Maatregelen tot versterking der luchtafweer. Er wordt met spoed gewerkt. Uw Zenuwen ra£ta*rSBe3S Schatten van Schoonheid Rudolf Herzog 70 jaar. 0JJST S D AG 5 DECEMBER 1939- (Men zie ook pag. 1). Aan de memorie van antwoord van de Tweede Kamer betreffende de defensiebegrooting wordt os het volgende ontleend. De minister sluit zich gaarne aan bij de in het voorloopig verslag tot uitdrukking gebrachte, bij volk levende waardeering voor de persoonlijke offers, gebracht door hen, die voor de handha- van onze onzijdigheid uit arbeid en gezin u weggeroepen, terwijl ook hij met deernis Sjnkfc aan de nabestaanden van de mannen, die m dienst van het vaderland het leven lieten. Er wordt geen bezwaar in gezien, dat officie ren zoodra zij den actie ven dienst hebben ver aten, critiek uitoefenen op het defensiebeleid, mits'zij althans daarbij blijk geven het door hen behandelde onderwerp te beheerschen en in staat i. zjjn opbouwende critiek te leveren. De minister doet wat in zijn vermogen is om de uitrusting en de opleiding van de weermacht te verbeteren. Aan de verzorging van de gezinnen en aan het verstrekken van de noodige voorlich ting wordt de vereischte aandacht besteed. Grens- en kustbeveiliging. De mogelijkheid van aflossing van de grens- en kustbeveiligingtroepen is reeds in onderzoek. Overigens wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze troepen in de af geloopen zomermaanden toen de omstandigheden zulks gedoogden eer geconcentreerd gelegerd zijn geworden. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardf's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv IngezMedj De regeering is uiteraard niet voornemens met betrekking tot de onderwaterzettingen verder te eaan dan strikt noodzakelijk is. Haar voornemens ta dit opzicht dienen geheim te blijven. Mocht onverhoopt de noodzakelijkheid zich voordoen tot verder inunideeren over te gaan, dan zullen de bewoners der te inundeeren gebieden zoo moedig mogelijk worden gewaarschuwd. Omtrent de aan de geëvacueerde bevolking floor den minister van defensie toe te kennen schadeloosstelling wordt een met redenen om kleed rapport uitgebracht door een taxatiecom- ;ie. Het begrooten van de geleden en nog te lijden schade (bédrijfsschade en kapitaalschade) vormt uiteraard een zeer omvangrijken en tijd- roovenden arbeid, welke nog niet geheel gereed js- bovendien kan een gedeelte van de schade bi. de kapitaalschade eerst worden vastgesteld jiadat de geïnundeerde gebieden wederom in den oorspronkelijken waterstaatkundigen toestand -jjn gebracht. Uit dien hoofde is het niet moge- ijk aan de belanghebbenden terstond het volle jedraig der schadeloosstelling uit te - betalen. Luchtverdediging en luchtbescherming. De vraag of ons land wel over voldoende vlieg tuigen en luchtdoelgeschut beschikt, is moeilijk te beantwoorden. Hoe meer van deze strijdmidde len aanwezig zijn des te heter. De regeering dient echter met de bewapening niet verder te gaan dan op redelijke gronden noodzakelijk moet worden geacht. De sterkte van de ontworpen luchtvloot komt haar wanneer verouderde toe stellen door moderne zijn vervangen voors-, hands voldoende voor. Daarentegen achtte zij het jioodig de luchtdoelbestrijdingsmiddelen op kor ten termijn uit te breiden. Ten aanzien van de vervanging van verouderde vliegtuigen en de aanschaffing van luchtdoelbestrijdingsmiddelen waartoe bereids is overgegaan zullen bin nenkort bij suppletoire begrooting de noodige gelden wonden aangevraagd. Naar den bouw van ondergrondsche hangars heeft de minister een onderzoek doen instellen. kosten zijn enorm. Aangezien gebleken is, dat ..n luchtmacht lam kan worden gelegd door bombardeering van vliegvelden en de ligging van de hangars (ook de plaats van ondergrondsche dezer velden kan worden afgeleid uit de ligging gars is niet geheim te houden') komt het :r voor het luchtwapen voor lamlegging te behoeden door verspreiding en maskeering van de vliegtuigen en den aanleg van een groot aan tal hulplandingsterreinen. Materieel. Voor zoover thans is na te gaan zal door het Intreden van de buitenlandsche moeilijkheden de oplevering van het aan te schaffen mate rieel geen merkbaren invloed uitoefenen op de oefening en de opleiding van den troep in vredes tijd. Gaarne doet de minister de toezegging, dat de voor defensie benoodigde goederen zooveel moge lijk bij de Nederlandsche industrie zullen wor den aangekocht. Het ligt in het voornemen om te bevorderen, dat de benoeming van den 4den en den 5den legerpredikant binnenkort zal geschieden. Uitbreiding Koninklijke Marechaussee. Met het oog op de ten behoeve van de grens bewaking te verrichten diensten is een uit breiding- van het wapen der Koninklijke Mare chaussee noodzakelijk. Het hierover noodige over leg tusschen departementen van justitie en de defensie bevindt zich in een vergevorderd stadiura- De geest bij de weermacht. De minister deelt de in liet voorloopig verslag tot uiting gebrachte waardeering voor den goeden geest, welke leger en vloot bezield en hij vernam met voldoening het oordeel der leden, dat niet in de laatste plaats de dank daarvoor toekomt aan de verstandige leiding, welke van het meeren- deel der officieren en onderofficieren, uit gaat. Voor het regelmatig oefenen in groober ver band is het tijdstip nog niet gekomen. De be schikbare tijd dient thans in de eerste plaats te worden besteed aan het verbeteren van de tucht en het opvoeren van de geoefendheid van de enkelen man en die -n de kleine eenheden, alsmede, en dit niet in de laatste plaats, aan het in staat van verdediging brengen van het grond gebied, Zuinigheid wordt nagestreefd. De minister onderschrijft zonder voorbehoud de noodzakelijkheid van het betrachten van de Uiterste zuinigheid. Indien hem gevallen van onoordeelkundig dan wel verkwistend gebruik van 's lands gelden ter oore komen, grijpt hij terstond in. Op verschillende wijzen wordt toezicht uit geoefend op de uitgaven, welke voor leger en vloot worden gedaan. In de eerste plaats moet de opperbevelhebber van land- en zeemacht voor alle uitgaven, een bedrag van f 50.000 te boven gaande, vooraf de machtiging van den minister van defensie vragen, terwijl de aanschaffende autoriteiten geen aanschaffingen mogen doen, alvorens daartee credieten door het departement van defensie zijn .geopend. v ^ernaast zijn verschillende instanties werk zaam, die nauwlettend toezien op een zoo zuinig mogelijk beheer van de gelden voor de defensie ri.l.: Ie. de controleurs der militaire administratie; 2e. de algemeene rekenkamer, beiden door middel van plaatselijke controle. De instanties staan in doorloopend contact met den inspecteur der militaire administratie en de afdeeling comptabiliteit van het departement van defensie voor het geven kn aanwijzingen tot eventueel te bereiken verdere bezuiniging. De in het voorloopig verslag tot uitdrukking gebrachte klachten nopens het misbruik van motormaterieel, moet de minister tot zijn leed wezen onderschrijven. Deze aangelegenheid heeft zijn voortdurende aandacht. De verkeersbrigade heeft in den korten tijd van haar bestaan reeds bewezen uitermate nuttig werkte verrichten, zoodat de minister aanneemt, dat het euvel binnen afzienbaren tijd zoo al niet geheel ver dwenen, dan toch tot aanmerkelijk kleiner af- metigen zal zijn teruggebracht. De meening, als zouden te veel auto's en paarden gevorderd zijn, berust op een misvat ting. De oproeping van de oudste lichtingen. Zooals vele leden terecht opmerkten; ging het er in de laatste dagen van Augustus om, loger en vloot zoo snel mogelijk op voet van oorlog te brengen. Dit hield in, dat alle in de oorlogs-or- ganisatiën vermelde onderdeelen op de volledige oorlogssterkte moesten worden gebracht, ter wijl daarnaast een zeker percentage geoefenden in de depots aanwezig moest zijn, teneinde ingeval Nederland in een oorlog werd betrok ken intredende verliezen te kunnen aanvullen Voor een en ander was het oproepen van 15 lich tingen noodzakelijk. Ook de regeering acht het gewenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. De minister heeft clan ook, terstond nadat de mobilisatie was voltooid, zich beraden op welke wijze zulks zou kunnen geschieden. De lichting 1939 is nagenoeg geheel ingelijfd, terwijl van de lichting 1940 reeds een deel in werkelijken dienst is. Voorts ligt het in het voor nemen een aantal buitengewone dienstplichtigen te roepen. Mede in verband met het voren staande werden reeds eenige ploegen van de lich ting 1924 met onbepaald klein verlof gezonden, terwijl meerdere ploegen van die lichting binnen kort zullen volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zullen kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks ge heel afhankelijk is van den duur der mobilisa tie. De vervanging van oudere lichtingen door jongere kan uiteraard eerst geleidelijk ge schieden naarmate laatstgenoemde lichtingen zijn opgeleid, hetgeen noodwendig eenige maan den vordert. Het ligt niet in het voornemen werkloozen op te roepen ter vervanging van andere dienstplichtigen Het denkbeeld om buitengewone dienstplichti gen op te roepen en op deze wijze het aflossen van gewone dienstplichtigen, bepaaldelijk van ouderen, te kunnen versnellen, heeft de volle aandacht van den minist,er. -Tot het oproepen van een aantal hunner is dan ook, zooals hier boven werd vermeld, in beginsel reeds besloten. Intusschen kan er geen sprake van zijn om bui tengewone dienstplichtigen maar dadelijk in grooten getale te gaan oproepen. In verband met het voor de opleiding beschikbare kader en materieel kan eerst tot het oproepen van nieuwe ploegen, zoowel van gewone als van buitenge wone dienstplichtigen, worden overgegaan, als de eerste oefeningen van de in opleiding zijnde ploegen zoover gevorderd is, dat deze ploegen in het veldleger kunnen worden opgenomen. En dan zijn er ook nog belangrijke groepen van gewone dienstplichtigen der lichting 1940, welke nog ingelijfd moeten worden. In welke volgorde de beschikbare ongeoefende ploegen gewone en buitengewone dienstplichtigen zullen worden opgeroepen, is nog niet geheel vastgesteld. In elk geval zal het aflossen van gemobiliseerden zich niet in een haastig tempo kunnen voltrek ken. De minister kan geen toezegging doen, het op roepen van buitengewone dienstplichtigen wat niet anders is dan het gebruik maken van een door den wetgever geschapen bevoegdheid en onder welke dienstplichtigen uiteraard vrijgestelden wegens broederdienst zitten, te vo ren aan het oordeel van de Kamer te zullen on derwerpen. Intusschen is hij gaarne bereid met de Kamer van gedachten te wisselen over de wenschen, welke te dezer zake mochten wor den gekoesterd. Verloven. Aan de belangen van kleine zelfstandigen en van landbouwers wordt bijzondere aandacht be steed. Door het stelsel, hetwelk bij het verleenen van zakenverlof wordt gevolgd, is het mogelijk de toegekende verloven zooveel mogelijk op die tijdstippen te doen ingaan, waarop de belang hebbenden daaraan het meest behoefte heb ben. Vergoeding en toelagen aan gemo biliseerden. Bij beschikking van 2 November 1939 heeft de minister voor den duur der tegenwoordige om standigheden een nieuwe regeling van kostwin nersvergoedingen vastgesteld. Het persoonlijk oordeel van den burgemees ter heeft bij de toepassing van de nieuwe voor schriften weinig of geen invloed, zoodat het verschil in toepassing tusschen de onderschei dene gemeenten vermoedelijk wel zal zijn weg gevallen. In de nieuw ingevoerde regeling wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag ook reke ning gehouden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienstplichtige voortspruiten. Een al gemeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan echter niet verwachten. In de ge vallen, waarin deze schade belangrijk boven de gewone bedragen van de kostwinnersvergoeding uitgaat, zullen belanghebbenden zich, indien zij deze schade niet kunnen dragen, behooren te wenden tot de bekende instellingen van hulp- verleenen. Hetzelfde geldt, indien aan het stellen van een vervanger in een bedrijf hooge kosten verbonden zijn. Het stelsel van de nieuwe regeling brengt met zich, dat prijsstijgingen geen invloed op de vergoe dingsbedragen zullen hebben, tenzij het geval zich mocht voordoen, dat een algemeene prijsstij ging een algemeene loonsverhooging te voorschijn zou roepen. De minister zal doen nagaan, in hoeverre op de toelagen, inkwartieringsgelden en vergoeding van levensmiddelen der onderofficieren kan wor den bespaard. Ook naar het oordeel van den minister is het op zedelijke en paedagogische gronden zeer ge wenscht gedurende de mobilisatie de instand houding van het gezinsleven zooveel mogelijk te bevorderen. Daarom bestaat bij hem ten zij in bepaalde gevallen het dienstbelang zich daartegen uitdrukkelijk zou verzetten, bijv. bij verblijf in kleine kanbonnementen geen be zwaar om aan gehuwde militairen die buiten hun woonplaats dienen, te vergunnen hun gezin naar het kantonnement te laten overkomen. Daar de betrokkenen zich in dat geval als re gel eveneens voor extra-onkosten (aanhouden van de woning in de standplaats, pensionkosten voor het gezin in het kantonnement) geplaatst zien, bestaat er aanleiding om hen in het genot van een toelage te laten. Nader zal overwogen worden in hoeverre in voorkomende gevallen tot vermindering der mo bilisatie-toelage kan worden overgegaan. Vergoedingen en toelagen aan gemobiliseerden. Bij ontvangst van het voorloopig verslag was bij het departement van defensie reeds in verren staat van voorbereiding een ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling der militaire pensioen regelingen, waarin onder meer regelen worden voorgesteld tot beperking van cumulatie van pensioen en militaire inkomsten van al of niet reserveplichtige gepensionneerde militairen, die thans weer actief dienst doen. Dit wetsontwerp zal binnenkort aanhanging worden gemaakt. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Over het vraagpunt „De Neutrale landen in de huidige omstandigheden", waarover in de Zaterdag ochtend-vergadering van de vereeniging voor Vol kenbond en Vrede drie inleidingen waren gehou den, zou staatsraad dr. J. Schokking in de middag vergadering nog een inleiding houden, getiteld: „de algemeene taak van het onzijdige land en zijn be woners in oorlogstijd". Aangezien de heer Schok king niet in de vergadering aanwezig kon zijn heeft de heer van der Mandere, de algemeene secretaris der vereeniging, de inleiding van den heer Schok king voorgelezen. De heer Schokking betoogde, dat de taak van Ne derland als onzijdig land verzwaard is door zijn overzeesehe gewesten, die immers ook onzijdig moeten zijn. Voorts sprak de heer Schokking in zijn inleiding over de verplichtingen van de bewoners van het. on zijdige land, voortvloeiende uit de neutraliteit: mi litaire en vrijwillige verplichtingen in den ruim- sten zin. Hij waarschuwde tegen versnippering bij het nakomen van die vrijwillige verplichtingen. Verschillende aanwezigen zijn met de inleiders in debat getreden. Anderen gaven een aanvulling op de inleidingen. Zoó hield prof. mr. V. H. Rutgers uit Amsterdam een pleidooi voor onze zelfstandij heidspolitiek. Na repliek van de inleiders sloot de voorzitter onder dankzegging aan leiders en debaters deze algemeene vergadering. Jonge moeder veroordeeld. Haar dochtertje onverzorgd in de kou achtergelaten. 's-GRAVENHAGE, 4 December. De 22-ja- rige mej, N. van der B„ uit Krimpen aan de Lek had haar twee-jarig dochtertje op een onver warmde zolder m de strenge vorstperiode zonder voldoende dekking laten liggen. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het Hof te 's-Gravenhage legde de vrouw de zelfde straf op. Bescherming van de scheepvaart. Het inschakelen wanneer zulks noodig is van een aantal koopvaardijschepen in de mari tieme verdediging is in voorbereiding. Het tempo wordt bepaald door het beschikbaar komen van het benoodigde materieel. Voor wat de regeling van deze aangelegenheid betreft en voor het bemannen van 'bedoelde schepen wordt gebruikt gemaakt van krachten uit de scheepvaartbe- dr ij-ven. Overigens wordt zoowel- aan boord van de eigenlijike oorlogsschepen als op onderzoekings- en bewakingsvaartuigen, zoomede bij de marine kustwacht gebruik gemaakt van veel koopvaar- dij'personeel, dat een verbintenis voor vast of kort verband heeft bij de Koninklijke-marinereserve. Willem van Ewijck en Jan van Gelder. Daar uit het onderzoek aanwijzingen omtrent de ligging van onze mijnenvelden zou kunnen worden verkregen, heeft de minister bepaald, dat het onderzoek en de uitspraak met gesloten deuren zal plaats vinden. Kader landmacht. Het ontmoet overwegende bezwaren, om althans zoolang geen oorlogstoestand ingetreden is voor verdienstelijke onderofficieren de ge legenheid te openen in aanmerking te komen voor benoeming tot beroeps-luitenant. De toeloop voor opleiding tot reserve-officier is zeer groot; het aantal der candidaten over trof de laatste jaren dat der beschikbare plaat sen aanmerkelijk. De vrijwillige defensiebijdragen. Deze vrijwillige bijdragen beloopen thans een bedrag van 201.614.89, waarvan 53.886.43 als zijnde het bedrag der uit Ouracao ontvangen bijdragen ter beschikking van den minister van koloniën gesteld is voor de aanschaffing van zoeklichten voor dat gebiedsdeel. Van het totaal-bedrag der ontvangen bijdragen zal het afhangen hoeveel sperballons aangeschaft zullen worden. Ontwikkeling en ontspanning. De vraag of de ontwikkeling en ontspanning van militairen een militaire aangelegenheid moet zijn, beantwoordt de minister zonder voorbehoud bevestigend. De militaire overheid moet ook in dit opzicht de teugels in handen houden, teneinde te voorkomen, dat verdeeldheid naar diverse richtingen ontstaat in stede van samenwerking en eenheid. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct. (Adv. Ingez. Med.) Geschenk van president Roosevelt aan St. Eustatius. Herdenking van een historisch feit. CURASAO, 4 Dec. (Aneta-A.N.P.) De con sul der Vereenigde Staten te Curasao heeft aan het gouvernement medegedeeld dat het slag schip „Wyoming" op 12 en 13 December a.s. een bezoek zal brengen aan St. Eustatius. Dan zal namens president Roosevelt een ge denkplaat worden aangeboden als herinnering aan een historisch feit, op 16 November 1776 voorgevallen. Toen heeft namelijk Johannes de Graaf, gouverneur van St.-Eustatius, bevel ge geven door kanonschoten een saluut te brengen aan de Amerikaansche vlag, als antwoord op het kanon-saluut van de oorlogsbrik „Andrew Doria", waardoor de souvereiniteit van de Ver eenigde Staten voor den eersten keer formeel erkend werd door een vreemde mogendheid. De gouverneur van Curasao zal als zijn ver tegenwoordiger den gouvernement-s-secretaris naar St.-Eustatius afvaardigen, ten einde het geschenk in ontvangst te nemen. BEPERKING VAN DE VAART IN HET JULIANAKANAAL, HET MAASWAALKANAAL EN OP DE MAAS. Alleen toegestaan na schriftelijke vergunning. De opperbevelhebber van land- en zeemacht- heeft een verordening (algemeene bekend making no. 15) vastgesteld, waarbij het verboden is met een vaartuig zich te begeven in, te varen op, of zich te bevinden in het watergebied, in dien en voorzooverre ten behoeve van dit vaar tuig niet een schriftelijke vergunning is ver leend door het militair gezag of vanwege het militair gezag door den inspecteur-generaal voor de scheepvaart. Onder „het watergebied" wordt bedoeld het Julianakanaal, het Maas-Waalkanaal en de Maas. Deze laatste voor zooverre zij is gelegen in het in staat van beleg verklaarde gedeelte van ons land. Blijkens artikel 3 dezer verordening zal de be doelde vergunning in het algemeen slechts worden geweigerd, indien en voor zooverre de eischen der algemeene veiligheid naar het oor deel van den opperbevelhebber van land- en zee macht daartoe aanleiding geven. Overtreding van eenige bepaling dezer ver ordening wordt gestraft met- hechtenis van ten hoogste drie maanden. P 6 December wordt de bekende Duitsche schrijver Rudolf Herzog zeventig jaar en aangezien zijn romans ook in Nederland veel af trek hebben gevonden, is het wel interessant ter gelegenheid van dit kroonjaar een en ander uit zijn leven te vertellen. Rudolf Herzog werd op 6 December 1869 te Barmen geboren als zoon van Albert Herzog en Lissette Herzog—Bellwidt. Hij bezocht de H.B.S, te Barmen en hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag, dat de jonge Rudolf voor de in dustrie zou worden opgeleid, werd dit plan ten slotte niet ten uitvoer gebracht en ging hij van 1891—1893 aan de Universiteit te Berlijn filo sofie studeeren. In 1894 nam hij de redactie over van het belletrische gedeelte van het veer- tiendaagschè blad „Schwarzrot" en in 1897, toen hij ternauwernood acht en twintig jaar oud was, werd hij reeds hoofdredacteur van de ..Hambur ger Neueste Nachrichten". Twee jaar later werd hij bovendien redacteur van het feuilleton bij de ..Berliner Neueste Nachrichten". NEDERLANDERS IN FINLAND IN GOEDEN WELSTAND. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft van Hr. Ms. gezantschap te Helsinki bericht ont vangen, dat voor zoover na te gaan alle Neder landers in Finland zich in welstand bevinden. STEUN VOOR GEDENATUREERDE AARDAPPELEN. Uit het landbouw-crisisfonds zal steun worden verleend ten behoeve van de telers van aard appelen, die bij een der crisis-organisaties zijn aangesloten, over aardappelen, welke na 1 Oct. 1939 zijn gedenatureerd. Het steunbedrag zal wekelijks worden vastge steld. Voor het tijdvak aanvangende met ingang van 2 October 1939 en eindigende met ingang van een nader te bepalen daturn is het steun bedrag vastgesteld op f 0.50 per 100 K.G. gede natureerde aardappelen van alle rassen. Boven: Over de hindernis. De paarden, bestemd voor de Engel- sche cavalerie, worden in de Britsche remonte-depóts afgericht voor hun moeilijke taak. Rechts Door het water. Bij de training der paarden voor de Engelsche cavalerie wordt ook het natte element niet vergeten, welke natuurlijke hindernis door paard en ruiter genomen moet worden. Rudolf Herzog. Zijn journalistieken arbeid gaf hij er echter in 1906 geheel aan om zich uitsluitend aan de litteratuur te kunnen wijden. Herzog huwde eerst met Minnie Seiler en later trouwde hij voor de tweede maal met Emma Elisabeth Lux. De schrijver heeft drie zoons en een dochter. Deze auteur heeft een veelbewogen leven ach ter den rug. Talloos zijn de reizen die hij onder nam naar verschillende landen. In 1914 nam hij deel aan den wereldoorlog. Hij was ingedeeld bij den Generalen Staf. Hij is in het bezit van talrijke onderscheidingen. De meeste bekendheid heeft de schrijver zich verworven met zijn romans, hoewel hij aanvan kelijk ook ai de aandacht op zich gevestigd had De meeste bekendheid heeft de schrijver zich verworven met zijn romans, hoewel hij aanvan kelijk ook al de aandacht op zich gevestigd had met zijn tooneelstukken en later ook met eenige bundels gedichten en enkele novellen. Van de romans, die het meeste succes hadden, moet in de eerste plaats genoemd worden: „Die Wïs- kottens" (1905, 325ste druk 1925). Na de publi catie van dezen roman was zijn roem meteen gevestigd en werd hij een van Duitschland's meest gevierde schrijvers. Bibliografie: Drama's: ^rotektion (1893), Ster- renmoral (1894), Der ehrliche Name (1896), Das Recht der Jugend (1897), en Auf Nissenskocig (1907). Romans: Zum weiszen Schwan (1897), Nur eine Schauspielerin (1897), Das goldene Zeitalter (190-0); Der Graf von Gleiehen (1901), Die vom Niederrheim (1903), Das Lebenslied (1904), Die Wiskottens (1905), Der Abenteurer (19-07), Die Hanseaten (1909), Die Burgkinder (1911), Das grosze Heimweh (19-14), Die Stolten-kamps und ihre Frauwen (1917), Die Buben der Frau Gp- terberg (1921), Kameraden (1922), Wieland der Schmied (1924), Das Fahnlein der Versprengten (1926). Vrijwel al deze romans werden in het Nederlandsch vertaald en laten zich vlot lezen. Verder schreef hij: Gedichte (1903). Lieder und Balladen (1913), Ritter, Tod und Teufel (Kriegs- gedichte 1915), Vom Stürmen, Sterken Aufer- stehen (Kriegsgedichte 1915) en Strömübergang (Dramatische Dichtung 1916). Eenige novellen tot welke: Die Welt im Gold (1913), Jungbrunnen (1918). Tenslotte zij nog vermeid zijn Gesammelte Werke. Het zal dezen begaafden Duitschen schrijver op zijn zeventigsten verjaardag zeker niet aan belangstelling ontbreken. B. A. Brand woedde op de „Jagers fontein". Vierde stuurman door rookverstikking overleden. BATAVIA, 4 December (Aneta-A.N.P.) Gisteren is de „Indrapoera" te Tandjong-Priok gearriveerd. Het schip heeft een zeer gunstigen overtocht gehad. Een meer bewogen verloop had de reis van de „Jagersfontein" tusschen Dakar en Kaapstad is namelijk in een der luiken brand voorgekomen. Deze werd Zondagmorgen vroeg ontdekt, toen al le passagiers juist, na een geslaagden feestavond aan boord, te bed waren gegaan. Zij werden onmiddellijk gewekt. Er werd koffie verstrekt en de gezagvoerder verzocht allen rus tig te blijven en de aanwijzingen van scheeps officieren te volgen. Allen waren buitengewoon rustig. Na vier uur kon het vuur bedwongen wor den. Het was tot genoemd luik beperkt gehou den. Eon treurige omstandigheid was dat de vierde stuurman bij het blusschingswerk door de enor me rook-ontwikkeling werd bedwelmd en over leed voor hem hulp kon worden geboden. Bij den brand is circa acht procent van de postlading verloren gegaan. Het schip had 130 passagiers aan boord. De oorzaak van den brand is tot dusverre on bekend gebleven. Gemobiliseerde Staten- en Gemeenteraadsleden. Zij zullen vergaderingen van respectieve colleges kunnen bijwonen. Op de vraag van het Tweede Kamerlid dr. I. H. Vos, luidende: Wil de minister bevorderen, dat on de leden der Provinciale Staten en gemeente nden, die gemobiliseerd zijn, de gelegenheid wordt eboden, de zittingen van de colleges, waarin zij itting hebben, bij te wonen, voorzoover militaire -■langen zich daartegen niet verzetten? Heeft de minister van binnenlandsche zaken •eantwoord, dat op zijn verzoek de minister van defensie maatregelen genomen heeft, teneinde te bevordéren, dat dé in de vraag bedoelde gelegenheid wordt geboden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3