IJmuider Courant WAPENSTILSTAND Zoekt m DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN )e Aanval op Finland. Voetbaljubileum. tusschen Rusland en Finland verwacht. Nieuwe Finsche regeering wordt heden gevormd Dreigde Rusland met totale verwoesting? TRITAX Zware bombardementen. Inlijving dienstplichtigen Roosevelt doet een beroep op Moskou en Helsinki. J8 JAARGANG NO. 27 ,gjVe Lourens Coster, Maatschappij voof iJ|3nl.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. piraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau ,flU|dei Courant: Kennemerlaan 42, ITmuiden, lefoon 5301Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos lenomen i i in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directiei P. W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer. ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Donderdagmorgen is gebleken dat de Russen aanval op Finland zijn begonnen. Ook dit feil schijnt dus tot een tragedie te moeten ,jM en het noodlot, dat zich voltrekt aan alle' jjelne staten die uit de ramp van den wereld oog onstaan zijn dreigt ook het kleine «he volk te treffen. 'jjet ontstaan van de Finsche republiek kan erigens door niemand met de ellenden van het =rdrag van Versailles vereenzelvigd worden. 3nt daar had het niets mee te maken. Finland jid niet in 1919, maar reeds in 1917 onafhanke- Toen de oorlog het uitbreken der Russische Ijlutie: veroorzaakt, of laat mij liever zeggen: 'E ast had scheidde Finland zich in dat jaar Rusland af. Op 6 December 1917 riep de üorzitfcer van den Senaat, Svinhufvud, de onaf- gelijkheid des lands uit. Daar volgde burger- «jlog op: strijd tusschen de roode gardes, die de jetatuur van het proletariaat wilden en Russisch Jjind waren en de witte gardes, die de burgerij -rtegenwoordigden en zich Duitsch gezind toon- '«n. De witten overwonnen binnen vijf maanden, niet zonder hulp van Duitschland en in Jel 1918 werden Svinhufvud tot regent en prins rei von Hessen tot koning uitgeroepen. Maar overwinning der geallieerden in den wereld- iorlog voorkwam een Duitsche overheersching. Let koningschap van den Duitschen prins ver- ffzenlijkte zich evenmin. In Juli 1919 nam de r een republikeinsche constitutie aan en ^October 1920 werd de Vrede van Tartu, met de Sovjet-Unie gesloten, later gevolgd door het non- -verdrag, dat dezer dagen door de Rus- sèn werd opgezegd. Van alle kleine staten die uit den wereldoorlog geboren of herboren werden heeft Finland wel de gelukkigste en krachtigste ontwikkeling gehad. Die vond natuurlijk haar oorzaak in het Finsche volkskarakter. Het kleine volk van 4 millioen [leien in zijn groote land met de tallooze meren (tienmaal zoo groot als Nederland) bewees, de- stoere volharding, arbeidslust en onder veest te bezitten die Noren, Zweden en Denen kenmerkt. Dat er kracht en zelfbewust- njnin die Noordelijke volken leven heeft de heele gereid moeten erkennen. Wij Nederlanders, wier volkskarakter gehard is in den strijd tegen de zullen geneigd zijn dit te verklaren uit den strijd der Noordelijken tegen hun grimmig kli maat Dat geldt voor de Finnen nog meer dan voorde anderen: zij leven gedurende het grootste is jaars in barre koude, gelukkig zelfbestuur heeft hun in twintig Jaar tijds meer sympathie dan afgunst in de we reld doen oogsten, hetgeen ook wat zegt voor hun volkskarakter. Hun toekomst scheen verzekerd Duitschland de macht in het Oosten aan de Russen „overdeed". Maar de Finnen zijn niet zwaartillend van aard. Nadat de Baltische repu- Russische vazalstaten waren geworden itegohnen zij de onderhandelingen, waartoe Mos; hen uitnoodigde en die uitsluitend Russische angens golden, met moed en hoop. Het duurde nog even eer zij tot mobilisatie besloten en een beroep op hun Scandinavische buren en op de ïpathie van andere landen deden. En de lange ir der onderhandelingen gaf hoop voor hen. Russen schenen vooral te aarzelen om gewa penderhand op te treden omdat zij daardoor de In liet Westen elkaar „belegerende" grootmach- wakker zouden maken ten aanzien van het Russische gevaar, dat ook hen bedreigt als zij fikaar en daarmee zichzelf uitputten. Evenwel hield Rusland vast aan eischen, met name betreffende een voor Finland gevaarlijken ruil van grondgebied en de vestiging van een Russische vlootbasis, die de Finsche onafhanke lijkheid te zeer bedreigden. Tenslotte werden de onderhandelingen afgebroken volgens de Fin nen: opgeschort en eenige dagen geleden begon Rusland van dik hout planken te zagen. Het non agressie-verdrag werd opgezegd, de diplomatieke betrekkingen werden verbroken en het vanouds bekende grensincident kwam op de proppen. Eenige weken geleden beweerde Molotof dat de Russische natie (tellend 170 millioen menschen) zich door de Finsche (4 millioen) bedreigd voelde cit de wereld glimlachte. De vondsten der staats- propaganda hebben haar grenzen zelfs bij de zoo goedgeloovige massa. Over het grensincident glimlachte men niet meer. Het hield een te som bere voorspelling in. Maar moet men het geloo- ven?.... dat de Finsche artillerie aan de grens paar dagen geleden zoo maar eens op de Rus een zou zijn gaan schieten? Och kom. Geen klein staatje, dat grenst aan een grooten buurman en de tegenstelling is hier wel geweldiger dan ooit tevoren zou immers tot zulk een zotte provo catie overgaan! De Finnen ontkenden deze po ging tot zelfmoord dan ook beslist en verklaarden hunnerzijds dat er alleen aan de Russische zijde her grens geschoten was. Daar had men blijkbaar oefeningen met mortieren gehouden. Zij zonden een nota, zooals kleine naties dat dan plegen te hoen. Een nota, die binnen een rechtsgebied een belangrijk stuk van overtuigingzou zijn. Maar Mei-nationaal heerscht anarchie. Donderdagmorgen zijin daarop de tijdingen gnan binnenstroomen over een Russischen aan- val op Finland. Al dit nieuws beantwoordde Moskou aanvan kelijk met te doen alsof het van niets wist. Het kon die dingen niet bevestigen. En inmiddels is andere factor in het spel gekomen: de zaakgelastigde der Vereenigde Staten te Mos kou, Walter Thurston, heeft gisternacht aan den Volkscommissaris van Buitenlandsche Za'ken der Sovjet-Unie, Potemkin, de goede diensten van President Roosevelt aangeboden om het Rus- elsch-Pinschegeschil tot vredelievende oplossing ie brengen. Zal dit het Finsche volk redding brengen? Mis ken zit er nog een kans in. Grootmachten zijn (De Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond zal dezer dagen een halve eeuw bestaan). Duizendtallen jonge helden Van het spel van bal en net, Ridders van de voetbalvelden, Dansers in het voetbal-let, Komen strakjes aanmarcheeren Om den gouden Voetbalbond Op den grooten dag te eeren Dat hij vijftig jaar bestond. Ongetelde enthousiasten, Trouwe kijkers aan de lijn, Willen hooggestemde gasten Op de bondsreceptie zijn.' Heel een berg, een zee van bloemen, Een nog nooit vertoond gezicht, Zal het groote bondswerk roemen, In een halve eeuw verricht Nou, u zult naar 'k vrees niet lezen, Dat het zoo ook is gegaan, Maar 't moest eigenlijk zoo wezen, Bij dit gouden bondsbestaan. En de vele duizendtallen. Die in dezen barren tijd Elke week hun stem doen schallen Voor hun helden in den strijd, Mochten wel hun plicht beseffen, Bij dit gouden jubilé, Door in juichkoor aan te heffen* Leve de K. N. V. B.i voorzichtig met andere grootmachten, zooals iedereen weet. Veel hangt af van de termen waar in Thurston het aanbod heeft „toegelicht", om het zoo maar te noemen. Mogelijk is er dus nog een levenskans voor de Finnen. Moeten zij een werkelijken oorlog tegen Rusland voeren, zetten de aanvallen van Donderdagmorgen zich voort, dan is hun lot natuurlijk bij voorbaat bezegeld tegen een dergelijke vervaarlijke overmacht. Wie dan volgt? In Zwedens hoofdstad zal men daaromtrent geen vroolijke gedachten koesteren. Wat lijkt het al lang geleden dat Hitier ver klaarde en hij deed het toch zooveel jaren lang dat hij Europa tegen de macht van het bolsje wisme zou beveiligen! Misschien heeft Amerika gedreigd met het af breken van alle handelsbetrekkingen met de Sovjets. Maar daar is nog niets van bekend. Thans zou sprake zijn van een Russisch ultima tum, waaringedreigd zou worden .Helsinki te bomibardeeren, waarop de Finnen een nieuwe regeering hebben gevormd, welke bereidheid tot onderhandelen zou toonen. R. P. Voetganger stak onvoorzichtig over. Door aanrijding met motorrijder ernstig gewond. Donderdag vertoefde de 48-jarige heer W. Wes- sels uit Utrecht in de hoofdstad. Hij liep op "de Prins Hendrikkade en wilde oversteken op. hét moment dat een motorrijder naderde. De heer W. weifelde bij het oversteken en liep ëerst vooruit, en daarna weer achteruit, - met het gevolg dat de motorrij der hem aanreed. Beiden vielen. De motorrijder kwam er goed af, doch de ander was er ernstig aan toe. De heer W. had een groote hoofdwonde en een zware hersenschudding. KOPENHAGEN, 1 December - (Reuter-A.N.P.). Uit Helsinki wordt vernomen, dat vandaag een nieuwe Finsche re geering wordt gevormd, waarin Kivimaki minister van buitenland sche zaken zal worden. De nieuwe regeering zal waarschijnlijk vandaag nog onderhande lingen met de Sovjets beginnen, nadat een wapenstilstand zal zijn tot stand gebracht. Tanner, de socialistische minister van financiën, zal het nieuwe kabinet vormen. Kivimaki is van December 1932 tot October 1936, minister-presi dent geweest. Hij is jurist en stichter der Universiteit van Abö. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken is 53 jaren. Een Havas-bericht uit Helsinki meldt, dat de Finsche regeering Moskou heeft doen weten, dat het kabinet-Cajander afgetreden is. HELSINKI, 1 December (Reuter). Een niet-bevestigd bericht meldt, dat Rusland een ultimatum ge richt heeft tot Finland. Dit ultimatum zou hierop neerkomen, dat, tenzij Finland alle Sov jet-Russische eischen vóór hedennacht drie uur zou hebben ingewil ligd, het land verwoest zou worden. Vannacht om twee uur was het parlement, dat Donderdagavond om acht uur was bijeengekomen, nog in vergadering bijeen. Vanaf heden is de GEVESTIGD op den Velserweg 22 te Beverwijk, tegen over het station. Ons TELEFOONNUMMER BLIJFT U belt en wij komen (Adv. Ingez. MedJ Op pag. 5 vindt men de bijzonderheden over de zware bombardementen, waaronder Hel sinki en andere Finsche plaatsen Donderdag hebben geleden. In de Finsche hoofdstad wer den 40 personen gedood en 120 gewond. Volgens vanochtend uit Terijoki op de landeng te van Karelië ontvangen berichten worden daar .hevige gevechten geleverd. De Russen vallen ihet zware artillerie en vliegtuigen voortdurend de Finsche vérdedigingslinies aan. Toch hebben de Finnen opeenvolgende aanvallen der stoottroepen afgeslagen. Volgens een bericht uit Helsinki zou van- oehténd om negen uur Finschen tijd in de Fin sche hoofdstad opnieuw luchtalarm zijn gege ven.. Men weet niet, of de stad gebombardeerd is- De Zweedsche bladen melden, dat ook de ha ven van Petsamvo Donderdag door Russische vliegtuigen werd gebombardeerd. a staan: SHAWLS HANDSCHOENEN enz. OVERHEMDEN - DASSEN - Cl 7CB)C HEEREN MODEHUIS E.LALR 9 ZEEWEG 78, IJMUIDEN-O. brengt hierin DE GROOTSTE SORTEERING! (Adv. ingez. Medj gondelvaart door de stralen van Borgharen in Limburg, welke door de over- stroomlng van de Maas frt riviertjes herschapen zijn De Regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om de volgende ploe gen dienstplichtigen van de lichting 1940 in te lijven op de hierna vermelde datums. 1. Officiersopleiding. Inlijving op 5 Februari 1940; infanterie, inbe grepen het regiment grenadiers, het regiment jagers en militaire administratie, ploegen 1 en 2; wielrijders; bereden artillerie, beredenen; onbe reden artillerie, met uitzondering van den artil lerie-triangulatie- en den artillerie-weerdiensfc; cavalerie. Inlijving op 6 Augustus 1940: bataljon genees kundige troepen, veterinaire dienst; le, 2e en 3e regiment genietroepenartillerie-triangulatie- dienst. Inlijving op 2 September 1940: korps ponton niers en tropedisteri. Inlijving op 1 October 1940: korps motordienst, luchtvaarttroepen en artillerie-weerdienst. 2. Opleiding tot onderofficier-administrateur. Inlijving op 6 Mei 1940: alle korpsen, ploeg 1. 3. Overigen. Inlijving op 5 Februari 1940: regimenten infan terie, inbegrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers, ploeg 2. Inlijving 15 Januari 1940: 4e regiment huzaren (geen paarden-oppassers en -verzorgers). Dienstplichtigen van de hiervóór vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Januari geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrij stelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den bur gemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moefc de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het. verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgege ven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. De afgetreden Finsche premier Cajander. WASHINGTON, 1 December (Reuter- A.N.P.) President Roosvelt heeft een bood schap gezonden aan Rusland en Finland, waarin hij er bij deze landen o.p aandringt niet hun toevlucht te zoeken tot „onmen- schelijke barbaarschheid", door de bombar deering der burgerbevolking uit de lucht. De diplomatieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten hebben de boodschap overhandigd te Moskou en Helsinki, nadat berichten waren ontvangen over de boan- bardeering van Helsinki. De boodschap van president Roosevelt aan Moskou en Helsinki is bijna gelijkluidend aan die, welke indertijd aan Groot-Brittannië, en Duitschland weird gezonden. Zij luidt: De meedoogenlooze bombar deering uit de lucht van burgers in niet versterkte bevolkingscentra tijdens vijandelijkheden, welke in verschillende deelen der aarde in de laatste paar jaren heb ben gewoed hetgeen geleid heeft tot de verminking en dood van duizenden mannen, vrouwen en kinderen zonder verdediging heeft de harten van ieder beschaafd mensch bedroefd en innig het geweten der menschheid geschokt. Indien tot dezen vorm van onmen- schelijke barbaarschheid gedurende de periode van den tragischen brand, waarvoor de wereld zich thans geplaatst ziet, een toevlucht wordt gezoehit, zullen honderdduizenden onschuldige menschelijke wezens, die in geen enkel opzicht iets uitstaande hebben met de vijandelijkheden, hun leven verliezen. Daarom irichit ik dit beroep op de Sovjet (resp. Finsche) regeering, zooals ik gedaan heb tot de regeeringen, die reeds openlijk bij de alge- meene vijandelijkheden betrokken zijn, om haar vastbeslotenheid te bevestigen dat haar gewa pende strijdkrachten in geen geval en onder geen beding over zullen gaan to't de bomtoardeering uit de lucht van burgerbevolkingen of onver- sterkte steden uitgaande van het begrip, dat deze zelfde regelen van oorlogvoeren nauwgezet door al hun tegenstanders zullen worden in acht genomen. Ik verzoek onmiddellijk ant woord. Deze boodschap werd opgesteld en overge bracht, nadat de president geconfereerd had met Ccrdell Huil. Nu is het tijd voor practische cadeaux. Hier voor slaagt u het best bij „Nederland". Zeer grote keus in kleinmeubelen als: Haardstoeltjes, Tafeltjes, Kapstokken, Spie gels, Lectuurbakken, Rooktafels enz. Maar ook Schoorsteenlopers, Tafelklëdén, Dekens, Plaids enz. Bovendien alle soorten artikelen voor dames. Japonnen, Pullovers, Tricotages, Handschoenen, Zakdoekjes, Kousen, Pyjama's enz. Terwijl er ook voor de heren een grote keuze is als Overhemden, Dassen, Dashouders, Hand schoenen, Sokken, Bretelgarnituren, Zakdoeken, Hoeden enz. En ook de kinderen behoeven niet vergeten te worden. Want aardige Jurkjes, Truitjes, Blouses, Dassen, Kousen, Mutsen, Handschoenen, zijn steeds zeer welkome geschenken en bovendien krijgt men nog boeken en lekkernijen cadeau. Het is niet te veel gezegd dat u voor de hele familie het beste bij „Nederland" Zeeweg 3034, IJmuiden-O. en haar filialen te Velsen-N. en Santpoort, terecht kunt. (Adv. Ingez. Med.) geschikte St.Nicolaas geschenken? Onze advertentiekolommen wijzen U den weg

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1