Fairbanks' beteekenis voor de filf Geschiedenis van de kerk te Velsen en van de Nederlandsch Hervormde Gemeente. Spoorwegen rekenen op groote drukte met de feestdagen Extra bericht Gele Contantzegels Kerstverrassing STEMMING Kamer vara Koophandelo D' Velsen was betrekkelijk korten tijd geleden een klein dorp, een bebouwde kom met daarom heen het park Velserbeek en de bosschen van Meervliet en Waterland en Beeckesteyn. Velserbeek en de andere drie waren vroeger groote buitenplaatsen, de burgerlijke gemeente kocht Velserbeek en be stemde het tot villaterrein en openbaar park, het huis Meervliet werd gesloopt, Waterland en Beeckesteyn zijn al geruimen tijd onbewoond. Maar Velsen is nu een gemeente met bijkans 50.000 inwoners. Tot 1876 was het aantal inwoners klein, in 1870 ongeveer drieduizend. Door de opening van de Noordzeesluizen en het Noordzee kanaal, door de visscherij en vooral door de groote industrieën is het aantal inwoners zoo snel toegeno men. Wij mogen aannemen, dat Velsen reeds be stond, toen de Romeinen in ons land kwamen, dus vóór de geboorte van Christus. Daarop duiden de Latijnsche benamingen Felisa en Velesa in stukken van de achtste en negende eeuw. De naam Felisa dan afkomstig van het Latijnsche Felicitas, de godin van het geluk of de gelukzaligheid uit de Romein- sche fabelleer. De verandering van Felisa in Velesa is niet moeilijk en inplaats van Velesa zeide men Velese, waarbij toen de n gekomen is, waarna de e achter de 1 is uitgevallen en de naam Velsen is geworden. Als Velesa komt de naam voor in de registers der goederen van de Utrechtsche kerk. In een giftbrief van graaf Dirk V uit 1084 is de naam der plaats Velsen en ook Melis Stoke noemt haar zoo. Uit een brief van het jaar 1004 blijkt dat Velsen voor dien tijd reeds een belangrijke plaats was. Ge noemde brief is een verdagsbrief tusschen Bal- duïnus, den zeventienden bisschop van Utrecht later heilig verklaard en den abt van Eptenach in Luxemburg. In dezen brief staat vermeld, dat Velsen toen reeds een moederkerk bezat. Algemeen wordt aangenomen, dat Engelmundus de kerk te Velsen heeft gesticht. Deze en andere groote evangeliepredikers als Bonifacius en Wille- brord hebben hier het Christendom gebracht, Boni facius heeft zelfs drie jaar te Velsen gewoond. Engelmundus woonde ook te Velsen en is er ge storven en begraven. Craandijk vertelt in zijn Wandelingen door Nederland dat de moederkerk te Velsen door Willebrord werd gebouwd en aan den abt van Epternach werd geschonken, elders lezen wij weerl), dat de kerk te Velsen tusschen 712 en 739 door Karei Martel aan het klooster te Epter nach werd geschonken, dus door den wereldlijken heerscher dier dagen. In elk geval kan de stichting der kerk van Velsen op het jaar 700 of kort daarna worden gesteld. Van den stichter der kerk te Velsen vinden wij het volgende vermeld in de Chronycke van Hollant, Zeelant ende van Vrieslandt (1595), welk verhaal weer is overgenomen uit „Chronicon Comitum Hol- landiae et Opiscorum Ultrajectensium van Joannis Leydis! 2). „De vader van Willebrord was Wilgis, zijn moe der Orania. Op zekeren nacht (Willebrord werd in 657 geboren) zag de moeder in haar droom, dat er een nieuwe maan aan den hemel verscheen, die in korten tijd half vol was en daarna geheel vol werd. Toen viel deze neder in haar mond. Nadat zij deze maan doorgeslikt had, begon haar geheele lichaam klaar en vol licht te worden. Ontwaakt zijnde, was zij zeer ontroerd. Zij wist dezen droom niet te ver klaren en gaf hem haren biechtvader te kennen, Deze vroeg haar, of haar man haar dien nacht be kend had en nadat zij daarop bevestigend had geantwoord, zeide de priester dat deze droom iets wonders had te beduiden. „Deze maan, zoo zeide hij. „die gij van zoo klein zoo groot zaagt worden, be~ teekent dat gij een zoon zult baren, die door het Licht der waarheid de duisternis van het ongeloof verlichten zal. Waar hij zal gaan of zich zal wenden, daar zal hij door het licht van den Allerhoogste, dat van hem straalt, de wereld met zijn volmaakte heiligheid vervullen. Zijn naam zal van velen ge- eerd en gekend worden, geenszins minder als van diegenen, welke door vurige gebeden aan de zon, maan en elf sterren den profetischen blik ont vingen. Aldus is het geschied. Zij baarde een zoon, die bij den doop den naam van Willebrord ontving. De knaap werd ter schole gedaan bij de geestelijke broeders te Uerpen, in welk klooster hij zich bij hunne orde voegde. Hij nam zoo toe in kennis en godsvrucht, dat hij op zijn twintigste jaar, als een andere Samuel, alle anderen te boven ging, zoodat God en menschen van hem een welbehagen hadden. Willebrord vertrok naar een beroemde school in Ierland en kwam bij bisschop Egbertus. Door dezen werd hij tot priester gewijd. De H. Egbertus had den priester Wigbertus naar Neder-Duitschland ge zonden om aan de heidenen het woord Gods te ver kondigen. Diens reis was eéhter onvruchtbaar, waarom hij naar Ierland wederkeerde. Willebrord, die toen 33 jaar oud was, had van de goddelijke openbaring van zijne moeder gehoord, de H. Geest ontstak in hem een groote vlam, zoodat het hem niet genoeg was zich te oefenen in heiligheid en af zondering. Hij wilde ook anderen de waarheid be kend maken, waarom hij met nog elf andere pries ters de zee overstak, om de Friezen het evangelie te prediken. Hij landde in den mond van den Rijn en voer van daar voort naar net slot Wiltenburg in Utrecht. Hier werd de eerste evangelieverkondiging gehouden." Tot zoover dit verhaal. Waarheid en verdichtsel zullen hier wel naast elkander staan. De schrijver van het groote werk „Batavia Illustrata", Mr. S. van Leeuwen, toont met verschillende historische gegevens aan, dat Willebrord niet de eerste is ge weest, die hier het Christelijk geloof bracht. Hij zegt geen geloof te hechten aan het verhaal van den Carmelieter monnik aangaande de wonderlijke geboorte, nog minder aan hetgeen de schrijver van de oude Chronycke daarbij voegt. In elk geval had de Fransc'ne koning Dagobert in 630 reeds een kapel te Utrecht gesticht. Echter erkent Van Leeuwen dat Willebrord, Engelmundus e. a. trouwe verkondigers van het evangelie zijn geweest en het Christendom in deze heidensche gewesten gegrond vest hebben. De tegenwoordige kerk van Velsen is niet meer het gebouw van omstreeks 700. De toren, is wel heel oud. Van kerk en toren zegt Craandijk: „De schoone toren, van kleine, regelmatige blok ken tufsteen in Romaanschen stijl gebouwd, draagt den stempel der 13e eeuw. Het beeld van Veisen's kerkpatroon, St. Engelmund, staat in een nis boven den ingang. Veel meer verandering onderging de kerk. Enkele overblijfsels van de oude bouworde en van de oorspronkelijke bouwstof tufsteen als van den toren zijn vooral in den noordermuur nog te vinden.. Maar tijd en oorlog, herhaalde verwoesting en herstelling hebben op het gebouw in zijn geheel sinds eeuwen hun invloed uitgeoefend. Dat geldt ookvoor 't inwendige, waarin wij niet veel opmer kelijks meer aantreffen, behalve een niet alledaag- sche grafzerk van wit marmer, waarop twee wa pens zijn uitgehouwen, die in een cirkel van kleine, ingelegde roode steentjes zijn gevat. Ook de zuider muur is merkwaardig door de spitsbogen en halve kolommen, waartusschen de ramen zijn aangebracht. Wij vinden ditzelfde ook aan de buitenzijde van dien muur, uitkomende aan een vrij groote, lang werpig vierkante ruimte, die aan de drie andere zijden door lage muren is omringd en waartoe een deur naast den toren toegang geeft. Dit gedeelte wordt de oude kerk genoemd. Stellig onjuist. De oude kerk stond op de plaats der tegenwoordige en is daarin ten deele nog overgebleven. Dat bewijst met puntbogen vervangen. Maar terwijl de Friesche kerk in haar geheel is gebleven, werd hier het aan gebouwde gedeelte grootendeels weer afgebroken en de ruimte tusschen de pilaren weer dichtgemetseld. Ook het Gothische koor, dat wellicht ten tijde der vergrooting was gesticht, is wederom verdwenen. De Spaansche soldaten, die Haarlem belegerden, hadden er de balken uit weggehaald en kort daarna viel het in puin. Als ruïne heeft het nog langen tijd een eigenaardig sieraad van Velsen uitge maakt." Waar Ds. Craandijk over de oude kerk spreekt, bedoelt hij het gedeelte, dat nu als consistorie in gebruik is. Dr. A. J. de Sopper, thans hoogleeraar te Leiden en predikant te Velsen van 1903 tot 1911, heeft meermalen gewezen op het feit, dat de kerk zoo geleden heeft door de vernieling van het zuide lijk gedeelte. Wanneer de kerk eens vergroot zou moeten worden, zou dat naar zijn meening moeten geschieden door nieuwbouw aan den zuidelijken kant, zoodat de oude bogen weer uit zouden komen, terwijl de preekstoel dan het best te plaatsen ware op de plek van de kapel van den ambachtsheer, de jammerlijke aanwas, die er later bijgezet is. Wanneer die aanwas gebouwd is, is niet bekend. De ambachtsheerlijkheid Velsen behoorde vroeger aan de heeren van Breder ode. Na den dood van Wolfert van Brederode in 1679 kwam zij aan de Staten van Holland en West-Friesland. Op 6 Novem- bei 1722 kocht de heer Gerrit Corver te Amsterdam, later meermalen burgemeester der hoofdstad, in publieke veiling te 's Gravenhage de ambachts heerlijkheid voor f 28.300. Deze Gerrit Corver, die eerst op Waterland en daarna op Watervliet woon de, overleed in 1757. De ambachtsheer benoemde den schout en had het collatierecht bij de beroeping van den predikant, voorts mocht hij twee ouder lingen en twee diakenen benoemen, den koster en den schoolmeester. 1) Invent, oud archief der Gem. Velsen door P. N. van Doorninck. 2) Jan Gerbrantsz. van Leyden, prior van het Carmelietenklooster te Haarlem, overleden 1504. Reizen op 2den Kerstdag en Nieuwjaarsdag 's avonds ontraden G. VOET. Aan het publiek wordt medegedeeld dat de gewoon worden uitgegeven. Daardoor mogen GEEN BLAADJES of HALVE BOEKJES door de deelnemers worden ingenomen. Koopt daarom bij de winke liers die GELE zegels uitgeven en spaart deze GELE zegels voor een extra Nadere mededeelingen worden bekend gemaakt. DE CONTANTZEGELCOMMISSIE VAN GROOT-U MUIDEN. Adv. Ingez. Med./ Vervoerscoördinalie niet van de baan. de plaatsing van den toren en de tufsteen van het nog bestaande gebouw. De baksteen der zoogenaam de oude kerk is jonger, gelijk ook de Gothische stijl dei bogen. Wij vinden hier blijkbaar 't zelfde, als 't geen wij in de merkwaardige kerk te Rinsumageest aantroffen. De oorspronkelijke kerk werd door aanbouwing aan den zuidkant vergroot. De tus- flthenmuur werd weggenomen en door kolommen, Aan de Memorie van Antwoord van de Waterstaats'begrooting voor 1940 is het volgende ontleend: De minister stelt zich op het standpunt, dat gezcoide bedrijfsverhoudingen in het goederen vervoer zonder maatregelen van overheidswege niet zijn te bereiken. Zouden geen buitenge wone tijdsomstandigheden zijn ingetreden, dan zou de vervoercoördinatie een der eerste onder werpen zijn geweest, waarover de minister het onder zijn voorganger aangevangen overleg met de Kamer zou hebben willen voortzetten. In middels is de situatie op vervoersgebied ingrij pend veranderd, een verandering, die nog niet tot stilstand is gekomen, veeleer in beteekenis kan toenemen. Om deze redenen heeft de minister ampel de vraag overwogen, of het wel aanbeveling ver dient, de behandeling van het wetsontwerp nopens de coördinatie van het goederenvervoer nu voort te zetten. Hij is tot de slotsom gekomen dat, ondanks de tegenwoordige moeilijkheden, behandeling van dat wetsontwerp binnen niet te langen tijd menschelijk is. Immers zal het goed zijn, als bij terugkeer van meer normale tijden een regeling gereed is, waardoor de dan te verwachten nieuwe ontwikkeling van het vervoer in goede banen zal kunnen worden geleid. Verkeersveiligheid. Het tijdstip, waarop de wegenverkeerswet in werking zal treden, is ook thans nog niet met zekerheid te bepalen. De overweging van de te dezen bestaande mogelijkheden, mede in verband met de maatschappelijke kosten en andere ge volgen, welke in dezen tijd bijzondere beteeke nis hebben, is nog niet geheel geëindigd. De mi nister hoopt echter te kunnen bevorderen, dat de inwerkingtreding thans spoedig zal kunnen worden aangekondigd. Deze wet zal de motor en rijwielwet moeten vervangen. Werd zij ge deeltelijk ingevoerd, dan zouden daarnaast nog bepalingen van de motor- en rijwielwet moeten blijven gelden. Een bevredigende regeling hier omtrent zou op groote moeilijkheden afstui ten. Voor de veiligheid van het verkeer binnen bebouwde kommen schijnt een maximum-snel heid nuttig. Dat de verlichtingseischen, opgenomen in de wegenverkersbeschikking, op stemmige plaatsen verre van duidelijk zouden zijn, kan de minister niet toegeven. De minister zal er naar streven dat in de popu laire verkeerscode een duidelijk overzicht van de verlichtingseischen wordt gegeven. Intusschen zullen de eischen, na 1 Januari 1942, op welk tijdstip alle motorrijtuigen hier te lande van goedgekeurde koplantaarns en gloei lampen moeten zijn voorzien, eenigszins ver eenvoudigd kunnen worden. Het verplicht stellen van richtingaanwijzers aan trams is niet noodzakelijk, omdat de aan wezigheid van rails het verkeer reeds tot voor zichtigheid maant en er op gevaarlijke punten langs den weg veelal speciale seininrichtingen zijn aangebracht. Het wegenverkeersreglement zal het gebruik van één zoowel als van twee achterlichten aan auto's toelaten. Het ligt in de bedoeling van den minister, de eischen voor de medische keuring van aan vragers van rijbewijzen op enkele punten eenigs zins te verzachten. Eveneens lag het reeds in de bedoeling, de keuring desgewenscht door een vrouwelijke arts te doen geschieden. Een algemeen verbod binnen een bepaald aantal uren na het gebruik van alcohol, motor rijtuigen te besturen, zou te ver gaan. In verband met het vervoer van groote aan tallen militairen wijst men er van spoorweg zijde op, dat wie met de komende feestdagen van plan is, hetzij alleen hetzij met zijn ge zin, van de spoorwegen gebruik te maken, om zich naar een andere plaats in ons land te be geven, er voor zorge deze reis niet uit te stel len, tot den avond vóór den feestdag, en bij het terugkeeren niet te wachten tot den avond van den laatsten feestdag. Hij loopt dan nl. het gevaar niet geheel naar wenseh vervoerd te kunnen worden. Voor normalen dienst hebben de spoorwegen be schikbaar 75500 zitplaatsen, na aftrek van geblok keerd materieel. Op Tweeden Kerstdag 1938 wei-den 81.000 zit plaatsen in beslag genomen, zoodat dit jaar op een belangrijk tekort gerekend moet worden. Twee den Kerstdagavond en Nieuwjaarsdagavond zullen 60.000 militaire verlofgangers naar hun legeron- rierdeelen terugkeeren. Speciaal op de belangrijke stoom- en dieseltreinbaanvakken. Amsterdam C.S., Den Haag S.S., Rotterdam Maas, Amersfoort, Groningen, Twente, Leeuwarden, Arnhem, 's Bosch, Roosendaal, Vlissingen, Dordrecht, Nijmegen. Dordrecht, Lage Zwaluwe, Roosendaal, Eindho ven, Venlo, Zuid-Limburg. Amsterdam, Enkhuizen, Stavoren, Leeuwarden, Groningen, Amsterdam, Kesteren, Nijmegen, Zuid-Limburg. Alkmaar, Den Helder, zal het vervoer van burgers op de avonden van 2en Kerstdag en Nieuwjaarsdag ernstig in het ge drang kunnen komen. Het publiek wordt dus aangeraden op dien da tum vóór 19 uur te reizen. Voor zoover mogelijk hebben de Ned. Spoorwe gen daartoe de normale, ook op Zon- en feestdagen loopende, middagtreinen, die voor 19 uur op hun plaats van bestemming aankomen, versterkt en/of verdubbeld. Met het oog op een en ander zijn winterretours ingevoerd, d.w.z. dat een gewoon retourbiljet geldig is van 17 December t.m. 9 Januari. Zondag, 24 December, voormiddags gaan 60.000 militairen met verlof zoodat de vervoerscapaciteit voor burgers dan ook beperkt is. Geen gezelschaps- biljetten binnenland met uitzondering van sport- tarief zullen worden uitgegeven voor reizen, hetzij heen of terug op 23, 26, 27, 30 December 1939 en 1 en 2 Januari 1940. De diesel electrische (EM) treinen naar/van Groningen-Twente zullen op 26 December1 Jan. na 19 uur practisch al uiterst weinig burgerver- voer kunnen verwerken. Een aantal EM treinstel len is geheel bestemd voor extra militaire verlof- gangerstreinen. Daarentegen zal op de geëlectrificeerde baanvak ken, de normale dienst op genoemden 2en Kerst- dagavond en Nieuwjaarsavond waar noodig ver sterkt en verdubbeld rijden. Een groot aantal der alsdan terugkeerende mi litairen zal echter ook op deze baanvakken trei nen bezetten, zoodat veelvuldig met staanplaatsen genoegen genomen zal moeten worden. Waar mogelijk reize het publiek dus ook op de geëlectrificeerde baanvakken op 26 December en 1 Januari vóór 19 uur aankomst. DONDERDAG 14 DECEMBER. KIEZERS, wij vragen van U slechts één stem van de 7 stemmen die U moogt uitbrengen, niet. Wij zijn Hollanders en doen niet aan agressie. Wij verlangen derhalve geen zetels, aan anderen toebehooren. Als we het hierover ééns zijn, stemmen wij gezamenlijk en eendrachtig J. VAN DER BURG (het eenige Aftredend Neutraal Lid), die in de 18 jaar, gedurende welke hij in de Kamer heeft zitting gehad, getoond heeft belangen van Handel en Nijverheid uitstekend te kunnen behartigen. KIEZERS, weest mild. Het kost U ditmaal niets. Geeft nu eens zoo weinig mogelijk, d.w.z. onzen candidaat een zoo laag mogelijk cijfer, dus nummer 1, nummer 2, nummer 3 of nUlr mer 4, maar in het gunstigste geval nummer 1, want het laagste cijfer heeft hier de groofei verkiezingswaarde. COMITé DER KLEINE ZELFSTANDIG^ (Adv. Ingez. Metfj fe: i m kil EEN ZELDZAME FOTO Max Linder, Douglas Fairbanks en Charlie Chaplin vereeni. Alleen laatstgenoemde van deze drie belangrijke filmpioniers is nu nog in leven. Utrechtsch Studentencorps erkent Unitas. Kwestie der faculteitsvereeniging aan Utrechtsche Universiteit opgelost. Li een speciale zitting van de Senatus Vetera- norum, in de senaatszaal van de Utrechtsche uni versiteit, met als gasten de rector magnificus, prof. dr. Quix, verschillende leden van den aca- demischcn senaat, de voorzitters en secretarissen der academische faculteiten, de oud- en nieuw- bestuursleden van de studentenvereenigingen, U. V. S. V., R.K. studenten vereeniging „Veritas' Unitas Studiosorum Rheno Trajectina, de S. S. R., en ten slotte de bestuursleden van de facul teiten van het Utrechtsche studenten corps, wer den de contracten geteekend tusschen de ver schillende vereenigingen, in verband met de op heffing van het faculteitenstelsel van „Unitas" naar aanleiding van een doorgevoerde reorgani satie van de bestaande faculteiten van het U. S. C. Hierdoor is de erkenning van „Unitas" door het U. S. C. een feit geworden, hetgeen als een zeer bijzondere gebeurtenis in de Utrechtsche studentenwereld kan worden gekenmerkt. Men gedenke niet alleen den acrobaat, maar vooral den kunstenaar. BESOEKI TABAK MAATSCHAPPIJ LIJDT AANMERKELIJK VERLIES. De directie der Besoeki Tabak Maatschappij N.V. bericht, dat de geheelie oogst 1938/1939 (boek jaar 1939bestaande uit 17.274 pakken (vorige jaar 37.060) verkocht is voor dooreen 27.01 ct. (v. jaar 15.66) per H.Ko. Daar de weersomstandigheden, waaronder deze oogst is opgegroeid, het rendement zeer ongunstig hebben beïnvloed, waardoor de kostprijs aan merkelijk gestegen is, wordt op dezen oogst, on danks den verhoogden opbrengstprijs, toch nog eén verlies geleden van ca. 200.000. HEEMSKERK A.D.O. In verband met het feest van „Veertigurenge bed" zijn voor Zondag 17 December geen voet balwedstrijden vastgesteld. ONDERWIJS FRÖBELSCHOOL STOPGEZET. ..Omdat het gebouw van de R.K. Fröbelschool niet voor onderwijs-doeleinden beschikbaar is, zal het onderwijs in die inrichting met ingang van heden worden stopgezet. /CUEEP/ LT'JMNCINS ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat, Batavia naar Genua 12 van Aden. Kota Baroe (uitreis) 12 te Sabang. Kedoe (thuisreis) 11 van Belawan. Sitoebondo (uitreis) 12 te Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (uitreis) 11 te Port Said. Sembilan (thuisreis) 12 (2.30 n.m.) teA'dam. Chr. Huygens (uitreis) 12 v. Suez. SILVER JAVA PACIFICLIJN. Saparoea 9 van Vancouver te Calcutta. Manoeran 10 van New-Orleans te Calcutta, AGEN achtereen bezocht Douglas Fair banks eens in zijn leven het Rijksmu seum in Amsterdam om er de sfeer der Rembrandtieke kleuren te leeren aanvoe len voor de vervaardiging van de eerste natuur lijke kleurenfilm „De Zwarte piraat". Dit is één van de vele merkwaardige bewijzen er van hoezeer deze artist opging in zijn werk. Douglas Fairbanks is plotseling gestorven, nog vol van plannen voor het produceeren van films, want onlangs heeft hij een filmmaatschappij op gericht, die zijn naam draagt. En wanneer we terug blikken op de 56 jaren van zijn leven zien we dat dit rusteloos doch welbesteed is geweest Fairbanks vormt met Charley Chaplin en D. W. Griffith de uitvinder van de rijdende camera en de „close up' samen het driemanschap, dat de grondslag heeft gelegd voor de films als uiting van menschelijke cultuur. Fairbanks toch was de eerste, die het pro duceeren van films onttrok aan het monopolie, dat de kermisklanten van het betere soort zich toe geëigend hadden, en die met eenige andere artis- ten samen de thans nog befaamde maatschappij „United Artists". (Deze naam: „Vereenigde artis- ten" drukt de bedoeling der oprichters geheel uit) stichtte en van het door him verdiende geld films ging maken. Fairbanks laten wij ons tooh vooral niet blind staren op zijn ongetwijfeld voortreffelijke acroba tische kunden is veel meer dan den gratieuzen Don Juan geweest, waarvoor hij helaas bij het gróóte publiek, dat nu eenmaal de oppervlakkige indrukken bewaart en de diepere verliest, wel zal blijven doorgaan, Fairbanks is degeen, die den stoot gaf tot de ontwikkeling van den artistieken kant van het filmwezen. Hij deed dat met de onge breidelde fantasie, hem eigen, en schiep een sprookjesland. Het initiatief en de ontembare levenslust van Fairbanks zullen wellicht spreekwoordelijk wor den. Hij maakte de eerste kleurenfilm ook, en wie meent, dat Sacha Guitry met zijn film „De Valsch speler" een nieuw filmprocédé heeft toegepast moet zich Fairbanks' gecommentarieerde film „Mr. Ro binson Crusoë" maar eens in de herinnering terug roepen! Een merkwaardigheid van Fairbanks filmcar rière is dat hij deze inzette op zijn 31ste jaar; voor een tegen woord igen filmacteur beteekent dit voor een begin een hoogen leeftijd, velen zijn op hun 31ste al over het hoogtepunt van hun roem heen. Zijn eerste films waren een kruising van Wild westproducten en societyverhalen „Knickerbocker- Buckeroo" en „The Mollycodle", „The nut" was de eerste film der United Artists. „Het teeken van Zorro", „De dief van Bagdad", „De drie muske tiers", „Robin Hood", „Don Q", „De man met het ijzeren masker", „Reaching for the moon" (met Bébé Daniels). Mr. Robinson Crusoë volgden en werden besloten met „Het particuliere leven van Don Juan". Tijden lang liep Fairbanks nog rond met plannen voor de verfilming van „Marco Polo", maar hij verkocht het manuscript, dat hij over dit gegeven schreef en het werd met Gary Cooper in de hoofdrol verfilmd. Fairbanks, we hebben er in den aanhef al voorbeeld van aangehaald, was in artistiek opzicij een fanaticus. Wanneer hij eenmaal aan de haij van teekeningen zich een bepaalde voorstelling decors had gemaakt moest er net zoo lang woréa gewerkt tot deze voorstelling was bereikt. Wan. neer een decor hem niet beviel moest het worda afgebroken, op kosten werd niet gekeken. Voord) film „De zwarte piraat" liet hij practisch een heel| zee met een installatie voor golfslag aanleggen Dat was in dien tijd in de filmwereld thans trot) wens nog een enorme onderneming. Douglas Fairbanks in één van zijn karakteristieke houdingen. Men lette op zijn aangeboren gevoel yoor sierlijkheid, welke steeds manlijk bleef. EEN OUD PLAATJE. Douglas Fairbanks toond» Mary Pickford wat hij in zijn film „Don Q" ml met de zweep zou kunnen presteeren. Het jon» getje in het matrozenpak rechts is Jackii Coogan Fairbanks bleef up-to-date. Hij reisde elk jaar naar Europa, deed nieuwe indrukken op, kende ei ontzaglijk aantal menschen, waaronder vele vo. sten, en hij ontdekte vele menschen voor de film; wij noemen slechts Mary Astor, Lupe Velez, Anna May Wong. Men zegt ook dat hij Valentino voor de filmlens bracht, en het is algemeen bekend dal hij bijvoorbeeld Maurice Chevalier er toe ove- haalde naar Hollywood te komen. Voor de film „De drie musketiers" toog hij spe- ciaal naar Frankrijk, om daar kasteelen te bezoE- ken, voor de film „Robin Hood" bracht hij langen tijd door in Engeland om zich te orienteeren. Met vele athleten kon Douglas zich meten, mei Koning Gustaaf van Zweden heeft hij vaak tennis gespeeld, en zijn sportrelaties strekken zich ooi: tot ons land uit, want Kea Bouman, onze vroegere tenniskampioene, heeft eenigen tijd bij hem m Amerika gelogeerd. De sportiviteit van dezen filmartist, zijn behen digheid vormden steeds een markante zijde va zijn films. Hij nam nooit een double (plaatsvervan ger); zelf heeft hij op het toneel vaak als double gefungeerd wanneer er gevaarlijke kar weitjes gedaan moesten worden. De elegance van dezen artist werd nimmer g evenaard laat staan overtroffen. (Wie dacht bij voorbeeld bij de sprekende film „Robin Hood" met Erroll Flynn niet met eenigen weemoed terug a de gratie, waarmede Fairbanks eens deze rol ver tolkte?) Uit den burgerlijken stand van de Vereenigde Staten wordt de naam van Ullman geschrapt, want zoo heette Fairbanks oorspronkelijk. (Waarschijn lijk nam hij den naam Fairbanks aan omdat hij eens goudgraver was en in deze hoedanigheid her inneringen bezat aan het gouddelversplaatsje Fair banks). Voor den gemiddelden filmbezoeker is de man met het snorretje, de man die kon glimlachen tegelijk zijn wenkbrauwen, fronsen, en die sprong en schermde en allerlei kunststukje uithaalde, ver dwenen van het levenstooneel. De filmliefhebber evenwel gedenkt een belang rijke figuur uit de cinematografische geschiedenis, een man, die een wereld .ontdekte, de wereld van de film. I v. H. Vijf K. L. M.-vliegtuigen vlogen Dinsdag naar Engeland. Nadat in verband met den slechten van de Britsche burgerluchthaven Shorehah het luchtverkeer tusschen Nederland en Enge* land verschillende dagen onderbroken is geweest is Dinsdag voor het eerst weer gevlogen. Zoodra de K.L.M. Dinsdagochtend de vereischte toestemming uit Londen had ontvangen, zijn vijf groote Douglas-machines met vrij kerte tus* schenpoozen van Schiphol vertrokken, want de belangstelling voor dezen overtocht was buiten gewoon groot. Er stonden 94 passagiers geboekt en daarnaast was er ook een groote hoeveelheid lading. In- Engeland stonden ongeveer 100 passagiert? te wachten op overbrenging naar Nederland, i

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2