iistht de fete ie^its KAMER VAN KOOPHANDEL. Hulp aan gemobiliseerden een dankbaar werk. Vertrek firma Beynes betreurd. BURGERLIJKE STAND .Wat gebeurt er met de Vischmarkt? Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koop handel en Fabrieken in dit district onder lei ding van haar voorzitter, den heer J. J. Swens. Verschillende stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Verplaatsing bedrijf der fa. J. J. Beynes. Hierover zeide de voorzitter: Zooals u uit de dagbladen bekend zal zijn is feenigen tijd geleden door de N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes een perceel grond gekocht in de gemeente Beverwijk, Het is dus te vóórzien-, dat dit zeer belangrijke, specifiek Haarlemsch bedrijf te eeniger tijd uit Haarlem zal verdwijnen. Hoezeer dit ons ook moge spijten, moeten wij toch met voldoe ning constateeren, dat het bedrijf gevestigd zal blijven binnen het district onzer Kamer. Kruideniersdiploma. Van 20—23 November 1939 zijn de examens gehouden ter verkrijging van het kruideniers diploma vakbekwaamheid. De Kamer was bij die gelegenheid vertegenwoordigd door het lid, den heer J. v. d. Burg. De heer v. d. Burg deed eenige mededeelingen over het kruideniersexamen. Het deed spr. ge noegen dat de Haarlemsche candidaten boven het gemiddelde kwamen en prees de lessen van den heer Hoefnagel. Naar aanleiding van het vertrek der firma Beynes uit Haarlem stelde de heer Brinkman de volgende vragen: Wat zijn de redenen, waardoor de onderhan delingen met de firma Beynes zijn mislukt? Is het Bureau om advies gevraagd? Is door het vertrek der firma Beynes niet een onherstelbare slag toegebracht aan de idéé Haarlem-industrie stad? Is er geen aanleiding in een der volgende vergaderingen van de Kamer van Koophandel de zaak: Haarlem-industriestad nog eens onder de oogen te zien? De voorzitter meende dat niet veel ruchtbaar heid is gegeven aan de redenen, die de firma Beynes noopten tot vertrek uit Haarlem. Mis schien wil de hier aanwezige directeur der firma Ir. Bekkers zeggen, hoe hij denkt over een even- tueele openbare bespreking van deze redenen? De heer Brinkman: Het kan ook in besloten zitting. Maar in ieder geval is de quaestie Haar lem-industriestad van zeer groot belang. Er zijn indertijd groote plannen geweest, die toen door den oorlog op den achtergrond zijn geraakt. Besloten werd, de zaak in besloten zitting te be handelen. Onderzoek geloofsbrieven. In de commissie tot onderzoek van de geloofs brieven der gekozen leden werden benoemd de heeren: Joan H. A. Kruimel, voorzitter en ir. H. J. M. Bekkers, J. de Breuk, B. W. Lasschuit en G. J. W. Mathot en de secretaris der Kamer, jjhr. dr. J. C. Mollerus. De geloofsbrieven werden in orde bevonden. ETot toelating werd besloten. Registratie van bedrijven. Goedgekeurd -werd een conceptbrief van het Bureau aan den minister van Ecoonomische Zaken betreffende registratie van bedrijven, waarin de Kamer den wensch uitspreekt, dat de minister de noodige lichtlijnen zal vaststellen, waarbij bepaald zou kunnen worden, voor welke groepen van bedrijven - aanvankelijk deze re gistratie zal worden uitgevoerd en op welke wijze de inrichting, het beheer en het gebruik van het Register zullen worden geregeld. Subsidie-aanvragen. Besloten werd niet te voldoen aan de aanvra gen om subsidie van de Vereen. Nederland in den Vreemde te Amsterdam en van de Fimsch-Ne- Öerlandsche Vereen, te 's-Gravenhage ten be hoeve van het Finsche Roode Kruis. Steun aan gemobiliseerden. Ingekomen was een rapport van de op 24 Oc tober" j.l. door de Kamer benoemde Commissie voor het verleenen van steun aan den kleinhandel en aan de kleine bedrijven, welker Ieders dooi de moblisaitie aan hun werk zijn onttrokken. Die Commissie bestond uit mevr. J. C. VisserBiru- Itel de la Rivière te Heemstede en de-leden dei- Kamer, de heeren ir. F. C. Dofour en J. van der Burg. Op het oogenblik zijn 34 aanvragen om hulp In een af anderen vorm door de Commissie ont vangen. In vele gevallen heeft de commissie goede resultaten kunnen bereiken. Verreweg de meeste aanvragen hebben be trekking op de uitbreiding van verloven, zoodat de gemobiliseerden zich persoonlijk aan hun heeft zich veel moeite gegeven om te bereiken, dat aan deze verzoeken althans ten deele werd voldaan. Veelal werden te lange verloven aan gevraagd maar na een bespreking bleek dan, dat inen toch ook wel met enkele dagen per week Zou .geholpen zijn. De heer Dufour had aan dit rapport nog eenige Opmerkingen toegevoegd, waarin hij o.a. wees op de gunstige bepalingen voor de betaling van de kosten van een plaatsvervanger. Stelt de ge- imobliseerde een plaatsvervanger aan, dan kan, wanneer het gezinsinkomen van betrokkene min der dan 40 par week bedraagt, vier vijfde ge deelte van de kosten van den vervanger tot een maximum van 21 per week worden vergoed. Is het loon van den vervanger hooger dan 21, dan kan van het meerdere bovendien 50 pCt. worden uitbetaald tot een maximum van 28. Dit geldt alleen voorg ehuwde en kostwinners van ~oudes. Bij aanstelling van een plaatsver vanger wordt aan den gemobiliseerde geen za- ikenverlof verleend, terwijl ook verder geen kost winnersvergoeding wordt gegeven. Van deze be paling wordt, naar het oordeel der Commissie, (be weinig gebruik gemaakt. De heer Van -der Burg zeide dat de commissie ireel voldoening van haar arbeid heeft: de men- fcchen zijn zeer dankbaar. De heer Hooy vestigde er nog de aandacht op, Öat de gemobiliseerden het beste doen, met X 3 dagen zakenverlof per maand aan te vragen. uit aesthetiseh oogpunt, als de Vischmarkt ver dween. De heer Klein Schiphorst vestigde er de aan dacht dat de Vischmarkt niet verdwijnen zal. Een deel wordt wachthuisje en aan het deel daarachter wordt een doelmatige bestemming gegeven, die spr. nog niet noemen kon. Maar de oplossing is zeer bevredigend. Die tweede be stemming van de Vischmarkt zal waarschijnlijk in Januari in den Raad aan de orde komen. De verkiezingen voor de Kamer van Koophandel. Den heer Lasschuit speet het, dat nu weer verkiezingen voor de Kamer van Koophandel noodig zijn geweest. Heb heeft weer geld en werk gekost. Men schijnt, naar den uitslag der ver kiezingen te oordeelen, te denken dat de Kamer moet worden samengesteld uit evrtegenwoordi- gers van vakorganisaties. Zou dit zoo voortgaan en zouden ook nog de bedrijven vertegenwoordigd moeten worden, dan zou de Kamer een groote uitbreiding moeten ondergaan. Maar de Kamer dient toch de belangen van handel.en industrie. Spr. hoopte op maar eensgezindheid bij" volgende verkiezingen. De Maandagmarkt. De heer Van der Burg had klachten van win keliers op de Oudegracht gehoord over de Maan dagmarkt. Die winkeliers kunnen op Maandag hun zaken wel sluiten. De voorzitter deelde mede dat ook bij het Bureau klachten zijn ingekomen, die verwezen zijn naar de Commissie voor het Marktwezen. De voirzitter sprak hierna woorden van af scheid, dank en waardeering tot die 7 leden, die niet meer in de Kamer zullen terugkomen, ir het bijzonder tot de heeren Ten Boom, Brok- meyer en Van der Buag, die gedurende 18 jaar zitting hebben gehad. Hierna werd de openbare zitting gesloten. De blokeomité's van den Luchtbeschermingsdienst. Gemeenschappelijke samenkomst in „Ter Burg". Jaarvergadering Christelijke Oranjevereeniging. Gisteravond hield de Christelijke Oranje Ver- eeniging „Juliana van Stolberg" haar jaarverga dering in de Christelijke School aan de Meeren- steynstraat De voorzitter, Ds H. Holtrop, opende de vergadering met het lez envan Jesaja 9, waarna hij voorging in gebed. In zijn welkomstwoord gaf spr. zijn'teleurstelling te kennen over de minder goede opkomst. Verder memoreerde Ds. Holtrop den kin dermiddag, die er ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Beatrix op 1 Februari was ge houden. Spr. zeide, dat door de toen al heerschen- de oorlogsdreiging geen feestelijkheden bij de ge boorte van Prinses Irene gehouden konden worden. Bij afwezigheid van den secretaris las de heer A, Lotman de notulen voor waarna de penningmees ter de heer de Jager het financieel verslag uit bracht. Hieruit bleek, dat er in het afgeloopen jaar een nadeelig saldo werd geboekt. Vervolgens bracht de Kascommissie bestaande uit de heeren Piso en Romeyn, haar verslag uit, waarna den penning meester onder dank décharge werd verleend. Als leden van de kascommissie voor 1940 werden de heeren Piso en van Somereri benoemd. Hierna volg de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren de Jager, Van der Ploeg en Mey- ran, die allen herkozen werden. Besloten werd de verkiezing van bestuursleden in de vacatures, welke zijn ontstaan door het bedanken van Mevrouw Frölioh en het vertrek van Ds. Krijger, voorloopig nog eenigen tijd uit te stellen. Verder werd besloten dit voorjaar een avond te organiseeren, die geheel door eigen leden verzorgd zal worden. Voor dezen avond zullen dan de mili- airen gelegen in Wijk aan Zee, worden uïtgenoodigd. Verder zal ook dit jaar wederom een kindermiddag worden gehouden. Deze middag zal hoogstwaar schijnlijk op Woensdag 31 Januari plaats hebben. R.-K. Bond van Haven- en Transportarbeiders. In het K. S. A.-gebouw vergaderde de plaatselijke af deeling van den R. K. Haven- en Transportarbei dersbond „St, Bonifacius". Na de gewone openingswerkzaamheden bracht de voorzitter verslag uit over de gevoerde acties van de laatste maanden, o.a. bij de werkver schaffing. De heeren M. van Leeuwen en Hoogland werden resp. benoemd tot eersten- en tweedèn vaandrig. In de controle-commissie werden gekozen de heeren B. Langendijk, B. Beentjes en Hoogland. Tenslotte sprak de geestelijke adviseur, kapelaan S. de Bot nog een opwekkend woord, waarin hij o.m. betoogde, dat een toeslag van 5 pet. op loon en steun in verband met de stijging van den levens standaard, veel te laag is te achten. Bij de rondvraag dankte de heer Ten Boom In deze laatste, vergadering die door hem werd bijgewoond voor de allervriendelijkste bejege- fiing, die hem steeds in de Kamer is ten deel gevallen. Tot voorzitter, secretaris envoorzitter van het Kleinbedrijf richtte de heer Ten Boom speciale woorden van dank voor de aangename samenwerking en hij uitte zijn vreugde over het feit dat de heer Dufour hem als oudste zal op- Volgen. De voorzitter dankte voor deze woorden en geide dat de aan den dag gelegde waardeering voor den heer Ten Boom zeker niet zonder reden is geweest De Viscbhal. De heer Brinkman critiseerde het plan, een deel van de Vischmarkt te maken tot wacht huisje voor tram- en buspassagiers. Spr. vroeg, |n de commissie voor verkeer en vervoer te over wegen of het niet beter is een geheel nieuw Wachthuis ter plaatse te bouwen. De voorzitter zeide, dat deze aangelegenheid in behandeling is. De leden zullen er spoedig meer Van -hóoren. Jhr. Teding van Berkhoutzou het" betreuren UITSLAGEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN HERCULES De Christelijke Gymnastiekvereniging hield Maandag en Dinsdag voor haar adspirantleden on derlinge wedstrijden in het gymnastiek lokaal aan. het C. H. Moensplein. De meisjes kwamen uit aan brug, paard, ringen en ladder en de jangens aan, brug, paard, ringen en rek. De gedetailleerde uit slagen waren als volgt: Jongste meisjes: le gelid: Nel Bos 34'/-2 punt; 2. Miep Früdiger 33 pnt. 3. Nelly Broeze 28V- pnt. 2e gelid: 1. Mijntje Blom 34 pnt., 1. Tini Schaap 34 pnt. 2. Hannie veugel 29*A pnt. 3. Corrie Beering 28'/» pnt. 3e gelid: 1. Annie Velthuizen 3IV2 pnt. 2. Hennie v. d. Mey 28 pnt. 3. Nelly Gr-oeneveld en Aafje Koolman 27*/a pnt. 4e gelid: 1. Gusta de Roos 29 p. 2. Margo Retting 28'/ï 3. Gerrie Blansjaar, Miep Zijtveld en Ali Bret- houwer 27 p. Oudste Meisjes: le gelid 1. Jannie Ti- boel 38 p. 2. Reintje Outenaar 34 p. 2e gelid: Annie Schaafsma 3OV2 P-, 2. Rika Bukken 30 p. 3. Marry Booker 251/- p. 3e gelid: 1. Miep Hommes 28 p., Lenie de Jager 271/» p., 3. Magda Hommes 27 p. 4e gelid: 1. Gré Kraaienveld 32'/» p. 2. Gonnie Dop en Rini Tressel 291/" p., 3. Bep Fossen 28 p. Jongens 2e gelid: 1 J. Davidson 36'/» p. 2. J. de Graaf 331/» p., 3. K. Mak 3IV2 p. 3e gelid: 1. K. Marree 33 p. 2. H. Snel 32 p., D. Schutte 301/- p. 4e gelid: 1. H. v. d. Ploeg en A. Mak 3IV2 p., 2. H. Smit 31 p. 3. J. Schik 30Vï p. HET VERVEN VAN FOTO S De Beverwijksche Amateur-fotografen vereeni- ging hield gisteravond een werkavond in de kleine zaal van het Nederlandsch Hervormd Vereenigings- gebouw aan de Oosterwijkstraat De voorzitter de heer Broertjes heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat op Dinsdag 2 Januari een werk avond zal worden gehouden, waar in het afdrukken en vergrooten van gemaakte reproducties behandeld zal worden. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat op Dinsdag 16 Januari een feestavond ter her denking van het 15-jarig bestaan der vereeniging in de bovenzaal van het Herv. Vereen, gebouw zal worden gehouden. Hierna was het woord aan den heer Bus uit Amsterdam, die het inverven en af werken van gemaakte vergrootingen besprak. De heer Bus, die een zeer beleende Broom-verver is, behandelde uitvoerig de te volgen werkwijze waarvoor onder de amateurs groote belangstelling bestond. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van hotel Ter Burg een vergadering gehouden van alle tot nu toe gevormde blokken van den Luchtbescher mingsdienst. Burgemeester H. J. J. Scholtens woon de deze vergadering bij. Het hoofd van den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst, de heer H. J. de Groot herinnerde er aan, hoe een jaar geleden de belangstelling voor de luchtbescherming minimaal was. Dit was begrij pelijk, want het doel, waarmede b.v. de Vereeniging voor luchtbescherming werd opgericht, was nu een maal zeer negatief. Daarom verheugde spr. zich over de goede opkomst in deze vergadering. Instruc ties voor gezins- en zelfbescherming zijn in ruirne mate gegeven, waarvoor de heeren H. v. d. Bergh en L. Verbunt, alle hulde verdienen. De vraag rees, wat de comité's nu nog zouden kunnen doen. Spr. was van meening, dat nu slechts de eerste phase is afgesloten en dat verder moet worden gewerkt. In verband hiermede merkte de heer De Groot op, dat de ideeën omtrent de luchtbescherming beter kun nen worden uitgedragen, naarmate men langer de materie bestudeert. Spr. herinnerde hierna aan den groei en de verbetering van het luchtwapen sinds den vorigen oorlog en aan de ontwikkeling van de afweer maatregelen. Door het werken van de blokeomité's kan nu reeds worden vastgesteld, dat de bevolking b.v. se dert het begin van de mobilisatie ten opzichte van de luchtbescherming geheel van meening veran derd is. Aanvankelijk stond zij daar sceptisch te genover, maar mede dank zij het werk van de blok eomité's, het huisbezoek enz. werd de belangstel ling grooter en liet zij zich gaarne voorlichten om trent de maatregelen, welke ter bescherming van de gezinnen konden worden genomen. Toen alle landen hun luchtwapen hadden gevormd, overwoog men onmiddellijk afweermaatregelen. Hier ligt, aldus spr, de kiem voor de luchtbescherming. Reeds in 1934 werd deze aangelegenheid in ons land voor het eerst besproken. Daaruit ontstond de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, die in den loop der jaren is uitgegroeid van 189 tot 200.000 leden. In 1936 kwam de wet tot regeling van de passieve luchtbescherming in ons land tot stand. Daarin werd de passieve luchtbescherming omschreven. De wet kent evenwel geen oefenplicht, zoomin in vredestijd als in oorlogstijd en dit werd in de blokeomité's als een gemis gevoeld. Men heeft echter ook te maken met de mentaliteit van de be volking. Het is nu eenmaal een echte Hollandsche eigenschap om eerst „de kat uit den boom te kij ken." Welnu, dit is nu gebeurd. Aanvankelijk ont brak het aan het juiste begrip omtrent de taak van de luchtbescherming. De voorlichting van de bevol king heeft hier zeer nuttig werk gedaan. Dit is het meest omvangrijke werk van de luchtbescherming. Voor de vervulling van deze taak is ingeschakeld de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, die ondanks alle reclame bij het begin van, de mobilisatie nog geen 70.000 leden telde. Bever-! wijk was een van de eerste gemeenten, die de blok- indeeling in praetijk bracht en de propaganda vol gens een soort „sneeuwbal-systeem" organiseerde. Dit heeft tot gunstige resultaten geleid en menig maal verstokte tegenstanders van de luchtbescher ming tot overtuigde voorstanders gemaakt. Een goed georganiseerde luchtbescherming achtte spr. ook een middel om het aantal luchtaanvallen te doen verminderen. Wanneer de luchtafweer en de bescherming goed zijn vermindert het aantal luchtaanvallen. Het eenige land, waar het luchtwa pen succes had, was Polen, als gevolg van het feit, dat luchtafweer en bescherming niet voldoende wa ren georganiseerd. Spiv dankte vervolgens dë leden van de-blokeo mité's voor den verrichten^arbeid, die van groot be lang was voor de goede organisatie van de luchtbe scherming in Beverwijk. Eenige van deze comité's zijn reeds geheel met hun werk gereed. Thans zul len instructies moeten worden gegeven aan de groepsleiders, die op hun beurt de hun toegewezen personen van voorlichting blijven dienen. De heer De Groot gaf voorts als zijn meening te kennen, dat het aanschaffen van brandbluschma- teriaal niet in eerste instantie noodzakelijk is. In gezamelde gelden zouden volgens spr. op de eer ste plaats moeten worden aangewend voor de aan schaffing van verbandmateriaal, schuimbluschap- paraten en van materiaal, dat in de huizen noodig maar dat velen zich niet kunnen aanschaffen. Spr. zag voor het Centrale Comité een mooie taaie weggelegd in de vorming van een luchtbescher mingsfonds. Dan zal de luchtbescherming inder daad worden „één voor allen, allen' voor één". De blokeomité's zullen door het beleggen van vergaderingen de belangstelling moeten blijven gaande houden. Onderwerpen daarvoor zijn het in richten van schuilgelegenheden in de woningen, brandbluschmiddelen, maatregelen, die voor de ge zinsbescherming moeten worden genomen enz. Spr. hoopte tenslotte zijn gehoor nog meer dan ooit te voren overtuigd te hebben van de noodza kelijkheid van luchtbescherming en spoorde allen aan krachtig mede te werken aan den uitbouw van de luchtbescherming te Beverwijk tot een model- organisatie. Nadat de heer De Groot nog eenige wagen had beantwoord werd de vergadering gesloten. Eleedingstukken als Kerstgave. In het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat heeft gistermiddag de Ned. Hervormde Vrouwen Naai'krans „Maria- Martha" de kleedingstukken, die de dames van de vereeniging in het afgeloopen jaar vervaar digd hebben, tentoongesteld. Een keurige col lectie goederen was vervaardigd om in behoef tige gezinnen aanstonds eenige verlichting te brengen. Voor de expositie bestond vrij veel be langstelling, die op hoogen prijs werd gesteld. Bij het aanschouwen van de expositie ging onge twijfeld dank uit naar allen, die door groote of kleine giften den naaikrans in de gelegenheid hebben gesteld dit werk te mogen doen. De ijspret vierde hoogtij. Veel liefhebbers op de schaats. De beide Beverwijksche Ijsbanen hebben op den eersten dag, dat zij open waren, niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad, want honderden hebben gisteren genoten van de ijs pret. Des middags was het op de banen niet druk doch 's avonds waren zij dicht bevolkt. Tot ver in den avond hebben de schaatsenrijders zich vermaakt op de verlichte banen, die een vroo- lijken aanblik boden. Slechts noode nam men af scheid van het gladde ijs, want misschien was komende migt, die gelukkig geen spelbreker dit wel weer voor de laatste maal, daar de op- werd, niet veel goeds beloofde. Ook op de sloot naast den Pruimendijk heeft de ijspret gistermiddag hoogtij gevierd. De schoolkinderen hadden ijsvrij en deze sloot zag dan ook zwart van de krabbelende jongens en meisjes. Op andere slooten, vooral op de breedere z.g.n. tochten en polderslooten, blijft de grootste voor zichtigheid geboden, daar het ijs op sommige plekken nog lang niet te vertrouwen is. DE CAFé'S OP DE FEESTDAGEN De burgemeester heeft het sluitingsuur voor alle café's op de Kerstdagen, Oude- en Nieuwjaarsdag vastgesteld op 12 uur des nachts. Het strand weer toegankelijk. Met het oog op het gevaar, dat de eenige weken geleden in grooten getale aangespoelde mijnen opleverden, was het strand te Wijk aan Zee ge heel afgesloten. Thans is dit verbod weer opge heven en zal het zijn toegestaan het strand van zonsop- tot zonsondergang te betreden. DE VERGADERING VAN BLOK 19. Daar het, door de heerschende koude, niet mogelijk blijkt, den blokpost voldoende te ver warmen, heeft het comité van blok 19 van den Luchtbeschermingsdienst besloten de reeds eerder aangekondigde vergadering heden te houden in Hotel „Kennemerhof" Kennemerplein. PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen P. J. Blan ken verplaatst van het kantoor Katwijk naar het kantoor IJmuiden. OORLOGSPRIJZEN. In verband met den schralen aanvoer van visch en de komende feestdagen stijgen de visch- prijzen tot een bijna ongekend hoog niveau, Maandagmorgen werd er van een trawler, welke een kist groote tarbot van 50 K.G. had staan, deze verkocht voor f 103. Dit is ca. f 2 per K.G. MOOIE REIS. De Nederlandsche snurrevaadkotter K.W. 98 was Maandagmorgen aan den afslag met een vangst van 100 kisten kleine en grove schar. Voor de kleine schar werd f 10, voor de grove f 14 betaald, zoodat de kotter ruim f 1200 besomde. De Deensche kotter F.N. 283 had 150 kisten schar, doch doordat de kwaliteit minder was, besomde de Deen slechts f 12 tot f 8.50 per 50 K.G. OM DEN MEESTERTITEL. Voor den Districtsbond Noord-Holland hebben zich na de voorwedstrijden in den eindstrijd ge plaatst H. Laros, IJmuiden en P. H. Meure, Haarlem. Door een organisatie fout van den competitie leider van den N-D.B. zijn deze spelers niet toe gelaten. Het bleek n.l., dat men de Nocrd-Hollandsche damspelers vergeten had voor den eindstrijd in te deelén! Dit is een organisatiefout waarvan Meure en Laros nu de dupe zijn geworden. Zij moeten thans één jaar wachten. Aanvoer regeeringsgraan. Mot het van Baltimore (N.A.) komende Necler- lamdsche stoomschip Saturnus, van de K.N.S.M., wend Zondagmorgen een volle lading negeeringis- graan in de haven van de hoofdstad aangevoerd. Groote diepgang. Het van Casablanca komende Nederlandsche stoomschip Gaasterkerk passeerde het Noordzee kanaal naar Amsterdam met een diepgang van 9 meter. Groote aanvoer petroleum. Met het van Port-Arthur komende Noorsche tantomotorschip Gallia werd Zondagmorgen in de Petroleumhaven te Amsterdam een volle la ding petroleum en benzine aangevoerd. Het schip passeerde het Noordzeeikaaiaal met een diepgang van 8.2 Meter. Naar station teruggekeerd. De sleepboot Argus van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst, welke een kraan alhier binnenbracht, is, 11a beëindiging van deze sleepreis, weer naar station Maassluis terug gekeerd. Vrijgegeven. Maandagmorgen passeerde alhier het Zweed- sc'he stoomschipKristin a met een lading ge zaagd hout van Kuusilyoto naar Amsterdam. De kapitein van het schip verklaarde bij aankomst alhier op de afgeloopen reis door Duitsche strijd krachten aan gehouden te zijn, welke het schip voor onderzoek naar een Duitsche haven op brachten. Na eenige weken gelegen te hebben aldaar, werd het schip vrijgegeven, zoodat het die onderbroken reis naar de loshaven kon ver volgen. DRIEHUIS PAARD OP HOL. Een legerpaaud, dat zijn stal heeft op den Biezenweg te Santpoort, wilde er dezer dager eens alleen op uit, zonder een soldaat op zijn rug. Het paard wist buiten den stal te komen en ging er amet een flink gangetje van door. Toen de vlucht opgemerkt werd, gingen militairen achter het paard aan. Ondiertussohen had de viervoeter er flink den gang in en den Hagelingerweg geheel afgelegd. Hier ging het den spoorweg over, maar ons paard had zeker het bord gelezen, meldende dat de Duin en Kruidbergerweg afgesloten was voor het verkeer, waarom het de begraafplaats Wester veld opging. Dat gaf consternatie! Het paard holde wegen op, die omhoog voeren en giimg dan weer omlaag'. Het personeel van Wes- terveld was bang, dat het dier graven zou be schadigen, maar 'gelukkig wisten dale militairen het paard eindelijk te grijpen. Iedereen was opgelucht, want een begraafplaats is geen ge schikt terrein voor een hollend paard. De mili tairen brachten den deserteur weer terug naar Santpoort. Misschien krijgt het dier nu als straf wel een paar weekjes kamer-arrest. JAARVERGADERING MANNENKOOR „DE EENDRACHT". Dinsdagavond hield het Mannenkoor „De Een dracht" zijn tiende jaarvergadering in het gebouw „Kindervreugd". De voorzitter van het koor, de heer S. de Koning opende de vergadering met een kort woord en gaf vervolgens een overzicht over de tien jaren, die het mannenkoor thans telt. Speciaal wijdde spr. zijn aandacht aan het jongste vereenigingsjaar, hetwelk de vereeniging onder de energieke leiding van den heer Stephen Jansen zoo sterk vooruit heeft doen gaan. Na de jaarverslagen van den secretaris en den pen ningmeester volgde de bestuursverkiezing. Perio diek traden af de heeren L. Otte, secr. en W. Schuit, bibliothecaris, terwijl door het vertrek van den heer Verhoef en het zich niet meer herkiesbaar stellen van den heer J. Elenbaar Jr.. twee vacatures waren ontstaan. De beide eerste heeren werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl als nieuwe functiona rissen werden gekozen: de heeren M. Meyer en F. Buckenholz. De kascontrole-commissie voor 1940 bestaat thans uit de heeren A. Kruk en W. Schutte. Er werd besloten, het a.s. winterconcert samen' te doen vallen met de feestelijke herdenking van het 2e lustrum. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met een kort opwekkend woord deze goed bezochte vergadering. van „GROOT-KIMUIDEN". 't Spaarsysteem voor alle luiden. Voor de Kerstverrassing Uw VOLLE gele zegelboekjes inleveren bij Uw winkelier vóór Zaterdag a.s. (Adv. Ingez. Med.) KERSTWIJDING IN DE GEREFORMEERDE KEEK Dinsdagavond vond in de Gereformeerde Kerlc aan den Koningsweg 'n Kerstwijding plaats. Hier. bij werd ten gehoore gebracht een Kerstdeclama- torium, samengesteld door den heer P. Koelmans, bij wien tevens de algeheele leiding berustte. Qe muzikale omlijsting ,-en de Interludia vonden een voortrèffelijk verzorger in den heer A. L. Schouten organist te IJmuiden-Oost. Verdere medewerking werd verleend door de heeren J. den Duik van Velsen en F. Hofman te IJmuiden. Het declamatorium is opgebouwd uit zeven af. deelingen en een Epiloog. Aan deze uitvoering werd verder medegewerkt door een groep kinderen onder leiding van den heer P. Koelmans. Elke afdeeling geeft na lezing van Schriftge. deelten, een toepasselijk lied deels uit oude deeb uit meer moderne poëzie afkomstig: daarna zingen de kinderen een toepasselijk lied, waarbij aansluit samenzang van de aanwezigen, die daarin als het ware mede hun instemming met het voorafgaande betuigen. De declamatie van den heer Hofman was uitstekend. Het middelpunt van dit declamatorium is de adventsgedachte en het Kerstgebeuren. De epiloog vertolkt het verlangen naar de weder- komst van Christus afgesloten door het gemeen- schappelijke „Nog eenmaal zal hij komen". Het ge- heel genoot onder de uitstekende leiding van den heel Koelmans de volle belangstelling en werd met stille aandacht door de circa 200 aanwezigen gevolgd. Deze Kerstwijding werd mede bijgewoond door Ds. Hoekstra de nieuwe predikant der Ge. reformeerde Kerk alhier. AANGEHOUDEN. Door de politie zijn in het woonwagenkamp twee personen aangehouden, die gesignaleerd stonden in het Algemeen Politieblad. Na het betalen dér boete zijn zij weder op vrije voeten gesteld. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Het asyl van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming" van Dieren, afdeeling Velsen, en omstreken, wordt, zooals reeds is vermeld, gevestigd in het huis IJmuiderstraatweg 51—52 IJmuiden-Oost (nabij de spoorweghalte Casern- brootstraat) De asylhouder heeft het perceel betrokken, meerdere hokken zijn intusschen opgebouwd, verschillende dierenvrienden brachten reeds dieren in pension en nog deze week hoopt het bestuur der afdeeling de aanbesteding van de verbouwing te doen plaats vinden. Architect de Vries, wonende te Velsen-Noord heeft een en ander in teekening gebracht; men kan verwachten, dat het. onder diens leiding 'n goed geheel zal worden de Vereeniging in het bezit komt van een eenvoudig doch naar de eischen des tijds ingericht asyl. Dierenarts Jongkind te Haarlem, geen onbe kende op het gebied der dierenbescherming en die reeds vele jaren ook in deze gemeente (aan den Stationsweg) praktiseert, heeft zich bereid verklaard medisch toezicht uit te cefenen, BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. Addink—Glas d., de Ruijterstraat 131, IJmuiden; C. J. de Vroome—Stals d., Plan- ciusstraat 8 IJmuiden; W. Scholvan Bezooijen d., Kalverstraat 24 IJmuiden; J. KorbeeVan Duijvenbode d., Huijgenstraat 37 IJmuiden; I, RasKramer d„ Visseringstraat 17 rood, IJmui den; A. Th. Roodnatde Bruijn z., Sirenestraat 13 IJmuiden; F. A. Heijungs—van Groen d., Kievitlaan 35 IJmuiden; M. C. v. d. Kolk—Smit d., Duinvlietstraat 89 VelsenIN.; J, de Boer— Guijt d., Kortenaerstraat 35 IJmuiden; D. Klut-. Zwartveld z., Kefkerinklaan 14, Santpoort; J. RutteFcrtuin z., Rijksweg 347 Santpoort; M. StevensButter z., Velserduihweg 98, IJmuiden; E. v. d. BergeBos d., Amsterdamscheweg 45 Velsen; G. Koopman—Êskes z„ Beverwijk; M. Mooïj—Sjoukens d., Tuindersstraat 33 IJmui den. Overleden: P. Gruson 84 j., wedr. van P. F. Steijder, Kerkerinklaan 18 Santpoort; G. v. d. Vegte, wed. v. H. Kroes, Rijksweg 250, Sant* poort. MANNENZANG VOOR MILITAIREN. A.s. Dinsdag 26 December zal het MannenkooB „De Eendracht" een concert geven, voor de te Vel sen-Noord gelegerde militairen. Het concert wordt gegeven in de Chr. School aan de Langeveldtstraat. „De Eendracht" zingt onder leiding van haar dirigent, den heer Stephen Jansen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 19 December 1939: 1. M. wan Wonderen, schilder, wonende te te Haarlem, van Nesstraat 2; Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem; 2. C. A. J. Frankemölle, slager, wonende te Haarlem Kleine Houstraat 36. Curator Mr. A. Brueh te Haarlem. 3, C. van Rooyen, dansleeraar, wonende te Beverwijk, Zeestraat 14 en 4. diens echtgenoote, mevr. J. van Rooyen— Schaap, zonder beroep, eveneens wonende te Beverwijk, Zeestraat 14. Curator in beide faillissementen Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit te Haarlem. Op grond van verzet is op 19 December 1939 vernietigd het faillissement va.n P. H. Bosse, winkelier, wonende te Krommenie, Noorder Hoofdstraat. Curatrice mevr. Mr. L. de Vries—©pier te Haarlem. EXAMENS. 19 December. Bevorderd aan de Gem. Universi teit te Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs. begeerte op proefschrift getiteld „Plato's eerste Alcibiades" de heer C. Vink, geb. te Noordwijk, op proefschrift getiteld „De sociale toestand der joden in Rusland onder de Tsaren en de sovjets" de heer J. A. Nillesen, geb. te Malden en op proefschrift getiteld „Der Wartburgkrieg" de heer T. A. Rom- pelman. geb. te Leipzig (cum laude). Geslaagd voor het candidaatsexamen Fransche taal en let terkunde de dames J. Kleine en L. Raptschinksky. Aan de Leidsche universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde mej. F. Kerkhoven, te Bloemendaal. HAARLEM 19 December 1939. Overleden: 16 Dec., P. J. Schrijnders, 59 j„ Korte Hofstraat: 17 Dec., H. Koelemeijer, 63 j., Leeuwe rikstraat; T. Saarloos, 65 j., Hazepaterslaan; A. M. Kroon—Muntz, 74 j., Jansstraat; R. C. 10 d., d. v. W H. van Vessum, Rollandstraat; 18 Dec., H. E. WilsGi'anneman, 68 j., Twijnderslaan; A. M. J. van Hilten—de Vuij.st, 39 j., Delftlaan; L. van der Valk,. 71 j., Gen. de la Reijstraat; H. E. KollevvijHi 81 j., Marnixplein; 19 Dec., M. S. Mulder—Martenfc 78 j., Hoogenvoerdstraat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2