)ef ensi eb egrooting z. h. st. aangenomen Wijziging van de tariefwet. Mijnhardtjes JCuHSt' Begrooting van Justitie. Van zeven heuvels. ■O E N S DAG 13 DECEMBER 1939 TWEEDE KAMER Minister Dyxhoorn ging op vele kwesties maar liet ook vele terzijde liggen in, Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 1 0 ct. - Twaalf stuks 50 ct. (Adv. Ingez Med.) DEN HAAG Dinsdag. \'adat Minister Dijxhoorn dank had gebracht ',-de woorden van vertrouwen tot hem gesproken hulde aan de gemobilïseerden, besprak hij eerst «•lei op zichzelf staande puntjes. Daaronder b.v. Samenstelling van de legercommissie. De meer heid zal zeker uit Kamerleden moeten bestaan, t om der wille van de continuiteit verdient het a aanbeveling, dat iemand zoodra hij Kamerlid ook terstond uit de commissie zou moeten Minister Dijxhoorn. fat de instructie van den Opperbevelhebber be eft, meende minister Dijxhoorn daarover op het senblik niet te moeten spreken. Mocht ze eens herziening in aanmerking komen dan zou het verstandig wezen o.m. met de hieromtrent Mr. Wendelaar gemaakte opmerkingen reke- te houden. Tegenover 's heeren Schaepman's léidooi voor de vereenigbaarheid van de functie a Kamerlid met die van actief dienend militair .erde de Minister aan, dat zulks reeds om grond- fcttelijke redenen, maar bovendien met het oog op j verhoudingen in de practijk ongewenscht te abten valt. Daarom kan de Minister niet meewer- aan een wetswijziging, die een einde zou maken den regel, dat de reserve-officier, die Kamerlid f)rdt, onmiddellijk op non-actief komt. Verspreiding in de kazernes van bladen die voor sa bepaalde politieke partij propaganda maken is in blijft verboden. Binnen enkele dagen verwacht de Minister het isuitaat van de door hem aan den Opperbevelheb- i>r gegeven opdracht om 'n onderzoek in te stellen ■jar het geval van een nat. soc. vergadering in een jciel, waar een militair commando gevestigd was. Al het mogelijke zal ik doen om de weermacht 4'en extremistische stroomingen te dekken, zoo •irzekerde Minister Dijxhoorn met grooten nadruk. ;ji déraillementen in „Onze Vloot" en de „Militaire Spectator" blijft hij, evenals zijn voorganger, iltent. Wat de noodzakelijke zuinigheid aangaat, kome jen vooral met concrete klachten, die de Minister name zal onderzoeken mede met 't oog op voor koming van bedenkelijke herhaling. Hij geeft voorts ::e, dat er inderdaad in het begin van de mobilisa- ïe betreurenswaardige daden van te groote royali st zijn verricht, zoo b.v. de huur van het Casino te icheveningen, eind Augustus. Anders lag met het ie vordering van het Hotel de Wittebrug. Dat was iel een op zichzelf verrichte maatregel geweest en rcorts is toen, na de ontruiming, een regeling ge troffen met de Directie, waarvan men de billijk- leid zal moeten erkennen. Kan de etappe-directie (oedkooper gehuisvest worden dan in Hotel Paulez jan zal dat zeker gebeuren. De Minister meent thans voldoende door de uit- javen-controleerende instanties omringd te zijn. Alles zal bij ontruimingen gebeuren om het onge- ,:ef tot een minimum te beperken. Bij de taxaties h geïnundeerd gebied wordt, en dit kennelijk met r.cces, zoo goed mogelijk met alle belangen reke- «ng gehouden. Overigens brengt spr. hulde aan de rustige wijze waarop de burgers in de betreffende Weden hun offers brachten. Als de mobilisatie-toelagen te hoog blijken te 'lijn, zullen ze verlaging ondergaan, zoo kreeg de beer Suurhoff te hooren. Spr., die meedeelde, dat posten aan de kust extra regenkleeding krijgen, geeft toe dat er in 't begin van de mobilisatie bij de verdeeling van geweren fouten zijn gemaakt, die te betreuren vielen. De vorige week is de eerste batterij van 7l/2 c.M. afweergeschut van 20 bestelde batterijen aangeko- rr.ea, terwijl de rest spoedig te verwachten valt. Voorts vermelde de Minister eenige maatr to! versterking van 't aantal vliegtuigen, waartoe Uilsluitend opdracht aan de nationale vliegtuig industrie is gegeven en dat op een viertal plaatsen in Nederland voor opleiding van piloten zorg wordt gedragen. We vernamen verder, dat iedere man één siroozak en drie dekens heeft. Wegens de hoogere uitgaven kon niet gedacht worden aan verstrekking, van natuurboter in plaats van margarine: dit zou weer 2i/2 millioen gulden per jaar meer kosten. Met voldoening verklaart de Minister dat op het gebied van de hygiëne, met vaccinatie, speciaal te gen typhus, geen onbelangrijke resultaten zijn bereikt. Zieke militairen worden in beginsel in militaire en voor zoover noodig in burger ziekenhuizen ver pleegd; aldus de regel, waaronder het wel mogelijk is. dat een protestant eens in 'n R.K. inrichting onder komt en omgekeerd. Vervolgens kwam de Minister aan oefeningen en regelen zal adviseeren. Voor het leggen van een lichtschip bij IJrnuiden bestaat geen aanleiding, o.m. omdat daar een radio—baken is. In verband met eenige punten van socialen aard, gaf de Minister te kennen, dat met het treffen eener wettelijke regeling tot herplaatsing van gedemobili- seerden voorzichtigheid geboden is. Zoo zou 't wel kunnen gebeuren dat er werkgevers zouden zijn, die dan louter niet-dienstplichtïg personeel zouden aanstellen. De oudste gemobiliseerden moeten zoo spoedig mogelijk door jongeren vervangen, doch men heeft rekening te houden met allerlei organisatorische problemen gelijk b.v. dat van de opleiding van re- cruten. Dit te doen met uit den grond gestampt ka der zou tot niets dan desillusies van allerlei aard leiden. Zoowel in begin April als Juni 1940 zal een groote groep buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939, 1940 opkomen en daar tus- sclicn in kleinere groepen. Wat de verloven aangaat en in dat verband het reizen op Zondag, dit is in het algemeen niet te vermijden, maar zij, die godsdienstige bezwaren te gen Zondagsreizen hebben, zullen ingedeeld wor den bij ploegen wier verloven aldus vallen, dat ze op een werkdag reizen. Meer dan 5 pet. zakenverloven per onderdeel kun nen niet verleend worden en wat studieverloven betreft, is het om der wille van de billijkheid tegen over anderen gewenscht, tegen te groote royaliteit te waken. Overigens zal de Minister niemand onder de wapenen houden, wiens aanwezigheid niet strikt noodzakelijk is. Maar vóór alles moeten we toch paraat zijn; vandaar o.m. ook de beperking der be wegingsvrijheid van hen, die wel in dienst zijn en binnen hun kantonnementen moeten blijven. Met groote waardeering had de Minister kennis genomen van de vrijwel algemeen geuite waar deering voor de regeling der kostwinnersvergoeding De regeling voor de werkloozen kan men toch ze ker niet ongunstig noemen. Ten aanzien van de kleine zelfstandigen en vrijgezellen erkende minis ter Dijxhoorn, dat deze wel in 't gedrang zijn ge komen; er wordt nu gewerkt aan pogingen tot be tere voorzieningen op dit punt. De geestelijke verzorging van de gemobiliseerden heeft 's ministers volle belangstelling. Hulde bracht hij aan wat particulieren hebben gedaan voor de oprichting van %iilitaire tehuizen. Alvorens iemand benoemd wordt tot veldpre diker, zal de minister nagaan of hij lid is van Kerk en Vrede of van de N.S.B. Zoo was wel komen vast te staan dat dominé Ouwerkerk geen lid van de N.S.B. meer is. Doch na een ingesteld onderzoek bleek het in verband met gedragingen van dien veldprediker gewenscht deze benoeming in te trekken, wat thans gescmedt. Ook een ander geval is in onderzoek, daarin zal eveneens naar recht en billijkheid worden gehan deld. Aangezien van de 4000 gemobiliseerde Joden slechts 10 pet. orthodox zijn, kan de minister niet voldoen aan het verzoek een Joodschen veldpre diker te benoemen. In verband met Ds. Kersten's verzoek den veld prediker als onderdeel van hun uitrusting een re volver toe te staan wees de minister er op, dat er bedenkelijke complicaties zouden kunnen ontstaan als zij, die niet militair zijn, bij gevangenneming in 't bezit van een revolver zouden blijken te we zen. Het gemobiliseerde leger is een enorme huis huishouding van mannen die hun bezigheden niet buitenshuis hebben. Daarom is het juist noodig, dat er nog iets anders gebeurt dan oefenen. De gemo biliseerde heeft ook behoefte aan ontwikkeling en ontspanning en nu is net de taak van de militaire overheid daarvoor eveneens zorg te dragen. De overheid moet zooals de heer d'Ansembourg het wenscht zelf de teugels hierbij in handen houden, ook opdat een ieder van O. en O. zooveel mogelijk profiteere. Bij O. en O. wordt met alle geestelijke stroomin gen rekening gehouden, o.m. bij de adviezen die de overheid krijgt en inwin; goed is het dat ook de moderne vakbeweging hierbij is ingeschakeld. Voor stopzetten van cabaret- en tooneelvoorstel- lingen enz. voelt de minister niet veel, maar wel voor gepaste en fatsoenlijke ontspanning. Natuur lijk zullen er mannen zijn, die een andere ontspan ning zouden verkiezen. Deze hoeven de bedoelde voorstellingen dan niet bij te wonen. Overigens zal men mede t.o.v. het fatsoenlijke van een en an der een waarborg bezitten in het feit, dat de gees telijke verzorgers het recht hebben de opvoeringen bij te wonen. En nu aldus het slot het defensiebeleid verband met wat verklaard is door hen, die tegen deze begrooting willen stemmen. Als de heer Wijn koop voor volstrekte afzijdigheid van ons land is, dan moeten we ons toch kunnen verdedigen tegen wien eens tegen onzen wil in zou aanvallen. Of mogen we dat dan niet doen?! Hulde brengend aan de openhartige wijze waar op de heer v. Houten zijn standpunt had verde digd, dat oorlog steeds zonde zou wezen, wensch- te de minister in dit verband alleen nog het vol gende te zeggen. Iedereen verfoeit oorlogsgeweld Doch als iemand ons grondgebied zou willen bin nen vallen, dan zou hij ervaren dat 't Nederland- sche volk bereid is met God's hulp dit grondgebied te verdedigen. De weermacht is als een uit honderden onder deden bestaande machine. Hapert er iets. dan wordt de goede werking der machine belemmerd. Daarom is voortdurende controle gewenscht, op een wijze als de Kamer thans bleek te willen doen. De weermacht, die een zuivere afspiegeling is van het Nederlandsehe volk, beschikt, gelijk ons volk, over moed, wilskracht en vastberadenheid. Di+ geeft het vertrouwen, dat wanneer het ooit noodig zal wezen zal blijken, hoezeer die eigen schappen in onze weermacht leven. Applaus op vrijwel alle banken weerklonk na deze slottirade. Het debat in tweede instantie greep den com munist Wijnkoop aan ten einde de stelling te ver kondigen, dat het standpunt van hem en zijn vrien den thans bovenal bepaald wordt doordat we z.i. om ons heen te doen hebben met een imperialis- tischen oorlog. Uit den dichten kring der hem om ringende afgevaardigden regende het kritische uit roepen: „Finland, Kusinen" enz. terwijl voorts te vermelden valt, dat van soc.-democrati- sche zijde een parlementaire oorlogsverklaring los kwam: de s.-d. fractie wenscht niet verder steun te verleenen aan eenige door communisten of (en) nat. socialisten voorgestelde motie. Dit gaf den communist De Visser mede aanleiding zijn motie inzake onderzoek naar een betere financieele rege ling voor oud-gepensionneerden en oud-gemobili- seerden in te trekken. Z.h.st. met alleen aantee- ltening van het tegen" der communisten en chris ten-democraten nam de Kamer de begrooting van den minister van Defensie aan. E. v. R. Algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers-overeenkomsten. EERSTE KAMER. DEN HAAG Dinsdag. Niemand zal er zich waarschijnlijk over ver wonderd hebben, dat .Prof. v. Embden (v.d.) al heel slecht te spreken was over het voorstel tot wijziging der tariefwet en dat ook de heeren Ge ld er man (lib.) en ter Haar (c.h.) alles behalve geestdriftig gestemd waren over dit ontwerp. Zij gaven nog eens uiting aan de be kende. bezwaren, waartégenover Prof. Die penhorst (a.r.) zooals insgelijks te ver wachten viel juist de aandacht vestigde op wat in zijn oogen de lichtzijden van het voorstel waren. Minister de G e er achtte het gewenscht naar aanleiding van een deel der crltiek van den V. D.-woordvoerder te onderstreepen, dat bij nota van wijziging na overleg met de Tweede Kamer tal van posten nog verandering onder gingen en dat de Kamer volkomen vrij blijft om het heffingspercentage van eiken post te herzien. Tenslotte wenschte Minister Steen- b erg he nog eens eventjes vast te leggen dat de Regeering nooit gezegd heeft, dat er nu geen wijzigingen meer in het tarief zouden komen en dat het zittend kabinet het volste recht zou heb ben om in 1943, als er een herzieningsvoorstel zou moeten komen het recht, ja zelfs den plicht zou hebben wijzigingen voor te stellen. Tenslotte nam de Senaat het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan, wat zij o.m. ook deed met het voorstel tot herziening van de vestigingswet kleinbedrijf. Hierbij bleken de heeren de la Bella (s.d. en Prof Diepen horst (aj.) het een en ander op him hart te hebben in verband met wel en niet gehoorde raadgevende instanties. Volstaan zij met te releveeren, dat Minister Steenberghe toe zegde om aan verschillende van de genoemde instanties (zooaLs bijv. de Vakcentrale Coöpe ratieve Raad) de gelegenheid te zullen geven van advies te dienen, wellicht met behulp van de bemiddeling van den Economischen Raad. Tenslotte voerden de heeren de la Bella (s.d.) en Blom j aus (R.K.) het woord over het onderwerp inzake wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verkla ren van ondememersovereenkomsten, waarbij laatstgenoemde spreker o.m. uiting gaf aan zijn vrees voor overheersching van het bedrijfsleven door den staat en voor dictatoriaal overheer- schen door den Minister. Diens Woensdag te geven antwoord zal hij afwachten, alvorens zijn stem te bepalen. TWEEDE KAMER te beantwoorden, na zich vannacht nog een beetje te hebben voorbereid. Aan de hand van zijn rede moge dan een en ander worden weer gegeven. E. v. R. t/ïAttactf t+urp&c&t datie** t£dL i&e&tó tot &oe3 cfjfctcuz*. "(y&i&Ld, Het Nederlandsehe Roode Kruis Bloedtransfusiedienst. Meldt li aan als bloedgever bij de Plaatselijke Werf commissie of bij het Secretariaat van de Centrrle Commissie, Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op Giro 291564 van den Penningmeester te Uverschie. AMERICAN BLEND (Adv. Ingez Med.) Nu de Tweede Kamer voor het eerst in dit seizoen een avondvergadering hield is het met een flink laat of zoo men wil. vroeg in den nieuwen morgen! geworden. Een 'kleine twintig sprekers droegen allerlei opmerkingen voor over illegale actie, de wen- schelijkheid om excessen tegen te gaan, uni form-smokkelarij, over Zondagswet, pachtwe' aangelegenheden, echtscheidingsvraagstuk, ovt 1 Oss en nog veel meer. Minister Gerbrandy die even een paar in leidende woorden sprak, zal Woensdag trachten zooveel mogelijk de verschillende afgevaardigden Lichte bewapening voor de wegentroepen In een nota naar aanleiding van het eindver slag aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp* tot het onder de wapenen blijven van dienstplich tigen, zegt de minister dat, hoewel bewapening der wegentroepen met het oog op de plaatsen waar deze als regel hun werkzaamheden zullen moeten verrichten, niet noodzakelijk is, het bij hem een punt van overweging uitmaakt hen als nog van een lichte bewapening te voorzien. in Haarlem daarbuiten. en Bij een schilderij door Fritz von Uhde. ipn,pn Villl Het is reeds lang geleden helaas, dat wij vrij maatdelen regelmatig Duitsche Musea bezochten, en de m- ï-.oud dier verzamelingen is intusschen hier en daar nogal gewijzigd, naar het schijnt. Doch ik vertrouw dat de schilderij van Fritz von ULde, die hierbij gereproduceerd wordt, nog wel in de Kunsthalle van Hamburg aanwezig zal zijn. Het is een zoo typisch staal van Duitsche schilder kunst uit het begin van deze eeuw, bovendien zoozeer van vreemde smetten vrij, dat het nieuwe bewind onzer buren een kunstenaar als Fritz von Uhde wel niet uit de staatscollecties verwijderd zal hebben. Al heeft de Duitsche schilderkunst van voor den oorlog van 1914 (behalve dan in sommige deelen van Noord Amerika) geen invloed van beteekenis op de moderne schilderij-kunst uitgeoefend, er zijn een aantal harer vertegenwoordigers toch van zoodanig belang, dat men van een Duitsche kunst mocht spreken die onafhankelijk van andere zich gevormd en ontplooid heeft. Men kan onder de slechts de buitenkant van zijn werk was, die het groote publiek achter hem aan deed draven en dat voor waarlijk religieuze kunst niet de voor stelling, doch de oprechtheid van den maker van het grootste belang is. Zoo kon het gebeuren dat een groot gedeelte van die zoogenaamde religieuze kunst, telkens herhaald, maakwerk en schablone werd, waarvan de picturale verdienstelijkheid geringer werd naarmate de publieke faam er van groeide. Een feit dat in de historie der beeldende kunst niet alleen staat. Met des te meer ijver is men dan ook naar het vroege werk van Uhde gaan zoeken omdat men wist daar de werkelijk bestaande schilderqualiteiten te zullen vinden, die hij te gemakkelijk en te grif verwaarloosde. Evenals zoo vele uiterst begaafden zal ook Uhde te lijden hebben gehad van een te gemakkelijk afgeleid karakter. Nog zeer jong zijnde, wilde hij schilder worden, daarna trok de militaire loop baan hem aan, doch die verveelde hem al heel -nn„ }e+s vroegeren op Leibl en Menzel wijzen en et krijgsbedrijf toe, oefenmgen infooter verband 8 rQnd 1Q(J0 levenden Hans Thoma. Lieber- «men er wel, wanneer de mobihsatie langer duurt,gle t noemen, 0f - zoo de beide laat- sLands belang belet den Minister ml te gaan op d Qns nog te francophiel voorkomen een ar- vragen van den heer v. Polle in zake de waterlinie Lovis Corinth in het spel betrekken, en enz.; terwijl hij het met op zijn weg vond kggeni n constateeren dat er wei degelijk een kunst nog iets te zeggen over Minister De Geer s radio karakter aan het bloeien was, toen de rede. Men mag Je™^hten ^achterwaarts^ gele- staatkunde van Europa de rust der kunstsehep- pngstroepen weldra door meer achterwaarts geie verstoorde gen onderdeelen zullen worden afgelost en dan wa P uhdg nu had eveneens in bet voor- extra-verlof zullen krijgen. 'oorloesche Duitschland een grooten naam. Faam, Voor de officiersopleiding die meer op den inhoud zijner voorstellingen ge- met een zekere mate van algemeene ontwikkeling d wag dan op de intrinsieke waarde zijner hijgen, die natuurlijk tevens over de goede karak- sclliiderwijze. Door een bijzonderheid in de keuze tereigenschappen dienende beschikken ziiner onderwerpen was hij beroemd geworden De Minister wipte nu even naar Indie en naar dQch teveng een paar zeer bijzondere qualiteiten, Marine-kwesties over, verklarende, dat hij zien d-g -n zyn jeUgdwerk zaten, kwijt geraakt. Hij van 'n beschouwing over wat er tenslotte moet ge- wa5 nameijjk een der eersten zoo niet de eerste beuren voor de maritieme verdediging zal onthou- die tafreelen uit de Heilige Schrift, en dan bij den door alleen te verzekeren, dat de Regeering voorfceur uit het leven van Jezus, schilderde, spoed in dezen zal betrachten en zich niet door be- waarbij de handelende figuren door hem in de paalde reclame of propaganda in deze of gene rich- £ieeding van den modernen tijd gestoken waren, ting zal laten sturen. 9 Bij voorkeur bovendien in de kleeding der ar- H.M.'s mijnenveger „Van Ewyek" zal vervangen men> waarbij hij aan de in die jaren in zwang worden en het herstel van de „Jan van Gelder" zal zijnde „Arme Leute Malerei" tegemoet kwam. Een spoedig zijn beslag hebben gekregen, terwijl voor gr0ot doek „Laat de kinderkens tot mij komen", de daarvoor in aanmerking komende oorlogssche- geheel in dien geest opgevat, had Uhde onver pen Daravanen voorhanden zijn. wachts beroemd gemaakt en hij was op dien weg De" beveiliging van de koopvaardij leidt tot in- doorgegaan en had als religieus schilder een car telling van een commissie die over allerlei maat-lrière gemaakt, die hem deed vergeten dat het spoedig, waarna hij weer tot schilderen terug keerde en naar Dresden vertrok om er de Akade- mie te kunnen bezoeken. Men zal dan ook in het vroege zoowel als in het latere werk een wel- onderlegde, vaste teekenhand bespeuren, die in het vóór-religieuze werk een haast onverbidde lijke zekerheid aan den dag legt. Op de hier afgebeelde schilderij met de beide zusjes, die een prentenboek bekijken, is het een genot die dwingende lijn en vormgeving te vol gen. In de observeering van die twee kinderen is niets verwaarloosd, men lette maar eens op den typisch-juisten stand van de voetjes van het zit tende meisje, op de houding, die aandacht uit drukt, van het zusje en den juisten vorm van den nog ongevormden arm bij deze. Prachtig „van moderne zakelijkheid zouden we haast zeggen, zijn de matten, kruk en de tafel gecon strueerd en zijn de jurkjes der meisjes in val en plooi gegeven in al hun levend karakter van in- geforuik-zïjn hetgeen heel iets anders is dan wai. ge met een fotografisch apparaat zoudt verkrijgen, al komt die mogelijkheid misschien hij den beschou wer op. De beschouwer gevoelt wel dat een dergelijk schil derij van een gansch an dere geaardheid is, dan wat bijvoorbeeld onze Jaap Maris te zien geeft als hij zijn kinderen bij de piano schildert. Toch zijn in in nigheid van waarneming beide artisten aan elkaar verwant. Een Uhde ver werkt het cerebraler, een Jaap Maris muzikaler, als ge wilt, maar de primaire emotie is bij beiden even sterk. Of we nu het één „mooier" vinden dan het ander doet niet ter zake. Dat zijn genegenheden, die door gevoelens van gelijk gestemdheid, door opvoe ding en verkeer onstaan zijn, doch die met de be teekenis van een kunstwerk als zoodanig niets te ma ken hebben. Het was wel eens aardig in dezen tijd iets uit de Duitsche schil derkunst te laten zien, waarin superieure quali- liteiten aan te toonen zijn. Dat zijn per slot van reke ning de dingen waarop onze hoop voor de toekomst gebouwd moet blijven. J. H. DE BOIS. De gelukkige stad met de rare trammetjes. AN FRANCISCO is gebouwd op zeven heu vels. Dat is de eerste overeenkomst, die het met Rome heeft. De tweede is dat de lucht er zoo blauw is als in onze liefste droomen. Dan houdt de gelijkenis op. Want Rome is oud en San Francisco is zoo jong als de laatste aardbeving. Dat moogt ge nóóit tot een San Fran ciscaan zeggen! Hij zal u vertoornd en verbaasd aankijken en vragen wat dat is met die aardbe ving en dat er hier nooit een aardbeving is ge weest, maar een brand. Een verschrikkelijke, alles-verwoestende brand; een brand, die de heele stad heeft verwoest. Maar géén aardbeving. Hoe komt u daarbij? In San Francisco een aardbe ving? Belachelijk! Zoo heeft alles zijn „ponte- neur". De menschen en de steden. En waarom zouden wij dan San Francisco in zijn eer tasten door van een aardbeving te spreken? Neen het was een brand. En daar blijft het bij. En deze stad is dus op zeven heuvelen ge bouwd. Dat heeft zijn groote voordeel. Want nooit zag ik iets zoo moois, zoo schilderachtigs, zoo kleurigs opgestapeld langs een zoo prachtige blauwe baai. Want iederen morgen wanneer ik in het plantsoen-met-palmen op mijn lievelings- bank mijn krant zit te lezen, kijk ik over de sta peling van huizen en kerken en palmen en daken - onwezenlijk schoon en verrukkelijk-romantisch n de glorie van het stralende zonlicht. En wan neer ik naar den anderen kant kijk zie ik de baai oncler mij liggen: blauw in vele schakeeringen, met vlugge witte booten en bergen aan de overzij, die zich heffen uit zachten nevel en een klein eilandje in het midden, met een groot, grijs, grimmig gebouw: Aleatraz de gevangenis voor de ergste misdadigers zonde en boete, als een. vermaning midden in de lieflijkste schoonheid. Die zeven heuvelen hebben ook wel een nadeeL Wanneer ik „even een straatje om" ga maken, kom ik amechtig thuis. Het Nederlandsehe hart s aan de platte gelijkmatigheid gewend en de bestijging van een San Franciscaansch straatje- om is ongewoon en doet hijgen. Ik ben vlijtiger dan de San Franciscanen. Ik zeg: „loopen is goed voor de lijn en loopen in deze stad is een onge zochte gelegenheid om de spieren te rekken en wie weet, eindelijk dat buikje eens mores te lee- ren". Maar wanneer ik van mijn buitenwijk de stad in ga en drie heuvelruggen verover en drie toppen bedwing, dan ben ik de eenige wandelaar. Een Amerikaan vindt wandelen onpractisch, een Amerikaan in San Francisco vindt het idioot. Hij heeft zijn car. En wanneer hij zijn car niet heeft, dan heeft hij immers zijn tram? En die tram van San Francisco is de raarste tram die u zich den ken kunt. Een heel klein, heel ouderwetsch kabel trammetje. Iedere omhooggaande straat heeft haar eigen trammetje en haar eigen kabel. Die kabel ruischt den heelen dag door de straat. In het begin hóór je dat ruischen, later hoor je het n i e t-ruischen, wanneer de kabel om één uur 's nachts slapen gaat. In het begin ligt ge wak ker van het kabelruischen. Daarna ontwaakt ge wanneer het geruisch ophoudt. Iedere stad heeft haar eigen geluiden. Carillons, of de wind, of rangeerende treinen, of taxi's. Het eigen geluid van San Francisco is kabelruischen in de straat. En het eigen gekkigheidje van San Francisco zijn de kabeltrammetjes. Rare, kleine, ouderwetsche trammetjes, die boven op den heuvel en beneden In de binnenstad op een draaischijf loopen en dan door den conducteur en den bestuurder en wan neer het erg moeilijk en zwaar is óók nog wel eens door de passagiers omgedraaid worden. Wanneer die trammetjes vol zijn zitten de dames op de smalle bankjes en staan de beleefde meneeren op de treeplank. Zóó sukkelt dat geval dan héél steil de heuvels op en af en dat is een dwaas, ouder wetsch gezicht in dezen tijd die hier in Amerika zóó modern is dat hij achter zich zelf aan hijgt van de haast. Maar San Francisco heeft minder haast dan New-York. En dat is óók één van zijn vele goede dingen. Het is een goed ding eerst in New-York gewoond te hebben en moe en warm en wanhopig geworden te zijn van de haast van de menschen en de hoogte van de liftkokers en de opwinding van al die bussen en taxi's en de razernij van de ondergrondsche en de eenzaamheid en de ver bijsterende menschenmassa's en de leegheid van een leven zonder bezinning en bezonkenheid en om daarna in deze liefelijkste en breedste en zonnigste en charmantste aller steden te komen* Om door de wijdsche straten te slenteren en on cler de palmen van Union Square te zitten, om het ruischen van de fonteinen te hooren bij het breede stadhuis, om langs de baai te wandelen en over de beide wereldwonderen van bruggen te rijden, om aan de rustige branding van den Stil len Oceaan te staan en overal tuinen en bloemen en zonlicht op witte huizen en op roode daken te zien. Een man, die heel veel van de wereld en haar steden heeft gezien, zeide mij dat alleen Rio de Janeiro mooier is dan San Francisco. Ik weet niet of hij gelijk heeft en ik weet wel dat smaken verschillen en dat Parijs prachtig is, en Amster dam en Jeruzalem en Stamboel. Maar ik weet óók dat San Francisco prachtig is. En dat de zon er, nu in November, schijnt als op een mid-zomersehen dag bij ons. Dat de palmen er wuiven in den zoelen wind. En dat die baai blauw Is In vele schakeeringen. En dat dit een gelukkige stad moet zijn. Een stad op zeven heuvelen. Zonder aardbeving. En met heel rare trammetjes. E. ELLAS

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5