JCuasf Minister van Boeijen lijdt een nederlaagje 4 STAATSLEENINC NIET VOLTEEKEND. TUNGSRAM Bij Ruwe handen PUROL Zestienduizend ondeugdelijke gas maskers in beslag genomen. ,'OENSDAG 20 DECEMBER 1939 TWEEDE KAMER Geen politieke gevolgen. luiderzeesteunwet-problemen Critiek op de rede van minister Bolkestein. DEN HAAG, Dinsdag, yoor het eerst sinds het optreden van het ibinet-De Geer heeft een van zijn leden, te gten Minister v. Boeyen, een nederlaag geleden eenïg ernstig gevolg zal echter geen kwestie want het betrof hier slechts een tegen- jgje zonder de geringste politieke beteeke- 5. In 1934 had de Regeering, dank zij een delijke wijziging (aanvulling) van de Miingwet de bevoegdheid gekregen om al te Oote afwijkingen van het Regeeringsbeleid zake den woningwetbouw dus in geval van jningbouw met 'behulp van gelden uit de liblieke kas tegen te gaan. De betreffende paling' zou tot 1 Januari 1940 van kracht blij - jn en nu lag er een wetsontwerp ter tafel om Ie buitengewone Regeeringsbevoegdheid met jjf jaar te verlengen. 'Hiertegen bleek echter groote oppositie te be staan. Zoowel de heer Smeenk (a.r.) als de hearen S t e ijn m e t z (r.k.) B ommer(s.d.), de Visser (comm.) moesten er niets van hebben. In hoofdzaak kwam hun be toog hierop neer dat eener zijds de praktijk aller minst de behoefte, laat staan de wenschelijkheid van verlenging der wets wijziging van 1934 be lezen had en dat anderzijds het particulier ini tiatief ten opzichte van den bouw van goed kopere woningen in gebreke zou zijn gebleven. Mevr. Mr. Mac'kay—Katz (c.h.) beweer- ge, dat er wel degelijk behoefte bestond aan ver lenging van de bijzondere Regeeringsbevoegdheid sl erkende zij tevens, dat dergelijke bevoegd heid natuurlijk goed moet worden toegepast. Volgens den Minister zou dank zij de werking Ier in 1934 toegekende bevoegdheid ordening op 1 terrein van woningbouw bereikt zijn en was er waakt tegen den bouw van te dure arbeiders woningen. Zou de wetswijziging niet langer ran kracht blijven, dan zou men krachtens de provinciale wet moeten gaan optreden (vernie tiging van woningbou-w-besluiten op grond van strijd met 't algemeen belang), maar daardoor touden de zaken in een gansch andere sfeer ge raken. Nu de woningwet binnenkort toch van de helling gaat, ware het 't beste de bestaande machtiging met vijf jaar te verlengen. Wat wo- Dingcommissies aangaat, daarvoor hebben we geen geld en bovendien kan krotopruiming 'ook daarzonder plaats hebben. Na re- en dupliek, verwierp de Kamer het ver- lengings-ontwerpje, bij gemengde stemming, met een zeer groote meerderheid, nl. met 52— 19. De voor 1938 voorgestelde verhooging van de Uitgaven van het staatsbedrijf der Landsdruk kerij in verband met uitbesteding van werk bij derden, deed Mr. Wen delaar (Lib.) waar schuwen tegen een te veel aan zich trekken van par ticulier werk, tegen te groo te expansiezucht der Lands drukkerij. Mi'. Teulings (R.K.) meende echter en minister, die dit ontwerp z. h. st. doorkreeg, was het met hem eens dat het aanhangige ontwerp juist toont, dat het bedrijf rijn capaciteit niet wil uit breiden; vandaar immers de uitbesteding van werk aan derden. Zonder de overige afgedane hamerstukken te vermelden kom ik thans terecht bij de beraad slagingen over de begrooting van het Zuider- zeefonds. Hiervan zij genoteerd, dat de heer E b e 1 s (V.D.) o.m. bezwaren maakte tegen de centrali seering van den dienst der Zuiderzeewerken te Zwolle en Kampen. Zit hierin niet de bedoeling, vroeg hij zich af om den N.O.-polder van Friesland af te trekken om dezen te voegen bij Overijssel? Hiertegen zou spr. bij voorbaat be swaar willen maken. Ir. v. d. W a e r d e n (S.D.) merkte later op dat men ook wel eens zou kunnen overwegen den Noord-Oostpolder en de beide nog te maken zuidelijke polders tezamen een provincie te doen vormen. Tot de verder aangevoerde onderwerpen be hoorde natuurlijk o.a. ook weer de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, waarover de heeren v. d. a 1 (A.-R.)W ij n k o o p (Commun.) Algera (A.-R.), Kievit (S.D.), Bakker (C.H.). E'oels (V.D.) en nog anderen spraken, terwijl voorts Ir. v. d. Waerden (S. D.) en Stuna pel (R.K.) mee 'n aandeel in 't debat hadden. Het wetsontwerp betreffende de gemeente lijke, indeeling van den Noord-Oostpolder zoo vernamen we verder van den minister van Wa terstaat zal de Kamer spoedig bereiken. Op dit oogenblik kan de minister hieromtrent niets verder meedeelen, evenmin over de aangevoerde vraag met betrekking tot de provinciale indee ling. Alle krachten zullen worden ingespannen voor tok aanpakken van de drooglegging dei* Zuide lijke polders. Zondier zich overigens ook maar (enigszins te willen vastleggen op dlit punt gaf ir. Albarda te verstaan, dat voorloopig zijn neiging misschien iets meer uitgaat naar het denk beeld v. d. Waerden (sd.) dan dat van den beer V. d. Stumpel (r.k.)Eerstgenoemde meende ie werken voor die beide Zuidelijke polders als geheel en niet eerst weer de helft te doen aan vangen, zooals de heer Stumpel had bepleit. De minister verklaarde ondervonden te hebben boe moeilijk het is in korten tijd de problemen to verband met de uitvoering van de Zuiderzee- iteunwet te beheerschen. Aan ds. v. d. Zaal (a.r.), die een heelen klaag zang en vele wenschen had laten hooren, kon de minis ter meedeelen, dat hij tal van klachten heeft verno men. Het liefste zou hij aan alle klagers telkens vol doening schenken, doch steeds weer moet hij be denken, dat bijkans geen geval op zichzelf staat en dat elk geval zijn conse quenties kan hebben op zeer groot gebied. Een recht op volledige schadevergoe ding valt aan deze niet niet te ontkennen. De minister erkent, dat de goede tijden van tteleer voor de vissclierij-bevolking voorbij zijn, 41 kunnen ze wel weer eens terugkomen. In- tusschen is er tot heden toe 16 imillioen gulden aan Zuiderzeesteun uitbetaald, hetgeen toch waarlijk niet zoo weinig is. Overigens kan spr. er wel op wijzen, dat het afgeloopen jaar de opbrengst van de visscherij gunstiger is dan in 1938, speciaal als men let op de gemiddelde besomming in de meeste (niet in alle) Zuiderzee-gemeenten, zulks o.a. dank zij de snoekbaars. Mocht deze in 1940 minder opleveren dan wordt daarmee gerekend bij den toeslag. De gunstige beslissing dienaangaande is al geno men. Voor verbetering van de beroepsinstantie, ge lijk o.a. de heeren Kievit (s.d.) en ir. v. d. Waer den (s.d.) hebben aanbevolen, zal zorg worden gedragen. Tot besluit deed de bewindsman nog een hier en daar vermoedelijk bevrediging schenkende mededeeling, n.l. dat besloten is aan alle belang hebbenden ex art. 6 (bedrijfssteun) en ex art. 13 (tegemoetkoming aan gezinnen) van de Zui derzeesteunwet in de komende Kerstweek een extra-uitkeering te doen van '25 procent. Het slot dier discussies leiidide tot een vrij fel debatje tusschen ds. v. d. Zaal (a.r.) en den heer Bakker (c.h.); laatstgenoemde meende tie -mogen zeggen, dat hij zulks voerde hij tot eigen eer aan nog steeds een kind in de politiek was gebleven! Tenslotte ging deze be- gro'otdmg er z.h.st. door evenals die van de Wie- ringermeer. Begrooting van onderwijs. Mr. Wendelaar (lib.) pleitte vol vuur voor verlaging van de leerlingenschaal, vuur waarmee hij zelfs een aangekondigde motie wist te smeden. Ook de heer T h ij s s e n (s. d.) voelde in begin sel veel voor den door den liberalen woordvoerder uitgeoefenden aandrang i.z. wijziging van de leer lingenschaal, doch hoofddoel van zijn rede was den Minister van Onderwijs onder handen te nemen wegens diens, ter jaarvergadering van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond, verkondigde stelling over de openbare school, welke de heer Bolkestein als een soort christelijk-humanistïsehe school had schetst. Ook Mevr. Mr. Bakker-Nort (v. d.) achtte het bezwaarlijk dat de Minister de kwestie der leerlingenschaal pas voor de begrooting 1941 onder de oogen wil zien. Maar een motie achtte ze thans feitelijk overbodig en bovendien feitelijk gericht tot 't kabinet en niet alleen tot den Minister.Wat ove rigens diens uiteenzettingen over de openbare school gaat, spreekster trachtte daaraan een zoo on schuldig mogelijken uitleg te geven. Hierna juichte Dr. Vos (lib.) een spoedige wettelijke regeling, te vens oplossing van de spellingskwestie en voorts het aanleeren van het Wilhelmus toe. Nadat de heer Zijlstra (a. r.) den Minister ook een klein standje had gemaakt wegens zijn rede over de openbare school, welke volgens den heer Bolkestein niet een overkoepeling maar een eigen richting beteekende, wijdden eerst de heer Sleen (s. d.), daarna diens fractiegenoot Brug man s aandacht aan het overdreven huiswerk. Tot de verdere sprekers behoorden o.m. de nat. soc. W oudenberg, die het niet bleek te kunnen vinden met Erasmus, dien hij verfoeide als een hu- manistischen cosmopoliet, voorts de heer Roos- jen (a.r.) die het opnam voor de geschiedenis leesboekjes in gebruik bij het bijzonder onderwijs, die z.i. in orde zijn Dr. M o 11 e r (r. k.) sprak zijn vertrouwen in den Minister uit, toonde zich zeer verheugd over diens plannen t. a.v. de spelling en verkondigde voorts, dat de openbare school eigenlijk alleen aanvulling van het bijzonder onderwijs moet zijn. De heer v. Hoüten (chr. dem.) meende dat deze bewindsman niets meer blijkt te willen doen dan zijn vroegere voorganger Slotemaker de Bruine; in dit verband uitte hij o.a. ook klachten met betrekking tot de leerlingenschaal. Verder keurde spr. af wat de heer Bolkestein ter vergadering van zijn partij omtrent de openbare school had betoogd. De heer Tilanus (c.h.) meende, dat er ten onzent niet zoo bitter weinig voor ons onderwijs wordt gedaan. Tenslotte kwam spr. des middernachts terecht bij vragen betreffende dubbele e en sch. Op dit late uur moge met vermelding hiervan volstaan wor den, al zij nog gereleveerd, dat de heer W ij n k o o p (communist) betoogde, dat in vergelijking met den onderwijsspecialist, die thans achter de Regeerings- tafel zit, de heer Slotemaker de Bruine nog een politiek-heilige figuur was geweest. Deze bewinds man doet niets, luidde zijn grief. Mr. Joekes bood den Minister een steuntje en Loot hulptroepen aanrukken! Bedrag van f 100 millioen ingeschreven. Ter vervanging van Uw oude buizen DE VAN OUDS BEKENDE RADIOBUIS (Adv. Ingez. Med.) onderstreepte hoezeer toe te juichen valt, dat we thans achter de groene tafel een man zien zitten, bil uitstek deskundig om voor 't middelbaar er voorbereidend hooger onderwijs een goede regeling tot stand te brengen, een der hoofdpunten van het geen deze Minister beoogt. Wat nu diens te Utrecht gehouden rede aangaat, daarin kon men een be langrijk overzicht omtrent mogelijke en wenschelijke onderwijs-vernieuwing beluistex-en. De door den heer Bolkestein toen gebezigde formuleering om trent de openbare school mocht inderdaad niet in alle opzichten gelukkig geweest zijn, doch het ging niet aan om nu al vast te stellen, dat deze bewinds man de openbare school de nek wil omdraaien. Daarvan is natuurlijk geen sprake. Het was kwart voor een, toen de Minister van Onderwijs gelegenheid kreeg om het zijne te zeg gen, waarbij hij zich ook met het oog op 't late uur tot de hoofdzaken wilde bepalen en dan bovenal: de leerlingenschaal. Op grond van de eischen van 'n goed geldelijk beheer aldus stelde spr. voorop dwingt de nood er toe, tal van kostbare onderwijs-wenschen thans niet te verwezenlijken. Verbetering van het onderwijs zij steeds 't streven, doch daarvoor zijn niet altijd nieuwe uitgaven noodig. In 't afgeloopen jaar is", er ruim 205 millioen uit de openbare kas aan onderwijs besteed. De Regeering kan voorshands niet tot verlaging van de leerlingenschaal overgaan, maar ze blijft daarop voortdurende acht slaan. Het kabinet blijft in dezen diligent. En nu de rede in Utrecht. De Minister, zoo ver klaarde hij, uitte zich daarin als volgeling van wijlen Dr. Bos, de gedachte van samenwerking tusschen openbaar en bijzonder onderwijs aanhan gende. Erkend is en zij het goed recht der bijzon dere school, omdat hetgeen de openbare school biedt lang niet alle burgers kan voldoen. Vereenvoudiging van de examen-eischen zal bovenal noodig zijn om het onderwijs eenvoudiger exi de huiswerk-taak geringer te kunnen maken. Met 't oog op den overgang van lagere naar mid delbare school zou men 't beste een afzonderlijke klasse kunnen vormen waar een jaar lang wordt gewerkt om dan te kunnen beoordeelen wie schikt zijn om naar de middelbare school te gaan. E. v. R. Mr. DE GEER SPREEKT VAN EEN PROEF Het A. N. P. heeft Dinsdagavond den minister van financiën gevraagd naar zijn indrukken om trent den afloop der staatsleemng. De leening heeft niet opgebracht zei Z.Exc. wat wenschelijk ware geweest. Er is ingeschreven voor een kleine 100 mil lioen. Met de 60 millioen, die bij de fondsen geplaatst zijn, vormt dit slechts de helft van het bedrag dat de regeering zich voorgesteld had thans te consolideeren. Indien men uit sluitend let op het bedrag, waarvoor de in schrijving op de vrije markt was openge steld, is het zelfs minder dan de helft. Komt dit resultaat geheel onverwacht? vroegen wij. Met de mogelijkheid ervan is gerekend ant woordde de minister al gaf natuurlijk de rede lijke kans, die aanwezig geacht werd voor het te gendeel, den doorslag bij het uitkomen met zulk een groote emissie. Het was in zekeren zin een proef ging de mi nister voort en het kon niet anders zijn, om dat van een vrijwillige leening in oorlogstijd geen antecedenten voorhanden wareif. Gedurende den jongsten wereldoorlog zijn alle staatsleeningen ,,semi-gedwongen" geweest; d.w.z. in de Leening- wet stond dan reeds opgexiomexi de bepaling, dat bij niet-slagen een gedwongen leenixig zou volgen tegen een lager percentage, terwijl tevens voor alle rubrieken van vermogens reeds aangewezen werd voor welk bedrag alsdan zou moeten wor den ingeschreven. Ieder kende dus zijn „compe tente portie". Schreef hij bij de leening in voor een lager bedrag dan waartoe hij bij de eventueel- volgende gedwongen leening verplicht zou zijn, dan liep hij een risico. Het risico namelijk om, bij het mislukken der leening, het restant van zijn „portie" te moeten opnemexi tegen onvoordeeliger voorwaarden. Technisch was die zaak aldus ge regeld, dat aan iedere obligatie van de aanvanke lijke leening een „bewijs van inschrijving" ge hecht was, dat bij een latere gedwongen leening vrijstelde tot het reeds opgenomen bedrag. Deze methode van den „stok achter de deur" heeft in al die gevallen het beoogde resultaat ge had. De in reserve gehouden gedwongen leening heeft nooit toepassing behoeven te vinden. Intusschen heeft de ervaring uit die jaren wel geleerd, dat een dergelijke reeks van semi-ge- dwongen leeningen minder gunstig werkt op het staatscrediet. Het gevolg was dat toen enkele ja ren na den porlog in 1922 voor het eerst weer een zuiver vrijwillige leening werd uitgeschreven, de voor de schatkist zeer onereuze bepaling moest worden gemaakt, dat de leening, naar den toen- maligen rentestand 6 pCt. rente bedragende, ge durende tien jaren niet zou mogen worden geconverteerd. Eén en ander was reden, thans de proef te ne men met een vrijwillige leening in oorlogstijd. Als attractie werd daaraan verbonden de bekende be- lastingbetalings-faciliteit. Ook van de werking hiervan was geen antecedent. Want w e 1 was een dergelijke faciliteit ook in een vroegere leening reeds opgenomexi geweest, maar dit was de zui- ver-gedwongen leening van 1919. In dat jaar meende men namelijk dat het eenvoudiger was, den indirecten dwang door een direeten te ver vangen en dus dexi stok niet achter de deur te houden, maar er terstond mee te werken. En de belastingbetalings-faciliteit was nu niet bedoeld als attractie, maar als soulaas. Zij stx-ekte om de pil van den direeten dwang te vergulden. Uit een en ander ziet gij besloot de minister dat ditmaal een proef genomen werd, waarvan nog geen antecedent voorhanden was en waarvan dus de uitslag onzeker moest worden geacht. Dat die uitslag niet meer bevredigend is geweest blijft niettemin te betreuren. GEEN AANKOOP VAN RUND(EREN IN Dl KERSTWEEK. In de week van 24 tot 30 December a.s. zal de aankoop van runderen van, regeeringswege op de verschillende veemarkten achtei*wege blij ven. Ook op de markt te Utrecht op Zaterdag 23 December a.s. zal de Veehouderijcentrale geen runderen afnemen. verzacht en geneest Dooi 30, Tube 45 c!. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Bij een autohandelaar te Haarlem. Dank zij de oplettendheid van de politie is voox-komen, dat een groot aantal landgenoo- ten, die zich tegen eventueele gevaren uit de lucht willen beschex-men, in het bezit van een ondeug delijk gasmasker is gekomen, want bij eexi auto handelaar aan het Tuinlaantje te Haarlem is een partij van oxigeveer 16.000 stuks vaxi die minderwaardige dingen in beslag genomen. Van den Commissaris van Politie, den heer E. H. Terxckirxck, vernamen we, dat het aan de re cherche te Amsterdam ter oore was gekomen, dat gasmaskers in den handel werden gebracht voor het lage bedrag van f 1.50, een prijs, ver beneden dien van zelfs het goedkoopste volks gasmasker. Uit een onderzoek naar de kwaliteiten van dit masker bleek, dat het artikel in geen enkel op zicht voldeed aan zelfs maar de geringste eischen, welke men aan een gasmasker mag stel len. De vullirigbus, die van primitieve samen stelling bleek, was gevuld met een waardeloos mengsel, niet in staat om welke chemische stof ook te neutraliseeren. De recherche kwam tot- de conclusie, dat men hier met een vorm van oplichterij te doen had en ging op ondei'zoek naar de herkomst der on deugdelijke gasmaskers. Het spoor leidde naar Haarlem, waar Dinsdagmiddag bij een auto handelaar aan het Tuinlaantje een zeer groote in Haarlem en daarbuiten. Een portret van Edmond de Goncourt door Bracquemond. Het is juist zestig jaar geleden dat Edmond de Goncourt in zijn dagboek de volgende regels schreef; (2 October 1879). „Terwijl ik poseer voor mijn portret, vertelt Bracquemond al teekenende, mij het een en ander van zijn leven. Hij kreeg zijn opvoeding in een manége en had eigenlijk stalknecht moe ten worden. Maar toevallig woonde er in datzelf de huis een leerling van Ingres, een zekere heer Guichard, met wiens kinderen hij speel de. Die heer Guichard liet hem wel eens wat teekenen en toen hij zag dat hij daarbij het best met de pen overweg kon, ried hij hem aan te gaan gr aveeren". Bracquemond wist toen nog niets van de pro cédés af, doch een andere buurman bezat een oude Encyclopaedic en'daaruit heeft de man die een der knapste Fransche graveurs van de ne gentiende eeuw zou worden, zijn eerste techni sche kennis bijeen gezocht. Hij heeft moeilijke en pijnlijke tijden moeten doormaken en ge brek geleden, totdat de prentendrukker Delatre. wien hij een paar gulden ter leen had gevraagd, hem met een marchande d'estampes, madame Avenin, in contact bracht, die hem door het ergste heen hielp. Toen Bracquemond ik meen in 1913 ge storven was, heeft onze Jan Veth hem in de Gids als een der bijzonderste grafische kunste naars van zijn tijd herdacht. En nu de geportretteerde. Het leven gaat zoo snel dat velen lezers de naam Goncourt geheel ontgaan zou, zoo er niet nog steeds de Académie Goncourt bestond, die ieder jaar een litterairen prijs van tamelijke beteekenis uitkeert voor de beste litteraire prestatie, die het afgeloopen jaar het licht heeft gezien. Deze Edmond was de overgeblevene van twee broeders, die, tot den dood van Jules, in 1870, steeds hadden samengewerkt en een reeks ro mans. tooneelstukken, kunsthistorische studies en dagboekbladen hadden geschreven en door hun positie als zeer vermogende celibatairs uit eerste kringen, daarin overal geziene gasten en graag gevolgde raadgevers in zake de dingen der schoonheid waren. Zelf waren zij verzamelaars dier schoonheid, in een tijd waarin voor veel daarvan nog geen aandacht besteed was. Hun huis was een museum geworden van dingen waarvoor eerst later de oogen der meesten zouden opengaan. En dingen die dan, nog later, objec ten zouden worden van winstbejag en snobisme, waarvan die vroegste, eerlijke schoonheidszoe kers nog geheel vrij waren. De kunst van de achttiende eeuw was omstreeks 1850 in Frank rijk weinig bekend en zeker niet gewaardeei'd als later. De Goncourts hebben, tusschen hun vele litteraire werk door, van die belangrijke kunstperiode producten verzameld en gegevens over hun makers bijeengezocht en gepubliceerd, welke laatste nog steeds bruikbaar materiaal voor de kunsthistorie geacht worden. En in dien tijd waarin de mooiste origineel-oude Japansche houtsneden, lakwerk en pottebakkerskunst nog in Parijs alleen maar als exotische curiositei ten bekeken werden, de schoonheid er van nog weinig begrepen werd en de handelswaarde ge ring was, hadden de Goncourts er al gansche voorraden van mede naar hun woning gebracht, ze bestudeerd en er van genoten en de eerste, half in romanvorm gegoten boeken over de Ja pansche prentkunstenaars Outamaro en Ho- kusai geschreven, die in Europa voor de Japan sche houtsxiede een.we,g zouden openen naar ber gen van litteratuur, door Duitschers, Engelschen en Franschen nadien aan die materie gewijd. En nu hebben wij nog slechts een paar gebieden vaag aangeduid waarop de activiteit der Gon courts zich bewogen heeft. Men gevoelt reeds daai-uit de geheele geestelijke levenshouding de zer werkers in wat slechts schoonheid voor het oog en den geest is, hun afgekeerd zijn van het gemengd nieuws van iederen dag en men be grijpt hun verbaasd-zijn, die zich uit in een dagboek-notitie van het jaar '78: Merkwaar dig is toch die behoefte aan dramatiek bij de menschheid. Als ze haar krant opneemt verveelt ze zich als daarin geen sprake is van een oorlog of op zijn minst van een moord op een vorst of heerscher". Hoezeer wordt de menschheid thans naar wensch bediend, en dreigt de schoonheid in het gedrang te komen, als er niet juist nu bij voortduring naar verwezen wordt!" En nu Bi-acquemond's geëtst portret. Een fij nen kop had deze Edmond de Goncourt., met iéts van een oud-militair er in, en ook veel van den artist; met een prachtigen schedel en een oogstand waardoor de blik het doorborende van den speurder met de zekerheid van den weter vereent. Maar het meest drukken hier de vingers van de rechterhand uit. Die zijn lenig, sterk en teer tegelijk en als getraind om kostbare kleine voorwerpen voorzichtig en liefdevol te hantee- ren. Edmoxid's verschijning heeft trouwens meermalen de artisten van zijn tijd aangetrok ken. Behalve Bracquemond hebben ook Gavarni, De Nittis en vooral Eugène Carrière interessante portretten van hem gemaakt. Ons plaatje geeft de reproductie van een zeld- zamen eersten staat der prent te zien. Dat wil zeggen een afdruk van een koperen plaat, die nog niet voltooid is. Kop en handen hebben den graveur het eerst en het meest bezig gehouden, de losgestrikte das is nog pas met een paar teere lijntjes aangegeven; het kleedingstuk ontbreekt nog. De Goncourt is geteekend in een kunst- cabinet; aan den wand hangt een werk van Olodion, daaronder een Japansch bronzen vogel. Reeds in dezen nog niet definitieven staat is het een important stuk werk, vol houding en waar digheid. J. H. DE BOIS. partij gasmaskers in beslag kon worden gèno- mem. Bij onderzoek bleek, dat de autohandelaar eexiigen tijd geleden een zeer gi'oote hoeveel heid gelaatsstukken van afgekeurde gosmaskex'S, afkomstig uit de militaire magazijnen der artil lerie-inrichting aan de Hembrug had opge kocht. De waarde van deze gelaatsstulcken be stond uitsluitend uit het rubber materiaal, waaruit deze vervaai'digd zijn. Bij verkoop door de artillerie-inrichtingen vei*onderstelde men, dat de opkooper uitsluitend de beschikking over een groote partij rubber, die voor andere doelein den bruikbaar is, wilde krijgen, inplaats daar van ging de nieuwe eigenaar knoeien met vul lingsbussen en axidere oxxdei'deelen, die hen aan de gelaatsstukken bevestigde om den indruk te wekken een volledig gasmasker in den handel te brengen. De Amsterdamsch recherche stelde de Haar- lemsche politie van haar ontdekking in kennis; gezamenlijk namen zij Dinsdagmiddag den voor raad, die naar schatting uit 16.000 stuks be stond, in beslag. De politie had in één der dagbladen een adver tentie gelezen, waarin medegedeeld werd, dat als men een goedkoop gasmasker wilde koopen, on dereen zeker nummer moest schrijven. De politie schreef er óók op en zoodoende kwam zij er spoedig achter, wie de leverancier van de on deugdelijke gasmaskers was. Aan de Artillerie inrichting had men hem nog gewaarschuwd, dat hij de rubber gelaatsstukken niet als gasmas kers mocht verkoopen. Er ontbrak dan ook het vereischte Rijksmerk aan. Ook de politie waar schuwde hem ernstig, want anders zou hij moeilijkheden ondervinden. De man adverteerde toen niet meer, maar ver zekerde zich van de hulp van een tusschenper- soon, die voor hem aan het werk ging. Maar om dat het in de omgeving van Haarlem en Am sterdam te gevaarlijk voor dezen ongeoorloofden handel geworden was, koos hij een ander ter rein uit. Hij ging o.a. naar Meppel, waar de prullen voor f 1.50 te koop werden aangeboden. Dit kwam ook aan de politie te Meppel ter oore, die toen de Amsterdamsche politie waarschuwde, zoodat de noodige maatregelen genomen konden worden: De Haarlemsche autohandelaar kreeg Dinsdagmiddag onverwacht bezoek van twee Amsterdamsche en twee Haarlemsche recher cheurs, die hem mededeelden dat zij de partij in beslag kwamen nemen. Met een groote vrachtauto wei'den de 16.000 rubber gelaats stukken weggevoerd. Van den heer Tenckinok vernamen we nog dat de autohandelaar aan de Artillerie-inrichting 20 000 gelaatsstukken had opgekocht; hiervan heeft hij er zelf 4000 als totaal waardeloos weg gegooid. Ten overvloede ging de Haarlemsche recherche nog naar de Hembrug, waar de deskundigen de dingen onvooi*waardelij;k afkeurden. Inplaats dat de autohandelaar dus meende een goede winst te kunnen maken, kreeg hij een proces-verbaal De Haarlemsche politie zet het onderzoeik nog voort. Deze geschiedenis is een goede waarschuwing voor het publiek om geen acht te slaan op argwaan-wekkende goedkoope aanbiedingen, maar alleen een gasmasker te koopen, dat van het vereischte Rijkskeurmerk voorzien is, want het leed zou bij een eventueelen gasaanval niet te overzien zijn. Eenige Friesche kanalen zijn opengebroken. Het vaarverbod op de kanalen Stroobos-Har- lingen, Fonejacht-Lemmer en Fonejacht-Sta- voren ls Dinsdagmiddag opgeheven. Op de ove rige Friesche kanalen is het verbod nog van kracht. Om zes uur gisteravond is de ijsbreker „Trio" in dienst van de Vereenïging tot IJsbestrijding Harlingen—Leeuwarden, begonnen het kanaal HarlingenLeeuwarden open te breken,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5