VROUWELIJKE BRANDWEER TE AMSTERDAM. Echtpaar z.k. Kea Bossers Dr. H. Colijrr bezocht Donderdag de ''einbeeld-lentoonstelling te den Haag, •wr hij zijn eigen beeltenis ontwaarde H. M. de Konngin woonde Donderdag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de overdracht bij van de gebrandschilderde ramen, welke namens de burgerij zijn aangeboden ter herinnering aan het 40-jarig regeerings- jubileum van de vorstin Z. K. H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan het Oosten des lands, bij welke gelegenheid hij eenige troepenonderdeelen inspecteerde In tegenwoordigheid van den Zuid-Afrikaanschen gezant, dr. H D. van Broekhuizen, is Donderdag te Egmond aan Zee de door dr. H. Muller aan de N.Z.H.R M. geschonken motor-reddingboot „President Steyn" in dienst gesteld, waarbij tevens de overdracht van het nieuwe boothuis en den motortractor „Zeeleeuw" plaats vond Vrouwelijke brandweer in de hoofdstad. De eerste speciale damescursus van de Vrijwillige Lucht beschermingsbrandweer te Amsterdam, georganiseerd door de vakbrandweer, werd Donderdagavond beëindigd met practische oefeningen Het viel in den smaak. Tijdens een Donderdag te Amsterdam gehouden ontspanningsavond voor militairen werden aan ieder van de aanwezigen speculaaspoppen uitgereikt namens de afd. Amsterdam der Ned Banketbakkersvereeniging De voetballers, die door de technische commissie van den K.N.V.B. zijn uitge- noodigd, om te trainen, kwamen Donderdagavond voor het eerst op het V.U.C.- terrein te den Haag bijeen. De heer Herberts, voorzitter van de T.C. geeft theorie Na de overdracht bezichtigde H. M. de Koningin Donderdag de nieuwe gebrandschilderde ramen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam uit een marine-vliegtuig gemaakte foto van het Ned. s.s. dat hoog op het Vlielandsche strand zit. Pogingen, om het schip weer vlot te krijgen zijn tot nu mislukt door 2 2a kanjer van een huis; stallen, garage, serre, r® ^ezerikken met champignons hier daag- r=*°st zijn? Nog fijnere keuken kende ze niet. naar eens kijken. F^Msknecht, die opendeed natuurlijk. Zou - Qe helft van het echtpaar zijn, dat Frank en zij te verjagen? Of was het personeel fonob uitgebreider, zooiets als op Engel- kasteelen .^spreekkamer, een stoel, die voor haar te- wscüoven werd. „Mag ik uw kaartje, Me- JT ,van den correcten huisknecht. Lies trok waaar hand uit haar taschje terug. Een keu- .uflmet een visitekaartje, stel je voor! neb Sesohl-Qiron <1.- vonm/n-iTon Tl geschreven, dat ik vanmorgen zou ko- ze. „Zegt u maar, in verband met de F - •'crtentie. eenige graden minder eerbiedig al. as het begin van de nieuwe taxatie. (Le,en m'nuut of vijf: „Wilt u mij volgen?" jT.'oopers, gangen met palmen natuurlijk. Nop op de deur: de studeerkamer. F15111 'eder geval oud, dacht lies, èn een Jaf U- zitten-" Aan den overkant van het lTk*?Me een hand naar een stoel. Komt zich dus aanbieden met uw man k.F .^as langzaam, maar dan rolden de vragen s.inC,r: h°e oud, hoe lang getrouwd, al eer- g.jjT 1"'Xtt<ir: noe oud, hoe lang getrouwd, t .j^kklng geweestLies zei „ja-meneer" 1 deneer" en „wilt u dit even, inzien." „Dit was een schrijven, waarin hun trouwe vriend Dick de Raet van Slogten, Slogterswoude bij Dieren, aan ieder, die hei interesseerde, mede deelde, dat Frank Peter Robberts een volmaakt betrouwbaar chauffeur was en zijne echtgenoote een voortreffelijke kookster en dat beiden eerlijk en van onbesproken gedrag waren en ten zeerste voor een betrekking als zoodanig werden aanbe volen. „Meer kan ik er niet inzetten, kerel" had Dick gezegd, „zonder valschheid in geschrifte of een soortgelijk ijselijk misdrijf te plegen, dat weet jij als jurist beter dan ik. Maar wat er in staat is de volle waarheia en ik hoef er toch niet bij te zeggen, dat ik die ondervinding in jullie eigen wa gen en aan jullie eigen gastvrije tafel heb opge daan! Geluk er mee en ik vind het heelemaal geen gek plan van Lies. Dat had Dick gezegd, toen ze hem als eenige vriend in hun vertrouwen genomen hadden en het product van dit vertrouwen zat de Heer van „de Waeldonck" nu grondig te bestudeeren. „Uw man is niet hier?" Hij keek zoekend rond. Jawel hij zit in de prullemand, wou Lies er uit flappen, maar ze antwoordde netjes, dat ze na tuurlijk verscheidene brieven op hun advertentie hadden gekregen dat klönk en dat ze de be zoeken voorloopig verdeeld hadden. „O juist."' Grijze oogen, die haar opnamen. „Kijkt u eens, uw betrekking hier zou gedeeltelijk die van huishoudster zijn, in zooverre, dat u, naast de keuken, ook het werk van twee dienstmeisjes zoudt moeten regelen. Zoudt u daartoe in staat zijn?" „O ja meneer" zei Lies, „ik 'heb zelf altijd dienstmeisjesonder me gehad" eindigde ze gauw. Bijna een bok! „Juist. En wat uw kookkunst betreft, dat schijnt ook in orde te zijn. Het loon is vyftig gulden per maand voor u beiden, met verval. De rest kan ik beter met uw man regelen. Bespreekt u het met hem; hij kan zich Maandagmorgen komen pre senteeren. Dag juffrouw," Lies was blij, dat ze nu meteen kon gaan. Pre senteeren en juffrouw, 't was een beetje veel om ineens te slikken. Maar 't zou wel wennen. Hij heeft me niet eens dr keuken laten zien, dacht ze buiten. Hoe je onde .ak kwam, bleef dus, als je dienst bode werd, een verrassing. Enfin, van den kant van „meneer" was het toch ook afwach ten hoe het uitviel. -Zij durfde dit alvast best aan. Frank was minder voldaan over zijn tocht naar Wassenaar, 't Eenige, dat hij losliet, was, dat het niets was, want ze zouden maar drie maanden in het land blijven en dan gaan reizen. Lies beaamde dat het dan de moeite niet waard was om eraan te beginnen. De rest van Franks ervaringen kon ze wel raden. Ze zouden wel „jij" en „Robberts" ge zegd hebben. Niet over praten, dacht ze en hing een glorieus verslag op van hêtir tocht. „Een echt aardige oude heer, Frank en vijftig gulden per maand, zeg, met „verval" slikte ze in, dat zou Frank wel niet kunnen verduwen, „met alles vrij, hoe vind je 't? En als je er voor voelde, kon je Maandagmorgen zelf komen." Frank zei niet veel en zuchtte eens. Maar 's Maandagmorgens ging hij, Lies achterlatend tus- schen open koffers en stapels kleeren, want Don derdags zou Soesah bezit komen nemen van haar domein. En toen hij 's avonds terugkwam in de schilderij en vaasjeslooze kamers, leek hij voor het aller eerst in al die weken weer moed te hebben. „In vredesnaam dan maar, Lies, ik heb het aan genomen." „O Frankie, wat zalig, zie je wel, ik wist wel dat je 't doen zou." Ze hing om zjjn hals als een blij kind. En Frank zweeg over wat het hem gekost had om door te bijten, maar dacht angstig, dat, hoe dapper Lieske ook was, ze het wel niet lang „za lig" zou blijven vinden. Toen ze bij de thee zaten, zei Lies: „En vertel nu eens uitvoerig, hoe je 't vond en wat je te doen krijgt en van alles." „O, 't leek me best geschikt en de rest zullen we maar afwachten. Maar ik wou je wat anders ver tellen, ik heb een plan gemaakt." „En dat is?" „Ik heb even een treintje naar Amsterdam ge nomen, om bij Til en Gerard aan te gaan en daar heb ik afgesproken, dat wij van morgen tot Zon dag bij hen komen logeeren. Dan kunnen we Maan dag vóór twaalf uur op „de Waeldonck" zijn." „Wat heerlijk zeg, dan loopen we de intrede van Soesah mis! Maar zeg, kan dat? Kunnen we de boel hier zoo maar achterlaten?" „Natuurlijk, kindje. Ik ben nu direct van den trein naar Royal" gestapt en heb haar verteld, dat we een paar dagen eerder gingen enzoovoort en dat ze morgen de sleutels krijgt. Dus dat is in orde." „Dan opschieten met pakken!" Lies rende weg. „We gaan verhui-uizen" schalde haar stem door den gang. Even later kwam ze de trap afhollen. „Zeg, nu hebben we hier van niemand afscheid genomen." „Óok erg" vond Frank. „We zullen de tantes en een stuk of wat andere menschen van Amster dam uit schrijven, dat we voor een tijd op reis gaan en ons huis gemeubeld verhuurd hebben. Dat spaart een boel lastige explicaties uit." „Practisch ben je" prees Lies. „Dus dan maar met de stille trom. En belp nu eens mee pakken, want je hebt wel veertig overhemden." „Hoever ben je?" vroeg Frank om het hoekje van de slaapkamerdeur. „Over tien minuten komt de taxi." „Bijna klaar" zei Lies schor. „Alleen mijn hoed nog." Ze draaide zich om. Niet aan Frank laten merken, dat ze huilde. Nog even rondkijken. Alles was keurig in orde. Soesah mocht komen. Krankzinnig idee dat er nu morgen vreemde menschen op hun stoelen aan hun tafel zaten. Hun radio aanzetten, in hun kas ten rommelden.Ze ging de suite binnen. Wel een beetje onttakkeld, zooiets als op kamerdag. Maar toch zoo gewoon. Onbegrijpelijk was het. Verhuizen, dat was: een verhuiswagen, die volge pakt werd met je bezittingen en een leeg huis, dat je als een vreemd ding achterliet. Zonder spijt. Maar dithier wegtiekken, waar alles achter bleef: haar eigen stoeltje in haar eigen hoekje bij het raam, de cactussen in de vensterbank, het divankleed, dat ze elkaar met Sinterklaas gegeven hadden Lies beet op haar tanden. Ze wou niet huilen. En toen was daar ineens Frank3 arm om haar schouders. „Kindje toe," zijn mond trok even. „Vind je 't zoo erg lieveling? We blijven toch bij elkaar." „Welja" zei Lies. „Ik lijk wel mal. Stoelen en tafels genoeg op de wereld. En cactussen ook. Heb je de gaskraan afgedraaid, Frar.k? En de schake laar van het licht?" „En de waterleiding" zei Frank. „Alles O.K. Daar hoor ik de taxi. Heb je alles? Vooruit dan maar Terwijl de chauffeur de koffers inlaadde, keek Lies toe, hoe Frank den huissleutel uit zijn zak haalde en de voordeur afsloot. Tweemaal om draaien dicht. Afgeloopen. Voorgoed. Niet meer omkijken, dacht ze, toen ze de itraat uitreden. Ze kneep Franks arm. „Volgende week zit jij daar" fluisterde ze en wees op den chauf feursrug voor haar. Vooruit maar. het nieuwe le ven in. Het groote avontuur ging beginnen. HOOFDSTUK IH „Gerard, geef dat kind nog eens een stuk cake" zei Tilly Scholten van achter het theeblad. „Lies je ziet er zoo overmoedig uit, net of je een span nend geheim met je ronddraagt." „Ik voel me alleen maar zalig, omdat ik zoo verwend word" zuchtte Lies uit de diepte van haar stoel. „Ja, thuis heeft ze 't hard, de stakker" ba- klaagde Gerard; „zóó erg, dat ze de heele huishou ding maar voor een tijdje heeft opgedoekt; hè Lies, dat plan Is zeker van jou uitgegaan?" „Mis jongentje, van ons allebei eendrachtelijk te zamen „Hoe roerend" vond Tilly. ÏWordt vervolgd)]

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5