De nieuwe figuren in Italië' s regeering. Joh. de Waard's Het hart van Amsterdam. Geen versterking van het anti-nationaal- socialistische of het pro-Engelsche element. tèheel - PI*! (Van onzen correspondent) ROME, 15 November NU na het Duitsehe antwoord op het jong ste vredesinitiatief het voortduren van den oorlog helaas tot een niet meer af- wendbaar noodlot schijnt geworden, richt bh vanzelf de belangstelling ook op de bij dezen reiken vermoedelijk door Italië te volgen Het heeft in de eerste helft van deze u niet aan kenteekenen ontbroken, die voe- vTgaven aan de meening dat de politiek van S land van den Duce onafhankelijk was gewor- de invloeden der „Spil" Berlijn-Rome. eersi)C encycliek van den nieuwen Paus kon «makkelijk als een veroordeeling van het Duit- hp regeeringsstelsel of beter van de aan dit el ten grondslag liggende wereldbeschouwing ien geïnterpreteerd en desondanks vond zij ie fascistische pers, die vroeger steeds prat gegaan op haar met het nationaal-socialis- 5 gemeenschappelijke ideologie, een uiterst wel- Siipnd onthaal. Terwijl Groot-Brittannië een vid op leven en dood voert tegen de Duitsehe Sinomie en den Duitschen handel, heeft Italië fhandelsbesprekingen met den doodsvijand in ?iin bondgenoot hervat en hoopt deze tot een r -'V einde te voeren. En'tenslotte gaat de mep plotseling en geheel onverwacht tot ver stas van een groot aantal van zijn ministers Sr waarvan eenigen juist werden beschouwd iwarme voorstanders van de aspolitiek. Geen dus, dat in de laatste dagen met name in e Engelsche bladen, zooals de „Tablet", de ivnpi:wtor", de „Economist'!, de „New Statesman nil Nation", en „Time and Tide" de besliste con- r o'pf.rnlrlrp-n dnt Mussolini zich than had weten vrij te maken van alle bin- en verbintenissen uit en met het Noor- •en deze zienswijze kwam evenwel reeds gis pen des Duces lijf journalist Virginio Gay da in Let waarbij hij betoogde, dat de genoemde drie h toren in géén geval met elkaar in verband Mchten worden gebracht. Vooral toonde zich de iiofdredacteur van het „Giornale d'Italia" ver- Ld over het ter sprake brengen van de Ita- Lansche kabinetswijziging, die volgens hem nie- «and iets aanging én zeer zeker geen invloed zou ïnnen hebben op het buitenlandsche beleid, om- at de geheele binnenlandsche en buitenland s-politiek van het fascistische Italië in haar 3ptie en in haar middelen slechts afkomstig l lsvan één enkelen Man"! Ook wij kunnen op grond van onze kennis der betrokken persoonlijkheden en der hier gebruikte moeilijk anders verklaren dan dat de sing der wacht", zooals de taal van het fas- dergelijke „kleine" veranderingen in de i/joobaan en de werkzaamheden der „leidende" ïïsoonlijkheden pleegt te noemen, onmogelijk i ik criterium kan worden beschouwd voor de te jachten richting van de Italiaansche politiek, die immers nog steeds bepaald wordt door Benito Mussolini en diens schoonzoon Galeazzo Ciano al mosen dan ook de omstandigheden, waarmede dezen rekening hebben te houden, in de onstui mige „dynamiek" van den jongsten tijd een ze- ere wijziging hebben ondergaan! Niet alleen is voor geenerlei tegenspraak vat baar dat graaf Ciano tot dusver bij alle buiten landsche beoordeelaars en zeker in Engeland en Frankrijk als de drager van de „pro-Duitsche politiek werd beschouwd en dat hij nog steeds de portefeuille van buitenlandsche za*en in handen houdt, maar het is ook een onbetwistbaar feit, oat bijna alle nieuw door den Duce benoemde ministers tot den intiemen vriendenkring van den iongen graaf behooren. Met alle respect voor bet oppergezag van Mussolini wordt daarom in vertrouwelijke gesprekken de nieuwe regeering Fel eens het „kabinet Ciano" genoemd. Van de afgetreden ministers zou men hoogstens twee als uitgesproken politiek gekleurde figuren bunnen beschouwen, te weten den vroegeren mi nister van volksopvoeding Alfieri en den secreta ris-generaal van de fascistische partij minister Btarace. Juist hun opvolgers zijn twee onafschei delijke vrienden en wapenbroeders van Galeazzo Ciano, die tegelijk met hem zoowat alle krijgs avonturen uit de laatste 25 jaren Italiaansche ge- Khiedenis hebben doorgemaakt. De overige ver anderingen in de samenstelling der Italiaansche isgeering betreffen uitsluitend vakministers, die veer door andere vakmenschen zijn vervangen. Hoe weinig men overigens deze afgetreden of zoo Kien wil afgezette ministers als „meer pro- Duitsch" mag bestempelen dan hun opvolgers, moge om nog maar één voorbeeld te noemen blij ken uit het feit, dat de vroegere minister voor geldverkeer Guarnieri destijds de garantie van den Italiaanschen staat voor den markenkoers bij de Duitseh-Italiaansche clearing heeft opge heven, omdat de verhouding voor de Italiaansche economie hoe langer hoe ongunstiger Werd, ter wijl een van de eerste daden van den nieuwen minister Rafael Riceardi de wederinstelling was dezen staatswaarborg voor de Duitsehe mark. oe men tenslotte in den nieuwen secretaris generaal van de fascistische partij Hector Mutti een minder anti-democratische en meer bezon ken figuur heeft willen zien dan in zijn voor gangers Farinacei en Starace is ons volstrekt een raadsel. Hij heeft een bewogen levensgeschiede nis, Bij het uitbreken van den wereldoorlog een Jongetje van nauwelijks 12 jaren wist hij reeds In 1916 herhaaldelijk aan zijn ouderlijk huis te ontsnappen, teneinde aan den oorlog te kunnen deelnemen. Eindelijk slaagt hij in dit voornemen met behulp van vervalschte documenten, die hem vier jaar ouder deden voorkomen. Als „Gim Muti" veroverde hij aan de zijde van Gabrielle d'Annun- zio kort na den oorlog de vrije stad Fiume en maakte deel uit van den waaghalzigen troep der „Uscocchi", de „piraten van de Adriatische Zee". Hij behoorde tot de volgelingen van Mussolini bij den „Marsch naar Rome" en bezette ondanks het moorddadigevuur der communisten de stad Ra venna, waar hij sindsdien als gouwleider het ge zag uitoefende. De Abessynische oorlog trok hem onmiddellijk naar Afrika, waar hij in broederlij ke samenwerking met Galeazzo Ciano, Bruno Mussolini en den tegenwoordigen minister van volksopvoeding Alexander Pavolini ware bravour- stukken verrichtte bij de verovering van Dessié. Het einde van den Ethiopischen veldtocht kwam voor dezen houwdegen feitelijk nog te vlug, zoo dat het dan ook niemand kan verwonderen dat even later, bij het uitbreken van den Spaanschen burgeroorlog, een zekere „kapitein Gim" in Ma rokko van zich deed spreken door zijn daden. Hij was het, die in de haven van Huelva den rood- Spaanschen kruiser „Miguel Cervantes" uit zijn vliegtuig bombardeerde en buiten gevecht stelde en die Malaga met evenveel succes aanviel als hij Cordova wist te verdedigen. Natuurlijk was hij ook van de partij toen de „aehtdaagsche veld tocht" tegen Albanië begon. Hij was het die als eerste de Albaneesche hoofdstad binnentrok. Uit dit overzicht blijkt toch wel afdoende, welk een onrustig soldatenbloed in den nieuwen secre taris-generaal schuilt. Neemt men bovendien in aanmerking, dat bijna het geheele leven van de zen man aan den strijd tegen de Engelsche be langen is gewijd dan begrijpt men onze conclusie dat de intrede van Hector Muti en zijn vrienden in de Italiaansche regeering nauwelijks kan wor den beschouwd als een versterking van het con servatieve, anti-nazi en pro-Engelsche element. Trouwens, men wil thans in de Eeuwige Stad nog maar slechts pro-Italiaansch zijn! AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 28 NOVEMBER Luxor Theater, JBreestraat: „De kat en de kana rie" en „De ondeugende Lady", 8 üur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Gibraltar" en «Helden der tropen", 8 uur. WOENSDAG 29 NOVEMBER Luxor Theater, Breestraat: „De kat en de kana rie" en „De ondeugende Lady", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 28 NOVEMBER Gebouw Haarlem's Dagblad: Tentoonstelling Kin derrubriek, 2—9 uur. Gêm. Concertgebouw: Bachconcert, 8.15 uur. Gebouw Provinciale Griffie: Vergadering Pro vinciale Staten, 10.30 uur. Luxor Theater: „Kermis der Dwaasheid", 2.30, 7 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Roos van Washington Square", Tooneel: Rigoletto Brothers and Swanson Sisters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Bagatelle Club", 2.30, eti 9,15 uur. Palace Familie Cinema: „De twee straatjongens Van Parijs" en „De crisis is voorbij". 2 en 8.15 uur. Moviac: Jubileum der Spoorwegen, geprolon- tn' en doorloopend na 7.15 uur. tohi diorama's, Schotersingel 117a. Geopend «halve Vrijdag eiken werkdag van 35 en van '-9 uur. WOENSDAG 29 NOVEMBER bebouw Haarlem's Dagblad: Tentoonstelling Kin- rubriek, 10—9 uur. wscoop voor stellingen 's middags en 's avonds, beh!i tina diorama's, Schotersingel 117a. Geopend aive Vrydag eiken werkdag van 35 en van Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 28 November 1939. Tarbot 130 cent per.K.G. Tong 12663 cent per K.G. Heilbot 90 cent per K.G. Schar f 13,50—f 6.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 15—f'14 per 50 K.G. Kléine schelvisch f 12f 9 per 50 K.G. Groote .gul f 18—f 11 per 50 K.G. Wijting f 6.50—f 5,40 per 50 K.G. Makreel f 19f 18 per 50 K.G. - Versche haring 19f 8,30 per 50 K.G. Kabeljauw f 56f 28 per; 125 K.G. Leng f 1,20—f 0,90 per stuk Koolvisch f 1,30—f 0,15 per stuk. BESOMMINGEN. Aangevoerd aan den afslag 27 November: 3180 kisten versche haring. Aangevoerd 28 November: 1808 K.Ga. geconsig neerde snoekbaars a 2721 cent per K.G. Manden. Trawlers: 2100 Delft IJM 17 f 13.86( Loggers met. versche haring: SCH 46 f 1320. Kotters: KW 77 f50; TH 39 f210; Th 37 f170; TH 14 f 180; IJM 23 f 1210. SCHEVENINGEN 28 November 1939 Versche haring £7,50—f 8 per 40 K.G. Hedenochtend was geen aanvoer van versche visch uit zee. Tengevolge van het ruwe weer zijn gisteren geen schokkers ter visscherij vertrokken. Binnen van de haringvisscherij SCH 399, met 19 last haring in de tonnen en 140 kisten versche haring. Vangstberiehten vaii hedenochtend: Uit de boord- netten vingen hedenochtend de KW 4: 25 kantjes: 86: 80 k.; 43: 5 k.; 29: 5 k.; 151: 20 k.; 22: 25 k. SCH 225: 20 k.; 342: 8 k.; 15: 40 k,; 40: 50 k.; 285 40 k.; de SCH 19 ving 200 kantjes uit de uiterhalve vleet. NIET UITGEVAREN Tot de trawlers, welke reeds Vrijdag hadden moeten vértrekken, behoorden de Claesje, RO 46 en de Alma IJM. 44; beide schepen zijn thans nog niet vertrokken ingevolge moeilijkheden met de beman ning. KUSTVISSCHERIJ LIGT STIL Wegens het slechte weer ligt op het oogenblik de geheele kustvisscherij stil. In de visschershaven lig gen tal van botters op beter weer te wachten, n.l. de IJM. 210, IJM 209, IJM 214 en IJM 27 en eenige Texelaars. Ook de.Urker botters varen niet meer uit. Wan neer het weer wat beter wordt, zullen deze schepen nog wel eens een reisje maken, maar over het al gemeen kan voor deze scheepjes het seizoen wel als geëindigd worden beschouwd. VEEL MIJNEN AANGESPOELD De hevige zuid-westerstorm heeft tal van mijnen naar onze kust gedreven. Maandag, korten tijd vóór dat de Johan de Witt binnenkwam, werden 2 mij- nèn onschadelijk gemaakt. Hedennacht zijn tusschen Bloemendaal en IJmui- den opnieuw 4 mijnen aangespoeld, waarvan één dicht bij de Zuiderpier. Verder spoelden tusschen Noordwijk en Zandvoort niet minder dan 8 mij nen aan. DOOR STORMWEER OPGEHOUDEN In de binnenhaven te IJmuiden liggen vastge maakt de Nederlandsche zeeschepen: Cornelia B., Gees, Henca, Prinses Juliana en Alkmaar, die door het hevige stormweer opgehouden zijn. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor die Woensdagmarkt Gloria IJM 37. Vangst: 250 rn. schelvisch, 275 m. braadiSchelvisch, 80 m. radio, 85 m. gul en platvisch, 50 m. varia, 25 m. makreel, 10 m. wij ting, 10 m. diversen. Totaal 785 m., beneven-s 60 st. stijve kabeljauw. AANBESTEDING BESTRATING WILLEBRORDSTRAAT. Als onderdeel van de algeheele herbesbrating van de straten, welke dooa- het rioleeringswerk gel-eden hebben en waarvoor een crediet van 110.000 beschikbaar werd gesteld, is aanbesteed het vernieuwen van het wegdek in de Willebrord- straat met klinkerkeien. Ingeleverd waren 6 bil jetten: firma J. Dienaar en Zonen, LJmiuiden voor 2700, H. Bunschoten en Zonen, Santpoort voor 3159; N.V. Aann-emingsmaatschappij Bo- bine, Voorburg 3184; G. den Adel, Velsen, 3520; N.V. Bouw-Exploitatie Mij., Santpoort, 3672; A. J. de Water, Oegstgeest, 3980. Thans nog volop keuze. Koop in de morgenuren, 't Koopt rustiger. Goederen thans gekocht en niet geheel naar zin, kunnen na St. Nicolaas worden geruild. Alleenverkoop der BLEYLE JONGENS- KLEEDING. Heeren Modemagazijnen IJMUIDEN KANAALSTRAAT 46/48 TELEF. 4054. (Adv. Ingez. Med.) HET OPZEGGEN DER CONTRACTEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Het bes-tuur der iJmuider Federatie vergadert heden met de leden over het opzeggen van de contracten der zeelieden. In verband hiermede zullen vandaag wel geen trawlers naar zee gaan. IN REPARATIE. De trawler Prinses Beatrix IJM. 117 is naar Amsterdam gesleept cvoor reparatie. deren sigaren en namens het gemengde koor bloemen aangeboden Ook mevr. NeumannLeeflang, de vaardige begeleidster, had een bloemenhulde in ontvangst te nemen. WIJK AAN ZEE TWEE MIJNEN AANGESPOELD. Te Wij'k aan Zee zijn in den afgeloopen nacht- twee mijnen op het strand geworpen. Een van de mijnen ligt voor de Zwaanstraat, den toe gangsweg naar het strand en de tweede tusschen den Relweg en het wrak van de in 1903 gestrande .Vrijheid". De kustwacht heeft maatregelen genomen om de mijnen onschadelijk te maken. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen* avond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk helder en koud, met matigs tot zwakke westelijke wind. Later toene mende bewolking. Waarschijnlijk regen, stijgende temperatuur, toenemende tot krachtige aan de kust wellicht stormach tige meest zuidwestelijke wind. THERMUMETERSTAND: Hoogste gisteren F 49 Laagste hedennacht F 46 Hoogste heden F 48 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 iiu'r 757 m.M. Bescherming van de bloemperken. Ter bescherming van de met bloembollen be plante perken in de gazons aan de Breestraat heeft Openbare Werken eenige voorzieningen getroffen. Over de perken is gaas gespannen in de hoop dat de talrijke wandelaars, die dwars door de gazons plegen te marcheeren, onze bol len aanplant nu zullen ontzien De gemobiliseerden en liet Ziekenfonds. Nu vele leden van het Maatschappij Zieken fonds „Beverwijk en Omstreken" zich onder de wapenen bevinden en velen van hen tijdelijk voor het lidmaatschap hebben bedankt, heeft het bestuur besloten, dat alle rechten van het lidmaatschap onmiddellijk en onbeperkt weer van kracht worden, wanneer zij zich opnieuw als lid laiten inschrijven. Opgemerkt wordt, dat het bedanken voor het lidmaatschap door gemobiliseerden riskant is; omdat zij op verlofdagen niet vallen onder me dische verzorging vanwege de militaire over heid De zeer blijft steeds woelig en de wind komt uit westnoordwestelijke richting, zoodat nog meer mij nen verwacht kunnen worden, Aan het Zandvoortsche strand zijn vier mijnen aangespoeld, die zoo spoedig mogelijk gedemonteerd zullen worden. De vermisten der „Sliedrecht". ROTTERDAM, 28 November. Nu de opspo- .ingen naar de leden van de bemanning van liet s.s. „Sliedrecht" die nog niet den vasten wal heb ben bereikt, geen succes hebben gehad, deelt de reederij van het getroffen schip thans mede, dat de volgende 26 personen vermist worden: Kapitein C. Boer te Heemstede, 2e stuurman M. J. Dubbeld, te Rotterdam, 3e stuurman C. Th. A. Bouwman te Den Haag, le machinist A. Lindeman, te Rotterdam, 2e machinist C. de Groot, te Rot terdam, 3e machinist A, J, Breedijk te Schiedam, 4e machinist J. A. Quispel. te Rotterdam, 5e ma chinist J. A. Hendriks, te Rotterdam, assisten-me- chinist H. Hennink, te Rotterdam; assistent-machi nist C. Boersma, te Rotterdam; assistent-machinist J, H. Meyer, te Rotterdam; marconist B. H. Blue- mink, te Lochem; hofmeester F. Scheffers; kok F. Eland, koksmaat, J. Reiche; bediende J, J. van der Star, bediende C. van Es, bootsman J. Bloem, matroos W. 't Hart, matroos P. Brugge, matroos o.g. F. Bakker, dekjongen A. de redelijkheid, sto ker-olieman T. Bouter, stoker-olieman J. G. van Rooyen, stoker-olieman W. A. Palte, allen te Rot terdam en dagman B. Dekker, te Vlaardingen. SANTPOORT TOONEELVEREENIGING „JAN VAN DOMMELEN" Ook al door de tijdsomstandigheden trad de too- neelverèeniging „Jan van Dommelen" ditmaal later voor t' voetlicht dan gewoonlijk. De belangstelling was er echter niet minder om. De zaal van „De Weyman", was geheel gevuld en enkele tientallen belangstellenden moesten nog worden afgewezen bovendien. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer A. Tabernal Jr., mede, dat het den heer J. v. Dommelen wegens drukke werkzaamheden ditmaal onmogelijk was geweest de regie te voeren. Men had echter den heer Pollé bereid gevonden de vereeni- ging ter zijde te staan en daarvoor was men hem zeer dankbar,. -,r.- De vereëfiiging voerde ditmaal op „Hoera, wij erven", een blijspel in 3 bedrijven van Tob. Maër. De hoofdrol hierin vervult een jong echtpaar, dat uit Sydney bericht krijgt over een groote erfenis. Hoewel enkel prominente krachten ditmaal niet van de partij waren, mocht de opvoering er zeker zijn, een bewijs, dat de kern van goede krachten van „jan van Dommelen" steeds grooter wordt. Mevrouw. Richter het altijd van een goudschip droomende én daarom na het ontvangen van het bericht over de erfenis zoo dol-gelukkig jonge vrouwtje, vond in mevr, Tabernal een goede ver tolkster. Hoe ongekunsteld warén haar uitingen van vreugde toen haar het bericht gewerd. Maar ook, hoe natuurlijk was zij'in haar droefheid. Den heer Van Deelen komt ook een voornaam aandeel in het succes toe. Een opmerking over zijn spel zou kunnen zijn', dat hij ook dan geagiteerd Speelde, als zulks niet noodig was. Echt fijne types had de regie voorts gemaakt van Room, den banketbakker, (den heer Dortmundt)'en Wip, den kleermaker (de heer Soetens). Deze hee ren leverden ook uitstekend werk. Een paai' echte „vrouwen uit het volk" mét de daaraan verbonden „groote monden" waren mevr. Kruisman als juffrouw Wip en mej. Grapendaal als juffrouw Blauw. Vooral uit den mond van eerst genoemde vloeide de „ongezouten" taal, als was het haar dagelijksch werk. En ook haar mimiek was heel goed. Voor Dolly van Dommelen was de rol van „Mevr. de Ridder" van het modehuis „De Lente" als ge knipt. Geen moment kreeg men den indruk hier slechts met spel te doen te hebben. Mevrouw van Toren (mevr. Voogt) en de heer Richter (de heer Voogt) waren de moeder en vader van het jonge vrouwtje en haar jeugdigen echtge noot. De heer Voogt speelde z'n rol met gepaste soberheid, juist, zooals het hoorde. Mevr. Voogt voelde haar rol eveneens goed aan. HEEMSKERK SCHOOLVOEDING. Spoedig zal weer een begin worden gemaakt met het verstrekken van wanne maaltijden aan schoolgaande kinderen. De maaltijden zullen, evenals vorig jaar, driemaal per week worden gegeven. CASTRICUM Concert van „Zang en Vriendschap" Het gemengd zangkoor „Zang en Vriendschap" dirigent de heer J. Beider, heeft in de groote zaal van „De Vriendschap" een uitstekend ge slaagd concert gegeven, dat ook door den bur gemeester werd bijgewoond. Het concert werd geopend door het kinder koor, dat achtereenvolgens ten gehoore bracht „In de Mei", „Meilied" en „Bruidsvaart in de Sneeuw". Het dameskoor liet zich hooren in „Laudate Pueri" van Mendelssohn. „Goede Vrij dag" van Nico Hoogewerf en „De Winter" van Philip Loots,; het mannenkoor zong „Avond- vrede" van G. Boedijn, „O, Rossignol" en „Ver beidend" van George Rijken. Het gemengde koor besloot met „De Wilgen" van Corn. Dopper. De koren waren uitstekend op dreef. Het pu bliek heeft volop genoten van den voortreffe- lijlren zang. Na de pauze werd met veel succes de komische schets „Zang ih woord en beeld" opgevoerd. De heer Kesler heeft na afloop den heer Beider gehuldigd voor diens onvermoeid ijveren voor „Zang en Vriendschap" en hem namens de kin- Waar het kasteel van Amstel gestaan moet hebben. Amsterdam heeft een hart, anders zou het niet zoo'n levende stad zijn. Maar waar dat hart precies zit? Officieel heet het natuurlijk, dat het Gentrum het hart van de stad is, en alle bewoners van Amsterdam C. hebben het dus bijzonder goed, want zij wonen in dat ruime warme hart. Maar officieus is het minder makkelijk vast te stellen, waar nu eigenlijk het hart van Amsterdam zich bevindt en wie er naar op zoek gaat komt over het algemeen niet tot resultaten. Want het hart van Amsterdam bevindt zich nu eens hier en dan weer daar. Den éénen keer meen je het te ontdekken in de Kalverstraat, waar het druk en vol is en waar de Amsterdammer en de Am- sterdamsche winkelt, den volgenden keer aan de grachten, waar het nu herfst begint te wor den en dei geelbruine bladeren zachtjes ritselend voortwaaien langs den waterkant, andermaal op het Rembrandtplein, waar de auto's voorbij flitsen en de trams denderen, en op de café terrassen de menschen bij elkaar zitten achter hun kopje koffie of hun biertje. Maar het eigenlijke hart van Amsterdam, weet u waar dat zit? Het dateert uit de 13de eeuw, en is sindsdien tot vrijwel niets geredu ceerd. En het- zit in een buurt, waar u het ver moedelijk niet verwacht zoudt hebben, namelijk vlak bij den Nieuwendijk. De Nieuwendijk is een aardige oude smalle straat Er zijn een groot aantal volkswinkels, er zijn een paar bioscopen die met hun kleurige uithangborden precies hooren in die smalle, bochtige Nieuwendijk met zijn grijs asfalt en zijn eeuwige drukte; of je er nu 's morgens vroeg of 's avonds laat komt, altijd schuiven de menschen vrijwel mannetje aan mannetje over de smalle trottoirs en het eveneens smalle middengedeelte Er zijn veel cafés waaruit harmonicamuziek naar buiten klinkt en naar links en rechts loopen kleine nauwe straatjes, veel meer steeg jes, die den Nieuwendijk met het Damrak en met de Nieuwe Zijds Voorburgwal verbinden. In de omgeving van een paar van die steegjes bevindt zich het eigenlijke hart van Amsterdam Het zijn een paar onaanzienlijke steegjes, heel smal, zoo smal, dat overbuurvrouwen elkaar van de ééne zijde van de straat naar de andere dooi de ramen de hand kunnen geven. De zon komt er niet verder dan tot de gevels en beneden in de straatjes is het grauw en donker. Het zijn de Lieve Vrouwensteeg, kortweg genaamd de Vrouwensteeg, die van de Nieuwendijk naar het Damrak loopt en de Nieuwe Nieuwstraat, met daarachter de St. Geertruidssteeg en de Suiker- bakkersteeg. En in deze buurt heeft eenmaal het oude kasteel van Amstel gestaan, althans volgens de overlevering. Het moet in de dertiende eeuw geweest zijn en er is omtrent dat oude kasteel dat, gezien 't oppervlak waarover men bij latere opgravingen oude steenen en brokstukken van oude muren terug heeft gevonden, toch van vrij grooten omvang moet zijn geweest, niets be kend. Het schijnt ook deze zijn sinds lang ver dwenen dat er nog langen tijd resten van het oude kasteel in één der steegjes hebben ge staan, het waren een oude kapel, die men altijd heeft aangezien voor de bewaard gebleven oude slotkapel en een gasthuis, waarvan men ver moedde dat het gebouw vroeger ook één van de oude bijgebouwen van het kasteel is geweest. Het was in elk geval merkwaardig, dat daar in de sloppen en steegjes rond den Nieuwendijk historische herinneringen waren: want de nieuw-gekozen vroedschap van Amsterdam maakte altijd haar eersten kerkgang naar deze kapel. Later, in de 16de eeuw, stond in de St. Geer truidssteeg, het St. Geertruideklooster, waar van ook al' geen spoor meer over is. Wel staan er nog wat oude huisjes in de verschillende stegen, maar noch van het oude Kasteel van Amstel, noch van het St. Geertruidskloostes heeft iemand, zoo lang menschenheugenis strekt, nog een steen boven den grond zien staan. Wat oude muurrest-en die bij het graven in die buurt te voorschijn kwamen, waren de eenige tastbare bewijzen, die men gevonden heeft, van de vroe gere aanwezigheid er van. Maar intusschen zou men gevoegelijk daar, in die oude; smalle, don kere sloppen, het ware hart van Amsterdam kunnen zoeken. W. v. d. T. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Afdeeling I. Groep A: KFCVSV ADO—DOS AjaxHaarlem DWS't Gooi Groep B: Purmerst.Holl.dia SuccesWFC W. FrisiaZaandijk Helder—ZFC OSV—Al-km. B. Groep C. EDO—RCH KinheimBeverv/ijk AFCZeeburgïa QSCHFC ZWK.mers. DWVBl.daal Groep G: N. NiedorpAlkm. B. 2 UitgeestBergen Alcm. V. 2—Alcm. V. 3 DTS—CSV Groep H: Zeem.Hillégom SchotenEDO 2 Hillin enZandv oor t Groep I: VI. Vogels—THB Spaarnev.WB K.mers 2—VSV 2 HFC 2—Zeem. 2 Zandv. 2—EHS Groep L: SwiftOosterp. ZSGOSch inkelh. BPC—Halfweg MadjoeSAVM SDW—SDS Weer mijnen aangespoeld. EGMOND AAN ZEE, 28 Neovember. Vannacht zijn van Kamperduin tot Caslricum zeven mijnen aangespoeld en wel een te Egmond aan Zee, twee te Bergen aan Zee, twee te Kamperduin en twee te Castricum. Afdeeling II. Groep A: CW—RFC SpartaHBS DHCXerxes Hermes—Feij enoord- VUC—DFC Groep B: UVSUnitas VDLHoll.diaan Groep C. Overm.Unitas EmmaDCL GoudaODS Sliedr.Neptunus FluksExc. Afdeeling III. Groep A: NEC—AGOVV EnschedéQuick Tub.—Wageningen HeraclesHengelo Go aheadEnsch. Boys Afdeeling IV. Groep A: HelmondEindh. Limb.Willem II LongaNAC PSVJuliana MW—Noad Roerm.BW Afdeeling V. Groep A: Veloc.HSC Be QuickVeend. SneekLeeuwarden Achilles—GVAV HeerenvWW (Sportkr.) HOCKEY DE PROEFWEDSTRIJDEN VAN A.S. ZONDAG. De westelijke ploegen, die a.s. Zondag te Bloe mendaal op de velden van BMHC tegen elkaar uit komen, zullen als vólgt zijn samengesteld: Afdeeling GooiAmsterdam Elftal A: Doel: J. ter Haar (Hilversum). Achter: De Waal (Amsterdam) en Mendes de Leon (Hilversum) Midden: Weening (Laren), De Looper (Hilver sum) en Bodenhausen (Baarn) Vóór: Van der Hagen (Hilversum), Rooden- burgh (Amsterdam), Loggere (Laren), Ter Haar (Hilversum) en Hagemeyer (Union) Elftal B: Doel: Van Kooten (Be Fair) Achter: B Stokmans (Gooi) en Leeuwenberg (Baarn) Midden: Kakebeeke (Stichtsche), Keip (Gooi) en van Eeghen (Laren) Vóór: Moret, Moiré de Chateleaux, J. Stokmans, Caviet (allen Gooi) en Steinz (Baarn). Afdeeling Den Haag-Rotterdam Elftal A: Doel: Haitink (HHIJC) Achter: Postma Delftsche Stud.) en Ovpng (HDM). Midden: Bosschart (Delftsche Stud.) Loussade (HOC) en Ankerman (HDM). Vóór: Gunning (BMHC), Van der Graaf f (Delftsche Stud.), De Roos (BMHC), van der Doll (HDM) en Esser (Togo). Elftal B: Doel: Gouka (HDM). Achter: Vervloet (Victoria) en Wibbens (Togo) Midden: van Rossum (HHIJC), Van Weel (HOC) en De Wit (BMHC) Vóór: Prins (Togo), Bos (SOS), De Gruyter (Leiden), Schmeink_ (BMHC) en Henry (Victoria) Te kwart voor één begint de wedstrijd van de B-elftallen en te kwart over twee de ontmoeting van de a-elftallen. /CilECP/ TJIiNCCM HOLLAND - AMERIKA LIJN. Burgerdijk 25 van Rotterdam te New-York. JAVA-NEW-YORK LIJN. Kota Radja New-York n. Java 26 te Belawan, ROTTERDAMSOHE LLOYQD. Garoet (uitreis) p. 25 Finisterre. iTOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Marnix v. St. Aldeg. (uitreis) 26 te Sabang. Moena (thuisreis), 25 y. Sabang.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3