ij „ffie on qeluksmQjd," De Finnen op ski's. KORT VERHAArjj^] ïBif het JlaaCscfie Ceyet in ïfaankufk. Alle maatschappelijke rangen vertegenwoordigd. Onze Parijsche correspondent schrijft: TWEE onmetelijke vlaggen wapperen „er gens in Frankrijk" voor den ingang van een uitgestrekt militair kamp, aan de eene zijde de blauw-wit-roode van Frankrijk, aan de andere de rood-witte van Polen. Èen stevige blonde kerel in Fransch uni form houdt er de wacht en dreigend met de bajonet houdt hij mij tegen, wanneer ik brutaal- onschuldig wil doorloopen naar het wacht lokaal enkele meters verder. „Geen toegang voor burgers"-bromt hij met een accent, dat niet tegenstaande zijn Fransche uniform toch duide lijk verraadt dat hij niet geboren is in het land van Racine, doch gelukkig slaag ik er in, dank zij een officieel papier met Fransche en Poolsche stempels hem in zooverre te vermurwen dat hij, ofschoon nog steeds achterdochtig, mij toestaat naar het wachtlokaal te gaan, waar een Fransche sergeant mij te woord staat, den commandant cm instructies telefoneert en mij tenslotte verzoekt enkele oogenblikken te wach ten tot een lutenant mij zal afhalen om mij door het kamp te begeleiden. En inderdaad, na enkele minuten verschijnt een jonge luitenant een Pool, die zich alleen door zfjn hoofddeksel van zijn Fransche collega's on derscheidt: in plaats van de stijve kepi, draagt hij een zwierige Alpenmuts, waarop op een klein rood veld de witte Poolsche adelaar prijkt. „Ja", zoo vertelt hij mij, „dat is het eentge onderscheidingsteeken, waardoor onze uniform van de Fransche verschilt. U begrijpt dat een heid in alle opzichter» van het allergrotoste be lang is: eenheid zoowel in commando als een heid in organisatie. Over die eenheid in com mando, het belang van één opperbevelhebber, waaraan wij allen, Polen, zoowel als Franschen en Engelschen gehoorzamen en die gerealiseerd ls in den persoon van generaal Gamelin, behoef ik u niet te spreken. Dcch eenheid in organisatie is van even groot belang, bedenkt u eens, wat een kosten het voor ons geweest zou zijn, wanneer wij onze oude unifor men hadden willen dragen. Heele fabrieken had den zich op die levering moeten instellen, ter wijl wij nu doodeenvoudig kunnen putten uit den voorraad, dit door de Fransche industrie geleverd wordt. Onze bewapening is ook totaal gelijk aan die der Franschen, wat de ravitail leering in ammunitie en nieuwe wapenen zeer vergemakkelijkt. En tenslotte hebben wij ook dezelfde opleidingsmethode overgenomen om des te beter met onze bondgenooten een homo gene eenheid te vormen. Slechts in heele kleine onbeteekenende kleinigheden hebben wij aan eenige typische Poolsche gewoonten vastge houden. Kijk, let u eens op het troepje, dat daar aan komt marcheeren, dat is absoluut Poolsch". En inderdaad, die twintig of vijf en twintig man, die onberispelijk in de pas ons tegemoet komen, liepen heel anders dan een Fransche, een Engelsche of welke soldaat dan ook, door dat zij het geweer schuin op den linkerschouder dragen en wel zoodanig, dat de loop voorbij den rechterschouder uitsteekt, terwijl met den vrijen rechterarm een ruime en zwierige armbeweging gemaakt wordt. Op mijn gemak wandel ik langs de breede kampwegen, waar overal koortsachtige bedrij vigheid heerscht: duizenden en duizenden jonge mannen, die binnen korten tijd de kem van het Poolsche .bevrijdingsleger" zullen uitmaken, zien we hier aan hun daeielijkschen arbeid: exerceeren in al zijn vormen en al zijn ver scheidenheid. Sommigen bestudeeren onder technische leidng een machnegeweer, anderen leeren omgaan met geweer en handgranaat, ginds oefent zich een patrouille in gedekt voort- nitsluipen. Steeds maar door kom ik eenheden tegen, die zingend voorbijmarcheeren. Op Poolsch gebied. rj OO langzamerhand heb ik het einde van den ^hoofdweg bereikt en ben ik aangekomen voor een lange lage barak, waar in een zeer een voudig bureau de kampcommandant, kolonel Gadrinski, mij ontvangt. Overstelpend druk heeft hij het, want niet alleen wordt van hier uit het heele kamoleven bestuurd, doch voortdu rend melden zich ook Polen aan, die inlichtingen komen vragen over hun militaire vei-plichtingen Toch stelt de kolonel er prijs op mij persoon lijk enkele inlichtingen over de organisatie van zijn kamp te geven: „U kunt u hier beschouwen" zoo begint hij, „ais op Poolsch grondgebied, daar volgens een accoord tusschen de Fransche en Poolsche regeering het gedeelte van het kamp dat ons in gebruik is afgestaan, onder Poolsche souvereiniteh is geplaatst en in zekeren zin in het genot is gesteld va-i het privilege van ex-ter- ritorlaliteit. We hebben hier onze eigen apotheek, on? eigen ziekenhuis; eetzalen en keuken zijn Poolsch, wij hebben zelfs onze eigen politie- troepen. Om begrijpelijke redenen van zuinig heid worden daarentegen dc- inkoopen gezamen lijk met de Franschen gedaan, terwijl het offi cierscasino even goed door onze offficieren als door hun Fransche collega's bezocht wordt". „Hoeveel manschappen staan hier onder uw commando, kolonel?" vraag ik nieuwsgierig. 1-Iet antwoord ls eenigszins ontwijkend: ..Dui zenden, en eiken dag komen er nog meer bij. U moet niet vergeten dat de mannen, die u hier ziet, allen vrijwilligers zijn. Toen onze gezant te Parijs tegen het einde van de maand Sep tember in naam der Poolsche regeering alle in Frankrijk vertoevende onderdanen van Polen beval zich bij de hun aangewezen werf bureaux te melden hebben tienduizenden dien plicht vol bracht, doch tot nu toe zijn die mannen nog niet ingelijfd. Waarschijnlijk zal dit over een kleine maand gebeuren. Duizenden anderen hadden dien oproep niet afgewacht en hadden zich reeds bij de Poolsche consulaten als vrijwilligers opgegeven en een gedeelte van dezen zijn het, die u in dit kamp vereenigd ziet. Bijna alle klassen-van de maatschappij zijn hier verte genwoordigd, veel arbeiders natuurlijk, vooral mijnwerkers en boerenknechten, maar ook tal rijke intellectueelen. Ingenieurs, medici, etc. uit wier midden wij een goed kader hopen samen te stellen. Weet u, wie ook hier is? Lipski, enkele weken geleden nog Z. Exc. Lipski, Poolsch ge zant te Berlijn, nu simpel soldaat, etend en sla< pend en exerceerend, zooals de gewezen mijn werkers uit Noord-Frankrijk. Als het u interes seert, vervolgt de kolonel, „zoudt u hem mis schien straks wel even kunnen spreken. Hij dient in een mit-railleurafdeeling en wordt natuurlijk opgeleid tot officier". Het is duidelijk dat Ik dit aanbod gaarne aan nam, doch eerst wilde de kolonel mij nog enkele andere inlichtingen verschaffen: „Onze vrijwilli gers komen natuurlijk voornamelijk uit Frank rijk, doch er hebben zich hier ook mannen ge meld uit België, uit Canada, uit de Vereenigde Staten, uit de Fransche koloniën en zelfs uit Chili. Andere vrijwilligers kwamen met een omweg over Hongarije en Roemenië uit ons va derland na heldhaftig weerstand te hebben ge boden. Er zijn zelfs enkelen hier, die na ge vangen te zijn genomen er in slaagden uit de gevangenkampen te ontvluchten. Alles bijeen fcullen wij met deze eerste vrijwilligers genoeg i manschappen hebben om een volledige divisie samen te stellen". „En zijn alle wapens hier vertegenwoordigd?" „Hier leiden we alleen infanterie- en artil lerietroepen op. Voorioopig verleenen we wel on derdak aan specialisten van andere wapens genie, luchtvaarttroepen, vechtwagens, etc;, doch dat is slechts in afwachting tot hun overplaat sing naar andere kampen". Na dit gesprek met den kampcommandant ga ik onder geleide van den luitenant weer verder. Langs reeksen totaal gelijkvormige gebouwen gaat de tocht. Hier rechts de keuken en de voor raadkamers, waarin een vijftal manschappen de lading van een vrachtauto overbrachten. Hon ger zullen dc Poolsche jongens evenmin als hun Fransche kameraden lijden en het zai niet wegens zwakte, maar eerder wegens indiges tie zijn, wanneer zij den weg inslaan naar het er naastgelegen ziekenkwartier. Een eindje verder staat boven den ingang van een iets hoogere barak geschilderd: „Cinema- conférences". Ontspanning en ontwikkeling, „O en O." dus, wordt den soldaten hier geboden, maar ook de officieren, want niet alleen worden er 's avond amusementsfilms vertoond, niet al leen worden er artistieke bijeenkomsten georga niseerd onder die militairen vindt men heel wat artisten, litteratoren en musici maar de Poolsche officieren, die begin September slechts 40 in aantal waren, worden hier door Fransche specialisten ingewijd in de geheimen der mo derne strategie, terwijl voor de minderen, van wie een groot aantal niet of niet voldoende Fransch sprak, cursussen in de Fransche taal werden geopend. Verschillende malen was mij reeds opgevallen dat tusschen al die bedrijvige manschappen in blauwe overalls met een wijde Alpenmuts op het hoofd, hetzij dat zij stram voorbij marcheerden naar het op enkele kilometers afstand gelegen schietterrein, hetzij dat zij zich in het kamp zelf oefenden in het gebruik der wapenen, ofwel in het zoo snel mogelijk opbouwen en even snel weer afbreken van militaire stellingen, een vrij groot aantal militairen zich bewogen, wier uni form verschillend was van dat der anderen. Ze waren in laken gekleed en ze droegen een blauw met roode kepi, die door sommige zoo geplooid en gewrongen was, dat de scherpe hoeken eenigs zins denken deden aan de fa-meuse Poolsche „chapska". „Dat is ons aanstaand kader", lichtte de lui tenant mij in. „Hun opleiding is zeer zwaar. Met opzet wordt van allen hier zeer veel geëischt om hen des te beter bestand te doen zijn tegen de vermoeienissen en ontberingen aan het front, doch van de a.s. officieren eischen wij nog meer dan van de gewone manschappen". Zoo langzamerhand heb ik het geheele kamp doorgewandeld en op het oogenblik sta ik voor een barak, waarin juist een van het schietter rein teruggekeerd mitrailleurspeloton verdwijnt „Wanneer u Lipski wilt zien, dan zult u hem hier vinden", waarschuwt de luitenant mij. De soldaat Lipski. N inderdaad, na enkele oogenblikken sta ik voor hem, die na de laatste maanden een der voornaamste figuren in het diplomatieke drama te zijn geweest, nu vrijwillig z-ich zelf op den achtergrond heeft geschoven. Wie zou in den gewonen soldaat, die tusschen een dertigtal ka meraden in op een matras op den grond zi.in bemodderde laarzen uittrok, den diplomaat met tallooze ridderorden herkend hebben? Het lot is voor mensehen en volken soms wel heel erg bitter. Kalm, met een vriendelijken glimlach reikt hij mij de hand: „U ziet. de gezant bestaat niet meer, maar alleen een mitrailleursoldaat". Doch het gezegde van de kleeren. die den man maken, is niet altijd waar. want die soldaat Lipski is onder de uniform toch altijd nog diplomaat gebleven, getuige zijn antwoord op mijn vraag wat hij van zijn nieuwe beroep dacht: „Men zegt in Frankrijk, dat het leger zwijgzaam is. Ik zal me daaraan maar houdenMaar enkele oogenblikken later verklaarde hij toch: „Men heeft mij geleerd dat een soldaat altijd tevreden moet zijn met zijn lot, vroolijk en werkzaam. U ziet dat het programma niet zoo heel lastig is. Ik doe mijn best, om dat alles te zijn en zooals mijn kameraden ben ik best tevreden met mijn lot". Natuurlijk tracht ik nog iet-s van hem te ver nemen over die laatste verschrikkelijke dagen toen te Berlijn ov .r het lot van zijn vaderland beslist werd, doch ik bemerk spoedig, dat ik niet behoefde aan te dringen: de soldaat Lipski wilde zich den diplomatiek Lipski niet herinneren. „We praten er met hem nooit over", zeide enkele oogenblikken later zijn compagniescom mandant, „en ik heb zoo den indruk dat. hij die ellendige dagen tracht te vergeten door zich geheel ik zou haast zeggen hals over kop- aan zijn militaire plichten te wijden. Wanneer ik vrijwilligers vraag, al is het voor het aller onaangenaamst karweitje, dan is Lipski er altijd bij. Werkelijk een modelsoldaat". ,Wat liefde voor je land al niet vermag", peinst hardop de jonge luitenant, als hij mij naar den uitgang van het kamp begeleidt, „daar zitten naast elkaar een gewezen ambassadeur van Polen, een schoenmaker, een paar mijn werkers en enkele boerenjongens. Van stands verschil, van sociale ongelijkheid is geen sprake- ze zijn allen één: Polen Eén ideaal: de vrij heid En dat eene voorbeeld kunt u met duizend vermenigvuldigen. Neen, Polen is nief dood, eens zal onze vlag weer wapperen boven Warschau Hier hebt u een paar duizend man gezien, die als het ware de voorhoede uitmaken van ons nationale leger en we zullen vechten en vechten tot gewroken is, want in ons arme land is ge schied. Polen zal leven, Polen blijft leven". En met een harden klak van de hielen tegen eikaar, de hand in militair saluut aan de Alpen muts, nam hij afscheid van mij: „God bescherme Polen". J. W. KOLKMAN (Nadruk verboden). Een onzichtbaar leger. Eén der Flnsche correspondenten van United Press schrijft: De Finsche skitroepen in de boschrijke landen van Oost-Finland vormen voor het oprukken der Russen een enorme hinderpaal. Toen ik de grens streek bezocht een dag voor de Russische aanval inzette, kwamen daar talrijke vrachtauto's aan, beladen met een volledige ski-uitrusting voor el- ken man. De sneeuw lag nog niet zoo diep dat deze kon gebruikt worden, maar zeer waarschijnlijk is dat nu wel het geval. De lange witte capes, die in de barakken hangen, geven deze het uiterlijk van „waschdag" en wanneer de Finnen van top tot teen gehuld in deze witte capes naar de wouden gaan dan lijken zij tegen het groen der boomen op geestverschijningen, maar tegen den achter grond van het besneeuwde landschap zijn zij on zichtbaar. Ik zag hen naar de wouden gaan en op twintig pas afstand leek het ook de boomen waren vol sneeuw alsof het land verlaten was. Zij kennen de landstreek en in dit jaargetijde zijn ze, vergeleken bij de gewone infanterie, die slechts moeizaam zich zal voortbewegen, even gevaarlijk als een mechaniseerd leger op de vlak ten. Elke Finsche jongen heeft ski's en elke Fin sche soldaat moet deze hebben. De skitroepen zijn op de gewone wijze gewa pend. Mitrailleureenheden worden gevormd en ook de lichte artillerie zal geschikt worden ge maakt voor het vervoer door de sneeuw. De diepe bosschen in Karelië en Ladoga zijn voor tanks ondoordringbaar en ook de meren met hun ijs- schotsen vormen een groote hinderpaal. Daarbij komt dat wanneer het ijs niet gebroken wordt elke soldaat die daar overheen zou willen naderen een prachtig doelwit vormt. In deze streken, waar de Finnen zich thuis voe len en waar de soldaten boschbewoners of zonen van boschbewoners zijn, hebben zij een grooten psychologischen en physieken voorsprong op de Russen, die dikwijls van de laagvlakten stammen of uit de steden komen. De diepe stilte in dit met sneeuw overdekte landschap wordt geaccentueerd door het knappen van bevroren takken en werkt dikwijls verwarrend. In tijden van vrede zoo vertelde mij èen Fin zien de vreemdelingen in onze Finsche bos schen menigmaal geesten, nu in oorlogstijd dwa len die er ook rond, maar geesten met geweren, die nu de sneeuw is gevallen snel op hun ski's de hellingen afdalen of oefenen achter de rotsen (United Press) Amerika zal geen enkele Russische verovering erkennen. WASHINGTON 5 December (A.N.P.) In se- mi-officieele kringenwerd Maandagavond te kennen gegeven dat de Vereenigde Staten geen enkele Russische verovering, welke met geweld tot stand gebracht, zullen erkennen. Aan den anderen kant valt er weinig neiging in regee- ringskringen waar te nemen, de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet Unie te verbreken. Be treffende de mogelijkheid van een diplomatieke breuk zeide een hooge regeeringsambtenaar, dat de wereldvrede en de belangen van de Ver eenigde Staten door zaïlk een stap niet zouden worden bevorderd. Ernstig auto-ongeluk te Semarang. SEMARANG, 5 Dec. (Aneta-A.N.P.) Gister avond heeft te Semarang, aan den hoofdweg Bodjong, een aanrijding plaats gehad tusschen een particuliere auto en een taxi. De particuliere auto sloeg hierdoor eenige malen over den kop. De inzittenden bleken bekneld te zijn geraakt en konden eerst na eenigen tijd worden bevrijd. De heer J. H. Loeff, die achterin zat, was zeer ernstig gewond. Later is de heer Loeff, die- werkzaam was op de onderneming Ngobo, over leden. Verder werd het echtpaar Boomsma, woon achtig op dezelfde onderneming, minder ernstig verwond. Een vierde inzittende, mej. Andriesse, werd licht gewond. MARKT ALKMAAR» Aanvoer 950 kippeneieren, groothandel 4.25 5.25. Handel matig. Gen eendeneieren. Aanvoer 758;A K.G. boter groothandel 7580. kleinhandel 82Vi87 1/2. Handel matig. PROVINCIALE STATEN. HAARLEM. Dinsdag. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Provin ciale Staten voor Noord-Holland in het Gouver nementsgebouw te Haarlem in openbare ver gadering bijeen ter opening van de Winterzittimg, die Dinsdagmorgen 19 December zal beginnen. Op voorstel van de President, mr. dr. A. baron Röell werden in handen van Ged. Staten om prae-advies gesteld verzoeken om subsidie van het bestuur der Stichting „De Cruquius", van de Alg. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage en van het bestuur der Stichting Volksmuziekschool te Amsterdam. Aan de orde kwam de benoeming van twee leden der Commissie van bestuur der Provin ciale Ziekenhuizen, wegens periodieke aftreding van mevr. M. B. BoissevainPijnappel en van mevr. M. H. MiedemaZondervan. Gekozen worden de heer J. J. Korff en mevr. N. de JongZernike. Verder werd aan de orde gesteld de benoeming van twee leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven wegens periodieke aftre ding van mr. A. J. Honig en jhr. G. C. Quarles van Ufford. Deze heeren worden herbenoemd. De overige agendapunten werden commisso riaal gemaakt, waarna de zitting verdaagd werd tot Dinsdag, 19 December, des morgens half elf. Auto reed drie kinderen dood. MAKASSAR, 5 December (Aneta-A.N.P.) Een drietal inheemsche kinderen is in de om geving van Bontham door een reclame-auto aangereden. Alle drie zijn gedood. De Chineesche chauffeur vluchtte, doch werd achtervolgd door den vader van een van de jeugdige slachtoffers. De vader viel den chauffeur aan en doodde hem met mes-steken. Een Chineesche inzittende wist, door naar Bonthain te vluchten, aan den wraak van den woedenden vader te ontsnappen. Generaal Feng afgetreden. TOKIO, 5 December (Domei). Naar uit Hongkong gemeld wordt, zijn twee Chineesche generals afgetreden, t.w. Feng Yoeh Slang, de vice-voorzitter van den nationalen militairen raad wegens de mislukking der onderhandelingen tot herstel der betrekkingen tusschen de Kwo- Min Tang en de communisten en Pai Tsjoeng Hsi voorzitter van den nationalen militairen raad in het Zuidwesten, wegens het verlies van Nanning. Geen passagiers aan boord van de „Doric Star". LONDEN. 5 December (Reuter). Naar verno men wordt had de „Doric Star", het Britsche schip dat in het zuiden van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht, geen passagiers aan boord. United Press weet nog te melden dat de „Doric Star" in het zuiden van den Atlantischen Oceaan tot zinken werd gebracht naar men gelooft dooi de „Admiral Scheer". Kapitein is W. Stubbs, de bemanning bestaat uit 70 koppen. De O 23 te water gelaten. ROTTERDAM, 5 Dec. Van een der overdekte hellingen van de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij is vanmorgen met goed gevolg te water gelaten de onderzeeboot O 23, in aanbouw voor de Nederlandsche marine. De doopceremoniën en het wegnemen van de laatste beletselen voor de tewaterlating geschied de door mevrouw P. G. VosRömer, echtgenoote van het hoofd der afdeeling materieel Zeemacht van het departement van defensie. Tot de autoriteiten, die van de plechtigheid getuige waren, behoorden o.m. vice-admiraal A. Vos, ir. G. 't Hooft, chef van het bureau scheeps bouw van het dep. van defensie, jhr. W. Boreel, souschef van de marinestaf, kapitein ter zee L. F. Klaassen, chef van het bureau torpedo- en mijnenmaterieel en kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman. Japanners verijdelen herovering van Nanning. TOKIO, 5 December (Domei). De Chineesche pogingen om Nanning de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi te heroveren, is definitief door de Japansche troepen verijdeld, die er niet alleen in slaagden de verbindingslinie tusschen Nanning en de zeekust te handhaven, maar deze ook verder landwaarts wisten te dringen. De Japanners hebben den Chineeschen troepen een vernietigenden slag toegebracht. Het verlies van Nanning beteekent een gemis van dertig procent van den buitenlandschen handel der regeering van Tsjoengking. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Met een kreet van schrik deinsde mevrouw Dinges echter terug: de deur van de kast bleef dicht. „Daar zit-ie in!" riep ze, „hjj trok de deur dicht toen ik haar wilde openen." Nu trad agent nummer 18 naar voren. „In naam der wet, doe open de deur!" schreeuwde hij. 't Gaf niet veel: de kast bleef dicht. Dit was voor den plichtsgetrouwen speur der te veel. Nogmaals riep Iiij: „Doe open!" Alles bleef stil. Agent nummer 18 maakte nu aanstalten één der deurpanee- len in ts trappen. Maar dat verhinderde mevrouw Dinges, die snel het been van den agent greep. Haar boeltje ruïneeren? Dkt nooit, ma Spinnijdig keek nummer 18 mevrouw Dinges aan: hij was haast achterover getuimeld. Gelukkig voorkwam mijnheer Dinges een woordenwisseling. Hij pos teerde zich namelijk voor de deur, ter wijl hij in zijn ééne hand een grooten hamer en in de andere een reus van een spijker hielde De Schat der Ou^ Weemoedig staarde Hans Willink nao druilerige herfstweer, terwijl hij zelf to M fauteuil Lag en droomde van zijn km verjaardagen. Opwinding dagen tevoren huis afgesloten omdat er cadeaux stond» va feestje met vrienden.... Nu was van daf'»ea niets meer te merken. Opwinding ontbnu- heel. alle kasten stonden tot zijn beschikt men was het er over eens geworden da! verjaardag geen aanleiding tot een fee?H0 J8® vormen. Je soa Daar lag Hans dus en verveelde zich zcv> ru \rn lijk dat hij er haast ziek van werd Af anYW® nam hij het detective-romEinnetie on Daar lag Hans dus en verveelde zich ijk dat hij er haast ziek van werd nam hij het detective-romannetje op, dat hem lag, maar hij was te critisch er zich lang in te kunnen verdiepen. Hans was in zijn vriendenkring bekend een merkwaardige eigenschap: hoewel hli het algemeen van geschiedenis bitter wemi*^ en dan ook medicijnen studeerde had'hii Lor( hobby voor historische voorwerpen. Een jultenlanc kon hem in vervoering brengen, als die aft i stig was van een vaas uit een oud Kreten«ifC tijdperk: een verroeste speerpunt uit langer? een tilden behoorde tot de eewa.a.rrtf>p^„?. ïl0* jet woord Spreken jerlaln tr ekend w< rCrworver vugd, da oncio ftreven n ffling in houder of de boi Het ajg ^sdoelei resins !»geering ken van zijn verzameling en nog steeds hij extra groote sympathie voor een van #r vrienden, die hem eens een gesp van een scW1 van Oldenbamevelt had gegeven. Jammer S noeg was de familie niet enthousiast. InW? deel: Hans' verzameling stond aan den al» meenen spot van zijn bloedverwanten bloot v»n daag was het overeenkomstig de verwachtin» gegaan. Geen enkel familielid had aan uitW ding van de verzameling meegewerkt. Dat had hij overwogen, toen er op de deur klopt werd en er een dienstmeisje binnenkwam Zij gaf hem een postpakketje en keek no° even verbaasd naar de plotselinge verandering]n hpi gelaat van den jongen meneer. Hans was in zijn stoel overeind geschoten en "Voörtgi prompt begonnen met de touwtjes van het diJ iuidelijkl te trekken. Nadat hij het pakje nog van diverjfeeen h< andere omhulsels had ontdaan, kwam er p^Ijpoödos klein kistje vrij. eea Hij maakte het open en zag, temidden van een voorraad houtkrullen, een broos uitziend houten dolkje liggen. „Natuurlijk", zei hij. „Gijs is weer de eei die meewerkt". Neemt-ie daar de moeite om uit Egypte een dolkje uit het graf van Toet- anch-amon te sturen". Dat het een dolk van Toet-anch-amon was zou hij niet hebben kun nen vermoeden, maar gelukkig was er een En- gelsch gedrukt papiertje bij, waar het opstond Verder lag er nog een kaartje in, waarmee Güa Hevelink zijn felicitaties overbracht, maar daar lette Hans niet op. Hij pakte den dolk voorzichtig beet en bekeek hem tegen het licht, uit het licht, recht, scheef enfin in alle mogelijke en onmogelijke richtin gen. Tenslotte hield hij het ding tusschen twee vingers, om het toch vooral goed te kunnen zien, hii draaide het een halven slag om, maar daarW verslapte even de druk van zijn éenen vinger en het dolkje lag op den grond, echter niet meer als dolk, maar als twee halve stukjes dolk. De nachtportier van Hotel Majestic te Luxor keek even op, toen hij een auto voor het hotel hoorde stoppen. Dadelijk herkende hij den wagen van dien heer uit Holland, die zoo gul met fooien was. Veertien dagen was die mijnheer al in het hotel en reeds elf keer had de nachtportier een verdienstelijke fooi opgestreken. Op grond van deze overwegingen stapte hl) met een vriendelijk gezicht op mijnheer Heve link uit Holland af. „Is" er nog iets van uw dienst, mijnheer?" „Nee, ik "geloof het niet", zei Gijs Hevelink, „Niet opgëbeld. geen brieven of zoo?" „O, ja; pardon mijnheer, er is een voor u gekomen", zei de portier en nam het pa- pier uit zijn loge. Gijs deed het open, las het door en lachte even. „Dolkje gebroken. Ben wanhopig. Wat doen? Sein snel. Hans", stond er. Gijs liep naar oa portier, die zich bescheidenlijk had teruggetrok ken, en zei: „Zeg, William, zou je morgen vroeg mogelijk even voor mij bij het waren..... Hansen net zoo'n dolkje willen koopen, als je laatst gedaan hebt? Je weet wel, zoo'n vijf-dollar- geval uit het graf van Toet-anch-amon. Stuur het dan meteen even aan dezen meneer, Hanj Willink. Zijn adres staat hier op het telegram!" 3.1?. rerklarin de i vroofd volken v durende eigen ve jewaarb Wij vv laarin van het jche lev door hu fogelan werk te naties, hoeve v mischer nlcovei ieven b Hierii rail eer ie vraa vaarop oorlog er aan inltiati Koning ucch h langer Daladi- voerinj voorws to ne jou wa net d' vertro Het een w !s aft bijeen aeth( varen oorloi hebte ilnne fetro' De 1 reg vas ste OP! Zweedsche vrijwilligers bieden Finland hun diensten aan. Alleen te Stockholm 1500 aanmeldingen. ROME, 5 December (Stefani)De correspondent van de „Messagero" te Stockholm meldt, dat tot dusver alleen in Stockholm reeds 1500 vrijwilligers zich hebben aangemeld om aan de zijde der Finnen te gaan strijden. Elders in Zweden hebben zich bovendien nog eenige duizenden vrijwilligers aangemeld, meerendeels studenten, maar ook vele arbeiders. In Zweed sche militaire kringen meent men, dat de Fin nen, dank zij hun uitrusting en bewapening, en dank zij de natuurlijke gesteldheid van hun land en den barren wintertijd, een ongedacht hevlgen tegenstand zouden kunnen bieden, vooral daar de militaire bekwaamheid der Russen niet al te hoog aangeslagen wordt. Ontslag van rechtsvervolging tegen autobus-exploitant gerequireerd. AMSTERDAM. 5 December. De exploitant van een autobusonderneming te Bussum stond in hooger beroep terecht van twee vonnissen, van den Hilversumschen en den Amsterdamschen kantonrechter. Verd. had zonder vergunning in Februari een dienst onderhouden tusschen Bus sum en Amsterdam. De kantonrechter te Hilver- sumhad hem tot f 100 boete veroordeeld en die te Amsterdam tot een geldboete van f 300.. De of icier van justitie mr. A. A. L. F. van Dullemen, requireerde ontslag van rechtsvervol ging, omdat in Augustus 1939 het nieuwe RAr. in werking trad. Een verdachte moet bij wetswijziging terecnï staan onder de voor hem meest gunstige bepa ling, in dit geval het nieuwe R.A.P- dagvaarding kan hij echter volgens dit RA^ niet worden veroordeeld. Beleediging van minister-president De Geer. Hooge boete opgelegd. 's GRAVENHAGE, 5 December. Wegens be leediging van minister-president jhr. mr. D. J» de Geer, heeft zich de heer C. van GeelkerKe die op een N.S.B.-vergadering op 16 Augustus].. in den Dierentuin te 's Gravenhage het wocau heeft gevoerd en mr. de Geer daarbij betiteld na als „oude leugenaar", te verantwoorden genaa- Tegen hem werd een voorwaardelijke geva genisstraf van twee maanden met drie ja proeftijd en een onvoorwaardelijke gejdDOf van f 200 subs. 100 dagen hechtenis geascb*' De rechtbank legde den heer Geelkerken a ïêen gen geldboete van f 500 sujbs 60 dagen t* l

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6