Na drie jaar weer naar Canada „De oaqeiuksm illllllllllllllllllllll ■■■li— Dagboek van een busreis door Ameritj Ouderwefsch rivierfransport Sieden. Eskimo met harpoen op walvischjacht. Döor Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Het- snelle vliegtuig had ons naar Fort Smith gébracht. Wij hadden de moeilijkheden van het overbrengen van honderden tonnen bagage rondom de watervallen gezien en gevoeld, door een paar maal met de zware vrachtauto's mee door het zand te ploegen en hadden zoo reeds een gedeelte van den tijd gekort, dien wij moesten wachten op een vliegtuig, dat ons naar het Noorden kon brengen. De tijd was niet lang gevallen, dank zij het werk op de portage, de bloemenweelde in de bosschen en vooral het ge zellige woonhuis-hotel, dat de Hudson Bay Co. hier ten gerieve harer onderdanen exploiteert. Beneden electrisch licht, boven petroleum, stroomend water op de kamer zoolang als ge het uit de kan laat loopen. Aan tafel zit ge tus- schen den hoofdingenieur van Weg en Werken en den putjesschepper, tegenover den barbier en hoort van elk bijzonderheden over zijn merk waardig leven. De grootste merkwaardigheid van het hotel, waar honderden menschen van aller lei slag passeeren, was wel de W. C„ van wit hout getimmerd waarop geen enkele naam, geen gedicht en geen teekening prijkte! Het kleine gebouwtje stond ongever vijftig meter van het hoofdgebouw; een beetje onplezierig, dunkt me, in een sneeuwstorm van 40 graden onder nul. Om toch ook iets te zien van het ouderwet- sche riviertransport, dat voor vracht toch nog altijd de hoofdrol speelt, hadden wij besloten onze reis voort te zetten met de Daase Lake, een der kleinere dieselmotorschepen der H. B. C. zooals de Hudson Bay Co. hier altijd genoemd wordt. Dit schip zou ons ln 24 uur naar Port Re volution aan het Groote Slaven Meer brengen. Een alleraardigst bootje. Voorin waren er zes behoorlijke 2 persoons hutten en een badkamer met warm- en koudwaterkranen, beide op één leiding aangesloten. In het middenschip stonden twee allerliefste dieselmotortjes en daartusschen een gemakkelijke stoel met mooi geborduurde kussens voor den chef-machinist, tevens olie man en matroos. Daarachter kwam de salon, meteen eetzaal en kombuis, met dat voordeel, dat je geregeld met den kok kon overleggen wat en hoe er zou gegeten worden. Tusschen de maatijden zetten kapitein of passagiers zelf theee of koffie en plunderden ijskast en ach teronder. De kok bekleedde voor het eerst deze vertrouwenspost, was van zijn vak hockey- en ijshockeyspeler. Hij had een goed kookboek en wij hebben gesmuld. Koksmaat was steeds de armste passagier, die graag 75 ct. per uur, met kost en inwoning, dus zijn reis verdiende. Maar dit was niet alles. Voor aan ons schip waren twee groote zolderschuiten stevig vast gebonden De eene droeg een opbouw, dubbelwandig, alu minium geschilderd met voorin een keurige ijsmachine en was volgepakt met 150 ton levens middelen, dat zi.in 15 wagonladingen. De tweede droeg slechts 1<JÓ ton, bestaande uit kleine kist jes met het opschrift „Dynamite". Daarop kon je heerlijk in de zon liggen bakken, wat gerust mocht, nadat we een papier hadden geteekend dat de H.B.C. vrijwaard'e van eischen tot schade loosstelling. In de salon-keuken was het te heet en aan dek te koud. De passagiers zaten meest in de stuurhut en stuurden natuurlijk om beurten. Na een halven dag varen over de kron kelende rivier werd een paar duizend kilo eet waar op onze eigen voorplecht gestapeld; de zolderschuiten, hier barges genoemd, werden aan den kant gemeerd en wij stoomden een smalle zijkreek in om een houtzaagmolen van provisie te voorzien. Een paar uur later legden wij aan bij een andere sawmill, eigendom van de Yellowknife goudmijnen, waar ook het dyna miet heen moest en laadden er een twintig ton hout, die plank voor plank en balk voor balk door het geheele personeel van houtzaagmolen en schip, bijgestaan door enkele passagiers, boven op de ontploffingsmiddelen werden neer- gesmakt. Een heerlijke frissche wind begun stigde het werk door de muskieten te verjagen, zoodat het laden binnen 10 uur gebeurd was. Dat was samen 12 uur oponthoud. Onder tus schen had de kapitein de lucht eens aangekeken en ons verteld, dat als de wind zoo bleef aan wakkeren, het groote meer wel eens ruw kon worden voor de niet erg zeewaardige zolder schuiten. Wij zwaaiden weer de rivier op, de wind joelde en gierde over de breede watervlakte en toen de zandbank voor den riviermond in zicht kwam, sloegen de groote brandingsgolven er met zoo'n kracht tegen aan, dat onze kapitein gauw zijn schepen in een veilige bocht aan den wal bracht en zijn passagiers meedeelde, dat hij er niet aan kon denken hun kostbare levens de eerste 24 uur op deze wilde wateren te wagen. Na 24 uur herhaalde hij zijn verzekering; dat waren twee dagen van eten en drinken en lui zijn. Ondertusschen hadden we gezeschap ge kregen. De Prospector, ook bestemd voor de mijnen van Yellowknife en de Radium King met vracht voor de Eldoradomijnen aan het Groote Beren Meer, lagen dicht bij ons gemeerd, maar toen er juist druk gepraat werd over een base hall-wedstrijd tusschen de bemanningen, ging de wind liggen en kwam de Mackenzie Rivier, Een groote hekwieler van de H.B.C. aanstoomen die vier dagen achter een eiland in het meer voor anker had gelegen. Wij lieten de schuit met dynamiet in den riviermonding liggen en voeren met den anderen lichter in vier uur tijd naar Port Resolution. In plaats van 24 uur, waren we precies vier dagen onderweg geweest en wisten nu wel zoo wat, wat riviertransport beteekende. Eén troost hadden we ondertusschen gehad, n.l. de zeker heid, dat we ons vliegtuig niet zouden missen, want iedereen was er van overtuigd, dat men ons daar in den riviermond zou hebben opgepikt, als wij Fort Resolution niet tijdig hadden ge haald. t Het vliegtuig was er op tijd; de groote Bel- lanca van de Mackenzie Air Service; wij zouden zeggen een F 8, maar dan als watervliegtuig ingericht. Er was nóg een passagier, een gouver nementsveearts op zoek naar rendierparasieten, vier man bemanning en een groot aantal post zakken. Het Groote Slaven Meer was ook uit de lucht niet te overzien. Wij hielden den zuid oever en kruisten al spoedig de Groote Buffel rivier, waar een trapper woont met een Holland- sche vrouw, die door iedereen geroemd werd als een der flinkste en prettigste personen uit de omgeving en die helaas voor ons onbereik baar was gebleven. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van de verschillende landings plaatsen. Zoowat om de 150 mijl, telkens na een goed uur vliegen, daalden we bij een handels post van de H. B. Co., waar dan meest tevens een kerkje en een Missiehuis staat en evenwerl der de barakken van de politie der wildernis. Daar rondom heen staan dan nog eenige blok hutten of tenten van Indiaansche of halfbloed vallenzetters, want alles draait hier om den pelshandel. Meestal volgen we de rivier. We zien de plek, waar twee jaar geleden een barge met levensmiddelen door een stormstoot op een rots liep en zonk, waardoor twee millioen gulden levensmiddelen verloren ging, wat op zich zelf niet zoo heel erg was, maar dit beteekende, dat het heele Noorden, 20 a 30 duizend menschen, die allen verlangend uitzagen naar nieuwen voorraad levensmiddelen zouden moeten worden teleurgesteld. Er moest een hulpdienst worden opgericht, die alles verzamelde wat op verschil lende posten maar eenigszins overbodig kon worden geacht en het gelukte daarmee werkelij ken honger te weren tot twee maanden latei- nieuwe voorraden de plaats van bestemming bereikten. Wij overnachten in Norman, waar de Groote Beren Rivier den weg wijst naar het meer van denzelfden naam. waar het Radium-ert: ontgonnen wordt. Vijftig mijl verder liggen de petroleumbronnen, die het. heele Noorden van benzine en dieselolie voorzien. Wij bezoeken het beroemde kerkje in Good Hope, 70 jaar geleden gebouwd uit met de hand gezaagde planken, door een priester, die de heele kerk versierde met muurschilderingen, daarbij alleen gebruik ma kende van de hulpmiddelen van het land, n.l. vischolie en door de Indianen uit planten be- reide kleurstoffen. Nog een paar halteplaatsen en dan ligt Aklavik voor ons, beneden ons, naast ons. Op den hoogen oever staan Eskimo's in hun met bontranden afgezette jassen en jur ken met, de met bontgevoerde capuchen over het hoofd. Er zijn ook blanken, de dokter, de bisschop, politie, de opzichter van de rendier kudde, de jongens van de radio, zooals ze hier altijd genoemd worden enz. Heel de hoofdstad van het Noorden wacht met smart op de post en pas morgen zullen ze ooren hebben om naar ons te luisteren. (Nadruk verboden). Terugroeping van den Amerikaanschen gezant uit Moskou Roosevelt zou nog deze week een beslissing nemen. WASHINGTON, 4 Dec (A.N.P.) - Krachtige druk wordt uitgeoefend op president Roose velt de diplomatieke betrekkingen met Rus land te verbreken, of minstens den Ameri kaanschen gezant te Moskou terug te roe pen, als protest tegen de invasie van Finland. Zondagavond heerschte in officieele kringen de meening dat de president deze week een besluit zal nemen. De terugroeping van den ambassadeur, Laurence A. Steinhardt, zou van de twee maatregelen waar op verscheidene regeeringskringen en nationale leiders aandringen teneinde de verontwaardigin; van het land tot uiting te brengen de minst krachtige zijn. Naar vernomen wordt, heeft Roo sevelt met Cordell Huil gesproken over het nemen van een of anderen diplomatieken stap. Beiden zijn het erover eens geen overhaast besluit te ne men, doch de president heeft bepaalden regee ringskringen verzekerd, dat zij spoedig hun be sluit zullen nemen. Ook de vroegere president. Herbert Hoover, behoort tot degenen, die voor standers zijn van een krachtige diplomatieke af keuring van het optreden der Sovjets. In een ver klaring, afgelegd te Palo Alto in Californië, drong Hoover aan op de terugroeping van Steinhardt en het overlaten van de ambassade aan een lager geplaatst ambtenaar. Verscheidene invloedrijke figuren in het Congres, waaronder senator Wil liam H.King (demoeraat uit Utah) en Martin Dies (democraat uit Texas) hebben aangedrongen op een volledige verbreking der betrekkingen. Finland zal g:een burger bevolkingen bombardeeren. Mits Rusland hetzelfde doet. De Finsche regeering verklaarde Zondag in haar antwoord op de vraag van president Roosevelt aan Finland en Sovjet-Rusland de verzekering te wil len geven dat zij de burgerbevolking niet zullen bombardeeren, dat de burgerbevolkingen en de niet-versterk te steden niet zullen worden gebom bardeerd mits Rusland nauwgezet dezelfde regelen voor de oorlogvoering in acht neemt Het Amerikaansehe departement van staat heeft verklaard, dat uit Moskou nog geen antwoord was ontvangen. Eskimo, gekleed in de parka. EEN vreemde stad ontdekken is prettig. Het behoeft geen groote stad te zijn. Als zij maar een eigen sfeer en een eigen karakter heeft. Als er maar iets te ontdekken valt. In Europa is dat altijd zoo. Daar heeft iedere stad haar eigen gesteldheid. Wij uit Nederland kunnen dit heel goed beoordeelen. Want Nederlapd is klein en zelfs in die kleinheid hebben z'n meeste steden en stadjes een andere sfeer. Groningen is heelemaal anders dan Amsterdam; en Rotterdam en Den Haag verschil len als Roosevelt en Stalin. Is Harlingen, waar ik nog altijd smoorlijk verliefd op ben niet héél iets anders dan die andere ouwe trouwe liefde van me: Zalt-Bommel? Wie niet voelt dat het carrillon van de Bossche Sint Jan een lied in heel andere toon aard over de parade doet tinkelen, dan het carillon van den Martini over de Groninger Groote Markt is niet waard dat hij reist. En dat de boomen langs de grachten van Franeker een andere stemming in uw hart ruisden dan die op de wallen van Elburg heb ik heel duidelijk gehoord. Zoo is het overal in Europa en zoo is het in Amerika een uitzondering. Ik heb maar een tiental Amerikaansehe steden ont dekt. Ik heb het trachten te doen. Ieder heeft zoo z'n eigen aardje: 't mijne is dat ik heel gauw de geuren van een stad opsnuif en ze kan onderschei den van andere geuren. Met dat aardje is het niet moeilijk te ruiken en in je vingertoppen te weten dat St. Louis zwaar en zwart en dreigend is. Ge rijdt over een geweldige brug boven een geweldige rivier die stad binnen. De rossige avondlucht lijkt een tooneeldoek, waartegen de grimmige rijen hooge fabrieksschoorsteenen geweldig afsteken. En een avondwandeling door de breede, hooge, uitge- bluschte straten van het eigenlijke centrum doet bemerken dat dit een werkstad is, met vermoeide menschen die voor pantoffelparades geen lust en geen tijd hebben. Cincinnati is veel gezelliger, coquetter en ondeu gender. 'n Vroolijke, kwieke, groote provinciestad. Met een poging om mondain te doen. En een poging var. Fountain Square om de geweldigheid van New York's Times Squares na te bootsen. Die po ging slaagt natuurlijk niet. Maar er zijn gezellige restaurants en guitige cabarets en de hoofdstraat van de negerbuurt is akelig-slecht en mismoedig ver dorven. Niet voor de negers maar voor de blanke broeders die er hun zielloos vertier komen zoeken. Kansas-City lijkt me eerlijker, reiner en natuur lijker. Mijn vrouw was er niet van de mode-étalages weg te lokken, zóó mooi en smaakvol en verleide lijk vond ze die. 'n Echt centrum van een rijke streek, alles helder, proper, kleurig en keurig. Voor een jongmensch vindt dit stedelijke karakter wel haast z'n symbool in de krant. Kansas City heeft de beste provinciale krant van Amerika en het aardige is dat die toebehoort aan het personeel. Van den hoofdredacteur af tot den jongsten zetter toe heb ben ze allemaal aandeel in de zaak. Dat heeft de stichter zoo in z'n testament gewild. De gemeen schapszin die daaruit blijkt en voortkomt met het voortreffelijke, zuivere, idealistische resultaat, zijn zoo vertelde me een geboren en getogen Kan sasser typeerend voor de heele stad en ik heb die zelfde goede geur op m'n wandelingen door stra ten en parken opgenomen. Denver is weer heel wat anders. Niet duur en niet smaakvol. Maar wel zuiver en gezellig en voor ons geval èeht-Amerikaansch-van-het Westen. Ge ziet er voor het eerst van die rijke schapenboeren met prairiebeenen en breedgerande hoeden en kleurige ruiterjassen, zooals die in Nederland alleen door Buziau worden gedragen. Denver, is licht en luch tig Ge kunt er allemaal Indiaansche handenarbeid krijgen, beschilderde en uit hout gesneden, uit ko per en goud geklopte, uit ijzer gesmede leelijke dingen. Ik heb gehoord dat, nu de Tsjechische in dustrie voor een deel stil ligt, de uitvoer van echt- Indiaansche souvenirs naar Denver aanmerkelijk is gedaald. Maar die ondeugendheid durf ik niet voor mijn rekening te nemen. Toch proeft ge in Denver op 't puntje van uw tong de ziltheid van de Wild- West, zoodra ge er binnen komt. Het is een platte, breede, natuurlijk weer in groote kubussen gesne den stad, recht-an recht-uit dan breekt het lijntje niet. Maar de voorloopers van de Rocky-Mountains staan er boven den horizont en ge kunt er met een dure auto een prachtigen tocht maken, langs vuur- roode rotsen, pastelblauwe meren, ritselende berg beken naar het graf van Buffallo Bill. Wanneer ge bij dit eenvoudige monumentje staat en op de ruwe steen leest dat hier in 1917 de groote Bill en in 1921 diens vrouw te rusten zijn gelegd, op een berg- topje midden tusschen veel hoogere bergtoppen, dan gaat er iets in uw oude jongenshart open. En die sfeer van dat jongenshart ligt in heel Denver dit heb ik zoo gevoeld en ik wil eerlijk gezegd graag-, dat dit gevoel juist is. Salt-Lake-City heeft weer iets heel anders. Vroomheid. Het Mormonisme en de zon beheer- schen er voor de oogen en het hart de breede stra ten. Voor de oogen: door de Mormonen tempel, die architectonisch heel leelijk is, maar die den reizi ger toch zooveel zeide om de idee, die dit bizarre gebouw uitstraalt. Zeker in den avond, wanneer de bus de kleine stad binnen zwaait en ge plotse ling, als een fata morgana tegen den duisteren he mel, torenspitsen ziet staan, die rood en geel en groen en blauw licht uitstralen. Verrassend en on wezenlijk. Bij dien tempel behoort een tabernakel, waar op 't hoogtepunt van eiken dag, klokslag twaalf, een wonderbaarlijk scnoon koor gaat zin gen; en dan is er nog een museum dat voor mijn gevoel op 't randje van het oneerbiedige staat met al z'n bric a brac: de scheermessen, de horloge kettingen, detandenstokers, en de wandelstok ken der Mormoonsche profeten. Maar het wordt u daar allemaal met zulk een schroomvallige, kin derlijke eerbied vertoond, dat het eerste, haaglijke gevoel van profanatie plaats gaa;'^5 voor een sfeer van oprechte vroomheid <^7* wens over het heele, mooie, klare landschaD den staat Utah ligt: blijheid, ernst en vro^.? Welk een verschil met Reno! We kwameul? stadje van amper twintigduizend zielen omt uur in den nacht aan. 't Was er volop piK Sir tooi danshuizen trilden van het rosse neonlicht v«e,, gevels en in zalen-als-stallen werd gegolq een aard had. De roulettes draaiden. Stapel; [s en zilveren dollars schuiven er dag en nachu de groezelige baccara-tafels. Ik had er maaj-'v! uur den tijd. Maar 't stadje waar de huiven ontbinding zoo gemakkelijk is als het versel^ van een velletje papier heeft maar vier--*' en die zijn huis aan huis goklokaal en dans bar. „Reno, The Biggest Little City in the Woi grootste kleine stad in de wereld, stond in ig<_ van licht boven de hoofdstraat geschreven. },;u heb nog nooit zoo iets poovers-in-de-zonde ga Een kwartier nadat wij dit dwaze oord verl hebben, bromt de bus langs een windenden weg- hoog naar de eeuwige sneeuw van de laatste der Rocky Mountains. En een half uur later we berglucht en straalt en schittert het smt£ sneeuwvlak in het licht van de volle nu staan voor een klein hotel. Maar wie kan pen-gaan denken in zulk een on vergelijk! ^vt schoone wereld? Irtrki ie ee: •te :esïii #n< pooti jf# k Ir ders Sim Zoo heb ik Amerikaansehe steden ontdekt, ij anders zijn dan andere Amerikaansehe Washington noemde ik niet. want dit is on-Aj, kaansch: breed en schoon: soms als Parijs, somjt den Haag. En over San Francisco zal ik u nogT« tellen: de prachtige, charmante stad op zeven hj veis. En andere steden heb ik niet gezien. Chic- niet, en Boston niet en New-Orleans niet, <jjei drie een zeer eigen sfeer moeten ademen. Maar honderden, honderden steden en zijn allemaal precies hetzelfde. Allemaal kaansch en allemaal zonder eigen geur en gjk Allemaal jong en allemaal leelijk. Wanneer ik door die nuchtere, houten, plaatsen liep, heb ik gedacht: Noemen ze dat a een stad? heeft dit nu een eigen naam? -'j is Nederland rijk met z'n steden! en welk heerlijkheid voor het hart: Hoorn en Oudewafei Alkmaar en Middelburg en Veere en Ziorfo Dan gevoelt de ontdekker-in-de-bus wat hier» is en wat thuis op dat speldeknopje van dete'-1- wèl is, in zulk een overdadige, hartverova^ r* schoonheid van cultuur en historie en schakeer^, MR. E. rij! pre DUIZENDEN RUSSEN IN Dï BOSSCHEN VAN TERIOKI OMGEKOMEN? Volgens de Vinnen werden o; één dag 18 tanks vernield. VLIEGTUIGEN UIT ITAI.Ië AANGEK0MB, HELSINKI, 4 December (Havas) r.3 Savoia-vliegtuigen zijn uit Italië in Fii&j aangekomen. Zij maken deel uit van een bestt ling van 25 toestellen. Kolonel Korikoskt, od- dercommandant van de Finsche hichtmatïl heeft zijn voldoening uitgesproken over hetr> ces, dat de Finsche luchtmacht tot nu toe htól bereikt. De Finnen verklaren verder, dat tengevo!?» van de mijnen, welke in de bosschen bij Tt- rioki zijn gelegd, verscheidene duizecias Russen zijn omgekomen. Ook zijn gisteren 1$ 18tanks van de Russen vernield. De evacuatie van Helsinki wordt voortgezet, het personeel van de Britsche legatie bevinc! zich in de particuliere woning van den gezant, de gezanten van Denemarken en Noomga hebben Helsinki verlaten, de meeste andere gaties zijn in de omgeving van de stad get ven. Schc Amerika pleit voor moreele herbewapening. Oproeping van gouverneurs en burgemeesters, NEW YORK, 4 December (A.N.P.) - Acht gouverneurs van Amerikaansehe staten en de burgemeesters van San Francisco, Los Ange les en Seattle hebben in verband met de we reldactie voor moreele herbewapening voor het weekeinde van 1, 2 en 3 December radio redevoeringen gehouden, waarin zij iederen burger aansporen om deel te nemen in de actie voor moreele herbewapening en naar5' werelduitzending te luisteren. Behalve de drie werelduitzendingen van station Boston Wrul en de Mutual Broadcastic? Systems gaven 125 stations een heruitzending rail de radiorede, die de graaf van Athlone op 1 n" cember voor alle Britsche stations heeft gel den. Het nationale programma van 90 stat en 80 plaatselijke distributies bevatte uitzen dingen over moreele herbewapening voor Ame rika. In de werelduitzending van het station Wrul op Zondagavond, zeide William Bankhead, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, eea in Washington zeer gezien en invloedrijk per""" o.a.: „Ik ben zeer verheugd te spreken in weekeinde van 1. 2 en 3 December als er honderd millioen menschen over de geheele wereld der oproep tot moreele herbwapening zullen hooren Hier in Amerika is een resultaat van dezen op komenden vloed geweest een hernieuwde hoop op vrede in het bedrijfsleven, daar er een gemeen schappelijk ontmoetingsterrein is gevormd ros* schen kapitaal en arbeid en tusschen tegenover gestelde stroomingen in de gelederen van de beidersbeweging". Mijnheer Dinges wreef zich de oogen eens uit. Neen, bij was toch wel goed wakker. En nu kwam zijn heldhaftige aard weer boven. Hq snelde op de keukendeur toe en begon zoo hard als hij maar durfde op de ruiten te slaan. De deur kon hij niet open krijgen, want die was namelijk in het slot gevallen. Nummer 18 hoorde in huis het lawaai en kwam snel naar buiten. Toen hij echter hoorde, wat er aan de hand was, trok hij een verbaasd gezicht. In geen der kamers was de man door hem aangetroffen. Ook op den zolder had hij zich niet verstopt. En in den gang was hij hem niet tegen gekomen. Mevrouw Dinges vatte, vooral nu er 5 agenten om haar heen stonden, eveneens moed. Nu durfde zij wel naar binnen. Wie weet had de indringer het vleesch opge geten? Zij kreeg een kleur van angst, als zij daaraan dacht En zij richtte haar schreden dan ook eerst naar de kast, waar 't vleesch in stond. Vrouwelijke piloten boven Finland? MOSKOU 4 December. Het wordt lijk geacht dat ook vrouwelijke piloten deelnemen aan de bombardementen op Finland, hoewel zu 111 de militaire rapporten niet worden vermeld en hiervan geen officieele bevestiging is te krijgen- De vrouwelijke piloten vormen een integraal ded van de Sovjet-luchtmacht. Zij zijn ondergebracht ffl speciale afdeelingen en wonen in gewone soldaten barakken. De bosjewiki hebben zich altijd beroemo op de vele internationale records door hun vues* sters behaald. Het juiste aantal der vrouwelp piloten is niet te verkrijgen, maar het wordt op meer dan vijfhonderd geschat. Enkelen van hen maken deel uit van de parachutisten-afdeelwg „het zelfmoord-eskader", Dit, eskader dient om acn- ter de vijandelijke linies te worden neergelate teneinde bruggen op te blazen en verkenningen doen. (United Press). De Sovjet Unie uit den Volkenbond? KOPENHAGEN, 4 December (Reuter). Naar tet blad „Politiken" uit Riga verneemt zou deSovj Unie besloten hebben onmiddellijk uit den Volk - bond te treden, wanneer deze begint met de o spreking van het Finsche vraagstuk.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6