Belastingverhooging in Indië JCunst Dagboek van een busreis door Amerika. M' Defensiebegrooting komt heden aan de orde De dame. 0ENSDAG 6 DECEMBER 1939 TWEEDE KAMER DEN HAAG Dinsdag. ginterklaasmiddag liep in de Kamer van Hon- a»rd zonder surprises af. Alleen leek de heer cchaepman fr.-k.) het een pijnlijke verrassing -e vinden, dat reeds nu de behandeling van de Lgrooting van Defensie aan de agenda werd toe- tevoegd. Hij had gaarne nog wat meer tijd ter be- Ljkking gehad om zich op het debat voor te be reiden. Nu, President v. Scha ik verkeerde tn overre in een gulle bui, dat hij dezen afgevaar digde wel kon' toezeggen, dat Woensdag nog niet jjle sprekers over Defensie het woord zullen hoe- te voeren en er dus gelegenheid zal bestaan ,jjt pas Donderdag te doen! jj de verhooging van de Indische vennootschaps- eil van de inkomstenbelasting betoogde de heer v. poll (i'.-k.) dat in het bijzonder bij laatstbedoel de verhoogingsmaatregel het draagkracht-beginsel >jÊt voldoende geëerbiedigd schijnt te zijn. Deze opvatting lag eveneens aan de beschouwingen van Prof. v. G e 1 d e r e n (s.-d.) ten grondslag, terwijl ook de heeren Roes tam (commun.) en Meijer ink (a.-r.) critiek uitoefenden. Daaren tegen oogstte minister Welter den steun van de heeren v. Kempen (lib.)Prof. Slotema- £el. de Bruine (c.-h.) al gaf de c.-h. spreker ffei te kennen dat het speciaal met het oog op de inh?emschen beter ware geweest de inko mens beneden f 90 vrij te stellen. Deze opvatting deelde mr. Joekes (v.-d.), die het onlogisch achtte om, nu voor de defensie veel geld noodig is, jjgt; defensie-uitvoerrecht op te geven. Spr. wilde ajn stem nog laten afhangen van een zekere toe zegging van den minister en ontkende de juist heid van wat de heer v. Kempen beweerd had omtrent de bereidheid der in'landsche bevolking om ook haar belastingpenningske bij te dragen. Minister W e 11 e r wees er op, dat de Volks raad er niet voor gevoeld blijkt te hebben de arm- sten vrij te stellen, dat college toch heeft willen uitspreken dat de positie van Indië deze belasting- yerzwaring noodig maakt. Wat de inkomens beneden de 300 gulden be seft deze zijn tijdens de crisis steeds in belang rijke mate ontzien. De eisch van „contributieve rechtvaardigheid" brengt met zich mee dat_ men thans, hoe onaangenaam dat ook lijkt, tot uitbrei ding van de belastingheffing over de nog vrij ge zevenen moet overgaan. Overigens dient men de belasting van f 1 van Inbraak in Ambachtsschool? Twee jaar gevangenisstraf gcëischt. Een 37-jarig stucadoor, die vroeger te Haarlem leeft gewoond, doch zich thans in Blerik heeft ge vestigd, heeft Dinsdag voor de Roermondsche rechtbank terecht gestaan wegens diefstal en in- yjmming in de ambachtsschool te Venlo. De eisch .was twee jaar gevangenisstraf. Verd. heeft reeds hienig' jaar in de gevangenis doorgebracht. Volgens de reconstructie van de inbraak, was hij V/aarschijnlijk over een ijzeren hek, dat om de school staat, gekomen en aan de achterzijde het- 'gebouw binnengedrongen. Vei-volgens zou hij de deiir van de directeurskamer hebben geforceerd, diverse sloten van bureauladen hebben vernield en.derj inhoud onderzocht. Öe geheels buit'bestond pit slechts dertien losse centen. De in de direc teurskamer staande 'brandkast heeft hij waar schijnlijk ook aan een onderzoek onderworpen, want eenige sleutels, die in het bureau hadden gelegen, werden op den vloer voor de brandkast teruggevonden. Deze kluis, waarin zich eenige honderden guldens bevonden vertoonde sporen van braak; gereedschappen lagen in de leslokalen.ver spreid, Verd. gaf de volgende lezing van het geval: Toen hij in den Ibewusten nacht voorbij de school kwam, bespeurde hij onraad en (zag hij twee in brekers wegvluchten. Daar hij een iman van het vak is, interesseerde 'hem dit. Hij had op eigen houtje een onderzoek ingesteld en achtte zich fei telijk beleedigd, dat men hem voor den dader aan zag. Hij zou nooit van die onnoozele bureausleu- jels gebruik hebben gemaakt. Foi'ceeren deed hij nooit iets. Elke inbraak, die hij in zijn leven 'had gepleegd, had hij fatsoenlijk afgewerkt, Nergens had hij stukken' gemaakt. Hij haalde voorts aan, dat hijdriemaal uit de gevangenis was uitgebroken, zelfs uit de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen. Meermalen had hij bovendien ijzeren lepels en vorken inge slikt. Dit alles zeide hij slechts om aan te toonen, 'dat hij wel betere zaken aan de hand had gehad. Hij was ook al bij het vreemdelingenlegioen ge weest; hij was gedeserteerd uit Marokko. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir van verdachtes schuld overtuigd te zijn en eischte de hierboven vermelde straf. Sociale Jeugddienst tijdelijk onder leiding van Meyer de Vries. De regeeringsipersdienSt deelt mede, dat aan het departement van Sociale Zaken de alge- Dieene leiding van die aangelegenheden van de jeugdzorg en de cultureele zorg tijdelijk zal wor den waargenomen door den heer Meyer de Vries, administrateur, hoofd van de afdeeling werk verruiming van bovengenoemd departement, die vroeger gedurende verscheidene jaren ook deze aangelegenheden beeft behandeld. De heer de Vries blijft zijn taak voor de werkverruiming mede Vervullen. De afdeeling jeugdzorg is gevestigd Bezuiden- bout 62, Den Haag. GRATIS VERVOER VOOR GELEIDERS VAN BLINDEN. Tot dusver verleenden de Ned. Spoorwegen kosteloos vervoer aan geleiders van blinden die Voor de uitoefening van hun beroep reisden. Met ingang van 1 Januari echter, zal aan een geleider van een blinde reiziger, mits voorzien Van een geleidekaart, steeds kosteloos vervoer worden verstrekt, ongeacht voor welk doel hij op teis gaat. Ook het vervoer van geleidehonden zal van fen datum af steeds kosteloos kunnen geschie- Het Zanilvoortsche strand des nachts afgezet. De burgemeester van Zandvoort maakt be kend dat het met ingang van heden verboden is hst zeestrand te betreden of zich daarop te be vinden van een half uur voor zonsondergang tot een uur na zonsopgang. Overdag zal het strand dus gewoon vrij zijn, tef;zij de militaire autoriteiten het wegens fcünengevaar of anderszins, tijdelijk verbieden. de laagste inkomens te zien in de Indische sfeer en hierop niet westersche gedachten toe te passen. Nadat de minister van Koloniën had toegezegd en daarmee mr. Joekes had bevredigd om de Regeering in Nederlandsch-Indië in overweging te geven het defensie-uitvoerrecht ook nog na 31 De cember te handhaven, gingen de belastingverhoo- gingsvoorstellen er z.h.st. door, met alleen aantee- keing van het „tegen" van Roestam Effendi. Toen kon er nog een aanvang gemaakt worden met het debat over hoofdstuk XII. Hierbij bepleit ten de heeren Roestam (commun.) en Stok vis (s.-d.) verhooging van Nederland's jaarlijk- sche bijdrage in de exploitatiekosten van de In dische vloot van 5 op iy2 millioen, iets wat de heeren Slo tem aker de Bruine (s(-h.), v. Poll (r.-k.) en Mr. Joekes, althans op, dit moment, niet verlangden. E. v. R. Hoogere scheepsvracliten. De Holland-Britsch-Indië Lijn, Holland Australië Lijn en HollandOost-Azië Lijn, alle diensten van de Ver. Nederlandsche Scheepvaart Mij., hebben de vrachten herzien en den oorlogs toeslag op de uitgaande vrachten, welke tot dus ver 60 pet. bedroeg, tot 100 pet. verhoogd. Vergoeding voor overgenomen kleeding en schoeisel. Vragen van Kamerlid beantwoord. Op vragen van den heer van Sleen betreffende de vergoeding voor de doof het rijk van gemobi liseerd en overgenomen kleeding en schoeisel heeft de Minister van Defensie o.m. het volgende ge antwoord: Er moet worden aangenomen, dat in algemee- nen zin zij, die goederen medebrachten, welke aan het voorschrift voldeden, het hun toekomende uit betaald hebben gekregen. Waar blijkens de gestelde vraag rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat bij en kele afdeelingen de gegeven orders onvoldoende zijn uitgevoerd, zal bij legerorder worden bekend gemaakt, dat uitbetaling binnen den kortst moge lijken tijd behoort te geschieden. Ten aanzien van de werkloozen, die als vervan gers zijn opgeroepen werd bepaald, dat zij bij op komst geen eigen ondergoed en schoeisel behoefden mede te brengen. Zij zouden van rijkswege van het benoodigde worden voorzien en zulks werd hun bij de toezending der oproeping schriftelijk medege deeld. Indien sommigen toch deze goederen meege bracht. hebben en die goederen overgenomen zijn, hetgeen door bijzondere omstandigheden (bijv. we gens plaatselijk niet aanwezig zijn van rijksgoede ren) mogelijk is, behoort de vergoeding uitbetaald te worden. Door het uitvaardigen van de nieuwe legerorder zullen de mogelijk nog bestaande bezwaren wor den ondervangen. De spionnage-affaire. Van justitieele zijde wordt ons meegedeeld, dat de Haagsche rechtbank de gevangen houding der verdachten in de spionnage-af faire heeft bevolen. RUZIE OM EEN KRANT. Vader mishandelde zijn zoon met een mes ZES WEKEN GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. Een koopman uit Nederhorst den Berg stond in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof terecht wegens mishandeling van zijn zoon. Hij had den 26-jarigen jongeman met een knipmes in de hand gestoken. De politierechter had verd. veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De verhouding in het gezin van verdachte liet veel te wenschen over, herhaaldelijk was er ruzie. Zoo was een onderwerp, waarover dikwijls ver schil van meening ontstond, de krant. Vader wil namelijk niet, dat zijn vrouw en kinderen de cou ranten, een plaatselijk blad en een algemeen dag blad lezen. Op zekeren dag-dreigde de vader zijn zoon met een mes, wanneer hij het durfde wagen om aan een van beide couranten te komen, die hij in zijn hand hield. De zoon nam blijkbaar geen notitie van de bedreiging en greep toch een courant. Prompt greep de vader zijn geopend knipmes en stak het in 'de hand van zijn zoon. Ter hofzitting zeide verdachte, dat z.i. de straf veel te hoog was, omdat zijn zoon hem jaren lang had mishandeld en bedreigd. Verd'. heeft geen spijt van' het gebeurde, het was volgens hem de eenige wijze om zijn zoon tot de orde te roepen. De procureur-generaal nar. J. Versteeg vroeg bevestiging van het vonnis (zes weken gevange nisstraf). VREEMDELINGE VERLIEST HAAR PASPOORT. Inlichtingen verzocht. Zaterdagavond laat is të Rotterdam een groepje vrouwen uit Litauen aangekomen op doorreis naar Amerika. Een van hen de 22-jarige France Ka- sukaitis, is te Utrecht bij het overstappen haar taschje kwijt geraakt, waarin een 'bankbiljet van f 20 een dollarbiljet, treinbiljetten, het paspoort en nog eenige papieren, waaronder het adres van haar broer in Amerika zaten. Deze broer heeft geld voor de passage gestort, zoodat het meisje met de „Veendam", die Donderdag van Rotterdam zal vertrekken, mee kan reizen, maar zonder paspoort wordt ze in Amerika niet toegelaten. Het meisje zit dus in ernstige moeilijkheden. De afdeeling vreemdelingendienst van het hoofdbureau van Po litie te Rotterdam verzoekt dringend, dat zij, die inlichtingen over dit zwarte taschje met een knip sluiting, kunnen geven, zich spoedig tot dit bu reau te wenden Het meisje is al zeer gebaat, in dien het alleen haar paspoort krijgt. (Adv. Ingez. Med.) IDDEN op den autoweg, die als een ein- delooze. bleeke, gladde streep kaars recht door de barre woestenij van Wyo ming gaat, stond een keurige dame waar 't mensch vandaan kwam, zal altijd een raadsel voor mij blijven er was in verren om trek geen dorp, geen huis en geen zijweg te beken nen. Maar zij hief haar hand-met-bloedroode na- iels op en ze stapte in en ze ging op de plaats naast mij zitten. Een dame met coquette kleeren, een klein koffertje en een dames-modeblad. Mijn vrouw, die altijd vóór me zit, omdat we dan alle bei een raampje en een uitzicht ter onzer beschik king hebben, zei: „een raar menseh je treft het". Ik zei „dat is ongepast; ten eerste omdat ik het met „raar" niet tref en ten tweede omdat deze dame, hoe onwaarschijnlijk zoo iets ook zou zijn want wat zou een Nederlandsche op hooge hak ken in de verschroeide woestijnen van Wyoming moeten zoeken ik zeg: ten tweede omdat deze dame misschien Nederlandsch verstaat". Mijn vrouw en ik verdeelden het gelijk: de dame gebo ren uit het zonnegloren van de verlatenste aller woestijnen, was raar en ik trof 'het niet met haar en bovendien: zij verslond geen Nederlandsch. Er ger: ze had geen flauw begrip wat Nederland was. Dat kwam zóó. Ik las in die bus, in de Vereenigde Staten, mid den op de barre vlakte van Wyoming deze krant. En toen de dame in een wolk van parfum en een rif-raf van ruischende zijde naast mij ging zitten, las ik deze krant aandachtiger dan ooit. Want deze dame hoe raadselachtig ook hare geboorte uit het niets leek mij niet interessant. En mijn vrouw had gezegd „je treft het" en ik moest deze onheusche opmerking logenstraffen. Maar toen de dame deze krant zag, keek ze heel aandachtig naar den naam en zij zag dat het een vreemde krant was en zij concludeerde dat ik een vreemde man was en zij vroeg: Where are you from? From the Netherlands Wat is dat? Holland. O ja? Ja Wat is Holland? Een lief, klein, mooi land Owaar ligt Holland? In Europa, het land van de windmolens en de klompen en „En van de Koningin en de Prinses", zegt mijn vrouw die zich even ongeduldig als verteederd om draait. Bent u een prinses? Nee, maar wij hebben een Prinses en een Koningin en twee kleine Prinsesjes. Een echte Koningin? Ja. Eenig. Ik verdiep me beurtelings in deze krant en in ■de woestijn. De bus glijdt brommend door Wyo ming als een groot geduldig insect. Deze weg duurt al vijf uur en hij zal nog vier uur duren. Iedereen zwijgt. Een paar doen een middagdutje. De zon straalt over de onafzienbare dorre vlak ten. De dame bekijkt de plaatjes van de nieuwste mode. Aan welken kant vecht Holland? Holland vecht niet, is neutraal. Maar wie zijn z'n bondgénooten en wie z'n vijanden. Wanneer je neutraal bent, ben je neutraal geen bondgenooten en geen .vijanden. Vecht Holland aan de zijde van Duitsohland? Holland vecht hëeleniaal niet. Dan vecht het zeker aan den kant van Frank- rijk., Nee, mevrouw. Heeft Holland angst voor Rusland? Ook niet mevrouw. En Finland heeft wel vrees voor Rusland; mijn buurdame is een Finschc; zij zegt het. Fin land heeft angst voor Rusland. En heeft Holland geen angst voor Rusland? Mijn vrouw draait zich niet om en zegt: is ze nou niet raar? Is zij óók uit Holland? (wijzend naar den rug van mijn vrouw). Ja. Is zij een échte prinses? Nee. Ik dacht dat u dat zei. Van wie is Holland? Is Holland leuk? Hoe vindt u Amerika? Leuk. Wij ook. Interessant, dat u een Hollander bent en zij een echte prinses. Zóó is dat voortgegaan. Drie uur lang, Door de barre hoogvlakten van Wyoming. Terwijl de bus bromde, de zon warm was, de andere busbewoners met open of met gesloten oogen zwegen. Wij la zen over damesmode, en deze courant. Telkens - vijf minuten. Dan begon die zotte dialoog weer. Mid den op de vlakte trok ze aan het electrische belle koord. De remmen knarsten, De bus stond stil. Geen mensch, geen huis, geen zijweg te beken nen. Ze stond op met haar koffertje en haar mode blad'. „interessant u gesproken te hebben, ik heb er érg van genoten en het is de eerste keer dat ik een echte prinses gesproken heb, ik zal 't mijn Finsche vriendin vertellen; dit zal ze leuk vinden dat ik landgenooten van haar ontmoet heb". Zij stond in de woestijn en wuifde met het mo deblad. Toen ben ik óók een dutje gaan doen. Ik denk dat ik die woestijndame nooit zal ver geten. Raar mensoh Mr. E. ELIAS. 9 in Haarlem 9 en daarbuiten. De Schatten van Groot-Griekenland. De Sehartens naar Groot Griekenland, om die schatten te "bewonderen! Het schrijversechtpaar Scharten toont telkens weer een ruime belang stelling voor de historie der beeldende kunst. Met den verleden jaar verschenen roman over Gior- gione, door hen beiden gesigneerd, bleven zij grootendeels op litterair terrein, al bleek dat door ploegd met kunsthistorische wetenschap. Nu zij tezamen het Oostelijk deel van Italië's zuidkust, die nog geheel met herinnering aan de Grieksche cultuur vervuld is, bereisd hebben, is het alleen Car el Scharten die van die reis een vaak leven dig verslag uitbrengt, dat in kwarto-formaat en met een paar dozijn prachtige foto's opgeluisterd, zoojuist bij de Wereldbibliotheek verschenen is. De verhouding is ditmaal in zooverre gewijzigd dat de hoofdinhoud uit beschrijving van archi tectonische schoonheid bestaat door historische aanteekeningen aangevuld, en dat slechts^ hier en daar de litteraire kunstenaar opduikt in de schildering van een straattooneeltje, een avon tuur, een ondervinding. Wij reizen naar het halfvergeten land, waar gramme kathedralen heerschen over onbekende stadjes, en in ide geweldige burchten van den dichterlijken keizer en welhaast Oosterschen despoot Frederik den Tweede, uit het geslacht der Hohenstaufen, de middeleeuwen zich nog verschansen; de veel verwoeste kuststreek, waar een lichtende Grieksche beschaving in puin viel, en waar onder d>e eeuwenoude olijven bij de eeuwig jonge zee de schimmen van Vengilius on Horatius, van den Noormannen-koning Rogier en van Karei den Vijfde elkander ontmoeten". Zonder twijfel gevoelt de lezer dat het een kunstenaar is, die op reis gaat. Het wordt een jacht op schoonheid, een veldtocht naar kathe dralen,'bastions, vervallen paleizen en monumen ten van verleden beschaving. Het is prachtig, maar het wordt een beetje eentonig en door de zoo rijkelijk uitgestrooide historische opmerkin gen een beetje vermoeiend. Men is ten slotte blij als de Scharten's eindelijk eens niet nag,r een kathedraal gaan kijken en de kunstenaar, die hét relaas opstelt, iets uit het levende leven ei*vaart. Dan wordt hij, tegen zijn zin misschien geestig: „Wij gaan zitten in het geraamte van wat_ eens een rijtuigje was, en een paard van enkel ribben draaft de breede, gure buitenwijk in". De Scharten's zijn en dit geldt zeker voor den man. die dit reisverhaal voor zijn rekening nam ondanks hun jarenlange afwezigheid uit het vaderland, oprechte Hollanders gebleven. Accuraat tot op de Uiterste grenzen, spaart hij den lezer niets van wat hij aan de weet is ge komen en zijn relaas heeft daardoor het aspect gekregen van een middending tusschen eèn buitengewoon artistieken Baedeker en een op stel voor „De Aaide en hare volken" zoo dat interessante weekblad nog bestaat. Met inter mezzo's dan, waar de artist Scharten zelf door den tekst heenkijkt. De lezer mag dit nu niet als een gemis aan waardeering opvatten. Onder de eersterangs Hol- landsche schrijvers van onzen tijd en wij reke nen de Schartens's tot hen zijn nu eenmaal geen auteurs als André Suares of Maurice Bar- res, die kunsthistorische stof konden behandelen van de hoogte van hun eigen artist-zijn af. Louis Couperus kwam daar het dichtste bij, maar staat hier vrijwel alleen. En de Hollandsche lezer waardeert het maar half, als hem niet volledige informatie verstrekt wordt, en daar ontbreekt bij Scharten niets aan. Onderhoudend informatief en leerrijk is dit reisverhaal zeer zeker, Als een goed staal zou ik den lezers de beschrijving van het jachtslot van keizer Frederik den Tweeden willen voorleggen en de karakterschets, die daarbij van dien kunst- zinnigen vorst gegeven wordt. Dat jachtslot (zie onze reproductie) in de buurt van Adria gelegen ligt op een heuvel; heet deswegen dan ook Castel del Monte. „Die heuvel, thans geheel kaal, werd door Fre derik den Tweede voor dit jachtslot gekozen, om dat de vogels er gaarne verwijlden en de Keizer een groot liefhebber was van de valkenjacht. Doch Castel del Monte is meer dan een jachtslot; het is en is bedoeld als een kunstwerk, waarin des stichters zin voor mathematische problemen zich vermeide. Een achthoek is het slot, met op lederen hoek een achtkanten toren; en tusschen de acht torens bevinden zich, op de eerste ver dieping, acht zalen rond den achthoekigen bin nenhof. Drie der acht torens bevatten marme ren wenteltrappen, de andere vijfbadkamers. De groote merkwaardigheid van het kasteel zijn dan ook de waterleidingen. Tot groot schandaal van zijn tijd, na-m dagelijks de Keizer een bad, en had de Oostersche gewoonte der geparfu meerde baden voor heel zijn hofhouding inge voerd." „Het aanwenden van antieke motieven, naast de Gotische van zijn tijd, doet in Frederik den Tweede een voorlooper der Renaissance zien. En was het niet aan z ij n hof, dat de Italiaansche dichtkunst geboren werd? Hijzelf dichtte, even als zijn dichterlijke zonen; de zangen der Pro- vencaalsche troubadours brachten zij tot een nieuwen bloei in Italiaansche vormen. Behalve Italiaansch, kende hij Fransch en Duitsch, en daarenboven Latijn en Grieksch. Ook de wijsbe geerte vulde zijn dagen. Op den door hem onder nomen kruistocht van 1228 bestudeerde hij Aristoteles met een Arabischen leermeester en hij liet zich door Joodsche geleerden Averroës vertalen." Overvuld is dit boek met dergelijke aardige bijzonderheden over een landstreek die voorloo- pig nog wel buiten de begeerten der reisgezel schappen zal blijven. Al is Bari een moderne havenstad met druk verkeer geworden, waarvan Sint Nicolaas de schutspatroon is. Want deze Heilige, wiens goedheid juist gisteren ook in ons land nog door zooveel groote en kleine kinderen geprezen zal zijn, was weliswaar aartsbisschop van Myra in de vierde eeuw, maar „zeevaarders uit Bari roofden in 1085 zijn wonderdadig lijk en vertrouwden het toe aan den abt van het Bene dictijner klooster, Elia, die va.n 1087 af de Basiliek liet bouwen. Reeds twee jaar later werd de crypt door Paus Urbanus II gewijd en San Nicola schutspatroon van Bari verklaard". Scharten's boek kon, dank zij den steun van het Simons-W.B. Fonds in den jaargang 1940 der Wereldbibliotheek worden opgenomen. Die daar door in ieder opzicht met een waardevol werk verrijkt is. J. H. DE BOIS. B. en W. van Den Haag tegen gezinsscliiiilplaatseii. B. en W. van Den Haag achten het niet raad zaam over te gaan tot het bouwen van gezins schuilplaatsen tegen aanvallen uit de lucht. In hun amtwoord op vragen van een der raads leden wijzen zij er op, dat het aanleggen van gezinsschuilplaatsen minder doeltreffend is dan de maatregelen van actieve bescherming, waartoe de raad het besluit heeft genomen. In ■een groot gedeelte van de stad en wel voor namelijk in de dicht bebouwde wijken van de binnenstad is het technisch onmogelijk, door dat de ruimte ontbreekt. Zelfs wanneer men zich beperkt tot die gedeelten, waar het maken van sohuilgelegewheden om technische redenen niet is uitgesloten, zou liet een onevenredig hoog bedrag vorderen. B. en W. vinden dan ook geen voldoende aanleiding voorstellen aan den gemeenteraad te doen tot het maken van gezinsschuLlplaat- sen. De mogelijkheid van avacuatie der bevol king uit de nabijheid der objecten, die als in. het bijzonder-gevaar-aantrekkend worden be schouwd, is bestudeerd. Na rijp 'beraad meen den B. en W. daarvan te moe-ten afzien. Naarmate de opstelling van het afweerge schut meer gelijkmatig over die stad wordt ver deeld, zal - het voor de aanvallende vliegtuigen, moeilijker zijn bepaalde punten te naderen en hun bommen op bepaalde objecten te richten. Zij zullen dus genoodzaakt zijn hun bomnienlasfc min of meer willekeurig over de stad uit te werpen. Het gevolg hiervan is. dat van een ver- deeling der stad in gevaarlijke en minder gevaar lijke gedeelten nauwelijks meer sprake zal kun nen zijn. Bovendien zijn B. en W. van meenmg, dat een massale verplaatsing van de bevolking een groote verwarring zou stichten, die bedenkelijke gevolgen zou hebben. Rechtskundig adviseur verduisterde ruim 4 mille. Tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in een zaak tegen een 43-jarigen rechtskun dige uit Rotterdam, die er van beschuldigd is in het tijdvak van 12 Augustus 1938 tot 19 September 1939 een muziekhandelaar te hebben opgelicht voor een totaal bedrag van 4200 gulden. De muziekhandelaar voerde een civiele proce dure met een orgelbouwer te Antwerpen over eeni bedrag van 1800 gulden. De verdachte was in de zen zijn rechtskundig adviseur. In totaal wist ver dachte van zijn cliënt, zoogenaamd teneinde ver schillende maatregelen te kunnen nemen, een be drag van 2400 gulden los te krijgen, welke hij, zoo als hij tijdens de zitting van 21 NovembéV jl. be kende, ten eigen bate aanwendde. Ook de 1800 gulden, waarover het proces ging, werden door verdachte verduisterd. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Geen nieuwe onregelmatigheid. Van bevoegde zijde wordt met beslistheid tegengesproken, dat aan het departement van economische zaken een nieuwe onregelmatigheid, buiten het geval van den gearresteerden hoofd commies, zou zijn ontdekt. NATIONALE WONINGRAAD DRINGT OP WONINGBOUW AAN. In verband met de noodzakelijkheid, om de woningvoorziening op peil te houden, heeft het bestuur van den nationalen woningraad zich met een adres tot de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën gewend. Hierin wordt er op aangedrongen, nu door de stijging der bouw prijzen de particuliere bouw-bedrijvigheid sterk inkrimpt, den bouw met steun ingevolge de Woningwet krachtig te bevorderen. Het te Wijk aan Zee aangespoelde lijk herkend. Passagiere van de „Simon Bolivar". Uit het door de K.N.S.M. ingestelde onderzoek naar het Zondag jl. te Wijk aan Zee aangespoelde lijk van een ongeveer zestigjarige vrouw is nage noeg met zekerheid komen vast te staan, dat het hier betreft het stoffelijk overschot van mevrouw M. Adam, eerste klasse passagiere van de „Si mon Bolivar". Mevrouw Adam was een Duitsche emigrante, die met haar echtgenoot op weg_ was naar Zuid-Arae- rika.De heer Adam behoorde tot de geredden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3