Geen enkel kanonschot gelost. Het de mijnengevaar aan Engelsche kust. JieCCen-mifnen en magnetische mijten D#e „Deutschland bewerkte ondergang de „Rawalpindi van IJSDAG 28 NOVEMBER 1939 \ilsinki antwoordt Moskou: Finland Aeceid tcoepen tecug te tcekken als Jtusland hetzelf.de doet. Finland bereid de Sovjet-Russische eischen in te willigen. Va een bespreking heeft de Finschc regeering antwoord op de nota van de regeering der !^jet Unie gepubliceerd. In het antwoord idus meldt Havas uit Helsinki wordt 'gesteld, dat tijdens dc onderhandelingen, rtlke onlangs zijn gevoerd, de Finsche regcc- V. jjjar standpunt reeds uiteen heeft gezet. Verder wordt vastgesteld, dat van Finsche lide niet is geprovoceerd: geen enkel kanon- hot werd gelost, terwijl dit niet gezegd kan 'Lrden van Sovjet Russische zijde. "toch verklaart de regeering van Finland zich ifrtid haar troepen van de grens op den door vgovjet Russische regeering gewenschten af- (imd terug te trekken, op voorwaarde dat van wjet Russische zijde een soortgelijke maat hei wordt genomen. reactionnairen eer het te laat is de noodige con clusies zullen trekken uit de nota van de Sovjet Regeering. Wij zullen iedere intrige van de politieke intriganten naar den duivel zenden, onzen weg vervolgen en ondanks alles de veiligheid van de Sovjet-Unie verzekeren." De arbeiders van de electriciteitsbedrijven te Moskou hebben een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren dat „geen enkele gebeurlijkheid en geen enkele onverwachte situatie ons zal overvallen. Ons Roode Leger en het geheele volk zij op ieder oogenblik gereed een verpletterend antwoord te geven aan de ophitsers tot oorlog." De verscherpte contrabande- controle. „Zoo min mogelijk benadeeling der neutralen." Reuter verneemt, dat bij het opstellen van den „order in council" voor de inbeslagneming van Duitsche exporten, zorg zal worden gedragen, dat met de belangen der neutralen zoo soepel mogelijk zal worden omgegaan. De Britsche regeering wenscht eenerzijds zoo weinig mogelijk moeilijkheden aan den handel ter zee van de neutrale landen in den weg te leggen en anderzijds al het mogelijke te doen, om Duitschland te laten boeten voor zijn wille keurige maatregelen van oorlogvoering, zoo wordt gezegd. De toepassing van den „order In council" kan wellicht eenlge dagen worden uitgesteld, omdat men het systeem met zoo min mogelijke wrijving wil laten werken. Er zullen nota's gezonden worden aan de legaties der neutrale landen te Londen. Deze zullen evenwel gescheiden staan van de antwoorden, welke eventueel gegeven zullen worden op de nota's ontvangen van België, Nederland, Denemarken en Japan Terechtstellingen in het voormalige Polen. Leden der Poolsche Society onder de geëxecuteerden.. Het te Parijs gevestigde Poolsche telegraaf agentschap bericht dat de Duitschers in Posen talrijke personen hebben gefusileerd, waaronder vooraanstaande vertegenwoordigers van de Pool sche society. Verscheidene namen worden door het agentschap genoemd. Ook worden een aantal namen van bekende Polen genoemd, die gearresteerd zijn, waaronder prinses Adam Czartoryska van Goluchow, wier zoon, prins August Czartoryska, gehuwd ismet prinses Maria Dolores de Bourbon. De meeste gevangenen zijn opgesloten in het concentratiekamp te Dobryzycz. Generaal Mannerheim. In haar antwoord op de Sovjet Russische nota [«meldt de Finsche regeering allereerst het resul- kit van het onderzoek, dat zij heeft doen instellen -iar het incident, dat door Moskou ten laste wordt itlegd aan de Finsche troepen. Daaruit blijkt, dat ij 26 November van 15 uur 45 tot 16 uur 05 (Hussischen tijd) gevuurd is in de omgeving van hl dorp Mainil, op Russisch gebied. Van Finsche ijde heeft men inderdaad een ontploffing kunnen n, die zich voordeed op het plein van Mainil, op i Meter van de grens. Het onderzoek, dat door „Finsche autoriteiten is ingesteld heeft in staat gesteld te constateeren, dat de wapens, die gescho ten hadden, zich op ongeveer 1 tot V/2 K.M. ten midoosten van de plaats der ontploffing bevonden. Waarnemingen betreffende dit vuren werden trou- wns opgenomen in het blad der Finsche grens- sachten op het oogenblik, waarop het incident zich jootdeed. I De Finsche regeering spreekt de veronderstelling uit dat zich een ongeluk heeft voorgedaan en acht hst bijgevolg haar plicht het Sovjet Russische pro van de hand te "wijzen. 'at de toespelingen van Molotof betreft, tegen- r de Finsche delegatie toen zij in Moskou was, aanzien van de troepenconcentraties in de na- ïijheid van de grens, verklaart de Finsche regeering uit de eenige elementen, die zich in dit gebied be- rjiden grenswachten zijn en dat er geen artillerie met een draagwijdte, welke over de grens heen ïm reiken. De Finsche regeering verklaart zich ten slotte bereid de gewapende elementen terug te trekken van de grenslijn, wanneer de Sovjet regeering tot een gelijken stap besluit. Ook neemt de Finsche regeering nota van de sededeeling dat de Sovjet regeering niet het voor- ::men heeft de beteekenis van het incident te over leven. De Finsche regeering stelt voor dat de genscommandanten van de beide landen op de iarelische landengte gemeenschappelijk overgaan iot een onderzoek naar de feiten, die vermeld zijn door de Sovjet regeering, zulks in toepassing van de conventie van 24 September 1928. Reuter verneemt uit Helsinki, dat veldmaar schalk Mannerheim, de voorzitter van den Finschen verdedigingsraad, gisteravond nog verklaard heeft, cat de Russische bewering klaarblijkelijk op een dwaling berust, aangezien de verst reikende Fin sche batterij (licht veldgeschut) op 20 K.M. van de pens ligt en de Finsche zware artillerie op 50 K.M. afstand van de grens is opgesteld. Mannerheim icide voorts dat de Finsche troepen Zondag verza meld waren voor een godsdienstoefening. Dreigende taal van het Sovjet-leger. Ren United Press telegram uit Moskou zegt dat berichten uit het militaire district Leningrad er op wijzen dat het Roode Leger gereed is voor actie, indien de Finnen geen gevolg geven aan de Rus sische eischen zich terug te trekken over de Fin sche grens. De artillerietroepen hebben gedemonstreerd en een resolutie aangenomen dat zij strikt de bevelen van de regeering zullen opvolgen. De resolutie gaat voort: Tot dusverre hebben wij het vuren der Fin- oen niet beantwoord ,maar wij zijn bereid om ieder cogenblik de verdediging van ons geliefde vader land te beginnen. Dan zal het te laat zijn en kro kodillentranen noch clownsgrimassen zullen de moordenaars kunnen helpen". Een niet bij name genoemde batterijcommandant beeft, voorts verklaard: „Onze kameraden zijn ge dood en gewond. Als de Finsche regeering denkt daar gemakkelijk af te komen, heeft zij het totaal verkeerd. Onze batterijen staan gereed. Geen enkel vijandelijk vliegtuig zal tot boven Leningrad kun- sen doordringen". De Russische radio-omroep verspreidt den ge- heelen dag dergelijke berichten uit alle deelen van het land. Het telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt, dat de uitdaging der „Finsche militaristische kliek" de woede en verontwaardiging heeft gewekt van de bevolking der Sovjet-Unie. De arbeiders der Sovjet unie keuren de nota der Sovjet regeering volkomen loed en eischen, dat de provocateurs, die alle gevoel voor maat hebben verloren eens flink op hun P'aais zullen worden gezet, zoo wordt gezegd. Het agentschap vervolgt: De onbeschaamde daad der Wit-Finnen heeft aan diepe verontwaardiging gewekt bij de strijders an commandanten van het militaire district Lenin- irad. De sprekers op de vergaderingen hebben er ■^drukking gegeven aan de groote woede van het Russische volk en de macht van zijn Roode Leger onderstreept. Ook eenheden van de Russische Oostzee-vloot babben bijeenkomsten gehouden, waar moties berden aangenomen, inhoudende, dat de „Finsche Kennedy zal Roosevelt over den oorlogstoestand inlichten. Zondag per Clipper uit Lissabon naar de Ver. Staten. LONDEN 28 November. Teneinde zich per soonlijk beter op de hoogte te stellen van de laatste inlichtingen betreffende den oorlogstoestand en de vooruitzichten heeft de Amerikaansche ambassa deur Kennedy, die rapport moet gaan uitbrengen aan Roosevelt, gistermiddag een bezoek gebracht aan Chamberlain. De premier en de ambassadeur hadden een uitvoerige bespreking. Kennedy zal Woensdag uit Londen vertrekken naar Parijs. In de Fransche hoofdstad zal hij twee tot drie dagen blijven om zich vandaar naar Lissa bon te begeven, vanwaar hij Zondag aan boord van een der Clipper-toestellen naar de Ver. Staten zal reizen. Behalve aan Chamberlain heeft Kennedy ook aan Halifax een bezoek gebracht. (United Press). Engelsch schip van ruim 5000 ton getorpedeerd. Duitsche trawler bij Langeland op een mijn geloopen. Uit Londen wordt medegedeeld dat de „Royston Grange", een schip van 5144 ton van de reederij Houlder, in den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd Menschenlevens zijn niet verloren gega.n De bemanning, bestaande uit 36 koppen is in een haven aan de westkust van Engeland aan land bracht. Ongeveer een uur hadden de opvarenden rondgezwalkt voor zij werden opgepikt. Verder wordt pas thans bekend dat het tank schip „James J. Maguire" van 10525 ton verleden week voor de oostkust van Engeland gezonken is. Ten zuiden van Langeland, dicht bij de plaats waarop Zaterdag een Duitsch wachtschip op een mijn is geloopen en gezonken, is gisteren een Duit sche trawler op een mijn geloopen De trawler zonk direct. Deensche en Duitsche patrouillevaartuigen snel den ter assistentie toe. Er zijn drie leden van de bemanning gered. Men gelooft, dat veertien opvarenden zijn omgekomen. De drie geredden zün de kapi tein, de stuurman, en een matroos. Twee opvarenden van het Belgische schip „Que- nast", dat vier mijl ten Zuiden van het lichtschip Noordhinder is vergaan, en die vermist werden, zijn door een Zweedsch schip, dat van Antwerpen naar Oslo voer, opgepikt en naar Oslo meegenomen. Fransche Kamer en Senaat bijeengeroepen. Tegen 30 November. PARIJS, 27 November. De Kamer en de Senaat zullen bijeenkomen op 30 No vember a.s., des morgens om half tien. (Havas). Opleiding van Britsche vliegers. Gemeenschappelijk plan met de Dominions. Mackenzie King, de premier van Canada, heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers ver klaard: „De missies en comités, die de re geeringen van Engeland, Australië, Nieuw-Zee- land en Canada vertegenwoordigen, hebben hun besprekingen betreffende een gemeenschappe lijk luchtvaartopleidingsplan beëindigd. Zij heb ben een basis voor een overeenkomst uitge werkt, welke thans gezonden is aan de resp. regeeringen voor het nemen van een besluit". Duitsche aanvalspogingen in het Moezelgebied. Verkenners tot de Maginot-linie doorgedrongen Havas meldt: De rust, die aan het front blijft heerschen, is Zondag toch verstoord ten oos ten van de Moezel. Sinds eenigen tijd onderne men de Duitschers hier steeds weer aanvals pogingen, overvallen, verkenningen en patrouil les hetgeen met artillerievuur gepaard gaat. Het betreft hier echter een volstrekt plaatselijken toestand en de levendigheid van dezen sectort sedert het begin van de vorige week slaat niet over op de naburige sectoren Het lijkt wel, dat na de tegensla gen der afgeloopen dagen op dit punt het Duitsche bevel zijn poging voortzet, doch de doelstellingen, zelfs de plaatselijke, lijken vrij duister. In een overzicht over de militaire gebeurte nissen van den afgeloopen Zondag vermeldt het Duitsche Nieuwsbureau dat het aan een af- deeling Duitsche verkenners gelukt is tot aan de Maginot-linie door te dringen. Als Indianen hebben de Duitsche verkenners over het vijandelijke terrein moeten voortsluipen. Zij hebben hun doel weten te bereiken en belang rijke schetsen kunnen maken van de Fransche ves ting linie. In het overzicht over den oorlog ter zee zegt het D. N. B. dat de opgave van buitenlandsche berichtgevers uit Londen, volgens welke de Brit sche marine sinds het begin van den oorlog 1526 dooden telt, thans weer ver overtroffen is. De legerberichten. Het Fransche legerbericht van Maandagavond luidt: „Plaatselijke actie van de infanterie en artillerie des ochtends in het gebied ten oosten van de Moezel. Van de rest van het front valt niets bijzonders te melden." ONGELIJKE STRIJD VAN EEN HALF UUR. fluitsch oestzakslagschia wecddooc tweeden aoclogs&odem geholpen. De Britsche Admiraliteit heeft de volgende ver klaring gepubliceerd. De verongelukte hulpkruiser „Rawalpindi" maakte deel uit van een noordelijke patrouille, welke bij de contrabande-controle op den Duitschen handel betrokken is. Deze taak is bijzonder zwaar wegens de lange donkere nachten en de hevige koude en daartoe had men noodig groote goede zeewaardige schepen, welke veelvul dige stormen konden doorstaan. Op 23 November des middags half vier, va rende Zuid-Oostelijk van IJsland, zag de „Ra walpindi" een vijandelijk schip. Toen kapi tein Kennedy dit vaartuig met zijn kijker had waargenomen, zeide hij „het is de Deutsch land", Aan de bemanning werd terstond gelast zich op haar post te begeven en de richting van het schip werd gewijzigd, teneinde den vijand aan stuur boord te krijgen. Er werd rook ontwikkeld om de „Rawalpindi" in staat te stellen te ontkomen. Ech ter verscheen weldra een tweede vijandelijk schip aan stuurboordzijde. De „Deutschland" naderde en gaf de „Rawalpindi" een teeken te stoppen. Toen deze doorvoer, kreeg zij een schot over den boeg. Daar deze „waarschuwing" in den wind werd ge slagen, werd een eerste salvo gelost door de 11 inch kanonnen van de „Deutschland". Dé „Rawalpindi" beantwoordde het vuur met al haar vier 6 inch kanonnen aan stuurboord. Het derde salvo van de „Deutschland" deed alle lichten uit gaan en ver brak de electrische krukken van de munitie voorraadkamer. Het vierde salvo schoot de geheele brug en de radiokamer weg. Beide Duitsche schepen naderden nu snel en inmiddels was het tweede vaartuig om den achtersteven van de „Rawalpindi" gevaren en schoot thans van bakboordzijde. De „Rawalpin di" hield het gevecht vol tot het laatste kanon bulten werking was gesteld en het geheele schip, behalve het voor- en achterdek, In brand stond. Na ongeveer dertig tot veertig minuten van de zen ongelijken strijd, hield de vijand met. schieten op en werden drie sloéperi, welke niet door de granaten getroffen warén, neergelaten. Twee van deze sloepen, bevattende ruim dertig man, werden, naar men gelooft, door een der Duitsche schepen aan boord genomen. De derde sloep liep vol water en de elf inzitten den zouden waarschijnlijk zijn opgepikt, ware het niet dat ongeveer kwart over zes een Britsche kruiser verscheen, waarop de vijand zich terstond terugtrok. De „Rawalpindi" bleef midscheeps branden tot 8 uur, waarop zij naar stuurboordzijde overhelde en met alle aan boord achtergebleven mannen in de diepte verdween. Inmiddels trachtte de Britsche kruiser de Duitsche schepen te achter volgen, maar in de plotseling opstekende zware regenbuien, Storm en duütêrnis, wisten zjj te ont komen. Dit relaas werd weergegeven door de elf. geredden, die aan boord genomen en aan land ge bracht zijn dóór de „Chitral". De nasporingen naar de beide vijandelijke oorlogsschepen, zoo besluit de Britsche Admiraliteit, worden inmiddels voort gezet. (Reuter), Onze Londensche correspondent schrijft: E spreekwoordelijke Engelsche onverstoor baarheid is treffend aan den dag getre den in de houding, die men in Engeland aanneemt tegenover de nieuwe bedreiging zee in den vorm van zeemijnen van verschil lende soort. Men kan op het oogenblik den tel niet meer bijhouden van het aantal schepen, dat hiel de oost- en zuidoost kust naar den bodem van de zee is gestuurd of bijna onherstelbaar gehavend is door de mijn-ontploffingen. De neutrale en de Brit sche scheepvaart worden zwaar getroffen en er is, zooals het zich op het oogenblik laat aanzien, wei nig overdrijving in de Duitsche vooi'stelling dat de zeeroutes van het oosten uit naar de Britsche Eilanden routes des doods zijn. Deskundigen hier stellen het echter voor alsof men te doen heeft met lasten en moeilijkheden van voorbijgaanden aard, op het oogenblik weliswaar wat netelig maar op den duur geenszins zoo ernstig verontrustend dat ze niet kunnen worden over wonnen. Slechts indirect hoort men erkennen dat het verlies dat de mijnen aan de scheepvaart naar Engeland, en daarmee aan de bevoorrading voor dit land, hebben berokkend, een hevige tegenslag is. Men doet het door tegenover de slagen, die op zee worden ontvangen, de belangrijke successen te stellen van de geallieerden in den luchtoorlog aan het front. Hoewel hier wordt verklaard dat het zaaien van zoogenaamde bellen-mijnen door vliegbooten niets nieuws is, heeft deze vorm van zee-oorlogvoering de autoriteiten van de weermacht klaarblijkelijk toch verrast. Uit de berichten van de kust, die in de Engelsche pers zijn verschenen, blijkt dat de Duitschers ongestoord hun werk konden doen, zoo dicht aan de kust dat méhschep het van het land konden gadeslaan. Dat zou niet mogelijk zijn ge weest indien de kustconlrole en -verdediging op deze methode van de Duitsche contra-blokkade in gesteld zouden zijn geweest. Omdat dit niet het ge val was konden de bemanningen der Duitsche vliegbooten ongestoord haar bellen-mijnen zaaien den mond van de Theems. Mep, legt ons hier uit dat deze bellen-mijnen kleine lichte mijnen zijn. Dat de Duitschers er proe en mee namen wist men reeds twee jaar geleden. De eerste proeven voldeden niet. De mijnen waren licht en konden geen weerstand bieden aan den schok, die ze ondergingen als ze van een hoogte van een meter of vijftien uit het vliegtuig in zee wer den geworpen. De stalen ballen, die de ontplofbare stof en de mechaniek voor het ontploffen bevatten, moesten sterker en dus zwaarder worden gemaakt. De bellen-mijnen, die thans door de Duitschers aan de Engelsche oostkust zijn uitgestrooid, heeten zoo- at 200 kg. te wegen. Men spreekt van bellen-mij nen omdat ze geen zinkstuk (voor verankering) en geen stalen lijn hebben. Ze drijven aan of tegen de oppervlakte en doen in haar vorm en beweging in verte letterlijk en figuurlijk- aan zeep bellen denken. Het is duidelijk dat deze vaak zichtbaar op de golven dansende mijnen lang zoo gevaarlijk niet zijn als de verankerde mijnen of de nieuwe mag netisch werkende en eveneens verankerde mijnen, die onzichtbaar onder het zeevlak liggen. Maar het zijn toch meer voetangels en klemmen in den weg der schepen; en de zaaiers, die dit verderf zaaien doen het in den nacht en zullen wel vooral die zeewegen bestrooien dicht aan de kust, waarover schepen de veilige haven meenen te kunnen berei ken na vroeger op den dag aan de onzichtbare mij nen te zijn ontkomen. De kapitein van het Italiaan- sche schip Fianona, dat dezer dagen op de zuid oost kust van Engeland zwaar werd beschadigd, meent dat de ontpoffing, welke dat schip noodlot tig werd, moet worden toegeschreven aan zoo'n bellen-mijn, in den avond in zijn koers gelegd door een vliegboot. Want op den dag van dien avond waren meer dan honderd schepen door dezelfde vaargeul heel aan de Engelsche kust aangekomen. In deskundige kringen oordeelt men dat het prac- tisch onmogelijk is een uitgestrekt zeegebied met deze bellen-mijnen te bezaaien. De zwaarste vlieg booten kunnen er misschien zeven of acht meedra gen. Maar de andere typen zullen er niet meer dan twee kunnen laden. Daar een duikboot bijna vijftig are en gevaarlijker en doeltreffender zeemijnen kan meenemen om in vijandelijk water te leggen kan er, naar men hier oordeelt, niet veel voordeel ;gen in het leggen van de bellen-mijnen door mid del van vliegtuigen, vooral niet daar de duikboot onzichtbaar kan werken en de vliegboot niet. Nu men hier weet wat die vliegbooten in haar schild voeren onder bescherming van het nachtelijk duister geen goede bescherming zal men allicht waakzamer worden. De magnetische mijn, waarover fantastische ver halen zijn verteld, is klaarblijkelijk een veel ge- aarlijker oorlogswapen dan de bellen-mijn. Ze is, zeggen de kenners hier. bijzonder geschikt voor een ondiepe zee met smalle vaarwaters, een gesteld heid dus die men veel aan de Engelsche kust aan treft. Ze rust op den bodem en een magnetische naald, die den invloed ondergaat van een groote massa staal, zooals een schip dat er boven vaart, maakt een electrisch contact dat de vonk voor de ontploffing levert. De magnetische mijn ontploft dus niet door aanvaring. De ontploffing heeft plaats dicht bij het schip, dat de naald in beweging heeft gebracht. De Britsche marine heeft, naar hier wordt ver klaard, reeds jaren geleden proeven genomen met de magnetische mijn, die daarom geen verrassing is voor de autoriteiten hier. Men vertrouwt dat men de middelen zal kunnen vinden om er mee af rekenen. A. K. VAN R, Vier bases van de Fransche contrabande-controle. In beslag genomen goederen blijven tot het einde van den oorlog onder bewaking van de Fransche regeering. In een publicatie van het Fransche departement voor de blokkade wordt volgens Havas het volgen de medegedeeld: Het besluit der geallieerde regeeringen om op te treden tegen den uitvoer van den vijand zal den schepen, die afkomstig zijn van Duitschland of na burige landen, de verplichting opleggen zich aan dezelfde controlemaatregelen te onderwerpen als de schepen, die zich naar deze landen begeven. De 'Fransche contrölebases zijn Duinkex-ken, Le Havre, Marseille en Oran. De Britsche bases zijn Kirkwall, Weymouth, Duins, Malta, Haifa, Port- Said en Gibraltar. De schepen, die niet vrijwillig een der bases aan doen, kunnen verplicht worden, van hun koers af te wijken, teneinde zich aan een onderzoek te onder werpen. Men zal alle maatregelen nemen, teneinde niét- gerechtvaardigde tijdverliezen voor schepen te vermijden. De waren, die in de Fransche havens uitgeladen zullen worden als zijnde van vijandelijken oorsprong herkomst of eigendom, zullen onder bewaking v de „service de prises" gesteld worden, tenzij hef comité voor de contróle van contrabande vijandelijke uitvoeren de requisitie en verkoop ervan machtigt. In dit geval zal de tegenwaarde in de deposito- en consignatiekas gestort worden. De in beslag genomen waren of haar tegenwaar de zullen onder bewaking der Fransche autoriteiten blijven tot het sluiten van den vrede. Dan zullen te dezen opzichte alle beslissingen getroffen worden, die de „conseil de prises" billijk zal achten. Het departement voor de blokkade zal echter de teruggave der waren of de betaling van haar tegen waarde op elk moment kunnen bevelen op advies van het comité voor de contróle van contrabande en vijandelijke uitvoeren, in het bijzonder voor het geval bepaald zou worden, dat de waren eigendom van neutrale staten zijn geworden voor 28 No vember 1939. Om in aanmerking te komen voor een onderzoek, moeten de voor dit doel aan het departement voor de blokkade gerichte aanvragen in ieder geval be trekking hebben op goederen, toebehoorend aan neutrale staten. Bovendien zal het noodig zijn: a. Of wel dat de goederen geladen waren op een schip, dat een uitvaarvergunning ontvangen heeft voor 11 December 1939 in de laatste neutrale haven, die dat heeft aangedaan. b. Of wel dat deze goederen geladen waren op een schip, aan hetwelk een uitvaartvergunning uit gereikt is voor 1 Januari 1940 in de laatste neutrale haven, die het heeft aangedaan en het object waren van een contract, dat voor 28 November 1939 ge- teekend is en den verkooper de verplichting oplegt, de goederen in ontvangst te nemen en te betalen, uiterlijk op het moment van de lading: Tenslotte zullen de aanvragen vergezeld moeten gaan van alle noodige bewijzen. De Fransche en Britsche consulaten in het land var. expeditie zullen certificaten van oorsprong kunnen afgeven, welke de contróle van de inge scheepte waren zullen vergemakkelijken en sneller zullen doen verloopen. IIW AAP is weer rustie en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van IVIijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. 'Actv inqez Med.) PROGRAMMA voor de Scheep- Medita- WOENSDAG 39 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414,4 51. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds vaart. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing, tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek, 11,15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12,15 Gra mofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP... Hierna: Het Amsterdamsche Salonorkest en gramofoon muziek. 2.30—2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Harp, fluit en cello en gramofoonmuziek. 4.15 Gramo foonmuziek. 4.30 Christ kinderkoor „De Lente klokjes" (opn.) 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek, 6.30 Taalles en causerie ,.De samenstelling, de bediening en het onderhoud van stoomketels en stoommachines aan boord van schepen". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 8.00 Berichten A.N.P., herha ling SOS-Berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „Christelijke-sociale actie in de bran ding der tijden". 9.30 Arnhemsche orkestver- eeniging en solist. 10.00 Berichten A. N. P., ac tueel half uur. 10.30 Vervolg concert. 11.10 Gra mofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Orgelspel. 8.45 Gr.- muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.00 Berichten, 12,15 VARA- or kest. 12.45 Berichten ANP., Gramofoonmuziek. I.00-1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2,30 Cello en piano en gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30—6.30 VARA-orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Grafologische causerie. 7.00 VAPuA-kalender. 7.05 Felicitaties 7.10 Koorzang. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herha ling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Uitzending voor de Centrale Palestina Actie. 8.30 The Rococo-Serenaders, het Novelty-Trio en solisten. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 'De Ramblers. 10.00 VARA-orkest en soliste. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP., 11.10 Orgelspel II.3012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 Joe Loss en zijn Band. 1.05 Causerie „Dis covering Wales", 1.20 Berichten. 1.30—2.20 BBC- Theaterorkest. 3.20 Orgelspel. 3.40 Orkestcon cert. 4.20 Berichten. 4.35 Radio-tooneel. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Populair concert. 6.20 Be richten. 6.35 Actueele uitzending. 7.05 BBC- Zangersa 7.20 Mededeelingen. 7.40 Dansmu ziek. 8.20 BBC-symphonie-orkest en solist. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie „From the front bench" 9.50 Revue-programma. 10.35 Radio-tooneel» 11.20 Dansmuziek. 12.00 Literair-muzikaal pro gramma. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.50 Herman Hagestedt's orkest. 7.40 Gramo foonmuziek. 9.3010.00 Populair concert. 10.50 Gramofoonmuzoek. 11.20 Concert. 12.20 Leo Ey- soldt-'s orkest. 1.35 Populair concert. 3.20 Solisten concert. 3.50 Concert. 5.00 Folkloristisch pro gramma. 5.20 Otto Dobrndt's orkest. 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,51 en 1,30 Om roeporkest. 1.502è20 Gramofoonmuziek. 5.20 6.05 Het Brusselsch instrumentaal kwintet. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor solda ten. 8.50 Omroeporkest. 9.20 en 10.30 Omroep orkest en soliste. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Omroeporkest-. 12.50 en 1.30 Radio-or kest en soliste. 1.50—2.20, 5.20 en 6.00 Omroep- dansorkest. (Om 5.50 Chansons. 6.35 Radio orkest (met toelichting). 8.20 uitzending v. solda ten. 8.50 Radiotooneel. 10.30 Het Brusselsch in strumentaal kwintet (met toelichting). 11.00— 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Po pulair concert. fOm 10.20 Politiek overzicht). 10.35 Kamermuziekensemble van de Berlijnsche Staatsopera. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 nachtconcert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7