SANTPOORT HEEMSKERK Het IJselmeer leverde in October bijna 900.000 K.G. snoekbaars op. i Hoe zijn de vooruitzichten van de f snoekbaarsvisscherij? Van welk een groote beteekenis de snoekbaars Visscherij op het LJselmeer dit jaar is. toonen de cijfers van de resultaten van de visscherij op dit meer over de maand October aan. zooals die voorkomen in het maandoverzicht van de afdee ling Visscherij van het departement van Eco- nomische zaken. De opbrengst in October 1938 was 19368 K.G. ter waarde van f 6235. En in October 1939 werd niet minder dan 894773 K.G. van deze visch gevangen met een waarde van f 173.368. Dank zij deze rijke snoekbaarsvangsten leverde IJselmeer-visscherij in de maand October van dit jaar driemaal zooveel op als in dezelfde maand van 1938. Ongetwijfeld zal er een behoorlijk deel van de in October gevangen 900.000 K.G. fin September 1939- werd 537559 K.G. gevangen) zijn weg hebben gevonden naar het buitenland, maar het overgroote deel is in de Nederlandsche keukens terechtgekomen en daar in een vischarm tijdperk rr.et open armen (monden) ontvangen. De vele recepten over het onderwerp „hoe bereid ik snoekbaars?", die men dezer dagen in tal van tijd schriften heeft kunnen aantreffen, bewijzen, dat onze culinaire wetenschap eveneens groote •andacht aan de snoekbaars heeft gewijd. Is de snoekbaars tegen deze inten sieve visscherij opgewassen? Ziehier wat dr. B. Havenga hierover schrijft in de Mededeelingen van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij onderzoek (October 1939) In het ..Maandoverzicht" van Februari 1938 deelde ik reeds mede. dat tegen het eind van 1939 of het begin van 1940 een plotselinge toe name van de snoekbaarsvangsten te verwach ten was. Dat deze voorspelling bewaarheid is is algemeen bekend. De aanvoeren in de afgeloo- pen paar maanden zijn zelfs grooter, dan ik had durven verwachten. Op grond van de talrijkheid van de thans gevangen snoekbaars op jonge ren leeftijd mocht men nl. verwachten, dat de vangsten in dezen herfst ongeveer 100.000 200.000 K G. per maand zouden hebben bedra gen; zij zijn echter veel grooter geworden, in Sep tember bijv. 537,559 K.G. Dat de vangsten zooveel grooter zijn dan ver wacht mocht worden, kan natuurlijk zijn oor zaak vinden in fouten, die bij de steeds grove schattingen en berekeningen gemakkelijk kun nen voorkomen. Waarschijnlijk echter is dit niet de oorzaak, doch moet deze uitsluitend gezocht worden in de sterk toegenomen intensiviteit der visscherij. Het aantal visschers dat zich is gaan toeleggen op de snoekbaarsvisscherij is veel grooter dan vorige jaren. De groote vraag is nu maar of niet teveel snoekbaars wordt weggevan gen. De tegenwoordig gevangen snoekbaars, die bijna uitsluitend behoort tot den in 1937 geboren jaargang heeft nog geen eieren gelegd; zij zal dit eerst doen in Mei 1940. wordt nu de jaargang 1937 gedurende dezen winter bijna geheel weg gevangen, dan wordt de snoekbaarsstand in het algemeen er niet door bevorderd, daar hij, hoe rijk hij ook is geweest, slechts zeer weinig jon gen heeft kunnen voortbrengen. Een verder na deel zou zijn dat men voor de aanvoeren in een bepaald jaar geheel afhankelijk zou worden van de teelt van één bepaalden jaargang. In deze opeenvolgende jaargangen kunnen natuurlijk zeer groote fluctuaties voorkomen, zoodat ook de vangsten in de verschilliende jaren zeer sterk zouden uiteenloopen. De visscherij in dezen winter vormt nu een experiment" op groote schaal, waarbij zal blij ken of de snoekbaarsstand hiertegen opgewassen is. Van het resultaat hiervan zal ook ln belang riike mate afhangen, hoe de aanvoeren het volgende, jaar zulleA zijn. Indien door de inten sieve visscherij er zeer weinig bovenmaatsche snoekbaars gespaard blijft, zal de visscherij voor het volgende jaar voornamelijk zijn aange wezen op den in 1938 geboren jaargang. Deze nu !s, vergeleken met 1937, slechts zwak vertegen woordig, zoodat zonder de hulp van een belang rijk restant van den jaargang 1937 de aanvoeren aanzienlijk zouden moeten dalen. ToonecI vereeniging Varia. „Geld speelt geen rol." In een tijd als deze. nu men dikwijls denkt dat inderdaad geld geen rol meer speelt had Varia ge meend naar het luchtige genre te moeten grijpen en het seizoen te openen met een kluchtig spel. En men heeft dit gevonden in het successtuk van Louis de Bree, Cor Ruys, Jan Musch en hun con frères, die er de lachers mee op hun hand kregen. „Geld speelt geen rol" was ook bij Varia een suc ces voor de vereeniging en voor haar spelers. Het leeuwendeel van den bijval kreeg de heer Jack Roza met z.ijn creatie van den Joodschen boekhouder Meijer Reisnagel; Roza heeft de typee ring van dezen handiger, assistent van advocaat Schiller met z'n smeuige Jiddische gijn, keurig volgehouden Mimiek, gebaar, dictie, het ging hem alles even vlot en gemakkelijk af. Vrijwel nergens haperde het aan rol'kennis, trouwens alle Varlanen hadden dit dezen avond mede, dat het nergens aan kennis van den tekst mangelde. Dat dit voor een goede uitvoering een eerste vereischte is bleek dezen avond wel overduidelijk, want hierdoor kon het spel tempo en de opvoering vaart krijgen. (Maar o, wat duurden de tooneelveranderingen weer lang). De radde dialogen maakten het spel soms moei lijk te volgen tijdens de lachsalvo's om dit geheim zinnige spel van Kon to X. Om Reisnagel (die een welverdiend open doekje van de opgetogen Varia-donateurs kreeg) groe peerden zich Ulli von Waldenhofen (Jo van Os senbruggen) en Siegfried Schiller (de heer L. W. Boeree). Het was mej. van Ossenbruggen's eerste groote rol" en zij heeft zich van de moeilijke op gave de ingenue te spelen zeer verdienstelijk ge kweten. Haar geroutineerde tegenspeler wist haar dikwijls over moeilijke passages heen te helpen, zoodat we uitstekende tafereeltjes in 1 en 2 van dit „love-team" zagen. En Varia heeft zeker in deze Ulli een veelbelovende kracht gevorj-ien. „Als je geld hebt ben je een Israëliet, als je arm bent ben je maar gewoon een Jood, zegt Meijer Rêisnagel ergens. Schiller was de Israëliet en Boeree heeft (dezen advocaat met alle distinctie aan déze juristen eigen, gespeeld. Hij bleef daarbij realiteit en was in zijn scènes als de minnaar, die alles wilde trotseeren, niet minder sterk dan in zijn spel met. zijn factotum en eersten boekhouder. Mevr. Boeree had (met de rol van mevr. Von Waldenhofen niet de minste moeite. Deze rol was tot in de finesses bestudeerd en zoodoende kon zij deze adellijke dame perfect weergeven. Dat de figuur van den gepensioneerden kapitein ter zee bij den heer Holtslag in goede handen was behoeft geen betoog. Ook dat liep gesmeerd. l/aat fkiiitakeu 't mooiste cadeau een paar prima HANDSCHOENEN Wollen Trui, Pullover of Slip over. Grootste keuze. }ak. de ti/aattfs HEERENMODEMAGAZIJNEN- IJMUIDEN - KANAALSTRAAT 46/48 Telefoon 4054. (Adv. Ingez. Med.) Mijnen dreven voor de kust. Tal van ontploffingen werden gehoord, tot zelfs in Beverwijk en Driehuis. Zooals wij gisteren reeds schreven, zijn, voort gedreven door den Westerstorm tal van mijnen op onze kust aangespoeld. Het gedeelte tusschen Noord- wijk en Caslricum kreeg zijn deel van deze zee monsters en de marine zal er een heel werk aan hebben om dat oorlogstuig onschadelijk te maken. Minstens vier of vijf zijn inmiddels reeds tot ont ploffing gebracht, wat tot ver in den omtrek werd gehoord. Vooral de eerste knal, tegen 12 uur, was zeer hevig. Uit Driehuis en Beverwijk informeerde men bij ons naar de oorzaak van deze ontploffing. De eerste mijnen, die werden opgeruimd, waren twee voor de haven drijvende monsters. Dit ge schiedde door marinepersoneel van de loodsboot af, welke even te voren door den binnenkomenden stoomtrawler Viking Bank IJM. 183 was gepraaid. In dén loop van den middag o.a. om kwart over drie en even na vier uur vernamen we nog eenige ontploffingen, zoodat de menschen die in de nabij heid van het strand wonen, een onrustigen middag hebben gehad. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft heden avond in de Gemeente-Concertzaal een concert on der leiding van Marinus Adam. De soliste is Hélène Ludolph, sopraan. Het programma luidt: Concerto Grosso nr. 23 Opus 16 nr. 12 in b-klein van George Friedrich Handel; een kamersymphonie voor 14 soloinstru menten en een sopraanstem, „De Chineesche fluit' genaamd, van Ernst Toch en na de pauze Gustav Mahler's Vierde Symphonie in G-groot met sopraan solo. DE HARINGVISSCHERIJ. Men meldt ons uit Sohevenïngen: Tengevolge van het ruwe weder zijn ook Dinsdagmiddag geen motorloggers van Seheveningen uit ter haringvis- scherij vertrokken. De schepen wachten beter weer af. Ook was er Dinsdagochtend geen aanvoer van versche visch uit zee. Te Seheveningen was Dinsdagochtend aan de markt de motorlogger SCH 399 van de reederij J- J. van der Toorn, met 19 last en ruim 100 kisten Versche haring. Te IJmuiden kwam Dinsdagochtend aan de imarkt de Scheveningsche motorlogger SCH 89. schipper Klaas Buis, met tien last haring in de tonnen en 450 kisten versche harins. De SCH 89 besomde voor de versche haring f 3750. Volgens radiografische berichten uit zee hebben sommige schepen vrij veel haring gevangen. De SCH 19 ving Dinsdagochtend 200 kantjes in de halve vleet. OM TE REPAREEREN. Het Nederlandsche vrachtmotorschip Union, dat ten gevolge van de stranding nabij Terschelling aanzienlijke schade bekwam aan het achterschip, roer en schroefraam, is, na de lading kolen te Am sterdam te hebben gelost, naar de werf van de firma A. Vuyk Zonen te Capelle a. d. IJsel ge sleept om de schade te herstellen. De reparatie- wertezaamheden zullen, naar wij vernemen, langen ttijd. in beslag nemen. DOOR STORMWEER OVERVALLEN. De beide Nederlandsche vrachtmotorschepen Friso en Niagara, welke in ballast van een Engel- sche haven op weg waren naar Harlingen, werden op de Noordzee door hevig stormweer overvallen. Mede in verband met het mijnengevaar bij de Noond-Hollandsche eilanden liepen beide schepen alhier binnen, vanwaar ze de reizen via Amster dam over het IJselmeer naar de haven van be stemming vervolgden. TANKMOTORSCHIP JAGUAR VERKOCHT. Het meer gemelde Noorsche tankmotorschip Jaguar dat eenige maanden geleden op den Oceaan tijdens vliegend stormweer in tweeën gebroken was, waarvan het achterschip bleef drijven en naar Amsterdam werd gesleept om aldaar op de werf een nieuw voorschip te laten aanbouwen, is thans ver kocht. De koopprijs bedroeg 4!<{. millioen Noorsche kronen. Eigenaar is thans de reefderij Yngvar Hvistendahl te Tönsberg. OPGEBRACHT. Het met een lading papier van Finland naar Velsen (Papierfabriek) op weg zijnde Finsche stoomschip Anton-H. is in de Oostzee door Duit- sche strijdkrachten aangehouden, welke het voor onderzoek naar een Duitsche haven opbrachten. Het eveneens naar een Nederlandsche haven bestemde Estlandsche stoomschip Marta werd op reis van Finland met een lading hout evenals bo vengenoemd schip door een Duitsohen oorlogsbo dem aangehouden en voor onderzoek naar Holte- aau opgebracht. Genoten hebben we van de creatie van mevr. Roza in een betrekkelijk ondergeschikt rolletje, dat deze geroutineerde actrice uitstekend weergaf. Zoo kan men eens zien hoe met een derde-plansrol ook succes te behalen valt en wat zulle een goede vertolking tot een gaaf geheel kan bijdragen. Wiepke in den persoon van A. J. L. van den Borg was een goed tegenspeler. De jonge garde van Varia, vertegenwoordigd door een prettig aandoenden Kurt (Dick Heere), een vlotte Hertha (Rie Bakkernes) en een beheersohten, ietwat stug- gen advocaat-concurrent van Ahrent (Harm Schoo- ne), gaf eveneens op loffelijke wijze acte de pré- sence. Evenals behoort bij hen Joop Dammers als het Poolsche Joodje, voor wiens typeering we niet willen nalaten hem ons compliment te brengen. Het is een ondankbare rol oogenschijnlijk, maar Dammers heeft er alles op gezet om het in zijn genre te typeeren. En een 10 voor rolkennis daar enboven. Een statige bediende in den persoon van den trouwen Variaspeler D. J. Bais completeerde deze uitvoering, die een uitstekende inzet van het nieu we seizoen is geweest en waarvoor Varia's wer kende leden menig dankbaar applausje in ont vangst hadden te nemen. Varia's eere-voorzitter, burgemeester Kwint, woonde met mevrouw Kwint deze uitvoering bij. TWEEDE FEESTAVOND VAN D. G. S. DE INSINGER BEWAARSCHOOL De Insinger Bewaarschool, waarin het militaire hospitaal was ondergebracht, is door de militairen vrijgegeven. Waar deze bewaarschool pas is onder gebracht in een nieuw huis aan de Burgemeester Rambonnetlaan, heeft het bestuur van de Hervorm de scholen besloten de Insingerbewaarschool voor- loopig beschikbaar te stellen voor de kinderen der vlak bij gelegen Marnixschool, welke thans in be slag genomen is. In genoemde bewaarschool komen vijf klassen, de andere twee worden ondergebracht in de Gereformeerde Kerk aan het Snelliusplein. De vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „Door Geloof Saamgebracht" heeft Maandag in gebouw „Cycloop" tot besluit van de viering van haar vier de lustrum een goed geslaagden feestavond gehou den voor leden, donateurs en vele belangstellenden, die de feestzaal tot de laatste plaats bezetten. De voorzitter, kapelaan P. J. Jans, opende dezen buitengewonen feestavond en zeide, dezen te moe ten beschouwen als 'n intiemen gezelligen avond na de officieele jubileumviering van de vorige week. Een speciaal welkom gold pastoor en mevrouw Mo- leman, de vertegenwoordiging van het kerkbestuur en den oud-voorzitter, den heer W. D. Wiljouw, die als één van de oude trouwe kennissen dezen avond toevallig kon bijwonen. Gelukwenschen waren nog ingekomen van de zustervereenigingen te Zaandam, Dordrecht en Hilversum. Kapelaan Jans merkte op, dat deze avond de laatste was, dien hij wegens zijn benoeming tot pastoor te Amsterdam, in het midden van D. G. S. doorbracht en releveerde hierbij den prettigen tijd, dien hij gedurende twee jaren als voorzitter onder de D. G. S.-ers had mogen ver toeven. Spr. wenschte den aanwezigen ten slotte een prettigen avond. De heer Job. v. d. Plas, de oudste donateur der vereeniging hield op dichterlijke wijze een prach tige herdenkingsrede, waarin opgenomen het ver- eenigingslied en het bondslied, wat zeer geappre cieerd werd en waarvoor de voorzitter den heer Van der Plas dankzegde. Vervolgens sprak pastoor Th. Moleman. Deze greep de gelegenheid aan om nu tot de jubileerende vereeniging hartelijke woorden te richten, waarbij hij getuigde van zijn groote belangstelling voor het werk der vereeniging om vervolgens zijn waardee ring uit te spreken jegens kapelaan Jans, de ver eeniging en het bestuur dat vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen. Noodig is, aldus pastoor Moleman, dat de jeugd paraat blijft, op dietijden, waarop de Kerk ons roept. Niet altijd is dat zoo. Spr. wenschte de ver eeniging van harte toe de grondslagen waarop D. G. S. staat te bewaren en verder nog steviger te grondvesten. Pastoor Moleman zeide ten slotte het zoo goed ge kozen devies der vereeniging ook in de komende jaren in eere te houden. Mej. A. van Pel, secretaresse, bood ten afscheid aan den voorzitter, kapelaan Jans, namens bestuur en leden der vereeniging met enkele welgemeende woorden van dank voor zijn werk een prachtige parapluiebak en nog enkele geschenken aan, wat kapelaan Jans in zijn dankbetuiging de opmerking deed maken, dat de bezitters van de regenschermen, die eventueel in dezen standaard zullen worden ge plaatst alle „vredestichters" mochten zijn. Het officieele gedeelte was hiermede geëindigd; het niet-officieele volgde nu. Het bestuur had voor dezen avond de bekende conferencier Jack Funny en zijn partnerin miss Ria Rita geëngageerd. Funny wist al direct de gewenschte stemming te krijgen met zijp liedjes en grappen uit een geheel nieuw repertoire; Miss Rita voerde ter afwisseling tap- dances uit. Ook de mondaccordeonclub „D. G. S.-Boys" liet zich niet onbetuigd. Zeer gewaardeerd werd de prachtig geslaagde solozang van den heer Chr. Broek. Er volgde een geanimeerd bal. PAPIERFABRIEKEN VAN GELDER ZONEN. In „Toenadering" lezen we over dit bedrijf en de arbeidersorganisaties het volgende: „Sinds geruimen tijd werd door de arbeiders, werkzaam in deze onderneming, Ibij de organisa ties aangedrongen op verbetering van de loonen in verband met de stijging der prijzen van de eerste levensbenoodigdheden. Daartoe was toen nog geen behoorlijke b aanwezig. Echter' is de positie nu wel wat veranderd. De indexcijfers spreken in dit opzicht nu een duide lijke taal. Einde October was de levensstandaard sinds Augustus met 5 pet. gestegen. Ook daarna zette de stijging door, al mogen wij dankbaar con- stateeren, dat de regeering al het mogelijke doet om onrechtvaardige duurte met kracht tegen te gaan. Dinsdag 21 November is met de directie gecon fereerd en werd de meening der arbeiders breed voerig uiteengezet. De argumenten behoeven wij niet te herhalen. Deze zijn bekend. Het resultaat was, dat de directie overweging toezegde en over enkele dagen haar beslissing zou mededeel en. Tegelijkertijd is gevraagd naar de pensionnee- ring Ider arbeiders. Zoo men weet zou de directie informeeren naar bestaande pensioenregelingen aan een aantal groote bedrijven en eveneens de kosten nagaan, welke aan het stichten van een pensioenfonds verbonden zijn. Ons werd gemeld, dat deze zaak door de oor logsomstandigheden wel eenige vertraging had ondervonden, maar dat kon worden verwacht, dat over niet al te langen tijd een bespreking over deze materie met een delegatie van de organisa ties (van eiken bond één man) zal kunnen plaats hebben. Dit is een zeer belangrijke aangelegenheid en wij verheugen er ons over, dat deze zaak toch voortgang heeft, al dient afgewacht te worden op welke wijze een regeling, welke rechtszekerheid heeft, kan worden getroffen". AANBESTEDING Bij de gehouden aanbesteding voor het aanbren gen van kantstrooken van klinkers langs de ver harding van de rijbaan van den weg AlkmaarDen Helder, onder de gemeenten Alkmaar, Bergen, Schoorl, Warmenhuizen en Zijpe, was laagste in- schrijfster de fa. H. Bunschoten en Zn., alhier met f 10.337. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. In onze gemeente Is een commissie gevormd voor den bloedtransfusiedienst, waarin behalve burge meester Vreugde zitting hebben de moeder-overste der verpleegzusters, dr. Meijer, S. v. d. Kolk als ver tegenwoordiger van het „Wit Gele Kruis". P. v. Tuinen, „Witte Kruis" en J. Meijen, Luchtbescher mingsdienst. Deze commissie roept vrijwilligers op zich in oorlogstijd beschikbaar te willen stellen voor den bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis. Hiervoor zijn vele personen, zoowel mannen als vrouwen noodig, die zich als bloedgevers beschik baar willen stellen. Voor den bloedgevers is er niet het minste gevaar of risico aan verbonden. Men kan zich opgeven op Maandag 11 De cember a.s. ten huize van den heer P. v. Tuinen, Marquettelaan 4, 's avonds van 7 tot 9 uur. PROVINCIALE STATEN. De Begrootingszittingch, Algemecne beschouwingen. Dinsdagmiddag twee uur werd de zitting der Proviciale Staten voortgezet. Drie moties van de Communistische Partij De leden van de Communistische fractie heb ben drie moties ingediend, namelijk één van de heeren Seegers c.s., wa.arin gevraagd wordt, wegens de voortdurende stijging van de kosten voor levensonderhoud te besluiten, de loonen en salarissen van het Provinciale personeel te ver- hoogen met een bijslag van 10 pet. en Gedepu teerde Staten uit te noodigen, zich tot de Re geering te wenden ten einde een toeslag van 20 pet. op de loonen der arbeiders, werkzaam in de met medewerking van de Provincie in uitvoe ring gebrachte werkverschaffing, te bewerk stelligen. De heeren C. Borst c.s. vragen te besluiten, de betaling van de verschuldigde rente der tuin dersvoorschotten en akkerbouw-voorschotten, verleend in 1931, ten laste van de Provincie af te wikkelen. De derde motie is weer van de heeren See g e r s c.s.; zij vragen daarin, Ged. Staten uit te noodigen, de berekening van het vastrecht-tarief voor waterlevering door het P. W. N. voor huis houdelijke doeleinden, zoodanig toe te passen, dat bij geen gebruik voor bedrijfsdoeleinden de bedrijfsruimte niet in aanmerking zal worden genomen. De heer Kooiman (V.D.) zegt, dat het nie mand zal verwonderen, als hij verklaart, dat hij zich met het beleid van Ged. Staten kan ver eenigen. Hij merkt op, dat door samenwerking veel schoons in deze provincie tot stand is ge bracht. Het doet hem dan ook genoegen, nog steeds den Commissaris der Koningin, die reeds de 50ste zitting heeft geopend, de vergaderingen te zien leiden. Hij bepleit steeds toenemender zorg voor de volksgezondheid, vooral Urineer onverhoopt ook ons land door de oorlogsramp zou worden getroffen. Hij vraagt er ook voor te willen zorgen, dat de leden steeds op de hoogte van den financieelen toestand der provincie worden gehouden en geeft in overweging, vooral niet te veel fondsen te vormen. De uitgaven moeten in het algemeen in de begrooting tot uiting worden gebracht. Daarom is hij ook tegen de instelling van een crisisfonds: dit kan alles heel gevoegelijk bij de begrooting behandeld worden. Hij hoopt, dat Ged. Staten met de meest mogelijke voortvarendheid verder zullen arbeiden. De heer Vlekke (N.S.B.) verwijt aan de S.D.AP., dat zij sinds 1918 steeds meer bekeerd is tot de bourgeoisie; ook gispt hij de commu nisten, dat zij zich democraten durven noe men. Spreker en de zijnen blijven nationaal- socialisten, die geen toenadering tot de com munisten zoeken. Hij handhaaft ook de bewe ring, dat de laatste verkiezing van Ged. Staten een „voorstelling" is geweest; volgens spreker was het geheim der stemming geschonden. Deze handelwijze noemt hij in flagranten strijd met wat men van democraten zou mogen verwach ten. Tot den heer Van der Waerden zegt spre ker, dat dit college van Ged. Staten in strijd met de Grondwet is gekozen, al wil hij er aan toevoegen, dat er figuren bij zijn, die hij gaarne in de nationaal-socialistische beweging zou zien (gelach). Aan de democratie verwijt hij onwaarachtigheid. Als hij het woord „democra tie" hoort, dan wordt hij er onpasselijk van. „Het is alles onwaarachtigheid, wat van de demo cratie afdruipt", zegt spreker. „Maar hierna komt nog een andere tijd De heer Van der Waerden: „Wat be doelt u daarmee? U moet niet in raadselen spreken." De heer Vlekke (voortgaande) merkt ten slotte op, dat een volgende verkiezing een heel anderen uitslag zal geven (Geroep: „Inderdaad!") De heer Vlekke (wijzende op Dr. Van der Waerden): „Dan zullen de arbeiders u uit de armen vallen! Dat hebt u in Amsterdam ge zien!" De heer He ilk er (R.K.) vindt de samen stelling van Ged. Staten heel normaal; in ieder geval is het geen staatsrechtelijk „monstrum", zegt spreker, zooals de heer Vlekke beweerd had. De heer Heilker acht de verkiezing van het col lege vólkernen grondwettelijk. Het is volgens de wet gekozen uit de Provinciale Staten en het is van leden, die toch den eed of de belofte heb ben afgelegd, onwaardig om bij de verkiezing van het college van Ged. Staten de vlucht te nemen, zooals de N.S.B.-leden hebben gedaan. Spreker citeert een werkje van professor Kranenburg om aan te toonen dat de verkiezing op de normale wijze heeft plaats gehad. „En professor Kranen burg is toch nog méér een man van gezag op dit gebied, dan de heer Vlekke en ik samen", zegt de heer Heilker. Komende tot de be grooting, prijst spreker het financieel beleid van het college; nu het onder zulke gansch andere omstandigheden moet werken, acht spreker be lastingverlaging niet onmogelijk. Hij hoopt, dat de werken van het Wegenplan spoedig succes vol ten einde zullen worden gebracht. Wat de werkverschaffing betreft; moet spreker de op merking maken, dat de loonen te laag zijn; de menschen houden niet voldoende geld voor de voeding over. Hij brengt echter hulde aan oud minister Romme, die buitengewoon veel voor de bestrijding van de werkloosheid heeft gedaan Spreker bestrijdt de motie-Seegers c.s., omdat de provincie geen zeggingschap over de loonen bij de werkverschaffing heeft. De heer Ru.stige (Chr. Hist.) zou gaarne willen dat de provincie de kosten van de arm lastige krankzinnigen geheel op zich nam, ten einde de gemeenten te ontlasten. Volgens hem laat de financieele draagkracht dit wel toe. De heer Meijer (S.D.A.P.) is tegen de motie-Seegers c.s. voor salarisverhooging. Dit moet eerst in het Georganiseerd Overleg worden gebracht. De heer Wolkers (C.D.U.) bespreekt ook de samenstelling van dit college. Hij:merkt op, dat zijn fractie, en dat spijt hem, niet was uit- genoodigd om het overleg bij te wonen, dat aan de samenstelling was voorafgegaan. Spreker was voorts van oordeel, dat te .weinig voor de be strijding der jeugdwerkloosheid wordt gedaan. Hij bepleit ook loonsverhooging, omdat de prij zen der levensmiddelen steedc hooger worden. Tenslotte verklaart hij zich tegen het subsidie aan het Concertgebouw-orkest, omdat dit voor slechts één omroepvereeniging speelt, waar mee een contract kon worden gesloten. De heer Saai (N.S.B.) meent, dat er te veel in de ruimte wordt gesproken. Er moeten betere levensvoorwaarden voor ons volk komen. Met de belangen van ons volk wordt door de ver schillende partijen gespot. Men moet werkelijk pogingen in het werk stellen om het Neder landsche volk uit het moeras te helpen. Het moest toch niet mogelijk zijn, dat de Engelschen de Hollandsche boter mogen koopen voor 55 cent per pond en dat onze landgenooten voor margarine 58 a 6>0 cent moeten betalen. Spre ker ontkent, dat de N.S.B. aan afbrekende poli tiek zou doen. De N.S.B. heeft juist de beharci- I ging van de belangen van ons volk als doel Zij wil in de eerste plaats de productie voor eigen volk bestemmen. Ook komt de heer Saai er tegen op dat aan de Nederlandsche paarden fokkerij te weinig subsidie wordt gegeven, Dit zou zich bij een conflict in Europa wel eer- nen wreken. Het bedrag van f 30.000 voor de* strijding van de tuberculose onder het;?**" oc.k wel te klein blijken te zijn. De heer De Kort (R.K.) besprak d€ plannen; hij wees speciaal op het belangd de provincie Noord-Holland. In cle provincie derland is men te dien opzichte al veel vil Een college van deskundigen en niet Ged, st? moet hierbij de leiding hebben. De heer Borst (comm.) bepleit aannew van de door hem en zijn fractiegenooten o diende motie inzake de betaling van d«C?s schuldigde rente der tuinders- en akkefj* voorschotten. De heer Klaas de Vries (V.D.) heefta mvl-ionfY^ swni' rIe» tAG-7Qfrnin rr „riv, ZlCh L.lintJ verheugd over de toezegging van om het verleenen van subsidies nog eenuT""" herzien. Speciaal bepleit spreker, hierbij d5T seIk0 dacht aan de leeszalen te schenken. ««-«m De heer De Roos (S.D.A.P.) onl .j lilM voor (fziêi geneeskundig schooltoezicht, dat zal worden, als dit meer financieel wordt, dan dat het door de provincie overgenomen. De heer Hoogland (S.D.A.P.) intensieve behartiging van de belangen van? verwaarloosde kind en bepleit verhoor <:nd( van het subsidie voor nijverheidsonderwijs'-'^ ^ee zalen en vele andere cultureele zaken. Te ruim zes uur wordt de vergadering verfo^ (degei tot Woensdagmorgen. ;:c;ati Hoog water in den polder. rsnei alles De hevige regenval van de laatste dagen heeft t»v do' in den polder veel overlast veroorzaakt. De ij ctlitrf rijen grenzende aan de spoorlijn bij den Pruimende liin zijn voor een groot gedeelte overstroomd. Hierbij t ook een gedeelte van de Munnikenwei dat vf Beynes werd aangekocht. Ook aan den ajfleren b- - van den spoorweg bij den St. Aagtendijk staan a. deelten weiland onder water. Voor de honderco meeuwen zijn op het oogenblik de binnen2eetjes waar eldorado. d. Geer en A. Th. Stuifzand te Lelden De uitvoering van het rioleeringsplan. Aanbesteding van het vijfde bestek. Wederom is voor de rioleering een aanbesteding» houden. Deze aanbesteding betrof de uitvoering vi het vi.jfde bestek van het rioleeringsplan, het maki en wegbreken van rioleeringen met bijkomende wt ken in de Vondellaan, Duinwijklaan en in den AL marschenweg vanaf het Meerensteinplein tot de Mae. ten van Heemskerkstraat. De aanbesteding had den volgenden uitslag: 1. Commanditaire Vennootschap Utiliteitsbouw „Bloemendaal" M. C. Bolsenbroek te Bloemendal f 51300; L. P. f 51360; N.V. van Spluder's Aannemings- en Handd Maatschappij te Ridderkerk f 51490; N.V. Visser en Smit's Aanneming Maatschap te Papendrecht f 51610; 5. M. C. Huibrechts te Alkmaar f 52970; 6. Aannemings-Maatschappij de Moei en Hermes ie Allernaar f 53800; 7. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, Ams:e dam f 55000. De gunning is nog niet geschied. Inlichtingen over kostwinners vergoeding. De Beverwijksche Bestuurdersbond heeft een coi missie gevormd, belast met het verstrekken van in lichtingen aan modern georganiseerden over de kost winnersvergoeding. Tot secretaris van deze commissie is benoemd de heer J. Comis, Stumphlusstraat 25. Op de Dinsdagavonden van 7.308.30 uur kunnen belanghebbenden aan dit adres de gewenschte inio:« maties bekomen. De ringwedstrijden van Hercules. Spannende strijd om de punten. De Christelijke Gymnastiekvereniging „Hercules* organiseerde gisteravond in het Gymnastieklokul aan het C. H. Moensplein ringwedstrijden voor ring Amsterdam van het Ned. Chr. Gymnastiekver- bond. De deelnemende vereenigingen waren D.E.V. uit Amsterdam, Kracht en Vlugheid uit Haarlem, D.O.K. uit Wormerveer en Hercules. De wedstrijd leiding berustte bij den heer C. P. Nieuwenweg, di recteur van „Hercules". De jury bestond uit Mej, Spruyt van Beverwijk en de heeren Mi edema. Mini Hut, Van Drunen en Bank allen gymnastiekleerarwi M.O. uit Haarlem. De voorzitter de heer J. Tabak heette de aanwezigen welkom waarna hij voorging in gebed. Hierna was het woord aan den leider den Nieuwenweg die nog eenige mededeelingen betref fende de wedstrijden deed. Vervolgens werd aanvang met de wedstrijden gemaakt. De damos werkten aan de brug, paard en ringen, terwijl de heeren op rek, ringen, brug en bok uitkwamen. De deelnemende vereenigingen waren onderverdeeld In groepen van drie, die voor een eersten prijs een totaal van 96 punten moesten bereiken, voor een tweeden prijs 84—95 punten en voor een derden prijs 72-33 punten. De uitslagen waren: Dames D.E.V.: groep 1. punten, groep 2. 80 punten, groep 3. 83 3/4 punt, groep 4. 78 1/4 punt, groep 5. 90 punten. D.O.K.: Groep 1. 93 punten, groep 2. 86 3/4 punt, groep 3. 83 pnt., groep 4. 761/4 pnt, groep 5. 701/4 punt. Kracht en Vlugheid: Groep 1. 95 3/4 punten, groep (onvolledig) 48 punten, groep 3. 871/4 punt. Hercules: Groep 1. 89 3/4 pnt, groep 2. 913/4 pnt, groep 3. 85 1/2 pnt., groep 4. 86 1/2 pnt, groep 5 volledig) 42 punten. Na het zingen van het Bondslied sloot de heer Tabak den avond met een woord van dank aan den heer Nieuwenweg en aan de jury-leden, alsmede aan allen die hadden medegewerkt om deze wedstrijden te doen slagen. Toeslag op den sleun gev De plaatselijke vakcentrales, met name de Bever wijksche Bestuurdersbond, de R. K. Volksbond, d" Christelijke Besturenbond en het Plaatselijk Ar- beids Secretariaat hebben in een adres aan B, en W. verzocht te willen bevorderen, dat hier ter plaatse, evenals onlangs te Velsen is geschied, aan de werk- loozen, die geen overgangstoeslag op de huishuren ontvangen, een toeslag op den steun wordt toege* kend. öedi Éöüs ijosil ic.ee NICOLAAS-WEDSTRIJD VAN 'T KARPERTJE. ST. Het vischcollege ,,'t Karpertje" zal op Zondag 3 December in zijn vischwater de Tolvaart een St- Nicolaas-wedstrijd houden. De visschers vertrekken Zondagmorgen te 7 uur vanaf het clubhuis cal* „De Vriendschap" aan den Alkmaarschenweg- Concert van „Vox Humana". Het Christelijk Gemengd Koor „Vox Humana dirigent de heer P. J. Potgieser. geeft Vrijdagavonn een concert in het Ned. Herv. VereenigingsgeöojJW in de Oosterwykstraat. Solistische medewerking aan dit concert verleenen mej. Tine Muys, sopraa0 en de heeren Fred. Leidner, altviool en P- <1- gxeser, piano.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2