PREDIKBEURTEN PALESTINA DU ONS KNIPPATROON Visscherij-Snufjes. De onderhandelingen over het nieuwe visseherijcontract. Organisaties vragen meer dan de reeders wenschen te geven. Over de contractsoxiderhaiidelingen is mo menteel weinig mede te deelen, aldus „Taak en Plicht", het orgaan van het O.K. Vakverbond. Na de gehouden ledenvergaderingen is wel ge bleken, dat een groote afstand bestaat tusschen de verlangens der opvarenden en hetgeen de ■werkgevers bereid zijn toe te staan. Door de opvarenden werd zonder meer ver langd het procentelij k deel met 50 pCt. te ver- hoogen, gelijik dit reeds vanaf den aanvang der visscherij na het begin van den oorlog bij een der reederijen het geval is geweest. Vervolgens voor de schippers der kleinere booten een belooning van tenminste 5 pOt. een behoorlijke vergoeding voor den tijd, welke noodig is cm een geschikte bemanning samen te stellen. Voor allen werd het verlangen gesteld de verhoogde gage eveneens te beitalen over de dagen aan den wal. Vervolgens ter bevordering der veiligheid een vierde man in de machine kamer en een aantal kleinere verlangens ten aanzien van de veiligheid. Niet ontkend kan worden, dat de besommin gen behalve van enkele groote booten ver beneden de verwachtingen blijven, terwijl bij het 'bepalen van de 50 pCt. verhooging der vaste gage, er op gerekend was, dat de besommingen belangrijk zouden stijgen, en daardoor een bil lijke verhooging van het inkomen verzekerd zou zijn, als geringe vergoeding voor het wagen van zijn leven. Voor de vischlossers werd verlangd een „ver beterde" losregeling voor de groote booten, zoo als die al eerder werd ingediend, en een wijziging van de aantallen kisten. Ook voor de lossing der buitenlandsche vaar tuigen en het kolenlossen werden een aantal verlangens gesteld. Rekening houdende met deze verlangens zal opnieuw overleg gepleegd worden, en ondanks alle tegenstellingen, vertrouwen wij dat het mo gelijk zal blijken vóór l Januari a.s. een voor allen bevredigende regeling voor 1940 te treffen. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt ZoZndag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. Belangrijk nieuws voor liet Leger des Heils. 1 Kommandant Benwell komt Zondag. Men schrijft ons: De afdeeling van het Leger des Heils te IJmuidèn geniet a„s. Zondag de groote eer, door de nieu we leiders geleid te worden. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd maakte de huidige Kommandant de zaak van het Leger des Heils tot de zijne. In 1890 kwam hij in oplei ding voor heils-officier. Na verscheidene jaren in Groot Brittannië ge arbeid te hebben, viel hem de groote onder scheiding te beurt, door den Stichter aange wezen ie worden tot pionier van den Legerarbeid in Zuid- Amerika. Gedurende vijftien jaren van zijn bevel aldaar werden in de drie groote republieken de grondslagen gelegd voor een krachtige, zich tot op dezen dag steeds uitbrei dende Leger des Heils-activiteit. In Denemarken trad de commandant in het huwelijk met majoor Emma Andersen, die hem sindsdien op zijn verre reizen en dikwerf gevaar volle tochten tot in het binnenland van China onverschrokken en met groote toewijding ter zijde heeft gestaan. Sedert 1932 voerde de commandant het bevel over het Leger des Heils in Noord-China. Het ■was onder zijn léïding dat het Leger door zijn hulpverleening aan de zwaar geteisterde bur gerbevolking tijdens het ChineeschJapansche conflict groote bewondering afdwong, z z Zijn vele en voortreffelijke eigenschappen, wel ke hem reeds spoedig tot een der hoogste posities in het Leger deden opklimmen; zijn rijpe erva ring en breede blik, verkregen door een ver blijf in verschillende landen en werelddeelen o.a. in Frankrijk, België, Denemarken, IJsland, Ar gentinië, Palestina, Egypte enz. (de comman dant predikte het Evangelie in 27 verschillende landen) doen ons zijn benoeming tot territo- riaal-leider van het Leger des Heils in ons land met vreugde begroeten en met groote verwach tingen de toekomst tegemoet treden. In de zaal van het L. d. H. Edisonstraat worden Zondag drie bijzondere samenkomsten gehouden. NEDERL. CHRISTEL. VROUWENBOND. Dezer dagen hield der afdeeling IJmuidèn haar Kerstwijdingsuur in de Bethlehemkerk. Mevr. Nauta opende met gebed en gaf na het zingen van Psalm 65:1 het woord aan mevr. J. J. Dijckmeester—van Lennep uit Den Haag. Naar aanleiding van eenige Bijbelgedeelten sprak mevr. Dijckmeester over de verwachting van het komende Kerstfeest, waarbij aansloot de belofte uit het Evangelie, welke wij tot een „lichtende ster" in het leven moeten maken. Na een korte pauze met orgelspel werd ge luisterd naar een treffend Kerstverhaal uit het hooge Noorden. De presidente bracht spreekster hartelijk dank waarna op gebruikelijke wijze werd geëindigd. VISCHBAKKERIJ. Aan van Oterendorp en C.o's Zeevischhandel N.V. alhier is vergunning verleend tot het bou wen van een vischbakkerij aan de Ericsonstraat. SCHEEPSBOOTEN OPGEPIKT. De alhier binnengekomen Deensche kotter Sylvia E. 436 heeft op de Noordzee opgepikt een groote scheepsboot, gemerkt Hockwood—Dover. Verder is door het visschersvaartuig OD 4 alhier aangebracht een scheepsboot, die 3 mijl ten W. van Noordwijk drijvende werd gevonden. Deze scheepsboot is gemerkt 888 D, Jean Hilaire 17 pers. De scheepsbooten zijn aan de strandvonderij overgegeven. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondag 17 December a.s. een middagconcert in de Gemeente-concertzaal te Haarlem. De diri gent is Toon Verhey; de soliste Annie Meys (piano) Het programma vermeldt: Eerste Peer Gynt suite opus 46 en Concert voor piano en orkest. Opus 16 van Edvard Grieg, Concerto per piano forte e orchestra van G. Fr. Malipiero (eerste uitvoering) en Paul Dukas' L'apprenti sorcier. BIJBELLEZING. Dinsdag 19 December a.s. zal in het gebouwtje aan den Willemsbeekweg 38 een bijbellezing ge houden worden door den heer J. H. J. Fijnvan- draat te Amersfoort, wiens onderwerp is „Een duurzame en blijvende vrede". Verbetering dringend gewensebt. De hoek VelserduinwegZeeweg is zeer gevaarlijk. Het valt niet te ontkennen, dat er den laatsten tijd in onze plaats het een en ander is gedaan voor het verbeteren van onze straten ten behoeve van het verkeer, als bijv. het doortrekken van de Ken- nemerlaan, het verbeteren van den Wijk aan Zeeër weg, het verbreeden van den Veiserduinweg nabij den Willemsbeekweg enz. Hetgeen met zeggen wil, dat de zaak hiermede in orde is. Vooral ten be hoeve van de voetgangers zullen nog heel wat voortuintjes moeten verdwijnen, voordat we te vreden zijn. De gemeente heeft dit echter niet in de hand, want het inkorten of opruimen van voor- luinen kan alleen geschieden met medewerking der betrokken eigenaars en die zijn lang niet altijd ge willig. Maar er is iets dat dringend verbeterd dient te worden, waarbij de gemeen tee niet afhankelijk is van den wil van derden. We bedoelen den hoek van den Velserduinweg en den Zeeweg nabij het Antonius-Ziekenhuis. Het zijn hier de als maar grooter wordende autobussen, die komende van den leant van het Ziekenhuis af, zooveel ruimte voor het nemen van de bocht noodig hebben, dat ze aan de breedte van den rijweg tex-nauwernood voldoende hebben. Wanneer een wielrijder van de tegenover gestelde richting wil passeeren op het oogenblik, dat een autobus de bocht neemt (en dat gebeurt zoo ongeveer 65 keer per dag uit één richting), doet hij niet beter dan naar links of op het trottoir te vluchten, anders komt hij ongetwijfeld in het ge- drang met het gevaar van gebroken ledematen en/of gebroken materieel. Het eerste ongeluk be hoeft hier al niet meer te gebeuren. Op een vrij eenvoudige manier kan de toestand nier verbeterd worden. Het trottoir is op den hoek bijna 10 M. bi-eed. Daar kan gerust een meter of vier van af en verder behoeft dan alleen de lantaarn paal, die tegen den rand van het trottoir geplaatst is en daar dank zij de handigheid der chauffeurs nog staat, evenzoovele meters naar binnen ver plaatst te worden. Deze vrij eenvoudige verbetering lost het geheele vraagstuk met één slag op, want de rijweg wordt dan zoo breed, dat het nemen van de bocht zelfs voor een leerling-chauffeur geen moeilijkheden meer zou opleveren. Onze gemeente-autoriteiten zouden velen aan zich verplichten wanneer zij onze opmerking ter harte wilden nemen. Geestelijke en moreele herbewapening. In tegenstelling met een in een ander blad ge- publïceerd bericht kunnen we melden dat de maandelij-ksche bijeenkomst van de Oxford- groep voor geestelijke en moreele herbewapening m „Het wapen van Velsen" gehouden wordt en wel Maandag 18 December a.s. Eveneens is het niet juist, dat pater Henri de Greeve op deze bijeenkomst spreken zal. De redenaar voor dezen avond is Mr. N. de Bruine Ploos van Amstel, advocaat te Amsterdam. Aankoop van grond voor den nieuwen weg. Een hoek van het oude Meervliet. Ten behoeve van den aanleg van den weg tus schen den Rijksweg Haarlem—Alkmaar en den Stationsweg te Velsen heeft de gemeente nog de beschikking noodig over een aan de Meervliet- straat gelegen gedeelte, groot 190 M2. van het oude Meervliet. De eigenaar hiervan, de erven van wijlen j-hr. mr, J. W. G. Boreel van Hogelanden, hebben zich bereid verklaard, dit gedeelte aan de gemeente te verknopen tegen den prijs van f l per M2. en onder voorwaarde, dat de afscheiding van het terrein langs den openbaren weg door en voor rekening van de gemeente wordt verplaatst en dat de kosten van overdracht ten laste van de gemeente komen. Den bedongen prijs en de gestelde voorwaarden achten B. en W. aannemelijk, waarom het college den raad voorstelt, tot den aankoop over te gaan. JAARVERGADERING S.D.A.P. De plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. hield onder voorzitterschap van den heer W. F. Visser in hotel „De Pont" haar jaarvergadering. Na vaststelling van de jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden de aftredende bestuursleden herkozen. Het volledige bestuur wordt thans gevormd door de heeren W. F. Vis ser, W. J. Marx, J. Hania, A. v. d. Horst, P. Hee- rendorf, C. de Ruyter en mevr. de Waal. In de controle-commissie werden benoemd de heeren A. Martens en J. Waagmeester Sr. HINDERWET. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmui dèn, om vergunning tot het oprichten van een zoetwaterpompstation met bijbehoorende 8 bron nen, elk met een electromotor van 5 pik. en een filtergebouw, waarin o.a. 1 electromotor van 9 PiK. en 3 electromotoren van 45 p.k., op het perceel, kadastraal hekend gemeente Velsen, sectie A nos. 1006, 1107 en 1186, plaatselijk be kend fabrieksterrein, door hen is toegestaan. OVERPLAATSING VAN EEN ONDERWIJZERES. Aan de o.l. school A I zijn momenteel met in begrip van het hoofd vijf leerkrachten verbon den. In verband evenwel met het gemiddelde aantal leerlingen der school over 1939 komen van 1 Januari a.s. af slechts het hoofd en drie onderwijzers voor rijksvergoeding in aanmerking. B. en W. hebben den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht, goed te keuren, dat ook over 1940 aan deze school vijf leerkrachten werkzaam mogen zijn, doch de minister acht daarvoor geen termen aanwezig. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor, de onderwijzeres aan de o.l. school A I, mevr. C. M. E. VallentgoedLonbar Petri met ingang van 1 Januari a.s. over te plaatsen naar de o.l. school D, zulks ter voorziening in de vacatarue, ontstaan door het aan mevr. E. Kroonenberg Leman met ingang van 1 December j.l. verleende eervol ontslag. UIT HET BOUWBEDRIJF. Voor den heer W. C. Nieuwenhoff te Haarlem zal aan den Van Tuyllweg in het park Velser- beek alhier een woonhuis met garage gebouwd worden. Door van Vollenhoven's Bierbrouwerij te Am sterdam zal het café aan den Wijkerstraatweg 216 alhier verbouwd worden tot café met bo venwoning. T 6761 T 6761 Middagjapon van effen zijde, met gar- neei-ing van plissés. Ben. stof 3.10 M. van 1 M. Maat 42. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maan dag af gedurende een week verkrijgbaar bij Kennemerlaan 42, IJmuidèn en Bx-eestraat. 29, Be verwijk. Origineele Schilderstukken ARTISTIEK KALVERSTRAAT 8 TELEF. 5705 - IJMUIDEN-O. 'Adv ingez. Mea Nog eens 52300.— voor werkverruiming. Verbeteringen van rioleeringen in IJnmiiden en Santpoort. Een aantal riolen in het westelijk gedeelte van IJmuidèn, dateerende van 1885, 1896 en 1903, ver keert in een zeer slechten staat. Op vele plaatsen zijn de buizen dusdanig verteerd, dat van een goede functionneering geen sprake kan zijn en een instor ting, zooals reeds is voorgekomen, ook in de toe komst niet denkbeeldig moet worden geacht. Nu de riolen te IJmuidèn in verschillende straten zijn vernieuwd en in een aantal andere nog in een goe den staat vei-keei'en is 't zeer gewenscht de boven bedoelde door nieuwe te vervangen. De kans, dat de nieuw gelegde riolen verstopt geraken, wordt daardoor tevens verminderd. De rioleering in de Schuitstraat en daarop aan sluitende straten te Santpoort loost nog op een pol dersloot. Het is dringend gewenscht hieraan een einde te maken en bedoelde rioleering aan te slui ten op het pompstation nabij den Bloemendaaische straatweg, waardoor het complex woningen aldaar in het centrale rioleeringsstelsel zal zijn opgenomen. Het vorenstaande heeft B. en W. aanleiding ge geven, een plan tot uitvoering van de opgemelde rioleeringswerken te doen opmaken en aan den Rijksdienst voor de Werkverruiming te verzoeken, voor dit doel een bedrag van f 52.300 beschikbaar te stellen. Van den Minister van Sociale Zaken xs Ihans be richt ontvangen, dat Zijne Excellentie bereid is het voor de uitvoering van het rioleeringsplan toege kende voorschot met gemeld bedrag te verhoogen. B. en W. stellen den raad derhalve voor, dit aan- valiingsvoox'schot te aanvaarden en hen te mach tigen t.z.t. de daarvoor noodige nadere ovex-een- kornst met den Staat der Nederlanden te sluiten. Benoemingen in den Gemeenteraad. In den a.s. Dinsdagavond te houden verga dering van den gemeenteraad zullen worden benoemd: één lid van de commissie van advies voor den Gemeentelijken' dienst van Maatsch. Hulpbetoon (aftreding P. J. van Geelen). B. en W. bevelen aan: 1. P. J. van Geelen, Velsen. 2. C. Pels, Velsen. twee leden van de commissie van toezicht voor de Rijks Hoogere Burgerschool (vacature ir. A. M. J. Vermeulen en H. LJ. Visser). B. en W. bevelen aan: 1. ir. M. van der Lee, Velsen. 2. ir. P. van Delden, Velsen en 1. mevr. Chr. R. G. Huiler—Hazewinkel, Velsen 2 mevr. S. W. van Walraven—Waokie Eijsten, Velsen; één lid van de commissie van toezicht voor de Visscherijsehool (aftreding J. Schager): B. en W. bevelen aan: 1. J. Schager, IJmuidèn. 2. J. Seijffert, IJmuidèn. Een nieuwe boekhoudmachine voor Gas en Water. De oude raakt op. De bij de bedrijven voor Gas en Water In ge- bruik zijnde „Ellis" boekhoudmachine, die in 1926 uit de tweede hand werd aangeschaft, is door slijtage in zulk een toestand gekomen, dat de vrees bestaat, dat deze machine plotseling buiten bedrijf moet worden gesteld. Indien dit gebeurt, zal een groote stagnatie ontstaan in het produceeren van de kwitanties. Het lag in de bedoeling, op de begrooting voor 1941 gelden voor een nieuwe machine uit te trdkken. Met het oog op den toestand, waarin „de oude machine verkeert, is het echter niet verantwoord, langer met de vervanging te wach ten. B. en W. stellen den raad daarom voor hen te machtigen, tot den aankoop van een nieuwe boekhoudmachine over te gaan en voor dat doel ren bêschilcbjinr {,p stollen vari f 9.R00 De politiewoningen naast het nieuwe hoofd bureau. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de beide woningen, welke tegelijk met en naast het nieuwe hoofdbureau van politie zijn gebouwd, aan een tweetal agenten van politie als ambtswo ning te verhuren overeenkomstig het raadsbe sluit van 13 October 1936 tegen 12 pet. van hun salaris in dienst der gemeente, met inbe grip van toelagen, doch met uitzondering van de kindertoelage en onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende organi saties zijn voor de week van 18 tot en met 23 December vastgesteld als volgt: Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond van 9.009.20. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond van 9.259.45. Werkloozenvereeniging van 9.5010.20. IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) van 10.30—10.45. Ongeorganiseerden van 11.0012.00. Kleine bonden van 9.009.15. R.K. Bonden van 9.2010.00. IJmuider Federatie van 10.2011.05. Chr. Bond van Fabrleks- en Transportarbei ders van 11.1011.40. Oud-Katholiek Vakverbond van 11.45—12.00. Nieuwe verwarming in de Hervormde Kerk. Verwarmde steenen in plaats van kachels. Een kille kerk is de schrik van vele kerkgangers en kille kerken komen in ons land nog al voor. De verwarming in de soms zeer groote gebouwen laat dikwijls veel te wenschen over, omdat in de xneest- al antieke gebouwen een moderne verwarm ingsin- stallatie moeilijk is aan te brengen en dikwijls ook niet in harmonie met de architectuur te brengen is. In het eeuwenoude kerkje in Velsen heeft in en de moeilijkheden overwonnen door de toepassing van een zeer bijzonder verwarmingssysteem van Engel- schen oorsprong. In Engeland is het reeds in vele kerken toegepast, in ons land zijn er nog maar en kele, o.a. in de Gereformeerde Kerk in Hersteld Vei'band te Amex-sfoort. Gisteren is de nieuwe installatie voor het eerst in gebruik genomen en degenen die hierbij aan wezig waren, hebben kunnen genieten van de „wel dadig aandoende" warmte, die binnen de eeuwen oude muren heerschte. Het hier toegepaste systeem is wel een heel bij zonder: geen kachels, geen radiatoren, neen... gloeisteenen, verwarmd door gasstralingbranders. In totaal zijn 21 van deze steenen in de kerk aan gebracht op 31/» M. hoogte. De steenen zijn schuin naar den grond gericht en zenden hun stralen uit over de bezoekers. Een thermostaat zorgt voor een bepaalde constante warmte. Dit systeem heeft twee groote voordeelen boven de andere, tot nu toe toegepaste. In de eerste plaats is het een zuinig systeem, daar er 50 pet. minder gas voor noodig is dan voor gaskachels of radiatoren. En ten tweede is er op den grond geen ruimte voor noodig. De aanleg is geschied door de Amaf, direc tie Huygen en Wessels te Amersfoort. GEMEENTELIJK PLUIMVEE BEKROOND. Negen inzendingen, dertien prijzen. Op' de gemeenschappelenke Nationale Ten toonstelling van Pluimvee, Watervogels, Duiven enz., in de Beatrix Hal van de Kon. Nederl. Jaar beurs te Utrecht behaalde het park „Velserbeek" met 9 inzendingen niet minder dan 9 stuks eei'ste prijzen en .4 stuks eereprijzen. Voorwaar een suc ces. waarop wij Velsenarexi trotsch mogen zijn. Bronskleur kalkoen, haan, le prijs, met eerepr. Bronskleur kalkoen, hen, le prijs. Mandarijn, woerd, le prijs met eereprijs. Mandarijn, eend, le prijs. Caroline, woerd, le prijs. Carolina, eend, le prijs. Bahama, woerd, le prijs met eereprijs. Bahama; eend, le prijs. Duo wint-fazanten, le prijs met eereprijs. CASTRICUM De uitzending naar het Bio- vacantieoord. Wij vernemen van het Genootschap voor Kinder Herstellings en Vacantiekolonies dat de kinderen, die voor rekening van het Bio-Vacantieoord ge durende zes weken naar diverse koloniehuizen konden worden uitgezonden, tijdens de spannende periode van enkele weken geleden weer terugge haald moesten worden, daar men de koloniehuizen voor eventueele evacuatie beschikbaar wilde hou den. Thans kon men ons medeelen, dat a.s. Zater dag de kindei-en weer naar de huizen zullen ver trekken. Wat gevonden en verloren werd. Gevonden: Een gabardine ceintuur (beige), Politie Castricum; Aan komen loopen een bont hondje, inl. Politie Castricum; een paar gebrei de kinderhandschoenen; M. Duijn. School straat N. 12 alhier; een boodschappentasch, poli tie Castricum. WEDSTRIJDEN VAN DE PION. De uitslagen van de voor de onderlinge com petitie van de schaakclub „De Pion" gespeelde wedstrijden waren: Groep 1 J. TeerinkJ. van Hoeve 10; J. ZaalD. Keetbaas 01; Heeck Sr.—J. A. van Ravenzwaai VzVa; J. Teerink—Dr. Westendorp Boersma 01; D. KeetbaasP. van Leeuwen 10. Groep II: L. van Leeuwen—C. Peters 1—0. H. A. Nijssen- M. Lint 0—1. BLOEMENDAAl UNTVERS EERED. Soefi-Beweging) Kerkplein 6 11: Mevr. D. van Goens-van Beijma. GER. KERK. 10 en 5: Ds. Joh. C. Brussaard. Radiouxtzending op ?olfl 245.9 M. SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. IJzerman. 5: Ds. R. H. Olde- man. N. H. KAPEL. 5: Ds. G. J. Waax-denburg, v. Haarl. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: K v. d. Berg. IJMUIDÈN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey 5.30: Ds. J. de Vries, Bevexwijk. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: A. Kool. HERV. EVANG.. Oranjestr. 10 en 5: Luitjes, Leiden GER KERK Wilhelm inakade 10 Ds S. E Wes bonk. 5: Ds. J. Kapteyn. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. J. Kapteyn. 5: Ds. S. E. Wesbonk. CDXxxni. Wl. We beleven nu weer de dagen van onderfc, delingen over de visscherijcontracten. Er wecéj al eenige vergaderingen gehouden, maar partijen schijnen het nog lang niet eens te Er is rondom de contract-actie trouwens wei^j spanning, hetgeen te begrijpen is. Er va* slechts heel weinig georganiseerde zeevissen en al is nu het afsluiten van een contract iets voor vandaag of morgen alleen, toch ls te begrijpen, dat de belangstelling gering^ dan andere jaren. Het lijkt me onder de dige omstandigheden niet gemakkelijk, een voor een nieuwe loonregeling te vinden, wafti zaak heeft nu twee kaïuten, die geheel los elkaar staan. PIETERM Het ds met de visscherij de laatste dager lijk in de war geloopen en het vergaan vj» Silvain is daaraan niet vreemd. Ik spreek al eens visschersmerxschen over het een en' der en als we het dan eens over het vare; den tegenwoordigen tijd hebben, blijkt da; animo er den laatsten tijd niet grooter op worden is. En dat komt niet van de mens; zelf, maar voornamelijk door moeder de vu die angstig geworden is en haar man lieve; de Hoogovens of bij Van Leer aan het werk'; z0l= al verdient hij daar minder dan hem °nS een trawler naar zee ziet gaan. In elk geval; er nu al een achttal trawlers, die feitelijk op hadden moeten zijn. Het gaat nu wel nietfc deze booten om het volk, maar grootendeels;, wel. Het zal zoo wel blijven tot na den Nl jaarsdag, waarna er wel weer wat meer scherij zal komen. Hetgeen voor het bedrijf c te hopen is. Ook de kustvisschers, vooral de nalenvisschers die 's nachts visschen, (de schen" dus) durven zich nog niet op zee te vanwee het mijnengevaar. Een enkele v. geloof ik, nog wel eens uit, maar ook bij bedrijf heeft men den schrik te pakken gekr» Zoo blijkt uit het een en ander, dat het' heel slecht gaat in IJmuidèn. En konden alle booten nog maar bogen op een mooie somming, maar dat is ook nog niet het gevel zeker, er werden mooie besommingen gem^ Dat begon Maandag al: de Delft o.a. 13005 Erin 11350, de Utrecht 6620; en verder ij week waren de besommingen ook wel goed, m zoo over het geheel genomen kan gezegd wos dat het niet is gegaan als men het verwa had. En nu loopt 1 Januari weer de Rijksbij in de molestkosten af, zoodat we dan weer nieuwe feiten komen te staan. Met de versche haring loopt het ook eind; niet dat de handel er beu van is, in ge^ deele, maar de productie stokt. Er waren vorige week nog ongeveer 3750 kisten, maar ik mij niet vergis, zijn alle loggers binnen.!; schien is er nog een enkele Scheveninger op; en kan er nog een enkel partijtje komen, 3 schien brengt een enkele trawler nog eens, aan, maar het seizoen voor die Noordzeelia; is afgeloopen en aan visschen in het Kan valt 'natuurlijk niet te denken. Er is nog heel wat haring geweest en voi voor de visschers is de na-teelt lang niet s& geweest. De handel heeft heel wat geld.voori haring betaald en menig mooi reisje is er- maakt, dank zij de hooge opbrengst van sche haring. Da neer men. licht l«)j dat len ajn. H< gew< dan z- drul fcun: wee; Z< weg geh zorg gea< ond duu D den de viei vijf WEET U dat men uit alle oorden van$ land komt om de te zien? SCHOTERSINGEL WA! (Zie ag (Adv. Ingez. MedJ CHB- GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9.10.}!: Ds. Haumei-sen, Beverwijk. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS. 10: Heiligingsdienst. 3: Lezing 8: Verlossingssamenk. o.l.v. Comm. Alfred J. Bee- well, vergezeld van Kol. Rönitz, Brig. Kolder a Maj. Claeys. Maandag 8: Kaps. Groot-Carriere. IJMUIDEN-OOST N H. KERK, Goede Herderkerk Velserduliwet 10: C. P. v. Andel, Hulppred. 5.30: Ds. G. F. Ci< lenbach. VEREEN. GEBOUW, Kalverstr 10: Jeugddienst VRIJZ. HERV., Vereen.geb. Stationsweg. Velsei 10.30: Ds. G. H. Moll van Charante, 's Hertogen- bosch. GER. KERK., Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G.ra Teylingen. LUTH. GENOOTSCH., Afd. Velsen. Willebrordstr, II Geen dienst. BAPTISTENGEM., Willemsbeekweg. Vrijdag Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst van geloovigen. 7.30: Evangelisatie-samenk. Spr. A. Besselaar, Amsterdam. Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. HERST. APOST ZENDINGSGEM.., Willebrordstr, 10. 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst. ROZEKRUISERS. Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst. Zaterdag 7.15: Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs. Bronsgeest. 5.30: Ds.Tb G. Tonnon, Vlaardingen. Jeugddienst. VELSEN-NOORD GER. KERK. Gr Hout- of Koningsweg. Geen op gave ontvangen BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. 5: 'k K. de Bel. van Schiedam. Jeugddienst. 12—1: Zon dagsschool. VRIJZ. HERV.. Parklaan. Geen Dienst. DOOPSGEZ GFM.. Meerstraat. 10: Ds. A. Vis. EV. LUTH. GEM., Koningstraat. Geen dienst. GER. KERK C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam, 51 Ds. H. Holtrop. EVANG „MARANATHA". Dr. Schuitstr. 31. 1® F. de Wijs, van Velsen in gebouw Odeon. Maandag 8: Bijbelonderzoek. Vrijdag 3: Kerst feest en uitdeeling. Donderdag 8: Mandoline-m* petitie. LEGER DES HEILS Zeestraat 26. Geen opga!® ontvangen. CASTRICUM N. H. KERK. 19: J. N. Seulijn. 7: Ds. F. Visser, van Den Burg. H. Doop. GER KERK Beverwijkerstr.weg 32. 10 en 5: 0* J Kriiger. HERV. EVANG. VEREEN. 10: Ds. A. Hagedoofl, van Haarlem. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: G van Leeuwen, hulppred. t& Velsen WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, Wijk aan Zee. 10: Ds. J. A. L. Hovf VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan.. W. C. Luuring, hulpprediker.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6