IJmuider Courant oooc Finnen slaan aanvallen Zweedsch schip bij Terschelling op een mijn geloopen. BERICHT RJEX-THEATER op de Karelische Landengte af. DAGBLAD VOOR VELSEJN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Jen Nieuw Europa. Binnen tien minuten gezonken. Vijf opvarenden om het leven gekomen. De Melk-weg. VEREENIGDE STEENKOLENHANDEL PRIMA BELGISCHE ANTHRACIET DE DYNAMIET-CHAUFFEURS JOH. DE WAARD'S 5, JAARGANG No. 44 uigave Lourens Coster, Maatschappij voor jurant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. putstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau duider Courant: Kennemeriaan 42, ttmulden, ilefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, .jgegeven voor dit blad, worden kosteloos pgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 Abonnementen pei week /0.12J4, pei maand /0.52H, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ju de meeste landen komt nu het streven naar opbouw van een nieuw Europa tot uiting, •el knappe koppen zijn daar hun gedachten op .jn spitsen en hebben die in dikwijls zeer radi- je hoofdtrekken geuit. Verder dan hoofdtrek- ii, dan „groote lijnen" zijn zij in hun boeken artikelen nog niet gekomen en kunnen zij ook komen. Want er heerscht, terwijl twee oor- ,en woeden, een zoo groote ontwrichting en en is zoozeer onder den indruk van de snelle, jjlj volkomen verrassende wendingen in den estand, dat gedetailleerde plannen dwaze over- l(jed zouden zijn. Wel voelt men algemeen dat uit huidigen chaos nieuwe vormen zullen ont- }an, nieuwe staatkundige en wellicht ook sterk- jwijzigde maatschappelijke verhoudingen. De mvoudige stelling, dat voor de zooveelste maal de historie het machtsevenwicht der groote liropeesche mogendheden verschuift en mis- jhien andere zwaartepunten zal vinden maar toch het machtsevenwicht blijven, dat op een «paald oogenblik weer voor korter of langer tijd jconsolideerd zal worden, schijnt al niet meer jn de werkelijkheid te beantwoorden. Er woelt D borrelt teveel onder de oppervlakte. Velen jen in dat de oorlogen niet de kern der gebeur- enissen zijn maar slechts tijdelijke en gedeelte- ijfce uitingen van een vernieuwingsproces dat ;sel dieper kern heeft. Ook beseft men de ont- sgljjke belangrijkheid van het verschijnsel, dat ie massaas der in den oorlog betrokken groote tolken niet meer tot de oude oorlogs-geestdrift e wekken zijn geweest hetzelfde blijkt nu ook veer in Rusland en dat in het Westen de strijd- iachten-te-land op elkaar vastgeloopen zijn ten- evolge van het overwicht der moderne verdedi- ing op den aanval. Nieuwe mogelijkheden schijnen zich te openen, e kans dat één Europeesche mogendheid de hegemonie", in den volstrekten vorm van wer- elijke overheersching, over geheel Europa zou aan uitoefenen zooals het oude Rome en zooals i Napoleons tijd Frankrijk dat heeft kunnen ioen, lijkt gering. Nevens de in oorlogstoestand ;erkeerende grootmachten Duitschland en Enge- and-Frankrijk is de grootmacht Rusland zijn «achtssfeer in Oost-Europa gaan uitbreiden, iaarbij gebruikmakend van het conflict der an- oeren. De Russen blijken militair veel minder te zijn dan velen verwachtten. Maar dat ontdekken zij nu ook zelf en deze tijd biedt hun ie gelegenheid, in hun tekort te gaan voorzien. Bovendien vormen zij met hun geweldig bevol- ilngstotaal, ongeveer overeenkomend met de be- Wlkingen van Engeland, Frankrijk en Duitsch- tad tezamen en opgevoed in een nieuwe sociale levensleer, de ontzaglijke vertegenwoordiging van ien afwijkende geesteshouding. Dit is voor de ffest-Europeesche cultuur een nimmer te onder- ichatten belang. Men weet eenvoudig niet hoe dit Russische régimé, uit revolutie geboren, zich verder ontwikkelen zal. In deze omstandigheden worden door schrijvers jver deze onderwerpen hoofdlijnen aangegeven, lie niet nieuw zijn als gedachten maar die nooit wellicht spoedig te verwezenlijken mogelijk- heden beschouwd zijn. Coudenhove-Kalergi's ?an-Europa, Briand's Europeesche Federatie of vel de Vereenigde Staten van Europa, zijn in iroeger jaren veelal als verre toekomst beschouwd. beginnen zij een klank van nabije werkelijk heid aan te nemen voor velen die voorzien, dat juist het vastloopen van den oorlog zal dwingen lot het zoeken van geheel nieuwe uitwegen. Men kan sceptisch staan tegenover het feit dat [jok in Engeland zoovelen in deze richtingen zoe ten. Men kan gaan veronderstellen dat deze men- Rhen nu zoo praten om sympathie te winnen en Intusschen toch naar een overwinning zullen streven om straks, als zij die behalen mochten, vla de oude methodes der diplomatie naar hand having van eigen overwicht te streven. Maar daarmee doet men velen van hen zeker onrecht vergeet bovendien dat de gebeurtenissen hen relf sterk moeten doen twijfelen aan dat soort overwinning. In een artikel in de „Fortnightly Review" Khrijft H. G. Wells: „Wij willen precies zeggen welke onze opvat tingen en gevoelens zijn, niet alleen aan onze medeburgers, maar aan onze bondgenooten, aan de neutralen en bovenal aan de volkeren die ge wapend tegenover ons staan. Wij willen denzelf- den ernst van hun kant ontmoeten. Want totdat wij een gemeenschappelijke basis van opvat tingen met hen hebben uitgewerkt, zal vrede ilechts een onzeker evenwicht zijn terwijl nieuwe intagonismen zich ontwikkelen. Tegelijk met dezen oorlog hebben we een groot ebat noodig. Wij willen dat zooveel mogelijk menschen in de heele wereld aan dit debat deel nemen. Dat is iets veel belangrijkers dan oorlog roeren. De gedachte, dat deze storm van algemee-r ne ellende tot niets anders zou leiden dan de een of andere „conferentie" van diplomaten, die geen contact niet de wereld hebben, met geheime zit tingen, dubbelzinnige overeenkomsten, is onver- draaglijk. Het is toch niet mogelijk dat dit nog «ons gebeurt? Maar wat is er, dat een herhaling «rvan zal voorkomen?" Het zijn dergelijke vragen en gedachten die *lch nu beginnen te doen gelden. En dat dit ge- beurt Is op zichzelf van groot belang nevens po gingen om bemiddeling in het Westen te bereiken. Over deze onderwerpen zal in de naaste toekomst reel meer te zeggen zijn. Het betreft zeer diep gaande vragen en groote moeilijkheden. Dit artikel zij te dien aanzien een inleiding van 'olgende. R. P. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is het Zweedsche stoomschip „Adolf Bratt" in de Noordergronden bij Terschelling vermoedelijk op een mijn geloopen en binnen 10 minuten ge zonken. Vier van de opvarenden zijn verdron ken. De overige 17 leden der bemanning zijn door het Letlandsche stoomschip „Auscklis" dat in de nabijheid was aan boord genomen en naar Hoek van Holland overgebracht. Tijdens deze overbrenging is nog één der geredden over leden. De ontploffing werd gehoord op het eiland Ter schelling. Van de duinen af nam men op ongeveer mijl van de kust op hetzelfde moment een wa terzuil in de onmiddellijke nabijheid van een schip waar, van welk schip de omtrekken slechts vaag te zien waren. De motorstrandreddingboot „Nicolaas Marius" voer terstond ter assistentie uit, doch moest onver- richterzake terugkeeren, aangezien noch van een schip noch schipbreukelingen ook maar iets meer te bespeux-en was. De schipbreukelingen waren echter, naar hier boven reeds is gemeld, aan boord genomen van de „Auseklis", die op weg was naar Hoek van Holland. Van de zestien ovei-levenden van de Adolf Bratt" waren er nog vier gewond, welke naar een Zieken huis te Rotterdam zijn overgebracht. De „Adolf Bratt" was in 1918 te Gotenburg op de werf Lindholmen gebouwd en mat bruto 1818 ton. Het schip was eigendom van de reederij A. Bratt en Co. te Gotenburg en was van Rotterdam naar de thuishaven onderweg. De Fransche legerberichten. Woensdagavond: „Geen enkele gebeurtenis van belang in den loop van den dag". Donderdagmorgen: „Activiteit van patrouilles hier en daar aan de Saar." Zi], die xich mei ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE (Onderzoekingen in Engeland hebben, naar gezegd wordt, aan getoond, dat het ruim gebruik van melk niet alleen de physieke gesteldheid bevordert, maar ook de verstandelijke vermogens ver sterkt.) Zij die ernstig willen pogen, Om de werking te verhoogen, Van 't verstandelijk vermogen, Dat het lot hun heeft verstrekt; Kunnen dat natuurlijk zoeken, In een lange reeks van kloeke Moeilijk te verteren boeken, Maar er is iets nieuws ontdekt. Er is machtig veel geschreven, Wijs, verhelderend, verheven, Dat ons flinke hulp kan geven, Maar daar hoeft men niet naar toe; Als moderner diagnose, Geldt de schijnbaar redelooze, Maar in waarheid virtuoze Oude hartsvriendin de koe Naar het uiterlijk genomen, Treden haar verstandssymptomen Als zij kauwend staat te droomen, Niet zoo duid'lijk aan den dag; Waarlijk zonder haar te krenken, Mag men daarvan weinig denken, Maar 't product dat zij kan schenken Wraakt haar aanschijn en gedrag. Laat u voortaan koeionneeren, Door haar melk te consumeeren, Om uw brein te stimuleeren, 't Is veel lichter kost daarbij; Maar niet op de koe verhalen, Als dit middel ook mocht falen, Want' dan, mag men wel bepalen, Ligt de fout bij u en mij. KANAALSTRAAT 20 IJMUIDEN TELEFOON 4«4ï Afmetingen II 30/50 en III 20/30 bij ieder kwantum uit voorraad te leveren. In verband met de komende 3 feestdagen verzoeken wij U beleefd tijdig te bestellen. (Adv. Ingez Med DE KERSTREUNIE De Kerstreunie van den „Bond van Oud-Leer lingen der Da Costa-Kweekschool te Haarlem zal pnouden worden op Woensdagavond 21 December B het Ödeon, Jansstraat. Veiligheid op den weg Ue vereen,ging voor Veilig Verkeer heekl Woensdag te Amsterdam onderscheidingen uitgereikt aan 625 chauffeurs, d»e dit jaar geen ongelukken -hebben gemaakt presenteert U als KERSTPROGRAMMA een sterk realistisch verhaal uit het Parij'sche leven uil mm ininnmiliumin Met groote rolbezetting. ERIC v. STROHEIM - GABV MORLAY en vele anderen. In ons NON-STOP ACTUEEL VOORPROGRAMMA de machtige sensatie-film Zondag 24 Dec. uuc in onze cut tule te (itmseiie 1lededand leed de schoonheid oan eigen land kennen" (Adv. Ingez Med.> Sneeuwstormen verhinderen elke activiteit in het noorden. Reuter meldt uit Helsinki: De felle koude, gepaard gaande met verblindende sneeuwstoi*men hebben iedere gevechtsactiviteit aan het fx*ont in het Fin- sche poolgebied, in den corridor van Petsamo, on mogelijk gemaakt. Naar de Finsche commandanten melden hebben de Russen in den sector van Hestefoff aan de Noorsche grens zware verliezen geleden. Van ooggetuigen aan de andere zijde van de Noorsche grens hebben de Finnen vernomen, dat de Russen van Petsamo uit in een onafgebroken sti'oom versterkingen zenden. Het Finsche legerbericht meldt: „Op de Karelische Landengte hebben de Rus sen Dinsdag den geheelen dag verwoede aan vallen ondernomen. Na een krachtige langdurige artillerievoorbereiding is de Sovjet-infanterie, gesteund door hondei*den tanks van verschil lende types tot den aanval overgegaan. De voornaamste aanval voltrok zich evenals den dag te voren tusschen Kaukjarvi en Muelaa- jarvi. Sterke troepen hebben ook op andere punten aangevallen. Alle aanvallen zijn afge slagen. Des avonds hielden de Finnen nog stand. De Russische verliezen aan tanks zijn aanzienlijk- Twintig Sovjet-tanks, die tot onze stellingen op rukten, werden buitgemaakt. Vele andere werden voor onze linies vernield. De Russische verliezen aan manschappen zijn eveneens aanzienlijk. Aan het oostelijk front rukken onze strijdkrachten op in de richting Salla. Wij hebben ons meester gemaakt van groote hoeveelheden materiaal, o.a. drie tanks, een kanon, enkele machinegeweren, dertig vracht auto's en veel munitie. Aan het front van Petsamo hebben onze troepen zich op Kornettij avi teruggetrokken." In het communiqué der luchtmacht wordt o.a. gezegd: „Dinsdag was het de bedrijvigste dag sinds het begin van den oorlog. De Finsche luchtmacht werd in verwoede luchtgevechten gewikkeld, die den ge heelen dag duurden, voornamelijk boven de Kare lische landengte. Vast is komen te staan dat Finsche vliegtuigen veertien vijandelijke machines hebben neergehaald, voor het meerendee] bommenwerper: en dat zes vijandelijke toestellen door de lucht- afweerbatterijen zijn neergehaald. Naar schatting zijn gedurende den dag 200 vijandelijke vliegtuigen over Finsch grondgebied gevlogen. Het communiqué meldt ook het bombardement door de Russen van Abo, Bortevala nabij Helsinki, Hangö en eilanden van de Finsche Archipel. Het legerbericht van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad vermeldt, dat Woens dag in alle districten ldeine schermutselingen tus schen patrouilles zijn voorgekomen, terwijl in een aantal districten, in het bijzonder in de Landeng te van Karelië, de artillerie aan beide zijden heftig in actie was. Sovjetvliegtuigen hebben verkennings vluchten gemaakt. Het Noorsche telegraaf agentschap verneemt uit Kirkenes, dat een hevige sneeuwstorm bij een koude van dertig graden onder vriespunt aan het noordelijk front alle actie onmogelijk maakte. Het troepentransport van de Russen is zeer levendig. In Moskou worden over den strijd in Finland slechts de weinig zeggende legerberichten van den Sovjet Russischen generalen staf gepubliceerd, slechts de kranten te Leningrad en in Karelië ge ven enkele nadere bijzonderheden, zoo vervolgt het N. T. A. De „Polyarnaya Pravda" looft het gedrag can de Sovjet Russische treinsoldaten, die de ver bindingen en de ravitailleering van de strijdende troepen verzorgen. Hun taak is zeer moeilijk door de groote afstanden en de felle koude, het gebrek aan wegen en het optreden van de „Witte Finnen" achter de Sovjet Russische linies. De levensmid delen moeten de mannen op hun rug, op kleine Si berische ponies of rendiersleden vervoeren. Een karavaan van 21 paarden met levensmiddelen heeft dertig uur noodig gehad om veertig kilometer, welke Petsamo van de ravitaïlleeringsbasis scheidden, af te leggen. Deze 21 paarden werden geleid door der tig man. Spoorweg door buitenlandsche vrijwilligers vernield? De „Aftenposten" bericht, dat Finsche vlieg tuigen den spoorweg LeningradMoermansk heb ben gebombardeerd. De aanval werd uitgevoerd door zeven Sovjet Russische vliegtuigen, welke door de Russische piloten, die gedeserteerd zijn, naar de Finsche linies werden gebracht. Aan den aanval werd deelgenomen door buitenlandsche vrij willigers. De correspondent van „Svenska Dagbladet" te Helsinki schrijft: „De Russen hebben een amphibietank in den strijd gebracht, waarmede sedert een jaar proeven worden genomen en welke in het water door een schroef wordt voox*tbewogen. De Finnen stellen hier een nieuw antitankkanon tegenover, dat door een Finsch artillei'ie-officier is uitgevonden en in het buitenland is gebouwd. Dit kanon heeft een sterk dooi*di*ingingsvermogen. De Finnen beschikken evenwel niet over een voldoen de aantal van deze kanonnen. Het Finsche blad „Helsingin Sanomat", zegt dat hét Russische leger dat twintig jaar een vraagteeken is geweest voor Europa, thans voor het eerst in een Werkelijk gevecht is gewikkeld. Het feit dat Fin land nu reeds twintig dagen weerstand heeft kun nen bieden aan een aanvaller, die over groote over macht beschikt en van verschillende zijden aanvalt heeft groote waardeering voor de Finsche soldaten gewekt, doch de meening over het Russische leger in het buitenland is er aanmerkelijk door gedaald. De president van de republiek heeft naar voorts wordt vernomen een decreet gepubliceerd, waarbij maatregelen zijn genomen tegen personen, die gevaai'lijk zijn voor de veiligheid van den staat. Deze personen kunnen uit het land worden gezet, bewaakt of gevangen gehouden worden. Het Finsche ministerie van oorlog heeft biljetten laten aanplakken, waarbij heden de lichting 1899 van den landweer eerste groep wordt opgeroepen. Finnen willen een leening sluiten. Van welingelichte zijde wordt uit Washington vernomen dat Finland poogt een leening van 50 millioen dollar te sluiten bij de regeering van de Vereenigde Staten voor het koopen van oorlogs materiaal. De leiders van het Congres worden ge polst, nu de Finsche regeering er niet in is geslaagd in Wallstreet een leening te sluiten. In Congres kringen woi'dt verklaard, dat de leening de goed keuring van het Congres behoeft. Ook BIVAKMUTSEN BONTMUTSEN WOLLEN VESTEN met en zonder mouwen, PULLOVERS SLIPOVERS ENGELSCHE TRUIEN SHAWLS HANDSCHOENEN FLANELLEN PYJAMAS FALCON TWEEDJASSEN etc. etc. Grootst gesorteerd magazijn éKeecen Jiodemagazigtetv- IJMUIDEN, KANAALSTR. 44—48, Telet. 4054 2)e lOaacd's deed is betec dan goed (Adv. Ingez. MedJj J

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1