J HEEMSKERK Nederland in de branding van dezen tijd. Rede voor de Chr.-Hist. Unie. In het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan 'de Oosterwijkstraat vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den heer Th. Rnnia de plaat selijke afdeeling van de Christelijke Historische Unie. Na de gebruikelijke opening releveerde de voor zitter in zijn welkomstwoord de voornaamste ge beurtenissen van het afgeloopen jaar, waarbij spr. zijn voldoening uitsprak over het feit, dat de C. H U. thans weer een raadszetel bezet Hoe belangrijk echter ook de. vele gebeurtenissen waren zijn' zij toch op den, 'achtergrond gedrongen door het vree- selijke, het uitbreken van den oorlog. Deernis gaa uit naar degenen, die vervolgd worden en naar die- ge'nen, clie de verschrikkingen meemaken. De voor zitter besloot zijn openingswoord met de hoop uit te 'spreken, dat de vrede in Europa weer snel zou mogen terugkeer en. De heer J.. J. Delfos uit Haarlem hield hierna een rede over het onderwerp: „Nederland in de bran ding van dezen tijd". De inleider herinnerde er aan, dat 25 jaar geleden Troelstra eens de volgen de woorden sprak: „De nationale belangen moeten de nationale geschillen overheerschen". Merkwaar dig is dat na 25 jaren ook nu weer bij allen voorop staat, dat het gaat om Nederland en haar bevolking en dat er geen sprake mag zijn van partijpolitiek. De C. H. U. nu heeft nooit een partijpolitiek ge voerd en meer dan ooit spreekt thans het Christe lijk historisch verleden van onze natie, Voor de toekomst hangt steeds een gordijn, maar dit is nim mer zoo dik en zwaar geweest als nu. Ons volksbe staan in zijn lengte en breedte wordt bedreigd. Door al dc gebeurtenissen loopt een speciale lijn en als de voorteekenen niet bedriegen zal de oorlog wel gevoerd blijven worden, zooals hij nu gevoerd wordt. Men volgt een tactiek, die niets anders is dan een „zenuwenoorlog", die geheele naties kan verzwakken. Het gaat er nu om zonder groote sla gen volkeren er onder te krijgen. En tusschen die twee groote machten, staat temidden van golven van geweld en haat Nederland in de branding. Ons volksbestaan wordt bedreigd, aldus spr. want Nederland raakt hoe langer hoe meer in de knel. Ons scheepvaartverkeer ondervindt een be lemmering, zooals het in den wereldoorlog niet ge kend heeft. Zelfs de zee is geen vrij arbeidsterrein meer. De zonen van ons volk zijn opgeroepen om te waken voor onze zelfstandigheid. De mobilisatie Is geen oogenblik te vroeg afgekondigd, want toen alles bij ons gereed stond wist het buitenland, dat Nederland niet zou gedogen, dat onze zelfstandig heid vertrapt zou kunnen worden. Nederland bracht een groot offer, want de mobilisatie vraagt 1.700.000 gulden per dag. Dat wil zeggen dat ons volk ieder jaar 600 millioen gulden moet opbrengen. Dit be drag kan ons volk niet opbrengen. In tijden van hoogconjunctuur in ons land was ons volksvermo gen 30.000 millioen gulden en nu nog maar 15.000 millioen. De rente van ons volksvermogen brengt 600 millioen per jaar op en dit bedrag gaat nu al leen weg aan de mobilisatie. Voor land- en tuin bouw enz. blijft dus niets over. Deze „strop" voert met groote stappen naar de nationale armoede. De regeering zal moeten leenen, totdat de vrede ge- teekend is, maar naar mate de oorlog langer duurt, wordt de schadepost zoo groot, dat deze door nie mand betaald kan worden. Wanneer we zien in welke omstandigheden Nederland nu verkeert, aldus spr., dan is het noodig, dat wij voor alles bezinnen Nederlanders te zijn. In de historie hebben wij reeds zooveel zegeningen ontvangen, dat wij onze uiter ste krachten moeten inspannen om van dien zegen nog zooveel mogelijk voor het nageslacht te be waren. De economische geschiedenis van ons land leert zoo vervolgde spr., dat ons land altijd, het land is geweest van den vrijhandel. Het gevolg hiervan was, dat andere landen van deze vrijheid misbruik maakten, zoodat de regeèring ging contingenteeren. Contingenteering is in zeker opzicht staatssocialis me, -waartoe wij gedwongen werden door den nood van den tijd. Spr. meende, dat het hier nog eens zal komen tot een ander economisch stelsel, n.l. overheidsbemoeiing. Spr. vreesde, dat hierdoor toe standen zouden ontstaan, die niet te overzien zijn. Hij gaf hiervan eenige voorbeelden. Vervolgens merkte de heer Delfos op, dat op het oog het fascisme en communisme geheel verschil lend zijn, doch spr. kon geen enkel verschil zien in hun uitingen op staatkundig gebied. Bij beide is geen plaats voor godsdienst, de kerk heeft afgedaan, „va dertje staat" zorgt voor alles en is de baas. Het druïscht in tegen de heiligste dingen en daarom kan men zich onmogelijk vereenigen met deze heilsta ten. Nadat spr. nog gewezen had op het feit, dat de eene profetie na de andere wordt vervuld, besloot hij met te zeggen, dat het in dezen tijd niet genoeg herhaald kan worden, dat het gaat om het Kruis alleen, want God regeert over allen en alles. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Aan het slot van de vergadering was de voorzitter zeker de tolk van allen toen hij den heer Delfos dank bracht voor zijn rede. Kerstgeschenken voor de behoeftigen. Tentoonstelling van werkstukken. Gistermiddag van 35 uur hield de Christelijke Meisjesvereeniging „Draagt elkander in de Liefde" haar jaarlijksche tentoonstelling van de door haar 'vervaardigde kleedingstukken in het gebouw naast de Gereformeerde Kerk. Hier waren op eenige keurig verzorgde tafels een groot aantal goederen geëxposeerd, welke bestemd zijn om als Kerstgave onder de behoeftigen van alle gezindten te worden uitgereikt. Dat het werk van deze meisjesvereeni ging wel in de belangstelling staat bewees het drukke bezoek aan deze tentoonstelling, die dan ook evenals andere jaren zeer goed geslaagd mag wor den genoemd. JEUGDDIENST IN DE HERV. KERK. Zondag 17 December zal in de Ned. Herv. Kerk een jeugddienst gehouden worden. In dezen dienst die van de plaatselijke afdeeling van Jong Her vormden uitgaat, zal Ds. K. de Bel van Schiedam spreken over „Kerstfeest in dezen tijd". LEDENVERGADERING VAN PATRIMONIUM. Woensdag 20 December zal het Christelijk Werk lieden Verbond „Patrimonium" een ledenvergade ring houden in de consistoriekamer van de Géref. Kerk. In deze vergadering zal de heer Hartzema uit Amsterdam spreken over het ontwakend Oosten en over de Japansche industrie. De aanrijding in de Adricliemstraat. Wie was deze getuige? Maandagmiddag te 1.40 uur gebeurde in de Adrichemstraat een verkeersongeval, waarbij een motorrijder werd gewond. De gemeentepolitie van Beverwijk verzoekt den wielrijder, die van deze aanrijding tusschen een autobus en een motorrijwiel getuige was zich ten spoedigste voor het verstrekken van inlichtingen aan het politiebureau te vervoegen. Al Jolson in een nieuwe creatie. Nog steeds de zingende dwaas. 19 i i Al Jolson in „De roos van Washington Square". (Luxor Theater, Beverwijk.) In de nieuwe bïoscoopweek vertoont het Luxor Theater als hoofdnummer „De roos van Washing ton Square" met Al Jolson in de hoofdrol. De 20 th Century-Fox brengt hem in dit groote filmwerk naast Alice Faye en Tyrone Power. De jaren zijn niet spoorloos aan Al Jolson voorbijgegaan, maar hij is toch nog dezelfde Singing Fool, het is nog de zelfde aandoenlijke neger, zingend zijn Mammy- liederen en het is nog dezelfde opmerkelijke ei treffende stem. Aan den inhoud van deze film hebben wij 't vol gende ontleend: Ted Cotter, die al niet zoo heel jong meer is, doet de uiterste moeite voor een gezamenlijk optreden van hem en de jeugdige Rose Sargent. Hij stelt zich daar heel veel van voor, maar juist als hij een mooie kans maakt, is de jonge dame verdwenen, is zij er op uitgetrokken met een jongen man, Bart Clinton, die het leven wel een beetje erg gemakkelijk opvat. Met Rose gaat hij een reis maken naar Havana en of dat nu wel mooi uitkomt met de plannen van Ted Cotter, dat laat hem koud als ijs. Dus moet Ted het maar in zijn eentje bolwerken. Zijn succes bestaat vooral in de neger-imitaties en zijn lied: .Mammie". Zoo ontwikkelt zich hier het stuk, waarin wij zien, hoe Clinton op zijn lichtzinnige manier ver driet berokkent aan Rose, die desondanks van hem •lijft houden, terwijl Ted den jongen man haat, maar uit groote genegenheid voor het meisje haar zooveel mogelijk voorthelpt. Hoogtepunt in deze film is, nadat Bart Clinton onder zeer ernstige omstandigheden heeft moeten luchten en als een opgejaagd dier door de straten dwaalt, een lied, dat Rose zingt en dat als het ware haar eigen levensgeschiedenis symboliseert: „My Man" („Mon Homrae"). Als Bart door een samen loop van omstandigheden in den schouwburg ver zeild raakt en de meesterlijke vertolking hoort, die Rose hiervan geeft, beseft hij eensklaps, hoezeer hij haar tekort heeft gedaan. Het lied dringt hem diep in het hart en onder dezen indruk meldt hij zich bij de politie aan, om zijn straf te ondergaan, in de wetenschap, dat Rose nog altijd van hem houdt en op hem zal blijven wachten, tot zijn straf tijd om is. Het tweede hoofdnummer is „De Gemaskerde Ruiter" met Bob Livingston in de hoofdrol Succesvolle uitvoering van „Kindergeluk". De „Boschduiveltjes" en „Zigeunerleven". De Geheelonthouders Kinderclub „Kindergeluk" gaf Woensdagavond in het Kennemer Theater haar eerste uitvoering in dit seizoen. Als gewoonlijk be stond daarvoor weer groote belangstelling, zoodat de groote zaal uitstekend bezet was. Ook vele ouders woonden de voorstelling bij. De leider van .Kindergeluk", de heer G. Berghuis, sprak een kort openingswoord, waarin hij o.m. zeide, dat voor de zen avond twee stukken waren gekozen, welke in Beverwijk nog niet waren opgevoerd. Dit waren het sprookjesspel „De Boschduiveitjes" van M. A. Brandts Buys Jr. door de kleintjes en het kinder- tooneelspel „Zigeunerleven" door de grooteren. Oudergewoonte hadden leidster en leider en hun helpende schare van de opvoering weer zeer veel werk gemaakt. Decors, costumeering en kapwerk waren tot in de puntjes verzorgd. Het was weer een genot de kinderen op het tooneel aan het werk te zien. De rollen zaten er muurvast in en ofschoon de kinderen, eenmaal op het tooneel staande, toch eigenlijk min of meer aan zichzelf zijn overgelaten, ieder wist zijn plaats en de velé wijzigingen van de groepeeringen werden zonder eenige hapering uitgevoerd. Dit zoo belangrijke onderdeel was keu rig verzorgd. De jeugdige executanten zongen en speelden met de aanstekelijke vrijmoedigheid der jeugd eigen. Het talrijke publiek heeft zich met deze beide aardige stukken best geamuseerd. Het moeilijke werk van de leidster mevr. Berghuis-De Greef, die de „Boschduiveltjes" instudeerde en van den heer J. Groeneveld, die den heer G. Berghuis wegens ziekte bij de instudeering van „Zigeunerleven" ver ving, verdient groote waardeering en hulde. Daar in dienen dan ook te worden betrokken mej. A. Schelvis, die met groote toewijding de piano-par tijen speelde en degenen die er voor zorgden, dat „achter" alles klopte en dat de ingrijpende tooneel- veranderingen zoo snel mogelijk tot stand kwamen. Al bij al een goede avond voor „Kindergeluk". DE LOTERIJ VAN TURNLUST In het Gymnastieklokaal aan het C. H. Moens- plein heeft gisteravond de trekking plaats gehad van de verloting van de B. G. V. Turnlust. De hoofdprijzen vielen op de nummers 1562, 1498, II 1502 en 1583. De volledige trekkingslijst ligt op ons bureau ter inzage. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Magazijn „Duinroos" aan de Zeestraat. PERSONALIA. Voor het diploma boekhouden van de Vereeni- ging van leeraren in het boekhouden te Amster dam slaagden de heeren w. Dekker, Beverwijk en R. Schoorl te VeLsen-Noord, De bus van Pirovano rammelt. Collecte voor het Fonds Armen* goederen. Op Zaterdag a.s. wordt in onze plaats de reeds zoo goed bekende collecte voor het Fonds Armengoederen gehouden. Ter aanmoediging van deze inzameling ruimen wij gaarne een plaatsje in voor onderstaande aanbeveling: Kerstmis is weer opkomst, dus ook de Kerst collecte van de bus van pirovano voor de extra- Kerstgave van het Fonds Armengoederen! Het is alsof het nooit anders is geweest, dat tweemaal per jaar aan de heele burgerij een offertje wordt gevraagd ten behoeve van deze Kerstgaive; het is een snelgegroeide traditie, iets dat wezenlijk gemist zou worden, wanneer het er niet, meer zou zijn. En deze collecten behooren steeds tot de best- geslaagde in deze gemeente, dat is in deze lut tele jaren ook reeds een traditie geworden. Wanneer dan Zaterdag a.s. de /bus u wordt voorgehouden, tast dan diep in den buidel. Wie veel kan geven geve veel; wie weinig kan geven, geve dat weinige dat even dankbaar zal wor den aanvaard. Denkt om de bus van Pirovano op Zaterdag 16 December a.s. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Het programma van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling vermeldt voor de winter maanden onderstaande samenkomsten: Vrijdag 15 December cursusvergadering in „Adrichem". Spreker E. F. Albrecht. over „Het fascisme, oorsprong, wezen en ontwikkeling", deel II. Toe gelicht door lantaarnplaatjes. Donderdag 25 JanuariKindermiddag. Sprookjes en verhalen door den paedagoog van de V.A.R.A., A. D. Hildebrand. 's Avonds praatavond voor ouderen. Algemeene gesprekken over algemeene onderwerpen. Vrijdag 23 Februari cursusvergadering. Spre ker S. de la Bella over: „Vrije economie of ordening." Begin Maart: Cursusvergadering. Lezing over buitenlandsche politiek. Woensdag 27 Maart: filmavond. Vertooning van „Zestig glorierijke jaren", de regeering van Koningin Victoria met Anna Neagle in de hoofdrol. Langs de Lijn Programma van de Radiocentrale. Vrijdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.20 Keu len; 12.55 Brussel Ned., 2.20 Nationaal pro gramma, 4.45 Keulen. 5.20 Parijs. 6.35 Keulen. 7.20 Brussel Ned., 7.50 Diversen, 8.30 Keulen, 9.50 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.45 Na tionaal programma, 11.40 'Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg. 5.20 Nationaal programma, 6.50 Londen Reg., 5.20 Nationaal jorogramma, 6.50 Londen Reg., 7.20 Nationaal programma, 10.05 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma, ,10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. Rijkstelefoondienst niet Neder- landsche schepen. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. In den tijd van Kerstmis en Nieuwjaar nl. van 23 December 1939 tot en met 6 Januari 1940 bestaat gelegenheid Kerst- en Nieuwjaarsge sprekken tegen sterk verlaagd tarief te voeren met Nederlandsche schepen (voornamelijk vis- schersschepen, voorts enkele kleinere vracht schepen en sleepbooten en de passagiersschepen Koningin Emma, Mecklenburg, Oranje Nassau, Prinses Beatrix en Prinses Juliana van de Maatschappij Zeeland) Aanvragen kunnen worden ingediend aan alle kantoren. Aanvragen afkomstig van sche pen behooren te worden opgegeven aan het rijks- kus tstation. Afwikkeling van de gesprekken geschiedt in de volgorde van de aanvragen, na afloop van de volbetaalde gesprekken, tijdens de gewone pe rioden waarin het verkeer met schepen wordt afgewikkeld. Voor zoover de dienst het toelaat zal gelegen heid worden geboden, gesprekken te voeren in den nacht van 31 December op 1 Januari om streeks de jaarswisseling. Het verdient aanbeveling deze gesprekken tij dig. liefst eenige dagen te voren aan te vragen. Met den wensch om een gesprek op een be paalde periode te voeren, zal zooveel mogelijk worden rekening worden gehouden. De gesprekken mogen slechts de strekking heb ben van gelukwenschen. Zakelijke aangelegen heden mogen daarin niet worden behandeld. De Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken kunnen worden gevoerd van alle telefonisch aangesloten perceelen uit, voorts in de openbare spreekgele- gendheden van alle telefoonkantoren en -sta tions. De kosten van een Kerst- en Nieuwjaarsge- sprek bedragen f 0.30 per 3 minuten of restend gedeelte daarvan. De heer F. A. van Opbergen overleden. In den ouderdom van 51 jaar is gisteren na een langdurige ziekte overleden de heer F. A. van Opbergen, directeur van Thalia Theater alhier. De heer Van Opbergen werd, na gedurende eenige jaren een café te hebben geëxploiteerd, ruim 17 jaar geleden belast met de directie van het eenige jaren te voren in het voormalige kerkgebouw der O. K. gemeente opgerichte Thalia Theater. Met groote energie heeft hij zich aan deze functie gewijd en onder zijn lei ding is Thalia steeds geweest het centrum van het uitgaande publiek. Niet alleen als bios cooptheater, ook als schouwburg nam Thalia een belangrijke plaats -in en vele vooraanstaande kunstenaars zijn door zijn initiatief in zijn schouwburg opgetreden. Verder gaven tal van vereenigingen er hunne uitvoeringen. Moeilijkheden zijn hem niet gespaard geble ven, maar deze wist hij steeds te boven te ko men. Nog slechts korten tijd geleden is het ge bouw geheel gerestaureerd en werd ook de tech nische installatie der bioscoop geheel ver nieuwd, een bewijs, dat zijn energie door zijn ziekte niet geschaad was. Want ook toen had de kwaal, die de oorzaak is geweest van zijn dood. hem reeds in haar greep. Op den offi- cieelen openingsavond van het verjongde Thalia kon zijn ziekte hem niet verhinderen, dien avond aanwezig te zijn. Zijn heengaan is voor zijn familie een groot verlies. Zijn vrouw en kinderen verliezen in hem een zorgzamen man en vader, die ook tijdens zijn ziekte steeds met zijn werkzamen geest bij de zaak was. De crematie vindt plaats a.s. Zaterdag na aan komst van trein 11.40 uur. Feest bij de Buurtvereeniging „De Trompstraat". In de zaal van den heer Demmers wérd gister avond een goed geslaagd kinderfeest van de Buurt vereeniging „De Trompstraat" gehouden. Een flink aantal kinderen vulde de zaal, die reeds vóór den aanvang lifide de bekende St. Ni colaas versjes zongen. Allen popelden van ongeduld over wat komen zou. In hunne verwachtingen zijn de kinde ren niet teleurgesteld. De kinderen werden niet alleen „zoet" gehouden met vele zoetigheden. Ook professor Hokus Pokus en zijn knecht hebben de kinderen met hun grappen en goochelen aangenaam bezig gehouden. Eveneens was Oome Piet met zijn poppenkast aanwezig. Wat leefden de kinderen met Jan Klaasen mee, toen deze, als kok in dienst bij den Koning was. Niet minder aandacht had de ge schiedenis van Roodkapje. Sinterklaas en zijn knecht werden met een daverend applaus begroet. Het was eer. feest dat de kleinen nog lang in herinnering zal blijven. Met een blij gemoed en een pak lekker nijen gingen de kinderen naar huis. Platvisch is duur. Deensche kotters kunnen niet gemist worden. Er wordt van reederszijde wel eens geklaagd over de concurrentie, die zij ondervinden van den thans ongelimiteerden aanvoer van visch door buitenland sche vaartuigen, maar wanneer men ziet, welke prijzen de handel voor de visch van deze schepen, meest Deensche kotters betaalt, kan worden ge constateerd, dat de handel deze visch op hoogen prijs stelt. Dit geldt vooral de platvisch, die nu er geen kustbooten in de vaart zijn, door de IJmuiden- sche trawlers zoo goed als niet wordt aangevoerd. De Deensche kotters, die deze week aan den afslag waren, maakten weer mooie besommingen, evenals trouwens ook de Hollandsche. De Denen E 404 en E 419 met resp. slechts 70 en 55 kisten scharren besomden f 970 en f 860, de E 536 was gisteren aan de markt en besomde f 1730. De Hol landsche kotters hadden Maandag f 1400 a f 1500. Ook de Texelaars brachten weer wat schol aan, die eveneens duur betaald werd. Kerkconcert ten bate van O. en O. Ten bate van het comité voor O. en O. werd in de Herv. kerk aan de Kanaalstraat een kerkcon cert gegeven, dat beter bezocht had kunnen zijn en dat door drs. A. Demmers geopend werd. Aan dezen avond welke geheel in het teeken der klassieken stond, werkten mede mevr. P. L. de Boer-Harder, sopraan en de heeren L. Mieremet, viool, Peter van Steen (Peter Mourits) fluit en Siem Pluister, orgel. L'honneur aux dames gevende hoorden we van de zangeres een viertal aria's van Joh. Seb. Bach uit diens cantates nrs. 36, 39, 98 en 186. Uit „Schwingt freudig" de aria „Auch mit ge- dampften, schwachen Stimmen", waarmede de sopraan, die in deze gemeente als zangeres de buteerde, liet hooren, dat zij de stemmiddelen en het juiste muzikale temperament bezit om haar publiek iets te brengen. Nu passen temperament en Bach wellicht slecht bij elkaar, zullen sommigen opperen, maar wij hooren het toch maar liever zoo als mevr. de Boer dezen avond haar soli zong. Haar volume moge voor een groot kerkgebouw als dit is nog niet groot genoeg zijn, in de gedeelten waarin zij en kel met orgelbegeleiding zong was haar geluid vah een bevredigenden omvang en vooral in de hoogte goed aansprekend. En, zooals we hierbo ven reeds zeiden, straalt in haar zang het warm- menschelijke door en door dit en haar tempe ramentvolle voordracht zouden we heer graag eens hooren in minder ver verwijderde composi ties als van den ouden kerkvader Bach. Jammer, dat de altist in de begeleidende trek jes niet wat ingetogener was; zoo af en toe wa ren de rollen omgedraaid en begeleidde de so praan op den achtergrond den altist met zijn for- schen, goed-ontwikkelden streek. Dan voelde de fluitist-begeleider dit even beter aan, hoewel zoo'n reactie met een blaasinstrument toch zoo veel moeilijker is dan met een strijkinstrument. In Mozart's recitatief en andante uit het Excul- tate Jubilate-motet waren enkele oneffenheden, wat de zuiverheid aangaat. Met voorbijgaan van dit heeft de soliste een knappe reproductie van dit werk gegeven. De 18e eeuwsche Italiaansche cello-specialist B. Marcello liet ons in een Sonate in G-dur een fraai werk na, dat de altist, gesecundeerd door Pluister, welbestudeerd en uitstekend van voor dracht uitvoerde. Mieremet weet op zijn fraai- getimbreerd instrument een prachtigen toon te ontwikkelen, die een oude compositie tot nieuw leven weet te wekken. Bij zulk een perfect spel doet het eigenaardig aan, dat één der eerste euvelen, die bij leerling-violisten optreden: de stijve pols, nog niet geheel overwonnen is. Hoewel dit dezen avond aan zijn spel weinig afbreuk deed. Zoo was het Largo uit Eccles' G-molLsonate buitengemeen fraai van uitvoering. Handel's sonate in F-dur voor fluit en orgel blies Peter van Steen met een goed ontwikkelden toon. Het instrument stemde niet precies en daarbij had ook „het maatje" hier en daar wel wat vaster kunnen zijn; technisch was het even min in alle opzichten 100 pCt. (trillers). Als accompagnateur van de zangeres kon hij meer voldoen. Het Mozart-andante was een sluitende climax van zijn optreden. Siem Pluister, die een juist-gerestaureerd kerk orgel tot zijn beschikking had, kon zijn gaven door dit fraaie instrument duidelijk ten toon spreiden. Het thema en variaties over Bach's ko raal „Sei gegrüsset Jesu Gütig" was een zeer ge lukkige introductie tot dit concert. Pluister speel de het met een gave techniek en een volledige be- heersching der registratuur, die van dit instru ment zoo buitengewoon kleurrijk is en zoo uiterst beschaafd van klank. Als begeleider der beide solisten was hij van groote waarde. Smaakvol, zich nergens poussee- rende, vervulde Pluister zijn bescheiden taak op muzikale wijze en zorgde hij voor een perfect sluitend geheel. De avond, welke dank zij het initiatief van me- vrour.de Boer tot stand is gekomen, werd o.m. bijgewoond door burgemeester Kwint en mevrouw Kwint-Wiersum en door den commandant der positie IJmuiden. W. Per Alkmaar Packet naar Amsterdam. Speciale dienstregeling voor de feestdagen. Degenen die tijdens de a.s. feestdagen voor fa miliebezoek enz. naar de hoofdstad wenschen te gaan, vinden een goedkoop en gerieflijk ver voermiddel in de Alkmaar Packet, die voor deze dagen een speciale dienstregeling heeft inge voerd. Op de Zaterdagen 23 en 30 December vertrek ken vijf booten in beide richtingen, op 24, 25, 26, 31 December, 1 en 2 Januari zelfs een half dozijn. Verder vermeldt deze bijzondere dienst regeling vier booten in beide richtingen op Woensdag 27 December en Woensdag 3 Ja nuari. Aan spoor- en bootstations kan men goed- koope biljetten verkrijgen voor een gecombi neerde spoor- en bootreis. Wielrijders, let op de verkeers. pijlen De Commissaris van Politie wijst ons nogmaals op, dat ondanks op het yelserduinpM door middel van pijlen duidelijk is aangegeyi in welke richting het verkeer dient te rijden,^ |nnd dagelijks blijkt, dat vooral wielrijders 5 daaraan niet houden. De straf blijft niet uit. want de overtref kunnen er zeker van zijn dat zij een bekej, ring oploopen. stópen Vei w uit en ste voo well Vergadering van den GemeenteraaJ De raad der gemeente Velsen komt in oped^' bare vergadering bijeen op Dinsdag 19 Decent r 1939, des namiddags 7 uur. De agenda vermeldt: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorloopige vaststelling van de volgende keningen over 1938: a. van het Grondbedrijf; van het Gasbedrijf; c. van de Waterleiding; van het bedrijf Openbare Werken; e. van het bi) drijf Reinigings en Ontsmettingsdienst; f. van dea Ophaal- en Storingsdienst; g. van den Wonlnj, dienst; h. van den dienst van Maatschappelijk fl Hulpbetoon; i. van de gemeente. a 4. Vaststelling van de le suppletoire begrootb *1, voor den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon dienstjaar 1939. lev 5. Verleenen van restitutie van betaalde penningen. 6. Toestaan van een crediet voor de verstred king van voeding aan schoolgaande kinderen, 7. Verhuur van woningen. 8. Aankoop van grond te Velsen. 9. Verhooging van het door den Staat der ft. derlanden aan de gemeente verleende voorsclj voor de uitvoering van haar rioleeringsplan. 10. Verleenen van een crediet voor het aan« brengen van vernieuwingen aan de torenklok t« Velsen. 11. Huur van gedeelten zeestrand. .12. Vaststelling van een plan tot herziening rt; het bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3 vast gestelde plan van uitbreiding. 13. Toestaan van een crediet voor de aanschaf, fing van een koelinstallatie voor den Vleeschkeu. ringsdienst. 14. Toestaan van een crediet voor de aanschaf, fing van een nieuwe boekhoudmachine voor bedrijven voor Gas en Water. 15. Opzegging van de overeenkomst inzake toe lating van leerlingen uit de voormalige gemeente Schoten tot de o.l. school F te Santpoort. 16. Overplaatsing van een onderwijzeres. 17. Benoeming van: a. één lid der commissie van advies voor den Gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon (aftreding P. j, van Geelen); b. twee leden der commissie van tos- zicht voor de Rijks Hoogere Burgerschool (vacj. turen A. M. J. Vermeulen en H. IJ Visser); c. éét lid der commissie van toezicht voor de Vissche- rijschool (aftreding J. Schager)d. leden commissiën tot wering van schoolverzuim. DE ST.-NICOLAASCAMPAGNE VAN DE WINKELIERS VEREENIGIN G. Bij de Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" wer« den in de afgeloopen week in totaal 114 boekjes ingeleverd. Aan 26 inzenders die op 5 December hacde ingezonden werd de uitgeloofde premie toegew- zen. Ds laeiing West 'ilet ;'he spr vele (ellilt a, dat fc ;ren- 'X §emo' hooi Da leve wer da !taocrs ;ien •nneii- boi jan ai flige: ;!a!e ide z' ;r pla fcd.M art rren. i «k. B iillisc üt te slijk iilpp« irvieli coals skeni tame ::der Kerstwijdingsavond. Dinsdag 19 December a.s. te half acht, zal in de Geref. kerk aan den Koningsweg te Velsen» Noord een Kerstwijdingsavond gegeven wor- den. De heer J. den Duik zal de kerstliturgie lezen; de heer F. Hofman zal declameeren; een kinder- koor zal er zingende organist der kerk, de heer A. L. Schouten zal instrumentale medewer king verleenen. De algeheele leiding van dien avond berust bij den heer P. Koelmans. HINDERWET. B. en w. brengen ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan hen vergunning is verleend tot het oprichten van een benzine-installatie op het perceel, ka dastraal beikend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M no. 6293, gelegen aan het Tl- beriusplein no. 1 te IJmuiden, zulks onder voor* waarden. St. Nicolaas bij de Winkeliers vereeniging. Kinderfeest in de Pont. Woensdagmiddag was St. Nicolaas in da Pont-Bioscoop de gast van de Winkeliersvereeni ging „Wijkeroog". De volgeplakte zegelkaarten waarop de kinderen toegang kregen, waren in zoo groeten getale ingeleverd, dat twee voor stellingen noodig waren om alle kinderen in de gelegenheid te stellen het St. Nicolaasfeest bij te wonen. Wel een sprekend bewijs dat de be kende W. v. W.-zegels in Velsen-Noord en om geving populair zijn en ijverig worden gespaard. Te ruim 1 uur was de groote zaal der Pont- Bioscoop tot de laatste plaats bezet met kinde ren, die reikhalzend naar de kemst van den goeden Sint en zijn trouwen zwarten Piet uit zagen. De voorzitter der Winkeliersvereeniging de heer Jac. Groot, riep St. Nicolaas uit naam van allen een hartelijk welkom toe en dankte hem, dat hij zijn afreis naar Spanje terwille van de Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" en kele dagen had uitgesteld. Daarna was het woord aan St. Nicolaas, die zich op voorbeeldige wijze van zijn taak kweet. Vele Sinterklaasversjes wer den met pianobegeleiding gezongen en menige wijze les werd den kinderen door den braven Sint op het hart gedrukt. Daarna volgde een allerleukste gekleurde teekenfilm waarbij de jeugd het uitgierde van de pret. Als hoofdnummer daraide daarna de prachtige kinderfilm „De gelaarsde kat". Zoo luidruchtig als de kinderen bij de teeken film waren, zoo rustig waren ze thans. Wel een bewijs, dat met de vertoonde geschiedenis door allen werd meegeleefd. Bij het naar huis gaan ontvingen alle kin deren een flinke pop van taai-taai benevens een chocoladereep. Het was en voor de kinderen en voor de Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" e®1 gezellige, goed geslaagde middag. R.K. VOLKSBOND. In het K.S.A.-gebouw te Heemskerk is Dinsdag een ontwikkelingsavond gehouden, georgani seerd door den R.K. Volksbond. Als spreker trad op de centraal-bestuurder de heer A. J. Ange* nent uit Haarlem. Hij vertoonde lantaarnplaatjes over de „St. WiIlibrordus"-herdenking, hij een toelichtende rede uitsprak.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2