IJmuider Courant Russische troepen over de Finsche grens GEMINI EMIEP! Fa. Glas Smaken- IFF DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaaive op Zon- en Feestdagen tyanutaiyen leeds tuchtaiaxm te dtets'mki Vijf bommen op vliegveld. Regeering vraagt 100 millioen „Ave Hlatia* tenlttouw kwant... De K.N V.B. 50 jaar St. Nicolaas inkoopen Sint Hkoêaas tadeaux Het onze e!aia$es Bloemenvuilnis. jAARCANC NO. 26 Uigave Lourens Coster, Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. l5traat 93, Haarlem, Telefoon 10724, Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos „enomen In de Kennemer Courant. mulder jelefoon Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 30 NOVEMBER 1939 Abonnementen pei week /0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De pijl wijst de landengte van Karelië aan, LONDEN, 30 November (Reuter) Uit Helsinki wordt vernomen dat Russische troepen vanmorgen om kwart over negen de Finsche grens overgetrokken zijn. De inval ge- gchiedde op verschillende punten van de landengte van Karelië. Om streeks denzelfden tijd werd te Helsinki luchtalarm gegeven. Drie Russische vliegtuigen vlogen op groote hoogte boven het district Paasila. Later vloog een groote Russische bommenwerper op tame lijk geringe hoogte boven de hoofdstad. Dit vliegtuig verdween boven de Finsche Golf. Het Finsche afweergeschut kwam geducht in actie. De komst der vliegtuigen bracht eenige verwarring teweeg, daar duizenden bin nenshuis of in parken bescherming zochten. Van het grensstation Terijoki wordt gemeld, dat de Russen het vuur hier geopend zouden hebben. Het Finsche telegraafagentschap publiceert een bericht, volgens hetwelk Sovjet-Russische vliegtuigen boven het vliegveld Malm, bü Hel sinki, vijf kleine bommen zouden hebben uit geworpen, die evenwel geen groote schade zouden hebben aangericht. Tegen 10 uur vlogen tientallen vliegtuigen bij de Finsche kust boven zee. Deze vliegtuigen hebben eenige bommen uit geworpen boven Wiborg, waar op drie plaatsen brand ontstond. De industriestad Vudski werd door eenige Russische vliegtuigen gebombar deerd, met name in de buurt van het zieken huis. Om elf urn* vanochtend hebben vier Rus sische vliegtuigen boven de haven van Hel sinki gevlogen. Zij werden door batterijen van de kustverdediging beschoten, doch niet ge troffen. Vamelsuu, op de landengte van Karelië, werd van de zeezijde, waarschijnlijk uit Kroon- tad, gebombardeerd. Gemeld wordt, dat artillerie aan beide zijden (i actie is bij Kivinebb (Karelië). buitengewoon crediet van Foor aankoop van voedings middelen. Ingediend, is een. wetsontwerp tot verhooging van hét tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939. (buitengewoon crediet). Bij de wet van 6 September 1939 werd een bui tengewoon crediet van f 60.000.000 toegestaan tot liét doen van uitgaven ten behoeve van de voor ziening van de Nederlandsche volkshuishouding met voedingsmiddelen voor mensch en dier en grondstoffen voor deindustrie. .Met behulp van dit crediet zijn inmiddels voor rekening van de regee- nng belangrijke hoeveelheden producten, in het bij zonder ten behoeve van de voedselvoorziening, in het buitenland aangekocht. Voorts is door de regee ring een aanvang gemaakt met den aankoop van d® binhenlandschen oogst' van akkerbouwproduc ten. Door deze aankoopen is het toegestane cre dit ad f 60.000.009 thans uitgeput. De ontwikkeling yan den politieken toestand tn Europa en de daaruit voortvloeiende ge varen voor de regelmatige voorziening van de Nederlandsche volkshuishouding met de benoo- d'gde producten en grondstoffen maken het noodzakelijk deze aankoopen zoowel in het bin nenland als in het buitenland voort te zetten. Do ministers van economische zaken en van financiën zien zich derhalve genoopt voor te stellen, het reeds toegestane crediet te ver bogen en wel in verband met de reeds voor noemde aankoopen met een bedrag van f 1QO.OOO.OOO. De aangevraagde gelden zullen, in hoofdzaak als nnancieringscrediet hebben te dienen. Ook zijn tien Russische vliegtuigen boven Sveaborg, een versterking van Helsinki, ver schenen. Men heeft geconstateerd, dat boven de arbeiders wijk van Helsinki Sournaes, pamfletten werden uitgeworpen. In Suojaervi hebben de Russen een gebied bezet, dat zich uitstrekt in de buurt van Hyrsylae tot de Russische grens. Over het luchtalarm in Helsinki méldt Reuter dat in een groot gedeelte der stad de trams stil hielden. Het publiek bleef op straat en er waren geen tee kenen van een paniekstemming. Het post- en telegraafkantoor werd voor langer dan een uur gesloten. Het ging weer open toen het signaal was gegeven, dat het gevaar was geweken. delijk beeld te geven van de mogelijkheden van de spelers op de verschillende plaatsen. Het elftal dat Zondag 10 December naar.ons land komt, zal op 7 December voor het laatst gezamenlijk oefenen De Belgische regeering' heeft bekend gemaakt dat er op 9, 10 en li December groote faciliteiten zullen worden verleend voor het overschrijden van de grens naar Nederland. Volgens een mededeeling aan de Tel. zal het Belgisch elftal vermoedelijk als volgt worden samengesteld: Doel: De Raedt. Achter: Paveriek en Van Caelenbergh. Midden: Van Alphen, Gommers en Henry. Vóór: Fiévez, voorhoof, Van Craen, Ray mond Braine en Buyle. Nog een Engelsch schip gezonken. LONDEN, 30 November (Reuter-A.N.P.) officieren en verdere leden der bemanning van het te Liverpool thuisbehoorende stoomschip „Ionian" (3000 ton), welk schip Woensdag aan de Oostkust van Engeland is gezonken, zijn door een oorlogschip in een haven aan de Noord- Oostkust aan wal gezet. Er zijn geen dooden te betreuren, doch twee leden der bemanning zijn niet ernstig gewond. A vanaf VRIJDAG A.S. eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE, twee der grootste films van de wereldproductie in één programma. I. Het schitterende Müziekfilm- werk met de unieke onovertrefba re stem van den phenomenalen kunstenaar BEN1AMINO GIGU. (Pépé Ie Moko) JUL1EN DUVIVIER'S meesterwerk staat op een peil, dat nog nooit eerder bereikt werd. (Lumina-film)- (Adv ingez Med.) VOETBAL. De heer W. J. H. Muiier vertelt. Receptie op 2 December. Op 8 December a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de Koninklijke Nederlandsche Voetbalhond (toen onder een anderen naam), werdt opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal het bestuur van den K.N.V.B. op 2 December een receptie houden; op 10 December wordt zooals men weet, een jubileumwedstrijd tegen België gespeeld. Vier voorzitter heeft de bond in deze halve eeuw gehad, clie hun stempel drukten op de ontwikkeling der organisatie. Het zijn de heeren W. J. H. Muiier (1889—1892), Jasper Warner (1897—1919), ir. J. W. Kips (1919—1930) en dr. D. J. van Prooye (19301939). Een redacteur van het A.N.P. heeft een on derhoudt gehad met den heer W. J. H. Muiier, op wiens initiatief in 1889 de Voetbalbond werd opgericht; tien jaar daarvóór had hij reeds de oudste club van ons land H.F.C. gesticht. zMulier volgt het huidige voetbal nog met in- tensiéve belangstelling. Hij vertelt van die eerste periode, een periode van strijd om tegenstanders tot voorstanders te maken. NEDERLAND-BELGIË. De Belgische spelers trainen. Woensdagmiddag zijn in verband met den wedstrijd tegen Nederland op 10 December te Rotterdam, op het terrein van de Sporting Club Anderlecht te Antwerpen de spelers, die hiervoor zijn uitgenoodigd, bijeengekomen voor de eerste training. Van de 26 spelers die gekozen waren konden Stijnen (Olympic), Heyman (Olympic), Isem- borghs (Beerschot), die een blessure had opge- loopen tijdens den wedstijd van Beerschot tegen Union St.-Gilloise, en Van Alpheri, die in het huwelijk trad, niet aanwezig zijn. De spelers werden in een onderlingen wedstrijd geoefend door den heer Goetinck, die telkens wijzigingen aanbracht om aan de keuze-connmis- sie welke volledig tegenwoordig was, een dui- verschillen wel maar de mooiste cadeautjes zien anderen ook. Wacht daarom niette lang met uw W. J. H. Muiier. Hij spreekt over zijn bezoeken bij ministers enz.; van de moeilijkheden om geestelijken en mi litaire autoriteiten te overtuigen van het goede voor jonge menschen van het sportleven in de buitenlucht. De propaganda bij leger- en marine autoriteiten is zeer belangrijk geweest, want de soldaten zijn het z.i. eigenlijk geweest, die na hun oefentijd het voetbal ook in hun woon plaats gingen spelen en daardoor het spel sterk verbreid hebben. Voor den heer Muiier was het jongste arrest V©1 ,ïfco° gde Lees1 :Uê*e- Krijgt U door een CADEAU uit ELZER'S HEERENMODEHUIS, ZEEWEG 78 I3MUIDEN-OOST. GROOTSTE SPECtAALZAAK TER PLAATSE! (Adv. ingez Mea.j Hoog water in Limburg De Maas is op vele plaatsen abnormaal buiten baar oevers getreden. Bij Roermond is deze rivier over grooten afstand met de Roer samengevloeid Het woonwagenkamp te Roermond is tengevolge van de hevige overstroomingen geheel geïsoleerd. Het water in de voorstad St. Jacob stroomt reeds over den weg Ameublementen Dressoirs Theemeubelen Boekenkasten Radiotafels Slaapkamers Old Finish Eetkamers Schilderijen Kapstokken Tijdschriftenbakken Spiegels Schrijfbureaux WIJ GEVEN CADEAUXÜ Kalverstr. 11-21, IJmuiden-O. (Adv. Ingez. Med.) van den Hoogen raad inzake het voetballen op Zondag een groote teleurstelling, een teruggang tot een tijd, waarvan hij meende, dat deze reeds overwonnen was. Tevergeefs heeft hij gehoopt, dat er na hem nog eens een commissie zou komen met het doel de regeering te overtuigen dat niet alles over één kam kan worden ge schoren, want voetbal is geen publieke vermake lijkheid alleen. Zoo maakt de oprichter van den voetbalbond, thans eere-voorzitter van den K. N. V. B., steeds vergelijkingen met vroeger en nu. Hij heeft de laatste vijftien jaren kunnen constateeren en er op gewezen, dat de innerlijk beschaafde jongens en dat kunnen jongens zijn uit alle standen zich afwenden van voetbal. De ouders zijn huiverig, hun kinderen bloot te stellen aan eventueel' lichamelijk letsel. Athletiek is te veel bijzaak. Dat is zijn diepere kijk op de huidige voetbalwereld, wanneer hij onbarmhartig te keer gaat tegen gevaarlijk spel of de vaak smadelijke behandeling van scheids rechters door het publiek. Men heeft er, volgens Muiier, voor te zorgen, dat misdadig spel voor goed van het veld verdwijnt; geen maatregel daarvoor kan streng genoeg zijn. De scheids rechters dienen in alle opzichten beveiligd te worden. Ongetwijfeld zal de veelzijdige man, die Muiier is, bij het aanstaand jubileum van den bond op een wijze, zooals hij dat alleen ziet en kan doen, getuigen van zijn liefde voor de meest verbreide sport, het voetbal. (Nu Engeland zijn grenzen voor Nederlandsche bloemen heeft ge sloten, is meer dan de helft der seringen, aangevoerd op de veiling te Aalsmeer, onverkocht gebleven en naar de vuilnisbelt gebracht.) Een overvloed van nare dingen Wordt ons van dag tot dag verteld, En daartoe hooren ook seringen Geworpen op de vuilnisbelt. Zoo'n nieuwtje kan ons niet ontstellen, Zooals een ramp op zee dat doet, Waarbij veel dooden zijn te tellen, Soms van ons Nederlandsche bloed. Het kan ons niet de rilling geven. Die door een bom veroorzaakt wordt, Met menschen hi den dood gedreven En huizen die zijn ingestort. Er is, als je wilt vergelijken, Veel smartlijke vernietiging, Als je het nuchter gaat bekijken Is een sering maar een sering. Die blijft door alles rustig groeien, Dezelfde plant zal op den duur, Opnieuw en even feestlijk bloeien, Dank zij de teelt en de natuur. Maar, afgezien van mededoogen Voor 't nadeel, dat de kweeker had, Wordt toch je hart ook nog bewogen, Doet dat berichtje je nog wat. Als een symbool in deze tijden Van nijd en nooden en geweld, Waarvan de wereld heeft te lijden Is: bloemen oo de vuilnisbelt. P. GASUS.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1