IJmuider Courant Pi WILDEMAN Zeeslag bij de Zuid-Amerikaansche kust ROODE ©RCHIDEEEN JxCX-Jlkeatec piesenteext In liet hooge Noorden. liputters. Werkloozen krijgen Kerstgave. De „Graf von Spee" in gevecht met drie Engelsche kruisers Goede vangst der Antwerpsche politie. W erkloosheidspercentage loopt iets op. Twee Duitsche oorlogsbodems vernietigd? 25e JAARCANC No. 38 yitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau iJmuider Courant Kennemerlaan 42, llmuiden, jelefoon 5301, Postgiro 510791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos Opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, be.ialve op Zon- en Feestdagen DirectieP W PEERRBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel* ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Xe Genève heeft men uit Moskou bericht ont vangen, dat de Sovjet-regeering de aangeboden bemiddeling in den oorlog met Finland afwijst. jjet is een hoffelijk gesteld antwoord hetgeen de geadresseerden verwonderd heeft omdat zij op bUn vroeger tot de Russen gerichte uitnoodiging, jich te Genève te laten vertegenwoordigen, een g „nee" hadden ontvangen. Overigens schij nen zulke verschillen alleen van belang voor de statistiek. Zelfs de vormelijkste diplomaten der Westersche traditie moeten tegenwoordig wel het iel krijgen dat het er niet meer toe doet of een regeering als de Russische op nijdige of be leefde wijze nee zegt. En er zijn al zooveel diplo matieke tradities bezweken. In het hooge Noorden zelf viel de nijdigheid van het eerste Russische antwoord overigens sa men met een zwak offensief en de hoffelijkheid het tweede met een sterk. Want Woensdag bleek dat de Russen veel meer troepen hebben aangevoerd en een doorbraak naar de Bothni- sehe Golf beproeven in het midden des lands. Als die lukte zou Finland „in tweeën worden ge sneden", zoodat de Zuidelijke en Noordelijke dee- len van het Finsche leger van elkaar gescheiden zouden zijn. Men behoeft geen strateeg te zijn om Ie begrijpen dat dit den aanvaller, in een gewei- sterke stelling zou brengen. Immers, met zijn overmacht aan onuitputtelijke troepen-reserves hij dan achtereenvolgens de beide deelen van het Finsche leger in het nauw kunnen drijven, terwijl bovendien toevoerwegen der Finsche troe pen zouden worden afgesneden. Een groot deel van het land is zoo moeilijk toegankelijk dat dan nog wellicht geruimen tijd een guerilla-strijd rd zou kunnen worden, maar de hoofdbe slissing zou gevallen zijn als een belangrijk deel van het Finsche leger vernietigd of gevangen genomen werd. Het spreekt dus vanzelf dat de Finnen hun uiterste krachten zullen inspannen n de beoogde doorbraak te voorkomen. Onze militaire medewerker schrijft in dit num mer over de beide oorlogen die thans gevoerd worden. Dus ook over den oorlog in het hooge Noorden. En ofschoon hij den Finschen soldaat superieur acht aan den Russischen komt hij tot een voor de Finsche zaak sombere slotsom, om dat de overmacht der tegenpartij zoo geweldig groot is. Diezelfde meening was al eerder op deze ts geuit en onze militaire medewerker vestigt eens extra de aandacht op het enorme Rus sische overwicht in vliegtuigen, artillerie, ge vechtswagens en andere oorlogsmachines. Na tuurlijk is dat van nog grooter belang dan de meerderheid in soldaten. Terwijl de Finnen zich met groot beleid en vernuft verdedigen en telkens mededeelingen doen over groote aantallen Rus sische tanks en vliegtuigen die zij vernietigd zou den hebben laat ons aannemen dat zij daarbij niet te sterk overdrijven, maar ieder oorlogvoe rend leger overdrijft in zijn communiqués moet bij de Finsche legerleiding het ontmoedigende besef heerschen dat voor dat vernietigde mate riaal enorme reserves bestaan, die zij zelf mist. En dat de Russische industrie van een dusdani- gen omvang is, dat het vervangen van een hon derdtal tanks en een paar dozijn vliegtuigen zeer snel kan geschieden. De grootste hoop der Finnen sal liggen in een mogelijk tekort aan geschoolde bedienings-manschappen bij de Russen. De eerste weken van dezen oorlog hebben blijkbaar in mi litaire kringen in andere landen de meening omtrent de gevechtskracht van het roode leger sterk doen dalen, vooral wat de opleiding betreft. Maar het zou al een soort wereldwonder zijn als tegen zulk een overmacht het kleine Finsche volk eenige maanden stand hield. En als dat ge beurde en de Russen tot een belegeringstactiek overgingen en wachtten tot de lente die daar in het hooge Noorden laat komt zou hun lot toch bezegeld zijn. Blijkbaar willen de Russen nu doorzetten en hebben hun regeering en legerleiding er heel wat van hun i70.000.000 landgenooten voor over om tot.een snelle beslissing te komen. Intusschen is de commissie van veertien in Genève met haar aanbevelingen gekomen. Maar wat die ook mogen uitwerken, men hoeft niet te verwachten dat machtige legers en vloten van andere mogendheden de Finnen te hulp zullen snellen. En dat is op den duur toch het eenige, dat hen zou kunnen redden. Met steun in geld, in levensmiddelen en in wapenleveranties, wie dien Iteun dan ook mogen verleenen, kan de groote handicap waaronder zij strijden toch nooit wor den weggenomen. Hun redding schijnt eigenlijk alleen denkbaar indien de Westersche groote mogendheden met elkaar vrede zouden sluiten. Dan zou het veelbesproken „beschermen van een kleine natie" inderdaad tot werkelijkheid kunnen wórden: een enkele scherp-gestelde nota aan Moskou zou dan wel voldoende blijken om den Wrlog in Finland te beëindigen. Helaas ontbreken op dit oogenblik nog alle verschijnselen van toe nadering in het Westen. Dat van den Volkenbond in zijn eersten vorm niet voldoende kracht meer uitgaat weten wij nu allang. Maar daarom is de idéé, eenmaal gewekt en in een eerste poging beproefd, niet dood! Dat heb ik al zoo vaak betoogd en het deed mij goed dezer dagen een dergelijk betoog te vinden in het Haagsche dagblad De Avondpost. Hier citeer ik mijn Haagschen collega: „Moet geconcludeerd worden, dat de idee van den Volkenbond schipbreuk heeft geleden? Geenszins. Nóóit is in de wereld, in de samenleving der menschen en der volkeren, iets groots en iets goeds zonder barens-weeën tot stand gekomen. Onze groote (te weinig gekende) professor van Vollenhoven heeft in zijn nobele en zuivere geest drift voor een staten-gemeenschap gepleit en aan de mogelijkheid er van vurig geloofd. Velen, to alle landen, doen dat nog. Er moet en er zal (De Franschen hebben elf leden van een troep Duitsche lilliput ters, die van de New Yorksche tentoonstelling terugkeerden van een Duitsch schip gehaald ter interneering.) Uit New York teruggekomen Zijn ze op den Oceaan, Kortweg „in beslag" genomen, Toen zij huiswaarts wilden gaan. Een soort grutten contrabande En daar zit nu al dit grut Dat het land heeft om te landen Danig in de (lilli) put. Want ook in die kleine menschen Leeft een groote levenslust, Leven even groote wenschen. Als in ons, naar vreê en rust. En nu gaan zij met z'n allen Naar een onbekend adres, Dat moet bitter tegenvallen Na hun reuze dwergsucces. 't Lijkt wellicht overbodig, Maar daarbij vergeet u vast, Ook in oorlogstijd is noodig, Dat men op de kleintjes past. Oorlogszaken zijn ook zaken, En dan blijft het tevens waar, Naar u weet, veel kleintjes maken Toch één groote met elkaar. Frankrijk zal hen interneeren, Stellig zonder haat en nijd, 't Zal het kleine nog wel eeren, Ook in dezen oorlogstijd. P. GASUS 25 pCu van het in de week van 1016 Dec. ontvangen bedrag. De minister van sociale zaken heeft den ge meentebesturen medegedeeld, dat hij heeft be sloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het bedrag hetwelk de betrokkenen over de week van 10 tot en met 16 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steunbedrag berekend volgens artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueele brandstoffenbijslag), die de onder steunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens wor den toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werk- loozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag min der ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuit keering ontvingen. vanaf Vrijdag a.s. "CHARLES LAUGH TON in Een Komische sensatie-film van de goede soort. Voor de pauze oo een spannende avonturen film. Xedenavmd geen vooxstelling Wegens tuUengecvane lengte van het Jtogtanuna aanvang dee vaoxstellingen 8 uuc. {Adv. IngezMed.) In de kosten der verstrekking van de Kerst gave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, zal uit het werkloosheidssubsidie- fonds dezelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. Woensdagmorgen heeft ter hoogte van de monding van de Rio de la Plata een gevecht plaats gehad tusschen de Britsche krui sers „Exeter", „Ajax" en „Achil les" eenerzijds en het Duitsche vestzakslagschip „Admiral Graf von Spee". De „Graf von Spee" is na een achtervolging door genoemde Engelsche oorlogsbodems tot op Duitsche vestmkslagschip zwaar beschadigd op de reede van Montevideo „Exeter" buiten gevecht gesteld uit den baayerd van het oogenblik iets opgroeien en opbloeien, dat het ideaal (ook door President- Wilson nagestreefd) practisch benadert en de idee van collectieve veiligheid verwerkelijken zal. Stel u voor, dat zij, die streefden naar afschaf ing der slavernij, hun pogingen hadden gestaakt ■oen er zoo menige mislukking kwam. Stel u voor, lat Willem van Oranje den strijd voor onze vrij- ïeid had opgegeven, toen hij zoo menigen tegen slag te verduren had en alles, letterlijk alles hopeloos scheen. Zoo gaat het ook met de idee van de samen werking der volkeren en de uitbanning van den oorlog. Idealisten worden gewoonlijk bespot, maar men vergeet altijd, dat elke idee, die verwezenlijkt wordt, steeds het eerst door idealisten is ver dedigd: zij waren altijd in de wereldhistorie hun tijd vooruit, maar toen zij al lang gestorven wa ren, namen de kinderen en kindskinderen der spotters de oude idee der idealisten over, en men vergat, dat in de hamerslagen, waarmee het ge bouw werd opgetrokken, het lied klonk van het oude ideaal. Men zegt, dat het een ontroerend en verheffend oogenblik was, toen zij, die (van weerszijden) bezig waren een van 's werelds hoogste bergen voor een tunnel te doorboren, elkanders hamer slagen hoorden: zij naderden elkander, weldra zou de berg zijn doorboord. Zóó gaat het ook met den ontzaglijken arbeid voor een volkerengemeenschap, op den grondslag van waarachtigen vrede. Van verschillende kanten wordt er aan gearbeid en zelfs in dezen boozen tijd. Het oogenblik komt, waarop wij elkanders ha merslagen zullen hooren. En dan zal de berg van geweld en onrecht en misverstand, die thans nog tusschen de volkeren staat, zijn doorboord. Wij zeggen niet, dat de generatie van thans dit nog zal beleven, althans niet de voltooiing ervan. „Wij zijn de bouwers van den Tempel niet wij zijn alleen de sjouwers van de steenen" (Henr. Roland Holst). Laat ons meesjouwen!" Dit is een staal van die moedgevende taal, die juist nu en juist in de neutrale landen den boven toon behoorde te voeren. Want hier moet men sterk en overtuigd zijn voor de toekomst, waar aan wij mee zullen moeten bouwen en waarin onze hulp en overtuiging gevraagd zullen worden. Ideeën en overtuigingI R. P. de reede van Montevideo, in den afgeloopen nacht in deze haven plaats aangekomen, waar de 30 dooden en 60 gewonden aan land zijn gebracht. Het schip is zwaar beschadigd. Tijdens den hevigen strijd, die vier uur duurde, werd ook de Britsche kruiser „Exeter" beschadigd. Dit oorlogsschip was gedwongen zich van verdere actie te onthouden. De autoriteiten van Uruguay hadden zich aan boord van de sleepboot „Laval^a"' naar den Duitschen kruiser begeven. Op de kade was een groote menigte bijeengestroomd, om van het ontschepen van de dooden en gewonden getuige te zijn. Te Londen wordt verklaard, dat overeenkomstig de Haagsche overeenkomst no. 13 van 1907 de „Graf von Spee" thans 24 uur in een neutrale ha ven mag blijven, terwijl alleen die herstellingen mogen worden uitgevoerd, welke absoluut noodza kelijk zijn om het schip weer zeewaardig te maken. De strijdmiddelen van het schip mogen niet aange vuld worden. De Britsche kruisers „Ajax" en „Achilles" liggen voor de haven van Montevideo te wachten. Later werd gemeld dat zij de buitenhaven zijn binnen gevaren. Men weet niet in hoeverre zij beschadigd zijn. De gewonden van de „Graf von Spee" zijn in het militaire hospitaal van Montevideo opgenomen. De correspondent van de „New York Times" te Buenos Aires schrijft aan zijn blad dat de Britsche kruisers met het Duitsche schip in contact zijn ge komen op ongeveer 200 mijl ten oosten van Punta Deleste (de monding van de Rio de la Plate) Woensdagochtend omstreeks 6 uur. Het vuur werd onmiddellijk geopend. De Britsche kruiser „Exeter" werd zoodanig getroffen, dat het schip nog slechts met beperkte snelheid kon varen, zoodat het den strijd moest opgeven. Hoewel de elfduims kanonnen van de „Graf von Spee" zwaarder zijn dan de zesduims van de „Ajax" en de „Achilles" werd het Duitsche schip door de kanonnen van acht duim van de „Exeter'" beschadigd, waarna het schip naar de kast voer. Te half zeven in den avond werd het schip op 20 mijl afstand van Punta Deleste gezien, varende in zuide lijke richting. Eenige minuten later verschenen de beide Britsche kruisers aan den horizon, zij openden het vuur en binnen tien minuten waren twintig schoten gewisseld. Een uur later werd de strijd op 25 mijl ten zuiden van Punta Deleste her vat en de drie schepen vuurden heftig toen zij Punta Balena passeerden. De „Graf von Spee" bevond zich toen minder dan negen mijl uit de kust en het mondingsvuur van de kanonnen kon van de kust worden gezien. Toen te half negen de duisternis viel lag een dik rook gordijn over een lerigtte van verscheidene mijlen op de zee. De kleine kruiser „Uruguay" van de vloot van Uruguay is ooggetuige geweest van den strijd. Het schip bevond zich bij Punta Deleste toen de strij dende oorlogsbodems passeerden. De correspondent voegt hieraan toe, dat in diplo matieke kringen te Buenos Aires wordt veronder steld, dat het Duitsche schip „Ussukuma", dat 3 December door Britsche oorlogsbodems in het zui den van den Atlantisehen Oceaan werd buitgemaakt, gebruikt werd om kleine Britsche oorlogsbodems in een gevecht met de „Graf von Spee" te lokken. De nieuwste Duitsche vestzakkruiser. De „Admiral Graf von Spee" is de nieuwste van de drie Duitsche vestzakslagschepen. Het schip is in 1936 te Wilhelmshafen in ge bruik genomen. De normale bemanning telt 926 koppen. De snelheid bedraagt 26 knoopen en de waterverplaatsing bedraagt 10.000 ton. Het schip is bewapend met zes kanonnen van elf duim, acht van 5,9 duim en 14 stukken luchtdoelgeschut. Verder heeft het twee vliegtuigen aan boord, die met be hulp van een katapult kunnen opstegen. De kanonnen van 11 duim verschieten granaten van ongeveer 300 kilo. De Diessel-maehines van het schip hebben goed voldaan, doch van niet-officieele zijde wordt vernomen, dat zij niet geheel hebben voldaan aan de verwachting. De Britsche kruiser Aachilles (7030 ton) is uit gerust met 8 zesduimskanonnen en andere wapens. Deze kruiser werd in 1932 te water gelaten en heeft een snelheid van 3272 knoop. Geen démarches. WASHINGTON 14 December (Reuter). Hoewei de zeeslag is gevoerd binnen de neutraliteits-zóne, welke op de Pan-Amerikaansche conferentie is vast gesteld, wordt in welingelichte Amerikaansche kringen niet geloofd dat stappen zullen worden gedaan bij de betrokken regeeringen. De zóne is ingesteld om te voorkomen, dat de activiteit van de oorlogvoerenden de Amerikaansche belangen schaadt. Door dezen slag zijn geen Amerikaansche belangen geschaad. In het voorjaar heeft de Antwerpsche politie den 27-jarigen Nederlander E. J. E. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een auto. Toen hij ge fouilleerd werd, vond men op hem een tweetal blanco Nederlandsche nationaliteitsbewijzen, die kennelijk gebruikt moesten worden bij het smok kelen van Belgische auto's over de Nederlandsche grens. Daarom werd de Rotterdamsche autocen trale van de arrestatie op de hoogte gesteld en inspecteur Maandag van dien dienst ging naar Antwerpen om een nader onderzoek in te stel len. Bij dit onderzoek bleek, dat de nationaliteits bewijzen valsch waren, zoodat nagegaan moest worden, waar zij vandaan kwamen en of er nog meer in omloop waren. De dienst voor invoer rechten en accijnzen werd hiervoor in den arm genomen en deze hield een zeer scherpe controle op de auto's. Doch niet eenmaal slaagde men er in een vervalscht biljet in handen te krijgen, zoodat mocht worden aangenomen, dat er nog geen was uitgegeven. Het onderzoek naar de herkomst leverde meer moeilijkheden op, totdat van de Haarlemschè politie de mededeeling kwam, dat er valsche na tionaliteitsbewijzen gebruikt zouden zijn door E. J. E. Spoedig slaagde men er toen ook in den druk ker, die in Haarlem woont, te ontdekken. Opnieuw ging men toen naar Antwerpen. E. toonde zich zeer verbaasd, dat men den naam van den drukker wist. Deze had honderd biljet ten voor hem gemaakt en haar daarvoor 25 gekregen. In hoeverre de drukker op de hoogte was van het strafbare feit, dat hij pleegde, moet nog nader worden onderzocht. Bij het verdere onderzoek bleek nog, dat E. er in geslaagd was zijn moeder te waarscuwen en dat deze naar zijn kamer in Den Haag was gegaan om de daar voorhanden zijnde biljetten te ver branden. Voorts kwam vast te staan, dat de biljetten pas waren gedrukt, toen E. gearresteerd was, zoo dat het vrijwel onmogelijk is, dat er in omloop zijn. Dank zij het ingrijpen van de politie is men er dus in geslaagd een belangrijke fraude te voor komen. Indien de biljetten inderdaad gebruikt zouden zijn, zou het rijk voor een groot bedrag aan invoerrechten zijn benadeeld. ■MM De „Graf von Spee". De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de verzame ling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voc-rloopige gegevens over de week van 20 tot en met 25 November 1939. In de week van 20 t.m. 25 November 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 59(1.096 personen, waaronder 75.200 landarbeiders. Van de 514.896 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 18.3 (in de vorige verslagweek van 6 t.m. 11 Novem ber 1939 was dit percentage 17.9). In de overeenkomstige verslagweek van No vember was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak van Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de landarbeiders buiten be schouwing gelaten): 1932 29.1, 1933 26.2, 1934 28.9 1935 32.6 1936 30.8, 1937 26.5, 1938 23.9 en 1939 18.3. LONDEN, 14 December. (Reuter.) De Brit sche admiraliteit deelt mede dat dezelfde duik boot, die de „Bremen" heeft waargenomen, op de Noordzee een Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht en een Duitschen kruiser heeft getorpedeerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1