„2Je mgeCuksuoqel Zwitserland en de overzeesche handel. KORT VERHAAL Het verdrag betreffende het goederenverkeer met Duitschland. 550-jarig bestaan van het Gymnasi Surséance aan Mendelssohn Co. De Zwitsers zijn thans blij geen eigen vloot te bezitten. Toch vreest ook Zwitserland nadeelige gevolgen van de verscherpte blokkade. Vijftien meerendeels Grieksche schepen gecharterd voor den aanvoer van grondstoffen en levensmiddelen uit de overzeesche gebieden. Genève, December 1939 ER zijn oogenblikken, waarop de misdeelde „niet-bezittenden" de „beatie possiden- tes" („gelukkig bezittenden") volstrekt niet om hun geluk benijden en integen deel zichzelf gelukkig achten, omdat zij van het bezit van een zaak verstoken zijn, wier bezit den eigenaars de grootste moeilijkheden oplegt. Zoo staat het thans ook met betrekking tot de ge voelens der Zwitsers, die geenerlei eigen vloot be zitten, tegenover de andere kleine onzijdige en wél zeevarende staten, wier grootste zorgen thans juist door het bezit van een eigen oorlogs- en handelsvloot veroorzaakt worden. In dezen tijd van verscherpten mijnenoorlog en verscherpte blokkade is het voor de Zwitsers stellig een ge ruststellend gevoel dat zij geen gevaar loopen door rampen als die van de „Simon Bolivar" ge troffen te zullen worden en dat Duitschland den Zwitsers geen gebrek aan „ware neutraliteit" zal kunnen verwijten, omdat zij zich ter zee niet krachtig genoeg tegen de Engelsche en Fransche practijken verzetten! Desniettemin hebben ook de Zwitsers, en wel vooral de handelskringen van dit land, met be zorgdheid van de Engeische en Fransche beslui ten tot verscherping der blokkade tegen Duitsch land kennis genomen. Want al zullen hierdoor voor Zwitserland vermoedelijk geen moeilijkhe den met Duitschland kunnen ontstaan, de Zwit- sersche overzeesche handel zal vermoedelijk even- liggen wachten, omdat er geen scheepsruimbe voor deze Zwitsersche benoodigdheden beschikbaar was. De Zwitsersche regeering hoopt thans een herhaling van dit onaangenaam lange wachten op een transportmogelijkheid te kunnen ver mijden door het charteren van deze schepen, 115.000 ton scheepsruimte gedurende den geheelen oorlog voor Zwitsersche waren of voor naar Zwitserland te vervoeren goederen beschikbaar zal zijn, indien de schepen althans niet op mijnen stooten of getorpedeerd worden. De Zwitsersche regeering heeft echter vooraf onderhandelingen met de Duitsche, Engelsche Fransche regeeringen eenige toezeggingen van deze landen ontvangen, dde de hoop wettigen dat deze schepen, bijzondere omstandigheden voor behouden, door de zeemacht der oorlogvoerende landen niet zullen worden lastig gevallen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Dagelijks over den Oceaan YORK, 7 December. De president van de Panamerican Airways J. T. Trippe heeft ver klaard dat de Transatlantische vluchten tot drie per week kunnen worden uitgebreid. Binnen dr maanden zal dit plan verwerkelijkt zijn. Zoodra de zes nieuwe clippers zijn afgeleverd zal een dagelijksche dienst (behalve Zondags! als die der andere kleine staten vrij zwaar erdoor ingesteld worden. (United Press), getroffen worden. De Zwitsersche industrie gebruikt toch veel Duitsche grondstoffen voor de vervaardiging van vele goederen, die dan als Zwitsersche koopwaren plegen uitgevoerd te worden. De Zwitsersche in dustrie werkt ook met vele door Duitschen arbeid vervaardigde halffabrikaten, die dan in Zwitser land hun definitieven vorm en voltooiing verkrij gen en eveneens als Zwitsersche fabrikaten op de overzeesche markten worden gebracht. Zullen deze goederen, die met behulp van Duitsche grondstoffen werden vervaardigd waaraan Duitsche arbeid in het eerste stadium der gronastoffenbehandeling heeft gewerkt, in de toekomst de overzeesche gebieden in Amerika en Azië kunnen bereiken? De Parijsche corres pondenten van Zwitsersche dagbladen hebben de verwachting uitgesproken dat Engeland en Frankrijk deze Zwitschersche goederen alléén zullen doorlaten, indien zij vergezeld zijn van een certificaat van oorsprong, door een Zwitser sche Kamer van Koophandel afgegeven en uit drukkelijk verzekerend dat bij de vervaardiging dezer artikelen nóch voor 25 pet. Duitsche grondstoffen nóch voor 25 pet. Duitsche arbeid is gebruikt. Het zal ongetwijfeld menigmaal moeilijk zijn het preciese percentage van het Duitsche aandeel in de fabricatie vast te stellen en bij de bekende nauwgezette eerlijkheid der Zwitsers kan deze moeilijkheid de verstrekking van menig certificaat van oorsprong verhinde ren. De aankondiging van de verscherpte blokkade heeft ondanks de nadeelen, die hieruit ook voor den Zwitserschen hhndel zullen voort spruiten, nog geen aanleiding gegeven tot eenigen diplomatieken stap der Zwitsersche regeering te Londen of te Parijs. Daarentegen hebben de Engelsche en Fransche regeeringen de Zwitsersche officieel met hun besluiten in zake de blokkade tegen de Duitsche uitvoeren in kennis gesteld. De Zwitsersche regeering be studeert tegenwoordig de aangelegenheid, doch men verwacht niet, dat zij tot een protest tegen de uitbreiding van de blokkade zal overgaan. Voor den omvang van de nadeelen, die Zwit serland van de nieuwe Britsche en Fransche blokkademaatregelen zal ondervinden, zal van groote beteekenós zijn. in hoeverre de Italiaan- sche regeering een regelmatig onderzoek der Italiaansche schepen naar de aanwezigheid van onder de verscherpte blokkade vallende goe deren zal dulden. Want de Zwitsers gebruiken voor een groot deel Italiaansche schepen voor hun overzeesche handelsverkeer. Indien Enge land en Frankrijk dus, om Italië niet te ont stemmen. de controle op de Italiaansche sche pen minder streng dan op de schepen der kleine neutrale zeevarende landen zouden doorvoeren, zou wellicht ook de Zwitsersche handel door deze Britsch-Fransche tegemoetkomendheid jegens den grooten nog buiten den oorlog staanden Italiaanschen naibuur gebaat kunnen worden, De Parijsche correspondenten van eenige Zwitser sche kranten schijnen dit echter niet te verwach ten en vestigden reeds de aandacht er op dat de verscherpte blokkade voor den handel van een land als Zwitserland, dat zelf geen grondstof fen bezit en juist aan vele halffabrikaten een laatste afwerking pleegt te geven, tot ernstige schade zal kunnen worden. Hieraan zal natuurlijk ook de omstandigheid niets kunnen veranderen dat de Zwitsersche regeering juist de vorige maand in het belang van een regelmatigen en spoedigen aanvoer van grondstoffen en levensmiddelen uit de overzee sche landen in Zwitserland een vijftiental koop vaardijschepen in neutrale landen gecharterd heeft, opdat deze tijdens den ganschen duur van den oorlog voor den Zwitserschen overzee- schen handel ter beschikking zullen zijn. Deze 15 schepen, met een totalen tonneninhoud van 115.000 ton, zijn meerendeels gecharterd in Grie kenland, welk land naar de meening der Zwit sersche regeering groote kansen biedt dat het tijdens den geheelen oorlog neutraal zal willen en kunnen blijven. Deze schepen zullen onder de Grieksche vlag blijven varen, doch aan de zij wanden duidelijk met het Zwitsersche wapen en het woordje „Switzerland" gekenmerkt wor den. Voor de toepassing der verscherpte blokkade zal het natuurlijk zonder eenige beteekenis zijn of de in Zwitserland met behulp van Duitsche grondstoffen vervaardigde artikelen met Itali aansche of met door Zwitserland gecharterde en bijzonder gekenmerkte Grieksche schepen vervoerd worden. Het charteren dezer 15 meeren deels Grieksche schepen, waarvan reeds 8 in handen der Zwitsersche autoriteiten zijn gesteld, is dan ook geheel buiten eenig verband met de verscherpte blokkade geschied De Zwitsersche regeering is echter tot het charteren dezer 15 schepen overgegaan, omdat tijdens den wereldoorlog van 19141918 herhaal delijk in de overzeesche gewesten groote voor raden van voor Zwitserland bestemde grondstof fen en levensmiddelen langen tijd op vervoer naar een Europeesche haven moesten Aantal in Maart j.l. inge voerde tarief'sverhoogingen niet van kracht verklaard. Ratificatie-ontwerp ingediend. Aan de memorie van toelichting'tot het wets ontwerp houdende goedkeuring van het Neder- landsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer met bijlagen en bij- behoorend slotprotocol op 25 Maart 1939 te Berlijn gesloten, is het volgende ontleend: Hoewel uiteindelijk, zij het na moeizame on derhandelingen, de bij het verdrag van 19 Maart J938 overeengekomen regelingen grc-otendeels ook bij het onderhavige verdrag bestendigd konden worden, zoo is toch aan den anderen kant een aantal nieuwe bepalingen opgenomen, en zijn eenige reeds bestaande gewijzigd. Uiteraard speelden bij deze onderhandelingen het op 1 Maart 1939 bij koninklijk besluit van 24 Februari 1939 in werking gestelde ontwerp van wet tot wijziging van de tarief wet 1934 en de dientengevolge ingevoerde verhooging van invoerrechten een rol. In de vroegere Nederlandseh-Duitsche han delsverdragen wat het handelspolitieke even wicht op het gebied der tarieven gevonden in een reeks afzonderlijke tarief reducties en -con solidates, door de Duitsche regeering verleend voor een belangrijke groep van in hoofdzaak agrarische Nederlandsche uitvoerproducten. Daartegenover was de Nederlandsche re geering, slechts in algemeenen zin gehouden in haar tariefpolitiek geen principieele wijziging aan te brengen. Ingrijpende wijzigingen in dé economische verhoudingen tusschen beide lan den kenden tot opzegging van het verdrag op korten termijn aanleiding geven. Daar deze algemeene waarborg, gezien de wijziging in de Nederlandsche tariefpolitiek, niet meer voldoende kan worden geacht, moest naar een nieuwen vorm van verdragsrechtelijk evenwicht worden gezocht. Deze werd ten slotte hierin gevonden, dat artikel 1 van het verdrag naast de reeds vroe ger in een bij het verdrag, behoorende lijst van afzonderlijke en met name genoemde tarief verplichtingen van Duitsche zijde thans ook in een lijst van verplichtingen voor de Neder landsche regeering voorziet. Voor den duur van dit verdrag verbindt de Nederlandsche re geering zich de invoerrechten voor de aldaar ge noemde goederen niet te zullen verhoogen. Deze goederen vallen alle buiten de werking der op 1 Maart 1939 ingevoerde tariefverhooging, terwijl geen verplichtingen werden aanvaard om de be staande of de verhoogde invoerrechten te ver lagen. Vocirts werden de noodige wijzigingen aan gebracht in verband met het feit, dat thans ook onder dit verdrag geregeld is het goederenver keer met het voormalige Oostenrijk en de Sudeten-Duitsche gebieden. Huan Lin en de struikroover door H. J. BALFOORT. P een warmen zomerdag kreeg Huan Lin opdracht van zijn meester zich naar Dai- ren te begeven, dat aan den anderen kant van den berg gelegen was. Hij moest zich daar bij een bankinstelling vervoegen en de twee honderd ponden goud en zilver in ontvangst ne men, waarmede de boer zijn knechten zou beta len. „Kom vooral zoo gauw mogelijk terug, Huan Lin, want er loopen struikroovers rond en zij staan voor niets", zei de boer. „Maakt u zich geen zorgen, meester', antwoord de Huan. „Ik zal u het geld veilig en wel thuis bezorgen. De struikroover, die mij de baas is moet nog geboren worden". „Dat is ook de reden waarom ik jou stuur' de boer. „Jij bent een handige kerel en ik ver trouw je". „Het geld zal bij mij even veilig zijn als in de gewelven van de bank", zei Huan Lin, terwijl hij zijn paard besteeg. „Maakt u zich dus niet onge rust. Ik zal vóór donker terug zijn". „Mèt het geld, wel te verstaan". „Met het geld, dat spreekt van zelf", zei Huan en reed weg. En zoo gebeurde het, dat op een prachtigen zo mermiddag Huan Lin de terugreis uit Dairen aan vaardde met tweehonderd ponden goud en zilver in zijn zadeltasschen. Terwijl hij de lange hellin gen opreed zong hij af en toe een vroolijk lied, Huan Lin hield wel van eèn uitstapje, en er was niets dat hij zoo prettig vond als een rit op een goed paard door een stralend zomerlandschap. Hooger en hooger steeg hij langs het smalle bergpad, totdat hij een punt bereikte, waar hij heel in de diepte de zeven kronkelingen van de Oem-rivier kon zien. Dairen lag ver weg aan den blauwgroenen horizon. De zon zonk snel ter kimme, doch hij had nog slechts een uur te rijden om de boerderij te bereiken, en dan zou hij zijn bezorg den meester de twee tasschen kunnen overhandi gen waarin de zilveren en gouden munten nu lustig rinkelden. Huan Lin zong een opgewekt lied op het rhythme van de paardenhoeven. Het pad leidde naar een klein bosch. De boomen overschaduwden zijn weg. Het was hier aanmerkelijk donkerder dan op de open vlakte. De avond was echter nog verre Huan Lin twijfelde er niet aan of hij zou vóór don ker thuis zijn. Plotseling sprong achter een dikken boom een gemaskerd persoon te voorschijn. In zijn rechter hand hield hij een groot dubbelloops ruiterpistool, waarvan de hanen gespannen waren. Hij droeg den helgekleurden hoofddoek en den langen mantel van iemand, die vele uren van den dag in het za del doorbrengt. Hij was iets kleiner dan Huan Lin, maar het ouderwetsche pistool boezemde Huan vrees in. „Je geld of je leven!" riep de struikroover wanl het- was een struikroover. „Geld?" zei Huan, die lang niet dom was. „Geld? Hoe komt u op het idee, dat een arme drommel als ik geld bij zich heeft? Waarom houdt u niet een of anderen rijken boer of veehandelaar aan?" „Ik weet wie je bent, Huan Lin", zei de struik roover nog^ dreigender. „Al je gepraat geeft je iets, want' ik ben toevallig aan de weet geko men dat je vandaag in Dairen voor je meester tweehonderd ponden goud en zilver in ontvangst hebt genomen5'. „Tweehonderd pond, wel ja!" riep Huan. „Tien ponden waren het, en ik heb er een rekening mee moeten betalen. U bent verkeerd ingelicht, waar de heer!'' „En nu geen praatjes meer", zei de struikroo ver. „Ik heb weinig tijd en er kan ieder oogenblik iemand aankomen vlug, geef me die zadeltas schen of je zult de zon nooit meer zien opgaan". Er zat niets anders op dan te gehoorzamen, en luidklagend en jammerend begon Huan Lin de tasschen los te gespen. „Hoe zal ik mijn meester ooit weer onder de oogen durven komen?" snikte hij. „Hij zal mé slaan. Hij zal me van zijn huis wegsturen, omdat :1- zijn vertrouwen verloren heb". Deze klaagredenen schenen geen indruk te ma ken op den struikroover. „Daar kan ik niets aan doen", bromde hij. „Dit is mijn beroep en ik moet nemen wat ik krijgen kan. Schiet op!" Huan peuterde onafgebroken aan de riemen en weende groote tranen van zelf-medelijden. „Mijn meester zal zeggen: „Heb je dan geen strijd gele verd? Trachtte je dan niet mijn eigendommen te j beschermen, gelijk het je plicht was?" Ik zal mij aiep moeten schamen want ik ben grooter van gestalte dan u". „Maak voort!" zei de struikroover dringend en zwaaide met het pistool. „Het spijt me voor je, maar je moet je in je lot schikken. Het leven dat ik leid is hard genoeg, en ik kan me geen senti- mentaliteiten veroorloven". „Bewijs me dan één gunst", smeekte Huan. „Laat me mijn jas ophouden en schiet er dan een gat in enkel om aan te toonen, dat ik gevochten heb en de eigendommen van mijn meester heb trachten te verdedigen. Eén schot maar". „Daar heb ik geen bezwaar tegen", antwoordde de struikroover. „Maar haast je wat met die tas schen". „Afgesproken", zei Huan Lin, hij staakte het ge morrel aan de zadelriemen, trok zijn jas uit en hield die omhoog. Met een hevigen knal ging het pistool af en de kogel boorde een groot gat in een der mouwen. overtuigend uit. Nu nog een schot door de andere mouw enkel om aan te toonen dat het bijna een gevecht was op leven en dood". Zonder er verder bij na te denken voldeed de I Curatoren, rector, leeraren en leerlingen van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem op de Ged. Oude Gracht op weg van de school naar de Doopsgezinde Kerk, waar ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van het Gymnasium een herdenkingssamenkomst plaats had. De president-curator van het Gymnasium, de heer A. G. Boes, reikt in een der klassen de legpenningen uit, die elke leerling gistermorgen kreeg ter her innering aan de viering van het 550-jarig bestaan van de school. bandiet aan Huan's verzoek en schoot met den laatsten kogel in zijn pistool een mooi rond gat in de andere mouw. Toen verdween eensklaps de smeekende klank uit Huan's stem. „Nu ben je aan mijn genade over geleverd!'» riep hij triomphantelijk, greep de zware zadeltasschen en sloeg er den nu weerloozen struik roover zoo krachtig mee tegen het hoofd, dat de man versuft neerzakte. Snel doorzocht Huan Lin de. zakken van den verslagene, maakte zich meester van den inhoud er van, raapte het leeg geschoten pistool op, sprong weer te paard en ga loppeerde weg. Een half uur later bereikte hij de boerderij, juichend van blijdschap. „Ziet, meester, ziet!" riep hij. „Ik vocht met een struikroover, die mij van uw geld wilde berooven. Hij loste twee schoten op mij hier zijn de kogelgaten. Maar ik heb „Prachtig!" riep Huan Lin. „Dat ziet er zeer mij met al mijn krachten geweerd en hem ten slotte bedwongen". Rondom hem verzamelde zich een groep onge- loovige lieden. Hem kennende lachten zij wat om zooveel dapperheid en zelfopoffering. „Als jullie me dan niet gelooven wilt", zei Huan verontwaardigd, „kijk, hier zijn de kogelgaten en hier het pistool en het geld van onzen meester zit nog veilig in mijn zadeltasschen". Tenslotte waren ze er allen van overtuigd. Zij huldigden Huan Lin als een dapper en betrouw baar dienaar, die een wanhopig gevecht geleverd had met een struikroover, teneinde zijns meesters goed te beschermen. Deze schonk Huan een gou den munt en een nieuwe jas. Huan Lin echter stopte de kogelgaten met andere gekleurde stof en dixieg het oude jasje nog vele jaren, aangezien het een sprekend bewijs was van zijn groote ge vecht met den struikroover. En hij vertelde zijn verhaal nog zooveel malen, dat hij het tenslotte zelf ging gelooven. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). Ook de rector van het Gymnasium, dr. C. Spoel- der, was gistermorgen behulpzaam bij het uitreiken der legpenningen aan de lecrliujei UITSLAG ESPERANTO-EXAMENS van het Nederlandsch Esperanto-examen Comité, Rijksgecommitteerde de heer J. van Andel, In specteur der Lycea. Aan het B-examen te Utrecht op 4 November 1.1. hebben 12 Candida ten deelgenomen. Afgewè- een 2. Geslaagd: mej. C. C. Muusze, Driehuis, H. C. van Berkel, Haarlem enz. Aan het B-examen te s-Hertogenbosch hebben (deelgenomen 6 candidaten. Afgewezen 4. Geslaagd: tnej. E. H. J. Siegers te Haarlem en/ Hij had echter niet gerekend op een grooten, dikken agent, die hem op dat oogenblik in zijn kraag pakteals leeuwen wierpen de anderen zich toen op den vreemdeling, die eindelijk dan toch gepakt was en naar 't bureau gebracht zou worden. Alleen besliste agent nummer 18, dat ook mevrouw en mijnheer Dinges mee moesten. Dat was noodzakelijk vóór de getuigenverklaring en Spriet, de tuin man. die de geheele achtervolging van het begin tot het einde had medegemaakt, moest ook al als getuige mee. Mevrouw was echter niet één, twee, drie klaar. Eerst zich netjes aankleeden zei ze. En wat had ze eigenlijk met dien in dringer te maken? „Mevrouw", betoogde agent nummer 18, „het is voor de getui- gen-verklaring!" „Nou, vooruit - J®?*1"* wachtte meyrouw Dingey clan Voor anderhalf jaar verleend AMSTERDAM, 7 December. De Derde Ka mer der rechtbank, gepresideerd door mr. J- G. de Vries, heeft vandaag surséance van be taling verleend voor den tijd van anderhall jaar, ingaande op 14 Augustus 1939, aan P. G. Stach, A. E. Scliirm, mr. D. J. van Aalst» allen wonende te Amsterdam, de beheerende vennooten der commanditaire vennootschap op aandeelen Mendelssohn en Co. te Am* sterdam. Tot bewindvoerders benoemde de rechtbank ntf. M. van Regteren Altena, A. Pierson, firmant van de firma Pierson en Co., bankier te Amsterdam, en A. W. A. Meyer, procuratiehouder bij de firms 'Hope en Co. De rechtbank overwoog, dat bij de ter ver$* dering gehouden stemming 303 aldaar vertegen- Iwoordigdé crediteuren ten bedrage van 50.924.552,41, er 300, tezamen houdende schuld vorderingen tot een bedrag van 50.033.395.2Z, zich vóór het verleenen van de definitieve sur séance verklaarden. Finsclie verdedigingslinie niet doorbroken? PARIJS, 7 December (Havas). In een telegram, dat vanochtend te elf uur te Parijs is ontvangen, wordt ontkend dat de Sovjet Russen de Finsche verdedigingslinie op óe landengte yan Karelië hsbtoen doorbrofceo»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6