n Concert van Mannenkoor „Zanglust". En een revue tot besluit. Ondanks alle moeilijkheden welke de mobili satie voor tal van vereenigingen had, is het bestuur van het Mannenkoor „Zanglust" er toch in geslaagd de repeties te kunnen voortzetten en zelfs een concert voor te bereiden. Dit con cert werd Dinsdagavond in de nieuwe zaal van het Kennemer Theater gegeven voor een groot aantal donateurs en andere belangstellenden. Ook de beschermheer, mr. A. Moens en zijn echtgenoote bevonden zich onder de toehoor ders. Teen „Zanglust" zich opstelde bleek toch wel, dat ook „Zanglust" een offer voor de landsver dediging heeft moeten brengen, want de be zetting was heel wat minder dan onder nor male omstandigheden. Dit staat natuurlijk ge heel buiten de bemoeiingen van het bestuur en den leider, maar een andere vraag is of het onder deze omstandigheden dan wel verant woord was composities als bijv. „De Ruïne" van Brands-Buys en Boedijn's Marcia Funébre In het openbaar ten gehoore te brengen. Wij geven gaarne toe, dat de opstelling van het koor vóór het podium zeer ongunstig was, dat het „zwaar" zong en dat het onderling ver band daardocr zeer moeilijk was, zelfs zóó, dat de dirigent in „de Ruïne" een totale debacle •wilde voorkomen, af tikte en nieuwen toon gaf. Maar het kwam ons voor, dat aan deze omstan digheden niet ten volle de schuld van dit min der gunstige optreden moet worden geweten, Men hield slecht tc.on met als gevolg aarzelende en onzekere inzetten en momenten, dat de te noren „nergens" waren. Wellicht was dit register het meest door de omstandigheden getroffen en dientengevolge bleven de prestaties ver beneden het peil, dat mien van „Zanglust" gewend is. Zelfs met deze bezetting kan het 'koor veel beter. Al deze om standigheden in aanmerking genomen komt het ons ongewenscht voor dit concert in details te bespreken. Wellicht zou het onbillijk zijn de gebruikelijke maatstaf aan te leggen. Liever vertrouwen wij en met ons allen, die dezen avond bezochten, op de belofte van den voor zitter, dat „Zanglust" weldra in staat hoopt te zijn volledig revanche te nemen. Voor de pauze heeft het publiek nog geno ten van een viertal xylophoon-soli, ten gehoore gebracht door den heer C. Herens, vaardig be geleid door den heer André Roemer. Het tweede gedeelte van den avond droeg een geheel ander karakter, bijna zouden wij willen zeggen dat van een intiemen feestavond. De hmeer Jan de Roos had een revue vervaar digd waarvoor interne aangelegenheden betref fende de vereeniging de stof leverden. Zoodoende hebben ingewijden van deze „Confetty", zooals de titel luidde, groote vreugde beleefd. Het Zanglust-revuekoor zong de populaire me lodietjes met veel animo en ook de „zaal" liet zich in dit opzicht niet onbetuigd. Het jaarverslag werd in beeld gebracht door eenige aardige scènes, die o.m. herinnerden aan het succes op het concours te Krommenie en aan het zoo geslaagde zomeruitstapje. Het versterkte Roemer's Orkest zorgde voor de muzikale begeleiding. Het publiek heeft zich zeer goed met deze Zanglustrevue geamuseerd. Daarvan getuigde het vele en aan het slot langdurige applaus. Toen het doek zich voor het laatst sloot was de stemming van dien aard, dat het bal, waarmede de avond werd besloten, ongetwijfeld een zeer geanimeerd verloop moet hebben gehad. Roemer's Dansorkest was aanwezig, om den talrijken danslustigen nog eenige prettige uren te bezongen. Vergadering; van den Christelijken Werkmansbond. In het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat hield gisteravond de Nationale Christelijke Werkmansbond een ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. J. van der Ploeg, wekte in zijn openingswoord de leden op om de verga dering op 9 Januari te bezoeken, waarin de bonds- propagandist J. Strating een lezing zal houden over een zeer actueel onderwerp. Medegedeeld werd, dat op 16 Januari de jaarvergadering gehouden wordt. De Kerstwijdïngsavond van de plaatselijke afdee- ling gaat dit jaar niet door. De lieer J. Blauw hield hierna een inleiding over het bijbelgedeelte Johannes vers 36. De voorzitter releveerde aan het einde van de vergadering de voornaamste feiten in het afgeloo- pen jaar. Ds. J. de Vries sloot de vergadering op de ge bruikelijke wijze. ONZE BEGINSELEN IN MOEILIJKE TIJDEN. Gisteravond hield de Ned. Vereeniging voor Natuurgeneeswijze afdeeling Beverwijk een ver gadering in het Witte Kruis-gebouw. De secre taris de heer Vis, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat op Dinsdag 9 Januari een openbare propagandavergadering in gebouw „Adrichem" belegd zal worden, waar de heer J. Vonk zal spreken over „Onze voeding en onze gezondheid". Mevr. Vermeulen geeft een kook demonstratie. Hierna was het woord aan mevr. Jacobs Arriëns uit Heemstede, die een lezing hield over „Maatregelen die ons ten dienste staan onze beginselen trouw te blijven in moeilijke tijden". Hiervoor moeten we trachten, aldus mevr. Jacobs, zooveel mogelijk onafhankelijk van de omstandigheden te leven en vooral het geeste lijk leven op peil te houden door niet "direct teneergeslagen te zijn door de omstandigheden maar probeeren te maken, wat er van te maken valt. Spr. zag als eerste maatregel die in die i richting te nemen is, het afschaffen van ver schillende gewoonten, welke schadelijk voor het lichaam zijn. Hierbij deelde spreekster aller eerst op de rookgewoonte, die niet alleen voor den rooker zelf, maar ook voor zijn omgeving zeer schadelijk is. Vooral kinderen krijgen hier door makkelijk nicotine-vergiftiging. Ook het thee- en koffiegebruik keurde mevr. Jacobs ten opzichte van de gezondheid ten sterkste af, ter wijl bij uitschakeling hiervan het suikergebruik weer belangrijk beperkt wordt. Verder sprak zij over de gewoonte van iaat naar bed gaan. Het is proefondervindelijk bewezen, aldus mevr. Jacobs, dat de slaap voor twaalf uur beter is dan na dezen tijd zoodat spr. adviseerde vroeg naar bed te gaan en vroeg op te staan. Over del kleeding zeide mevr. Jacobs, dat vooral hierop veel bezuinigd kan worden, omdat de kleeding over het algemeen veel te dik is -waardoor de bewegingsvrijheid belemmerd wordt en de bloedsomloop en de huidwerking niet goed kunnen zijn. Bij het kleeding vraagstuk speelt vooral ook de huidverzorging een groote rol. Maar niet alleen de materiëele maar ook de geestelijke verzorging is van groot belang. Na de pauze was er nog gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door de aanwezigen een druk gebruik gemaakt werd. De heer Vis sloot de vergadering met een woord «an dank aan. mevr. Jacobs voor haar lezing. Propaganda voor den Chr. Metaal bewerkersbond. Goed nieuws voor Hoogoven-arbeiders De plaatselijke afdeeling van den Chr. Metaal- bewerkersbond hield gisteravond in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Ooster wijkstraat een openbare propaganda-filmavond, waarvoor de belangstelling slechts gering was. Na de gebruikelijke openingswerkzaamheden betreurde de voorzitter, de heer G. Bakker, dit in zijn welkomstwoord, wat hij speciaal richtte tot de Christelijke Filmcentrale uit Hilversum, den heer Kooij uit Amsterdam en de zusterafdeeling uit IJmuiden. Spr. hoopte, dat deze avond een rijken zegen zou mogen afwerpen. Vervolgens werd de film „Nederland aan den arbeid" vertoond. De rolprent gaf eerst een beeld van den teruggang in het bedrijfsleven en later van den opbloei. De werkkampen en werkver schaffingen waren evenals de groote werken, die de laatste jaren werden verricht, in deze film op genomen. In de pauze heeft de districtsbestuurder, de heer Kooy, een korte propaganda-rede uitgespro ken over het onderwerp „Niet half, maar heel" Spr. begon met te zeggen, dat als men iets on derneemt de volle energie er achter moet staan van de betrokkenen. Ook voor een organisatie is het van groot belang en vooral nu, dat de leden met alle energie voor hun vakorganisatie arbei den. Juist nu, omdat de taak van de organisatie door de omstandigheden aanmerkelijk verzwaard is. De tijdsomstandigheden en de mobilisatie in ons land stelden de vakorganisaties voor nieuwe problemen. Een gevolg van deze omstandigheden was o.s. een stijging van de kosten van levens onderhoud, wat een nieuwe taak opwierp voor de organisatie. De inleider deelde hierna mede, dat gis termorgen een conferentie met de directie van de Hoogovens was gehouden, waarvan het resultaat was, dat de directie zich bereid verklaarde tegen Kerstmis een week extra- loon uit te keeren. Dit geldt ook voor de ge- mobiliseerden, die daar recht op kunnen doen gelden. Voor de ongehuwden en niet-kostwin- ners zal een en ander nog nader worden be zien. De verdere onderhandelingen met de directie wer den tot Januari opgeschort. Ook deelde spr. mede dat naar de N.V. Witkamp en de N.V. Plaatwel- lerij verzoeken zijn gezonden om duurtetoesiag. Vervolgens merkte de heer Kooy op, dat de Christelijke organisatie nog niet op die hoogte staat, waarop zij zou kunnen staan. Tot slot wek te hij het bestuur en de leden van de plaatse lijke afdeeling op om te trachten zooveel moge lijk het ledental op te voeren. De voorzitter bracht den heer Kooy hartelijk dank voor zijn betoog. Nadat nog eenige films waren vertoond sloot de heer Kooy na het zingen van Gezang 96 op de gebruikelijke wijze de vergadering. Meisje aangereden in de Breestraat, Zonder teeken over den rijweg. Dinsdagavond stak een meisje, dat op het rijwiel pad van de Breestraat fietste, ter hoogte van de Nieuwstraat plotseling den rijweg over zonder het vereisehte teeken te geven. Achter haar reed een auto, waarvan de bestuurder op de onverwachte manoeuvre van de jeugdige wïelrijdster natuurlijk allerminst bedacht was. Krachtig remmen en zoo veel mogelijk naar links uitwijken behoedde het onvoorzichtige kind waarschijnlijk voor overrijding. Toch kon de autobestuurder niet voorkomen, dat het meisje aangereden werd. De wielrijdster viel op den rijwijg, maar het liep gelukkig oogenschijn- lijk goed af. In de apotheek Donker werd het kind gelegenheid geboden van den hevigen schrik te bekomen. Het klaagde over pijn in den rug, maar ernstig letsel kon niet worden geconstateerd. Na op verhaal te zijn gekomen werd het meisje naar huis gebracht. De fiets was ernstig beschadigd. Het politie onderzoek wees spoedig uit, dat de automobilist geen schuld had aan dit ongeval, dat in de drukke Breestraat een heele consternatie veroorzaakte. Het verkeer zat zelfs eenige oogenblikken „vast" maar de politie was spoedig aanwezig om de zaak in goede banen te leiden. Het Kerstconcert van de Doops gezinde koren. Hen voornaam programma. Zooals wij reeds in ons blad aankondigden zul len de Doopsgezinde zangkoren van Beverwijk, Amsterdam en Haarlem cip den Tweeden Kerst dag in de Ned. Herv. Kerk een groot Kerstcon cert- geven. Voor dit concert is een programma van voornaam muzikaal gehalte samengesteld. Voor de rustpoos laten de koren zich onder leiding van hun eigen dirigenten hooren in de onderstaande toonwerken. Doopsgezind Zangkoor, Beverwijk: „Imma- nuel", een oud lied uit de 15e eeuw, „Hodie Christus Natus Est", J. P. Sweelinek (15621621) Kerstlied", Jac. Zwaan. Doopsgezind Zangkoor, Amsterdam: „Ave Verum", W. A. Mozart. Dameskoor, Amsterdam: „Wo wiilst du hin, weil's Abend ist?", J. Ph. Krieger. Doopsgezind Zangkoor, Haarlem: ,,'n Stem Rama", Brands-Buys; „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen", Julius Röntgen. Na de pauze zingen de drie koren ter sterkte van 150 a 160 zangeressen en zangers gezamen lijk onder directie van den heer H. van Dijk N Psalm 42" van F. Mendelssohn-Bartholdy en „Die Ehre Gottes in der Natur" van L. von Beethoven in de bewerking van Nico v. d. Lin den. Solistische medewerking verleent mevr. J. SuyckSchik, sopraan. De heer Riphagen ver zorgt aan de piano de begeleiding van den zang. Dr. Alb. Vis, Doopsgezind predikant alhier en beschermheer van het Doopsgezind Zangkoor, zal een openings- en een slotwoord spreken. Rector Drost over Katholieke Charitas. Voor de leden en de begunstigers van de St. Vincentiusvereeniging heeft Rector Drost in het gebouw der K. S. A. een rede gehouden over „Katholieke Charitas". Na door den voorzitter, den heer J. H. Brem- mers te zijn ingeleid schetste rector Drost het werk van de St. Vincentiusvereeniging als een apostolaat, waaraan liefde ten grondslag ligt. Zonder liefde immers, aldus spr., is zelfs onze godsdienst niets. Het is de liefde tenslotte, die God moet brengen tot de wereld en de wereld tot God. Rector Drost wekte in het slot van zijn betoog zijn toehoorders op, het werk van de St. Vincentius-vereeniging krachtig te steunen. TOT OUDERLING BENOEMD. De heer A. J. Bovenschen is benoemd tot ouderling van de Ned. Hervormde Kierk alhier. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn 1: 8.Hilversum I. Lijn 2: 8.Hilversum II. Lijn 3: 8.Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Brusel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio PTT Nord; 6.20 Londen Reg., 7.20 Radio PTT Nord. 7.50 Diversen, 8.20 Londen Reg., 9.Keulen, 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keulen. Lijn 4: 8.Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., 1.20 Nationaal programma, 10.45 Londen Reg. Lijn 5: Diversen. Feestelijke Ouderavond op School J. Een uitstekend geslaagde avond. Ter sluiting van het jaarlijksche Sint Nicolaas- feest werd in het gymnastieklokaal van school een feestelijke ouderavond belegd, die evenals andere jaren door een groot aantal ouders was be zocht. Het Sint Nicolaasfeest op school J heeft lang zamerhand een vermaardheid gekregen, zoodat het niet te verwonderen was, dat het lokaal, toen het hoofd der school, den heer K. Faber de bijeenkomst opende, geheel gevuld was. Toch verschilde het wezen van dezen ouderavond met de vorige. Het was tot nu toe altijd het gebruik dat de leerlingen van de school het programma van den ouderavond verzorgden, door 't ten gehoore brengen van de liedjes of tooneelstukjes die zij onder leiding van het personeel hadden ingestu deerd en ook hadden opgevoerd voor hun mede leerlingen op het Sint Nicolaasfeest. Dit laatste had nu dit jaar door allerlei omstandig heden niet plaats gehad. Dat er nu toch nog zooveel ouders aan den oproep tot bijwoning gevolg hadden gegeven, mag een be wijs zijn, van de goede verstandhouding die bestaat tusschen school en huis. Het programma werd nu verzorgd door buiten staanders. Daar was allereerst een strijkorkestje van leerlingen van den heer Grin. Het optreden van dit orkestje stemde tot groote tevredenheid. Het speelde beschaafd en zijn spel gaf blijk van goede oefening en voorbereiding, alsmede van zeer goede leiding. Een dubbelmannenkwartet, onder leiding van den heer Nuijen deed zich eveneens hooren. Ook dit optreden was voor velen een1 attractie en het opplaus dat na elk nummer klonk, was een bewijs, hoezeer ook deze zang op prijs werd gesteld. Dan was er nog het optreden van de dames Rip hagenSchol en Coppée, met viool en pianomuziek. Hun namen zijn in onze plaats voldoende bekend, om te weten, dat het ten gehoore gebrachte, hoog peil stond. Deze beide dames zagen zich aan het eind met bloemen beloond. Ten slotte was daar nog de vertooning van een mooie film: „De Grenscommies". Met spanning heb ben de aanwezigen de avonturen en het leven van een detachement grenscommiezen in het Zwitser- sche bergland gevolgd. Deze film munt uit door haar prachtige natuur-opnamen. De voorzitter der oudercommissie, de heer P. Dijkstra, bedankte aan het einde, alle medewer kenden voor hun optreden, dat door de aanwezigen zeer op prijs was gesteld en voelde zich tevens de tolk der ouders, door het hoofd der school met het personeel hartelijk dank te zeggen voor hun moeite en de wijze waarop zij ook dit jaar weer het feest van de kinderen hadden verzorgd. Allen gingen al was het vrij laat geworden voldaan naar huis. A.-R. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de A. R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" haai' jaarvergadering in het vereenigingsgebouw „Willebrord". De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter den heer B. Schipper. In zijn openings woord zeide de heer Schipper, dat het in het voor nemen van het bestuur ligt, in dit seizoen, een drie tal vergaderingen uit te schrijven. Deze hebben ten doel, onderling actueele vraagstukken te bespreken. Vervolgens besprak de voorzitter, in het kort den tegenwoordigen politieken en internationalen toe stand. Na vaststelling der notulen en van het erslag der afgevaardigden van de jaarvergadering der Staten Kieskringen Centrale „Velsen" te Haarlem sprak de heer B. Schipper over het onder werp: „De landsverdediging en het vraagstuk van den oorlog". Spreker zeide dat er wel eens beweerd is, dat de A. R. partij een militairistische vereeniging is. Niets is minder waar dan dit zeide de heer Schipper. Spreker wees met nadruk op het vreeselijke van den oorlog. Het is daarom begrijpelijk dat men uitroept: „nooit meer oorlog". Mag een Christen aan een oorlog mee doen? Deze vraag komen steeds weer naar voren. Hoe staat de A. R. Partij tegen over deze vragen? Spreker las in verband heirmede iets voor uit het A. R. program. De leuze zooals in het verleden door sommigen is uitgedragen: „geen man en geen cent voor het leger", kan de A. R. Partij niet onderschrijven. De A. R. Partij wil een weermacht om der zonde wil, die deze wereld be- heerscht. Hij wees er op, dat velen door het uiteen rukken van teksten en bijbelgedeeldten de weer macht willen wegredeneeren. De gebeurtenissen der laatste tijden maken een goede weermacht noodig. Met voorbeelden uit de vaderlandsche geschiedenis toonde spreker de waarde van een goede weermacht aan. De A. R. Partij is steeds voorstandster geweest van de instand houding van een goed leger en een goede vloot. De strategische ligging van ons land zou niets betee- kenen zonder een goede weermacht, aldus spreker. Spreker zeide respect te hebben voor hetgeen minister Van Dijk heeft gedaan voor de organisatie van het leger in al zijn onderdeelen. Nadat eenige vragen in verband met de uiteen zetting van den heer Schipper waren gesteld, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. (Haring) Steurharing 21.60—22.60. Volle haring 25.80—27.20. IJIe haring 21.4022.60. Stern-haring -18.80—20.10 alles pear ton. WATERPOLO V. Z. V. II—Haarlem II (vriendsch.) Oorspronkelijk was deze wedstrijd bedoeld als competitie-wedstrijd, maar daar beide zeventallen een speler misten en bovendien de scheidsrechter niet aanwezig was, werd besloten den wedstrijd vriendschappelijk te spelen. Aanvankelijk gaf de strijd weinig schoons te zien. Kort voor de rust ge lukte het aan P. Duinker een worp van C. Visman uitstekend door te slaan. Na de rust maakte P. Duinker spoedig met een hard schot er 20 van. Een verkeerd wegwerken van den bal door den V.Z.V.-keeper gaf Haarlem 2 de kans een 'tegen- puntje te maken, welke kans zij volledig benutte. Als compensatie maakte P. Duinker 31. Vlak voor het einde werd driemaal achter elkaar op het Haarlem-doel geschoten, imaar driemaal ook wist Haarlem 2 te ontkomen. V.Z.V. 2 heeft dezen wedstrijd dus met 31 ge wonnen. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Evenals in andere gemeenten reeds geschied is houdt ook de afdeeling IJmuiden van den Bijzon- deren Vrijwilligen Landstorm een z.g. consolida- tie-bijeenkomst: de datum van die vergadering is bepaald op Vrijdag 15 December a.s. in „De Grif fioen". O.m. zal het woord gevoerd worden door de heeren notaris J. H. A. M. Anten, voorzitter dei- Plaatselijke ommissie, luitenant-kolonel b.d, P. S. Hartogh Heijs van Zouteveen, secretaris der Ge westelijke Landstormcommissie en H. de Boer pro pagandist der Nationale Landstormcommissie. Kerstverrassing van „Groot IJmuiden". De contantzegel-commissie van de Winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot IJmuiden" bereidt thans een Kerstreclame voor. Voor de gespaarde gele contantzegels zullen de spaarders in het bezit kunnen komen van een extra Kerstverrassing, zoo dat zij er wel aan doen deze zegels, die ondanks de andere reclame hun waarde behouden-, te blijven sparen. Nadere bijzonderheden over de extra-Kerst reclame zullen worden bekend gemaakt door ad vertenties in ons blad. R.K. SPEELTUINVEREENIGING „VRIJ EN BLIJ" De R.K. Speeltuinvea-eeniging „Vrij en Blij" geeft Zaterdagmiddag en Zondagavond een uitvoering in het Patronaatsgebouw. Zaterdagmiddag is de uit voering voor kinderen. Zondagavond wordt deze uitvoering gegeven voor de ouders en andere belangstellenden. Beide uitvoeringen worden verzorgd door de verschillen de clubs, die in de R.K. Speeltuinvereniging zijn opgericht. Een meisjeskoor zal eveneens medewer king verleenen. Stormweer, mijnenvelden en dan nog lekkage. Moeilijke reis van de Gerberdina Johanna Het varen op zee is niet alles tegenwoordig, het varen met stormweer is weinig, het varen onder de huidige omstandigheden bij stormweer en dan bo vendien met een schip dat lek is, is al heel weinig. alles hebben de opvarenden van den stoom trawler Gerberdina Johanna IJM 38 meegemaakt, alhoewel direct dient te worden opgemerkt, dat de mijnen het den menschen niet lastig gemaakt heb ben. Het was een reis vol tegenspoed. De eerste da gen was de vangst, door den storm zeer slecht. Daarbij kwam tot overmaat van ramp. dat drie ma trozen met een stortzee tegen het dek werden ge smeten; twee van hen werden vrij ernstig gewond. De schipper vond het raadzaam, de reis niet te lang te maken en daarom keerde hij, na een dag of 9 uit te zijn geweest eind der vorige week naar IJmui den terug. Toen kwam het laats-te ongeluk: bij het thuisstooimen bleek dat er in een der huidplaten een roestgat zat, waardoor tamelijk veel water naar binnen stroomde. Het lek werd met spek gedicht en doordat het een klein gat was, bleek deze re medie afdoende te zijn. De Gerberdina Johanna is veilig in IJmuiden binnengekomen. De trawler moet nu voorloopig binnen blijven voor reparatie. Scheepsbouw voor buitenland. In verband met de hooge molestrisicopremies zal het nieuwe Rpussische motorschip Iosif Stalin bin nen enkelen tijd op het Noordzeekanaal gaan proefvaren. Het schip, dat op 17 Juni j.l. van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Am sterdam te water gelaten werd, nadert thans de voltooiing. Ten einde zich op het vaartuig in te werken is de Russische bemanning reeds aan boord gekomen. Op de proefstoomplaats hebben de machi nes de vorige week eenige uren achtereen reeds gedraaid, hetgeen deze week weer herhaald zal worden, waarna de eerste tocht een aanvang zal nemen. De motoren zullen echter niet op volle kracht geprobeerd worden maar volgens de in het Noordzeekanaal maximaal voorgeschreven snelheid voor een dergelijk groot schip. Onlangs maakte het nieuwgebouwde vrachtmotor schip Castor van de K. N. S. M. eveneens op het Noordzeekanaal een proeftocht alvorens door de reederij te worden overgenomen. Belgische scheepsbouw. Tengevolge van het verlies van de Belgische stoomschepen Adur, 1099 b. r. t. van de reederij A. Armement Deppe en de Kabinda, 5182 b. r. t., eigendom van Cie. Maritime Beige (Lloyd Royal), beide te Antwerpen gevestigd en de Louis Sheid, 5945 b. r. t., eveneens van Deppe, welke met de op varenden van de Tajandoen aan boord onderweg strandde, zien genoemde reederijen zich genood zaakt de Belgische koopvaardijvloot met nieuw bouw uit te breiden. Eerstgenoemde reederij heeft credieten aangevraagd voor den bouw van twee vrachtschepen van 8/9000 ton, terwijl de reederij Lloyd Royal reeds drie nieuwe schepen besteld heeft van het type Alex van Opstal. Tevens heeft de reederij Herremans het plan om 3 schepen van circa 500 ton te laten bouwen. De verwachting is, dat nog andere reederijen er ook toe zullen overgaan om nieuwbouw op stapel te laten zetten. Het Ministerie van het Zeewezen verleent, naar gemeld wordt, voor den scheepsbouw voorschotten van 70 pet. HARINGVISSCHERIJ. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Geleidelijk komen de motorloggers te Scheveningen en IJmui den binnen en beëindigen de haringvisscherij. Te Scheveningen wairen Dinsdagochtend negen schepen binnen met tezamen 109 last of 1853 kantjes haring. Te IJmuiden kwamen twee Scheveningsche mo torloggers aan de markt, met versche haring. De Sch 118, schipper A. Taal, van de reederij A. van der Zwan en zonen, besomde ruim 2000 aan versche haring. Zes Scheveningsche loggers, waarvan twee schepen zich reeds op de thuis reis bevinden, zijn nog op zee. De vier andere schepen zullen waarschijnlijk tot het einde dezer week blijven doorvisschen. De vangstberichten waren Dinsdagochtend 7 tot 65 kantjes haring. Een kwart eeuw In gemeentedleg De heer E. W. de Boer jubileert De heer E. W. de Boer, hoofdcommies ter^ tarie en loco-secretaris van de gemeente zal a.s. Zaterdag den dag herdenken, waarop 25 jaar geleden, in dienst van de gemeente Va trad. Het zal den heer De Boer Zaterdag zeker! aan bewijzen van waardeering en belangst^j ontbreken. Aantal werfcloozen gestegen. Meer werkloosheid onder bouwri). arbeiders, metaalbewerkers en visschs, In den loop der vorige week steeg het a; heel werklooze volwassen arbeiders van 1456 dus met 87. Deze stijging werd door toeneming van de werkloosheid onder" bouwvakarbeiders metaalbewerkers, en visset-. Bij eerstgenoemde groep werkten de seizoecf. vloeden, terwijl de stijging van het werkloos!# cijfer der beide andere groepen zijn oorzaak yi in het opleggen van eenige trawlers. Het aantal ingeschreven werkzoekenden, 2 December 1799 bedroeg, steeg de vorige tot 1852. Ingeschreven waren 315 (291) 'bouwvakari^ ders, 172 (163) metaalbewerkers, 18 (20) houft» werkers, 40 (39) landarbeiders, 200 (.188) have? arbeiders, 257 (247) visschers, 39 (36) kantoor» dienden, 596 (607) losse arbeiders, 215 (208) beiders in overige beroepen. Verder waren ingeschreven 61 (55) mannen der 18 jaar, 18 (18) vrouwen boven en 9 vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing vr=rj geplaatst 179 (218) volwassen arbeiders. DE VELSER HUISVROUW IN DECEMBER, De afdeeling Velsen-IJmuiden der Nederig, sohe Vereeniging van Huisvrouwen heeft voor ij maand December het volgende programma vafejj steld: Donderdag 21 December a.s. houdt de bek toonkunstenaar, de heer A. Alt te Bolsward,c-f uur een voordrachtmiddag in het gebouw Vrijzinnig Hei-vormden aan den Stationsweg.^ onderwerp: Het leven van den Zwitserschen vrij. heidsheld Wilhelm Teil", zal hij nader tc met lichtbeelden en gramofoonplaten. Handwerkmiddagen worden gehouden lp ij Bethlehemkerk op de Donderdagen 14 Deeefo en 4 Januari a.s. en de boekenruildag is Zaterig 23 December a.s. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. HorrisMeijjerink, d., Hoofd straat 7, Santpoort; N. Kramers—van Laar, z., Pelsstraat 30, Velsen-N.; J. L. de Kan—van dei- Plas, z., J. P. Coenstraat 85, IJmuiden; C. J. SpuLsValkenier, z., IJmuiderstraatweg 14B, IJmuiden; C. J. Sneek—Braam, d., Planciusstraat 35, IJmuiden; G. M. Boon—Hoebe, z., Heide- straat 42, IJmuiden. Overleden: K. Scherpenisse, 66 j., echtgen. v. H. Switzer, Velserbroeksfcraat 7. Santpoort;' A. v. d. Plas 55 j., echtgenoote. v. C. de'Jong, Ju- lianakade 15 rd., IJmuiden; W. G. F. Oversteegen j., echtgen. v. A. Kragt, Biezenweg 102, Sant poort; H. v. d. Wiele, 15 j., z. v. G. v. d. Wiele— Mantel, Kanaalstraat 17 rd., IJmuiden; M. D. Kuijper 3 j., d. v. W. F. Kuijper, Berkenstraat 27, IJmuiden; M. Krager, echtgenoote v. E.Dral, Hoofdstraat 198, Santpoort; A. A. Dekker, 5 J., d. v. Th. J. Dekker, v. Wassenaerstraat 44, IJmui den. Herziening van een uitbreidings. plan. Betreft verbinding tusschen Velserduin- plein en Zeeweg. In het plan van uitbreiding, vastgesteld bij r«& besluit van 15 Juli 1924, is de belangrijke ver-jij dingsweg tusschen het Velserduinplein en den T» weg (de Verlengde Wijk aan Zeeërweg) te Ife.y den op onbevredigende wijze ontworpen. De af sluiting aan den Zeeweg is n.l. onder een vrijwel rechten hoek gedacht en meer georiënteerd opto P. J. Troelstraweg dan op den Zeeweg, hoewd laatstgenoemde weg het doorgaand verkeer ui moeten opnemen. Een doortrekking van den Ye> lengde Wijk aan Zeeërweg in rechte richting nar den Zeeweg, in aansluiting met den Groeneweg$ door de aanwezigheid van het gebouwencom;'s i nabij den Zeeweg en den Willemsbeekweg, nids R.K. Kerk met klooster, Patronaatsgebouw en scb> len, niet mogelijk. Noodgedwongen is dus m een oplossing gezocht om de verbinding zoo god: mogelijk tot stand te kunnen brengen. Deze oplos sing is neergelegd in een ontwerp tot herziening van het in den aanvang genoemde plan van uitbrei- ding. Dit ontwerp heeft, met de daarbij behoortó bebouwingsvoorschriften, overeenkomstig de da-:- omtrent gestelde wettelijke bepalingen, in uitvoerig kaarten uitgewerkt, van 6 November 1939 al ge durende vier weken op de gemeentesecretarie v«? een ieder ter inzage gelegen. Van de nederleggin» is kennis gegeven in de IJmuider Courant, in hel Dagblad voor IJmuiden, Velsen, enz. en daarenbo ven aan de ingezetenen op de gebruikelijke Binnen den, bij artikel 37, alinea 2, der Woningwet gestelden termijn zijn daartegen geen bezwaren in gebracht. B. en W. stellen thans voor, het vorenbedoelde herzieningsplan met de daarbij behoorende be bouwingsvoorschriften vast te stellen en daartoe'! nemen het besluit, dat in concept bij de stukken 3 gevoegd. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amsler- dam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte oo proefschrift, getiteld „een onderzoek "naar de oor spronkelijke beteekenis en de ontwikkeling dor godin" de heer J. Meerdink, geb. te Zeist en op proefschrift getiteld „De Friesche oorkonden uit het archief van het St, Anthony gasthuis te Leeuwar den" de heer J. S. H. Boersma, geboren te Gronin gen; geslaagd voor het candidaatsexamen kunstge schiedenis en archaeologie mevr. S. J. Boon—Rosen berg Polak. Nederlandsche taal en letterkunde HL Geslaagd: mej. B. M. van de Haar, te Haarlem. Staatspractijkdiploma voor handel en administratie. Geslaagd voor het examen Staatspractijkdiploma en administratie de heeren D. Baas, J. E. Sijlmans en W. A. M. Timmers, allen te Haarlem, S. A. M. Stevens, te Overveen, G. F. Steenvoorden, te Hillfi* gom en G. H. Köhnke, te IJmuiden imi dei FAILLISSEMENTEN. Door de arron di sse ments - Ree h tbank te Haai» lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 12 December 1939: 1. Cornells Ricke, visch- en fruithandelaar, wonende te Purmerend, Koemarkt 6. Curator mr. w. N. Felhoen Kraal te Wormer» veer. 2. De N.V. Boschrigt, gevestigd en kantoor- houdende te HHIegom, Meerstraat 154. Curator mr. A. C. Rueb te Haarlem. 2. S. Koekoek, handelsagent, wonende te Haarlem, Hertzogstraat 16. Curator mr. J. H. Junge te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. E. Snel, kunstaardewerkfabriek, wonende te Velsen. Curator mr. D. de Jong te Haarlem. 2. H. M. Schaken, reiziger, wonende te Haai'leifli Kinderhuissingel 24. Curator mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem*

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6