SANTPOORT Verhooging van den steun aan werkloozen. DRIEHUIS HEEMSKERK Bijzonder Vrijwillige Landstorm. Een „consolidatiebijeenkomst". Vrijdagavond had de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in „De Griffioen" een bijeenkomst georganiseerd. Deze consolidatie-bijeenkomst was belegd voor bijzondere vrijwilligers met hun da mes en de naaste familieleden van hen, die we gens dienstplicht niet aanwezig konden zijn. De avond werd geopend met een kort welkomst woord door den voorzitter, notaris J. H. A. M. Anten, die er op wees dat alles, ook wat het be zoek betreft, in het teeken der mobilisatie staat. jVele leden staan nu aan de grenzen. Vervolgens sprak hij over „paraat zijn". De leden van den B. V. L. zullen te allen tijde gereed staan om kroon en troon te steunen en te schra gen. Hij sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat de mobilisatie nog geen beslag heeft gelegd op de leiding, op Luit.-Kolonel P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, secretaris van de gewestelijke landstorm commissie. Na het zingen van het Wilhelmus was het woord aan den overste. Deze sprak over het ge regelde prijsschieten en over de oefeningen, welke wegens omstandigheden niet meer kunnen door gaan. Hierna zette spr. uiteen wat er bedoeld wordt met een consolidatie-bijeenkomst, waarbij aansloot een uitlegging over den toestand waarin ons land verkeert. De tijd van heden dringt nog meer dan ooit om als Nederlanders één te zijn en bezield te zijn met de nationale gedachte. Deze consolidatie-bijeenkomst heeft ten doel den band tusschen de B. V. L.-ers nauwer aan te halen. Op verschillende plaatsen heeft het ge westelijke bestuur goed geslaagde consolidatie- bijeéhkomsten gehouden. Met den wensch, dat spoedig dezen oorlog ten einde mag zijn of (in dien het anders mocht gaan) gelijk de dappere Finnen op onzen post te zijn. sloot spr. zijn betoog Interna Was het woord aan den heer H. de Boer propagandist van de Nationale Landstormcom- missiê te Den Haag. Deze had als onderwerp: „Wij wiüen Neerland houden". Spreker wees op het ogitstaan van het oranje devies: „Je Ma in tien- drai". Deze wapenspreuk zijn de Oranje's steeds trouw nagekomen. Aan de hand der Vaderland- sche geschiedenis toonde spreker, hoe altijd door de Oranje's, waar ons volk om riep wanneer het in nood verkeerde, deze belofte gehouden werd. Ook de Koningin heeft steeds bewezen, dat zij zal handhaven. Als Oranje dit doet, wat doet dan hiertegenover ons volk? Als de Oranje's de vrijheid van ons volk be oogen dienen wij hier ten antwoord op te geven: „Wij willen Holland houden". Wat onze voor ouders hiervoor over hadden, illustreerde spreker met voorbeelden uit de geschiedenis. Dat er ook een periode is geweest, dat ons volk het lied: „Wij willen Holland houden", niet heeft gezongen is geweest in den Fransehen tijd. Spreker beschreef, hoe duister het er toen voor land en volk uitzag. Hij zou gaarne willen, dat allen de Vaderlandsche geschiedenis ter dege zouden kennen. In het ver leden ligt het heden en in het heden wat komen zal. Ook nu, zeide spreker, is het een donkere tijd en "hij wees in dit verband op de opkomende machten van communisme en fascisme. Deze noemde spreker „cultureel vernietigende mach ten". Handelingen zooals door Ridder van Rap- pard en andere nationaal socialisten gepleegd werden en nog worden hekelde spreker op felle wijze. Over ons leger sprekend is hij vol bewon dering over de paraatheid van onze jongens. Ten einde Holland te kunnen houden moeten wij allen eendrachtig staan rond Oranje's vaan. Men doe getrouw wat de regeering vraagt n.l. ons on derwerpen aan de noodmaatregelen door de re- geering noodig geacht. Met een opwekking om met de borst naar den vijand en met den rug naar Oranje pal te staan om zoo door met de daad te toonen dat wij Holland willen houden, besloot spr. zijn rede. Notaris Anten sprak hierna een dankwoord. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. De afdeeling Velsen-IJmuiden der Chr. Demo cratische Unie hield Donderdag den eersten cur susavond in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. De heer M. Sluiter, voorzit ter der afdeeling Santpoort, hield een inleiding over „Het sociale vraagstuk". Uitvoerig zette spr. uiteen dat de tegenwoordige kapitalistische sa menleving in strijd is met het Christendom. On danks den vooruitgang der techniek en ondanks dat er genoeg geproduceerd wordt, zoo zelfs dat groote hoeveelheden levensmiddelen worden ver nietigd, worden steeds meer menschen uit de pro ductie uitgeschakeld en lijden millioenen gebrek. De groote massa heeft geen belang bij de pro ductie, de winsten vloeien toe aan een kleine groep menschen. Zal er een betere toestand ont staan, dan moet de gansche constructie der maat schappij veranderd worden. Dan zal het winst bejag moeten verdwijnen en iedereen evenveel belang moeten hebben bij wat de bodem en be drijven opbrengen. In nog vier of vijf cursusavon den zal inleider dit uitvoerig uiteenzetten* Op dezen eersten avond volgde reeds een leven dige discussie, waaraan bijkans alle aanwezigen deelnamen. De voorzitter dankte den heer Sluiter en gaf de verzekering, dat de volgende avonden zeker nog beter bezocht zullen worden. BRIDGECLUB „IJMUIDEN". De in Hotel Velserend door de Bridgeclub „IJmuiden" tegen „Kennemers" gespeelde wed strijd, is geëindigd in een gelijk spel. Weliswaar waren diverse teams nog steeds zeer gehandicapt door mobilisatie-slachtoffers, ziekte en •dergelijke, doch daar stond tegenover dat het eerste IJmui- der team weer in zijn oude beproefde samenstel ling ten strijde trok en een inderdaad fraaien wed strijd speelde. Met niet minder dan ruim 70 match- punten werd van het toch zeker niet zwakke eerste der Kennemers gewonnen. IJmuiden's tweede team stelde teleur door een, zij het ook zeer kleine, ne derlaag van 9 matchpunten te moeten lijden. Ook het derde, met 2 invallers uit het vierde, kon het niet bolwerken en verloor gevoelig. Vier zorgde na spannenden kamp voor een gelijk spel, waarbij slechts 'drie matchpunten ontbraken voor een over winning. Tenslotte bracht het vijfde de groote ver rassing door in een geheel nieuwe samenstelling niettemin een ruimen voorsprong te behalen. Zoo doende werd deze in beste sfeer en sportiviteit ver- loopen wedstrijd een verdeeling der punten. Woensdag a.s. houdt de Bridgeclub „IJmuiden" haar jaarlijksche Kerstdrive, welke 'ditmaal ook voor n iet-leden toegankelijk is gesteld tegen een klein inleggeld. Nadere inlichtingen dienaangaande verstrekt de secr., de heer J. C. Hofmann, Snel- liüsstraat. Dat het een „knal"-avond zal worden, staat bij voorbaat vast. KERSTVERGADERING VAN D. G. S. De vcreeniging van Jonge Oud-Katholieken „D. G. S." organiseert Dinsdagavond 19 December a.s. een vergadering in het O.-K. Vereenigings gebouw. In deze vergadering zal een verslag wor den uitgebracht van de Bondsvergadering te Den Helder op 12 November j.l., gevólgd door een pauze, waarin den bezoekers een tract.atie zal worden geboden. Na deze pauze zal de bijeenkomst verder het karakter dragen van een Kerstavond. Medewerking aan dit tweede deel wordt ver leend door pastoor Th. Moleman met een Kerst vertelling en den heer G. v. d. Plas met decla matie. De heer K. Gouda, m-ganlst der O.-K - gemeente zal eenige orgelsoli ten gehoore bren gen. Ter afwisseling zal een dameskoortje Kerst liederen zingen. De kolonel inspecteert den troep. Militair schouwspel in de felle koude. Er is een tijd geweest, dat in IJmuiden een sol daat werd nagekeken; wanneer een officier dooi de Oranjestraat of de Kanaalstraat wandelde, bleven de menschen even stilstaan. „Dat is een hooge oome", zeiden ze tot elkaar. En toen de nieuwe bezetting van het fort eenige jaren ge leden IJmuiden binnen marcheerde, stroomde half IJmuiden naar het station: bakkers lieten hun kar, slagersjongens hun fiets in den steek, om toch maar niets van deze bijzondere gebeur tenis ie missen. En wanneer later het nieuwe garnizoen een enkele maal eens een marsch maakte, was er niemand, die niet even bleef stil staan om den troep te zien vooorbij trekken. Toen kwam de mobilisatie; IJmuiden werd een echte militaire stad. Er kwamen officieren, onder officieren, soldaten. We kregen een garnizoen in optima forma, we raakten vertrouwd met alle rangen en een overste of een kapitein kon langs 's Heeren wegen wandelen, zonder dat de straat jongen, die vroeger achter hem aan had geloopen, naar hem omkeek. En wanneer vandaag-den-dag een troep door IJmuiden marcheert, wat eenige malen per dag gebeurt, trekt deze alleen nog maai de belangstelling van Jaantje of Dientje van me vrouw X, als ze de ramen lapt of de straat een beurt geeft. En haar belangstelling geldt dan veelmeer het individu dan de troep. Maar nu Zaterdagmorgen: dat was een bij zondere gebeurtenis: de kolonel kwam de in de positie IJmuiden gelegerde manschappen inspec- teeren. Van alle kanten trokken legeronderdeelen naar het terrein, het groote afgegraven duinter rein aan de Burgemeester Rambonnetlaan. De gebeurtenis was van tevoren niet aangekon digd, zoodat men er niets van begreep. Maar men vermoedde wel, dat er wat bijzonders stond te gebeuren, vooral toen een bataljon met de staf- muziek voorop voorbijkwam. Het was ongetwijfeld een bijzondere gebeurte nis, die veel belangstelling getrokken zou hebben, als het niet zoo vinnig koud was geweest. Er woei een lelie Oostenwind en maar weinig menschen waagden zich op straat en die waren komen kij ken zochten een „oppertje" achter de huizen van de op de Burgemeester Rambonnetlaan uitloo- pende straten. Langzamerhand was er een heele legermacht op de been en toen kolonel dr. A. de Groot in ge zelschap van zijn adjudant en ordonnans-officie ren begeleid door den commandant van den troep, overste J. P. J. G. van Blarkom en den positie commandant tot de inspectie overging was de ge- heeie breedte van het groote duinveld in beslag genomen. Op den rechtervleugel was de marine opgesteld, bestaande uit een detachement van de Heems kerk, daarnaast stond de chef van het regiment, vervolgens het 2e en 3e bataljon. Verder was er pants-erafweergeschut, motortractie kustartillerie enz. Ook de keukenwagens ontbraken niet. Na de inspectie defileerde de troep voor den kolonel. De stafmuziek 'had het hierbij door de felle koude lang niet gemakkelijk en de mannen moesten eerst hun instrumenten laten ontdooien voordat ze deze gebruiken konden. Een heele lange stoet trok aan den kolonel en zijn officieren voorbij en de IJmuidenaren, die getuige waren van dit zeldzame militaire schouw spel zullen niet geweten hebben, dat de positie over zooveel manschappen beschikt. Na het défilé, dat geruimen tijd in beslag nam, trokken de verschillende onderdeelen weer naar hun „ergens in IJmuiden" terug Crematie A. F. van Opbergen. Groote belangstelling, vooral uit bioscoopkringen. Zaterdagmiddag heeft in het crematorium te Driehuis onder zeer veel belangstelling de cre matie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. F. van Opbergen, directeur van het Thalia-Theater alhier. Namens het bestuur van den Ned. Bioscoop bond en namens de afdeeling Centrum van dezen bond was aanwezig de heer E. Prager, directeur van het Frans Hals Theater te Haar lem. De Buurtvereeniging IJmuiden-Centrum was vertegenwoordigd door de bestuursleden Joh. de Waard, P. Botman en H. F. Broekhuizen. Verder waren er de heeren J. J. Otter en C. van Wiene te Amsterdam, commissarissen van de Maat schappij tot exploitatie van het Thalia-Theater. J. de Casseres en O. Wolff namens de Metro Goldwyn Filmproductie, een vertegenwoordiger van de Afa Filmproductie, Anth. Peek, admini strateur van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in de gemeente Velsen. S. Boerema, brigade-commandant van de Rijksveldwacht alhier, C. Dekker, directeur van het Rex-theater alhier, een vertegenwoordiger van de directie van de bioscoop De Pont te Velsen, een vertegen woordiger der fa. Cal ff en Mirschke te Amster dam, N. Roos te Krommenie en vele ingezetenen. De stoet, waarbij een aparte auto met bloem stukken, was langs het Thalia-Theater naar Westerveld gereden. In de hal voerde eerst de heer E. Pragei- uit Haarlem het woord, die na mens de collega's, het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond en de afdeeling Centrum van dezen Bond der overledene dank bracht voor hetgeen hij had verricht. Hij heeft mede gewerkt, om ons in de afdeeling nader tot elkaar1 te brengen. Altijd ingetogen en in stilte wer kende, was er toch iets, dat hem naar anderen dreef. Spr. zeide dankbaar te zijn, dat zij elkaar gevonden hadden en dat hij de spreekbuis mocht zijn van anderen om hier een woord van dank te spreken, dat er een nieuwe geest in de afdeeling gekomen is. Ga rustig heen, zeide spr., uw werk zal door uw kinderen worden voortgezet en het geen ge voor de organisatie deed, zal door uw collega's voortgezet worden. De heer J. F. A. Jungbacker herdacht den overledene als een man, die zeer velen vriendelijk heid bewezen heeft. Ook als een man, die zelfs bij verschil van meening een oplossing wist te vin den en die dankbaar was, als alles weer in orde was. Hij had zich dan ook vele vrienden ge maakt. Spr. was overtuigd, dat na jaren velen nog zullen denken aan zijn vriendelijke per soonlijkheid. Spr. dankte zijn oud-directeur voor de genoten vriendschap. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van Handel. De oudste zoon zeide dat zijn vader een trouw echtgenoot en een zeer goede vader was geweest, die voor hen onvergetelijk zou blijven en wiens voorbeeld de kinderen voor oogen zouden houden. Spreker dankte voor de groote belang stelling en voor- het medeleven tijdens de ziekte van zijn vader. KERSTWIJDINGSAVOND NEDERL. JONGE LIEDEN VERBOND. A.s. Donderdagavond houdt de Ring Kenne- merland van het Nederlandsch Jongelieden Ver bond een Kerstwijdingsavond in het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Op dezen avond zal de heer A. Kool een wijdings woord spreken. Verder is er zang van mevr. S. M. van Dongen—Hanzel met orgelbegeleiding van den heer J. J. Huizinga, declamatie van Tinus Wentinck en zal door C. J. M. V.-leden worden opgevoerd het leekenspel „Het Licht", spel in vijf tafreelen door Siebe de Jong, VERGADERING BLOK 19. Het comité van blok 19 van den Luchtbescher mingsdienst heeft Woensdag 20 December a.s. een vergadering uitgeschreven in zijn blokpost in de Creutzbergschool. De blokleider, de heer S. Zevenhuizen, zal dan een resumé geven van de belangrijke vorderin gen. welke het comité reeds heeft kunnen ma ken. Het materiaal, dat men heeft kunnen aan schaffen, zal dien avond te bezichtigen zijn. Ook zal er verantwoording gedaan worden van de binnengekomen gelden. OOK DE KENNEMER PLUIMVEE VEREENIGING BEHAALDE SUCCESSEN. Niet alleen het gemeentelijk pluimvee, ook de in zendingen van de leden der Kennemer Pluimvee Vereeniging alhier hebben op de Gemeenschappe lijke Nationale Tentoonstelling van Pluimvee, Dui ven, Konijnen enz., gehouden te Utrecht tal van prijzen behaald. Twaalf inzendingen behaalden 4 le, vier 2e, vier 3e prijzen en een eereprijs, n.l.: H. Groen: Buff wyand. haan oud le prijs, idem jong 3e prijs, Buff wyand. hen jong le prijs, idem trio jong le prijs en eereprijs. J. Verzijlbergh: Goud wyand. haan oud le prijs, Zilver wyand. haan oud 2e prijs, Goud Duckwing Leghorn hen oud 3e prijs, Patrijs leghorn hen oud 3e prijs. „Firebrood" (Wisman): Wildkleurïge Leghorn haan jong 2e prijs, idem 3e prijs, Wildkleurïge Leg horn hen jong 2e prijs. H. L. Wisman: Neurenberger Bagadetten duiven 2e prijs (2 stuks). Velsen wenscht geen asch en vuilnis van een buurvrouw. Verordening voorgesteld om dit te voorkomen. Het is B. en W. gebleken, dat het voornemen bestaat om op een terrein, gelegen op korten af stand van de bebouwde kom te Santpoort aschi en vuilnis, afkomstig van een naburige gemeente te gaan bewaren en'of venverken. Indien aan dit voornemen uitvoering wordt gegeven moeten daarvan naar de meening van B. en W. voor de gezondheid schadelijke gevolgen worden ver wacht. Zij achten het daarom gewenscht, dat ten aanzien van inrichtingen als voren bedoeld een verordening wordt vastgesteld, als genoemd in artikel 4, onder 2e, der Hinderwet. Mitsdien stellen B. en W. voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Velsen; gezien de voordracht van Burgemeester en wethouders, opgenomen in gemeenteblad nu. 55; gelet op artikel 4, onder 2o, der Hinderwet; besluit vast te stellen de volgende verordening: Verordening tot aanwijzing van een gedeelte der gemeente voor het oprichten', hebben of gebruiken van inrichtingen tot bewaring en ver werking van asch en vuilnis. Artikel 1. Voor het oprichten, hebben of ge bruiken van inrichtingen tot bewaring en ver werking van asch en vuilnis is aangewezen de polder Buitenhuizen. Artikel 2. Het is verboden het bedrijf, waartoe de oprichting of 't gebruik van de in artikel 1 dezer verordening genoemde inrichtingen ver- eischt wordt, in een an «er dan het daar genoem de gedeelte der gepieente uit te oefenen. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien der afkondiging en geldt voor een tijdvak van 20 jaar. PROTEST TEGEN HET AFSLUITEN VAN DEN STATIONSWEG. In verband met het besluit van den gemeente raad tot het aanleggen van een nieuwen weg door Velserbeek en het afsluiten van een gedeel te van den Stationsweg- hebben de bewoners van dat gedeelte een adres .aan Gedeputeerde Staten gezonden, met verzoek dit besluit niet goed te keuren. KINDERMIDDAG VAN DE VARA Zaterdagmiddag vierde de VARA-jeugd in de Pont-Bioscoop hoogtij. De groote zaal was geheel gevuld met een, nu en dan wel wat erg luidruchtige schare, waaronder de voorzitter de heer D. Zalm, niet, gemakkelijk stilte kon krijgen maar tenslotte gelukte dit toch. Vervolgens werd de eerste acte gedraaid van een avonturenfilm en daarna een Micky Mousefilm, welke beide het jonge publiek flink in spanning hielden. Vervolgens heeft de heer H. van Hulst twee leuke liedjes geleerd en in ca non laten zingen, om te besluiten met het vertel len van een alleraardigste geschiedenis van Bolkje de beer en Dorus Das. In de pauze werden de kin deren getracteerd op een flinke taai taai, waarna opnieuw een film werd vertoond en wel 'n sprook jesfilm, die van de „Gelaarsde kat". Ook hiervan is volop genoten, nu was het wel stil, ja in de span nende momenten zou men een speld hebben kunnen hooren vallen. Aan 't einde van den middag dankte de heer Zalm den exploitant van de Pont-Bioscoop voor de van hem ondervonden medewerking, waar op een luid applaus volgde. Bij den uitgang kreeg ieder nog een cahier mede. STEUNBONNEN VAN DE RADIO-CENTRALES. De radiocommissie voor de uitreiking van steunbonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales maakt bekend, dat de her nieuwde inschrijving voor de maand Januari 1940 zal plaats hebben voor de centrale Kenne- merland en Velsen-Noord Donderdag 21 Decem ber a.s. en de uitreiking Donderdag 2-8 December a.s.; voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 61/2—171.'2 uur; voor de centrale Kennemerland is de inschrij ving en de uitreiking in het kerkgebouw aan de Willebrordstraat. Voor de centrales Huisman en van den Broek is de inschrijving Vrijdag 22 December a.s. en de uitreiking Vrijdag 29 December a.s. van 7—8 uur bij Outenaar Enschedeplein. Te verwachten trawlers. Onderstaande trawlers bevonden zich Zondag avond tien uur nog op zee. Vertrokken Maandag 4 December: Prinses Beatrix IJM 117. Vetrokken Woensdag 6 December: Caroline IJM. 26. Vertrokken Donderdag 7 December: Knikker IJM 4. Vertrokken Vrijdag 8 December: Adelante IJM 19; Haarlem IJM 9. Vertrokken Maandag 11 December: Uiver IJM 384; Bergen IJM 16. Vertrokken Dinsdag 12 December: Libra IJM 98; Delft IJM 17; Erin IJM 12. Vertrokken Woensdag 13 December: Gloria IJM. 37; Utrecht IJM. 73; Cornelis IJM 15. Vertrokken Donderdag 14 December: Eveline IJM. 115. Vertrokken Vrijdag 15 December: Petten IJM 49; Maria van Hattem IJM. 1. Vertrokken Zaterdag 16 December: Norma Maria IJM. 6. Er bevonden zich Zondagavond tien uur nog 17 trawlers op zee. Heden is er 1 aan den afslag (Dirkje RO 53)er bleven er 7 liggen (I. S. Groen IJM 130; Protinus IJM 85: Alma IJM 44: Gerber- dina Johanna IJM 38; Maria IJM 95; Viking- Bank IJM 183 en Claesje PD 46), zoodat er 25 trawlers in bedrijf zouden kunnen zijn, De jaarwedden van de wethouders. Verhooging wordt voorgesteld. Bij het afdeelïngsonderzoek van de begrooting vonden, vele raadsleden de jaarwedden van de wethouders veel te laag. Gelet op de verantwoor delijkheid, welke zij hebben te dragen, alsmede op de hoeveelheid en den aard van den arbeid, dien zij in het belang der gemeente verrichten, achten zij een verhooging alleszins gemotiveerd. Een lid, dat vroeger ten opzichte van voorge stelde verhooging een afwijzende houding had aangenomen, verklaarde thans ook van de nood zakelijkheid daarvan overtuigd te zijn. Enkele leden stelden de vraag, wat de bur gemeester, die de toezegging deed zijn invloed te zullen aanwenen om 'tot verhooging te komen, in dezen heeft gedaan. Verscheidene leden ga ven als hun mneening te kennen, dat een verhoo ging tot 1750 voor lederen wethouder nood zakelijk was. Anderen, die ook wel van de noodzakelijkheid van verhooging overtuigd waren, konden zich met genoemd bedrag niet vereenigen. Enkele leden waren van meening, dat het wet houderschap niet den vollen persoon opeischt en meenden zich op dien grond tegen verhoo ging van de bezoldiging te moeten verzetten. Ook financieele bezwaren werden aangevoerd. Een lid stelde de vraag of ten behoeve van de wethouders niet een kamer van het raadhuis kan worden gereserveerd. De voorzitter van het college van B. en W. deelt blijkens het antwoord van B. en W. de meening. dat thans, zoolang de gemeente twee wethouders zal hebben, gelet op den huidigen aard en omvang van hun taak, een bezoldiging van 1750 voor ieder van hen billijk zou zijn. Teneinde met kans op succes 'te kunnen be pleiten, dat de beslissing van Ged. Staten did. 2 December 1936 in dezen geest zou worden her zien, moesten nieuwe argumenten kunnen wor den aangevoerd. Overtuigd, dat deze thans ge legen z-ijn in de omstandigheid, dat de bevol king inmiddels tot ongeveer 21.500 ingezetenen is aangegroeid en dit aantal in 1940 nog aan zienlijk zal toenemen en dat, gelijk de ervaring sedert 1936 heeft geleerd, de ontwikkeling en het karakter der gemeente meer dan gewone aandacht vergen van de leden van het College, stelt de voorzitter d.i. de burgemeester voor, dat de raad er bij Ged. Staten op zal aandringen, de regeling in bovenbedoelden geest te herzien. De geldende wachtgeldregeling van de wethouders zou zich automatisch hierbij aansluiten. De plaatsruimte in het stadhuis zal eersc na de verhuizing van de Kennemer Oudhoudkamer toelaten, dat een vertrek ten behoeve van de beide wethouders wordt gereserveerd. REORGANISATIE VAN DEN DIENST VAN SOCIALE ZAKEN? Het raadslid J. Visser (dissident S. D. A. P.) heeft den Raad voorgesteld den dienst voor So ciale Zaken te reorganiseeren in een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In de toelichting op dit voorstel merkt de voor steller o.m. op, dat nu de Dienst voor Sociale Za ken het voormalige Maatschappelijk Hulpbetoon enkele jaren heeft vervangen, duidelijk is geble ken, dat laatstgenoemde instelling op een meer democratische leest was geschoeid dan de tegen woordige dienst, dien hij als bureaucratisch be schouwt. Ter verkrijging van grootere bevredi ging en ter bevordering van het verkrijgen van een meer democratische instelling beveelt hij aanneming van zijn voorstel aan. BEHANDELING VAN DE BEGROOTINGEN. De Gemeenteraad komt Woensdagavond half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling: 1. Installatie nieuw benoemd lid van.den Raad. 2. Financieele voorzieningen dienst 1939. 3. Voorstel tot aanvaarding van de door de Re geering gestelde voorwaarden ten aanzien van het verleenen van Rijksonderstand over het dienstjaar 1939. 4. Voorstel tot het vaststellen van straat namen. 5. Voorstel tot wijziging der gemeenschappe lijke regeling met enkele gemeenten omtrent we- derkeerige hulpverleening bij de bestrijding van brand. 6. Voorstel tot het toestaan van de benoodig- de gelden ten behoeve van den bouw van een rijwielbergplaats bij de R.K. U.L.O. school voor meisjes. 7. Vaststelling van de begrootingen voor den dienst 1940 van het Grondbedrijf, het Gasbedrijf, het Slaehthuisbedrijf. het Bedrijf Openbare Wer ken en Ophalingsstortingsdienst en van de Ge meente. 8. Mededeelingen en Ingekomen Stukken. Concert Fanfarecorps „Willielmina". Ondanks den kouden Noordooster waren de ge trouwe bezoekers der concerten van liet fanfare corps „Wilhelmina" Zondagavond toch in „De Weijman" present. Het waren er nog zeer velen. Sinds eenige maanden studeert „Wilheimina" onder de leiding van een nieuwen directeur en deze, de heer W. Meyns Azn. uit Wormerveer. is de drager van een bekenden naam in de wereld der Nederlandsehe harmonie- en fanfarecorpsen. Hem werd als jong dirigent dezen avond gelegen heid geboden een reputatie door zijn familie reeds gevestigd eer aan te doen. De heer L. Erbrink sprak eenige inleidende woorden tot deze muziekuitvoering. Hij was er over verheugd, dat zoovelen waren komen luiste ren. „Wilhelmina" had ook de gevolgen van de mobilisatie ondervonden: 6 man waren onder dienst. Maar ook hier had de muziek verbroede ring gebracht, want 5 te Santpoort gelegerde militairen hadden zich bij het corps aangesloten, zoodat de stoot weer wat was opgevangen. In het bijzonder verwelkomde hij het bestuur dei- zuster vereeniging „Soli Deo Gloria". Van het corps hoorden we den bekenden marsch van Nicholls Marche du Héros op een allerpittigste wijze geblazen: echte Fransche stijl met prima verzorgde decrescendi en een attent slagwerk alles even luchtig en licht uitgevoerd. Ons compliment voor deze opvatting. Excelsior Ouverture van Reynaud leed door de onzuivere stemming. Er was een goede orkest discipline, zoodat er terdege op de aanwijzingen van den directeur, die op suggestieve wijze leiding gaf, gereageerd werd. O.a. werden de dynamische teekens op zeer loffelijke wijze in acht genomen. Technisch had men het eveneens prompt in de vingers. Maar hoe kan een werk genietbaar zijn als niet het eerste vereischte: zuivere stemmüig niet in orde is. Dat was erg jammer De popula're Officer of the Day gaf eveneens blijk van het temperament van den heer Meijns, dat naar dat onzer Zuidelijke naburen neigt en dat je wel dadig aandoet. Geen gezeur of gelijm. Translateur's wals Wiener Praterleben was vaardig van samenspel en niet rommelig zooals dat zoo dikwijls geblazen kan worden, maar juist deze doorzichtigheid deed de minder gelukkige stemming extra goed hoorbaar zijn. Vlot gebla- Van half December lot Maart 5 pCt. meer. De rcgeerïngsperscüensfc meldt: De regeering heeft besloten de sfceunuit. keering aan de werkloozen en de loonen in de werkverschaffing gedurende den termijn van Maandag 18 Dec. tot Zaterdag 2 Maait a.s. met 5 pCt. te verhoogen. Door deze verhooging zullen in het algeone^ niet overschreden mogen worden de thans in ver. band met de in het vrije bedrijf geldende loonej gestelde maxima. Het gD. jijen ;.-a: iai l) zen solotrekjes van de middenstemmen en accuraat basregister noteerden we. Het Coda krè® een behoorlijke climax. Een gewild concoursnummer, de Firenza- ouverture van Gabriël Allier, droeg de vrucht^ van een ernstige studie. De introductie slaagt in vele opzichten; rhythmisch was het Andan- tino(?)-tempo niet altijd even scherp; de bary. ton-sax-solo werd goed-aangevoeld voorgedragen De geproduceerde klank was daar lang nie( slecht; de pistons doen af en toe in de hoogte nog wat benepen. Het basregister was goedm dreef; het hooge koper daarentegen minder. Dat was te aarzelend en bovendien niet fraai van toon (embouchure, heeren!) Dan leverden qa trombones het 'm beter. Een eerste vereischte voor een volgende uit. voering is echter de stemming; dat mag eens-wat zweven, maar het moet toch aanhoorbaar blij, ven. Een viertal marschen had men in het pro. gramma verwerkt en met de andere nummers ge. mixed. Zoo bleef ongetwijfeld bij het publiek de stemming er in. Sabre et Lance was de miius sterke qua uitvoering. Wilhelmina heeft er dee- ondanks zeker wel slag van marsclien te „bren gen". Ook hier was de indeeling van het programma met overleg geschied, zoodat voor de pauze het woord en de daad aan „Wilhelmina" en er „het woord" aan den lieer J. W. A. Westerhoveit met zijn Santpoort's klein cabaret was. De ingewij. den weten allen, dat deze conferencier zijn „woordje" best kan doen. Ook nu vond hij met zijn gezelschap een gretig gehoor en wist zijn publiek aangenaam bezig te houden met een rijk gevarieerd cabaretprogramma. W. CREMATIE H. VAN DORT. Onder veel belangstelling heeft Zaterdag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. van Dort, ambtenaar bij het Provinciaal Zie kenhuis alhier, op 54-jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren dr. G. Krans, de geneesheer- directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, de heer R. Verbeek, hoofd van den administratie ven- es economischen dienst, dr. H. J. Visser, geestelijk verzorger, het bestuur der Schaakclub van het ziekenhuis, vele ambtenaren en beambten en vel patiënten. Gesproken heeft dn G. Krans, die memoreerde dat de overledene 't volgend jaar 25 jaar in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis werkzaam zijn geweest. Hij was een man, zei de geneesheer directeur, die van hoog tot laag bij ieder geacht en bemind was. Spr. herdacht vooral welk een belangrijke plaats de heer van Dort had ingenc- men als leider van de Schaakclub, op welker eenkomsten hij altijd de stimuleerende krach was en als hoedanig hij zeer verdienstelijk werï heeft gedaan. Spr. dankte den overledene voor alles wat hij voor het ziekenhuis was geweest. Daarna voerde ds. H. J. Visser het woord, Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heelt een broeder van den overledene voor de belang stelling bedankt. SANTPOORTS BLOEI. Het bestuur van „Santpoorts Bloei" heeft zich in de laatste bestuursvergadering als volgt ge constitueerd: Herbert Cremer, eere-voorzitter; Joh. Th. N. van Beem, voorzitter; Mr. L. Vorst man, secretaris, C. J. Wit, penningmeester, G. P. Hempel, vice-voorzitter en beheerder van het pension-bureau, J. Visse, 2e secr., M. W. Jonker, 2e penningmeester, J. Copier, C. J. v. d. Kamp, Ir. J. A. Verhoef en H. Bogtstra. LEZING JAN P. STRIJBOS. Op Woensdag 3 Januari houdt Jan P. Strijbos in het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Ge meente, onder auspiciën van „Santpoort's Bloei", een causerie met filmbeelden over zijn avon tuurlij ken tocht naar Spitsbergen. SOHAAKCOMPETTTIE N.H. BOND. De uitslag van den verleden week gespeelden competitie-wedstrijd van den Noord Holland- schen Schaakbond tusschen de eerste tientallen van de schaakclub „Santpoort" en de schaakclub P.E.N. te Haarlem luidt als volgt: Santpoort I: P.E.N. I: Dr. M. de Groot—J. Kok 0-1 A. Schweitzer—Chr. Kampman %-j/f J. BlansjaarF. Botti l_ó J. OversteegenJ. L, Top G. Hofman—P. Vermeer (j—1 Dr. J. MullerJ. Brinkman 1-0 Dr. A. de Groot—A. v. d. Werff A. Molenkamp—J. W. v. d. Vosse 1-0 E. Homanniet opgekomen l-fl J. v. d. Burg—niet opgekomen 1—0 6 ft-# VERLOTING SOLI DEO GLORIA. De trekkingslijst der verloting, door de BK. Harmonie Soli Deo Gloria gehouden, vermeldt, dat er prijzen gevallen zijn op de nummers 1433, 08, 1128, 504, 1487, 403, 546 en 1256. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Jac. Kluft, echtg. van D. Bak, 50 J. S. .P. Kossen, wedr. van M. G. Apeldoorn, 60 jaren (overl. te Alkmaar). Ondertrouwd: Corn. Koning, alhier en Cath, M. Hoogland te Edam. Fred. IC. Haan en Marg. M. Schuijt, beiden alhier. QTOP7T TTINC WERKVERSCHAFFING. In verband met de a.s. Kerstdagen wordt werkverschaffing stop gezet van 24 tot en met 30 December a.s. VERLOTING. Aan hei bestuur van den R.-K. Vrouwenbond, alhier, is toestemming verleend tot het houden eener loterij.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2