IJmuider Courant Sxwfet-twepeii- in lintand Geredden van de „Tajandoen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN HaCéiit utel&om. Weer in het ^nd terug. „Tajandoen" wordt vervangen Vorstelijke gift Hervonden pad. Nederlandsche Staatsleening 1940. paqen een wity te dtifaen Tunnelbouw te Velsen wordt niet afgelast. 55e JAARCANC No. 37 Uitgave lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau iJmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, jelefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOIM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 13 DECEMBER 193? Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Een bijzónder goed geslaagde foto van onze Koninklijke Familie, gemaakt tijdens het bezoek van Koning Leopold der Belgen. Slechts enkele dagen zijn er verloopen nadat het motorvrachtschip „Tajandoen" van de Stoomvaart maatschappij „Nedexdand" in het Kanaal bij de Engelsche kust ten onder ging. Zes leden van de bemanning kwamen-bij den ramp om het leven, 62 opvarenden werden gered door het Belgische stoomschip Louis Sheid, dat eveneens op de kust van Engeland verloren ging. Onze landgenooten, opvarenden van het Nederlandsche schip, beleefden tweemaal kort achtex-een de bange uren van een redding. Daarna bereikten zij veilig het land, even wel beroofd van al hun eigendommen, doch geluk kig, dat zij behouden waren gebleven. Maar wij leven snel in onzen tijd. De stei'kste in druk van een moment is in een volgende oogenblik weggevaagd door een nieuwe, even hevige im- piessie. Men vergeet gemakkelijk wanneer telkens nieuwe berichten de aandacht vragen. De eene scheepsramp is voorbij en men wacht eigenlijk gelaten op een volgende De „Tajandoen" ligt op den bodem van het Kanaal: zes NedeiTandsche mannen werden het slachtoffer van de ramp. 62 anderen konden huis waarts keeren. Bij zulk een aankomst, wanneer blijdschap over de redding op aller gezichten straalt, hex-inneren we ons nog even, wat kort geleden geschiedde. Daarna is ook deze gebeurtenis tot geschiedenis gewor denhistorie van dezen tijd, geschreven met zwarte letters van rouw. Dinsdag keerden 62 opvarenden van het gezon ken motorvrachtschip in Nederland terug. De boot had hen gistermorgen van Folkestone naar Oost ende gebracht. Vandaar werd de reis via Brussel en Antwerpen naar Nederland voortgezet. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de be langstelling op de Nederlandsche stations groot is geweest. In Rotterdam stapten reeds eenige leden van de bemanning uit; in Den Haag bleef het grootste deel van de passagiers. Ook in Leiden en H&arlem bleven geredden achter. Daarom was het geen wonder, dat de electrische trein, welke om 23.15 op het Centraal Station te Amsterdam moest binnenkomen bijna een kwartier ever tijd was. En iedere minuut wachten was teveel voor de tientallen vrienden en familieleden, die de geredden kwamen afhalen. Zij drentelden heen en weer, bloemen in de hand, warme winterjassen ovér de arm. De directeur van de maatschappij Nederland de heer J. F. van Hengel, was met eenige leden van het personeel der passageafdeeling op het station teneinde de geredden te begroeten, die door den heer Breyer begeleid waren. Toen dan om ongeveer half twaalf de trein op het, eerste perron voorreed, vei-drongen allen zich voor I de portieren. Het was een blij weerzien en gr kwam nauwelijks een einde aan de omarmingen. De direc- teur van de „Nederland" wendde zich persoonlijk tot den hoofdmachinist en den kapitein. Een ander ontfermde zich over de Javanen, die er zonderling uitzagen in hun te wijde, in Engeland gekregen kleeren. Natuurlijk trachtte een ieder nog iets te weten te komen over de ramp zelf. Als eenig antwoord van den kapitein kwam: „Ik ben doodmoe. Mox-gen is er weer een dag". Niemand drong verder aan. Op een oogenblik als dit zijn de familie, vrouw en kinderen verreweg het belangrijkst. Na 'n kwartier was het pex-ron weer leeg. Er waren vele gelukkige families dezen avond: de thuiskomst van gex-edden is hoe vreemd het moge klinken als een blij einde van een scheepsramp. Opdracht voor bouw van nieuw schip reeds verstrekt De directie van de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" deelt mede, dat zij ter vervanging van het op 7 December ji. verloren gegane m.s. „Tajandoen" aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij op dracht heeft gegeven voor den bouw van een vrachtschip van hetzelfde type als het vrachtschip, hetwelk de vorige week be steld werd bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde". De Sulzermotor en hulpwerktuigen zullen ook voor dit schip worden geleverd door de N.V. Werkspoor. Buitengewone dienstplichtigen van 3 lichtingen worden opgeroepen. DE minister van defensie heeft Dinsdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat in April en Juni 1940 buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940, in den leeftijd van 19 tot 22 jaar, zullen worden opgeroepen Gewone en buitengewone dienstplichtigen zul len elkaar aflossen. voor de Finsche regeering. Een ingezetene van Rotterdam heeft, volgens de N.R.Ct. een bedrag van honderdduizend gul den ter beschikking gesteld van de Finsche regeering uit sympathie en bewondering voor het Finsche volik. (Door ophejjing van de in 1933 opgerichte Padvindersvereeniging Nederland is de eenheid in de Nederlandsche padvinderij her steld.) 't Is altijd moeilijk voor een Nederlander, Om in volkomen eendracht met een ander, Al is die ander dan een landgenoot; Gelijk gestemd als trouw gezwoi*en vrinden, Gezamenlijk het beste pad te vinden, Wanneer één inzicht op een ander stoot. Dan ziet men spoedig reeds de paden scheiden Die toch naar 't zelfde doel toe moeten leiden Dat ieder hunner steeds voor oogen had; En dan verzwakken zij hun beider streven Daar geen van beiden d'ander toe wil geven. En trekken verder, elk langs eigen pad. Totdat na jaren het moment kan komen, Dat het geschilpunt weer wordt opgenomen Als de gemoederen wat zijn bedaard, En men zich afvraagt: moeten wij ons werken. Met een herstel der eenheid niet versterken, Is dat niet meer dan dit geschilpunt waard? Zelfs de padvinderij had moeilijkheden, Na jaren scheiding kreeg nu pas geleden, Hier de hervonden eenheid haar beslag; Zoo schrijdt men nu weer als hereende vrinden Langs 't beste pad dat men zich maar kon vinden. En dat 's een ding, dat ons verheugen mag P. GASUS. 300 millioen a 4% Ex- zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 4 pet. Nederlandsche Staatsleening ten bedrage van f 300.000.000 tegen een koers van 100 pet. In dezen vorm wordt thans een beroep gedaan op het beleggend publiek, zooals dat in de meeste andere landen reeds eerdér en veelal op meer ingrijpende wijze is geschied. Aan de leening, welke is vrijgesteld van coupon belasting, is voor de houders der schuldbewijzen het voorrecht verbonden, dat deze schuldbewijzen tegen den parikoers in betaling zullen worden aangeno men ter voldoening van de aanslagen in de Vermo gensbelasting (met alle daarop geheven opcenten) en de Verdedigingsbelasting I. Op grond hiervan wordt een krachtige stimulans voor den koers der leening in de toekomst verwacht. De verplichte jaarlijksche aflossing door uitloting bedraagt f7.500.000: versterkte en algeheele aflos sing kan ten allen tijde plaats hebben. Voor zoover van de bovengenoemde faciliteit voor het betalen van belastingen wordt gebruik gemaakt, treedt deze inbetalingneming in de plaats van de aflossing door uitloting; het totaal beloop per jaar dei in betaling te nemen schuldbewijzen kan het bedrag der verplichte jaarlijksche aflossing, het welk op f 7.5000.000 is gesteld, overschrijden. Aan gezien de jaarlijksche opbrengsten van de Vermo gensbelasting (met opcenten) en de Verdedigings belasting I, tezamen rond f 40 millioen beloopen, en dus aanmerkelijk grooter zijn dan f 7.500.000, be staat de mogelijkheid, dat de 40-jarige looptijd der leening aanzienlijk wordt vex-kort. Van het totaalbedx-ag der leening ad f300.000.000 is reeds f 60.000.000 geplaatst. Wegens de zeer groote bedragen, welke noodza kelijk zijn om aan de eischen, die de huidige oor logstoestand aan den Staat stelt, het hoofd te kun nen bieden, is het beroep op de kapitaalmarkt het aangewezen middel. De leening wox-dt uitgegeven in stukken van f 1000, f 500 en f 100. Zij biedt ook den kleinen be leger een aantrekkelijke belegging. DRONKEN REIZIGER UIT DEN TREIN VERWIJDERD. Dinsdagavond is door de politie op het station IJmuiden uit een op het punt van vertrek staan de trein een reiziger, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde, vei*wijderd en aan het hoofdbureau van politie in arrest gesteld, daar hij een medereiziger met geweld had bedreigd. Gas-alarm tijdens de oefeningen voor de man schappen der Duitsche militaire luchtstrijd- krachten. Gewapend met hun gasmasker brengen de mannen een watervliegtuig aan land. Strijdtooneel naar hel centrum van het land verplaatst Reuter meldt uit Helsinki 12 December: Finsche waarnemers komen langzamerhand tot de conclusie dat de Russen op het oogenblik slechts hun meest derde rangssoldaten in het veld hebben. Men denkt, dat de Russische bevelheb bers, die geconstateerd hebben, dat zij den kracht van den Finschen weerstand ernstig onderschat hebben, thans besloten hebben hun eei-ste klas reserves in het veld te brengen. Intusschen is het centrum van den ernst der gevechten plotseling verplaatst van de Karelische landengte naar het midden van Finland, waar de Russen met twee even wijdige aanvallen probeeren een wig in het land te drijven en dit in tweeën te splijten. Zee zware gevechten worden geleverd rondom Suomussalmi en vei-der in het Noorden nabij Kuolajarvi. De laatste berichten melden dat de Russen daar een zeer groote troepen macht hebben en de Finnen versterkingen derwaarts zenden, om de Russen te stuiten. Op de Karelische landengte komt de Rus sische oorlogsmachine langzamerhand tot staan. Schermutselingen en guex-rilla gaan nog voort, maar er is niets te zien van felle gevechten aangezien de Roode troepen niet langer oprukken. De Finsche legatie In Londen deelt mede, dat drie Sovjet-Russische compagnieën „in de pan gehakt zijn" door troepen, die oprukten in de nabijheid van Ilomansti. Een andere compagnie is vernietigd in den sector van Suomussalmi. Hier door is volgens de legatie tijdelijk de bedreiging afgewend, dat de Russen de Finsche strijdkrach ten in tweeën zouden drukken. De legatie zegt., dat een Russische compagnie op oorlogssterkte, omstreeks 200 man omvat, zoo dat in deze twee gevechten alleen reeds de Sovjet 800 man heeft verloren. De legatie deelt verder mede, dat krachtige Sovjet-Russische detachementen aanvallen doen op vele punten langs de oostelijke grens van Finland. Zij zijn echter teruggeslagen. De po gingen van de Russen om door het meeren- systeem heen te breken, dat een natuurlijke „Maginotline" vormt hebben geen succes gehad en zijn duur te staan gekomen, want nergens hebben de aanvallers het water kunnen over steken. Op de Karelische langengte, zoo deelt de lega tie mede, waar de positie ongewijzigd is. zijn de zware kanonnen der Finsche kust der Finsche kustbatterijen op den oostelijken oever land inwaarts gesleept en gericht op den oostelijken oever landinwaarts gesleept en gericht op de opmarcheerende Russische detachementen, dien zij zware verliezen toebrengen. Finsche vliegtuigen hebben waardevolle ver kenningsvluchten ten uitvoer gelegd en opruk kende Russische colonnes met bommen en ma chinegeweervuur bestookt .Voorts heeft de legatie berichten ontvangen overv erwoede gevechten in de sneeuw, verder ten noorden van de rivier Taipale, zware vijandelijke aanvallen zijn af geslagen bij Kievniemi. De beweringen van Rus sische zijde, volgens welke de spoorweg van Nur- mes is afgesneden, worden van Finsche offici- eele zijde tegengesproken Het gezantschap ver klaart dat een Russische aanval in den sector van Tolvajarvi afgeslagen is, maar dat in het gebied van Salla de aanvallers opgerukt zijn in het dichtbeboschte land. In Petsamo is het rustig geweest ofschoon zich vele Russische troepen bewegingen hebben voorgedaan. Bevroren schildwachten. Berichten uit Wiborg melden dat de Russen klaarblijkelijk verschrikkelijk te lijden hebben van de felle koude, welke thans begonnen is. Tenten zijn een weelde, zelfs voor officieren en de manschappen moeten in de open lucht slapen. Zij durven zelfs geen vuren aan te leggen uit vrees de aandacht te trekken van de Finsche vliegtuigen of van rondtrekkende patrouilles. Krijgsgevangenen vertellen vreeselijke ver halen over schildwachts, die stijfbevroren ston den op hun posten, toen zij 's morgens afgelost zouden worden, en over schrikwekkende ge vallen van bevriezing. De nieuwe sneeuwval heeft de toestanr van het Roode leger nog min der benijdenswaard gemaakt terwijl de Finnen soed beschut zijn in aangename tenten, die door kacheltjes worden verwarmd. De finsche offi cieren geven voort-durend uitdrukking aan hun verbazing over het gemak, waarmede de op rukkende Russen „weggemaaid" kunnen wor den met de machinegeweren en waai'mede hun tanks vernield kunnen worden. Russische soldaten, die ten noorden van het Ladogameer gevangen genomen zijn deelen mede, dat zich politieke comissarlssen aan het Russische front bevinden. Deze commissarissen houden veelvuldig redevoelingen tot de troepen. In deze streek waar de transporten moeilijk zijn. schijnt het voedsel der Russisch soldaten af schuwelijk te zijn. hun kleeding laat veel te wen- schen over en de krijgsgevangenen vertellen, dat bij de Russische verliezen tegenover een ge wonde drie bevroren manschappen staan. De Gepeoe is achter het front zeer actief. Hij be waakt alle transporten en in sommige gevallen belast hij zichzelve daarmede. Onder de krijgs gevangenen heeft men talrijke leden van de ethnlsche minderheden gevonden, sommigen waren zelfs uit de verst afgelegen provincies ge komen. De meesten waren in begin September onder de wapenen geroepen. Overigens is bekend, dat de troepen uit Sibe rië. die aan dit gedeelte van het front, tusschen het Ladogameer en de IJszee, staan, reeds in October in de aanvalspositie zijn gebracht. De hinderlagenoorlog, die toegepast wordt ten noorden van het Ladogameer, vindt eveneens taepassing in de operaties in het uiterste noor den. Verborgen achter rotsen, aardhoopen en sneeuw mitrailleeren de Finnen de Russen voortdurend bij verrassing. Volgens een niet officieel bericht dat van middag in Helsinki is ontvangen, hebben Fin sche vliegtuigen eèn vlucht gemaakt op ge ringe hoogte langs de spoorlijn nabij Moer- mansk en hebben zij op den permanenten weg bommen geworpen waardoor deze over een afstand vaxi ongeveer 20 K.M. volkomen vernield is. Te Wiborg wordt bevestigd dat de organisatie van het Russische leger zeer gebrekkig is en dat het kader slecht is opgeleid. De Finsche tac tiek veroorzaakt den aanvallers zware verliezen aan manschappen en munitie. Tijdens verschei dene aanvallen trok de kern der Finsche troe pen terug en liet slechts enkele mannen, verbor gen achter boschjes, achter met mitrailleurs. Deze, van te voren opgegeven manschappen, schoten dan ap de Russische aanvallers en ver oorzaakten onder hen ontzaglijke verliezen. Ook wordt gemeld, dat op een punt van het front de Russische veldartillerie en motieren vei-schei- dene uren lang granaten afvuren naar een ter rein. vanwaar de Finnen zich te voren reeds haddexx teruggetrokken, zoodat geen enkele man getroffen werd. De legerberichten. In het Dinsdag uitgegeven Finsche legerbe- richt- wordt gezegd: „Op de Karelische landengte heeft de vijand Maandag op verscheidene punten aangevallen. Felle gevechten zijn den geheel'en dag geleverd. De aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Talrijke Russische tanks werden vernield. Aan het Oostelijk front zijn felle gevechten geleverd bij Tolvajaervi. Drie Russische batal jons werden vernietigd. Verscheidene tanks zijn verwoest. In de richting van Loimola heeft de vijand, gesteund door levendig artillerievuur, gedurende den geheelen dag aangevallen. De aanvallen werden afgeslagen. Op andei*e plaat sen aan de Oostelijke grens wordt verder fel gestreden. De vijandelijke luchtstrijdkrachten hebben zich beperkt tot verkenningsvluchten. Hyryn- salni en eilanden in de Finsche golf zijn ge bombardeerd. Schade is niet aangericht. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben verken ningsvluchten ondernomen en vijandelijke troepencolonnes en transporten gebombardeerd en beschoten". Het communiqué van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt: „Op 12 December hebben de Russische troe pen hun opmarsch in alle richtingen voortge zet. In het district Ukhta hébben zij de stad Markajarvi bezet, gelegen op 92 KM. ten Wes ten van de landsgrens. In het district Peroza- vodsk hebben de Russische troepen het dorp Hunttila aan den oever van het Ladogameer en het station Koupinoja aan den spoorweg Pitkaranta-Serdcbol gelegen, genomen. Degens den mist en de lage bewolking was er geen activiteit". Het D.N.B. bericht dat Rusland door de in bezitneming van het Finsche eiland Hogland in de Finsche Golf een bijzonder gevoelige leemte in het verdedigingsstelsel van Leningrad kunnen sluiten. De Sovjet-Russische militaire autori teiten zijn onvei-wijld overgegaan tot de verster king van deze voor de beveiliging van Le ningrad tegen aanvallen van zee uit belangrijke strategische positie. Reuter meldt nog, dat geweldige reserves Sovjettroepen naar men gelooft, gereed staan op een reeks punten van Leningrad naar het Noorden. Zij wachten op het bevel om een uit gebreid offensief te openen met gelijktijdige aanvallen op het Finsche gebied. Rusland heeft ongeveer IV2 millioen man schappen en 1000 vliegtuigen geconcentreerd tegenover de grens, zulks volgens een bericht dat gedeeltelijk bevestigd wordt in neutrale mili taire kringen te Helsinki. Onderzocht wordt hoe de materialen vooraf aan te voeren. Voor zooveel 't in zijn vermogen ligt zal de mi nister van Waterstaat bevorderen, dat Wa terstaatswerken zullen worden uitgevoerd. Dit geldt ook voor groote Waterstaats- werkexx als de tunnel te Velsen. Intusschen moet hij er de aandacht op vestigen dat het in de tegenwoordige omstandigheden uiterst moeilijk is, zoo niet ondoenlijk is, aan te ge ven wat in de naaste toekomst op het ge bied van uitvoering van groote werken zal kunnen worden verricht. Veel zal afhan gen van den invoer van onontbeerlijke ma terialen en van den loop der prijzen. Voor een werk als de tunnelbouw bij Velsen zou het zeer groote technische bezwaren en zeer groote kosten medebrengen, indien het tij dens de uitvoering zou moeten worden stopgezet. Daarom wordt thans onderzocht in hoever het mogelijk en verantwoord is, die bezwaren te ondexwangen, o.a. door de benoodigde materia len zooveel mogelijk vooraf aan te voeren INTERNATIONALE AFFICHETENTOON STELLING. De directie van het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft uitnoodigingen gezonden voor een Internationale Affichetentoonstelling uit de verzameling van het Museum, met enkele aan vullingen uit particuliere collectie. De opening zal worden verlicht door jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van het Genootschap voor Reclame, op Zaterdag 16 December a.s. te 2 uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1