journaal van Amerikaansche nota aan Londen. Maatregelen voorbehouden in geval van benadeeling van Amerikaansche belangen. NIEUWS IN 'T KORT. Centrale Verwarming Jfofotee* ADB 8TOOPLAAN35 TEL. 15597 ■gTERDA'G 9 DECEMBER Ï939 De verscherpte economische oorlog. In een formeele nota aan Engeland be- {reffende blokkade van de Duitsche expor- jgn, die gisteren door het Amerikaansche {taatsdepartement is gepubliceerd, zegt de regeering: j>e regeering der Vereenigde Staten ziet ^'gedwongen te verzoeken dat de door de Britsche regeering genomen maatregelen geen ingrijpen zullen veroorzaken in den Wettigen handel van haar onderdanen. Intusschen behoudt zij zich al haar rech ten en de rechten van haar onderdanen rooi', voor elk geval dat en voor den om- Tang waarin inbreuk mocht worden ge maakt op die rechten". De nota voegt hieraan toe:: .Volkomezi afgescheiden van de beginselen ji' het inetrnationale recht, dat hierbij be kken is en op de handhaving van de on aantastbaarheid van dat recht kan niet te sterk b nadruk gelegd worden in dezen tijd, nu de inging tot veronachtzaming van het recht in ;j Internationale betrekkingen de vrijheid be- >eigt van de vredelievende naties zijn er vactische redenen, die de re-geering er toe lijven notitie te nemen van het onderhavige jesluit". 'peze practische redenen zijn o.a.: Er zijn vele Kvallen. warin bestellingen voor goederen L Duitschen ooi-sprong door Amerikanen zijn jedaan en waarvoor zij reeds geheel of gedeel- Ijijjfc betaald hebben, of zich op andere wijze to'oen verplicht. Verder zijn er gevallen, waar goederen, die van Duitschland gekocht zijn tl gekocht zouden kunnen worden, niet ge- «Ücelijk, zoo dit al mogelijk zou zijn, vervan- [f!i kunnen worden op andere markten, terwijl toch noodig zijn voor de Amerikaansche topers ter uitoefening van hun wettig bedrijf, •cdustrie of beroep. (Het staatsdepartement tolt hier op artikelen als precisie-instrumen- 'verder verklaart het staatsdepartement dat «t Engelsche besluit, wanneer het letterlijk zou lórden toegepast, Amerikaansche schepen zou Verwerpen aan een opbrengen naar Britsche hvens. wanneer bevonden werd, dat zij goede- m vervoerden van Duitschen oorsprong of van Duitschen eigendom, zonder dat rekening gehou- ien zou worden met de plaats waarvoorf zij be kladen zijn of de plaats, waarvoor zij bestemd in en zonder rekening te houden met de raag, wie de eigenaar is van die goederen op jót oogenblik, waarop het schip wordt aange houden. Het staatsdepartement vestigt de aan dacht van Engeland op de bepaling volgens de oeutraliteitswet ten aanzien van de oorlogs ines, waarin Amerikaansche schepen verboden óordt handel te drijven c«p de Westkust van Europa tusschen Bergen en Noord-Spanje, De rota voegt hieraan toe: „een rechtvaardiging ior tusschenbeide komen ten opzichte van laerikaansche schepen of scheepsladingen op tiond van inbreuk op de blokkade kan zich iauwelijks voordoen". De nota gaat voort: „Wat ■ok gezegd moge worden voor of tegen de maat delen. die door den eenen oorlogvoerende ge- ó^men worden tegen den andere, zij mogen rechtens niet zoo opgevoerd worden dat zij de rechten uitbreiden van een oorlogvoerende over reutrale schepen en hun ladingen of op andere njze neutrale staten en hun onderdanen be delen in verband met hun wettige activi teiten. 'üe Britsche regeering zal gemakkelijk be grijpen, waarom de regeering der Vereenigde laten niet met gelijkmoedigheid de maat regelen, die onder oogen gezien worden door im „order in council", kan beschouwen, welke, ranneer zij werden toegepast, niet kunnen na- iiten de vele ongemakken en nadeelen, waaraan de internationale handel reeds wordt onder werpen, te vergrooten". De nota herinnert nog aan het feit, dat in 1915 een nota gezonden is aan Engeland. Toen werd veel krachtiger geprotesteerd tegen een bijna gelijkluidenden „order in council". Weer twee Britsche schepen vergaan. 43 vermisten op de „Novasota", 18 slachtoffers op de „Merel". Het Engelsche vrachtschip „Novasta" van de Royal Mail Line, groot 8795 ton, is op den Atlantischen Oceaan vergaan; 43 op varenden worden vermist; 35 geredden zijn in een haven aan de Engelsche Zuidkust aan land gezet, 9 anderen in een andere haven. De Navasota werd Vrijdagmiddag getorpe deerd. Het schip zonk in acht minuten. Vele leden der bemanning werden toen het schip zonk, mee de diepte ingezogen. De geredden zwalkten drie uur in de booten rond voor zij opgepikt werden. De „Novasota" was volgens United Press, het eerste schip van vreemde nationaliteit, dat in 1934 een Duitsche haven invier terwijl het de hakenkruisvlag voerde. De andere schepen bleven de vlag van het oude Duitsche keizerrijk voerei, maar de „Novasota" stoomde de haven van Hamburg binnen met de Swastika. Verder meldt United Press dat het Brit sche stoomschip „Merel" (1088 ton) aan de Zuid-Oostkust op een mijn geloopen is. Het schip zonk binnen vier minuten. Slechts twee van de achttien leden van de beman ningen werden gered. De gezagvoerder van het op een mijn geloopen Britsche schip „Tomas Walton" (4460 ton) heeft in een interview verklaard, dat er 35 man aan boord waren. Aangezien er 22 gered zijn. zijn er dus 13 omgekomen (en niet 6 zooals eerst gemeld). Elf slachtofferszijn naar men gelooft op slag gedood door de ontploffing, die zich tus schen boeg en brug voordeed. Het schip brak in tweeën en zonk in tien minuten. Men gelooft, lat slechts één der gedooden een Engelschman was, de overige waren Laskaren. Elf leden der bemanning zijn door een Duitsch schip gered, vermoedelijk de „Sebu" (1894 ton) uit Oldenburg. Een twaalfde man was reeds dood toen hij aan boord genomen werd. De ove rige geredde leden der bemanning zijn in een reddingboot gegaan. Noorsche schepen hebben hen gevonden en met hun kameraden aan boord van de „Subu" werden zij naar de Noorsche ha ven Bodö gebracht. Tachtigduizend paar ski's voor Finland. STOCKHOLM, 8 December. Bij de organi saties voor steun aan de Finnen werden vandaag door Zweedsche sportslieden 80.000 paar ski's en een groote hoeveelheid warme kleeding aange bracht. De ski's worden in een Zweedsche stad in het Noorden van het land de naam van deze stad wordt niet medegedeeld opgeslagen teneinde een zoo snel mogelijk transport naar Finland te bevorderen. (United Press). Fransche regeering confiskeert communistische gelden. Gedeelte wordt gebruikt aan de landsverdediging. Bij decreet is bepaald dat de in beslag genomen gelden van de Fransche communistische partij ge stort zullen worden in de autonome kas voor de landsverdediging. Alleen wanneer de gelden be stemd waren voor de hulp aan kinderen of moeders overeenkomstig de regelen van de vakvereenigingen, zullen deze gelden worden gestort in de kas van organisaties met een gelijk doel. Vliegtuig bewerkt de redding van zeven schipbreukelingen. Twee schepen gewaarschuwd. Reuter meldt uit Londen: De navigator van een Britsch militair vlieg tuig dat op een hoogte van 600 voet naar zijn basis terugkeerde, zag twee kleine voorwerpen in zee liggen. Hij dacht dat het mijnen waren en de bestuurder van het vliegtuig maakte zich ge reed ze met machinegeweervuur te vernietigen. Nadat men het object nauwkeurig met den ver rekijker in het oog genomen had, ontdekte men dat het hier twee aan elkaar gebonden vlotten betrof. Het vliegtuig, geen watervliegtuig, waar schuwde een tien mijl verder varend Deensch schip, de „Ivar" en seinde tien minuten lang met een lamp naar den Deen. Het schip wijzigde zijn koers echter niet, aangezien de signalen niet werden begrepen. Het toestel keerde daarop te rug naar de vlotten, die door den dikken mist eerst niet konden worden teruggevonden. De ra diotelegrafist van het vliegtuig bracht toen het- contact tot stand met het Noorsche schip „Lyng" en gaf de positie van de vlotten op. Toen kwam ook het Deensche schip „Ivar" ten too- neele, dat de door het vliegtuig ingeslagen rich ting gevolgd had. De gezagvoerder van het vliegtuig vloog voor de „Ivar" heen en weer en geieidde het schip op deze wijze naar het vlot. In een zware zee werd toen een kleine boot neerge laten en konden de zeven schipbreukelingen ge red worden. Eerst toen de reddingboot aan boord van de „Ivar" gehaald was keerde het vliegtuig naar zijn basis terug. Het artikel van de „Communistische Internationale". „Niet de politiek der Sovjet Unie." De persafdeeling van het Russische Volks commissariaat van buitenlandsche zaken der Sovjet Unie vindt het noodig te verklaren dat het artikel „Imperialistische oorlog en Roe menië" door Stefanof gepubliceerd in het tiende nummer van „De Communistische Inter nationale", welk artikel aanleiding heeft gege ven tot dwaze commentaren in het buitenland niet in overeenstemming is met de door de Sovjet Unie gevolgde politiek en geenszins het wezen der betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Roemenië weerspiegelt. (Tass.) De Russische blokkade van Finland. Amerika zal Rusland aansprakelijk stellen voor eventueele schade. De staatssecretaris Huil heeft gisteren ver klaard dat de regeering der Vereenigde Sta ten Rusland verantwoordelijk zal achten voor alle schade of verwondingen, die toegebracht worden aan Amerikanen of Amerikaansche belangen als gevolg van de aangekondigde Russische blokkade van Finland. Hieraan heeft Huil toegevoegd dat op het oogen. blik geen Amerikaansche schepen varen naar eeni- gerlei plaats die door de Sovjet-Russische mede- deeling genoemd wordt. Ambtenaren hebben er echter op gewezen dat het tooh mogelijk zou zijn dat Amerikaansche goederen door de Oostzee door schepen van andere nationaliteiten naar Finland zouden worden vervoerd. Daladier veroordeelt bet optreden van Rusland. „Een afschuwelijke misdaad". Vrijdag kwam de Fransche Kamer bijeen onder voorzitterschap van Paulin. In de regeeringsbank hadden minister-president Daladier en de minis ters Reynaud, Bonnet en .Champetier des Ribes plaats genomen. Onmiddellijk werd begonnen met de behandeling van de begrooting. Voor de behandeling van de begrooting van bui tenlandsche zaken sprak de voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken, Mistier, de hoop uit dat de Volkenbond „den af schuw wekkenden aanval op Finland zal veroordeelen en dat maat regelen zullen worden genomen om andere aan vallen in de kiem te smoren." Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de neutrale landen zullen begrijpen dat de eenig mogelijke overwinning die van de ge allieerden is. Minister-rpresident Daladier vereenigde zich met de wooi'den van Mistier cn voegde hieraan toe:„Het is zeker dat de aanval op Finland niettegenstaande de nauwkeurige overeenkomsten zoowel afkeer als verbazing heeft gewekt. De Fransche regeering be geeft zich naar Genève om te beantwoorden aan de oproeping van Finland, een land, dat het slacht offer is geworden van een aanval, welke reeds door alle beschaafde volken wordt betreurd. Ik hoop voor de eer van de menschheid dat ook in het vijan delijke land menschen zijn, die in hun geweten protesteeren tegen deze afschuwelijke misdaad. De houding van Finland toont dat een land grooter is door zijn moed dan door het getal van zijn volk of de uitgestrektheid van zijn gebied. Wat de loop der gebeurtenissen zal zijn hangt niet alleen van de Fransche regeering af. Met ontroering en een ze kere voldoening moeten we vaststellen dat voor 't eerst sedert 1 September in de wereld, welke werke loos scheen, zich zekere elementen van het wereld geweten naar voren dringen door de ontketening van de krachten van den aanval, welke tot nu toe helaas nauwelijks hun bestaan hebben laten mei- ken. Zoo heeft Finland een grooten dienst bewezen aan de menschheid. Ik vertolk hier 't gevoelen van 't geheele Fransche volk, wanneer ik Finland de sympathie van Frank rijk betuig." Daladier werd luide toegejuicht. In het verloop van haar zitting heeft de Kamer de begrootïng van Justitie behandeld. Daladier gaf een verdediging van het regeerïngsbeleid ten aanzien van de gemobiliseerde ambtenaren. De begrooting werd aangenomen, waarna de Kamer overging tot debatten over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken. Mistier, de voorzitter van de Kamercommissie voor Buitenlandsche Zakeiy voerde als eerste het woord. Hij geeselde den aan val op Finland en hoopte, dat de volkenbond dien aanval zou veroordeelen. Daladier sloot zich bij de woorden van Mistier aan, terwijl ook verschillende volgende sprekers felle woorden tegen het optre den van Rusland spraken. Aanslag op de Forthbrug? Verdacht voorwerp uit coupéraam geworpen. De Schotsche politie en militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. omdat zij meenen. dat een poging is gedaan de Forthbrug of een daar bij gelegen gebouw door een bom, welke gisteren uit een coupéraampje werd gegooid, te beschadigen. Toen des middegs om 2.20 uur een trein, welke van Dundee op weg was naar Glasgow langzaam over de Forthbrug reed, werd uit een der wagons op de brug een voorwerp geworpen, dat vlam vatte. De overblijfselen van dit voorwerp, dat geen schade heeft aangericht, werden bijeengebracht ter onder- ozek door deskundigen. Het is nog niet bekend of men hier te doen heeft met een soort brandbom. De rijtuigen werden doorzocht en de passagiers werden bij de volgende halte ondervraagd. Vrijdagavond laat waren nog geen arrestaties verricht. Geruchten dat het „Iersche Republikeïnsche Le ger" dehand in deze zaak zou hebben waren ii» omloop, doch zij werden niet bevestigd. In Noord-Vlaanderen is gistermorgen een Bel gisch militair vliegtuig neergestort. De kapitein De Caters is hierbij om het leven gekomen. Ex-koning Zogoe verklaart in een schrijven aan het secretariaat van den Volkenbond dat hij naar de a.s. Assmblée een delegatie stuurt. Naar gemeld wordt, zijn twee Albaneezen te Genève aangekomen. Duitsche vliegtuigen, die verkenningsvluch ten ondernomen hadden, hebben op zeer groote hoogte over Oost-Frankrijk gevlogen in de rich ting van Parijs, welke stad zij echter niet konden bereiken. Het In tenia tionale Tincomité heeft in de plaats van het op 1 December uitgegeven com munique thans bepaald, dat de quota voor het eer ste kwartaal van 1940 120 pet. zullen bedragen van de standaardtonnages. Dit besluit werd ge nomen na overleg met de delegaties, welke de vergadering van 1 December niet hebben kunnen bijwonen. In de bergen in de buurt van Rome is sneeuw gevallen na een siroco, welke boven het Italiaan- sche schiereiland heeft gewoed. Ook de Vesuvius is met een sneeulaag bedekt. Dr. Ley, de leider van het Duitsche Arbeids front, is naar Duitschland teruggekeerd. Finland's beroep op den Volkenbond. Wat aan de uitbarsting van het conflict voorafging. Zooals hij in een beroep van 3 December had aangekondigd heeft Holsti, de vertegenwoordiger dei Finsche regeering te Genève, den Volkenbond ter verspreiding een uiteenzetting doen toekomen over de redenen en de omstandigheden welke de regeering te Helsinki ertoe hebben gbracht, de inter ventie te vragen van den Volkenbond in het Finsch- Russisch conflict. De Finsche regeering herinnei-t in het kort aan do geschiedenis van haar betrekkingen met Sovjet Rusland en hoe enkele dagen na Finland te hebben erkend Sovjet Rusland op 4 Januari 1918 reeds vijandelijkheden opende, welke overigens eindig den met een overwinning van het Finsche volk. Op 21 Januari 1932 werd een verdrag van niet- aanval en vreedzame regeling gesloten, vervolgens kwam in 1933 de fameuze definitie inzake agressie van Litwinof, toert 17 September 1939 den dag der invasie van Rusland in Polen de verzekering der Sovjet-regeering te Helsinki, dat- zij in de Finsch- Russische betrekkingen een politiek van neutrali- tei* zou volgen. Niette min eischte Moskou op 5 October een ge dachtewisseling tusschen de beide regeeringen over kwesties van politieken aard, doch Moskou bewaar de over de draagwijdte daarvan het stilzwijgeru Niettemin aanvaardde Finland onderhandelingen. Het duurde bij de onderhandelingen niet lang of de bedoeling van Sovjet Rusland werd vernomen, dat dit door Finland Finsche gebieden wenschte te doen afstaan, hetzij voor altijd, hetzij in pacht. Hoewel de voorstellen der Sovjetregeering, in het bijzondere zekere daarvan, het karakter hadden de eerste voorwaarden voor de veiligheid van het land te be dreigen .zette Finland de onderhandelingen voort in de hoop op een oplossing welke geheel in over eenstemming zou zijn met de belangen der beide landen. Het exposé herinnert er vervolgens aan hoe tij dens dit overleg op de landengte van Karelië de ontploffing voorkwam, welke den dood veroorzaakte van eenige officieren en soldaten, hoe Sovjet Rusland Finland beschuldige, vervolgens de terug trekking van Finsche troepen eischte en hoe het overbrengen van de Finsche nota op Russisch ge bied werd vertraagd, terwijl dienzelfden datum bij nota het niet-aanvalsverdrag werd opgezegd. Hoe wel het niet-aanvalsverdrag niet onderhevig was aan opzegging voor 1945, behoudens verwittiging daarvan 6 maanden te voren, en dat de landen zich onderworpen hadden aan de bepalingen van het verdrag van Tartu, het pact van Kellog en Briand en dat verscheidene andere vijandelijkheden door Sovjet-Rusland op 30 September werden geopend. N.V. Mij. Automatische Stookinrichtingen (Adv. Ingez. Med.) EEN TERUGBLIK !0NDAG 3 DECEMBER Od dezen vrijen dag vlak vóór Sinterklaas stel is mij alle Nederlandei's boven de zes jaar als rijmers en pakjesmakers voor. Het is al niet mak- lelijk een werkelijk goed emballeur te wezen, maar de rijmkunst eischt nog gansch andere ga ten. Scha arsch zijn de P. Gasussen, ja zeer zeld- iaam. Milliarden vaderlandsche zweetdroppe ls moeten dus vandaag op millioenen blanke pa pieren vallen. In deze omstandigheden regent het, bij uitzon- öering, buitenshuis niet. Er woedt zelfs geen Maar die van de vorige dagen en nachten het een of andere mijnenveld op drift ge- ttuurd. en het spoelt deels op onze kusten aan. Sommige mijnen ontploffen in de branding en de tErvaarlijke luchtdruk vernielt massa's ruiten en nikt tot op groote afstanden pannen van daken. Strandwandelingen zijn gevaarlijk geworden. Gelukkig zitten de Nederlanders bijna allen thuis eb benijden Vondel. Er is weer veel oorlogsspeelgoed te koop, maar fijntjes zijn er niet bij. Waarom zouden ze die Kg niet bedacht hebben? Echte ouderwetsche Entjes, verankerd met een stukje lood op den i^em van de badkuip, of moderne magnetische fijntjes, omhoogschietend als er een scheepje «erheen voer, zouden met een echt knalletje uit &aar kunnen springen. Zelfs waren er scheepjes ÉiJ te bedenken, die dan ook prompt zouden moe ten zinken. De techniek, ook de speelgoedtech- ::fk, staat voor niets. Trouwens: waar blijven de gevaarlijke gaswolkjes, wellend uit lieve kleine ®mmetjes? Krijgen we die dingetjes misschien te zien na nóg een jaar Europeesche bescha- Heerschen nu nog zekere humaniseerings- re?elen in de speelgoed-industrie en moet eerst Se eene speelgoedfabrikant den andere beschui ten dat hij ze overtreden heeft? Ik weet het niet. Maar u moet niet denken dat tk naar die dingen verlang. Dit is ironie. Een gezonder vermaak voor oudere en zelfs kir zeer oude jopgens, die er nog zoo graag naar jjjhn kijken en er zich bij opwinden, vindt van- &ag bevrediging in het feit dat onze oudste petbalclubs, H. F. C. en Haarlem, beide wonnen. dan nog wel op vreemd terrein en Haarlem •log wel tegen Ajax! Zulke stedelijke sportroem f tegenwoordig heel zeldzaam geworden. Waar f onze oude faam als sportstad gebleven? Waar f °ns heil gevaren? Soms lijkt het alsof wij al- een nog maar goed zijn in dameshockey. Deze tondag geeft nieuwen moed. MAANDAG 4 DECEMBER De Finnen beroepen zich op den Volkenbond zij door een medelid, van dien bond zijn aangevallen en schijnen intusschen, geholpen door ijs, sneeuw, storm en regen, het medelid ge duchte verliezen toe te brengen. In het Noorden maakt het vorderingen maar in het Zuiden, op de landengte van Karelië en boven het Ladoga Meer, allerminst. Het medelid zakt door het ijs, wordt geraakt door scherpschutters, verliest tanks en vliegtuigen, wordt opgeblazen door land mijnen en geeft van verbazing zelf toe dat dit niet meevalt. Als het niet te weinig van den Bij bel wist, zou het zich Davids strijd tegen Goliath herinneren. Ik kan wel niet gelooven dat David Finland de gewapende overwinning op Goliath Rusland zal behalen, want diens hulpbronnen en reserves zijn eigenlijk onuitputtelijk, maar de mogelijkheid begint zich voor te doen dat de Fin nen het eenige maanden uithouden, geholpen door hun barren winter. En wat kan er in eenige maanden al niet veranderen doer al die diploma tieke manoeuvres in de wereld! Intusschen vlucht de Finsche bevolking in massaas over de Noorsche grens, in den Pool nacht. En men huivert als men aan deze volks verhuizing denkt en kan slechts hopen dat op al dit leed nog eens vreugde voor die arme menschen zal volgen. Op dezen dag komt het bericht dat mevrouw Van Heerdt tot Eversberg gestorven is, 77 jaar oud. En het ontroert mij, want ik heb haar goed gekend en weet hoe zij tientallen jaren gewerkt heeft voor den vrede: vooral onder de jeugd. Dat gebeurde in Genève maar ook in kleinen kring en ook in ons heele land. Haar kleine geschriften hadden een uitwerking die precies de tegenover gestelde was van die van dat oorlogsspeelgoed en overigens veel sterker. Want ik geloof niet zoo erg aan de blijvende werkzame propaganda van oorlogsspeelgoed en veel meer aan die van de ge- schriftjes van mevrouw Van Heerdt. Zij bouwde aan de toekomst en geloofde in de jeugd. In die vriendelijke, altijd levendige en opgewekte oude vrouw woonde een sterke, jong-blijvende geest. Tegen ongeloof en onverstand hield zij moe dig vol. DINSDAG 5 DECEMBER St. Nicolaasdag. Ofschoon Lord Rothermere dit niet beseft, omdat hij een Engelschman is en dus geen Sinterklaas kent, laat staan viert, geeft hij het Fransche leger toch tweeduizend voetbal len cadeau. Aardig van hem. Het geschenk werpt, overigens een even vreemd licht op den landoor log in het Westen als de pogingen, die men aan het front doet om de verveling te verdrijven. Ter zee heeft men daar geen last van. En ook de Fin nen, in het hooge Noorden, hebben geen behoefte aan afleiding. In hun oorlog doet zich nu ook de vanouds bekende tegenstelling in de communi qués gelden. De Finnen zeggen dat zij tachtig Russische tanks buitgemaakt, twee torpedojagers en een kruiser getroffen en vele vliegtuigen neer geschoten hebben. De Russen zeggen dat het al lemaal gelogen is, op twee vliegtuigen na. Maar zij, de Russen, hebben de „Finsche Magmotlinie" op Karelië doorbroken! De Finnen hunnerzijds verzekeren weer dat dit gelogen is. Inderdaad zouden alle oorlogvoerenden op alle onzijdigen heel veel meer indruk maken met hun mededee- lingen als zij eenvoudig de waarheid bekend maakten. Intusschen neemt de sympathie voor de Fin nen in verscheidene landen zienderoogen toe, waarschijnlijk vooral omdat zij zich voorloopig staande houden. In het bijzonder is dit het geval in Italië, waar de bevolking al heel weinig voor Rusland voelt. Er worden geestdriftige betoogin gen gehouden voor het Finsche gezantschap te Rome en de politie moet de straten bij de Rus sische ambassade afzetten. En in Amerika wordt men onrustig, schijnt niet meer volkomen tevre den met zichzelf en stelt vragen aan de regee ring, zooals: „Kunnen we hun niet geld leenen?' en „Als we eens met Italië overlegden om sa men wat voor ze te doen?" President Roose velt heeft een beroep op de wapenfabrikanten gedaan om alleen te leveren aan landen die geen bommen op burgers gooien. Heel belang wekkend. Misschien kunnen de Russen over eenigen tijd geen bommen meer op Finsche bur gers gooien omdat ze allemaal gevlucht zijn Enfin, de rest denkt u er zelf wel bij. Wij gelukkige Hollanders tenminste: de meesten onzer vieren vanavond in vrede en blijdschap hét feest van den Goeden Heilige en verblijden ons met onze kinderen. WOENSDAG 6 DECEMBER De oude veldmaarschalk Ven Mackensen is negentig jaar geworden en bij deze gelegenheid krijgt hij van den Duitschen opperbevelhebber van het leger, generaal Von Brauchitsch, een schimmel ten geschenke. Het geval van Lord Rothermere met de tweeduizend voetballen was een merkwaardige inleiding voor ons St. Nico- laasfeest en dit is er een niet minder merkwaar dig vervolg op. Zelf heb ik menig paard be reden, maar zelfs onder de kalmste en be trouwbaarste soort er nog nooit een ont waard, dat voor negentig jarigen geschikt scheen. Immers, zoo'n dier mag zelfs niet struikelen of eens een klein zijsprongetje maken of zooiets. En wat schimmels betreft: zij hebben het bizondere nadeel dat sommige andere paarden van hen schrikken en hen in dien schrik wel eens te lijf gaan. Het schijnt den ouden veld maarschalk dus te vergeven als hij het gegeven paard in den bek mocht zien. Wie negentig' zomers heeft beleefd kan zich niet meer veroor loven zandruiter te worden en zal er weinig lust In hebben ook.zelfs al voelt hij zich de held die de Italianen versloeg, hetgeen, tusschen twee haakjes, een wonderlijke herinnering is in dezen tijd. Nog altijd hebben de Engelschen en Franschen ter eene en de Duitschers ter andere zijde geen weg gevonden om van hun oorlog verlost te worden met redding van al hun staatsprestiges. Een geniaal man zou het waarlijk zijn die daar een weg op vond! Intusschen praat het Engelsche Lagerhuis telkens weer over dat betere Europa waaraan iedereen zoo'n behoefte heeft. En al zoo lang! De Labour-afgevaardigde Greenwood wil het nu gaan ontwerpen, maar -minister Hoare wenscht te wachten tot Engeland den oorloj gewonnen heeft. „Als we dat doen", zegt Greenwood, „verliezen we hem" en een ge dachtenwisseling als deze moet sommige men schen wel weer hebben doen bepeinzen, dat men door oorlogvoeren de wereld en zelfs Europa niet beter maakt. Weinige jaren geleden werd dat trouwens nog vrij algemeen erkend. En minister Hoare zou men willen berinneren aan het boek van zijn eigen militairen advi seur Captain Liddell Hart, nog geen jaar geleden verschenen, waarin die verklaarde: „De hoop voor Europa is dat de volgende oorlog onbe slist eindigt". Op dezen avond zie ik de Amerikaansche film „Jongensstad", die mij diep treft. Vooral diep treft omdat pater O'Flanagan zijn ideaal opvoedingsoord voor verwaarloosde kinderen sticht zonder geld, nooit van zijn gedragslijn om alleen de armsten te helpen, afwijkt terwille van geld en overwint dooi- zijn geloof en zijn vertrouwen. Waaruit men leeren kan waarom het zoo'n treurige misse boel in Europa is l worden, want hoeveel menschen hebben, in welken vorm dan ook, geloof en vertrouwen en hoeveel van hun leiders bezitten het? DONDERDAG 7 DECEMBER Het vij f honderdvijf tigj ar Lge Haarlemsche Gymnasium viert het plechtige deel zijns jubi leums en als ik op het Verwulft de waardige groep ontwaar, die de legioenen van Rector Spoelder geleidt, schieten mij deze onverganke lijke schoon niet volkomen-zuivere Nederland- sche dichtregelen te binnen: „Ziet gij dien heldenstoet, mijn zoon, die door de straten wandelt En dien een dankbaar volk om 't zeerst met consideratie behandelt?" Het Gymnasiaal Jubileum bewijst dat wij niet te gauw moeten praten over ondergaande cultu ren. Ze zijn tenslotte taai en weten de stor men der tijden te tarten. Vijf-en-een-halve-eeuw wil heel wat zeggen. Ook zijn de ceremonieën in dien tijd minder plechtig geworden en ik heb van den goeden humor van den burgemeester, van den rector en van den directeur der Eerste H.B.S. b genoten. Maar als geheel was de plechtigheid toch nog erg lang en zij leek mij een beproeving -voor zoo veel kleine jongens en meisjes, die zooveel sta tige, soms saaie groote menschen-taal niet ver staan konden. Over een halve eeuw zal dit wel licht tot de helft bekort zijn, of tot nog minder. Wij vorderen, al is het niet snel. Maar nauwelijks zit ik weer op het bureau of een. telexbericht komt binnen dat de onder-gang van de „Tajandoen" meldt, getorpedeerd of op een mijn geloopen in het Engelsche Kanaal. En al spoedig blijkt, dat er weer zes slachtoffers zijn van den oorlog van anderen. Die Tajandoen is het achtste Nederlandsche koopvaardijschip dat in ruim drie maanden tijds vernietigd wordt en het vijfde groote. Gezamenlijk had dat achttal een tonnenmaat van bijna 40.000, hetgeen nog maar IA pet. is van onze koopvaardijvloot. Dat mag dan niet veel lijken, maar het tempo is in de laatste maand onrustbarend hoog geworden en wie vergoedt die vele menschenlevens? Dat aantal stijgt maar! De Nederlandsche vis- schersvloot heeft ook haar eerste tol aan anderer strijd betaald, want de trawler Sllvain IJM. 116, met elf opvarenden, is nu als vermist opgege ven. Er rest evenwel nog altijd flauwe hoop dat de zesentwintig vermisten van de Sliedrecht door een voorbijvarend schip zijn opgepikt. Hun sloep is aangespoeld op een der Hebriden, de eilanden-groep bij de Schotsche kust. Er was niets meer in. Intusschen heeft onze regeering te Berlijn geprotesteerd tegen de torpedeering van de Sliedrecht, hetgeen men althans moet opmaken uit de term „de noodige stappen ge daan". Zou het niet beter zijn de tekst van zulk een nota openbaar te maken? VRIJDAG 8 DECEMBER De Groote Fascistische Raad heeft weer eens bevestigd dat Italië niet meedoet aan den oor log. En Parijs laat weten dat de versterkingen van de Maginot Linie in de afgeloopen drie maanden ongeveer zijn verdubbeld. Als dat zoo door gaat wordt het op den duur een moderne Chineesche muur. Van Genève tot Duinkerken, zegt Parijs, strékt zich een linie uit die in staat zal zijn alle soorten aanvallen te weer staan. Het kan ons niet anders dan aangenaam zijn dat oorlogvoerende partijen zich dusdanig ver schansen, dat alle aantrekkelijkheid van groote militaire offensieven verdwijnt. Des te meer, om dat dit de kans op den vrede nader brengt. Het Kamerdebat over de begrooting van Defen sie herinnert er weer eens even aan wat de mo bilisatie kost en hoe wij ons financieel uitput ten. De minister heeft 620 millioen voor het eerste jaar geraamd maar de afgevaardigde Schaepman rekent op een milliard. Waar moet dat naar toe? „Stempelen", veronderstelt de con ducteur van de tram somber en hij trekt aan de bel, daarmee het debat op het achterbalcon slui tend zonder te onthullen waar staten stempelen, R. P,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5