OOSTEN I m0. mm soldaat. mumiEK? Mijnhardtje Vijf a zes mille ontspanning per week voor in engeren zin. 'n Tip van Zwarten Piet LANGS DEN WEG. NIEUWS IN 'T KORT. ,jj 5 D AG 28 NOVEMBER Ï939 /HTlNC volkskracht JJlS OOK INGESCHAKELD (Van onzen specialen verslaggever). Vijf a zes duizend gulden per week voor '"ontspanning in engeren zin van de gemobi- r' rden, waarvan, geen cent aan de groote fiieii waar dank zij het particulier initiatief 1 0J gedaan wordt, uitgekeerd wordt. Daar- ,Ur organiseert men eens in de 14 dagen een ""nd. waarop een cultureele film :j De tweede veertien dagen is gedraaid een 2 waarop de kleinkunst (cabaret) hoogtij J t de derde veertien dagen is er één goede Heivoorstelling en de vierde veertien da- - speelfilm!" Terecht klinkt er trots in van den leider van het Bureau Ont- en Ontwikkeling, kapitein J. D. S. je stem uoiuiing r'. een io) wanneer hij opsomt, wat er voor de •mobiliseerden thans reeds bereikt is, na 1 September jL tol persconferentie in het Departement van Al- ene Zaken, te 's-Gravenhage, waarin het O. 0-wêrk besproken wordt: door kapitein Paters 'ikemeenen zin en door Kapitein Lotsy ja, de fvan 't Nederlandsche Elftal wat betreft de ^Lelijke ontwikkeling. Twee leiders met hart '!r hun werk, dat zoo uiterst belangrijk en lijk! is> hebben deze gelegenheid benut om jfstand van zaken uitvoerig te schetsen, waar- :?,lj tevens een beroep deden op het geheele Ne- ÏÏdsche volk om steun. Kapitein Paters, als eerste m deze conferentie i,i woord verkrijgend, verheelt allerminst, dat er verschillende problemen nog geen bevredi- oplossing is gevonden. „Maar", zoo voegt hij ^middellijk aan toe, „wij zullen vechten, om voor iedereen aanvaardbare regeling te urnen"- Zoo'n uitdrukking teekent den leider van «tspannings- en Ontwikkelingswerk, die zijn wie krachten en dat zijn er vele geheel in van de gemobiliseerden heeft gesteld en die L woekeren met de slechts bescheiden fondsen, Se te zijner beschikking staan. Bescheiden fondsen? Inderdaad: Nederland's de- ig,ie eischt ontzaggelijk veel geld, waarvan Sis een betrekkelijk gering percentage voor O. "O beschikbaar gesteld kan worden. En daar- mofiteert de sport dan in de eerste plaats. „De L Lotsy staat daarbij", aldus kapitein Paters, Ijor een bijna onmenschelijke taak, omdat op rebied van de lichamelijke ontwikkeling ons 'een ongelooflijke achterstand vertoont, 't Is ondoenlijk dit vraagstuk bevredigend op te c,i zoodat wij gaarne de clementie inroepen: S' zuinig' met critiek, want de achterstand op jetiied der lichamelijke ontwikkeling, welke in loop van 25 jaar is ontstaan, kan onmogelijk [rie maanden ingehaald wordenDe Mi- ir van Defensie heeft in totaal een bedrag van iO.OOO ter beschikking gesteld voor de sport, „„/daarnaast is er zoo ontzaggelijk veel noodig, wjj het gironummer is 359988 ontzettend isnkbaar zijn voor de giften van particuliere zijde, «lke ons reeds tot een bedrag van ongeveer 000 bereikten. )k het probleem der ontspanningsl-okaliteiten is steeds niet volkomen opgelost. Vooral in de ilcine oorden, waar men allereerst het vraagstuk (ir legering onder de oogen heeft te zien, is dit L teer punt. Geholpen door particulieren hebben Lij thans in een dertigtal spoedeischende gevallen ten lokaal weten in te richten. Er blijft echter nog ct aantal oorden over, waar ook met smart op iets dergelijks gewacht wordt. En daarvoor zal tenslotte Mn beroep op den Minister van Defensie gedaan moeten worden. In de meeste plaatsen ïs voor het probleem der itudielokalen een oplossing gevonden omdat de •jmeentebesturen zich zeer soepel betoonden in het beschikbaar stellen van scholen. De lectuurvoorziening. Danlr zij de bemiddeling van de Vereenïging tot ^ordering van de belangen van den Boekhandel heft men, via de opgerichte Boekencentrale, in akele weken 25000 boeken en honderden K.G. lijdsdiriften verzonden. Voorts zijn thans twee nummers van een spe- tiaie soldaten-periodiek („De Wacht") verschenen. Het eerste nummer is in 275000 exemplaren ver breid. Daarnaast moge ik hier nog eens wijzen op de poote behoefte aan radio's en gramofoon's met platen. Er is een speciale centrale, welke de toe- dellen, die de burgerij kan missen, naziet en even tueel repareert. Vooral voor die objecten in 't grens gebied, welke door een te kleine bezetting niet in 'i 0. en O.-werk ingeschakeld kunnen worden, is een radio of gramofoon van groote beteekenis. Tot nu toe zijn er 2000 bruikbare gamofoonplaten in- gezameld. En .aangezien er vele onderkomens^ ir tet grensgebied, zijn, begrijpt men wel, dat dit te weinig is. Overigens is de stichting Volkskracht, te Am sterdam, thans ingeschakeld voor de grensobject.en, die niet in 't O. en O.-werk opgenomen zijn. Deze stichting regelt de verzending van gezelschaps spelen, organiseert causeriën of filmvoorstellingen en algemeen ontwikkelend onderwijs. Voor de schriftelijke cursussen hebben zich in. 't grensge bied reeds 3000 cursisten aangemeld. Voorts zorgt de stichting voor de mogelijkheid van handenar beid (houtsnijwerk). Het Onderwijs. Zij, die door de mobilisatie hun Universitaire studie hebben moéten onderbreken, zijn natuurlijk zwaar gehandicapt, vooral wanneer het onder de wapenen blijven van onverhoopt langen duur is. Er Is thans contact gezocht met de Rectores-Magnifici teneinde gegevens te verkrijgen over de gemobili- seerde studenten. Al het mogelijke zal gedaan wor den om voor hen een regeling te treffen, waarbij o,m. gedacht wordt aan overplaatsingen op beschei den voet, welke het bijwonen van avondcolleges mogelijk maakt. Aan degenen, die thans onder de wapenen zijn en die. in 1940 het eindexamen van een middelbare «hooi (H. B. S., Gymnasium) moeten afleggen, is «eds klein-verlof verleend. Onafhankelijk van den uitslag van het examen keeren zij in dienst terug. Slabakken zal niet mogelijk zijn, omdat de militaire autoriteiten zich regelmatig op de hoogte stellen van de vorderingen. En komen er klachten, dan wordt bet klein-verlof ingetrokken. Tweederde van Nederland's bevolking heeft alleen lager, of uitgebreid lageronderwijs geno ten. Dit weerspiegelt zich ook in de weermacht. Thans blijkt, dat de gemobiliseerden het tekort willen aanvullen. liet Institi.iut voor Indivi dueel Onderwijs, heeft in enkele weken ruim 81000 boeken afgeleverd. Zes en twintig duizend ^mobiliseerden volgen den schriftelijken cur sus voor het Middenstandsdiploma, 6000 voor Nederlandsche taal, 13.500 voor vreemde talen, 8500 voor rekenen en elementaire wiskunde, bijna 8000 voor boekhouden en handelsrekenen en 6000 voor Eerste Hulp bij Ongelukken, Daar naast zijn er bijna 15.000 cursisten, die zich voor andere vakken hebben opgegeven. Voorts is er gelegenheid voor de onder de wape- nen geroepenen om een cursus in theoretiseh-tech- ni^h, nijverheid en land- of tuinbouwonderwijs te ïolgen. Voor het volgen van deze cursussen moeten de deelnemers zelf een kleinigheid betalen. O. en O. geeft verder de subsidie en springt ook bij voor die cursisten, die werkelijk niets betalen kunnen. Ontspanning in engeren zin. Wat de ontspanning in engeren zin betreft, het geheele legeringsgebied is thans practisch overdekt. Reeds is gememoreerd, dat er in een tijdsbestek van vier maal twee weken vier avonden gegeven wor den. In totaal zijn er in de maand October 481 en in de maand November 988 ontspanningsvoorstel- lingen gegeven. Een aanvang is gemaakt met de muzikale op voeding der soldaten. Daartoe is de gelegenheid om den Volkszang te beoefenen, terwijl men het zelf- musiceeren en het luisteren naar en waardeeren van goede muziek zal pogen te bevorderen door het geven van concerten, waarop serieuze en verpoo- zingsmuziek uitgevoerd zal worden. Ook de. scholing van muzikale leiders zal ter hand genomen worden. In oprichting is een gezelschap, dat onder den naam „De Kazematadors" of „De Prikkeldraadzangers", overal in den lande zal optreden. Aan dit gezelschap zal men hooge, zeer hooge elschen stellen. De beste gemobiliseerde 'krachten uit de tooneel-, cabaret- of zangwereld worden eraan verbonden. Tenminste wanneer zij daartoe lust gevoe^n. Tenslotte is er aan het Bureau voor O. én O. een eigen filmopnamedienst verbonden, welke filmpjes vervaardigt, die 't leven van de soldaten te veld, zooals dit reilt en zeilt, in beeld brengen. Deze „shorts" worden op de speelfilmavonden vertoond en uit de enthousiaste ontvangst blijkt afdoende, dat zij inslaan. Overigens krijgen de in 1939 opgeroe- penen de gelegenheid om een vergelijking met de mobilisaties van 1914'18 te maken. Want er be staan plannen om alsnog een duplicaat te vervaar digen van de uit die jaren stammende mobilistatie- film....!" Dronken autobestuurder reed voetganger dood. In hooger beroep bevestiging van opgelegde straf gevraagd. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Maandag weer één van die betlaas1 noig te veel voor komende gevallen behandeld van het besturen van een motorrijtuig door iemand, diie in vol komen staat van dronkenschap verkeert. Ook dit igeval heeft een menschenleven gekost en de 30- jarige handelsreiziger M. L. N. te Rottendam is wegens het veroorzaken van dood door schuld door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevan genisstraf van neigen maanden veroordeeld met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Uit het verhoor ter terechtzitting bleek, dat verdachte te Maassluis in verschillende café's een groot aantal glazen bier heeft gedronken, waarna hij al slingerend en met veel te snelle vaart den weg naar Vlaardingen is gereden. Hij reed daarbij eerst nog tweemaal tegen een foooim, doch de auto was daardoor niet zwaar beschadigd, zoodat verdachte kon doorrijden, hetgeen hij dan ook deed. Op den groenten weg passeerde hij rake lings een wielrijder en even daarna overreed hij een voetganger, dii-e doodelijk werd gewond; Verdachte reed na het ongeluk door. Hij had trouwens zoo goed als niets van de aanrijding bemerkt, zoo dronken was hij geweest. Wel had hij reed na het ongeluk door. Hij had trouwens zoo goed als niets van de aanrijding bemerkt, zoo dronken was hij geweest. Wel had hij even ge- gevoeld „dat zijn stuur weggleed". Later heeft men aan de gebroken ruit van de koplampen van de auto, waarin het op den weg gevonde glas paste, bemerkt wie de dader van dieze aan misdadigheid grenzende aanrijding is geweest. De advocaat-generaal vorderde bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis (negen maanden gevangenisstraf en één jaar ontzegging van het rijbewijs). Verlioogiiig van benzine- en olieprijzen. Naar wij van de zijde van enkele Petroleum - Maatschappijen vernemen, is het met het oog op de inmiddels verder gestegen kosten van aan voer onmogelijk gebleken de bestaande prijzen van benzine, petroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de pompen is thans ge bracht op I6V2 cent per liter, terwijl de prijs van petroleum met cent en die van gasolie en an dere donkere oliën met Vz cent per liter is ver hoogd. DE SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS BIJ VENLO De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft aan de ministers van Algemeene Zaken en Buiten- landsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat op 9 November 1.1. eenige le den van de Duitsche geheime politie gewapend de Nederlandsche grens bij Venlo hebben overschre den en op Nederlandsch territorium onder bedrei- ;ing met wapengeweld de inzittenden van een auto, waaronder een Nederlandsch officier, over meesterd hebben? 2. Is het waar, dat de genoemde Duitschers een aantal der inzittende personen evenals de auto met geweld over de grens naar Duitschland ge bracht hebben? 3. Indien de beide voorgaande vragen in beves tigenden zin worden beantwoord, heeft de regee ring dan van de Duitsche regeering volledig ge noegdoening voor deze schending van onze souve- reiniteit verlangd en daarbij de onmiddellijke in vrijheidstelling van de ontvoerden, van welke na tionaliteit ook, geëischt? TIEN MILLE VOOR HET ALGEMEEN STEUNCOMITé. Het dagelijiksoh bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 heeft van de N.V. Algemeene Confecitiehandel van C. en A. Brenndnkmeyer te Amsterdam een bedrag van 10.000 ontvangen. Ia, Piet is ook niet van vandaag of gisteren en hij zegt: als U de uwen eens echt wilt verrassen moet U iets practisch geven dat tóch gezellig is. B.v. 'n haard- fauteuiltje, 'n pouffe of 'n mimï- tafel. En het leukste is, dat het heeie gezin van zulke geschen ken profiteert. Het zijn 100 pCt. dankbare geschenken en een goed adres er voor is Oosten! Daar slaagt U zonder dat uw budget overschreden wordt. Overtuigt U zichl voor het interieur! BARTELJORISSTR. - TEL. 13915 (Adv. Ingez. Med.) Het uurwerk van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam wordt schoon gemaakt, terwijl de beiaardier J. Vincent het speelwerk van nieuwe melodieën -„voorziet.,^ De klokkenist aan den arbeid De begrooting van financiën voor 1938. En de kosten der Staatsleening. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhoaging van liet zevende hoofdstuk a der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. In de toelichting deelt de minister van finan ciën o.a. het volgende mede: De .kosten van uitgifte der leening 1938 (groot f 1672 mülioen) waren in de aanvankelijk op het desbetreffende artikel (kosten van beheer) toegestane gelden uiteraard niet begrepen, zoo dat wordt voorgesteld daartoe dit artikel te verhoogen met f 8.102.814 wegens deze emissie- kosten, in hoofdzaak verschuldigde uitkeering aan tusschenpersonen. Wegens de buitengewone aflossing der 4 pet, leeningen 1931, 1932 (1, 1933 2), 1934 en 1936 (welker normale jaarlijksche aflossingen over 1938 ten laste van den gewonen dienst zijn ge boekt) komt ten laste van den kapitaaldienst f 1.662.884.000. Artikel 35, aanvankelijk uitge trokken voor memorie, dient derhalve nader tot evengemeld bedrag te worden uitgetrokken, waarbij zij herinnerd dat hiervoor dekking wordt gevonden in de opbrengst der 33Vé pet. leening 1938. Door de conversie der 4 pot. leieningen (2) 1934 en 1936 zijn belangrijke bedragen, aan vankelijk bestemd voor rentebetaling, c.ver ge bleven. Met deze overschotten kunnen de des betreffende artikelen worden verminderd, terwijl tevens de vereischte wijziging, in de ingevolge artikel 6 der comptabiliteitswet 1927 ten laste van andere begrootingShoofdstukken komende bedragen is aangebracht. De som van de op verschillende artikelen van den gewonen dienst voorgestelde verminderin gen overtreft het totaal van de op andere pos ten van dezen dienst aangevraagde ver- hoogingen met f 6.022.182. Tegenover deze ver mindering staat de verhooging van den kapi taaldienst met f 1.662.884.000, zoodat het eind cijfer van de begrooting van hoofdstuk 7a, voor het dienstjaar 1938 stijgt met het verschil tus schen beide bovengenoemde bedragen ad f 1.656.861.818. AANGEWEZEN GROEPSCOMMANDANTEN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in verband met het sedert gewijzigde Koninklijk Besluit van 4 Mei 1933, Staatsblad no. 246, waai'in voor de uitoefening van het militair gezag, bedoeld in de wet van 23 Mei 1899, mede zijn aangewezen, wanneer oorlog of oorlogsgevaar is ontstaan, de commandanten van een groep, in het gebied van het front, waartoe die groep behoort, ter algemeene kennis gebracht, dat zijn aangewezen als groeps commandanten: le. binnen het gebied van het Oostfront: a. de commandant van de groep Merwede, b. de comman dant van de groep Lek, c. de commandant van de groep Utrecht, d. de commandant van de groep Nieuwersluis, e. de commandant van de groep Naarden. 2e. binnen het gebied van het Zuidfront: a. de commandant van de groep Hellevoetsluis, b. de commandant van de groep Numansdorp. 3e. binnen het gebied van het Westfront: a.de commandant van de groep Alkmaar, b. de comman dant van de groep Haarlem, c. de commandant van de groep Leiden, d. de commandant van de groep 's Gravenhage. De Zwoeger. Ergens ver van hier lag een stukje gemeente- Tas zich te koesteren in de schrale zon, die af en toe tusschen de wolken doorscheen. Het was een glooiend veldje naast de vaart en als het verzorgd was geweest, had het als de bloem der omgeving kunnen gelden. Het was evenwel niet verzorgd; de veel te lange grassprieten bogen bij ieder windstootje als lakeien dubbel en ertus- schen tierde het onkruid voorspoedig. Dat was dit mooie veldje niet waardig en dus verscheen een arbeider om het geheel weer tot trots van de buurt te maken. De man ging staan en overwoog geruimen tijd de voor- en nadeelen van het plaatsen van een handkar op de stoep. Het slot was dat de kar dan maar op de stoep werd neergezet. Toen trok hij zijn jas uit en overzag peinzend zijn taak. Tien bij vijf schatte hij; dat is best te doen, en hij begon het onkruid tusschen het gras uit te ste ken. Al spoedig deed de post „onvoorzien" zich evenwel gelden. Want Piet, die voor een bak ker reed, kwam den hoek om en terstond be gonnen zij samen een politieke discussie die twintig minuten duurde. Toen hadden zij eeni ge onomstootelijke conclusies getrokken en stelde Piet zich weer achter zijn brooden op. De grasman ging door met onkruid uitsteken, maar na vijf minuten kwam Jan, die juist zijn laatste biefstukje had afgeleverd, den hoek om en met hem werd een half uur aan de in Europa te volgen politieke richtlijnen gewijd. Toen was het drie uur en de verzorger van het natuurschoon besloot eens wat koffie te nemen. Om tien voor half vier vond hij het tijd weer verder te gaan en nadat hij drie kwartier achter elkaar aan het steken was geweest, was inder daad een gedeelte van het gras van een zekere hoeveelheid onkruid ontdaan. Dit leidde een nieuw tijdperk in; een leger vliegtuig, een aardig meisje en een kano in de vaart werden geïnteresseerd bekeken. Juist toen hij van plan was den arbeid te hervatten, volgde de clou van den middag: een autoclaxon bleef tien minuten achter elkaar loeien. Nadat hij hiervan bekomen was, keek hij in het afnemende daglicht het kleine grasveldje nog eens rond. Een miniem hoekje ervan zat vol met gaten, waar vroeger onkruid gestaan had, maar de rest vertoonde nog steeds overeenkomst met de prairie. Maar kom, hij moest nu niet meer aarzelen. Het werd al donker. Zuchtend trok hij zijn jas aan, reed de kar van het trottoiraf en ver dween in de schemering....... „JOHAN DE WITT" MET PASSAGIERS VAN DE „ORANJE" AANGEKOMEN. Maandag om. half zeven is de „Johan de Witt' met passagiers van heit m.s. .„Oranje", dat uit Indië komendie, de opvarenden in Lissabon aan de „Johan die Witt" had overgegeven, in IJmui- den bdnnengeloopen. Kort na half elf heeft de „Johan de Witt" de Amsterdamsche haven bereikt 'en ligplaats ge nomen aan de etablissementen van de -maat schappij „Nederland" aan de Sumatraikade. De steenen watermolen in den Bosch- en Gast huispolder bij Voorschoten is tijdens een storm vlaag ernstig beschadigd en voor geruimen tijd onbruikbaar geworden. Maandag is op den Middenweg te Amsterdam 'n wielrijdster door een auto gegrepen. Zij kreeg een hersenschudding. Op de Nieuwezijdsvoorburgwal te Am sterdam is een 57-jarige man door een auto aan gereden. Hij kreeg een wervelfractuur en is in het Binnengasthuis opgenomen. Op het Stadionplein te Amsterdam .zijn twee dames door een auto aangereden. Een van haar moest met een hersenschudding naar het Wil- helmina Gasthuis worden overgebracht. Opgericht is een vereeniging: Opleiding in de tandteehniek, secretariaat Kemperstraat 157 Amsterdam. De heer W. Jongstra, chef van het Centraal Station te Amsterdam is Maandag gehuldigd in venband met het feit, dat hij 40 jaar aan de Spoorwegen verbonden was. Een 16-jarig meisje is op de Overtoom te Amsterdam door een auto aangereden en ern stig gewond. De Belgische sleepboot Duo uit Gent, die met gebroken krukas op het Volkerak ronddreef, is doör een veerboot de haven van Dinteloord binnengebracht. De termijn voor normale transacties in spiritus is verlengd. O-p den Zijtak te Nieuw-Amsterdam (Dr.; is de 28-jarige R. Lamberts uit die plaats met zijn auto over den kop geslagen. De man is na en kele oogenblikken overleden. De aan een man, s. G. genaamd, opge legde straf,, welke man „lessen" had gegeven om dienstplichtigen voor den militairen dienst afgekeurd te krijgen, -is door den Hoogen Raad gehandhaafd op twee jaar. In een woning in de Derde Reguliersdwars straat te Amsterdam is een inval gedaan op vermoeden, dat men er een hazardspel beoefen de. Negen mannen zijn naar het politiebureau overgebracht. Het toestel, dat gisteren om negen uur van Schiphol naar Londen was vertrokken, is na ne gen minuten weer terug-gekeerd, omdat de En- gelsche autoriteiten op hun aanvankelijk i ven vliegvergunning waren teruggekomen-. De glazenier Joep Nicolas is voornemens zich in Californië te gaan vestigen. Maandag heeft Hr. Ms. gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst, namens de Nederlandsche re geering aan de Japansche marine, ter plaatsing in het nieuwe marinemuseum te Tokio, een mo del opgedragen van de Soembing, welk -schip een geschenk van Koning Willem III het eerste begin vormde van de moderne Japansche ma rine. Zaterdag heeft de Friesche Academie dr. G. A. Wumkes, bibliothecaris der Provinciale Bi bliotheek, emeritus-predikant der Herv. Kerk en Friesch bijbelvertaler, naar aanleiding van zijn zeventigsten verjaardag gehuldigd. Op een onibewaakten overweg in den Woud- huizerweg te Apeldoorn is een personenauto door een Dieseltrein gegrepen, De bestuurder de heer H.. J. Vos, uit Ernst, is zeer ernstig ge wond. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. (Adv. Ingez. Med.) Schuilloopgraven van rietpakken. Proefneming heeft goed voldaan. Eenige dagen geleden heeft de algemeene ver eeniging voor de rietcultuur in Nederland te 's Gra venhage, in samenwerking met de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem, onder Wilnis proeven genomen, om, ter vervanging van stroopakken, riet in pakken te persen voor het maken van schuil loopgraven. Dit proefpersen is goed geslaagd. Rietpakken hebben o.a. het voordeel boven stroo pakken, dat zij een langeren levensduur hebben. Verder van belang is het, dat het riet, noodig voor het vervaardigen van- pakken, in hoofdzaak voorkomt in het westelijk gedeelte van ons land, waar in de omgeving groote steden liggen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Ne derlandsche Heidemaatschappij te Arnhem. STUK HOUT, GEEN MIJN. Maandagmiddag is de Scheveningsche pier ontruimd en zijn de toegangen tot de boulevards afgezet, omdat men meende een mijn onder de pier te hebben gezien. Later is evenwel gebleken, dat het onder de pier drijvende voorwerp geen mijn, doch een stuk hout was. VERLAGING JUSTITIEBEGROOTING 1938. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het vierde hoofdstuk (justitie) der rijksbe grooting voor het dienstjaar 1938, waardoor het eindcijfer dezer begrooting f 65.090 lager wordt. WERKVERRUIMING DOOR VLAS BEWERKING. Plan voor repelen met de hand in de Haarlemmermeer. De economisoh-techn'ologisehe dienst in de provincie Noord-Holland heeft het initiatie! §b* nomen om in de Haarlemmermeer vlas met dfc hand te laten repelen, met bijslag van de over heid op het loon. Tot dusverre wordt al het in dit landbouw centrum geteelde vlas onbewerkt verkocht. In dien het plan slaagt en men op flinke schaal tot vlasbewerking in de Haarlemmermeer komt, dan beteekent dit een belangrijke werkverrui ming. Onder deskundige leiding zullen landar beiders nog dezen winiber voor vlasbewerking) worden opgeleid. De ilrtletide werkloosheid te Haarlem. Gunstig verloop der arbeidsmarkt. Het .blijft goed gaan op de Haarlemsche arbeids markt, want het aantal werkloozen loopt nog steeds achteruit. Anders is het in dezen tijd van het jaar een normaal verschijnsel dat het aantal werkloozen met sprongen naar boven gaat. In de afgeloopen week verminderde het aantal werkloozen te Haarlem nog met 43, waar tegenover staat een week van 1938, die een stijging gaf van niet minder dan 127. Een gunstig verschil dus voor die cene week van 170. Er zijn thans nog 4639 werkloozen te Haarlem. Dus zijn er minder dan in 1938: 1264, 1937: 1514, 1936: 1976, 1935: 1980, 1934: 958, 1933: 166 en 1932: 510. Er is betrekkelijk nog al veel bedrijvigheid in de bouwvakken* en de metaalindustrie. Voor een deel komt dat door opdrachten van defensie. In den laatsten tijd zijn er ook nog al wat kan toor- en handelsbedienden aan het werk gegaan. Dit was ter vervanging van gemobiliseerden. Eerst hebben blijkbaar verschillende werkgevers geen personeel aangenomen om de plaatsen van de ge mobiliseerden tijdelijk te bezetten, maar nu de mobilisatie reeds maanden duurt kan dit in vel® gevallen niet achterwege blijven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5