KLM. hoopt volgend jaar postdienst de West te openen. op Voor Dameskousen (taac JOeuieifiuis Wederkeerige hu lp verleen ing bij brand. De gemeenten Akersloot, feeverwijk, Heemskerk en Velsen hebben in 1936 een gemeenschappelijke regeling vastgesteld tot wederkeerige hulpverlee ning bij de bestrijding van brand in die gemeen ten Hoewel terzake ook overleg was gepleegd met de gemeentebesturen van Bloemendaal. Castricum en Uitgeest zijn deze echter niet bij de regeling aangesloten. Het gemeentebestuur van Uitgeest heeft thans medegedeeld, dat het tot de regeling wenscht toe te treden. Het ontbreken van die gemeente hebben B. en W. steeds als een gemis gevoeld. Zij geven den raad in overweging aan de in den aanhef van de regeling genoemde gemeenten den naam Uit geest toe te voegen. Van deze gelegenheid kan thans gebruik gemaakt worden om in de regeling een bepaling op te ne men, dat voor een eventueele toetreding van de gemeenten Bloemendaal en Castricum met een be sluit van die gemeenten zelve kan worden volstaan. De mogelijkheid daartoe is in 1937 in de wet vast gelegd. B. en W. stellen den Raad voor deze be paling in de regeling op te nernen. Burgerlijke Stand. Bevallen: D. TeunissenWoestenenk, z.; A. M. KlousBrinkmans, z.; E. StamWittebrood, z.; H. Vellemav. d. Weide, d.; J. BakkumRo- zemeijer, d. en z.; C. D. Groenv. Noort, J. C. KloosDuin, z.; F. GroeneveldDuijn, z M.'C. v. d. WurfVeldhuis, d.; G. v. d. Bergde Lange, d.; H. de BoerSchokker, d. Ondertrouwd: L G. Pijpers en C. S. Bras, toek. adres Reguliersstraat 19 inw. Getrouwd: K. Oldenziel en J. C. Kabel; D. Boom en C. Schipper; N. van Egmond en A. As sendelft. Overleden: M. Kruger, 47 j., echtgen. van E. Dral, wonende te Velsen; E. C. Heeremans, 80 j, vr„ Breestraat 86; F. Numan, 65 j., echtgen. van G. Beentjes, Munnikenweg 24a, overleden te Amsterdam; J. P. B. Thien, 74 j., echtgen. van J. A. Coenen, C. Amsestraat 30A: A. D. M. Coe- Iberg, 31 j., vr. Relweg 51; K. Schellevis, 42 j., echtgen. van C. Akkerman, Voorstraat 17. Namen voor de nieuwe woonstraten. Alle eer aan de Amazone. De ten Westen van den Grooten Houtweg aan gevangen bebouwing maakt het noodzakelijk, aldus schrijven B. en W. aan den Raad, thans voor eenige lanen en straten, welke overeenkomstig het uit breidingsplan ter plaatse ontstaan, namen vast te stellen. B. en W. stellen den raad voor deze nieuwe la nen en straten te noemen: 1 Oostertuinen: de breede, dubbel beplante laan, die van den driesprong Groote Houtweg Gal- genweg in Noordwestelijke richting zal loopen, evenwijdig aan den Arendsweg (zulks naar den van ouds gangbaren verzamelnaam van de in deze om geving gelegen tuinen); 2. Laan van Kanaan: de beplante weg, welke is ontworpen evenwijdig aan en noordoostelijk van de onder 1 bedoelde laan (naar den naam „Ka naan". welken het terrein ter plaatse reeds draagt), 3. Éenhoornlaan: de gedeeltelijk beplante weg, welke is ontworpen ten westen van en ongeveer evenwijdig aan den Grooten Houtweg van even bezuiden de Noorderschool tot de onder 1 bedoelde laan (naar de benaming van de ter plaatse ge legen tuingronden); 4. Boelelanden: de straat, welke is ontworpen evenwijdig aan en noordoostelijk van de onder 2 bedoelde laan en in het zuidoosten uitkomend op de onder 3 bedoelde laan (als herinnering aan den naam van de ter plaatse gelegen perceelen): 5 Amazonestraat de korte straat, welke is ont worpen tussehen de onder 1 en 2 bedoelde lanen en liggen zal evenwijdig aan en ten noordwesten van de onder 3 bedoelde laan (naar de in de Wijker tuinen veel geteelde aardbeiensoort). Als er zieken zijn. Zondagsdiens! geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst Waargenomen door Dr. O. J. R. Lappöhn, Zeestraat 88, telef. 3652. In de week van 1724 December is de Apotheek Scpp, Zeestraat 27, telef. 3829, belast met den Zon dags- en nachtdienst. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Sla per 100 krop 90320 Andijvie per 100 krop 100270 Wortelen per bos 711 Selderij per bos 36 Pieterselie per bos 3Vs5 Tomaten per K.G. 1038 Prei per K.G. 3Vs5% Uien per K.G. 1.703.50 Witlof per K.G. 6—10 Waspeen per K.G. Zlh5.20 Bloemkool I per stuk 710 Bloemkool II per stuk 2 y24 Knollen I per stuk 49 Knollen II per stuk 23 Breekpeen per K.G. lVs2 Nero per K.G. 812 Gele kool per K.G. 2%>4V° Groene kool per K.G. 231/» Roode kool per K.G. 1 Vz3 Appelen per K.G. 614 Peren per K.G. 59 Boerekool per K.G. 34Vs Spruiten per K.G. 715 De Kerstgaven van Maria-Martha. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Evenals vorige jaren heeft ook nu, nu het Kerst feest nadert, de Ned. Hervormde Vrouwen-Naai- krans „Maria-Martha" haar werk van barmhartig heid en liefde zoo goed als voltooid. Een keurige collectie van goederen is in het afgeioopen jaar klaar gemaakt om in behoeftige gezinnen aanstonds eenige verlichting te brengen. Gij weet toch, dat week aan week door de leden onder leiding van haar presidente eenige uren worden afgezonderd om dit werk van liefde te doen? Zoo u hiermede niet bekend was, neem dan eens de moeite om Dinsdag 19 December, 's mid dags van half drié tot vijf uur, in de bovenzaal van het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat, het werk van deze dames te gaan bekijken en be wonderen. U zult er van versteld staan, dat alles zoo keurig in orde is. Toont uw belangstelling in dit schoone werk. Deze belangstelling zal op hoogen prijs worden gesteld. Tevens wordt hartelijk dank gebracht aan allen, die door groote en kleine giften, den naai- krans in de gelegenheid hebben gesteld dit werk ie mogen doe» Meïkceiitrale heeft een belangrijke taak. Lezing voor de veehouders. De afdeeling Velsen en omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw hield Vrij dagavond in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg' een zeer goed bezochte algemeene vergadering. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer G. Hannema, sprak de heer J. Kortleve, directeur van de Crisis Melkcentrale te Den Haag over het onderwerp „De werking van de Consump tie Melk-centrale. Allereerst schetste de heer Kortleve de taak van de Melk-centrale. De landbouw is door de crisis sinds 1929 het meest getroffen. De regeering heef! toen allerlei maatregelen getroffen om den land bouw de helpende hand te bieden. Men heeft in- tusschen ingezien, dat de crisis geen tijdelijk verschijnsel is, maar de vooi-looper van een ver ouderde structuur. Uit het streven naar ordening is de Melk-Consumptie Centrale ontstaan. Spr. wees er op, dat ordening de vrijheid aan banden kan leggen. De instellingen als de C. M. C. hebben daarom slechts tot taak regelend op te treden. De minister heeft intusschen de beslissing over den melkprijs voor den veehouder en voor den consu ment aan zich gehouden. De C. M. C. mag aan de aangeslotenen een zekeren prijs betalen, omdat voor het produceeren van consumptiemelk andere nor men gelden. De kostprijs van dit product is name lijk hooger, omdat daaraan meerdere zorgen moe ten worden gewijd. De samenwerking mei den handel geschiedt door de Algemeene Vereeniging voor de Melkvoorzie- ning. Een gunstig gevolg van deze samenwerking voor de veehouders was de bekrachtiging van de contracten door de C. M. C. en de A. V. M., waar door de veehouders verzekerd waren van de opne ming van hun melkproductie. Bovendien kunnen de veehouders zeker zijn van de betaling van de geleverde melk. Deze maatregelen worden natuur lijk op hoogen prijs gesteld. Als basis voor de vaststelling van den melkprijs werd een formule aangenomen, berekend naar de zuivelwaarde van de melk. De prijs van de „straat- melk" kon daarvoor niet den grondslag leveren. Spr. gaf hierna een overzicht van de inrichting van C. M. C. en van lïaar werkzaamheden in het afgeioopen jaar. De productie liep uiteen van 15 tot 9 mïllioen Liter melk per week. De overproductie wordt aan de industrie verkocht, waarmede dit jaar een bedrag van f 250.000 gemoeid was. Intus schen wordt door het geven van toeslagen ge tracht de productie zoodanig te regelen, dat de ver schillen tussehen zomer- en win terproductie niet al te zeer uiteenloopen. Spr. hield vervolgens een beschouwing over de prijzen, die door den handel worden berekend. De handel heeft een voordeel boven de veehouders, die immers nooit in de gelegenheid zijn boven de zuivelwaarde uit te komen. De prijs, die de handel ontvangt, gaat daarentegen menigmaal uit boven de zuivedwaarde. Hierin schuilt een onbillijkheid en daarom heeft deze aangelegenheid de aandacht van de regeering. De C. M. C. houdt zich verder bezig met het steunen van de tuberculosebestrijding onder het omdat het voor de Centrale van belang is voor alles een goed product te krijgen. In 1938 werd voor dit doel f 67.000 betaald voor „open lijders". Vanaf 1 April 1939 betaalde de C. M. C. daaraan i-eeds f 110.000. Voor dit jaar werd een bedrag van een half mil- lioen voor de t. b. c.-be'strijding gereserveerd, waarvan ook een belangrijk bedrag bestemd is voor het verkrijgen van t. b. c.-vrije bedrijven en voor de bevordering van daling van het reactie-percen tage. Deze t. b. c.-bestrijding achtte spr. om meer dere redenen van het allerhoogste belang. Het is b.v. niet uitgesloten te achten, dat verschillende landen slechts zuivelproducten toelaten, afkomstig van absoluut t. b. c.-vrije bedrijven. Tenslotte wijdde spr. aandacht aan de bepaling van den melkprijs naar het vetgehalte. Maatregelen zijn genomen, dat op 1 April deze wijze van prijsbepaling kan worden inge voerd. Het was spr. niet duidelijk, waarom dit ook geschieden moet voor de consumptiemelk. De tijd van voorbereiding achtte spr. veel te kort, omdat de bedrijven zich niet kunnen aanpassen. Het om vormen van den veestapel eischt volgens spr. ten minste een viertal jaren, teneinde de veehouders gelegenheid te geven zich in te stellen op de pro ductie van melk met hoog vetgehalte. Spr. ontwikkelde ook eenige bezwaren, welke de C. M. C. tegen de nieuwe prijsbepaling heeft. Voor al voor de kleine consumptie-bedrijven zullen de te nemen maatregelen zeer bezwaarlijk zijn. De heer Kortleve hoopte zijn gehoor een goed inzicht te hebben gegeven in de werking van de Crisis Melk-Centrale. Hoezeer dit ondex-werp de aanwezige veehouders interesseerde bleek wel uit het groote aantal vragen, dat de spreker na zijn rede te beantwoorden kreeg. Aan het slot van den avond richtte de voorzitter van de afdeeling een woord van dank tot den in leider voor zijn lezing, die de begrippen omtrent de taak en de inrichting van de Centrale niet weinig EVEN OPBELLEN No. 4516 en bespreek tijdig Uw HAARVERZORGING voor de a.s. feestdagen, om lang wachten te voor komen. Beleefd aanbevelend DULLER'S KAPPERSHUIS, KALVERSTRAAT 184 I3MUIDEN-OOST. 23 x bekroond. lActv. Ingez. Medj De Rijksonderstaiid over 1939 verlaagd. Van ƒ122.500.— tot 67.700.—. Aangezien de middelen der gemeente niet toe reikend waren, de voor den dienst 1939 nood zakelijke uitgaven te dekken .moesten bijzondere uitkeeringen van het Rijk worden gevraagd. In verband hiermede heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken naar de begrooting der gemeente en die der bedrijven door een rijks accountant een onderzoek doen instellen. Bij hun brief d.d. 30 Augustus j.l. hebben de Gedeputeerde Staten dezer provincie B. en W. in kennis gesteld van de door de Regeering ter zake genomen beslissing. De toekenning van de uitkeeringen wordt afhankelijk gesteld van de naleving van „alge meene voorwaarden", welke reeds eerder ter kennis van het gemeentebestuur waren gebracht. Vervolgens moet de begrooting in overeen stemming worden gebracht met de in genoem den brief gegeven aanwijzingen. Op enkele punten hebben B. en W. zich met de berekenin gen van den accountant niet kunnen vereeni gen de raming van den rijksonderstand wordt in verband hiermede verlaagd tot 67.700.in plaats van, zooals in den brief van Gedepu teerde Staten is aangegeven, tot 53.500. In de begrooting voor 1939, zooals zij door den Raad werd vastgesteld, was geraamd aan rijks onderstand .f 122.500. aan extra-bijdrage in de werkloos heidsuitgaven 58.310. aan belastingbijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds 90.700.- Totaal 271.510.— In de voorgestelde begrootingswijziging worden deze bedragen als volgt gewijzigd rijksonderstand verlaagd tot67.700. extra-bijdrage, verlaagd tot f 50.417.— belastingbijdrage .verlaagd tot 85.515, Totaal 204.632.— zoodat door af- en overschrijving op andere posten moet worden gevonden 66.871 verhelderde. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zondag: Lijn I: 8.55 Hilversum I. Lijn II: 8.30 Hilversum H. Lijn Hl: 8.50 Keulen; 1.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Brussel Ned.; 3.20 Brussel Fr., 5.20 Brussel Ned., 6.20 Keulen; 7.55 Diver sen; 8.20 Brussel Fr., pijn. 8.50 Keulen, plun. 10.20 Parijs of diversen, pl.m. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 9.40 Brussel Ned., pl.m. 11.05 Nationaal pro gramma, 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal pro gramma, pl.m. 11.00 Brussel Fr., 11.20 Parijs, Lijn V: 830 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 11.05 Nationaal programma, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Nationaal programma. 4.20 Londen Reg., 4.50 Nationaal programma; 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal programma; 8.10 Diversen; 8.35 Parijs, 10.55 Keulen. Maandag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn H: 8.00 Hilversum H. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.05 Di- vzrsen; 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen; 3.20 Parijs; 3.35 Deutschlandsender of diversen; 4.00 Radio P.T.T. Nord of diversen. 4.20 Keulen; 6.20 Parijs; 6.50 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.30 Pauze, 8.35 Parijs, 11.20 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg.. 5.20 Parijs, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Londen Reg., 7.05 Nationaal programma; 8.30 Londen Reg.. 10.20 Nationaal programma. Lijn V.: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 12.20 Brussel Ned., 1.50 Na tionaal programma; 2,35 Londen Reg., 4.20 Keulen; 6.20 Londen Reg., 7.05 Nationaal pro gramma; 8.20 Londen Reg., 1-0.00 Radio P.T.T Nord of diversen. 10.20 Londen Reg. EEN LEEKENSPEL VAN HOOGOVENSTATEN. Vrijdag 29 December zal het hoofdbestuur van Hoogovenstaten een winteravond-bijeenkomst voor de kernleden organiseeren in het Ned. Her_ vormd Vereenigingsgebouw aan de Populieren- laan. Op dezen avond zal het bekende leekenspel van Fallentin „De Poort" opgevoerd worden. Dit bedrag stellen B. en W. voor te dekken door administratieve maatregelen, hoogere winst uit het gasbedrijf 3600.— en van het openbaar slachthuis ƒ3000. Resumeerend stellen B. en W. den raad voor de door de Regeering gestelde algemeene voorwaarden te aanvaarden; 2, vast te stellen de ontwerpbesluiten tot wij ziging van a. de begrooting voor het gasbedrijf b. de begrooting voor het openbaar slachthuis c. de begrooting voor den dienst openbare werken d. de begrooting'voor den ophaal- en storings dienst e. de gemeente-begrooting. De grondslagen voor den vrede. Bezien van socialistisch standpunt. Het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling hield gisteravond in gebouw „Adrichem" een vergade ring, waarvoor de belangstelling zeer gering was. De waarnemende voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat inplaats van den heer Albrecht dr. Nederhorst zou spreken. Dr. Nederhorst heeft een inleiding gehouden over de grondslagen van den vrede uit socialistisch oogpunt bezien. Spr. wees er op, dat het zeer be langrijk is, wanneer rnen zich rekenschap geeft over 't vraagstuk vrede. Gezorgd moet worden, dat niet zooals in 1918 de vrede de wereld eigenlijk over viel. Vaak maakt men zich te gemakkelijk af van het probleem vrede. Nu reeds zijn krachten in het buitenland aan het werk, die na den vrede den toe stand in Europa willen herstellen van voor den wereldoorlog. Als men nu echter vrede zou sluiten volgens het systeem-Hitier zou dit een tweede München zijn. Bovendien zou dit de positie van Hitier versterken. Een dergelijke vrede zou den naam „vrede" niet mogen dragen. De strijd zal voorloopig wel doorgezet worden, vooral op het economisch front. De oorlog, die nu gevoerd wordt, waarschijnlijk het nieuwe aangezicht van de moderne oorlogvoering. Tot nog toe trachten Frankrijk en Engeland Duitschland in zijn zwakste zijde te treffen, n.l. het economisch besteL Dit neemt echter niet weg, dat Duitschland kan probeeren met een bliksemoorlog een beslissing te forceeren. De inleider meende, dat na dezen oorlog zeker weer kansen zouden komen om de eischen te zien inwilligen van ordening en socialisatie. Ook bestaat er kleine kans op betere tijden. Dr. Nederhorst was er niet van overtuigd, dat na dezen strijd het nationaal-socialisme zou verdwenen zijn, want door den economischen steun van Rusland krijgt Duitscn land een enorme versterking. Van den Russischen kant komen voor geheel Europa enorme gevaren dreigen. De geheele politiek van Rusland is er im mers op gericht, dat de tegenstanders elkaar uit putten, waarna Rusland kan optreden. De Sovjet- Unie oogst dan niet alleen een politiek succes, maar maakt tevens Europa tot een vazalstaat. De Rus sische politiek vertoont hoe langer hoe meer over eenkomst met het nationaal socialisme, want de bloed- en bodempolitiek, die het op het oogenblik voert is dezelfde als die van Duitschland. De inval len in Polen en Finland vormen hiervan wel een duidelijk bewijs, aldus spr. De inval in Finland is niet te verdedigen, want hier is alleen sprake van machtsdrang van een groo ten staat. Spr. achtte het best mogelijk, dat in de toekomst het nationaal-socialisme en bolsjewisme elkaar vinden. In beide landen heeft immers het ka pitalisme de nederlaag geleden en is er een soort staatskapitalisme ontstaan. Als Duitschland den oor log zou winnen zou dit waarschijnlijk het einde beteekenen van het kapitalisme, maar hiervoor in de plaats zou terrorisme komen en de arbeidende klasse zou dan voor langen tijd alle rechten kwijt zijn. Aan den anderen kant bestaat de mogelijkheid, dat Frankrijk en Engeland overwinnen. Velen zien hiex-in de mogelijkheid van een opbouw van de we reld en een beter Europa. Hierin moet men echter voorzichtig zijn, aldus spr., want het Engelsche conservatisme bedoelt vernietiging van het Hitler- isme. In de eerste plaats wordt dus niet gedacht aan een vooruitstrevend bewind van socialisten. De inleider meende echter, dat het meer de bedoeling is om den toestand van voor den oorlog 19141918 te herstellen. Daarom is het zeer de vx-aag of aan den eenen kant de democratie wel zoo rein staat, zooals vaak voorgesteld woi-dt. Want de druppel] die bij Engeland de maat deed overloopen, was ongetwijfeld, dat Engeland door de verovei-ing van Polen weer een stuk van zijn machtspositie in Exxropa veirloor. De kapitalistische belangen spreken hierin een woord mee. Vervolgens zette spr. den taak uiteen van de ar beidersbeweging in dezen tijd. In de eerste plaats achtte spr. het noodzakelijk, dat de internationale ax beidersbeweging een x-ichtlijn gaat volgen en niet als de tijd daar is stuuiToos staat. De mislukking van Versailles was voor een niet gering deel te wijten aan gebrek aan concrete plannen. De eerste Een jaar later een passagiers-postdienst. Croofe invloed van den oorlog op het luchtverkeer. Het feil, dat. vijf jaren geleden, nl. op 15 Decem ber 1934, de Kerstvlucht van de Snip werd onder nomen en dat daarmede een aanvang werd ge maakt met de stichting van het KL.M.-bedrïjf in West-Indië, waar zich sedert dien rond onze' ge- biedsdeelen een luchtnet met groote perspectieven heeft ontwikkeld, heeft onze K.L.M.-directie aan leiding gegeven daarover in een persconferentie het een en ander mede te deelen. Een belangrijk steunpunt schijnt Curasao te wor den voor een intensief luchtvei-keer. Geregeld wer- Wol- en Handwerkzaak Velserduinplein 9 IJmuiden-Oost Vraagt eens onze zeer mooie (Bem&eia Jiousen a f. 1.10 (Adv. Ingèz. Med.) eisch is dat de internationale arbeidersbeweging met een concreet program voor opbouw naar voren komt. Tenslotte wees spr. er op, dat op de neutrale sta ter. en vooral op de Vereenigde en de Oslo-staten een groote verantwoordelijkheid rust. Na een geanimeerde bespreking sloot de voorzit ter met het gebruikelijke dankwoord aan den spre ker de vergadering. EEN ONVERWACHTE SERENADE. Gistermiddag beleefde ons aardbeienstedeke de onverwachte sensatie van een militair muziekcorps, dat over de Breestraat trok. Tegenover het pand van V. en D. hielden de musici op den rijweg halt en bliezen onder groote belangstelling van de winkelende Beverwijkers een pittigen marsch, die blijkbaar zoo geapprecieerd werd, dat zelfs geapplaudisseerd werd. Na dit inter mezzo maakten de musici rechts-om-keert en ver dwenen weer in de richting van Veisen. De rust in de Breestraat was na deze serenade, waarschijnlijk voor een V. en D.-sche schoone bedoeld, spoedig teruggekeerd. LEDENVERGADERING N. C. G. O. V. De plaatselijke afdeeling van de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereeniging hield gisteravond een ledenvergadering in het Neder- landsch-Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De voorzitter de heer H. Bak ker, heette de aanwezigen welkom, waarna Lied 69 uit den bundel gezongen werd. Vervol gens las de voorzitter een gedeelte uit Open baringen 3 voor. Hierna' zette de heer Bakker de reorganisatievoorstellen van de vereeniging uiteen, zooals die op de algemeene- vergadering in Utrecht besproken zijn. Over deze voorstellen volgde een geanimeerde discussie. Mevrouw De Ruiter bracht verslag uit van de algemeene vergadering en van de districtsvergadering. Ook werd het winterprogramma besproken. Besloten werd wederom een 75-tal Kerstnummers van de N. C. G. O. V. en 25 almanakken te verspreiden. De voorzitter memoreerde het werk, dat in het afgeioopen jaar verricht was en zeide, dat hier over alle reden tot tevredenheid bestond. Nadat de heer Bakker nog Psalm 90 had voorgelezen, sloot hij de vergadering met dankgebed. Het aantal ingeschreven werkloozen Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling waren aan het einde dezer week in totaal 739 werk zoekenden, waarvan 98 in werkverschaffing, in geschreven tegen 720 waarvan 111 in werkver schaffing aan het einde der vorige week. Bever wijk telde heden 659 (638) ingeschrevenen, waarvan 73 (86) in werkverschaffing en Heems kerk 80 (86) waarvan 25 (25) in werkver schaffing. CASTRICUM Lezing over Van Schendel's werken. Onze vroegere plaatsgenoot. Drs. Joh. Benders, hield voor de afd. van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling een zeer interessante lezing over het werk van den schrijver Arthur van Schendel. Er was flinke belangstelling in het zaaltje van Hotel Bakker. Spr. schetste de groote beteekenis van dezen bij zonderen en begaafden kunstenaar voor onze Ne- derlandsche letterkunde. In. een uitvoerige bespre king van zijn vroegere werken, („Een zwerver ver liefd", „Een zwerver verdwaald"), verklaarde hij den zeer bijzonderen stijl en het beeldend ver mogen van Van Schendel. „Het Fregatschip Jo hanna Maria", een boek met zeer groote kwalitei ten, behandelde spr. eveneens uitvoerig. Aan de hand van voorbeelden verklaarde hij de bijzon dere uitdrukkingskracht in Van Schendel's stijl, die zich overigens kenmerkt door bondigheid en het afzien van iedere effectpoging. Van Schendel's daarop volgende werken „De Waterman", „Een Hollandsch drama", „De grauwe vogels" en „De Rijke man" werden kort bespro ken, terwijl spr. speciaal de aandacht vroeg voor net onlangs verschenen werk „Herinneringen van een dommen jongen", een bundel prachtige ver halen. Een aandachtig gehoor volgde de interessante be spreking. In een slotwoord dankte voorzitster, Zr. A. Vogt, den heer Benders voor zijn lezing. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina Anna, dochter van H. Smits en C. Groentjes, Hoogevoort 34; Adrianus Theodo- rus, zoon van W. Lief ting en G. A. Lengers, Bree- deweg 26; Ansje, dochter van H. J. Wen tink en M. Beusman, Zeeweg 1; Maarten Johannes, zoon van M. J. Lageweg en R. Bakker, Heereweg 31a. Overleden: Pietertje Hendrina van Gelder, oud 74 jaar, zónder beroep, wonende te Castricum, we duwe van Gijsbertus Piet Hein Cassteelen. PROGRAMMA C. S. V. Het voetbalprogramma vermeldt voor a.s. Zondag de volgende wedstrijden: C. S. V. IIBergen II 10 uur C. S. V. I-—Nieuwe Niedorp I 2 uur den nieuwe luchtvei-bindingen tot stand geWi en de lengte van het net dat hier op het oogenyj door de K.L.M. wordt geëxploiteerd, bedraagt 35^ K.M. in den loop van 1938 werden de diensten;; opend op Coro, aan de kust van Venezuela en=0 Bax-anquilla in Colombia. In 1939 ging de ontwikkeling vooral in wesfe. lijke richting, in Februari werd de luchtverbiniia tussehen Curacao en Trinidad geopend, terwijl \i gelijkertijd het Engelsche eiland Barbados door j] K.L.M. in haar luchtnet werd opgenomen. Tot diij was Barbados geheel van luchtverkeer verstokt; gebleven, zoodat ook hier de instelling van de vw maal wekelijksche dienst met vreugde werd cc£ vangen. In September van dit jaar werd tenslotte hs{ plan verwezenlijkt, dat men van den aanvang d reeds voor oogen had gehad, het vestigen van et* snelle vei-binding tussehen de twee belangrijk Nederlandsche gebiedsdeelen in West-Indië, name Suriname en Curagao. Het ongeveer 17'^ K.M. lange traject wordt in zeven uur afges met een tusschenlanding in Port of Spain. Een nieuwe luchtlijn. Uitbreiding komt dezer dagen tot stand. Op 5 Januari aanstaande zal nl. de dienst van Trinidsj naar Ciudad Bolivar worden geopend. Ciudad Bó«' livar, een reedt vrij aanzienlijke stad in het bit. nenland van Venezuela, is sterk in opkomst, \s, schillende belangrijke ertsgebieden in de omgev-; werden den laatsten tijd in exploitatie genome. Het ligt in de bedoeling, twee van de Dougljj DC-5 vliegtuigen, welke eenigen tijd geleden wer. den besteld, in het aanstaande voorjaar recht- streeks van Noord-Amerika naar Curagao te oir;, geeren, waar zij voor de vloot een welkome aas- vulling zullen zijn-. Voor Suriname valt de nadruk op de taak vat de luchtvaart in dienst van de karteering Op gebied werd in West-Indië aan de K.L.M. reeds bh langrijk werk opgedragen. Groote aandacht wordt hesteed aan de vesti- ging van een Transatlantische verbinding Am- sterdamParamaribo via Portugal en de Kaap Verdische eilanden, Indien de voorbereidingen hiertoe normaal voortgang kunnen vinden, kunnen in den zomer van 1940 zeker eenige postvluchten worden verwacht. Tegen hot einde van 1941 zullen dan gemengde passa- giers- en postdiensten kunnen worden tege. moet gezien. Als voorwaarde geldt uiteraard, dat de oorlogsomstandigheden de voorberel- dingen niet te zeer in den weg mogen staan. Vermoedelijk reeds Woensdag a.s. zal onder corn, mando van den piloot Brinkhuizen een DC-2 vlieg, tuig van Schiphol via Shoreham naar Portugal ver. trekken ter verdere voorbereiding van de K.L.U.* verbindingen met Lissabon als steunpunt, zoowel tussehen Noord en Zuid als in de naaste toekomst tussehen Europa en Amerika door de lucht lp Lissabon is men bezig eendeer modern vliegveü in te richten, waarvan de K.L.M. gretig gebruik hoop te maken. De oox-logstoestand in Europa heeft de K.L.M, wel gehandicapt, hetgeen moge blijken uit het feit, dat voor het binnenland een vermindering met a pet. en voor de Europeesche lijnen met 11 pri, sedert verleden jaar moest worden geboekt. Daar» en tegen heeft het' luchtverkeer naar Ned.-Indiè een vermeerdering met 6 pet. en dat in West-IndiJ zelfs een vooruitgang met 47 pet. mogen onderviv den. Binnenkort is een vei-laging van het passagiers- tarief op de luchtlijn NapelsBatavia tot ongev«r f 1300 te verwachten (de tegenwoordige prijs ij f 1500), terwijl voor een enkele reis door de AmsterdamParamaribo vermoedelijk f 900 zal worden berekend. De K.L.M. heeft thans nog met een tekort aan piloten te kampen, daar er niet minder dan veerr tig van de 78 onder de wapenen vertoeven. Burgerlijke Stand. Bevallen: 13 Dec.: A. de Bruijn—v. d. Doeld., Hobbemastraat 4, IJmuiden; J. v. Buuren- Zeeuw z„ Velserduinweg 238 IJmuiden; A.M. OutSmolenaars z., Melklaan 6, Velsen-N., Visman—Wessel d., Houtmanstraat 28, IJmui den, S. H. de Goede—van Bijnen d., Kompas- straat 38 IJmuiden; 14 Dec.: G. J. E. Schaep- manKuiper d., JaeobCatslaan 17 Velsen. F. A. Gorter—v. d. Kuil z., Napierstraat 9, IJmuiden; L. SchoutenPrins d., J. P. Coen« straat 37. IJmuiden; E. E. A. Visser—Dams d, Keizer Wilhelmstraat 32, IJmuiden. Overleden: 13 Dec.: F. A. Opbergen 51 echtgen. van A. C. Paulsen, Havenkade H IJmuiden; Th. Lindeman 83 j„ wed. v. H. Polder vaart, Bloemstraat 155 IJmuiden; 14 Dec., C. J. Steenbergh, 80 j., echtgen. van J. C. H. Schrijver van Dalenlaan, 60 Santpoort. Ondertrouwd; E. Prins, Pr. Krugerstraat 43, IJmuiden en N. Schol, Pr. Krugerstraat IJmuiden, t.a. Pr. Krugerstraat 4, IJmuiden. Th. Noordman. Wïjkerstraatweg 111, Velsen-N en H. van Bergtie, Wïjkerstraatweg 111, y~'M' Noord. H. Huisman, Leiderdorp en T. Koster, mundusweg 43, IJmuiden, t.a. Leiden, Hoogs Rijndijk 109 a. A. van der Velde. Roosteven en J. Visser, Aio. Cuijpstraat 17, IJmuiden, t.a. Susteren. A. Moeken, J. P. Coenstraat 1, IJmuiden en M. Siebe, de Bilt. D. W. de Ronde. Pr. Hendrikstraat 12 rooa IJmuiden en G. Mandemaker, Zwartsluis, t.a. Bik en Arnoldkade 18, IJmuiden. G. Groot, Banjartstraat 8, Velsen-N. en h. Ries, Amsterdam, Rustenbugerstraat 142 I, Amsterdam. C. N. Schoen, Bloemstraat 112. IJmuiden en B. Miesijerus, Leiden, t.a. Hilversum, Eikbossciier- weg K 62. j, J. A. van der Hijden, Rijksweg 352, Santpoort en J. C. Schoen, Hoofdstraat 105, Santpoort, t.a. Hoofdstraat 120, Santpoort. J. Niemeijer, Piet Heinstraat 41. IJmuiden Chr. W. Wagemans, Piet Heinstraat 46, IJmm* den, t.a. K. Zegelstraat 23, IJmuiden. Getrouwd: N. pienemanE. Boon, iJmuider* straatweg 27 c., IJmuiden; J. M. Bruinen berg—M. M. Meijer, v. d. Vondellaan 38, Velsen, G. Tervoert—C. van Egmond, Haarlem, Oranje boomstraat 15: N. G. v. DomselaarG. Kasimier, v. Nidekstraal 4, Velsen-N., J. Verhagen—G. d Ree, Pres. Krugerstraat 21, IJmuiden; M. J- Slaats—J. v. Beilen, Groeleweg 48, IJmuiden;^ WiekMa de Bos, 's-Gravenhage, kade 709; J. A. DemmersR. Kup, laan, 9 IJmuiden. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op. Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. J

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2