Russische vliegeraanval op Abe. Neutraal Nederland onmisbaar voor neutraal België. Mr. SPAAK IN DE BELGISCHE KAMER: "WOENSDAG 20 DECEMBER 1939 Finsche kustplaats gedeeltelijk in vlammen. United Press meldt dat de Finsche kust plaats Abo Dinsdag tot driemaal toe door de Russische luchtmacht gebombardeerd is. De stad, die voornamelijk uit houten huizen be staat, staat voor een deel in vlammen. Geluk kig zijn er geen dooden te betreuren. Wel wer den verscheidene personen gewond. In normale tijden telt Abo 80.000 zielen, doch een poot deel er van was reeds geëvacueerd. Het eerste bombardement werd uitgevoerd door 10 vliegtuigen die om 11.36 des morgens boven de jtad verschenen en daar verscheiden bommen op <je arbeiderswijk lieten vallen. Om 12.40 uur ver schenen zij opnieuw, doch toen had er geen bom bardement plaats. De Russische vliegtuigen keer den daarna nog eens om 1.36 en 2.35 terug en bom bardeerden toen het district waar het hospitaal ge legen is. Het bombardement dat om 1.36 plaats vond werd door 10 drie motorige vliegtuigen uit gevoerd. Daarbij werden houten gebouwen, waar onder een van drie verdiepingen in brand gezet. Nog wordt vernomen dat een Russisch vliegtuig gedurende de derde raid op Abo werd neerge schoten;. De aanvallen op Helsinki. Vernomen wordt, dat gisteren bij Helsinki in het geheel 32 bommen werden uitgeworpen. De Russische vliegtuigen vlogen op zeer geringe hoog te boven de haven van Hangö en gooiden er bom men uit, doch er werd geen schade aangericht. Semi-officieel wordt verklaard, dat twintig vliegtuigen hebben deelgenomen aan» den lucht aanval op de buitenbuurten van Helsinki. Finsche militaire deskundigen spraken gisteravond als hun meening uit, dat in den loop van den dag een tiental Russische vliegtuigen werd neergescho ten hetzij door het luchtdoelgeschut het zij door Finsche vliegers. Tijdens den Sovjet-Russischen luchtaanval op Helsinki heeft men, volgens Havas, waargenomen, dat herhaaldelijk Russische vliegers met hun val scherm naar beneden sprongen. Men heeft echter geen nadere bijzonderheden hierover. Volgens dit zelfde bericht is een ziekenhuis ge- koffen, doch de materieele schade was zeer ge ring. Volgens United Press heeft de politie te Hel sinki gisteren schertsenderwijze de verliezen, die bet resultaat zijn van de Russische luchtraids boven Helsinki als volgt opgegeven: „Twee kraaien werden gedood, een kraai gewond, die naar het station van den E.H.B.O. is gebracht, waar het dier weer werd bijgebracht." De legerberichten. Het Dinsdag uitgegeven Finsche legerbericht over het krijgsbedrijf luidt, naar het D.N.B. meldt, als volgt: Te land: Op de Karelische landengte heeft de vijand in verscheidene sectoren met sterke strijd krachten aangevallen. Na een artillerie-voor bereiding. die de felste was welke tot dusverre is voorgekomen, volgden den geheelen dag zware aanvallen. Des avonds waren echter alle pogin gen van den vijand, om vasten voet te krijgen in de Finsche stellingen, afgeslagen. De voor naamste aanval werd ingezet tusschen Muola- jarvi en Kaukjarvi. De vijand leed zware ver liezen. Talrijke tanks werden vernield. Aan het oostelijke front werden de aanvallen tusschen Koirinoja en Syskyjarvi afgeslagen. Het succesvolle offensief der Finnen aan den Aglijairvi maakt verdere vorderingen. Er werden veel krijgsgevangenen gemaakt terwijl de Finnen een aanzienlijke oorlogsbuit in handen viel. In de overige sectoren van het front geen ge beurtenissen van belang. Ter zee en aan de kust. De Finsche kuistbatterijen op Koivisto waren gewikkeld in levendige gevech ten met de vijandelijke vloot en met vijandelijke luchtstrijdkrachten. Vijandelijke torpedobootja- gers en vliegtuigen bombardeerden eveneens zekere andere eilanden. In de lucht: De vijandelijke luchtstrijdkrach ten waren vooral in oost en zuidwest Finland actief. Talrijke bommen werden neergeworpen. Het werpen van bommen en het vijandelijk ma chinegeweervuur, hebben echter weinig schade aangericht. De eigen luchtstrijdkrachten traden eveneens op en voerden talrijke verkennings vluchten uit. Er werd een reeks succesvolle bom- bardements- en machinegeweervuur-aanvallen uitgevoerd op vijandelijke marschcolonnes, ra- vitaüleeringscolonnes en kampementen aan deze en gene zijde van de grens. De Finsche vliegtui gen en luchtafweerbatterijen schoten vier vijan delijke toestellen neer. Het Russische legerbericht van 19 December luidt: De operaties betroffen in hoofdzaak pa trouille acties, kleine schermutselingen en op sommige plaatsen activiteit der artillerie. In eenige districten heeft de Russische luchtmacht verkenningen uitgevoerd en hier en daar strijd geleverd. Bij luchtgevechten hebben Russische vliegers 12 vijandelijke vliegtuigen omlaag ge schoten. Een Russisch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. Een groep schepen van de Oostzeevloot heeft met succes de kusbbatterijen in de buurt van Björkö beschoten. De Belgische Kamer heeft Dinsdag de debatten over de begroeting van buitenlandsche zaken hervat. De minister van buitenlandsche zaken, Spaak, nam het woord voor een rede, waarin hij o.a. zeide. dat België neutraal is en dit wil blij ven zoolang zijn onafhankelijkheid, de integri teit van zijn grondgebied en zijn vitale belangen niet zullen worden bedreigd. Voortgaande wees de minister op die vrijwel algemeene eensgezind heid dies lands ben aanzien van die door de regee ring gevoerde politiek. Sommigen verwijten 'die regeering een kleinzielige en benepen opvatting te hebben van de neutraliteit. Dit verwijt is ongerechtvaardigd. De regeering kent beter dan wie ook de elementen van den toestand, zeide Spaak. Niemand wil de Belgen verplichten, on verschillig te blijven tegenover de slachtingen van den oorlog, maar de regeering heeft den plicht, aan allen den raad te geven, gematigd heid te betrachten bij, het tot uitdrukking bren gen van hun gevoelens. Mr. Paul Spaak. In dit opzicht is de toestand aanmerkelijk 1 verbeterd. Voortgaande zeide Spaak dat de geheele we reld goedkeuring heeft gehecht aan de oproe- ping, die tot de oorlogvoerenden is gericht door Koningin Wilhelmina en Koning Leopold na hun onderhoud in Den Haag. Spreker brac.ht vervol gens een vurige hulde aan heit optreden van Koning Leopold in den loop van de afgeloopen jaren. Het streven van de beide vorsten heeft in staat gesteld om. de solidariteit te consta- teeren, die bestaat tusschen Nederland en Bel gië. Dit is, aldus spreker, een der meest evidente feiten van het huidige oogenbllk en ik begrijp niet, dat samtoiigen die solidariteit van de hand Wijzen. Een onafhankelijk en neutraal Nederland is onmisbaar voor de neutraliteit van België. Spreker is van meenïng dat het een onvoor zichtigheid zijn zou om reeds thans de houding vast te stellen, die België zou aan nemen, wanneer er een wijziging zou komen in den toestand van Nederland. Het zou echter even onvoorzichtig zijn te zeggen, dat die nieuwe toestand België onverschillig zou laten (levendig applaus). De minister zeide vervolgens dat de agressie der Sovjet-Unie tegen Finland de verontwaar diging van de regeering heeft gewekt. (Leven dig applaus, de communisten protesteeren hef tig. Een communist wordt tot de orde geroepen) Voortgaande gaf Spaak uitdrukking aan zijn bewondering voor het Finsche volk dat voor zijn onafhankelijkheid strijdt. Spreker herin nerde aan de werkzaamheden van de recente Volkenbondsvergadering, die besloten heeft tot uitsluiting van de Sovjet-Unie. Niemand in de Belgische Kamer heeft verklaringen gevraagd over de houding, die door den Belgischen ver tegenwoordiger te -Genève is aangenomen, want deze houding wordt door alle landgenooten goed gekeurd, Daarna behandelde Spaak de Belgische han delspolitiek. Tijdens de onderhandelingen wenschit België een lijn van loyale economische neutraliteit in acht te nemen. Er worden bespre kingen gevoerd over de levering van zekere pro ducten, die onmisbaar zijn, zooals wol. De regee ring heeft een reeks maatregelen genomen, waardoor de uitvoer verboden wordt van produc ten, die noodzakelijk zijn voor de landsverdedi ging of voor het leven van het land. Met neutrale landen blijft de handel vrij bin nen de perken van de normale stroomingen. Op 11 December is een overeenkomst tot stand ge bracht met Frankrijk en Engeland. Dinsdag zijn aanvullende onderhandelingen geopend. De mi nister hoopt met Duitscheland tot gunstige resultaten te zullen komen. België heeft aan zienlijker resultaten verkregen dan welk land ook. Ondanks de eerste drie maanden oorlog kan de Belgische handelstoestand als bevredigend worden beschouwd. De haven van Antwerpen vormt de zwarte plek in dit beeld. De An t werp- sche vertegenwoordigers hebben een alarmkreet geslaakt. Een betere organisatie van de Engelsche controle zou verbetering kunnen brengen in dezen toestand, die nog ernstiger is geworden door de door Duitschland ingevoerde controle maatregelen. De Belgische regeering heeft niet opgehouden met de oorlogvoerende staten on derhandelingen te voeren om verbetering te brengen in den toestand. Minister Spaak antwoordde ook op vragen, die door sommige Kamerleden waren gesteld. Hierbij zeide hij o.a. dat de Belgische regeering nooit heeft goedgevonden, dat de buitenlandsche consulaire autoriteiten een controle uitoefenen, noch inmenging van firma's die in het land gevestigd zijn, goedgekeurd. Tenslotte verheugde spreker zich over de sfeer van vertrouwen en eensgezindheid, die aan den dag is getreden bij de debatten. Wan neer wij door ons gezamenlijk streven, aldus spreker, voor België de oorlogsgruwelen kunnen vermijden, zullenwij er wellicht toe hebben bijgedragen, eens dit arme Europa te redden. Laten wij een hecht vertrouwen bewaren in het lot van de Belgische gemeenschap (applaus). Na deze rede van Spaak vroeg afgevaardigde De Lavelaye of België op het oogenblik ver tegenwoordigd is bij de Poolsche regeering in Angers. Hierop antwoordde Spaak: „Natuurlijk, dat weet iedereen". Nog meer vliegtuigaanvallen op Engelsche schepen. Reuter meldt uit Londen dat het Britsche s.s. „City of Kobe" (4373 ton) in de Noordzee tot zin ken is gebracht. Men gelooft, dat het vaartuig ge torpedeerd is. Achttien leden der bemanning zyn in een haven aan de oostkust aan land gekomen. De overlevenden, voornamelijk kleurlingen, heb ben verhaald hoe zij twee dagen voordat het schip tot zinken werd gebracht, werden aangevallen door Duitsche vliegtuigen. Eenige bommen vielen rond om het vaartuig. Ook werd uit de vliegtuigen naar het dek geschoten. Volgens de overlevenden is er alle reden te ho pen dat de overige leden der bemanning, die vijftig koppen telde, opgepikt zijn. In een beschrijving van den aanval door de Duitsche vliegtuigen zeide een geredde nog: „Wij zagen de hakenkruisen zeer dui delijk op de toestellen. Een aantal bommen viel rondom ons in zee. Wij zochten ijlings dekking en de aanvallers begonnen de dekken met machinege weervuur te bestoken. Het was een geweldige sen satie, toen Britsche gevechtstoestellen verschenen en de Duitschers rechtsomkeert maakten". Reuter meldt uit Londen dat een Duitsche bom menwerper, vermoedelijk, die welke gisteren ten noorden van de Shetlandeilanden werd waargeno men, zes ongewapende trawlers aangevallen heeft, een trawler is met 2 dooden aan boord bij een eiland aangekomen en heeft gerapporteerd rook te hebben gezien, welke afkomstig zou kunnen zijn van een brandende trawler. Verder wordt gemeld dat de trawler uit Granton „Zealous" door Duitsche vliegtuigen tot zinken ge bracht is. De bemanning is, na dertien uur in een open boot te hebben doorgebracht, in een Oost- Schotsche haven aangekomen. De trawler „As- tros" is veilig teruggekeerd. De op dit schip ge richte bommen misten hun doel. De trawler „Ocean View" is met lichte schade binnengeloopen. Niemand van de bemanning was gewond. De trawler „Etruria" uit Grimsby is in gehaven- den toestand een Schotsche haven ingesleept. Drie opvarenden waren gedood door bommen, die het vooronder vernielden, een vierde man was gewond. De trawler „Caribineer" heeft de opvarenden van van trawler „Active" uit Aberdeen binnengebracht die door een bom tot zinken was gébracht. Een lid der bemanning wordt vermist. Een opvarende van de „Etruria" vertelde dat vijftien bommen neerge worpen waren, terwijl het schip ook onder machi negeweervuur was genomen. De schipper van de „Active" zeide dat zeven bommen hun doel misten en dat toen een luchttorpedo onder het schip tot ontploffing kwam, terwijl de bemanning bezig was te trachten een boot uit te zetten. De overlevenden dobberden vier uur in de boot rond voor zij gered werden De gezagvoerder en 22 leden der bemanning van het Grieksche stoomschip „Germaine", dat Vrijdag door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, zijn aangekomen in een haven aan de westkust. De bemanning vertelde, dat de „Germaine" in den At- lantischen Oceaan door een Duitsche duikboot was aangehouden. De duikbootkapitein gaf den gezag voerder van de „Germaine" bevel de scheepspapie ren aan boord van de duikboot te brengen. De ge zagvoerder slaagde er niet in den duikbootkapitein ervan te overtuigen, dat zijn lading bestemd was voor een neutrale haven. Hij kreeg bevel met de bemanning het schip te verlaten, dat vervolgens met kanonvuur tot zinken werd gebracht. Het Deensche stoomschip „Bogö", dat van Zwe den in ballast varende op weg was naar Schotland, 'is nabij de Schotsche kust op een mijn geloopen. Van de uit 17 koppen bestaande bemanning, zijn eenigen gered door een Britschen treiler. Het lot van de anderen is onbekend. Gisterochtend is 't Deensche stoomschip „Jytte' (1877 ton) in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De acht overlevenden, o.w. de kapitein, zijn des nachts in een haven aan de noordoostkust ontscheept en volkomen uitgeput in een ziekenhuis opgenomen. De bemanning bestond uit 18 koppen, Tenslotte meldt Reuter: In de laatste dagen van de vorige week is het Noorsche schip „Glitrefjell" tot zinken gebracht. De kapitein en vier matrozen zijn omgekomen, zeven andere opvarenden wérden gewond. Dertien over levenden waaronder de gewonden zijn in een haven van Oost-Schotland aan land gezet. Men veronder stelt, dat drie man zijn gedood door de ontploffing en dat twee zijn verdronken. Een der opvarenden deelde mede, dat het schip even na den middag werd getroffen. De kapitein stond op de brug, een hevige ontploffing deed zich voor en binnen korten tijd zonk het schip. Hoewel geen onderzeeër is gezien, gelooft men toch, dat het schip getorpedeerd werd. Chamberlain in Engeland terug, gekeerd. De Engelsche minister-president, Neville Cham berlain is Dinsdagavond te Londen teruggekeerd na zijn bezoek aan de troepen aan het front en bijwoning van den Intergeallieerden Oorlogs raad te Parijs. Voor de microfoon heeft Chamberlain de troepen toegesproken en daarbij zijn voldoening uitgesproken over den goeden geest, welke hij bij hen heeft aangetroffen. Hij besloot met allen, die in Frankrijk onder de wapenen staan, een gelukkig Kerstfeest en Nieuwjaar te wen- schen. Kinderzegen. - De Acedemie Francaise heeft den prijs yen 20000 Irancs uit de stichting Cognacq-Jay toegekend aan de familie Tregnennec. die gezegend werd met niet minder dan dertien kinderen Finland's vrouwenleger. Lotta Svard, een uitstekend geoefende organisatie. De Finsche „Lotta's". HELSINKI, 20 Dec. Naar verhouding heeft Finland het grootste rouwelijke leger voor actieven dienst in de ge schiedenis. achter de linies gemobiliseerd. Dit leger maakt dat er meer dan 100.000 man meer voor de loopgraven beschikbaar zijn. Deze vrouwelijke sol daten zijn geschikt voor elk soort werk achter het front, waardoor dus elke lichamelijk daarvoor ge schikte man naar het front kan. Hierdoor is dus verklaard waardoor dus Finland met zijn geringe bevolking een naar verhouding groot aantal mannen in het veld kan brengen. Zij zijn de moderne equivalenten .van de vrouwen, die in den pionierstijd in Amerika de rookende geweren van hun mannen moesten laden. Zij zijn leden van de „Lotta Svard"-organisatie, welke ii 1938 105.000 leden telde, die sedert het uitbre ken van den oorlog dienst hebben gedaan. Naar schatting dient er ongeveer één vrouw per elke twee man in actieven dienst. Eerst twintig jaar geleden opgericht heeft de organisatie iederen hoek van Finland geoefend voor den dienst ach ter de linies en de verdediging van godsdienst, huis en vaderland. Zij zijn uitstekende verpleegsters, kokinnen en experts op het gebied van hygiëni sche verzorging. De organisatie heeft den naam aangenomen van Lotta Svard, die in 1788 haar man in het leger vergezelde en na diens dood zijn kameraden „be moederde". De Lotta's, zooals zij genoemd worden, zijn eenig in de geschiedenis van den oorlog. Ge durende den wereldoorlog waren er verpleegsters en verschillende vrouwelijke hulporganisaties, maar daarvan was er geen enkel zoo goed geor ganiseerd als die van de mannen, die aan het front noodig zijn. En dit is natuurlijk voor de Finnen van een eerste belang wegens de geringe bevol king. Vele Lotta's zijn nog geen zeventien jaar oud, maar mogelijk zijn ze reeds lang voor dien leeftijd getraind. De Lotta's in actieven 'dienst zijn tusschen de vijf-en-twintig en vijf-en-dertig jaar en hebben reeds vele jaren training achter den rug. Zij dragen grijze khaki-uniformen bestaande uit blouse en rokken. In de blouse bevinden zich twee borstzakken en in de rok bevinden zich ook twee zakken. Zij dragen geen juweelen, gebruiken geen lippenstift of poeder. Zij dragen dezelfde petten als de soldaten. De uniformen zijn van katoen, maar de vrouwen dragen een wollen jas, vastgemaakt met knoopen, waaraan een speciale zware voering vastgemaakt kan worden voor den velddienst. Gasmaskers com- pleteeren haar uitrusting Haar plichten zijn in overeenstemimng gebracht met hun capaciteiten. Sommigen bevinden zich dicht achter het front. Zij blijven echter absoluut buiten het gevecht, maar op vele van haar observatieposten werd gescho ten. Vaak bedienen zij de telefoons in de hoofd kwartieren en in het veld op minder dan schots afstand van de Russische granaten. Zij besturen vrachtauto's en zij werken zoo dicht mogelijk tot aan de linies. Haar voornaamste werkzaamheden liggen echter verder achter de linies. Zij koken, verzorgen de uniformen en zorgen als moeders voor jongeren, die naar de loopgraven moeten. De correspondent van United Press, Deuel, kende een vrouw, die tijdens een serie luchtbombardementen op Helsinki een drie-jarig gewond kind opnam, dat in haar armen stierf. Haar eenige klacht was dat het Roode Kruis in Finland niet krachtig ge noeg was en dat het zijn werkingssfeer uit moest breiden. Een Fin, met wien ik over de Finsche vrouwen sprak zeide mij: „Onze vrouwen zijn uit het goede hout gesneden", en dit kan men slechts beamen. (United Press). Stijgend gebrek aan kolen in Duitschland. BERLIJN, 19 Dec. Het groeiende tekort aan kolen, dat zich met den dag sterker doet gevoelen vooral in de grootere steden, heeft er reeds toe geleid dat men tot een anderen vorm van distributie hiervan is overgegaan. Elk huishouden moet thans opgeven hoeveel kolen het schat noodig te hebben voor een maand en zij onitvangen dan genoeg voorraad om een ka mer gedurende een maand te verwarmen. Zelfs woningen, waar verschillende personen bijeen wo nen worden zoo bedeeld, zoodat bijv. de huurders van kamers gedwongen zijn de uren van den dag met elkander en met hun hospita dn een vertrek door te brengen, wanneer men tenminste in een verwarmde kamer wil zitten. De distributie van kolen in Berlijn as nogal on regelmatig en hangt voornamelijk af van de hoe veelheden, die in verschillende deelen van de stad voorradig zijn. In vele gevallen komt het voor dat de menschen gedwongen zijn om naar een ander deel te reizen om kolen te koopen. Volgens het .nieuwe distributiesysteem heeft elk huishouden recht op 300 pond kolen per maand. Het- blijkt echter dat de practijk daarmede niet overeenstemt. Vele kolenhandelaars hebben slechts geringe voorraden en zij kunnen dan ook slechts kleine hoeveelheden tegelijk verkoopen, zoodat zij bijv. maar 10 briketten dagelijks, aan hun klanten kunnen verkooepn. In vele gevallen moet de huisvrouw haar eigen kolen gaan halen als zij -geen gevaar wil loopen zonder eenigen voorraad te komen. Zelfs de Zon dagmorgen wordt besteed om naar den kolenhan delaar te gaan en de dagelijksche hoeveelheid te gaan (halen, die dan in de boodschappentasch mee genomen kan worden. De kolenhandelaar is in het geheel niet verplicht om de kolen bij de klanten aan huis te brengen. Teneinde deze situatie eenigszins te verzachten, vooral met het oog op het zeer koude weer, zjjn de partijleiders opgeroepen om des Zondagmorgens de kolentreinen te helpen lossen en zoodoende over meer voorraden te kunnen beschikken. (United Press). Opperste Oorlogsraad te Parijs bijeen. „Fransch-Britsche samenwerking voltooid* In een officieel door Havas gepubliceerd communiqué wordt medegedeeld: „De Opperste Oorlogsraad heeft Dinsdag in Parijs een vergadering gehouden. De Raad bleef den geheelen morgen in zitting bijeen. Daladier, Guy la Chambre, Champtier de Ri bes, generaal Gamelin en admiraal Darlan, vergezeld van Alexis Léger, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, vertegenwoordigden Frankrijk. Chamberlain, Lord Halifax en Lord Chatfield, minister voor de coördinatie der defensie, vergezeld van Sir Ronald Campbell, generaal Ironside en Sir Alexander Cadogan, permanent onder-secre taris van buitenlandsche zaken, vertegenwoor digden Groot Brittannië. Daladier heette de Engelsche vertegenwoordigers welkom en wenschte Groot Brittannië geluk met. de vlootactie, die geleid heeft tot de vernietiging van de „Admiral Graf Spee". Na te zijn ovei'gegaan tot een diepgaande bestudeering van den algemee- nen toestand, constateerde de Opperste Oorlogsraad algeheele gelijkheid van opvattingen tusschen de Engelsche en Fransche regeering over alle te berde gebrachte kwesties. Hij nam bijgevolg besluiten en stelde de noodige maatregelen op voor de ver sterking van de middelen van actie, waaai'over de Fransch-Britsche samenwerking beschikt, zoowel op diplomatiek als op militair terrein." Welingelichte kringen te Parijs merken volgens Reuter op, dat de besluiten, welke zijn genomen in de vergadering van den Intergeallieerden Raad, welke drie uur heeft geduurd, de Fransch-Britsche samenwerking op elk gebied en in ieder détail voltooien. Gedetailleerde inlichtingen over deze diploma tieke en militiare besluiten worden evenwel niet bekend gemaakt, doch wel wordt den nadruk gelegd op het feit, dat Cadogan en Halifax hebben deelge nomen aan de vergadering, waaruit blijkt dat het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken sterk vertegenwoordigd was. Bekend is dat de Raad begon met een onderzoek van den algemeenen toestand, waarbij essentieel nieuwe factoren waren de Russische agressie in Finland en de uitstooting van de Sovjet Unie uit den Volkenbond. In een semi-officieel commentaar wordt te ken nen gegeven dat in het algemeen gezegd de Opper ste Raad Frankrijk en Groot Brittannië in staat heeft gesteld hun houding ten aanzien van het internationale evenwicht, zooals dat gewijzigd is door de militaire actie van Rusland en de veroor deeling van Rusland te Genève nader te bepalen. Sibelius richt zich tot het Amerikaansche volk. De groote Finsche musicus Sibelius heeft Dinsdag een radiorede gehouden, bestemd voor het Ameri kaansche volk. Hij zeide o.a.: „Met diepe erkentelijkheid heb ik vernomen dat gij onze muziek begrijpt en dat gij sympathie ge voelt voor het volk, waarvan zij de uitdrukkinig 'vormt. De laatste gebeurtenissen hebben getoond, dat het Amreikaansche volk begrip heeft voor de positie van mijn vaderland. Die sympathie, waarvan men overal in de Vereenigde Staten bewijs heeft gegeven, heeft de beschaafde wereld een impuls gegeven. In de laatste weken heeft het Finsche volk al zijn krachten gemobiliseerd om zijn bestaan te verdedigen. De wijze, waarop de strijd zal eindigen, hangt voor alles af van ons volk. Maar aangezien wij te doen hebben met een enorme materieele meerderheid, hangt onze toekomst ook af van den steun, die de volken ens zullen kunnen brengen". PROGRAMMA DONDERDAG 21 DECEMBER. 1 HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.09 KRO 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gramo- foonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berich ten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Handwerk- uurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Kerstdeclamatorium. 6.30 Gramo foonmuziek. 6.45 Voor Zeelieden. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Voor postzegelverzame laars. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Orkest van het Christ. Tehuis voor mi litairen, den Helder en toespraken. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel half uur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.25 Gramofoon muziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoon pl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (gT. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekover zicht. 11.15 Omroeporkest. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 De Twilight Serenaders. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 Pianovöordracht. 3.00 Brei en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoon muziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. Hierna: Gelukwenschen. 5.30 Kinderkoor (opn.) 5.45 A V R O-Amusementsorkest. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kindieren. 7.05 Voor militairen. 7.30 En gelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.20 Concertgebouworkest en solist (Om 9.15 cau serie over Goethe). 10.20 Gramofoonmuziek (met toelichting). 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.20 AVRO-Dansorkest. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 BBC-okerst. 1.00 Orgelspel. 1.20 Berich ten. 1.30 Orgelconcert. 2.00—2.20 Jack Payne en zijn Band. 2.55 Vioolvoordracht. 3.20 Radiotooneel. 3.50 Het Hippodirome-orkest. 4.20 Berichten. 4.35 Causerie: Talking it over. 4.50 Optreden van bekende figuren uit pantomimes. 5.20 Kinderhalf uur. 5.50 Orkestconcert en solist. 6.20 Berichten. 6.35 Voor de boeren. 6.50 Kampconcert. 7.20 Piano en zang. 8.00 Variété. 8.40 Programma ge wijd aan Polen. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie: War Commentary. 9.50 Het BBC-Theaterkoor en -orkest. 10.35 Korte Kerkdienst. 10.55 Het Grosvenor House-dansorkest en solisten. 11.30 Declamatie. 11.45 BBC-strijkorkest. 12.20—12.35 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Cellovoordracht. 1.05 De stafmuziek van de „Garde Républicaine". 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Zang. 2.15 Vervolg van I.05. 3.20 Concert. 5.20 Radiotooneel. 6.35 Het brio Jean Manuel. 7.20 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.05 Operauitzending. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.2011.50 Radiotooneel. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep- dansorkest. 1.502.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramo foonmuziek. 7.20 Voor de soldaten. 8.50 Radio tooneel met muziek. 9.50 Omroepsymphonie-orkest 10.30 Zang. 10.5511.20 Gramofoonmuziek. DEI'TSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Zonnewende-programma. 8.35 Omroep orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Politiek overzicht, hierna: Populair concert, II.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert, A

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7