IJmuider Courant Russische troepen zijn de waterlinie niet gepasseerd. De geruchten DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Aan het Meer. DE FINNEN MELDEN: Spreeuwen en meeuwen over een Duitsch „vredesoffensief" Je tBexC^n spxeekt men van een pxoefftaiton- Douglas Fairbanks overleden. NIEUWS IN 'T KORT. Grieksch schip in den grond geboord. j5e JAARCANC No. 36 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. putstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau duider Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, jelefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM DINSDAC 12 DECEMBER 1939 Abonnementen per week 0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. jjog eens vergaderen de afgevaardigden van een groot aantal regeeringen aan de boorden van het Meer van Genève. De Assemblée van den Vol kenbond is bijeen. Het is haar twintigste verga dering en zij zal niet veel anders kunnen berei ken dan den aanval van Rusland op Finland af keuren en Rusland als aanvaller bestempelen gaar natuurlijk wil Holsti meer. Holsti is de af gevaardigde van Finland. Hij streeft ongetwijfeld naar dé uitsluiting van Rusland uit den Volken- Ijond en naar hulp voor Finland door de andere Volkenbondsleden. Die zou kunnen bestaan in leveranties aan Finland van al wat het noodig heeft aangevuld met een weigering om eenige leverantie aan Rusland te doen. Dit laatste zou dan de toepassing van sancties beteekenen. Maar Ik geloof niet dat er kans op bestaat. De Volken bond is politiek al te vaak gefaald en boven dien niet sterk genoeg. Zonder Duitschland Ja pan, Italië en de Vereenigde Staten heeft hij te weinig houvast om besluiten van zijn eigen leden te kunnen loskrijgen. Althans voorzoov.er die zichzelf in de Europeesche gevaarszöne bevinden. De Zuid-Amerikaansche staten ver van de oor- logstooneelen verwijderd, zijn natuurlijk het meest tot daden geneigd. Maar op den eersten dag van de bijeenkomst heerschte er blijkbaar aanmerkelijke verwarring en had men nog niet eens een regeering ontdekt, bereid om den pre sident van de Assemblée aan te wijzen. Natuurlijk is dat het in de huidige omstandig heden in Genève wemelt van geruchten en dat de stad letterlijk gonst van de gesprekken over den internationalen toestand. Wie Genève kent uit de dagen van gewone Assemblées kan zich voorstellen hoe het er nu wel moet zijn. Uit dit vervaarlijk gepraat in vele talen is een merk waardig bericht geweld dat de Brusselsche Soil* eh de Londensche Daily Express het eerst we reldkundig hebben gemaakt. Het zijn. twee lila- den. die nogal erg van een opschuddinkje houden. Zij beweren dat vijfendertig Duitsche Nazi-jour nalisten te Genève vertoeven die bezig zouden zijn den neutralen gedelegeerden en journalisten nieuwe vredesvoorstellen in te blazen. En zij noemen dit: een nieuw Duitsch vredesoffensief. BDe voorstellen, of laat ons zeggen: geopperde mogelijkheden, zouden inhouden: stichting van een onafhankelijk Polen en Tsjecho-Slowakije, behoud door Duitschland van Danzig, den Corri dor, Opper-Silezië, een deel van de provincie Posen en Sudetenland en een volksstemming in Oosten rijk. Volgens de Soir zouden Wit-Rusland, Wit- Roethenië en Oost-Galieië een onafhankelij ken bufferstaat vormen, hetgeen evenwel niet moge lijk schijnt zonder de instemming van de Russen, die tegenwoordig nogal, sterk blijk geven van eigen inzichten en veroverende neigingen van de meest uitgesproken soort aan den dag te leggen. In Londen zegt men dat men zoo'n soort vre desoffensief wel verwachtte, maar wil er geen commentaar, op geven. In Nederland zullen wij, als er mét neutrale gedelegeerden en journalisten wordt gepraat, met belangstelling afwachten of wij er van onze eigen menschen iets over te hoor en krijgen. Intusschen zou het heusch geen wonder wezen als nieuwe I pogingen werden gedaan om overleg tusschen Londen en Berlijn tot stand te brengen. Want. zoowel ter eene als ter andere zijde moet men, zijn nuchtere verstand bezigend, de groote voor- deelen van een beëindiging van den oorlog en de groote nadeelen van een voortzetting inzien. Zoolang de Russen zich bepaalden tot onderhan delingen met Finland kon men hun greep naar dé. Europeesche macht nog met twijfel beschou wen. Sinds zij oorlog zijn gaan voeren en sinds ook Zweden zich kennelijk al op h'et ergste is gaan voorbereiden wordt het een steeds wonder lijker vertooning, dat de Westersche grootmach ten elkaar blijven uitputtenop den langen termijn. Het is niet duidelijk in hoeverre de Duitschers ter eene of de Engelschen en Franschen ter an dere zijde op korten termijn een beslissende over winning zouden kunnen behalen. De kans op groote offensieven tijdens den winter neemt met den dag af, beide partijen hebben zich in de af- geloöpen drie maanden al enorm extra-versterkt, ware nieuwe vestinggordels zijn gebouwd en de restende wintermaanden zullen die nog machti ger en onneembaarder doen worden. Welke kan sen-hebben dan groote offensieven in het voor jaar nog? Maar in het voorjaar zullen de Russen hun kans krijgen! Dan zal Finland als 't het zoo lang uithoudt zijn eenigen bondgenoot, den winter verliezen. En dan zouden Zweden en mis schien ook wel Noorwegen aan de beurt kunnen komen Misschien is dat bericht vam de Soir en. de Daily Express overdreven. Maar dat er in deze richting weer gezocht wordt is makkelijk aan te nemen. R- P- Hansson vormt een nieuw Zweedsch kabinet. STOCKHOLM, 12 Dec, Gisteravond werd een nieuw kabinet gevormd. De aankondiging zal van daag geschieden. Het kabinet zal vier nieuwe leden bevatten. Hansson blijft premier. Minister van Buitenlandsche Zaken, zal naar men gelooft, of Baron Hamilton, de ambassadeur in Kopenhagen of Chrisian Gunther, de ambassadeur te Oslo zijn. Sköld zal defensie nemen. Naar verluidt heeft Sandler een week geleden toestemming gevraagd af te heden. Hij zal waarschijnlijk naar Helsinki gezonden worden als ambassadeur. Hansson zal Dinsdag formeel het ontslag van het, oude kabinet indienen, waarop de Koning verzoeken zal een nieuw kabinet te vormen. Woensdag zal het nieu we kabinet en verklaring in het parlement afleg gen, waarin men nadruk zal leggen op den wensch naar vrede en neutraliteit. (United Press). Op de Amer bij Drimmelen is gisteren ee nen, die aan boord waren, kwamen er v 67-jarige J. van Delft en de 59-jarige G. A. L. van Strien en de 17 (Het Bureau voor Vogelwaarne ming dér Natuur Historische Ver- eeniging gaat een nieuw onder zoek instellen naar de massa ver plaatsingen van meeuwen, en spreeuwen, in en rondom Am sterdam in den wintertijd.) Hoe trekken in den winterdag De Amsterdamsche spreeuwen, Waar slapen,als mem- vragen mag, In koud seizoen, de. ineeuwen? Dit vraagstuk wordt weer aangevat In bosschen en moerassen, In boomen, grachten van de. stad In parken en in plassen. De vogels vormen in dien tijd. Een last vaak voor de menschen, - -Vooral de meeuwsche zindelijkheid Laat nogal wat te wenschen. Men wil zoo spoedig mogelijk reeds, De spreeuwen over halen, Zich tot een slaapplaats buitensteeds, Uitsluitend te bepalen. Ek ,zijn zelfs nu, zoo lijkt het mij, Wél 'makkelijker dingen, Een vogel is zoo vogelvrij, En Iaat zich niét gauw dwingen. Ik weet er heelemaal niets van, Maar wie in deze tijden,. Zich daarop concentreeren kan, Dien vind ik te benijden. P. GASUS. Maashees verlaagt de belasting. De gemeenteraad van Maashees heeft besloten de opcenten: op de Personeele Belas ting te verlagen van 100 op 75 opcenten. Dit is reeds de derde verlaging sedert enkele jaren. i roeiboot overvaren. Van de vijf man ier om het leven boven v. 1. n. r.: de an Seters. Onder v. I. n. r.: de 58-jarige ■jarige A. van Schijndel. BERLIJN, 11 Dec. In gezaghebbende krin gen worden de berichten over een nieuw Duitsch vredesoffensief ontkend. Men beschouwt deze be richten daar als een proefballon en merkt verder op: Wij hebben al een volksstemming in Oosten rijk gehouden, maar zouden we dat nog eens doen? Het bericht, dat wij aangeboden hebben een pact met Engeland en Frankrijk te sluiten, is zui ver een herleving van oude geruchten. In Den Haag en Brussel wordt uit officieele kringen.vernomen, dat men daar evenmin iets van een nieuw Duitsch vredesoffensief weet. (United Press). BOKSPROMOTOR GEARRESTEERD. BATAVIA, 11 Dec., De accountant E. F. J., lid van den gemeenteraad van Batavia en be kend promotor van bokswedstrijden, is op last van den officier van justitie in preventieve hechtenis gesteld, verdacht van verduistering ten nadeele van de firma John Peet en Co. Nader wordt vernomen dat deze verduistering 'tenminste een bedrag van f 70.000 omvat. Be lastinggelden die aan verdachte waren toever trouwd werden door hem ten eigen bate aange wend. Gevreesd wordt, dat ook nog andere be dragen zijn verduisterd. De verdachte legde reeds verschillende toelichtende verklaringen af. (Aneta.) 3etsamo in hef noorden nog in Finsch bezit. Iri het Maandag door het Finsche hoofdkwartier uitgegeven communiqué wordt verklaard: Landleger: De vijand heeft Zondag twee aanval len ondernomen bij de Taipalerivier. Beide werden met' zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Zeven, tanks werden vernietigd. Hernieuwde po gingen van den vijand de Vuoksi-waterlinie bij Kivioniemi te passeeren zijn zonder resultaat ge bleven. In andere deelen van de landengte van Karelië slechts activiteit van patrouilles; Aan de geheele oostgrens wordt hevig gevochten, aan den noor delijken oever van het Ladogameer is de vijand genaderd tot het dorp Pickaranta. Het dorp Loi- mola werd gebombardeerd. In den sector van Tol- vajaervi werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. De Finsche troepen hebben vorderingen gemaakt bij het dorp Uomansti. Zij hebben bij een verras senden aanval drie compagniën vernietigd. In den sector van S(uomussalmi werd eveneens een vijan delijke compagnie vernietigd. Na hevige gevechten is de vijand overgegaan tot de bezetting van het dorp Salla in Lapland bij de Russische grens. In het noorden is de toestand onveranderd. De Finnen houden Petsamo bezet, doch de Russen het visscherssohiereiland. Vloot: Kustbatterijen waren in gevecht met vijandelijke vlooteenheden. Het weer is mistig. Het zicht gering, doch te oordeelen naar de ontploffin gen waren de kustbatterijen in staat eenige tref fers te plaatsen. De kustbatterijen aan den oevfer van het Ladogameer bieden nog steeds steun aam het leger. -Luchtmacht: Activiteit in de lucht langs de oost grens. In den loop van den dag hebben vijande lijke vliegtuigen een vuurtoren in de Finsche Golf gebombardeerd. Onzichtbare soldaten. OSLO, 12 December (Havas). De mist, welke se dert den afgeloopen nacht over het land ligt, maakt alle actie van de luchtmacht onmogelijk, bericht het Noorsch telegraaf agentschap uit Kirkenes. Geen enkel Sovjet Russisch vliegtuig werd gesig naleerd. In Finsche kringen merkt men op, dat de Rus sische vliegers geen doel om aan te vallen kunnen ontdekken, aangezien de Finsche soldaten die ge heel in het wit gekleed zijn, niet tegen de sneeuw afsteken. De Finsche troepen op de heuvels van Liinahamri staan gereed de Russen onder vuur te nemen, wanneer zij pogen te landen. Het Russische legerbericht. Uit Moskou: In het communiqué van het. hoofd kwartier van het militair district Leningrad wordt verklaard dat de Sovjettroepen op 11 December den opmarsch in alle richtingen hebben voortgezet. De Russen hebben de stad Pitkarante aan den noor delijken oever van het Ladogameer, het eindpunt van dén spoorweg naar Serdobol en de dorpen Siprola en Murila in het district Wyborg bezel Als gevolg van de lage bewolking is het niet tot operaties in de lucht gekomén. Havas meldt uit Moskou: De militaire operaties in Finland zullen on getwijfeld een keer nemen, nu de koude in valt. De gemotoriseerde eenheden kunnen ge makkelijk voortgaan over den hard bevroren grond en de dicht gevroren meren, terwijl de vliegtuigen door het heldere weer beter kun nen opereeren. De Sovjet Russische oorlogscorrespondenten blijven berichten, dat de „witte bandieten" den strijd voortzetten. Hieruit kan men opmaken, dat de Russen de Finnen als rebellen beschouwen. Volgens niet te controleeren geruchten zijn de troepen, die hebben deelgenomen aan den strijd in Polen en die hier een zekere gevechtsroutine hebben opgedaan, naar Finland gezonden. Men zegt te Moskou dat het voor de Finnen wel gemakkelijk was doeltreffende versterkingen te bouwen in de landengte van Karelië, doch dit ging niet langs de 1.000 K.M. lange oostgrens, waar de Sovjettroepen in vijf richtingen aanvallen om het land in twee stukken te snijden en van Zweden te isoleeren. Men merkt op dat de ravitailleering van de Russische troepen niet gemakkelijk is, aange zien slechts een spoorlijn loopt van Leningrad naar Moermansk. Bovendien verklaart men dat de Sovjet Russische luchtmacht in de Poolstreken In staat is de moeilijkste opdrachten te vervullen en dat de Sovjettroepen goed zijn uitgerust. SANTA MONICA, 12 December (Reuter.) De filmster Douglas Fairbanks senior is vandaag tengevolge van een hartverlamming overleden- De Torenvalk is hedenmorgen van Napels naar Indië vertrokken. De Amsterdamsche brandweer is In de af geloopen maand 35 maal baldadig gelarmeerd. De thans in de zalen van de maatschappij lPArti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam gehouden tentoonstelling zal na afloop worden overgebracht naar het stedelijk van Abbe-mu seum te Eindhoven. De kapitale boerderij van P. Bolt, te Hoog- meden. gem. Aduard (Gr.) is een prooi der vlammen geworden. Drie en twintig koeien en een paard zijn door het vuur omgekomen. Te Ampenars is Maandagmiddag om half een een hevige aardschok gevoeld. Op het tusschen Noesa Kambangan en Tjilatjap liggende s.s. „Stassfurt" van de Hapag is beslag gelegd in verband met vorderin gen o.a. van een Engelsche firma. Vier opvarenden vermoedelijk omgekomen Schip zou ijzererts voor Nederland aan boord nemen. Het Grieksche sa. „Garufalia", groot 4.708 ton, dat op weg was naar Kirkenes om een lading ijzererts voor Nederland aan boord te nemen, is Maandagmorgen aan de Nocxr- sche kust gezonken. 25 opvarenden werden door het Noorsche s.s. „Tellus" gered". Onder de geredden bevinden zich de Grieksche kapitein en twee Noorsche loodsen. Vier op varenden zouden om het leven zijn ge komen. Een nader bericht van United Press uit Bergen deelt in verband met de ondergang van het Grieksche schip nog het volgende mede. Maan dagmorgen om negen uur werd het vaartuig in de „Folla Fjord" (district Bergen) vernietigd door een van dichtbij afgevuurde torpedo, die het schip midscheeps trof en onmiddellijk den. dood van den eersten en den derden machinist ten gevolge had De overlevenden konden zich in een reddingboot in veiligheid brengen. Zeven van hen waren gewond, waarvan twee ernstig. Het Noorsche stoomschip „Tellus", dat hen op pikte, heeft hen tezamen naar Nawsos, in dé buurt van Bergen, gebracht, en hier zijn de ge® wonden in het ziekenhuis opgenomen. De twee Noorsche loodsen hebben tegen over vertegenwoordigers van de Noorsche pers verklaard, dat er geen twijfel kan be staan omtrent het feit, dat de „Garufallaw in de Noorsche territoriale wateren is ge torpedeerd. Estlandsch schip vermist. Een Estlandsch stoomschip dat Zaterdag met 185 Poolsche vluchtelingen uit Tallinn naar Stockholm was vertrokken, is nog niet aange komen. Op draadlooze oproepen heeft het niet geantwoord. Men meent dat het door Russen in beslag is genomen, omdat men het uitgesloten acht, dat het schip op een mijn zou zijn geloopen. Buitenlanders verlaten Helsinki, de Finsche hoofdstad,'om zich elders in veiligheid te stellen. Uit Stockholm verneemt Reuter, dat het Est® landsche s.s'. „Kassari" door een duikboot tot zin® ken gebracht is. De bemanning werd gered-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1