IJmuider Courant EEN GELUKKIG GEZIN DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen De Oorlog ter Zee. Duitsch passagiersschip „Columbus" door eigen bemanning tot zinken gebracht. Amerikaansch slagschip neemt 579 opvarenden aan boord. Russisch slagschip tot zinken gebracht? Spoorwegen laten met de feestdagen bussen rijden. Weer twee ijsslachtoffers Brand stagneert inpolderingswerkzaamheden. HHESSmni O. en O. op ijs. 258 JAARGANG No. 43 Uitgave Lourens CosteT, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Or. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 20 DECEMBER 19391 Abonnementen per week 0.12%, pet maand 0.52%, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prij* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Dat is de West-Europeesche: die tusschen puitschland en Engeland-Frankrijk. De oorlog te land is de Noord-Europeesche: die tusschen Rus land en Finland. Als het verloop der krijgsgebeur- tenissen nog eenigen tijd zoo verschillend-eenzij dig blijft zullen die aanduidingen wel algemeen worden. Met „den landoorlog" zal de strijd in het hooge Noorden en met „den zeeoorlog" die in het Westen worden bedoeld- De zeeoorlog, die een „verlengstuk" heeft in de lucht, dat zich overigens blijft bepalen tot aan vallen op schepen en havens, schijnt nu in een nieuw stadium te zijn getreden. Maandenlang concentreerde hij zich op mijnenvelden en duik- booten, waarbij ettelijke koopvaarders maar slechts zelden oorlogsschepen getroffen werden. De ondergang van koopvaardijschepen, waaron der vele tientallen van onzijdige landen, bereikte een ontstellend hoogtepunt toen blijkbaar de mag netische mijn in het geding was gebracht. Dat duurde één of twee weken en de ontsteltenis in ons land nam toe toen de Slièdrecht getorpedeerd werd. Honderden, ja duizenden zeelieden kwamen om. Er zij aan herinnerd dat het aantal slacht offers van den zeeoorlog onder de opvarenden van Nederlandsche schepen alleen de tweehonderd al Is genaderd. Toen trad vrij plotseling een sterke vermindering in van het aantal koopvaarders dat op mijnen liep. Men zocht natuurlijk een ver klaring daarvan in de mededeeling van Engelsche zijde, dat het gevaar van de magnetische mijn overwonnen was. Verduidelijkt is die overigens niet. En natuurlijk blijft zoolang de oorlog duurt het gevaar bestaan, dat één of ander nieuw mid del in toepassing wordt gebracht. De uitvinders zoeken in oorlogstijd met meer volharding dan ooit, genieten meer aandacht dan ooit en of schoon uit hun kring heel wat onbruikbare plan nen naar voren komen, bekijken en onderzoeken de octrooibureaux alles wat hun toegezonden wordt. Kort geleden schreef onze Londensche correspondent daar nog over; hij gaf toen een merkwaardige opsomming van vreemde vondsten ter illustratie van den ijver van menschen, die meenen daarmee hun land te kunnen dienen. De vertraging van het vernietigings-tempo van koopvaardijvloten heeft maar heel kort een ver flauwing van den zeeoorlog beteekend. Want nu schijnen de Engelschen er alles op te zetten om de Duitsche oorlogsvloot te treffen. In het begin van den oorlog verloren zij zelf eenige groote schepen, waarbij de ondergang van een hunner vliegtuigmoederschepen en die van de Royal Oak den grootsten indruk maakten. Nu blijken zij alles op revanche te zetten. De merkwaardige gebeur tenissen met het slagschip Admiral Graf von Spee-hebben ertoe geleid dat de commandant van dit schip het zelf vernietigd heeft, hetgeen in elk geval een belangrijk verlies voor de Duit- sthe vloot beteekent. Sindsdien hebben Engelsche berichten den ondergang door torpedeering meld van een kruiser van de Königsberg-klasse en een U-boot en de zware beschadiging, mis schien vernietiging van den lichten kruiser Leip zig en den zwaren kruiser Blücher. Wij zijn niet gewend oorlogscommuniqués voor 100 te aan vaarden maar uit het openbaar gemaakte verslag van den commandant van de Engelsche duikboot Salmon krijgt men den indruk dat hij in elk geval groote uitwerking met zijn zes afgeschoten torpedo's heeft gehad. Die indruk wordt beves tigd door de reeks aanvallen op koopvaardij schepen die onmiddellijk van Duitsche zijde door middel van vliegtuigen is gevolgd. Daarop heeft de Engelsche luchtvloot Maan dagmiddag een aanval op de Duitsche marine bases Sylt en Helgoland beproefd, waaraan blijk baar meer dan veertig vliegtuigen hebben deel genomen. Zij zijn er niet in geslaagd schepen van de Duitsche vloot te treffen, maar door het Duit sche luchtdoelgeschut bestookt en bovendien in een hevig gevecht met Duitsche vliegtuigen ge raakt. Volgens het Duitsche communiqué verlo ren de Engelschen daarbij 34 toestellen (van de 44) en de Duitschers maar 2. Volgens het Engel sche communiqué vernietigden de Engelschen twaalf Messerschmidts en gingen acht van hun eigen toestellen verloren. Duitsche lezing dus: wij wonnen met 34-2; Engelsche lezing: wij wonnen met 12-8 Men zal er zich in de oorlogvoerende landen niet over kunnen verbazen als men merkt dat in onzijdige landen eenige twijfel tot uiting komt omtrent de juistheid van oorlogsberichten in het algemeen. Intusschen is door deze gebeurtenis wel weer de indruk versterkt, dat aanvallende luchteskaders tegen even talrijke tegenpartij geen beste kansen hebben. Ook in de lucht schijnt de verdediging sterker te wezen dan de aanval, het geen de kans op een beslissend resultaat van den oorlog dus ook alweer vermindert. Hetgeen velen, die hopen dat er een eind aan zal komen zonder dat éen van beide partijen militair overwonnen Is, allerminst zal bedroeven. De zeeoorlog blijft intusschien met volle kracht woeden en de hevigheid van dezen strijd doet vermoeden, dat er dezer dagen nog wel meer zware slagen uitgedeeld zullen worden. Hetgeen er voorshands niet toe kan bijdragen, de kans op bemiddeling of op wapenstilstand te ver- fcrooten. R. P. Uit New York wordt gemeld dat het Duitsche passagiersschip „Columbus" (groot 32.565 ton) gisteravond tusschen New York en Norfolk, ten Noord-Oosten van Kaap Henry, door eigen bemanning tot zinken is gebracht. Volgens de laatste berichten bevond het schip zich nog in zinkenden toestand. Het staat in brand. De Amerikaansche kruiser „Tuscaloosa" heeft ongeveer 579 overlevenden van de „Columbus" opgepikt. De oorlogsbodem heeft het Amerikaansche departement van marine medegedeeld, dat twee opvarenden van het Duitsche schip worden vermist-. Beiden zijn stoker. Nader meldt Reuter: Op het Witte Huis werd medegedeeld, dat de „Tuscaloosa" een Britsch oorlogsschip in de buurt van de Oolumbus heeft gezien, doch dat er geen sporen van een gevecht zijn. De „Columbus" heeft bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht gezocht in de Ameri kaansche wateren. Donderdag was zij van Vera Cruz vertrokken met papieren voor Oslo, nadat zij -brandstof en provisie had ingenomen. De „Columbus" werd door de Amerikaansche kust wateren geëscorteerd door oorlogsschepen van de Vereenigde Staten. In de mededeeling van de „Tuscaloosa" werd niet gezegd waarom de „Columbus" door de eigen bemanning was tot zinken gebracht, doch gemeld wordt, dat Britsche torpedojagers haar opwachtten. De Columbus was een van de grootste schepen van de Duitsche koopvaardijvloot. De vertegenwoordiger van de Norddeutsche Lloyd te New York, Johann Schreuder, zeide toen hij het nieuws van den ondergang van de Co lumbus vernam „de eene tegenslag volgt op den anderen". Ten kantore van den Lloyd was men verrast over het nieuws. Later werd op het Witte Huis verklaard, dat de „Tuscaloosa" de Columbus brandend -en in zinkenden toestand buiten de Amerikaansche neutraliteitszone had aangetroffen op 400 mijl uit de kust tusschen Norfolk (Virginia en New York. Een Britsch oorlogsschip bevond zich in de buurt doch er is geen spoor van een vlootactie. Stephen Earley, de secretaris van Roosevelt, heeft gezegd, dat te kennen -werd gegeven, dat de „Columbus" door de eigen bemanning was tot zinken gebracht teneinde te voorkomen dat zij door het Britsche oorlogsschip zou worden buitgemaakt. Autoriteiten der immigratie-controle té New York hebben verklaard, dat indien een speciaal onderzoek zal uitwijzen, dat de overlevenden „bonafide zeelieden ter koopvaardij" zouden zijn, hun veidof zou worden gegeven voor den duur van 60 dagen in de Vereenigde Staten te blijven en dat hun dan „dezelfde hoffelijke be handeling zal ten deel vallen als aan zee lieden van ieder ander land". Doch indien geconstateerd zou worden dat leden der bemanning handlangers van spionnen zouden zijn, zij „ter beschikking" zou den worden gehouden. Ten kantore van de Norddeutsche Lloyd te New York had men tevoren de bemanning van de „Columbus" bij het vertrek uit Vera Cruz op 700 personen geschat. President R-oosevelt heeft aan den „Tusca loosa" opdracht gegeven de geredden van de „Columbus" op het Ellis-Island (New York) aan land te zetten. In de kringen van het Witte Huis verbergt men niet tevredenheid over het optreden der Britsche marine, welke op deze wijze in feite voor den eersten keer het bestaan heeft erkend der door de conferentie van Panama vastge stelde zóne. De Amerikaansche radio heeft een waar schuwing gericht tot de scheepvaart, dat de /Columbus" en 22 van haar reddingbooten welke drijvende zijn, een bedreiging vormen voor de scheepvaart. De positie van het wrak is ongeveer 500 mijl West-Zuid-West van New York De „Columbus" meet bruto 32.565 ton (20.182 netto)behoort aan den Norddeutschen Lloyd en werd in 1922 bij F. Schichau te Dantzig ge bouwd. Gedurende den tijd, dat de „Columbus" te Mexico heeft gelegen, werd het schip geladen met levens middelen. Vee werd levend aan boord gebracht en hier geslacht en geconserveerd. Hetzelfde gebeurde met visch. Een niet bevestigd bericht meldt, dat de Finsche kustbatterijen van Koivosto op de Karelische Landengte het Sovjet Russische slagschip „Obtiabrskaya-revolutia" („October- revolutie"), groot 30.000 ton, tot zinken hebben gebracht. Het schip was in 1911 gebouwd. De Finsche censuur heeft toegestaan, dat het bericht gepubliceerd werd en officieele kringen zeggen: „Het is heel waarschijnlijk, dat het waar is".. Om alle passagiers te kunnen vervoeren Speciale maatregelen voor den avond van Tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag' In verband met de berichten, welke de spoorwe gen hebben gemeend te moeten publiceeren om het publiek zoo goed mogelijk voor te lichten, dreigt eenig misverstand te ontstaan. De moeilijkheden, waarop de Nederlandsche Spoorwegen de aandacht hebben gevestigd, beper ken zich uitsluitend tot den avond van den Twee den Kerstdag na 19 uur en den avond van Nieuw jaarsdag na 19 uur en op deze tijdvakken dan nog alléén op de lange trajecten tusschen Holland aan den eenen kant en het Noorden, Twente en Limburg aan den anderen kant. Het geheele electrische net is onder alle omstan digheden volledig ter beschikking en zal versterkt worden bediend. Voor zoover op de even genoemde trajecten een tekort aan plaatsruimte mocht blijken, hebben de Nederlandsche Spoorwegen zelf reeds de noodige maatregelen getroffen om de reizigers per.bus te vervoeren. Iedereen kan dus door de zorgen van de Neder landsche Spoorwegen zijn bestemming bereiken. Dinsdagmiddag is op de Grootenbrekken na bij Lemmer de veehouder H. Bosscha uil Fel- lega door het ijs gezakt en verdronken. B. was ingezelschap van zijn vrouw en een bevriend echtpaar gaan schaatsenrijden. Plot seling zakte zijn vrouw door het ijs. Hij slaag de er in haar op het droge te krijgen, dooh onmiddellijk daarna zakte het ijs onder zijn voeten weg en geraakte hij te water. Na korten -tijd had men hem opgehaald, doch de levensgeesten waren toen reeds gewe ken. De 21-jai-ige P. Rekker, afkomstig uit Drach ten, is op de Smalle Eester Zanding in een wak gereden en verdronken. Te Vinkeveen zijn drie kinderen van de fa milie G. door het ijs gezakt. Door tijdig ingrijpen heeft men de kleinen weten te redden. Fransche marine bracht twee Duitsche duikbooten tot zinken. Mededeeling van minister Campinchi. PARIJS, 20 December (Havas). Minister van Marine Campinchi heeft medegedeeld, dat de geallieerde marinestrijdkrachtén onlangs twee Duitsche duikbooten in den grond heb ben geboord. De „Matin" weet te melden dat een der Duitsche duikbooten door den Fran- schen torpedojager „Sirocco" werd getorpe deerd. De „Sirocco" heeft thans reeds drie duikbooten tot zinken gebracht. Advent-rede der Koningin wordt hedenavond weer uitgezonden. Naar wij vernemen zal de uitzending van de Advent-rede, die H.M. de Koningin hedenmiddag te een uur heeft uitgesproken voor haar volk, hedenavond worden herhaald en wel onmiddel lijk na de persberichten van het A.N.P. van acht uur n.m. over beide zenders. De kleine Prinses Irene heeft natuurlijk de meeste belangstelling voor haar Moeder. Prinses Beatrix, in Vaders arm, doet moeite de aandacht van het kleine zusje te trekken. Noord Oost-polder enkele maanden later gereed Het Duitsche mailschip „Columbus"» dat tot zinken is gebracht. Tengevolge vanden brand in de werkkeet op het eiland Urk, waarvan wij gisteren melding heb ben gemaakt, zullen de werkzaamheden tot inpol dering van den Noord-Oostpolder groote stagnatie ondervinden. De brand heeft o.a. eenige houten palen ver nield, welke de betonblokken droegen, waarop mo toren waren gemonteerd, die de pompinstallatie voor het drooghouden van den grooten put voor de sluis- en gemaal-fundamenten deden werken. Dientengevolge zijn deze betonblokken met de VOETBAL F. I. F. A.-biieenkomst te Genua. Dezer dagen is te Genua een bestuursbijeenkomst gehouden van de Fédération Internationale de Foot ball Assiciations (F. I. F. A.), op welke bijeenkomst aanwezig waren de heeren Mauro (Italië), Seel- drayers (België), Dr. Andrejevic (Zuid Slavië), Dr. Bauwens (Duitschland), prof. Pelikan (Bohemen- Moravië), ir. Fisher (Hongarije), K. J. J. Lotsy (Nederland) en de F. I. F. A.-secretaris, dr. Schricker. President Jules Rimet (Frankrijk) was verhin derd. Voorts waren niet verschenen de heeren Dupuy (Uruguay) en Eie (Noorwegen), in verband met moeilijkheden, aan het reizen in den tegen- woordigen tijd verbonden. Bij zijn terugkeer in ons land heeft een verslag gever van het A. N. P. den heer Lotsy gevraagd, enkele mededeelingen te doen omtrent de te Genua besproken aangelegenheden. Hij vertelde, dat op de bijeenkomst te Genua algemeen de wensch geuit werd, het spelen van voetbal ook in deze tijdsom standigheden krachtdadig te bevorderen, zoowel nationaal als internationaal, waar dat slechts moge lijk is. Hierdoor wordt mede voorkomen, dat het spel terrein verliest. Natuurlijk vormden de finan ciën een belangrijk agendapunt, immers de in komsten van de F. I. F. A. worden kleiner, nu de recettes van internationale wedstrijden geringer zullen zijn, terwijl het aantal landenwedstrijden belangrijk terug loopt. Besloten werd, het congres, dat in Juni a.s. te Luxemburg zou worden gehouden, tot September van dit jaar uit te stellen. Een beslissing, welk land in 1942 de wereld kampioenschappen zal organiseeren, zal op het congres in September vallen. In ieder geval zijn nu reeds de bepalingen, volgens welke het tournooi zal worden georganiseerd, onder het oog gezien. Vast staat dat het systeem een ander zal zijn, dan dat van 1938. Er komt een eindgroep van zestien landen. Zeker is, dat Italië in de eindgroep komt, evenals het ontvangende land. Voor de overige veertien plaatsen zullen echter voorwedstrijden moeten wor den gespeeld.. In dat verband heeft men de F. I. F. A.-landen in beginsel over vier zones, n.l. Europa, Amerika, Afrika/West Azië en Oost Azië (het verre oosten) verdeeld. Op het oogenblik staat slechts vast, dat in elk van die vier zones voorwedstrijden zullen worden gehouden, volgens een soort Davis- cup-systeem. In die voor wedstrijden zal men van het principe uitgaan, dat de sterkere landen in eerste instantie tegen de op papier zwakkere landen zullen uitkomen, echter zooveel mogelijk regionaal. Daar bij is evenwel bepaald, dat er een uit- en een thuis wedstrijd zal zijn. STEUN AAN DE PLUIMVEETEELT. Uit het landbouwcrisisfonds zal steun worden verleend over van eigen bedrijf afkomstige door fokkers en houders van vermeerderingsbedrij ven afgeleverde kuikens en voor broedei be stemde eieren, die als zoodanig iworden gebruikt. daarop geplaatste motoren ingestort en twee van de drie pompstations voorloopig buiten werking geraakt. De werkput, welke een lengte en breedte van eenige honderden meters en een diepte van onge veer tien meter heeft en waarin men bezig was de fundamenten te bouwen zoowel voor de eenige sluis, waarmede te zijner tijd de doorgang te water tot den Zuid-Oostpolder van het IJselmeer uit zal worden geregeld, als voor het gemaal oip Urk ten behoeve van de polderuitwatering, is in middels geheel door kwelwater ondergeloopen, daar het eenige overgebleven pompstation niet bij machte was om zonder assistentie van de beide an dere den put droog te houden. Derhalve liggen de fundamenten voor sluis en gemaal thans geheel onder water. Bovendien belemmert de ijsgang op het IJsel meer thans de mogelijkheid om nieuw materiaal op Urk aan te voeren er zullen waarschijnlijk nieuwe motoren noodig zijn afgezien nog van de moeilijkheid om de ter vervanging benoodigde installatie met spoed bijeen te krijgen. Een en ander brengt een teleurstellende vertra ging in de inpolderingswerkzaamheden van zeker enkele maanden met zich mede, waarbij men moet bedenken, dat het In de bedoeling ligt, den in aan leg zijnden dijk van Urk tot het Kamper-eiland (die van Urk tot Lemmer is, zooals men weet, vrij wel gereed) ongeveer tegelijk met sluis en gemaal te voltooien, daar de drooglegging van den N.O. polder niet eerder kan worden volbracht voordat zoowel sluis en gemaal als de dijken gereed zijn. Al het mogelijke zal worden verricht om de ver traging in deze werkzaamheden tot korten termijn te beperken. 'k Wou me aan het schaatsenrijden, Nu de wintervorst regeert, Toch ook nog wel even wijden, Voor 'k het ganschelijk ben verleend), 'k Heb me, letterlijk gesproken, Dus weer op glad ijs gewaagd. Dat het ijs niet is gebroken, Is niet m ij n schuld, nu u 't vraagt. Dat was enkel daarom lastig: Het was op een tennisbaan, Waarop ik wel niet standvastig Maar in veiligheid kon staan. 'k Ben niet in mijn jongste dagen En op 't ijs niet meer zoo'n held, 'k Heb een rare schaats geslagen, Als 't nou eerlijk zij vermeld. 'k Zal maar niet precies verklaren, Of 'k het ijsvermaaklijk vond. Maar 'k was in een reeks van jaren, Niet zoo vaak laag bij den grond. Nooit als bij dit schaatsenrijden, Naar 'k oprecht getuigen kan, Voelde ik mij zoo bij tijden, Waarlijk een gezeten man. Om 't eens militair te luchten, 'k Voelde me na afloop zoo: Spierpijn, strompelen en zuchten, (Heel diep zuchten) o en a 1 GAJ5US.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1