Jelgische Kamer bespreekt de buitenlandsche politiek. joumacd de Week 'De oecAouding. tot Tledectand. Chamberlain in Frankrijk DE „GRAF SPEE NOG TE MONTEVIDEO Vóór Maandag uitgevaren Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid EEN TERUGBLIK i\T E R D A C is DFTKMBER 1939 Belgische Kamer heeft Vrijdag een aanvang ■naakt met de behandeling van de begrooting van jienlandsche zaken. 'jorekende over de Belgisch-Nederlandsche be- ■stkingen zeide het Katholieke Kamerlid Delwaide de goede verstandhouding tusschen de beide jjden op treffende wijze aan den dag is getreden, iet bijzonder in begin November. Men heeft de ig gesteld wat België zou doen, wanneer Neder ig,werd aangevallen. Men moet bij die vraag ,.t blijven stilstaan, aldus spreker. Onze neutrali- Jjl js niet in contracten vastgelegd en men moet strouwen stellen in de regeering dat zij de con- ^5ie zal trekken, die getrokken worden moet, janeêr dit alternatief zich mocht voordoen. De Nederlandsch-Belgische samenwerking be- ijort tot de eenige waarborgen, die voor de bedreig- ip kleine landen bestaan. "De socialist Huysmans sprak een veroordeeling ,t over de aanvallen, waarvan kleine naties het fochtoffer zijn geworden en van de geweldpoli- igk, die door zekere landen wordt gevoerd. Het par- iinentarisme, zoo zeide hij, vormt een versperring gjjen de dictatuur. Spreker keurt de pogingen ned, die gedaan zijn om de Belgische onafhanke lijkheid te verdedigen. Hij herinnerde er aan dat j in 1913 een entente bepleit heeft tusschen Bel- e, Nederland en de Scandinavische landen en dat jj eenigen tijd geleden aan het buitenland ver- jjjgrd heeft dat een economisch accoord een brug vormde ten gunste van een politieke overeenstem- ïinf- Een toespeling makende op een artikel van een ylaamsch Nationalistisch afgevaardigde, waarin rezegd werd, dat de Belgen hun kalmte niet moe ten verliezen, wanneer Nederland werd aangeval len, zeide Huysmans, dat hij deze gemoedsrust niet ion deelen. De onafhankelijkheid zoo vervolgde spreker jcde politiek van een volwassen land. Spreker [eurde de opvatting, die dienaangaande is uitge rukt door Carton de Wiart in zijn rapport goed. Er is geen vrees mogelijk zonder gelijkheid van [eschaving tusschen de volken, zonder een beper- iing der bewapeningen, zonder verkiezing van de peering door het volle en zonder het beginsel van •ollectieven bijstand. Sprekende uit naam van de liberale fractie ver gaarde Hymans vervolgens, dat België in volledige onafhankelijkheid besloten heeft een loyale neutra list in acht te nemen, welke in overeenstemming met zijn ligging en zijn historische rol. Het is Ken houding van gemakkelijk genieten en ook geen ^makkelijke houding. De wereld zal ons slechts srbiedigen, aldus spreker, wanneer wij ons krach- 2 en vastberaden toonen. Spreker verklaarde, dat de Belgische neutrali teit opnieuw in overweging zou kunnen worden ge nomen, wanneer de Belgische situatie gecompro mitteerd zou worden door schending van het Ne derlandsche gebied. De Kamer ging vervolgens over tot stemming over de verschillende financieele begrootingen en belasting-ontwerpen. O.m. werden aangenomen het ontwerp, waardoor een speciale belasting gehe ven wordt op buitengewone winsten en een be lasting, dat betreffende belasting voor vrijgestel den van militairen dienst en het ontwerp, waarbij wijziging gebracht wordt in het tarief van rechten en accijnzen. De Katholieke afgevaardigde Philippart bracht vervolgens hulde aan Finland, dat het Belgische wonder van 1914 doet herleven en dat het wereld geweten heeft doen ontwaken. Hij vroeg den Ka merleden voor een motie te stemmen, die onder teekend is door de leiders der drie parlementsfrac- ties, Hymans, Fischer en Heyman, waarin de Ka mer aan de Finsche Kamer van afgevaardigden „haar levendige sympathie betuigt en haar diepe bewondering voor den trotschen weerstand van het Finsche volk tegen de brutale agressie, waarvan het het slachtoffer is". Ten slotte loofde Philippart de door Koning Leopold bepleitte neutraliteitspo litiek. Duitsche grenzen des nachts gesloten. Maatregel geldt niet voor het normale spoorverkeer. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In tegenstelling met de oorlogvoerende Weste lijke mogendheden hebben de Duitsche grensbe- veiligingsautoriteiten de bepalingen voor het over schrijden van de grens tot dusverre uiterst tege moetkomend gehandhaafd. Met gebruikmaking van deze inschikkelijke handhaving trachten systema tisch in het Westen van het rijk lichtschuwe elemen ten en buitenlandsche spionnageagenten de Duitsche grens illegaal te overschrijden. Om de hieruit voortvloeiende gevaren te voorko men, is bevel gegeven dat het overschrijden van de grens, aan de Deensche, Nederlandsche, Belgische, Luxemburgsche en Zwitsersche grens, met ingang van 18 December geregeld in den tijd van 20 uur des avonds tot zeven uur des morgens, stop gezet wordt. Dit geldt niet voor het normale spoorweg verkeer. Vergrijpen tegen deze bepalingen zullen in de toekomst meedoogenloos gestraft worden. Pardo, de Argentijnsche gedelegeerde links, die ter Volkenbondszitting het voorstel tot royeering van Rusland indiende, in gesprek met een van zije collega's Tanner richt zich tot Molotof. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, heeft Vrijdag voor de radio in het Russisch een redevoering uitgesproken, waarin hij zich tot Molotof richtte en hem mededeelde dat Finland bereid was de onder handelingen over een vreedzame regeling van het geschil voort te zetten. De verklaring werd eveneens in het Finsch en in het Zweedsch uitgezonden. Tanner vroeg: „Zijt gij bereid de onderhandelin gen te hervatten? Ik vraag u te antwoorden langs denzelfden weg, dien ik thans gebruik. Enkele we ken geleden waren Paasikivi en ik bezig met het voeren van onderhandelingen met u en Stalin. Deze onderhandelingen hadden betrekking op eischen, die door den Sovjet gesteld waren betref fende afstand van gebied. Wij waren bereid ver strekkende concessies te doen, ofschoon er geen wet tige rechtvaardigheid bestond. Bij deze onderhan delingen slaagden wij er niet in een gemeenschap pelijke basis te vinden. Desalniettemin gaven wij uitdrukking aan de hoop dat zij voortgezet zouden kunnen worden tot een bevredigende regeling zou zijn bereikt. De onderhandelingen werden niet voortgezet. De blaam hiervoor valt op den Sovjet, Gij hebt het aanbod der Vereenïgde Staeen tot be middeling afgewezen, evenals de voorstellen van de Zweedsche regeering. Uw laatste daad is geweest het voorstel te verwerpen van den Volkenbond tot staking van de vijandelijkheden en opening van onderhandelingen. Om te vermijden dat gij onze voorstellen zoudt hooren, hebt gij alle deuren ge sloten. De lucht echter is nog open. De gebeurtenissen, die daarop intusschen gevolgd zijn, waren erop berekend de gedachte te doen ont staan dat Rusland heel dien tijd oogmerken in den geest had van verder strekkenden aard. Uw doel schijnt te zijn u in het bezit te stellen van geheel Finland en de Tsaristische grenzen te herstellen. Wanneer dat uw doel is, kunt gij er zeker van zijn dat Finland zich tot het uitei-ste zal ver dedigen. Het Finsche volle is niet bereid zijn onafhankelijkheid en vrijheid te verliezen of zich te onderwerpen aan een vreemd juk." Volgens Reuter werd de rede van Tanner door eer. Russisch station gestoord. Zij was nauwelijks te verstaan. Vrijdagavond werd te Buenos Aires bekend dat de regeering van Uruguay aan de „Graf Spee" 72 uur tijd had gegeven de haven te ver laten of zich te laten interneeren. Er bestaat eenige twijfel over de vraag, wan neer de door de regeering van Uruguay aan de Graf Spee toegestane tijdslimiet van 72 uur teneinde loopt. Te Montevideo gelooft men dat de autori teiten het Duitsche vestzakslagschip tot Zon dagnacht 24 uur (Maandagochtend 04.00 Green- wichtijd) hebben gegeven de haven te verlaten. Volgens andere mededeelingen zou de „Graf Spee" opdracht gekregen hebben de haven voor Zondagmiddag 17 uur plaatselijke tijd (21.00 uur Greenwichtijd) te verlaten. Volgens een Havas-bericht uit Montevideo zou het schip zich gereed maken om de haven van Montevideo te verlaten en het ieder oogen- blik kunnen vertrekken. Bezoek aan het expeditieleger. De speciale corresponudent van Reuter bij het Britsche expeditieleger meldt dat Chamber lain per vliegtuig is aangekomen voor een kort bezoek aan de Britsche zone, waar hij Vrijdag middag even over twaalf uur arriveerde. Een escorte Britsche gevechtsvliegtuigen heeft het toestel van Chamberlain van Enge land af vergezeld. Het weer was koud en er hing een lichte mist. Lord Gort had een aide de camp gezonden om den premier te verwel komen, die voorts door den plaatselijken pre fect begroet werd. De speciale correspondent van Reuter seint nader dat Chamberlain, na zijn aankomst in de Britsche zone, met een gecamoufleerde auto naar het hoofdkwartier is gereden.. Hij gebruikte de lunch met den Britschen opperbevelhebber, Lord Gort en diens staf, waarbij zich de Hertog van Gloucester bevond. Na het noenmaal bracht de luchtmaarschalk een bezoek aan het hoofdkwar tier, die met Chamberlain vervolgens naar het hoofdkwartier der luchtmacht vertrok. Vervolgens werd een korte inspectietocht gehouden en bij het vallen van den avond begaf Chamberlain zich weer naar het hoofdkwartier, waar hij met Lord Gort en zijn staf het middagmaal ge bruikte. Volgens sommigen zou de „Admiral Graf Spee' voornemens zijn onder dekking van de duisternis de haven te verlaten en te pogen de haven Buenos Aires te bereiken, teneinde op deze wijze den tijd om zich gereed te maken voor den strijd, te verlengen. De ministerraad van Uruguay heeft het geval uitvoerig besproken. De minister van buitenland sche zaken, Guani, heeft ook met den Britschen gezant Drake de kwestie behandeld. De autoriteiten ten hebben een onderzoek ingesteld naar de juiste plaats, waar het gevecht is geleverd. Van welingelichte zijde verneemt Havas, dat de minister van buitenlandsche zaken van Argentinië, Cantilo, telefonisch de minister van buitenlandsche zaken van Brazilië, Aranha en van Uruguay, Guani, heeft geraadpleegd over de vraagstukken, welke zich voordoen voor de Amerikaansche neutraliteit door het gevecht van de „Graf Spee" met de Brit sche oorlogsbodems. Uit Montevideo verneemt Havas nog dat de mi nister van buitenlandsche zaken, Guani, een nota heeft gericht tot de regeeringen van de landen, welke hebben deelgenomen aan de conferentie van Panama, waarin wordt medegedeeld dat een zee- is geleverd binnen de veiligheidszone, welke door deze conferentie is vastgesteld. De minister heeft ook hierover gesproken met de diplomatieke vertegenwoordigers van Brazilië, Chili en Paraguay te Montevideo. Volgens den correspondent te Montevideo van de „New York Times" heeft de regeering van Uru guay den commandant van de „Graf Spee" verlof gegeven alleen die schade te herstellen, welke de zeewaardigheid ten goede komt.. Er mogen geen herstellingen worden aangebracht aan de gevechts installaties. Aangezien zoo meldt de correspondent verder, twee of drie dokmaatschappijen Brïtsch zijn en de derde dokmaatschappij een Uruguaysche firma is van Franschen oorsprong, acht men het waarschijnlijk dat er veel moeilijkheden zullen zijn om de „Graf Spee" gerepareerd te krijgen. Inmiddels bericht de „Daily Telegraph" dat met man en macht wordt gewerkt om het schip zeeklaar te maken en dat brandstof aan boord is genomen van het Duitsche schip „Tacoma". De „Daily Mail" verneemt dat de Duitsche officieele personen te Montevideo hebben verklaard, dat geen volgeling van Hitier de schande van een interneering kan aanvaarden. De verliezen op de „Achilles". Een officieel communiqué van de Engelsche Admiraliteit deelt mede: „De secretaris der Admiraliteit maakt be kend, dat de volgende verliezen in den strijd door de Achilles geleden zijn op 13 December. De verliezen aan boord van de andere betrok ken schepen zullen bekend gemaakt worden, zoodra zij ontvangen zijn". In het communiqué volgen dan de namen van vier dooden en drie gewonden. In Londen werd gisteravond verder vernomen, dat terwijl de „Exeter" zwaar beschadigd is tij dens den zeeslag, er geen reden is om te geloo- ven, dat de Achilles of de Ajax zware verliezen geleden hebben. Het Duitsche nieuwsbureau meldt daarentegen dat de schade van de „Exeter" grooter is dan tot dusverre kon worden aangenomen. De kruiser heeft volgens het D.N.B. zware treffers gekre gen in het voorschip, waardoor de beide voorste geschuttorens tot zwijgen gebracht zijn. Een ver dere treffers die brand veroorzaakt heeft, sloeg in de brug in. Bovendien hebben zware treffers klaarblijkelijk de ketels beschadigd, want. na deze schoten verwijderde de „Exeter" zich uit het ge vecht. De lijken van 33 man die aan boord van de „Graf Spee" den dood hebben gevonden, zijn gisteren te Montevideo aan land ge bracht en met militaire eer ter aarde be steld. Driehonderd Duitsche matrozen na men aan de plechtigheid deel, terwijl stu denten van de Uruguaysche Marineschool een eerewacht vormden. Aan de Tel. ontleenen wij nog dat de vijf Britsche oorlogsschepen, die voor den haven ingang de wacht houden versterkt zijn met een torpedojager. Volgens een te Londen ontvangen bericht zou ook het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" reeds voor Montevideo aangekomen zijn en zou de slagkruiser „Renown" onderweg zijn terwijl ook het Fransche slagschip „Dunkerque" van '26.500 ton de wacht voor den uitgang zou betrekken. Volgens onbevestigde berichten, aldus United Press, zouden de Duitschers evenmin stil zitten om hun slagschip vrijen doortocht te verleenen. Het is mogelijk, dat duikbootea daarbij een rol zullen spelen. Commandant Langsdorff. De commandant van de „Graf Spee", kaïpitein ter zee Hans Langsdorff, is 45 jaar oud. In 1912 nam hij als kadet dienst bij de toenmalige Kei zerlijke marine. In den wereldoorlog maakte hij als luitenant ter zee op het linieschip „Grosser Kurfürst" den slag bij het Skagerak mee. De beide laatste jaren van den wereldoorlog deed hij als commandant dienst bij torpedoboot- en mijnvegersflottijes. In die functie heeft hij cok na den wereldoorlog dienst gedaan. In 1938 kreeg bij het commando over de .Admiral Graf Spee". De Wonderlijk zooals dat helpt, zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tuibe 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. ingez. MedJ „levende Boeddha" bezocht Japan. Studiereis van het hoofd van het Lamaismc in Mongolië De „levende Boeddha" van Mongolië, Etiti Kho- tokhto, is via Mandsjoelcwo en Korea in Sjimonoseki (Japan) aangekomen.Vergezeld van twee hooge- priesters, is hij voornemens een week te vertoeven in den Kongoboeyi tempel op Koya (prefectuur Wn- kayama), twee weken in den Enkakoeyi tempel op den berg Hiei nabij Kyoto en drie weken in Tokio. Men meent dat de „levende Boeddha" tijdens zijn verblijf in Japan een studie 'wil maken van de toestanden. De „levende Boeddha" is het hoofd van het Lamaisme in Mongolië, juist zooals de Da lai Lama en de Panchen Lama de leiders zijn van het Lamaisme in Tibet. ZONDAG 10 DECEMBER' In regen en triestigheid, zonder vlaggen zelfs par met prins Bernhardt, den opperbevelheb ber en een heele rij ministers op de tribunes van Feijenoord spelen „wij" voetbal tegen België en winnen met 52. Zoo'n verschil was niet ver wacht, maar h t is ons ook nogal meegeloopen. Overigens zou het eigenlijk wel zoo aardig ge weest zijn als het ditmaal een gelijk spel ge worden was. Dat vind ik tenminste. Het zou veel genoegelijker voor de Belgen zijn geweest en wij gunnen hun allemaal wat. Die vlaggenloosheid vind ik bepaald jammer. S'.adions kunnen de fleurigheid van al die wap perende kleur best gebruiken, dat geldt vooral voor het Rotterdamsche en bovendien was dit het feest van den jubileerenden KJN.V.B. Maar ja, het is wel erg neutraal. En laat ons dank baar zijn, in vergelijking met de spanning die vier weken geleden heerschte, dat wij nog zoo onzijdig zijn. De in het hooge Noorden losge barsten aanval van Rusland op het kleine Finland, die bovendien al geleid heeft tot groote bezorgdheid-voor-hun-lot bij de Zweden en Noren heeft ons een vernieuwd besef gegeven van den tegenwoordigen toestand in de wereld. Wie zou nog maar enkele maanden geleden ooit hebben kunnen vermoeden, dat op dezen datum Finland zou vechten vocor zijn behoud en Zweden en Noorwegen in groote onzekerheid zouden verkeeren over het hunnen? Jaren en jaren lang hebben de meesten onzer Scandinavië be schouwd als den eenigen veiligen uithoek van Europa. Ik herinner mij menschen die vage ilannen maakten om daarheen hun vrouwen en linderen te brengen als het tusschen Duitsch- land en Engeland mis mocht gaan. Die gedachte is nu wel heelemaal verdwenen. En welke veilige uithoek is er nog in Europa. Welk deel waarvan met eenige zekerheid te voorspellen valt dat het in alle omstandigheden buiten den oorlog zal blijven, hoe het ook loopen moge? Ik weet het niet. Als politieke rekenaars erover gingen stemmen zouden de meeste stemmen misschien nog voor Spanje zijn. Met Portugal er dan maar bij gerekend Toch is de Volkenbond weer bijeen, saam- geroepen door het lid Finland, dat in Genève het royement van Sovjet-Rusland en zooveel moge lijk materieelen steun van eenige medeleden hoopt te krijgen. Maar op Volkenbonds-sancties tegen de Russen is geen kans. En op militaire bondgenooten schijnen de Finnen evenmin uit zicht te hebben. Er zal wat op te bouwen wezen in Europa als deze oorlogen uit zijn! Wat op te bouwenin de eerste plaats in internationale samenwerking. Ik neem aan dat de meeste menschen nu begrepen hebben dat zooiets noodig is. De overigen zullen het nimmer begrijpen maar er zich hopelijk mettertijd bij neerleg gen. MAANDAG 11 DECEMBER Minister Gerhrandy geeft te kennen dat hem het ontwerp-Perswet van zijn voorganger- Goseling niet aanstaat en dat hij van zins is het te laten liggen. Het tegendeel zou onver wacht gekomen zijn, want sinds de regeering zelf lof is gaan toezwaaien aan het juiste be leid van bijna geheele Nederlandsche pers in dezen zeer moeilijken tijd vertrouwden wij er op niet met dezen vorm van preventieve censuur, met den stok van het verschijningsverbod ach ter de deur, te worden belast.' Maar het ver blijdt ons toch allemaal, de bevestiging van deze verwachting en daarmee van de ongerepte handhaving der Nederlandsche persvrijheid te krijgen. Dat is een groote zaak de persvrijheid! En heusch niet in hoofdzaak voor mijn collega's en mij. In hoofdzaak voor ons allen Nederlan ders! Het gaat er overigens net mee als met andere vrijheden: men behoudt ze als men ze zich waardig toont. Die regel geldt althans in binnenlandschen zin. Internationaal natuurlijk niet. Vandaag klinkt even een hoopvol vredesge- luid. Vijfendertig Duitsche journalisten te Genève ik weet niet waarom het aantal er zoo precies bij gegeven wordt zouden ijverig gepraat hebben, vooral met neutrale collega's, over voorwaarden waarop Duitschland vrede met Engeland zou kunnen sluiten. Ze hebben die voorwaarden opgesomd ook en het lijstje ziet er niet kwaad uit. De Russen beweren dat zij de Finsche hoofd linie in het uiden zijn gepasseerd. DINSDAG 12 DECEMBER Démentis. Berlijn ontkent de beteekenis van de gesprekken der journalisten en noemt ze een proefballon, zonder er bij te zeggen wie hem heeft opgelaten. Londen weet van niets. Brussel weet ook van niets. Alles ziet er even nega tief uit. De Finnen verzekeren dat de Russen nog heelemaal niet door hun Mannerheim-linie zijn, hetgeen opwekkender klinkt. Moskou noemt hen „witte bandieten", hetgeen voor iederen eenigszins ervaren lezer van oorlogs berichten het onmiskenbare bewijs is dat zij zich geducht verdedigen. En hun hoofdstad Helsinki heeft van haar 250:000 inwoners er nog maar 50.000 over. Het verschil is geëvacueerd, Het treft mijn beroepshelangtelling dat de over geschoten 50.000 nog worden voorgelicht door zes geregeld verschijnende dagbladen en even heb ik de neiging te denken aan 12.000 gezin nen. Maar dat is natuurlijk onjuist. Die vijf tigduizend zullen wel allen volwassenen zijn en de meesten zullen bij gewone overheids diensten en hulpdiensten zijn ingedeeld. En dan nog de menschen van het afweergeschut Het moet een vreemde kleine samenleving zijn in die grootendeels verlaten stad met haar vele mooie gebouwen nu dik onder den sneeuw lig gend en voortdurend onder de bedreiging van vernietiging door de Russische luchtmacht. De Volkenbond vraagt Moskou de vijandig heden te staken en biedt zijn bemiddeling aan. Niemand verwacht een gunstig antwoord en dat komt dan ook niet. Moskou zegt neen, ditmaal in beleefde termen, en de onvermijdelijke Ge- neefsche commissie gaat haar voorstellen aan de Assemblee opstellen. Op dezen dag neemt in Nederland de Kamer de defensiebegrooting aan, Zij blijkt het goed te kunnen vinden met minister Dijxhoorn, die zich een bekwamen vastberaden bewindsman toont. Ik blijf hepen dat hij scherp op de uit gaven zal letten, want die f 1.700.000 per dag zijn verschrikkelijk hoog en wie twijfelt er aan dat mobilisaties behoefte- hebben aan nauwkeurige, liefst zoo modern en zakelijk mogelijk toege paste financieele controle? Natuurlijk kan de minister die niet zelf uitoefenen; hij moet vrij wel alles overlaten aan onder hem staande in stellingen. En bovendien zou men eigenlijk in de weermacht zelf een geest van zuinig beleid moeten kweekenAls ik mij de vorige mobi lisatie herinner lijkt dat niet eenvoudig. Maar er moet heel wat te doen zijn om de kosten te beperken en wat harde zakenmannen, die nu eenmaal als regel burgers plegen te zijn, zouden daar zeker profijtelijk hun raad in kunnen geven en hun nuchtere organisatiemethoden op kunnen toepassen. Vandaag is Douglas Fairbanks Sr. gestorven. Zijn naam herinnert niet alleen aan wonder lijke behendigheden maar ook aan goede films, opgevoerd in een tijd toen we heel wat on bezorgder in de bioscoop zaten. Zijn naam her innert ook aan den glorietijd van hem en Mary Pickford, Doug en Mary samenDat is ook alweer lang geleden. WOENSDAG 13 DECEMBER Een rijke Rotterdammer geeft honderdduizend gulden aan de regeering van Finland. Een royaal geschenk. Iemand rekent mij voor dat de na tionale inzameling voor de Finnen, die in Zwe den is gehouden, tweeënhalve ton heeft opge bracht. Daar kan die Rotterdammer zich dus wel naast vertoonen. Beter gezegd: zijn bijdrage, want hij blijft natuurlijk anoniem. Hulp heeft het kleine volk in het hooge Noor den wel in iederen vorm noodig. De Russen heb ben nu hun nieuwe offensief dwars door Fin land ontketend, op het smalste deel des lands dat ,,de wespentaille" genoemd wordt en maar 210 K.M. breed is. Wilt u een vergelijking? De grootste breedte van Nederland, in de richting West-Oost dus, is net even groot en u vindt die door van de NederlandschrBelgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen af, aan de kust, een lijn te trekken naar een punt aan de Neder- landsch-Duitsohe grens ten Zuiden van Venlo Bij Zandvoort zijn we hemelsbreed maar zoowat 165 K.M. van onze Oostgrens verwijderd. Zooiets zouden ze in Finland denkelijk een muggen- taille noemen. Intusschen schijnen die Russen nogal wat vorderingen door de wespentaille te hebben ge maakt. maar de duidelijkheid van de oorlogs communiqués Iaat als gewoonlijk weer heel wat te wenschen en ergens in dat nog hocgere Noorden, waar men nu hoogstens een paar uur schemering in den Poolnacht beleeft, dringen de Finnen weer op. Hun taaie volharding en moed zijn zeker wonderbaarlijk tegen zulk een overmacht. Op dezen dag wordt eenige verwondering gewekt door het feit, dat een Sovjet-duikboot een klein Duitsch schip, geheeten Bilheim, tot zinken heeft gebracht. Klopt dat nu met de vriendschap en met den inhoud van het non- agressieverdrag? Maar het menschelijk verba- zings-vermogen is erg verminderd. DONDERDAG 14 DECEMBER Een stroom van gebeurtenissen breekt los. Duitschiands grootste mailboot, de Bremen, is tenslotte uit Moermansk veilig in een Duitsche haven teruggekeerd. Bij de Noorsche kust heeft een Engelsche duikboot haar ontmoet, maar haar ongemoeid laten gaan. Waarom? De Engel- schen verklaren dat de onderzeeër, als hij een torpedo had afgeschoten, de bemanning en passagiers van de mailboot aan hun lot had moeten overlaten. De duikbootkapitein had hen dit lot bespaard. Van Duitsche zijde antwoordt men dat dit onwaar is: de onderzeeër moest on derduiken omdat er een Duitsch vliegtuig naderde en kon toen geen torpedo meer lanceeren. Prettige lectuur levert zoo'n oorlog toch op. Volgens de Engelschen heeft diezelfde duikboot even later een Duitschen kruiser en een Duitsche duikboot getorpedeerd. Ik schijn nooit eerder te hebben gehoord, dat duikbooten elkaar ook wel eens tor pedeerden. Maar de belangstelling voor de Bremen, wel ker gezagvoerder zeker een knappe prestatie gele verd heeft, vooral op de reis van New-York naar Moermansk toen hij met zijn kolossale schip door de Britsche vloot wist te glippen, leeft maar kort. Veel meer aandacht is er voor het zeegevecht bij Montevideo: Admiraal Graf von Spee tegen Ajax, Achilles en Exeter. Daar is al zooveel over ge schreven dat ik er nu niet meer op terug zal ko men. Behalve dan om de opmerking te maken, dat het wel wonderlijk is dat het eerste zeege vecht tusschen verscheidene oorlogsschepen in een oorlog tusschen Europeesche mogendheden aan de Zuid-Amerikaansche kust plaats heeft. Vroeger, zelfs in 14-'18 nog, zou zooiets in de Noordzee gebeurd zijn. Weer kirt de vredesduif, ditmaal in het statige House of Lords, waar Lord Darnley en Lord Ar nold het aanbod van goede diensten, door onze Koningin en den Koning der Belgen gedaan, op nieuw naar voren brengen en te kennen geven dat een spoedige vrede beter zou kunnen zijn dan een uitgevochten oorlog. Ook met het oog op de bedreiging, die Rusland voor Europa vormt. Lord Balfour of Burleigh maakt zich boos op hen, de bisschop van Chichester valt hen min of meer bij, minister Halifax betreurt erg dat zij in het openbaar zulke dingen gezegd hebben, want de tegenpartij kon er wel eens verkeerde gevolg trekkingen uit maken betreffende Engelands vastberaden- en onverzettelijkheid. Dat prestige tochNiettemin rest de indruk dat ook hier weer een proefballon is opgelaten en dat er zaken, vredeszaken, te doen zouden zijn als er eenige be reidwilligheid aan Duitsche zijde bleek. Is dat dan onmogelijk als, zooals Lord Darnley en Lord Ar nold opperden, men van weerszijden begon zonder vooropgestelde voorwaarden? Weer is het minister Gerbrandy die in deze be wogen week Nederland een opvroolijking bezorgt en dat nog wel in zijn begrootingsrede. Zelden zal een minister van Justitie zooveel humor in een dergelijk betoog gelegd en tevens bij zijn eerste begrooting de Kamer met zulk een vrijmoedig heid bejegend hebben. De minister schuift de zaak-Oss kalmweg opzij omdat hij dit niet meer den tijd voor zulke dingen achtwaarmee ove rigens de meesten het eens zullen zijn. Hij neemt het eene besliste standpunt in na het andere maar toont bovendien den merkwaardigen durf, ronduit te zeggen dat hij den inhoud van een bepaald wetsontwerp niet meer in zijn hoofd heeft. Zoo maar onomwonden zegt hij dat. En de Kamer lacht. Hij heeft, na den enormen stapel dossiers van Oss aanschouwd te hebben, voor hij 's avonds insluimerde tot zichzelf gezegd: „Weg met Oss!" De Kamer Jacht. Hij waarschuwt tegen overhaaste wetswijzigingen. Zelf heeft hij altijd tot zijn studenten gezegd: „Ge moet er u niets van aantrekken wat een minister in de Kamer zegt"De Kamer lacht. En zoo gaat het door. Dit kleinste lid der regeering, met den grootsten knevel, een minister zonder partij achter zich, heeft den indruk gemaakt te weten wat hij wil, zeer scherpzinnig te zijn en over een weldadig gevoel voor humor te beschikken. Dat laatste be- teekent heel wat meer dan de kunst, welgekozen grapjes te plaatsen. Het beteekent bijvoorbeeld ook: zelfcritiek, afwezigheid van pompositeit, le vendigheid van geest. Dus alweer een minister die een goeden indruk op het parlement- heeft gemaakt. En dat nadat zijn ambtgenooten Van Kleffens, Steenberghe en Dijxhoorn daar ook al zoo in geslaagd zijn. Mi nister-president de Geer kan er tevreden mee zijn. Zijn ploeg is bezig veel vertrouwen te ver werven. VRIJDAG 15 DECEMBER: Finnen en Russen zijn zwaar slaags in den Poolnacht. Er is een groot luchtgevecht boven het eiland Sylt geweest en de Duitschers zeggen dat ze tien Engelsche toestellen omlaag geschoten en er zelf maar één verloren hebben. De Volken- bondsraad heeft besloten de Sovjet-Unie te royeeren als lid van den Bond. Een heel Engelsch eskader ligt nu voor Montevideo te wachten of de Graf von Spee soms naar buiten zal komen. Het Lagerhuis heeft een geheime zitting gehou den, onze maritieme medewerker geeft technische uiteenzettingen over zee- en landmijnen, onze Noorsche correspondent behandelt niet zonder twijfel de vraag: „Kan Scandinavië neutraal blij ven?" Wat een wereld! Gelukkig is er ook nog altijd reden tot verblij ding. Ik lees (en ik hoop dat u dat allen gedaan hebt) met blijdschap onzen Amerikaan- schen correspondent mr. E. Elias over de be langstelling die Nederland voortdurend in de Ver- eenigde Staten geniet, beginnend met de vriend schap die mrs. Eleanor Roosevelt voor ons toont wij zijn immers het land van de voorvaderen van den President en zich voortzettend in ve lerlei artikelen van dag- en weekbladen. Elias laat de onjuistheden niet onvermeld en zegt dat het goede propaganda onzerzijds zou zijn, te zor gen dat die hersteld werden. Accoord. Dat onder werp is hier onlangs nog aangesneden, niet alleen in dit blad en niet alleen met betrekking tot de Vereenigde Staten. Wij zullen er op moeten blij ven doorhameren. Overigens begrijp ik niet waar om de Amerikaansche bladen geen of bijna geen Holiandsche journalisten als correspondenten hebben. Wij moeten ons meer in het buitenland doen hooren: niet lawaaiig, maar duidelijk en rustig. Zooals wij Hollanders zijn. Er komt geluk bij elk ongeluk en tot het geluk van dezen ramp- spoedigen tijd behoort, dat er groote belangstel ling voor ons land is ontstaan en wij een goede pers hebben. Vooral vanwege den alouden strijd tegen het water. Maar die pers moet juist wezen. En wij moeten het wassende getij te baat nemen om ons van onzen besten kant te toonen. Onder ons gezegd., nietwaar?.er zijn ook minder goede kantjes...,. R. P.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5