar het oude gevaar Is {r in ieder geval ook nog. bdien velen uwer bij de lezing van deze dingen opnieuw afkeer gevoeld mochten hebben van de ondermijning der zee, een strijdwijze die zoo osvig in tegenspraak is met de rondborstigheid j® afkeer van alle geniepigheid die het zeemans- faakter kenmerkt, dan kan ik slechts verklaren at 'k dat begrijp en ermee instem. r. p. begrooting zuiderzeefonds. J-GRAVENHAGE23 November. Aan het orioopig verslag inzake de Zuidzex-zeefondsbe- x?r§' 1940 wordt ontleend: •m betrekking tot. het gemaal te Zeeburg !f,J00rziening in de verversching van de Aon- H®che grachten, voor welk gemaal als f.van Zuiderzeefonds f 500.000 op de is gebracht, werd de vraag gesteld, w[welke bedragen door andere lichamen in de met Van °Pricbting wordt deelgenomen en 1name welk aandeel de gemeente Amsterdam ktai 8n' en voorts wie de exploitatiekosten zal (Volgens een statistiek van den Volkenbond bedroeg de totale bevolking der aarde einde De cember 1938 naar schatting 2143 millioenJ Wat een menschen, wat een menschen Is de oude aarde rijk, Allen met hun eigen wenschen En geen twee precies gelijk. Allen met hun eigen leven. Eigen kwalen, eigen kracht; Allen met hun eigen streven, Eigen onmacht, eigen macht. Allen met hun eigen harten. Eigen zorgen, groot en klein, Met hun eigen vreugd en smarten Met hun eigen zoekend brein. Allen met hun eigen namen, Met hun eigen levensstrijd, Wat een aantal zielen samen, Met hun eigen zieligheid. Allen wroeten, allen streven, Allen hopen, stuk voor stuk, In dit vreemde aardsche leven, Op wat menschelijk geluk. Allen kleine menschenkinders, Allen onverpoosd in draf Allen zoekers, zelden vinders, Van de wieg tot aan het graf. Rookfauteuils Leeren Clubs Divans Dames fauteuils Titktó KALVERSTRAAT 11-21 IJMUiDEN-OOST (Adv. Ingez. Mèd.) ACleem&ikoop Velsen IJmuiden Santpoort der bekende 'ïledeiland Santpoort, IJmuiden-O., Velsen-N. Profiteerde U reeds van onze Sint- Nicolaas reclame Zie de speciale etalages (Adv. ingezMed.) (Banket (Reclame l Zaterdag a.s. 1 pond boter letters van 1.15 v. f 1.05 1ste kl. Banketbakkerij (Adv. Ingez. Med.) Vijftig meisjes ontsnapten ter nauwernood aan het vuur Schade op honderdduizend gulden geraamd. Donderdagmiddag heeft te Zwolle een felle brand gewoed, welke drie perceelen heeft aange tast. De brand is ontstaan in de fabriek van schoen makersfoumituren der firma Vecht en Co. aan de Thorbeckegracht. Terstond na het eerste alarm verschenen de politie en de brandweer ter plaatse, doch op dat moment stond het vier verdiepingen hooge gebouw reeds in lichterlaaie, hetgeen geen verwondering mag wekken, .aangezien in het per ceel zooveel brandbaar materiaal was opgeslagen. De. vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat er onder het personeel een ware paniek ontstond. Ongeveer vijftig .meisjes werken op deze fabriek. Zij konden met achterlating van al hun bezittin gen zich slechts in veiligheid stellen door naar de eerste verdieping te vluchten, waar een nooddeur is, welke toegang geeft tot de .woning der familie Koetsier, aan de Spinhuisbreéhoek, welke woning gelegen is boven een schilderswerkplaats. Het for- ceeren van deze deur en de invasie van de luid gillende meisjes veroorzaakten bij de bewoners van dit huis groot© ontsteltenis, welke er niet min der op Werd toen men zich hier- het gevaar, dat dreigde, bewust werd. Bovendien moest men ern stig rekening houden met de veiligheid van mej. Koetsier, die ziek te bed lag. De huisgenooten heb ben de zieke onmiddellijk in dekens gewikkeld en naar familie in de buurt gebracht. Het was op dat moment de hoogste tijd, want de vlammen hadden reeds ook dit perceel aangetast en hun weg ver volgd naar de aan den Spinhuiswal gelegen spe cerijenmalerij en verffabriek der N;V. A. J. ten Doessehate, welke eveneens een prooi van het al les vernietigende vuur werd. De brand nam in korten tijd zulke groote afmetingen aan, doordat behalve het gevaar, dat degroote hoeveelheden brandbare stoffen, welke in de aangetaste precee- len waren opgeslagen,vormde, er een krachtige zuid-oosten wind stond, die de vlammen fel aan wakkerde. De .brandweer slaagde ér echter in de vlammen in hun vaart tè stuiten, voor .zij het kantoor der firma Ten Doessehate aan den Spinhuiswal had den bereikt. Met ongeveer twintig stralen werd het vuur aan alle kanten bestreden. De perceelen, waar het vuur gewoed heeft, zijn totaal uitgebrand. Enkele woningen en winkels, die door de brandende perceelen werden ingesloten, hebben'veel waterschade gekregen. De 'schade loopt in de honderdduizenden gul den. Vooral de firma Ten Doessehate is ernstig ge dupeerd, daar haar geheele voorraad specerijen is verloren gegaan en de invoer van dit soort artike len, wélke voornamelijk uit Amerika afkomstig zijn, op het oogenblik met groote moeilijkheden ge paard gaat. Centrale verwarming gesprongen. Groote chaos, maar slechts één gewonde. In het hospitium aan den Broederweg te Kam pen, waar een 25-tal studenten van de Theologische Hoogeschool gehuisvest is, is Woesdag 'n ketel van de centrale verwarming gesprongen. Het dienst meisje R. Bakker is daarbij aan groot gevaar ont snapt, doordat zij den kelder, waarin de ketel voor de verwarmingsinstallatie is ondergebracht, juist had verlaten, toen de ontploffing zich voordeed. Met 'n ontzettenden knal sprong de ketel uit elkaar. Het meisje werd er in zooverre slachtoffer van, dat zij, de uit haar scharnieren gedrukte-deur, die zij juist achter zich gesloten had, op het hoofd kreeg. Ze werd niet ernstig verwond. In den gang, de eetzaal en op de trap naar de bovenverdieping was het één groote chaos, veroor zaakt door het puin en de van hun plaatsen ge drukte deuren en meubelen. Verschillende ruiten werden vernield. Daar er op het oogenblik van de ontploffing nie mand in de beschadigde vertrekken was, werd geen der huisgenooten gewond. tmstiq, protest te £ouden Tegen Britsche represaille maatregelen. De regeeringspersdienst meldt: De Nedcrlandsche regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Londen ernstig verzet aangeteekend tegen represaille-maatregelen, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waar door de onzijdige mogendheden, zoowel zij, die Duitsche goederen plegen te ontvangen, als zij, die Duitsche goederen vervoeren, in bij zondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voor genomen Britsche represaille-maatregelen ten aanzien van Nederland een bijzonder onaan genaam karakter dragen, aangezien zij geno men heeten te zijn naar aanleiding van eenige scheepsrampen, waarvan de ondergang van een groot Nederlandsch passagiersschip ver reweg de voornaamste is. Egmond's nieuwe motorreddingboot in gebruik genomen. Aansporing den naam van President Steyn hoog te houden. Donderdagmiddag is te Egniond aan Zee de door dr. Hendrik Muller aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij geschonken motorstrand-reddingboot „President Steyn" in tegenwoordigheid van den gezant der Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, ir dienst gesteld. Dr. Hendrik Muller droeg met een korte toe spraak zijn geschenk aan de reddingsmaatschap pij over. Hij hoopte, dat de bemanning den naam President Steyn hoog zou houden, zooals deze man een der grootsten van Zuid Afrika's zonen, verdiende. Namens de redding maatschappij aanvaardde de voorzitter, de heer P. E. Tegelberg, het waar devolle geschenk, dat., de Egmondsche beman ning in staat stelt tot nog grooter daden, dan zij reeds met hun roei-reddingboot, presteerden, Hartelijk dankte hij dr. Muller, ook voor den sympathieken naam, aan de boot geschonken, De burgemeester van Egniond aan Zee, de heer C. J. Eymia, zeide als alle Egmonders, zeer ver heugd té zijn met de nieuwe boot. Hij bracht in herinnering hoe -bij de stranding van de „Drente" in 1935 de eerste maal menschenkracht tekort schoot, hoewel de tewede maal de redding vol bracht werd. Het is goed nu te weten, dat de bemanning een motorboot heeft en dus sterker staat in "den strijd tegen de elementen. Tenslotte sprak dr. H. D, van Broekhuizen, de gezant van de Unie van Zuid-Afrika, die dr. Muller dankte voor den naam, aan deze redding boot gegeven. Hij hoopte, dat de bemanning den naam van dezen onvergetelijke'n vaderlander hoog zou houden. Na afloop van de plechtigheid werd een oefe ning met de nieuwe boot gehouden. De boot werd gebouwd op de werf van de N.V. Nicolaats Witsen en Vis te Alkmaar. Het is de lichtste stalen motorreddingboot, bij de maatschappij in gebruik. Het totale gewicht is niet te min zonder bemanning 4300 K.G. De boot wordt vervoerd op een wagen, voorzien van een „Roadless" tractor de „Zeeleeuw" genaamd, EEN DOOS OF CASSETTE STEEDS 'N VERRASSEND EN VER BLIJDEND GESCHENK 'N FRAAIE COLLECTIE, OOK IN HOOGST ELEGANTE VERPAKKINGEN, VINDT U BIJ OTWANDEL-DRUKKERU T-160- BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) nief teleur in hun vertrouwen in de mildheid van den goeden Sint. Maar wees er vlug bij vé&t 't toGaisèe Mpis* i Onze economische betrekkingen met België. Van verschillende zijden op nauwere samenwerking aangedrongen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg té Brussel heeft de traditie van haar zakenlunchen hervat. Hiervoor bestaat steeds groote belangstelling zoowel van Belgische als van Nederlandsche zijde. Dit bleek ook vandaag weer het geval te zijn op een lunch die in Métropole plaats had en waarbij het woord werd gevoerd door ir. A. Plate, voor zitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die sprak over het onder werp: de verhouding NederlandBelgië. Tal van Belgische vooraanstaande personalitei ten uit regeerings-, handels- en andere kringen, benevens leidende figuren van de Nederlandsche kolonie in België gaven hiervoor van hun belang stelling blijk. Over de ontwikkeling van de verhoudingen tus- schen de volken ligt al te vaak de tragiek van de traagheid. Traagheid in dezen zin, dat als op een zeker moment de économische toestanden in twee landen een toenadering mogelijk zouden maken, de politieke sfeer voor toenadering nog niet rijp is. Of wel, dat. in het bedi-ijfsleven een sterke stroo- roing voor wederzijdsche bevordering van eikaars handel aanwezig is, maar dat in den regeerings- kring invloeden van tegenovergestel den aard wer- - ken. En als dan bij de regeeringen zelf het gevoel voör toenadering begint, te leven, is soms. econo misch bezien het geschikte moment voorbij. Ook kan het z-ijn, dat vooruitziende regeeringen om in- ternatiónaal-politieke redenen de toenadering zou den willen bevorderen, maar dat het publiek, waar bij de pers een groote rol speelt, voor die toena dering nog niet rijp is. Spr. ziet de mogelijkheid, dat in verschillende industrieën in de beide nabuurlanden, welke 'zich thans nog door hun wederzijdsche regeeringen zoeken te dekken door het middel van hindernis sen aan de grens, zich een constellatie ontwikkelt, waaruit eerst een tendenz tot samenwerking met behoud van de grensbescherming en daarna een samenwerking met open markt voor de 18 millioen Belgische, Luxemburgsahe en Nederlandsche afne mers ontwikkelt. Na ir. Plate heeft nog de Staatsminister mr. dr. Frans van Cauwélaert, voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging het woord gevoerd. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over de steeds groeiende samenwerking tusschen Neder land en België, sprak de heer van Cauwelaert de hoop uit, dat de toekomst betere vruchten moge afwerpen voor deze samenwerking dan dit ge durende langen tijd het geval is geweest. Een economische unie tusschen beide landen schrikt mij niet af, aldus spreker. Op verschillende plaatsen in ons land worden overstroomingen gemeld tengevolge van den sterken was der rivieren. Onze fotograaf maakte bovenstaande opname op het moment, waarop het water over den dijk van den QudewaalpoWerJsij Nijmegen liep De sterke was van de Maas en Waal is oorzaak, dat op verschillende plaatsen overstroomingen geschieden. Hoog water in de omgeving van Nijmegen VOETBAL. NEDERLAND-BELGIË. De training is begonnen! Later in het seizoen dan gewoonlijk, is de ge bruikelijke training van de Nederlandsch-Elftal- club op het V.U.C.-veld dan toch Donderdag avond ingezet. Van de talrijke uitgenoodigde spelers voor dezen trainingsavond hadden bijna allen aan de roepstem van de Technische Com missie gehoor gegeven, zoodat 22 spelers, uit wie het Nederlandsch elftail tegen België op 10 De cember zal worden samengesteld, onder leiding van Bob lendenning oefenden. Na afloop hield de voorzitter van de Keuze-commissie, de heer H. Herberts, zooals gebruikelijk, een korte speech. OEFENWEDSTRIJD IN DEN HAAG. In verband met den wedstrijd Nederland— J België is besloten, op Donderdag 30 November te 's Gravenhage een oefenwedstrijd te spelen tusschen twee Bondselftallen. De Keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft de ploegen als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (A.P.G.S.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord, Stam (V.U.C.) en Loof (A.D.O.) Vóór: Drager (D.W.S.), Lenstra (Heerenveen-, Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en De Harder (V.U.C.) Doel: Michel (VB.V.) Achter: Walhain (HJ3.S.) en Slot (Blauw Wit. Midden: Van Buytenen (Hermes-D.V.S.), Poulus (S.V.V.) en Stijger (Blauw Wit). Vóór: Seton (Sparta), Vraudeunt (Feijenoord), Van Nol (Blauw Wit), Drok (Sparta) en Bergman (Blauw Wit). De ontmoeting tusschen deze -beide honds- elftallen begint des avonds acht uur, j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1