IJmuider Courant Nederland Moskou verlangt terugtrekking van Finsche troepen. De Spaarndam op een mijn geloopen CADEAUX! Firma Glas k/if pevet* Cadeau»! DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Sliedreclit. -e dames om het leven omen. Dansen. Duitsch schip bij Schiermonnikoog gestrand. Uitat dames- jaftauueu Protest te Berlijn. Lourens Coster, Maatschappij voor „.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 0\ 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, aven voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. j/jARCANC No. 23 Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 Abonnementen pei week 0.12J4, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. droevig liet gesteld is met de neutrale «art blijkt opnieuw uit het lot van het Lkschip Sliedreclit en zijn éénendertig fen. Hier hebben wij het eerste geval van Ljlaiidsch schip, in dezen oorlog getorpe- ine vorige schepen van onze koopvaardij- die ten prooi vielen aan een oorlog tusschen tmogendheden, waarin wijonzerzijds de strikte onzijdigheid bewaren, liepen op t Ruim een week geleden werd daaraan de Bolivar toegevoegd en bij die ramp, die acbtig menschenlevens kostte, bleek dat de jaamde vrije kanalen buiten de mijnenvel- Biet meer vrij zijn. Engeland heeft dit aan siitland toegeschreven en represailles aange- 4 die den neutralen landen, voornamelijk ,0 eli België, een zwaren slag toebrengen, te Londen tegen geprotesteerd in een restelde nota. De hoop op resultaat zou gzjjn indien niet ook groote neutrale mo- jeden protesteerden. Economisch wordt ons door den rampzaligen oorlog al door maatregelen als de Engel- 'trijgt bet een nieuwen slag. Het onrecht van ;en oorlog wordt prompt jegens ons her- iels is thans gebleken dat twee dagen Simon Bolivar verdween op Donderdag nber, op den Atlantischen Oceaan ten in van Ierland een ander Nederlandsch schip ;iiigd was. Dit blijkt, volgens de verklaringen eersten stuurman Brons, die met vier na V/2 dag roeien in een open sloep, in iland aan wal is gekomen, door een Duitsclie foot bewerkt te zijn. Deze duikboot heeft het Ktankschip van de N.V. Phs. van Ommeren te ïïdam, dat onderweg was van een Perzische Noorsche haven dus zijn lading van neutraal land naar een ander bracht eerst gouden en om de scheepspapieren gevraagd, sloep is langszij gekomen en heeft ze over- j|»d. De duikbootkapitein heeft verklaard dat éigens zijn bevelen het schip moest vernieti- Hjj heeft geweigerd de bemanning aan boord ®en omdat hij zei geen ruimte voor de man- 15 hebben. Hij heeft éénendertig man een fill tijd gegeven om het schip te verlaten en [Es open sloepen op den Oceaan, in ruw weer adien, hun heil te zoeken. Er was geen ander pin'de buurt. Daarop heeft hij het Neder- iclie schip getorpedeerd of zooals een later dit beweert, maar het verschil doet er niets niét kanonvuur in den grond geboord, één sloep met vijf mannen aan boord dag varens aan land gekomen. Zij waren Tan ellende en ontbering en zijn in een ich hospitaal opgenomen. De overige zes- iintig opvarenden in een andere sloep zijn Men veronderstelt dat de rEngelsche niteiten gevolg gegeven hebben 'aan een ver- hén te laten zoeken met behulp van jiuigen.- Laat- ons hopen dat zij nog levend aden zullen worden, is duidelijk dat de vernietiging van de Éecht" volkomen in strijd is met het inter- laaie recht. Het is minder duidelijk waarom iüdertig zeelieden, behoorend tot een neutraal varend tusschen twee neutrale havens nog een dergelijke onmenschelijke behandeling ieigaan. Zoowel het een en ander is ongetwij- istof voor een Nederlandsche protestnota, te lien tot Berlijn. Gezien den toestand van de Igeredden door eigen ontzaglijke wilskracht i:tóen - zal het wellicht nog eenige dagen voor die nota overhandigd wordt. Want heeft in ons land alleennog berichten van lenzal hen wellicht persoonlijk willen hooren. Dot de Duitsche duikbootkapitein volgens hun Éïeejingen verklaarde, bevel te hebben hun lipte vernietigen wekt sombere gedachten. De rijst vanzelf of een dergelijk bevel alleen inzien vdn de Sliedrecht zou zijn gegeven, dan? En men herinnert zich onze vele torpedeerde schepen uit den wereldoorlog, hrblj een van de mooiste en grootste schepen Nederlandsche koopvaardijvloot: jtabantia. was een schip van 5133 ton, vol- en dus vijftien jaar oud. Het be- tot de tankersvloot van de firma Van Om- bezit voor ons land natuurlijk van grootste belang is voor de bevoorrading met Het is een ernstig verlies. En het is een scht, R. P. Door het te water raken van haar auto. Loosdumschenweg tegenover de Val- vm de 's Gravenhage reed Zaterdag en om ongeveer half zeven een D.K.W.-auto gesloten kap, vermoedelijk bestuurd door „Jpige mevrouw M. E. uit 's Gravenhage vergezeld van haar schoonmoeder, de mevrouw H. M. eveneens uit 's Gra- O- doordat de bestuurster van de aut° wilde stoppen voor een wielrijder, i J,e wagen, waardoor mevr. E. de macht net stuur verloor en de auto van de kade in sdJrt stortte- De wagen verdween geheel 'tend' oppervlakte wan het water en kantelde üehVi' 0mwonen<ie en voorbijgangers waar- Süidri iv^n vaar^ hegaven, schoten mm, te hulp doch aangezien de auto Jp .nteld duurde het ongeveer tien minu- ra coi%t;m0n. er in was geslaagd de beide -v.,.4en" wagen te. bevrijden en op het i4f f^en-"Dezo bleken toen-echter reeds CQen te zijn. - - Mooie Si. Tlicotaas Grootste keuze Laagste prijzen JCaCoexsfiaat 11-21 %muiden~Oost (Adv. Ingez. Med.) Geen verhooging van salarissen en loonen. De vertegenwoordigers van de Nederlandsche vakcentralen hebben in de afgeloopen week be sprekingen gevoerd met vertegenwoordigers der regeering over het loonvraagstuk. Van de zijde der vakcentralen werd gewezen op de stijgende kosten voor levensonderhoud en voorgesteld, een loonsverhooging in overweging te nemen vöor rijksambtenaren en werklieden, althans een commissie te benoemen, welke dit vraagstuk op korten termijn zou bezien Van de zijde der regeering werd te kennien gegeven, dat dè'"regeerihg dëontwikkeling van het kostenvraagstuk nauwgezet in het oog houdt maar er op het oogenblik nog niet aan denken kan tot verhooging van salarissen en loonen over te gaan. Voor het denkbeeld van een com missie bleek de'regeering niet veel te gevoelen. Zij zal deze kwestie zelf in handen en in het oog hóuden. (De Nederlandsche Dans Liga organiseert ter inleiding van het dansfestival, dat in April gehou den zal worden, in verschillende steden dans weekends.) We krijgen, ondanks alle stormen, In 't voorjaar een dansfestival, Waarop de dans in alle vormen Tot demonstratie komen zal. Dat wordt een feest van elegance, Waar zeker wordt gedemonstreerd, Diait er nog dansen is en dansen En menigeen het nimmer leert. Geen kunst staat in zoo hooge waarde, Reeds sinds den alleroudsten tijd, Geen kunst is zoo over de aarde Bij ieder ras en volk verbreid. Er zijn er die het laakbaar vinden, Te dansen in een tijd als thans, Daar zij slechts leutigheid verbinden Aan elke uiting van den dans. Men kan die meening respecteeren, Maar als je de gezichten ziet, Wee.t men het aardig te maskeeren, Dan treft de vroolijkheid je niet. Men blijft het dansen vurig wenschen, Zelfs, als het moet, op een vulkaan En 't is verkieslijker dat menschen Dan poppen aan het dansen gaan. P. GASUS. Russen maken melding van grensincident. Ontkenning van Finsche zijde. De Russische Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, heeft den Finschen gezant in Moskou, Zondagavond een nota overhandigd, waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt onmiddellijk haar troepen 20 a 25 Kilometer van de grens terug te trekken. Dit bericht volgde op een officieel Sovjet-Russisch, van militaire zijde uitge geven communiqué waarin de Finnen er van beschuldigd werden Zondag ge vuurd te hebben op Russische troepen, die nabij de grens ten Noordwesten van Mainli gestationneerd waren. Vier Sovjet-Russische soldaten, zoo werd gemeld, zijn gedood, negen gewond- Kans op berging uiterst gering. Aan de Oostkust van Schiermonnikoog is Zaterdag het groote Duitsche stoomschip de „Gerrit Fritzen gestrand. Tengevolge van het krachtige stooten en de tegen het schip bonkende golven, is het schip Zondagmiddag lek geslagen. De positie van het vaartuig werd daardoor zoo gevaarlijk, dat de leden der bemanning het raadzaam achtten het schip te verlaten. Met het oog op den oorlogstoestand gaven de schipbreukelingen er de voorkeur aan te worden opgepikt door een Duitsche redding boot. De kapitein van de miotorreddingboot „Insulinde" welk schip den geheelen nacht in de nabijheid van de „Gerrit Fritzen" had verkeerd, heeft daarop zijn collega van de te Borkum gestationneerde Duitsche reddingboot „Hindenburg" verzocht zich verder over het lot van de opvarenden van de „Gerrit Fritzen" te willen ontfermen. De „Hindenburg" heeft de geheele bemanning aan boord genomen en is Zondagmiddag om half zes naar Duitschland vertrokken. Aangezien de zee Zondagavond nog in ruwheid toenam, leek het onmogelijk, dat de „Gerrit Fritzen" nog- geborgen zou kun nen worden. Het stoomschip „Spaarndam" van de Holland-Amerika Lijn is van morgen voor de Theemsmond, ongeveer twee mijl ten Noord-Oosten van het Tongue lichtschip, op een mijn geloopen. Verschillende schepen in de nabijheid vingen S. O. S.-signalen van het schip op. De bemanning is in de reddin gbooten gegaan. De „Spaarndam" is op 22 September met een lading stukgoed aan boord uit New-Orleans vertrokken en arriveerde op 10 October in de Downs. Nadat het schip door de Britsche contrabande-controle was vrijgegeven, stoomde het op naar Gravesend, vanwaar het heden in den vroegen morgen is ver trokken. De „Spaarndam" is in 1922 gebouwd en meet 8857 ton. Het D.N.B. meldt nader dat aan het slot van de nota, welke de genoemde Sovjet Russische lezing van het incident inhoudt, verklaard wordt, dat de Sovjet-regeering niet het voor nemen heeft dezen stuitenden aanval van de zijde der Finsche troepen, welke door het Finsche opperbevel misschien slecht werden geleid, een overdreven beteekenis toe te ken nen. Zij wenscht evenwel niet, dat dergelijke gebeurtenissen zich in de toekomst zouden herhalen. In verband hiermede protesteert de Sovjet-re geering natdrukkelijk en stelt zij aan de Finsche regeering voor onverwijld haar troepen 20 tot 25 K.M. van de grens terug te trekken, teneinde al dus de mogelijkheid van herhaalde provocaties te verhinderen. Volgens een denzelfden avond uitgegeven radio bericht heeft deze eisch betrekking op de Kareli- sche landengte. Het Finsche nieuwsagentschap publiceert liet volgende omtrent het standpunt van het ministerie van buitenlandsche zaken: De Finsche overheid heeft na een onderzoek van het door Sovjet-Rusland gemelde voorval vastgesteld dat van Finschen kant geen schot gelóst is aan de grens. Het communiqué verklaart verder dat daarente gen van Sovjet-Russische zij dé aan gene zijde der Finsche grens naar het schijnt schietoefeningen zijn gehouden met mortieren. Tenslotte deelt het communiqué mede, dat de Finsche gezant een nota gezonden heeft, waarin wordt voorgesteld de Finsche troepen 25 K.M. van de grens terug te trekken, teneinde een onderzoek van de gebeurtenissen te vergemakkelijken. Havas verneemt uit Helsinki dat Finsche krin- maten t.m. 52. Prijzen van f 3.75 - 5.95 Zeeweg 80-84, IJmuiden-Oost Filialen: Velsen-N., Santpoort (Adv Ingez Mea.j gen geen enkele ongerust betoonen naar aanlei ding van het uit Russische bron gemelde grens incident, dat zooals men weet door de Finsche re geering is tegengesproken. Finland, aldus zegt men, heeft geen troepencon centraties bij de Russische grens. Bovendien heb ben de Finsche troepen Zondag rust gehad. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Finsche regee ring haar bereidheid zal toonen ieder noodig ge acht onderzoek toe tes staan, teneinde de waarheid vast te stellen, Volgens United Press heeft een zesman van het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken ver klaard: „In geen geval kan er sprake zijn van een éénzijdige terugtrekking der troepen van de Finsch-Russische grens". Geen vordering van lucht- beschermingsniateriaal door militaire instanties. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire toegezonden waarin hij mededeelt, dat hen onlangs de vraag werd gesteld of de door de gemeenten ten behoe ve van den luchtbeschermingsdienst aangeschaf te materialen o.a. zuurstof-apparaten, reserve- cylinders met zuurstof, brancards e.d., voor een deel door de militaire instanties zullen worden gevorderd. De minister heeft deze vraag voorgelegd aan zijn ambtgenoot van defensie, die hieromtrent het volgende mededeelde: Bij de landmacht is in de behoefte aan zuur stofapparaten e.d. zooveel mogelijk voorzien. Wanneer echter behoefte aan zuurstof ten be hoeve van militairen van de landmacht om een of andere reden zou ontstaan, terwijl aanvulling uit eigen organisatie onmogelijk is, zal vanzelf sprekend een beroep worden gedaan op de hulp vaardigheid van burgerdiensten welke daar wel over beschikken. Van vorderen zal echter naar de meening van den minister van defensie nimmer sprake behoe ven te zijn, echter wel van medewerking van de zijde der luchtbeschermingsdiensten waarop naar de minister vertrouwt, dan ook stellig gerekend zal mogen worden. Met „Oranje Nassau" ven de Maatschappij Zeeland is Zaterdag een aantal geredden van .Simon Bolivar" in ons land teruggekeerd. De aankomst van het schip te Vlissingen De veiligheid der Nederlandsche zeelieden. Contactcommissie der reeders bij den chef van den marinestaf. Naar aanleiding van het dezer dagen verzonden telegram aan den voorzitter van den Raad van Ministers is de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij namens den mi nisterpresident door den chef van den marine staf, vice-admiraal Fürstner, ontvangen. Bij dit onderhoud was mede aanwezig de schout bij-nacht Heeris. De contactcommissie bepleitte het treffen van verschillende maatregelen ter waarborging van een zoo groot mogelijke veilig heid voor de opvarenden van de Nederlandsche koopvaardijschepen. Van dit onderhoud zal door den chef van den Marinestaf rapport worden uit gebracht aan den minister-president. Autoweg Den Haag—Utrecht opengesteld. Zaterdagochtend is het gedeelte van den spe ciale autoweg Den HaagUtrecht tusschen Bodegraven en het verkeersplein ten westen van Utrecht voor het verkeer opengesteld.' Er waren vele belangstellenden samengekomen ten einde eenig cachet aan deze openstelling te geven. Daardoor ontstond er een stoet van ons. streeks 50 auto's. Ook waren aanwezig Water staats- en andere autoriteiten en burgemees ters van omliggende gemeenten. Ir. Bergansius, die de werkzaamheden geleid heeft hield een korte toespraak, waarop twee oranje linten werden door geknipt. De heer H. W. O. de Bruijn, directeur wegen A.N.W.B. heeft zich gemaakt tot tolk van de weggebruikers en hulde aan de Rijkswaterstaat gebracht. Inzake het gebeurde bij Venlo. De Nederlandsche regeering is, na hetgeen door het D.N.B. gepubliceerd is ten aanzien van het gebeurde bij Venlo op 0 November j.l., thans overgegaan tot een protest bij de Duitsche regeering. De Nederlandsche regeering zoo ver nemen wij heeft gemeend dit protest te moeten indienen, omdat zij van oordeel is, dat dat uit de publicaties van het D.N.B. is ge bleken, dat men hier te doen heeft met han delingen vanwege Duitsche organen, .j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1