Heydt's ussen voerden tal van bombardementen uit. Geschenken W. Kuipers Zn, tl; p A G 1 DECEMBER 1939 m dooden. I sovj^ vliegtuigen hebben Donderdag-mid- Helsinki gebombardeerd. Verscheidene lioöunen kwamen neer bij het gemeentelijke IrpkenhuiS' nm uur was signaal gegeven lit alles veilig was, maar reeds om 14.45 I uur (plaatselijke tijd) zag men zeven Indische bommenwerpers van de zeezijde Hoofdstad naderen. Verscheidene deelen f, stad werden gebombardeerd en de pro- Ifctielen vielen o.a. nabij het gemeente- Ifkenhuis. De toestellen verdwenen in de l'cbting van de Russische grens. |"nc Finsche radio heeft medegedeeld dat L jjet bombardement veertig personen erden gedood en 120 gewond. De slachtoffers zijn meest vrouwen en llindercn, waarvan twee beneden acht jaar. j een aanval op Lathi werden vier per- I nctl gedood en dertien gewond. I Tijdens een luchtaanval op Wiborg zijn Lrscnen gedood. Vele huizen in brand. .n nader bericht meldde uit de Finsche istad: als gevolg van de brandbommen, te Russische vliegtuigen tijdens den aan- II van Donderdagmiddag hebben uitgeworpen l,n Vele huizen te Helsinki in brand. De JUrs lieten een groot aantal bomimen vallen, fit hoofdstation, dat het mest moderne ge- |Ld wordt van Europa, is vol vrouwen en lieren, die naar het platteland uitwijken. De L wordt volmaakt gehandhaafd en er zijn n teekenen van paniek. J Hedenmorgen werd uit Helsinki gemeld, Idjt de meeste Russische vliegtuigen, die I jisteren Finland hebben aangevallen, hun I basis hebben in vliegvelden, waarvan Rus- lljitfl zich heeft verzekerd in Estland en Lpflpvp Oostzeestatcn. Gisteravond stonden |l; Helsinki nog steeds huizen in brand, helke door de Russische aanvallen waren I getroffen. I De stad was volkomen verduisterd, doch de Lel was rood gekleurd, terwijl op de straat <j'doordringende lucht van brandend hout «rkbaar was. Irscheidene bommen van hooge ontploffings- ischten van een gewicht van 200 pond zijn in Je buurt van haven op onbeschermde huizen fiec'nteekomen. Tot de huizen, welke getroffen Jreren, behoort dat van dr. Berg, den leider j het Finsche nieuwsagentschap, die op dat jfigenblik op zijr. kantoor was. Ook de ruiten ja het gebouw der Russische legatie zijn ge- Longen. De bommen hebben ook een lafcora- ■Cf'ii.m vp"""vdoor chloor gaswolken «onder. J Het staa<tsdepartement heeft bericht ontvan- hi dat gedurende den la tasten luchtaanval op r... rki 15 Russische vliegtuigen bommen, ge- jwrden hebben in de onmiddellijke nabijheid Amerikaansche legatie. De Amerikaansche gezant, Arthur Schönfeld .erft geseind, dat tot op een afstand van drie [huizenblokken de legatiegebouwen in brand an. In verband daarmede heeft de gezant |h noodbureau geopend in het hotel Badgran- i even buiten de stad. Het personeel der J&atie wordt naar dit hotel geëvacueerd. gisteravond door de Britsche radio uit- communiqué van den Finschen gene- lialen staf meldde dat bommen neergekomen lijn bij de Duitsche school in Helsinki. De di- jKCteur werd ernstig gewond, De school is licht pchadigd. officieele Finsche persbureau meldt, dat ld; Sovjet-troepen gisteren de Finsche grens jüerschreden hebben te Hyrsyla en Kaeanaesenke Ite Russische troepen hebben het eiland Seiskari jii de Finsche golf bezet, gelgen op 40 mijl lltn westen van Kroonstadt. Na een beschieting M zee hebben de Russische troepen de haven pijoki, ongeveer tien mijl van de Sovjet-grens Liegen, bezet. J Tijdens het bombardement op het vliegveld van j'isjbl". is een Finsche soldaat gedood. een onbevestigd bericht uit Stock- zouden de Sovjettroepen geland zijn op Itei eiland Hangö na een bombardement uit de Ilicht, De landengte van Karelië werd aangeval p te land, te zee en uit de lucht. Naar gemeld pof, bieden de Finnen hier heldhaftigen In Finsche militaire kringen wordt gezegd I dat vier Sovjet-Russische vliegtuigen om laag zijn geschoten, twee nabij Helsinki, een bij Hangö en een ander in Karelië. Eenige bommen hebben, naar verluidt een bpi'inedepot getroffen. J In het eerste communiqué van het Finsche J ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat gis teravond over de vijandelijkheden is gepuibli- J tterd, wordt gezegd Finsche tegenstand. »De Sovjet Russische troepen zijn zonder oor- I tesverklaring de grens overgetrokken. Op ver- Mheidene plaatsen konden zij op Finsch gebied I doordringen, doch zij werden door onze troepen 1 jfroggedrongenTen noorden van Ladoga zijn !ïee Russische tanks door onze troepen, die ner- j ps de grens hebben overschreden, vernield. Helsinki is verscheidene keeren blootgesteld jeweest aan aanvallen uit de lucht. Deze aan- 1 hllen waren vooral funest voor de burgerbevol- en hebben talrijke slachtoffers geëischt, I hxiral onder de vrouwen en kinderen. Op verscheidene plaatsen werden de spoorlij- gebombardeerd, doch zonder resultaat. De vloot heeft de kust op verscheidene gebombardeerd. Men merkt op, dat het J sioreel onder de troepen zeer goed is. Te Helsinki zijn zeven of acht huizen in brand I gevlogen, de technische hoogeschool is. vernield, li De aanval op Hangö werd te half twaalf in I een ochtend ondernomen door vier Russische I vliegtuigen. Alle bommen vielen in het wateï. Te H.40 uur naderden de bommenwerpers opnieuw 1 wen- Hangö en thans werd een persoon ge- J wond, I Marienhamm is in duisternis gehuld. De regeering is in voltallige zitting met geslo- ten deuren bijeengekomen. De Kamers hebben I fe regeering hun vertrouwen gegeven." Hoofdaanval op de Karelische landengte. Volgens de laatste berichten die in Helsinki wangen zijn aan het einde van den eersten dag werd de voornaamste aanval der «ussen met aanzienlijke strijdkrachten ingezet legen de versterkte stellingen van Finland op te Karelische landengte. Deze aanval werd niet alleen gesteund door het zware geschut van sische troepen traden voorzichtig op daar zij de sterkte kennen der Finsche stellingen. De tweede aanval kwam tot ontwikkeling ten noorden van het Ladogameer, komende uit de Russische streek van Aunus, waarbij gepoogd werd op te rukken in de richting van Impilahti en Sortevala met het zeer duidelijke doel door het noorden om de versterkte linies der Kareli sche landengte heen te trekken. Bij deze onder neming hebben de Russen gepantserde strijd krachten in het veld gebracht, waarmede zij trachtten zich een weg te banen door het reeds met sneeuw bedekte dichte woud. De Finnen bo den doeltreffend weerstand en stelden twee tanks buiten gevecht. Deze operaties gingen vergezeld van vlootde- monstraties tegen verschillende punten van de kust. In het uiterste noorden hebben de Russische strijdkrachten het Visschersschiereiland bezet. Gezien den zeer bijzonderen aard van het ter rein, de gestrengheid van het klimaat en de af wezigheid van verbindingswegen (wegen en spoorwegen ontbreken vrijwel geheel) Rovanie- mi, het eerste Finsche station ligt op een afstand van 400 K.M.) kan het in deze streek slechts gaan om een oorlog van koloniaal karakter: strooptochten van groote patrouilles en opm ar - schèn van lichte colonnes door moeilijk gebied. In den loop van Donderdag maakte de Noorsche radio bekend dat de president der Finsche re publiek den staat van oorlog afgekondigd had en maarschalk Mannerheim het opperbevel over het leger had opgedragen. Nieuw Engelsch mijnenveld in de Noordzee. Reuter meldt uit Londen dat Engeland een nieuw mijnenveld heeft gelegd in de Noordzee, ongeveer halverwege de monding van de Theems en de Schelde. Het veld beslaat 300 vierkante mij len; De koopvaardij tusschen Engeland en Ne derland passeert normaliter in de nabijheid van het nieuwe mijnenveld en ook de scheepvaart uit Scandinavië kan een omweg moeten maken om naar de Theems of het Kanaal te komen. De admiraliteit heeft gisteravond de positie van het nieuwe mijnenveld opgegeven en daar de waar schuwing aan toegevoegd dat schepen, die dit ge bied binnenvaren zulks op eigen risico doen. VOOR W. ALPHENAAR KRUISWEG 49 (Adv. Ingëz. Med.) ten kak van Heydi een pedaapd geschenk! VOOR HEREN Fantasiebroeken Costuumbroeken Plusfours Rijbroeken. VOOR JONGENS Plusfours Rijbroeken. Voot faiae-kea naac 3tegdt, daac staagt 11 attij.d! ANEGANG De Speciaalzaak in Broeken, (Adv Ingez. Med.) waar men olezier van heeft Brillen Leesglazen Thermometers Barometers Duitsclie vliegtuigen nabij de Firth of Forth. Door Engelsche toestellen verdreven. Het Engelsche ministerie voor luchtvaart deelde gisteravond mede: Twee geveohtstoestellen van de Koninklijke Luchtmacht hebben Donderdagmorgen een vijan delijke vliegtuig in een dikken wolk ontmoet ten noorden van de Firth of Forth. De gevechtstoe stellen vuurden een aantal salvo's af en de vijand week terstond in den nevel in oostelijke richting. Het toestel werd niet meer gezien. Het ministerie van luchtvaart deelde later mede dat twee Britsche vliegtuigen een Duitsch watervliegtuig boven de Noordzee hadden neer gehaald. Een Noorsch schip heeft de beman ning gered. Gediplomeerd opticiens ZIJLSTRAAT 97 - HAARLEM TELEFOON 12726 (Adv. ingez. Med.) Britsche regeering zal de protesten der neutralen bestudeeren. Dngemakken zullen volgens Butler tot een minimum worden beperkt. In h(fct Lagerhuis tijdens de buitenlandsche de batten, heeft Butler, de onderstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Donderdag gezegd: In de Middellandsche Zee zijn onze betrekkingen met Italië van vriendschappelijken aard. In tijd van oorlog ontstaan er altijd bepaalde moeilijkheden, doch wij van onzen kant zullen ons best doen dat de wettige belangen van Italië zoo weinig mogelijk schade ondervinden. Wij hopen dat de gemeen schappelijke economische commissie, welke te Rome gevormd is, moge bijdragen tot een verbete ring van den Engelsch-Italiaanschen handel. Wat Spanje betreft, hopen wij, dat nu een han delsdelegatie derwaarts vertrokken is, de betrek kingen met dit land zullen verbeteren en dat de opbouw van Spanje zal worden voltooid. Sprekende over de solidariteit der geallieerden zeide Butler: de eenheid der geallieerden is nooit volmaakter geweest dan thans. Wij hebben gepoogd de moeilijkheden der neutralen te begrijpen en hun eenige oorlogslasten te besparen, vereenig- baar met onze uitoefening van de rechten als oor logvoerenden, die den oorlog willen winnen. Wij begrijpen de lasten, welke de neutrale landen on dervinden en bij de uitoefening van onzen nieu wen „order in council" zullen wij trachten hen zooveel mogelijk te ontzien. Wij wensehen den neutralen handel der neutralen niet te bemoei lijken, doch zijn voornemens onze nieuwe maat regelen zoodanig toe te passen, dat het ongemak voor de neutralen tot een minimum wordt beperkt. De protesten hebben thans de nauwkeurige aan dacht van Lord Halifax. Tevens kregen wij ruim schoots getuigenis van -den wensch der neutralen de redenen te begrijpen, waarom wij ons besluit namen en het radicale verschil te waardeeren tus schen de Britsche en de Duitsche politiek, Met elk onwettig middel brengt Duitschland Britsche en andere schepen tot zinken, terwijl wij normale middelen voor onderzoek zullen blijven gebruiken. Ik ben er zeker van, dat de neutrale regeeringen dit vitale verschil tusschen ons optreden en dat van Duitschland zullen inzien. Geen land meer dan het onze houdt vast aan het beginsel van vrije uitwisseling van goederen en van een vrije zee. Daar naar zullen wij blijven streven. Het moet ook de wensch der neutralen zijn zoo spoedig mogelijk terug te keeren tot de vrije uitwisseling van goederen, tot de vrijheid van het internationale leven en de internationale orde, waarin wij allen, als onafhankelijke volken, kun' nen gedijen. Ik ben er zeker van, dat zij inzien, dat dit doeleinde het best én het snelst kan worden bereikt en dat de algemeene belangen het best kunnen worden gediend, door een krachtdadige voortzetting van den ooi-log. Over Frankrijk kan ik veilig zeggen, dat wij hiermede nauwer verbonden zijn dan ooit tevoren in gedachten en werken. Er is gevraagd naar een nauwkeuriger definitie van de oorlogsdoeleinden. Indien het mogelijk is op te sommen, waarvoor wij strijden, dan is het, dat wij onze levenswijze verdedigen, welke ge grondvest is op de waardigheid van het individu en de voortzetting van het gezinsleven. Dit be teekent dus, dat wij strijden om al datgene te behouden, dat het beste is in de christelijke beschaving. Wij strijden om voor ons zelf de vrijheid van geweten, de vrijheid van .godsdienst, de vrijheid van woord en daad te behouden. Britscli schip aan de Zuid-Oostkust van En ff el and op een mijn. Verscheidene gewonden. Uit New-Castle wordt gemeld, dat het Engelsche s.s. „Sheaf Crest" (2730 ton) gisteren aan de zuid oostkust op een mijn is geloopen". 29 geredden zijn aan land gebracht. Verscheidene waren gewond. Veertien overlevenden werden door een oorlogs schip aan land gebracht in een haven aan de oost kust en de anidere 15 werden aan wal gezet door een reddingboot. De gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. dat vuurde op de westkust der land- tgte» maar ook door de luchtmacht. De Rus- De Russische inval in Finsch Zuid-Karelië. Wij geven hierbij een kaartje van de landengte van Karelië, waarop het Finsche gebied is aan gegeven, dat door de Sovjettroepen in den eer sten aanval werd overschreden. Men vindt op de kaart de stad Wiborg alsmede de grensplaatsj es Terijoki en Varnm; genoemde plaatsen werden door de Russen onide-r vuur ge nomen. In de Finsche Golf is het Finsche eiland Seis kari gelegen. De Russische marine is van Kroon stad (Kronstadit) opgeatoomd en treft thans voorbereidingen aldaar troepen aan wal te zet ten. Zeer interessant is de aangegeven dikke lijn deze was de door de Russen gèëischte linie, waarop de Finnen onmiddellijk moesten terugtrekken, hetgeen in den Russischen eisoh van 27 Nov., (dus nog vóór het niet-aanvals-pact was opge zegd) was vervat. De kaart geeft verder den lezer een overzicht van het meest zuidelijke Finsche gebied waar de strijd het hevigst is. Verontwaardiging in Amerika. Scherpe perscommentaren. WASHINGTON, 1 Dec. - De verontwaardiging over het optreden der Sovjet Unie is zeer groot, Finland vertegenwoordigt het type van de demo cratie die al zijn verplichtingen nakwam. De „Washington Post" schrijft in een hoofdar tikel onder het opschrift „Waarschuwing aan Rusland": „Het is zeker dat de Russische aan val op Finland een rampspoedig effect zou heb ben op de Russisch—Amerikaansche betrekkin gen. Reeds bestaat een krachtoge strooming, die nog sterker wordt, ten gunste van een verbre king der diplomatieke betrekkingen met de U.R.S.S. Dit gevoelen zou worden tot een nieuwe verslechtering der internationale betrekkingen". De New-York Sun schrijft: „De aanval der Sovjets op Finland is ondernomen op het model van den aanval van Duitschland op Polen. Eerst beweerde men onderhandelingen te voeren, waar bij men Finland voorwaarden wilde opleggen, die geen enkele souvereine mogendheid met eere kon aanvaarden. Vervolgens brulde men dat Fin land een agressie had gepleegd. Na het nlet- aanvalspaet te hebben opgezegd en de diploma tieke betrekkingen te hebben verbroken, valt Rusland de Finsche strijdkrachten aan. Deze aanval is niet op Finland alleen gericht. Het is ook een aanval gericht tegen de veiligheid der Scandinavische landen. De dag zal komen, waarop de Sovjets stevig gevestigd aan de Oost zee ook in conflict zullen komen met de Duitsche belangen". De meening van Chamberlain. In het Lagerhuis heeft Chamberlain bi.i de be sprekingen van het conflict tusschen Rusland en Finland gezegd: „De houding der Finsche regeering gaf van het begin af aan geen blijk van provocaties. Het is bekend, dat de Finsche nota, welke te Moskou werd overhandigd, onmid dellijk voor de verbreking der diplomatieke be trekkingen, zeer verzoenend van toon was. Slechts enkele uren nadat Molotof zijn radiorede had gehouden, trokken de Sovjettroepen het gebied van Finland binnen en lieten zij bommen vallen op een vliegveld in de buurt van Helsinki. De regeering betreurt ten zeerste dezen nieu wen aanval op een klein onafhankelijk land, welke moet leiden tot nieuw leed en verlies. Weerklank in Zweden. Het Zweedsche avondblad „Allehanda" geeft uiting aan zijn diepen afkeer over de Russische actie, welk getuigt, dat Europa beheerscht wordt door den geest van geweld. Het blad meent dat het misschien alleen om een gewapend op treden gaat ten einde Finland te dwingen den Russen af te staan wat zij vooraf geëischt heb ben. „Het tsaristische Rusland overtroffen". In een hoofdartikel wijzen de Japansche bladen van het Nisji-Nisji-Sjimboen concern erop, dat Sovjet Rusland onredelijke eischen aan Finland heeft gesteld met gebruikmaking van de huidige verwarring in Europa, welke Finland in een ge- isoleerde positie heeft geplaatst evenals Estland en Letland. Voortgaande zegt het artikel dat Finland, welk land vreedzame betrekkingen met Sovjet Rusland wilde handhaven, noch een daad begaan heeft die Sovjet Rusland zou hebben kunnen bedreigen noch de macht had zulks te doen. Van het-stand punt van derde natie zegt het artikel dan verder, dat de gemelde Sovjet-Russische aanvallen op Finsch gebied het duidelijk hebben gemaakt, dat de politiek van Sovet Rusland, dat het anti-im- perialisme in zijn vanen had geschreven als zijn nationale politiek en dat zichzelf trots de uitvin der noemde van het niet-aanvalspact, nader komt tot het imperialisme en daarbij het tsaristische Rusland overtreft. Sovjet Rusland streeft naar uitbreiding van zijn invloed naar het Baltische gebied en maakt gebruik van den chaotischen toestand in Europa om een directe bedreiging van Duitschland evenals een indirec.te van Enge land en Frankrijk uit den weg te ruimen. „Kokomin Sjimboen" voorspelt dat de vijande lijkheden tusschen Finland en Sovjet-Rusland zullen leiden tot een verdere uitbreiding van den Europeeschen oorlog met mogelijke verdere span ning in de verhouding tusschen Engeland en Rus land. De houding van de Sovjets tegenover Japan zal waarschijnlijk vriendelijker worden, terwijl Engeland mogelijk een compromis ten aanzien van Japan zal verkiezen. (Adv. Ingez. Med.) Volmachten voor Daladier verlengd De Fransche Kamer heeft Donderdag met 318 tegen 175 stemmen de verlenging van de volmachten der regeering-Daladier goedge keurd, nadat een amendement-Schuman met 309 tegen 189 stemmen verworpen was. De Kamer besloot tot opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid der volgende communis tische Kamerleden: Florimond Bonte, Catelas, Jacques Duclos, Dutilleul. Monmousseau, Gabriel Peri, Ramette, Rigal, Thorez, Tillon en Cornavin. Groote oppervlakten onder water. Het water van de rivier de Niers is het laatste et maal nog hooger gestegen. Stonden Woensdag reeds de laagst gelegen weilanden bij Gennep blank, Don derdagmiddag is de weg naar Ottersum door net water overspoeld, zoodat dit dorp enkel nog via den verkeersweg GennepKleef kon worden bereikt. Als een ongebaande stroom kwam daar de Niers uit het Duitsche en stortte zich te Gennep even voorbij de Niersbrug achter de R.K. begraafplaats in het samenvloeiende water van de Maas. In nor male tijden is de Niers een stroompje van hoog stens tien meter breedte, dat bij de ruine van de oude brug in de Maasbedding stroomt. Thans is het van de overstroomde Maasoever in Brabant af tot den grooten verkeersweg NijmegenMaastricht één onafzienbare blanke watermassa. Het enkele jaren geleden aangelegde rijwielpad op dezen verkeers weg, die als een hooge dijk tusschen de uiterwaar den ligt, heeft men tegen den golfslag met bossen stroo en zware steenen moeten beschermen. Aan de westzijde is Gennep geheel begrensd door de groote watermassa's van de uitgetreden Maas, dat hoog aan den dijk staat. Waarheen men den blik ook wendt, 't is al wa ter, dat men aanschouwt, met hier en daar enkele boompjes, die hun bladerlooze takken als naakte armen uitstrekken. vlucht direct voor P Mijnhardtje De echte xljn niet rond, maar hartvormig. (Adv. Ingez. Med.) Moskou over de militaire actie. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gisteravond Naar zoojuist van bevoegde Sovjet Russische zijde verluidt, is het juist dat tusschen de strijdkrachten van de Sovjet Unie en van Finland gevechtshande lingen zijn ontstaan te land en in de lucht. De officieele mededeeling over het optreden tegen Finland, die Donderdagavond over alle Russische zenders is uitgezonden, zegt o.a.: In den nacht van 29 op 30 November hebben zich aan de Sovjet-Russisehe-Finsche grens verscheidene nieuwe incidenten voorgedaan. Om twee uur des nachts overschreed bij het dorp Kowaino, ten noor den van het Ladogameer, een groep Finsche sol daten de grens en viel de Sovjet Russische grens wacht aan. De Finsche afdeelingen werden met groote verliezen teruggeslagen. Om 3.15 uur opende een andere sterke afdeeling Finsche troepen bij het dorp Raasuli op de Karelische landengte machine- geweervuur op de Sovjettroepen. De aanvallers werden ook hier teruggeslagen. Daarbij werden door de Sovjettroepen, in de nabijheid van het dorp Kormianki tien Finsche soldaten en een officier gevangen genomen. Om vier uur des morgens trachtte een verdere afdeeling Finsche troepen op de Karelische landengte bij het dorp Termolowo een aanval te ondernemen, doch zij werd door de Sovjettroepen met machinegeweervuur terug gedreven.- Met het oog op deze nieuwe provocaties met ge wapende overvallen van den kant der Finsche troepen heeft het opperbevel van het Roode leger den troepen het bevel gegeven op 30 November om acht uur des morgens de Russisch-Finsche grens te overschrijden. Tegelijkertijd ondernam de Sovjet Russische luchtmacht ondanks de ongunstige weers omstandigheden verkenningsvluchten boven het ge bied van Finland en bombardeei-de de vliegvelden van Wiborg en Helsinki. PROGRAMMA ZATERDAG 2 DECEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059,15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder uurtje. 4.00 KRO-orkest en solist. 4.45 Gramofoon muziek. 5.00 Rococo-octet. (5.155.30 Internationale sportrevue). 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gra mofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing „Schijn- domheid; oorzaken en voorbeelden van achterblij ven bij kinderen, die in werkelijkheid niet dom zijn". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A N. P., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzi kale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Ge varieerd programma. In de pauze: Gramofoonmuz. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 „Ave Maria apperiatur terre et germinet salvatorem", voor dracht (met muzikale omlijsting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang en piano. 12.45 Berichten A. N. P. 12.55 Gramofoon muziek. 1.30 Zang en orgel. 2.00 Esperanto-uitzen- ding. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.303.00 Muzikale causerie. 3.05 Reportage. 3.30 VARA-orkest en soliste. 4.30 Vragenbus. 4.50 Kamermuziek. 5.30 F'lmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Limburgsche uitzen ding. 6.45 Kinderlèesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Causerie „Hoe werkt de kerk?" 7.55 „Hoe zij het aanpakten", toespraak. 8.00 Herhaling SOS-berich- ten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.30 De Ramblers. 9.10 Toespraak „Vooral in deze tijd". 9.15 Radiotooneel. 9.30 Orgel spel. 10.00 En nuOké. 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 Radiotooneel. 11.30—12.00 VARA-Strfjkorkest. ENGELAND, 391 cn 449 M. 12.20 Causerie „The Shadow". 12.20 Variété. 1.20 Berichten. 1.30 Harry Fryer's orkest. 2.20 Causerie „Backyard". 2.35 Het Cembalo-trio. 3.00 Vroolijk programma. 3.40 Sportreportage. 4.20 Berichten. 4.35 Causerie. 4.50 BBC-Zangers. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Variété. 6.20 Berichten. 6.35 Vroolijk program ma. 7.05 Vragenbeantwoording. 7.20 BBC-orkest. 8.05 Optreden van amateurs. 8.20 Variété-program ma. 9.05 Populair concert. 9.20 Berichten. 9.35 Nieuws uit de Dominions. 9.50 BBC-Theaterorkest. 10.35 Avondwijding. 10.50 Radiotooneel. 11.20 Piano- voordracht. 11.45 Joe Loss en zijn Band. 12.20—^ 12.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40 en 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30 Kamermuziek. 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Gevarieerd concert. 12.20 Concert. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.20 Leo Eysoldt's Kleinorkest en solisten. 5.00 Folkloristisch pro gramma. 5.20 Populair concert. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest en solist. 1.502.20; 3.00 en 4.20 Gramo foonmuziek. 4.50 Pianovoordracht. 5.20 Pianovoor dracht en declamatie. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 8.50 Bont programma. 10.3012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest en soliste. 4.20 Dansmuziek (gr.pl.) 4.50 Pianovoordracht. 5.05 Vocaal duo. 5.35 Radio-orkest en soliste. 6.35 Het Desclin-kwartet. 7.10 Gramo foonmuziek 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 en 9.50 Omroepsymphonieorkest en soliste. 10.30 Dans muziek (gr.pl.) 11.20—12.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5