IJmuider Courant ij Oudere lichtingen zullen worden vervangen mm gebeurtenissen. Duitsch kustvaartuig gezonken. Koning George in Frankrijk. Thee wordt duurder. Dag der rijmen. Ontploffende mijn de» iMÉSi «SS L_*J t door buitengewone dienstplichtigen JAARGANG NO. 30 tourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93f Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, jj30i( Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. DAGBLAD VUOH VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüaive op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 5 DECEMBER 1939 Abonnementen pet week /0.l2^i, pet maand 0.52^4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen .belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. fen nieuwe oorlog uitgebroken, waarin de j,e kolos bet kleine Finsche volk wil over- sa. onmiskenbaar blijkt nu wel, dat het Covering van Finland te doen is. En de bieden hevigen tegenstand, vooral in 2oo hevig, dat zelfs Moskou zich genood- ,zien heeft te erkennen, dat de opmarsch Ijroode leger groote moeilijkheden onder- pit de Finsche mededeelingen is op te ma st de Russen aanmerkelijke verliezen moe- tben geleden. Maar laat men daaruit maar an afleiden dat er voor het kleine land een „u bestaan, zich te redden. Als gemeld jat in Karelië 40.000 Finnen strijden tegen 3al zooveel Russen geeft dit volstrekt geen de werkelijke krachtsverhouding. Ach- gpflOO Russen staat een machtsreserve van jjiillioenen. Achter die 40.000 Finnen misschien nog een paar honderdduizend. ,jjen js er een tweede front, namelijk in het Noorden, in den sector van Moermansk. schijnen de Russen sneller vorderingen te aire door de tegenpartij worden de aanval- emd door ijs en sneeuw en door de na- gesteldheid van het terrein, met zijn meren en diepe wouden. Dit alles geeft dediger voordeelen. Maar tegen zulk een •0 maakt hij op den duur toch geen kans. jjffinst die zijn verzet oplevert biedt de i; burgerbevolking gelegenheid om in mas- te wijken naar Noorwegen en Zweden. !Qheeft de hoofdstad Helsinki blijkbaar ge- pnen ontruimen voor het tot een lucht- üdement op groote schaal is gekomen. i dreigen de Russen met de totale ver van die stad. Een zeer mooie stad met straten en pleinen en groote parken, met ioote moderne gebouwen en een niéuw bestemd voor de Olympische Spelen van ile een nieuwe triomf van Finschen durf, semingsgeest en organisatievermogen zou- jja gewordenEr is dus heel wat te ver in Helsinki. Een klein volk had al dat tot stand gebracht. Een klein volk! Wat iehet zich aan? Dat mocht niet zoo blijven. maakt Finland geen kans in den oor- piplomatieke of politieke gebeurtenissen in iaitenlandeen plotselinge verschuiving jacht, de ineenstorting van een régime een klein volk in zulken nood nog onver- kunnen redden. Maar op zulk een gebeur- schljnt geen uitzicht te bestaan. Finland is eigen lot overgelaten en zijn regeering ooknog te kampen met verraad in eigen land heeft zich een Russisch-gezind bewind icrpen en een Russisch-gezinde troep ge baar die zich bevindt en wat erachter niet precies duidelijk. Maar een nieuw houdt dit natuurlijk in als de legerleiding ït ten snelste kan bedwingen. verraad schijnt ook in ons onzijdig Neder- pke te zijn. Namelijk van verraad door :age, Het bericht dat twee Haagsche regee- imbtenaren onder verdenking van dit zware ft gearresteerd zijn, tegelijk met de vrouw ffl hunner, en dat die man een hooge posi- m, heeft groote opschudding in ons land it En dat is heel begrijpelijk, want in Ne- ail heeft het ambtenarencorps altijd een ijewoon hoogen standaard van betrouw- JeM gehad. Wij zijn daaraan gewend ge- ïïij hadden het niet mogelijk geacht dat beschuldigingen tegen een zoo hoogge' 4ambtenaar, krachtens zijn positie een ver- ïsman der regeering, zouden worden inge- Dit geeft een onveilig gevoel. Als deze he iligingen gegrond blijken te zijn zullen er vonnissen geveld worden. Het is misdadig "in particulier verraad aan zijn land pleegt; !snog veel lager en gemeener als het ambte- geldt, die krachtens hun positie en het ver- i zij genieten over gegevens beschik' het landsbelang raken, hopen is dat het licht der volle openbaar- aver deze zaak zal schijnen. Dat is van ig. Als hier een complot is gesmeed Wekt, zal tenvolle moeten blijken wat ge- is en zal de zekerheid gegeven moeten dat het kwaad is uitgeroeid en wij niet varraden en verkocht kunnen worden. Dit 511 zeer, zeer ernstige zaak. In andere aan beden is men in Den Haag in den laat- lijd nogal eens tekort geschoten in open- aaking van feiten. in het algepieen beter openhartig aai wekt vertrouwen en een indruk van durf Jegens het buitenland van veel belang is. a geen censuur en de openbaarheid tot ons bewinds-stelsel. Die wordt dan jan ons verwacht. Blijft die achterwege, dan de kans dat dat als een te eken van id °f onzekerheid wordt beschouwd. Bo- k de rust in den lande ermee gediend Mt het ontstaan van de zotste geruchten 14 voorkomen. ^Noordzeekust heeft tientallen mijnen ont- ge ontploffen in de branding en groot gevaar op. Op zeer grooten is soms de uitwerking nog merkbaar. J®® zijn de Noordzeestranden onveilig ge- '6n Voor iedereen en ik wil ook op deze plaats Rnstige waarschuwing tegen strand-expedi- «etzij te voet of per fiets of te paard, geven. er niet meer aan beginnen. Het is on- dit te riskeeren. De helsche machines der veel krachtiger en dus geweldiger Slechts twee van de 38 opvarenden tot dusverre gered. Op een Duitsche mijn geloopen. Ten Zuiden van het eiland Langeland is, naar Reuter uit Kopenhagen meldt, een Duitsch kustwachtschip op een mijn geloopen en gezonken. Vernomen wordt dat slechts twee leden der bemanning, die uit 38 koppen bestond, tot dusverre zijn gered. Het sphip zonk in vier minuten Dit is het vierde. Duitsche schip, dat in het Duitsche mijnenveld ondergegaan is. Het ongeluk van Maandag gebeurde nabij de plaats, waar negen dagen geleden nog een Duitsch wachtschip op een mijn liep, waarbij twaalf man om het leven kwamen. Twee Deensche en drie Duitsche schepen zijn naar de plaats des onheils uitgevaren. Er stond een ruwe zee. r Bezoek aan de troepen. Koning George. Koning George is in Frankrijk aangekomen voor een bezoek aan de troepen. De Koning is Maandagmiddag aan land ge gaan. Hij was met een Engelschen torpedo- bootjager overgestoken. De Koning is vergezeld van den generaal majoor, Hertog van Gloucester. Blijkens een mededeeling van de Vereeniging van Thee-importeurs zijn de prijzen voor de aan staande toewijzing van circa 15.500 kisten thee te Amsterdam ingevolge met de regeering gepleegd overleg vastgesteld op basis der laatste Batavia-noteeringen, plus kosten. Deze laatste zijn uiteraard hooger, onder meer als gevolg van de hoogere molestpremie. In ver band daarmede werden, met toestemming der regeering, de detailprijzen voor thee met ingang van Maandag verhoogd met twee cent per ons.1 't Is een dag van regels lijmen, Tot ontsluiering van geheimen, Heel een volk is aan het rijmen Voor een zuster, broer of kind, Vader, moeder, of een vrind, In den naam van d'ouden Sint. Dat zijn rijmen om te lezen, Waarlijk, niets kan mooier wezen, In de poëzie, dan deze, Niet volmaakt als kunst wellicht, Zonder strofen vol gewicht, Maar met pen èn hart gedicht. Voor vandaag vraag ik clementie, Want ik krijg toch geen attentie, Bij een rijmersconcurrentie, Zoo massaal gevoerd en hoe! Ik besef dat goed en doe Er dus maar het zwijgen toe. richt groote schade aan. Vele huizen in Oude Schild onbewoonbaar gemaakt. Omstreeks half zeven is Maandagavond te Oude Schild (Texel) een mijn, welke daar was aangespoeld, tot ontploffing gekomen, waardoor groote schaide aan den dijk en aan de huizen werd aangericht. De mijn maakte deel uit van een groep van drie mijnen, die waren aange spoeld, doch eerst bij eb gedemonteerd zouden kunnen worden. Men had daarom een schildwacht in de nabij heid opgesteld om toezicht uit te oefenen en te zorgen, dat de bevolking niet te dicht in de buurt van deze gevaarlijke „ballen" zou komen. Omstreeks half zeven werd één dezer mijnen door een golf op de glooiing geworpen, waardoor zij ontplofte. In den zeedijk sloeg een diep gat, luiken werden van de huizen gerukt, deuren spleten in tweeën en stukken van de daken stortten omlaag. Van vijftig huizen sprongen de vensterruiten aan scherven. Van de in de onmid dellijke nabijheid gelegen R.K. kerk werden alle ramen vernield; in enkele oogenblikken tijds was een deel der huizen zóó onbewoonbaar gemaakt, dat vele bewoners in de Ned. Herv. Kerk en de openbare lagere school moesten worden onder gebracht. De schildwacht sloeg met het wachthuisjeen al tegen den grond: een steen van de glooiing ter zwaarte van 150 kg. plofte hoog uit de lucht naast hem neer. De militair bleef gelukkig on gedeerd. Een andere glooiïngsteen kwam op het dak van een woonhuis terecht. Dit liep groote schade op. Een man, die voor het venster van zijn woning stond, kreeg het raam met kozijn op het hoofd, doch kreeg geen verwondingen. Militairen uit -den omtrek trokken naar Oude Schild om de bevolking, die zeer onder den indruk van de ontploffing was, gerust te stellen en hulp te verleenen. Onmiddellijk togen zij aan het werk. Men bracht planken voor de ramen aan en herstelde de schade aan de daken zoo goed en zoo kwaad als het ging. Uit den Burg had men medische en geestelijke hulp ingeroepen, doch gelukkig bleek deze niet noodig te zijn. In verband niet de aanwezigheid der beide andere mijnen hebben de militaire autoriteiten last gegeven de woningen aan den binnenkant van den dijk te ontruimen. van Si.TUcolaas geeft U graag een NUTTIG CADEAU Verzekert U van succes door dit te koopen in ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST GROOTSTE SPECIAALZAAK TER PLAATSE lT i-Sii nut ntw ft Panorama van de Finsche hoofdstad Helsinki met links het postkantoor. Werkloozen zullen niet apart worden opgeroepen HET ligt in het voornemen der regeering eerlang een aantal buiten gewone dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichtingen, in werkelijhen dienst op te roepen. De regeering acht het n.l gewenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen af lossen. Reeds werden eenige ploegen van de lichting 1924 met onbepaald klein verlof gezonden, terwijl meerdere ploegen van die lichting binnenkort zullen volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zullen kunnen ver trekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks geheel af hankelijk is van den duur der mobilisatie. Er kan in verband met het voor de opleiding beschikbare kader en materieel echter geen sprake van zijn buitengewone dienstplichtigen maar dadelijk in grooten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemobili- seerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen werkloozen op te roepen ter vervanging van andere dienstplichtigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N. S. B. geldende bepalingen, kan de regeering thans nog niet overgaan. Adv Ingez. ivied Behalve het hierboven opgesomde uit de Memorie van Antwoord inzake de defensie- begrooting, deelt de minister nog mee dat onder de huidige omstandigheden nog niet kan worden overzien of in het jaar 1940 ge bruik zal worden gemaakt van de bevoegd heid om den duur der eerste oefening tot 2 jaar te verlengen. Het ligt niet in het voornemen tot den aanleg van ondergrondsche hangars over te gaan. "Itwerkinj 'g geworden dan in den vorigen DE PROVIANDEERING DER DUITSCHE FRONTSOLDATEN. Een transport levensmiddelen op weg naar de voorste linies. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoeding vastgesteld, waar door meer uniformiteit wordt bereikt. Vol gens deze regeling wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag ook rekening gehouden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezig heid van den dienstplichtige voortspruiten, doch een algemeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet ver wachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië kan binnenkort worden verwacht. Het ligt in het voornemen met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te betrachten. De minister wenscht zich, alvorens de regeering te dien aanzien haar houding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over hefe vraagstuk van de slagkruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlogvoe rende is, uiteraard niet in het voornemen thans over te gaan tot het defensief bewapenen onzer handelsschepen. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de defensie zullen worden bestemd voor dé aan schaffing van sperballons. Bij het herstellen van achterlicht gedood. Aanrijdende auto veroorzaakte nog een tweede ongeluk. De onderwijzer M. van Es uit Amsterdam, die te Diemen een boerderij bewoont, wilde Maandagmiddag laat op den Muiderstraatweg, op korten afstand van de Vinkenbrug, het de fecte achterlicht van een aan zijn boerenwagen gekoppelden tweeden wagen herstellen, waartoe hij zich rechts achter het voertuig vooroverboog. Op dat oogenblik naderde een personenauto, waarvan de bestuurder den voerman niet op- merkte.De heer v.Es werd omvergeworpen en sloeg met het hoofd tegen den straatweg. Enkele oogenblikken na het ongeluk overleed hij ter De bestuurder van de personenauto zwenkte na de aanrijding naar het midden van den weg, waardoor hij een tegenligger raakte, welke naar rechts in de bermsloot reed.. De bestuurder van dezen wagen wist zich uit den wagen, welke omgekeerd terecht kwam, te bevrijden. De echtgenoote van den heer Van Es zag hei ongeluk gebeuren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1