IJmuider Courant Geredden van de „Tajandoen" vertellen 7. t. Haau (Rex-3Aeate? SYMPHONIE VAN HET NOORDEN DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Een Milliard? Bon 5 is erwtenbon. Nieuws. dancing! WtiUeimM UITGEEST Afscheidsbal Visscherij-Snufjes. DANSEN Tien opvarenden van Britschen torpedojager vermist. Aanvallende duikboot vernietigd. 25e JAARGANG No. 34 Uitgave Lourens Ccstei. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Ijnuiider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, jelefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirfrtie: P W PEEREROOM EN ROREK'I PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 9 DECEMBER 1939, Abonnementen pet week 0.12%, pet maand 0.52%, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regefs ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Bij de behandeling van de begrooting van het jjjpartement van Defensie is Donderdag in 'de Tffeede Kamer door den afgevaardigde Schaep- ijian gezegd, dat hij niet geloofde dat de defcnsie- jitgaven voor „het eerste mobilisatie jaar" bene- •enhet milliard zouden blijven. Duizend millioen a! Dat is nog heel wat anders dan de mi- ^teriëele raming, in de Memorie van Antwoord, 1.700.000 per dag, hetgeen uitkomt op 620 jjillioen in een jaar. De heer Schaepman is tot zijn hoogere raming t&omen doordat hij meent dat zoo hooge scha devergoedingen betaald zullen moeten worden en aanleg van versterkingen, het graven van ka llen en dergelijke dingen zooveel meer geld jUllen vragen, dat de 1.7 millioèn per dag ver be neden de werkelijkheid zullen blijven. Het besef dat naar soberheid moet worden ge streefd kwam in het Kamerdebat sterk tot uiting f3 men noemde een aantal gevallen waarin dat niet-gebeurd is. Minister Dijxhoorn zelf is overi- ,gn5 een voorstander van de uiterste zuinigheid, ïie hij in zijn Memorie van Antwoord voorop heeft gesteld. Maar kan hij op alles het oog hou den? Natuurlijk niet. In een dergelijke groote organisatie met tallooze vertakkingen moeten de meeste beslissingen omtrent uitgaven worden overgelaten aan het beleid van onderhebbenden. Laten we nu maar ronduit zeggen dat zuinig heid niet tot de deugden van een leger in mobi lisatie behoort. Wie de vorige mobilisatie hebben meegemaakt in een rang, die daar ook. maar eenigen kijk op gaf, herinneren zich dat. allen. En het is geen wonder. De hoofdredenen zijn naar mijn meening, dat de meeste gemobiliseerden geen verstand van financiëel beheer hebben om dat zij daar nooit iets mee te maken hebben ge had, dat velen bovendien door hun jeugd, erva ring missen en dat in het algemeen de meeste menschen geneigd zijn de rijksfinanciën als een soort onuitputtelijke bron te beschouwen. Er zijn natuurlijk vele officieren die zich om deze dingen wel bekommeren. Maar er zijn veel menschen die het uit onervarenheid en gebrek aan kennis van aken niet doen. Dé gedachte rijst of men ten aanzien van het zakelijk financiëel beleid in het leger niet eens nieuwe wegen zou kunnen gaan bewandelen. Het is voor de toekomst van ons kleine land van zoo groot belang dat de reeds zeer zware staatsschuld niet buiten alle verhouding wordt opgedreven, t het wel de moeite waard schijnt de groote ïeesmiddelen ook hier op de groote kwalen toe passen. De groote kwaal is een snel rijzende staatsschuld van zoo grooten omvang, dat in vergelijking daarmee de toestand in de jaren 1914-1918 nu vrij aannemelijk schijnt. Waarom zou men niet kunnen beginnen met een grondig onderzoek door ervaren zakenlieden-financiers te doen instellen, niet naar reeds geboekte uitgaven In den eersten mobilisatietijd, maar naar moge lijkheden om het bestaande stelsel en de bestaan de controle te verbeteren? Die mogelijkheden zijn er'natuurlijk. Wie weet dat ieder goed-geleid par ticulier bedrijf van eenige beteekenis er voort durend op uit is zijn stelsel door nieuwe metho den te verbeteren erkent grif dat een economisch zoo moeizaam werkend apparaat als het leger, met zooveel papieren rompslomp als daarin wordt toegepast, voor verbetering vatbaar is De regeering zou een rapport op korten ter mijn kunnen vragen van experts in bedrijfsor ganisatie, zakenmannen en organisaties die ge wend zijn snel en doeltreffend te handelen op hun terrein. En dan zou zij gebruik kunnen ma> ken van de vakbekwaamheid der bedrijfsleiders en administrateurs, wier „burgerlijke kennis van zaken" nu in het leger verloren gaat omdat zij doodgewoon soldaat, korporaal, sergeant, luite nant of kapitein zijn. Mij heeft het vroeger al vaak verbaasd, dat men in het leger niet meer gebruik maakte van bijzondere vakbekwaamheid en dat dit, waar het wel gebeurde, veeleer een, gunst jegens den betrokkene scheen te beduiden dan een dankbaar profijt trekken van zijn ken nis. Als men zulke menschen aan de controle op uitgaven zette en als men bij het beslissen over graafwerken en bouwwerken vooral ook steeds diegenen haalde, die daar beroepshalve verstand van hebben, zou er zeker heel veel worden be spaard. Natuurlijk is de gedachte, door burgerlijke deskundigen een onderzoek te laten instellen naar de financiëele organisatie van een leger, ietwat ongewoon. Maar als er tekortkomingen in een stelsel zitten, waardoor het te duur werkt, geeft het eiken dag te veel uit. Begin dan maar eens met dat vaste bedrag met 365 te vermenig vuldigen. De extra's komen er dan nog bij. Met zware staatsschulden en het bewustzijn van de rampzalige gevolgen, die een ver-doorgevoerde inflatie in de toekomst zou kunnen hebben, zal Oen toch niet mogen terugschrikken voor nieuwe middelen alleen omdat zij ongewoon zijn. R. P. Gedurende het tijdvak van heden 9 Dec. tot en toet Zondag 7 Januari a.s. geeft de met „5" ge nummerde bon der rijksdistributiekaart recht op net koopen van een half kilogram groene erwten of spliterwten. Extra-toelage aan de metaal arbeiders De Metaalbond heeft aan de werkgevers in de Metaalindustrie geadviseerd zoo mogelijk tegen Kerstmis aan de werklieden twee dagen extra- loon uit te ;ke.eren. 't Moderne Telexapparaat Brengt, 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, Het nieuws van allen kant. In nuchter schrijfmachineschrift, Als door onzichtbre hand gegrift, Op het bureau der krant. Het tikt maar onverstoorbaar door, Onhoorbaar voor 't gewende oor Van de redactiestaf, En steevast op gezetten tijd, Gaat iemand er naar toe en snijdt Het laatste nieuws eraf. Een enkle maal opeens klinkt fel, Met schril en hoog geluid, een bel Voor iets van groot gewicht; Dat spelt in dezen droeven tijd Van nijd, onveiligheid en strijd Dan meest een slecht bericht. Dan luistert men een oogenblik Gespannen naar het droog getik, Het werk staat even stop; Men schaart zich om het apparaat En neemt, terwijl het letters slaat, De tijding in zich op. Alweer een Nederlandsche boot, Een sieraad van de handelsvloot, Vergaan door krijgsgeweld; Opvarenden? op het moment Is van hun lot nog niets bekend. Wordt later nog gemeld. Men kijkt elkander zwijgend aan. Om dan weer aiam het werk te gaan, Op 't drukke krantkantoor; Men meldt uit New Yorkuit Parijs De Telex tikt op kille wijs Weer andre nieuwtjes door P. GASUS. A. P. te Haarlem; Wie is het, die niet gaarne hoort, Een vriendelijk waardeerend woord, Ik wil het wel bekennen, Ik ben er zeer gevoelig voor, En ga met nieuwen moed weer door, Mijn daaglijksch rijm te pennen. P. G. wegens opvordering van de zaal door de militairen. 3— 6 uur THE REVELLI'S. 7—11 uur THE COLLEGIANS. Aai. ingez. Mea COMPLETE MEUBILERING. BARTELJORISSTRAAT 39—41 Opger. 1833 TELEF. 10250 KARPETTEN (Adv. Ingez. Med.) Twee schipbreukelingen door schroefastunnel ontkomen In hun hotel te Weymouth had een vertegen woordiger van het A.N.P. een onderhoud met eeni ge opvarenden van de „Tajandoen", die na de stranding van de „Louis Sheid" door een Engel- sche reddingboot veilig -aan land zijn gebracht. De hoofdmachinist van het vergane schip, de heer W. V. Maus, verklaarde, dat drie leden van het machinekamerpersoneel bij de "ont ploffing op slag gedood, moeten zijn. De vlam men sloegen onmiddellijk uit de schoorstee- nen, doordat de stookolie vlam vatte. Binnen twee minuen begon de olie uit het schip te loopen en achthonderd ton gingen op deze wijze verloren. Het was een verschrikkelijk gezicht, overal de vlammen van de brandende olie uit het water te zien opstijgen. Zelfs toen men later op geruimen afstand van de plaats van het ongeluk verwijderd was, zag men aan den horizon de vlammen nog uit het water opstijgen. Van de Nederlandsche bemanning werden twee leden zeer licht gewond. Eén hunner kreeg eenige brandwonden en de ander bezeerde zijn voet, waarvan later bleek, dat twee teenen waren ge broken. Het verhaal van een passagier. De 19-jar-ige student F. B. Nyon, die uit Den Haag naar Batavia terugkeerde, vertelde dat de meeste passagiers sliepen toen de ontploffing plaats had. Hij zelf was toevallig wakker geweest, doch had geen waarschuwing van tevoren gehoord. Hij had, evenmin als één van de andere opva renden, een duikboot gezien. Op het oogenblik van de ramp stond er een zware zee, doch de meeste opvarenden waren spoedig aan dek. Twee redding- booten "werdén tengevolge van 'de rüwe zee kapot geslagen toen zij werden neergelaten. Toen men aan dek kwam, sloegen de vlammen reeds naar buiten en vooral midscheeps laaide het vuiir weldra hoog op. Ruim een half uur, nadat men van boord was, zonk het schip, nadat het door de vlammen op sommige plaatsen als een stuk papier was ineengeschrompeld. Twee schipbreukelingen, die op het oogenblik van de ontploffing in de schroefastunnel werkzaam waren met de smering van de schroefas moesten door de schroefastunnel naar een vluchtkoker op het achterschip kruipen' om te kunnen ontkomen. Daar de reddingboot van het achterschip was stuk geslagen, bleef deze beide mannen geen andere keus over dan in zee te springen. De stranding van de „Louis Sheid'' had de ge redden veel minder aangegrepen. Het schijnt, dat 3m onze cuttuwifUm-sexie pxesenteecen u>il 11 Zondaq- ntoxqen 11 u. de nieuvste film (Adv. Ingez. Med.) Inval in verzekeringskantoor. Met triptieken geknoeid? Vrijdag hebben politieele en justitieele autori teiten een inval gedaan in een kantoorgebouw aan de stille zijde van het Rokin te Amsterdam, waarin een verzekeringmaatschappij is gevestigd. Deze maatschappij sluit o.a. verzekeringen af voor houders van triptieken, welke door de ver schillende verkeersbonden in ons land worden verstrekt. De justitie heeft nu het vermoeden, dat een beambte van deze verzekeringmaatschappij, een zekere K., met deze triptieken heeft geknoeid, waardoor nu en dan auto's met vervalschte pa pieren uit het buitenland naar Nederland zouden zijn ingevoerd. Hierdoor zouden de invoerrechten op groote schaal zijn ontdoken. Het onderzoek naar deze zaak verkeert eerst in een beginstadium, zoodat de justitie nog geen bij zonderheden kon mededeelen. het Belgische schip langzaam over den grond be gon te schuren en zonder schok vastliep, zoodat velen aan boord van de stranding zelfs niets ge merkt hadden en pas na eenigen tijd vernamen, dat het schip zat. enVergeleken bij het beleefde aan boord van de Tajandoen vond de heer Nyon de redding van boord van de „Louis Sheid" eigenlijk maar kinder werk. „Een uitstekend geoutilleerde reddingboot haal de ons van boord en we maakten een korten tocht over een bewogen zee, waarbij de boot danig heen en weer werd geworpen, maar dat was alles". Dinsdag in ons land. De passagiers en de geredde leden van de bemanning van de „Tajandoen" zullen, indien alles verloopt, zooals wordt verwacht, Dinsdag a.s. in ons land terug keeren. De reis zal van Plymouth via Calais en Brussel gaan. De passagiers kunnen desgewenscht van deze gelegenheid gebruik maken of per vlieg tuig naar Nederland terugkeeren. Ook in de hoofdstad loopt de werkloosheid terug. Het aantal bij de gemeente-axbeidsbeurs te Am sterdam geregistreerde werkloozen bedroeg eind November 39767, tegen 40491 eind October. De werkloosheid is dus gedurende de maand Novem ber als regel een der slechtste seizoenmaanden nog met 724 teruggeloopen, hoewel het bouwvak, het kleedingbedrijf en het diamantvak een stijging van pl.m. 700 aanwijzen. Vergeleken met het vorige jaar, toen het aantal werkloozen eind November 50387 bedroeg, is er dus een teruggang te constateeren van 10620. CDXXXII. Rouw is er gekomen over IJmuiden, over Sche- veningen, Vlaardingen, Katwijk enz. De Silvain ging uit voor haar eerste reis in oorlogstijd en kwam niet meer terug. Elf trawlermenschen, u weet wel, van die harde zeebonken, ruwe kerels, maar kerels met een hart van goud. altijd klaar om te helpen, zijn bij de ramp van de Silvain om het leven gekomen. De vloot van IJmuiden heeft haar eerste ver lies te boeken. Wat de oorzaak van deze ramp is zal wel voor altijd een geheim blijven. De terugslag bleef niet uit; het naar zee krij gen van de booten ging altijd al stroef, deze week ging het nog veel stroever. Het visscherijbedrijf maakt wel een moeilijken tijd mee; maar de visschers hebben het 't zwaarst te verantwoorden. Want aan den wal is de inzet het geld, op zee het leven en dat is het kostbaarste bezit. Er kwamen deze week slechts tien trawlers aan den afslag; op een enkele uitzondering na wa ren de besommingen bevredigend, al moest de Haarlem bijv. met ongeveer 3000 gulden min der tevreden zijn dan de besomming, die deze boot tegenover haar standing verplicht is. De Maria besomde voor 345 manden visch slechts f 2870 en ook dit is veel te weinig. Ik vind, dat de booten onder de huidige omstandigheden minstens f 5000 moeten besommen en zoo'n reis je van f 7650 als van de Adelante mag er dan ook wel tusschen door. De aanvoer van haring mindert sterk; het zijn nu in hoofdzaak de loggers, die nog wat haring aanbrengen, maar veel beteekent het niet meer. Deze week waren er nog 3075 kisten en die wer den schreeuwend duur verkocht. Er waren loggers die gemiddeld 14 a 15 gulden per kist maakten, de topprijzen va,n het seizoen. De volgende week zullen er wel niet veel booten binnen komen. Alleen voor Maandag wordt een zestal verwacht en dan hebben we de meeste gehad. PIETERMAN. Sociale verzekering. Ook voor „kleine zelfstandigen"? De minister van Sociale Zaken, dr. J. v. d. Tempel, is voornemens de instelling te bevorderen van een staatscommissie ter bestudeering van de vraag, hoe het mogelijk ware de z.g. kleine zelf standigen op te nemen in de verplichte sociale verzekeringen. Deze commissie zal tevens de uit breiding van de ontworpen kinderbijslagverzeke ring tot de kleine zelfstandigen onder, oogen kun nen zien. Minister Van den Tempel doet mededeeling van dit voornemen in de Memorie, van Antwoord over het ontwerp-kinderbijslagverzekering aan de Eer ste Kamer. Het ligt in de bedoeling, de kinderbij slagverzekering en de ziekteverzekering zooveel mogelijk door dezelfde bedrijfsvereenigingen te doen uitvoeren. Vrij algemeen is echter het ge voelen dat eenige beperking van het aantal be staande bedrijfsvereenigingen aan de uitvoering der verzekering ten goede zou komen. Het ont- werp-kinderbijslagwet houdt met de mogelijkheid van een dergelijke beperking reeds rekening. Inschakeling van de bedrijfsraden als uitvoe ringsorgaan acht de minister in de gegeven om standigheden niet in het belang van de gewensch- te unificatie der sociale verzekering, noch ook bevorderlijk voor de rïchtige ontwikkeling van de bedrijfsraden overeenkomstig hun eigenlijke taak. Onregelmatigheden bij examen Naar het „Vakblad voor de Schoenmakerij en Schoenhandel" meldt bestaan er in zake het schrif telijk examen voor diploma D (schoenwinkelier) dat op Maandag 27 Nov. jl. is gehouden sterke aan wijzingen, dat onregelmatigheden hierbij hebben plaats gevonden. Door het Dep. van Economische Zaken afd. Middenstand wordt momenteel een nauwkeurig onderzoek ingesteld of er fraude is gepleegd. Mocht dit laatste komen vast te staan dan zal van zelfsprekend het mondelinge examen, dat op Maandag 11 Dec. en volgende dagen zal plaats hebben, geen doorgang vinden. Koning George bezoekt zijn soldaten in Frankrijk. De vorst tijdens zijn insDectietocht langs de sectoren van het Britsche Expeditieleger .Het Huis Assumburg", Assendelft ZONDAG A.S. van 3 tot 12 u Nergens zoo fijn als in de dancing van Cor Kleyn 2 ORKESTEN 's Middags en 's avonds vrij dansen (Adv. Ingez. Med./ Oorlogsbodem door torpedo beschadigd. De Britsche Admiraliteit publiceert een communique, waarin gezegd wordt; „De secretaris der Admiraliteit betreurt het mede te deelen, dat Zr. Ms. „Jersey" bescha digd is door een torpedo, die door een duikboot is afgevuurd. Het schip ligt thans in een haven. Twee officieren en acht manschappen worden vermist. Men gelooft dat zij gedood zijn; 12 manschappen werden gewond." ton. Het vaartuig was eerst in April van dit jaar De „Jersey" is een torpedojager van 1690 gereed gekomen. Havas voegt hieraan toe dat de duikboot, welke den torpedojager „Jersey" heeft bescha digd vervolgen tot zinken gebracht." Dit moet verricht zijn door een vliegtuig van de Britsche Koninklijke Luchtmacht. Tevens is door de Britsche Admiraliteit mededee- ling gedaan van den naam van den Britsche torpe dojager, die 13 November getropedeerd werd, zoo meldt United Press nog. Dit was de „Blanche". Tot dusverre had de Admiraliteit geweigerd dezen naam bekend te maken. Het ongeval met de „Jersey" is dus het derde, hetwelk aan een Britsche torpedojager in dezen oorlog is overkomen. De beide anderen, de „Blanche" en de „Gipsy" liepen op een mijn en zonken. Een tweede duikboot lot zinken gebracht. Vrijdagavond laat heeft het Engelsche ministerie van luchtvaart nog medegedeeld dat Vrijdag nog een tweede Duitsche duikboot werd aangevallen door een vliegtuig van de kustbewaking, terwijl het bezig was onder te gaan. Het vliegtuig liet een aantal bommen vallen, waarna olievlekken op het water verschenen. Twee torpedojagers hebben vijf minuten later dieptebommen afgevuurd. In gezaghebbende kringen te Londen wordt ver nomen dat bij den aanval op deze tweede duikboot het Britsche vliegtuig bijna een ton bommen op de duikboot heeft doen neerkomen, terwijl het slechts even onder de oppervlakte was. Vervolgens werden de torpedojagers ontboden om dieptebommen af te geven. De duikboot patrouilleerde in den Atlantischen Oceaan, toen ze door een vliegboot van de kust wacht, welke met het oog op de lage bewolking op 300 meter boven den zeespiegel vloog, werd waar genomen. Verhooging van de veiligheid ter zee. Naar wij vernemen heeft de minister van Wa terstaat een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen op korten termijn van advies te die nen omtrent de vraag of, en zoo ja welke extra maatregelen in deze bijzondere tijdsomstandig heden getroffen zouden kunnen worden ter ver hooging van de veiligheid van schepen en hun opvarenden in verband met de heerschende ge varen ter zee. Tot voorztter dezer commissie is benoemd de heer P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal voor de scheepvaart.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1