Ernstige treinbotsing Duitschland. Het ijs om Haarlem blijft gevaarlijk. Laatste concert Chr. Kinderkoor. Met de lente in het verschiet neemt „Lenteklokjes" afscheid. Zooals altijd had het Christ, kinderkoor „Lenteklokjes" dat Donderdagavond zijn acht ste uitvoering gaf, over belangstelling niet te klagen. Reeds spoedig nadat het Geref. kerkge bouw aan de Wilhelminakade was geopend, werd het tot de laatste plaats bezet. Ds. S. E. Wesbonk opende op de gebruikelijke wijze en betreurde het, dat dit de laatste uitvoe ring van „Lenteklokjes" is. Het is verheugend, dat de leidster een andere, belangrijker taak wacht, maar het is jammer dat hiermede het lot van het koor bezegeld is geworden. Spr. vroeg om aandacht voor de uit te voeren muziek. Nu dat is wel noodig, want daarmede was het altijd droevig gesteld. Mej. Riek Meijering uit Katwijk, had met haar jeugdige zangeresjes weer een rijk ge varieerd programma ingestudeerd, met o.m. als 2 groote werken een Kerstcantate van Catharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek's koor „Zwaluwen". Het is, iedere keer, dat men de Lenteklokken hoort, een genoegen naar deze frissehe kinder stemmetjes te luisteren. En het gevoel voor orde dat enkelen onzer nog eigen is, wordt aangenaam aangedaan wanneer men opmerkt hoe keurig deze luidruchtige levensblije troep gediscipli neerd is, wanneer mej. Meijering den diri geerstok heft. Wij kennen de beweegredenen niet. welke mej. Meijering nopen het koor op te heffen, maar het besluit dat natuurlijk geres pecteerd moet worden is niettemin te betreuren. .Lenteklokjes" heeft in den loop van zijn achtjarig bestaan tal van weloverwogen, goed geslaagde uitvoeringen gegeven, die immer een geer groote belangstelling trokken. Na een aaneenschakeling van Lenteliedjes, heel aardig en harmonieus door Han Zirkzee op den vleugel aaneengeregen, liet het meisjes koor zich in een vlot gezongen Gloria in exeel- sis Deo van Cath. van Rennes hooren; het klonk uiterst beschaafd al vertoonden de altjes neiging tot zakken. In de groote Kerstcantate bleef die neiging eveneens bestaan; niettemin werd er met groo- ten geestdrift gezongen en merkten we o.a. goed verzorgde crescendi en decrescendi op. Het slotkoor bracht een fraaie climax al had met het aanzetten der tempi meer effect bereikt kun nen worden. Een melodieus werkje van den Vlaming Ray mond Muller was een der alleraardigst uitge voerde liedjes na de pauze. Ook het koortje van Abt slaagde alleszins al ontbraken de fijne pun tjes nog aan het Duitsch. Het was stevig op toon. De heer Han Zirkzee, die zich al die jaren ge kenmerkt heeft als een kunstzinnigen solo pianist en niet te versmaden begeleider, die aan zijn spel de finishing touches niet onthoudt of dit nu solowerk dan wel accompagnement is. Van hem hoorden we Debussy's Cathèdrale engloutie. de bekende impressie welke die com ponist schreef op den beroemden kathedraal Saint Michel, wanneer in de kerkramen van dit monumentale gebouw de stralen der onder gaande zon zich duizendvoudig weerspiegelen. Het stemt ons weemoedig, dat deze uitvoering ook voor den solist als het ware zijn zwanenzang te iJmuiden was. In Debussy als ook in Spaan- sche dans van Garanados en Cordoba van Al- beniz heeft Zirkzee wederom laten hooren welk een gevoelig en getraind musicus hij is, die het niet in uiterlijke effecten zoekt, doch uit sluitend het diepere wezen van zijn muziek op den toehoorder poogt over te brengen. Dat toonde hij bijv. wel met Debussy op het programma te zetten en uit te voeren vooi een niet-pianistisch georiënteerd pub hek Ondanks het voortdurende gelispel. etc., neb ben we met genoegen het spel van Zirkzee be luisterd en willen niet nalaten hem van hier af hulde te brengen voor zijn boeiende interpre tatie van bovengenoemde soli. En zoo hebben de Lenteklokken zichzelf uit geluid. w jong geluk" vraagt leiders en leidsters. Nu het St.-Nicolaasfeest achter den rug is en velen van meer nabij hebben kennis gemaak- met de stichting voor kinderen van werkloozen Jong Geluk" of eens iets meer gehoord hebben over het werk, wil de Stichting graag eens af kloppen bij onze lezers met de vraag, of er on agenda voor velsen en ijmuiden VRIJDAG 22 DECEMBER Rex Theater: „Rue Michel No. 8" en „De Dyna miet Chauffeurs", 8.15 uur. FAriiik Thalia Theater: „Tarzan's vlucht en „Eerlijk duurt het langst". 8 uur. Theater de Pont: ,,'t Begon in Chma en „De ge maskerde Adelaar". 8 uur. ZATERDAG 23 DECEMBER Rex Theater: „Rue Michel No. 8" en „De Dyna miet Chauffeurs", 8.15 uur. Thalia Theater: „Tarzan's vlucht en „Eerlij x duurt het langst". 8 uur. Theater de Pont: ,,'t Begon in China' en „De ge maskerde Adelaar". 8 uur. agenda voor beverwijk VRIJDAG 22 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" en bijprogramma. 8 uur. x Gebouw „Adrichem", Adrichemstraat: Kerstver gadering S. D. A. P., 8 uur. ZATERDAG 23 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" en bijprogramma. 8 uur. agenda te haarlem Heden: VRIJDAG 22 DECEMBER Gem. Concertzaal: H. O. V. Concert. Soliste Jo van der Meent, 8.15 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: George Formby in „Kouwe drukte", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Het jonge Opperhoofd", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „De kop van Jut". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non stop programma met o.a.: „Onze soldaten in mobilisatietijd", 2.30 en van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingelll7a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur. ZATERDAG 23 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Nat Gonella Kerstsoirée 84 uur. Stadsschouwburg: Het Masker: „Gaslicht", 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiker werkdag var 35 en va> 79 uur Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 10—4 uur, j der dezen zijn, die er iets voor voelen persoon lijk wat meer in contact té komen mei, dat werk. De gelegenheid daartoe is er. .Jong Geluk" kan nl. nog zeer goed enkele leidsters en leiders voor verschillende van haar clubs gebruiken. Voelt u er iets voor gaat u dan eens praten rnet de voorzitster mejuffrouw G. de Vries. Vel- serduinweg 151, IJmuiden-Oost. Deze zou hel zeer op prijs stellen, indien er nog enkele dames en heeren bereid waren een gedeelte van het werk op zich te nemen. kerstspel bij de vrijz. hervormden. Woensdagavond gaf het koor van de afdeeling dei- Vrij z. Hervormden te Velsen een opvoering van een Kerstspel in het gebouw aan den Stationsweg. Het lijkt in deze tijden moeilijk om Kerstmis te vieren, zooals ook de voorzitter Dr. Van Leusen in zijn openingswoord opmerkte, maar is het in dezen tijd niet in het bijzonder noodig om zich te verdie pen in de Kerstgedachte? Het Kerstspel stelde den sterrenhemel voor in den nacht van Christus' ge boorte. Maan en sterren spreken elkaar van den opgang van de Ster, die de Kerstboodschap op aarde zal brengen. Het geheel was ingestudeerd door mevr. Ram- bonnetSpeet; de piano-begeleiding werd zeer goed verzorgd door mevrouw Boeser. De achtergrond werd gevormd door het koor, dat de handeling met spreken en zingen aanvulde. Het aardigste deel vormden zeker wel de kleine sterren, die Moeder Maan kwamen vertellen van hun werk op aarde. Zes groote sterren werden voorgesteld door oudere meisjes, die ook hun rol met toewijding vervulden. Aardig voldeden de witte costumes der sterren tegen den donkeren achtergrond, die het koor vormde. Buitengewoon mooi klonk het „Eere zij God" na de verkondiging van de maan (zeer fijn en gevoelig gezegd door mevr. Rambonnet), dat de witte ster dien nacht aan den hemel zal verschijnen. Een inleiding in de Kerstsfeer werd gegeven door het aangrijpend lezen van een. Kerstverhaal door mevr. Rambonnet, waarin juist de bedoeling uit kwam, dat niet de uiterlijke dingen het Kerstfeest maken, maar dat het moet geboren worden in de menschen zelf. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Lezing van den heer Alt over Wilhelm Teil. Het is zeker wel 10 jaar geleden dat de musicus A. Alt uit Bolsward in Velsen. een van zijn vele causerieën hield op muziekgebied, waarmede deze musicoloog alom in den lande zooveel bekendheid verworven heeft. De wijze waarop de causeur zijn interessante „leerstof" opdient, veelal toegelicht door gramofoonplaten en lichtbeelden, laat niet na de aandacht van het gehoor vast te houden. In het knusse zaaltje der Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden, vroolijk met dennegroen ver sierd en op een behagelijke temperatuur gebracht 9prak de heer Alt ditmaal over Wilhelm Teil, den grooten Zwitserschen vrijheidsheld. En het ge hoor vormde den belangstellenden ledenkring van de afdeeling Velsen der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen, geleid door de presidente, mevr. A. C. Groosmuller-Voet. Deze heette de vele dames welkom en introduceerde den spreker met enkele woorden in. Diens causerie nam ruim drie-en-een- half uur in beslag; boe boeiend ze ook was is dat toch heusdh te lang. De geschiedenis van Wilhelm Teil voert den toe hoorder terug naar het Zwitserland van 1307, naar het feodale tijdperk. Het land behoorde, evenals toen Nederland, nog tot het Duitsche rijk, dat hoe wel verbrokkeld in zijn inwendige constellatie, den keizer koos, die de rijkskroon dragen zou als een uiterlijk beeld der eenheid. De Teil-historie speelt zich af in de 3 kantons van Helvetia: Uri, Schwyz en Unterwalden, welke op een schandelijke wijze onderdrukt en uitgebuit werden door de vreemde overheerschers, de Habs- burgers. In Zwitserland bestond in die tijden het lijfeigenschap niet, maar keizer Albredht II voer de het daar in om de bevolking beter te kunnen terroriseeren en hun vrijheidszin te breken. Dit was voor het vrije Zwitsersdhe volk, dat in zoovele trekken een typische overeenkomst met ons volk vertoont, een onduldbare beleediging. Hun vrijheidszin en hun democratische dendcwijzen werden eken dag opnieuw gehoond door de D u i tsoh - O o s tenr ij k s ch e overheerschers. En de be ruchte landvoogd Hermann Gessier. hertog van Brüneck was de personificatie van dien hoon. Een gevolg dezer onderdrukking was het eed genootschap der 3 kantons op den Riitli-alp, waar de stammen elkander vonden, vereenigd door den gemeensdhappelijken nood. Uitvoerig vertelde de heer Alt daarna van den strijd van het eedgenootschap voor de vrijheid van het land en de rol, welke Teil daar in speelde. Meermalen reciteerde de causeur op boeiende wijze fragmenten uit het beroemde werk van v. Schiller, die dit onsterfelijke en ook tot het Nederlands che volk zoo sprekende gegeven verwelkte in zijn prachtige gedicht „Wilhelm Teil". De tekst van dit gedicht heeft den beroemden Italiaanschen componist Giacomo Rossini tot leid draad gediend bij het samenstellen van zijn mees terwerk, de opera Wilhelm Teil. Het libretto ech ter hebben Fransche librettisten schandelijk ver minkt. Spr. gaf daarna een korte levensschets van den componist, die (op 25-jarigen leeftijd wereldbe roemd) de Teil als zijn meesterwerk componeerde toen hij 37 jaar was en nadat hij in 20 jaar tijds 37 opera's gecomponeerd had. Na zijn Teil heeft Rossini, die ondanks zijn roem, een zeer beschei den man bleef, nooit meer iets gecomponeerd. Met dit dhef d'oeuvre had hij zijn carrière afgesloten. (1829). Aan de hand van gramofoonplaten, zoowel gre pen uit. de muzikale illustratie der opera als uit het gesproken woord (Tellspiele te Bern) illustreerde de spr. zijn met lantaarnplaatjes opgeluisterde, boeiende causerie over een der helden uit de ge schiedenis der vrijheid. W. Marktprijzen en Besommingen. (Versehe visch) IJmuiden, 22 December. Tarbot f 2 per KG. Tong f 1.90—1.20 per KG. Heilbot f 1.55—1.30 per KG. Kleinschol f 18—7.50 per 50 KG. Schar f 154.70 idem. Poontjes f 6.50 idem. Groote sohelvisch f 16 idem. Middel sehelvisch f 16.50 idem. Kleirnmiddel sehelvisch f 1611.50 idem. Kleine sehelvisch f 117.50 idem. Groote gul f 11 idem. Wijting f 7.504.80 idem. Makreel f 1412 idem. Versehe haring f 9.208.60 idem. Kabeljauw f 46—21.50 per 125 K.G. Leng f 2.60—0.55 per stuk. Koolvisch f 0.40. Aangevoerd aan den afslag 1881 kisten versehe haring. Besomming trawlers: manden: 450 Bergen, IJM 16 f 3630 2760 Delft, IJM. 17 f 18050 Kotters; KW 94 I 950. een gevaarlijk spelletje. Gistermiddag is in het Antonïus Ziekenhuis een 8-jarige jongen opgenomen, die zich op den Stations weg door een wagen had laten meetrekken. Toen de jongen moe was geworden, liet hij den wagen los. Hij stak meteen zonder uit te zien den rijweg over, juist toen uit de andere richting een autobus naderde, waardoor de jongen werd gegrepen. Het ongeluk liep nogal goed af. De jongen werd aan een van zijr beenen gewond. VERKEERSONGEVAL IN DE KANAALSTRAAT. Donderdagmiddag is in de Kanaalstraat een wielrijder door een autobus aangereden, waardoor hij aan een van zijn knieën werd gewond. Zijn rij wiel werd totaal vernield. DIEFSTAL VAN EEN VAT HARING. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een vat haring. VERTROKKEN TRAWLER Gisteren is vertrokken de Haarlem IJm. 9. Naar wij vernemen zullen vóór de Kerstdagen geen boo ten meer naar zee gaan, terwijl sommige vermoe delijk pas na Nieuwjaarsdag zullen varen. het adresboek der gemeente velsen. De uitgever van het adresboek der gemeente Vel sen verzocht ons plaatsing van het navolgende: De verschijning van het adresboek hetgeen nog deze maand zou plaats vinden, moest even uitge steld worden omdat de gemeentelijke bevolkings registers nog niet vrij waren voor het maken van de kopij. Begin Januari wordt mei dezen omvangrijken ar beid een aanvang gemaakt, zoodat verwacht kan worden dat in het vroege voorjaar van 1940 deze uitgave het licht zal zien. In afwijking van vorige uitgaven zal dit adres boek geen telefoonnummers vermelden, omdat het Hoofdbestuur van P. T. T. het publiceeren hiervan in adresboeken heeft verboden. Tevens zullen de beroepsvermeldingen achter wege blijven, met uitzondering van personen, wier beroepen positief bekend zijn, alsmede van adver teerders. In dit verband wordt de aandacht van belang hebbenden er op gevestigd, dat zij, die er prijs op stellen dat hun beroep in het adresboek wordt ver meld, hiervan voor 15 Januari kennis kunnen geven, liefst schriftelijk, te adresseeren: Aan het buerau van het adresboek van Velsen, Van Hogendorp- straat 6 te Haarlem. Na genoemden datum worden deze verzoeken niet meer behandeld. personeel der melkinrichting velsen ontvangt een kerstgeschenk. De Directie der Melkinrichting Velsen heeft haar personeel een aardige verrassing bereid in den vorm van een Kerstgeschenk. De gehuwden ontvangen een bedrag van 10—, de ongehuw- den 5.—. Ook de gemobiliseerden ontvangen hetzelfde geschenk. propaganda-avond afdeeling vara. In de groote zaal der Pont-Bioscoop vond Don derdagavond de propaganda-cabaretavond plaats van de VARA, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen en bovendien als uitstekend ge slaagd mag worden beschouwd. Daar de voorzitter der afdeeling de heer- D. Zalm door ziekte niet aanwezing kon zijn, be ruste de leiding van dezen avond in handen van den heer A. J. van Bodegraven. Deze riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak een opwekkend woord. Het programma werd geopend door Jan Le- maire, direct gevolgd door het optreden van Teun Klomp en zijn makker met pianobegeleiding van B. Hoogland. Zij begonnen met „Ons Hol- lanïdsche lied", waarmede zij direct het pleit hadden gewonnen. Ook de andere liedjes sloe gen geweldig in. Dit kon ook niet anders want ze waren uiterst beschaafd en werden uitstekend gezongen. Teun is namelijk een mooie bariton en zijn makker een fraaie tenor. Het duurde niet lang of de refreintjes werden uit volle borst medegezongen. Jan Lemaire droeg vervolgens voor „Jan Papier" de roman van een Amster- damsche werklooze kantoorbediende. Vervolgens zong Elsje Schmidt een paar leuke liedjes waarmede zij veel succes behaalde, vooral met „Hoe kwam u aan uw man?" Behalve een lieve zangeres, bleek zij ook een goede tooneel- speelster te zijn, hetgeen tot uiting kwam in de met Jan Lemaire en Jan Blok gespeelde schets „De stofzuiger" waarbij de zaal daverde van den lach. Bert Hoogland deed zich ook kennen als een uitnemend accordeonnist in „Melodie" van Rubinstein en „Wiener Blut" wals van Johann Strauss. Een der best geslaagde nummers van het programma waren de door Elsje Schmidt, George de Bree en Jan Blok gezongen socialisti sch liederen namelijk „De gedachten zijn vrij", en „Broeders verheft u ter vrijheid", met accoon- pagment van Bert Hoogland. Daverende toejui chingen beloonden dit viertal voor deze waar- lijke kunst. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een korte propaganda rede van den heer C. G. Grimm lid van den Vereeniging- raad van de VARA. Na de pauze een herhaling in het optreden van de verschillende medewerkers, alleen of in combinatie met anderen, en steeds met over weldigend succes. In het bijzonder was dit het geval met de voordracht van Jan Lemaire met eenlge gedichten van Adema van Scheltema. Doch ook de schets „Een muzikale soirée" deed het goed. Alles bijeen een voorstelling die bij de talrijke bezoekers nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Andijvie per K.G. 35'/2 Andijvie per 100 180200 Selderij per bos 3Vï4 y2 Peterselie per bos 34 Aardappelen (klei) per K.G. 3'Va Prei per K.G. 3'/*—5% Uien 120—300 Witlof per K.G. 12—15 Waspeen per K.G. 3>/25 Knollen I per stuk 4'A8,20 Knollen II per stuk 21/22,80 Breekpeen per K.G. 2,402,60 Nero II per K.G. 7,80 Gele kool per K.G. 2—3,20 Groene kool per K.G. 22y2 Roode kool per K.G. 22,80 Stoofappelen per K.G. 510 Peren per K.G. 49 Boerekool per K.G. 2'/24V2 Spruiten per K.G. 15 christelijke school vierde kerstfeest Gisteravond werd in het Nederlandsch Her vormd Vereen igingsgebo uw aan de Oosterwijk straat het Kerstfeest gevierd door de hoogste klas sen van de Hervormde Sdhool aan den Noorder- wijkweg. In de feestelijk versierde zaal prijkte een groote kerstboom. Na gemeensdhappelijken zang opende het hoofd der school, de heer Th. Ruma den avond met gebed, waarna de kinderen „Stille nacht" en „Eere zij God" zongen. Vervolgens ver telde de heer Runia de aloude Kerstgeschiedenis, die door de kinderen met aandacht werd gevolgd. Hierna volgde een liturgie, die door den heer Runia werd geleid. De heer Bakker oud-schoolhoofd uit Bandoeng vertelde op boeiende wijze een Kerstverhaal. Na afloop werden aan de kinderen boeken uitgereikt. mooie avond van de cultureele film. De Vereeniging „De Cultureele Film" heeft gisteravond in het Kennemer Theater een filmvoor stelling gegeven, waarvoor flinke belangstelling bestond. De voorzitter, de heer P. de Bie, sprak in zijn welkomstwoord een krachtige opwekking om het ledental van de vereeniging op te voeren. Vervolgens werd een serie films vertoond van het Duitsche Verkeersbureau te Amsterdam, n.l. „Een tocht door het Zwarte Woud", „Dwars door Duitsch- land" en „Schwalmen Bruiloft". Met groote aan dacht werden deze natuurfilms gevolgd. De hoofdfilm was „Drie Kameraden" naar het bekende boek van Erich Remarque, die de moei lijkheden beschreef van de oud-frontsoldaten in de burgermaatschappij. De drie kameraden waren Robert Taylor, Franchot Tone en Robert Young, terwijl de vrouwelijke hoofdrol werd vertolkt door aMrgaret Sullavan. Het ontroerende filmwerk liet niet na diepen indruk te maken. samenwerking doopsgezinde zangkoren. Op den avond van den tweeden Kerstdag zal te Beverwijk het eerste concert worden gegeven door de vereenigde zangeressen en zangers van de Doops gezinde zangkoren uit Amsterdam, Beverwijk en Haarlem. Het concert, dat des avonds om 8 uur be gint zal in de Ned. Hervormde Kerk plaats hebben, Voor de pauze zingt elk koor onder eigen dirigent na de rustpoos gezamenlijk onder leiding van den Beverwijkschen directeur, den heer H. van Dijk. Als solisten verleenen medewerking mevrouw J. SuykSchik, sopraan, en R. Riphagen begeleiding. theosofische vereeniging. De theosofische vereeniging loge „Kennemer- lanid" vierde gisteravond hetKerstfeest in de kleine zaal van het Witte Kruisgebouw die op smaakvolle wijze versierd was. De presidente me vrouw Schipper-van Ierland heette de aanwezigen welkom en wees er op dat in de oude tijden de terugkeer van het licht werd gevierd. Wij geden ken, aldus mevr. Schipper ook de komst van het licht nl. de geboorte van Jezus Christus. Nadat eenige zangnummers waren ten gehoore gebracht was het woord aan mej. Top uit Haar lem. Wanineer wij bedenken, aldus spreekster, dat bij de aankondiging van de geboorte van Christus „Want zie, ik verkondig u groote blijdschap, die al den volke wezen zal" weid gezegd dan zien wij dat dit geluk de wereld nog niet deelachtig is gewor den. Wij weten echter ook, aldus mej. Top, dat voor deze blijdschap ook een evolutie moet wor den doorgemaakt. Noodzakelijk is het te komen tot een sterk persoonlijk bewustzijn, dat op het juiste punt moet kunnen worden overgegeven aan den geest, dat is de geest van Christus, die staat voor allen. En wanneer deze geest in het hart geboren wordt, dan zal het licht van de liefde opvlammen en zal het vrede op aarde zijn voor de menschen- die van goeden wille zijn. Mej. v. d. Werf uit Haarlem stelde de vraag of het mogelijk is Kerstfeest te vieren. Spr. zeide dit bevestigend te kunnen beantwoorden. Kerstfeest is het feest van vernieuwing en wordt wel de twee de geboorte genoemd. De eerste geboorte is de mensdhwording, waarbij de mensoh een denkend wezen wordt. Bij de tweede geboorte spreekt niet alleen het verstand maar ook de geest. Aan die tweede geboorte, die gesymboliseerd wordt in Kerstmis, maar die natuurlijk te allen tijde moge lijk is, moet vooraf gaan het verkrijgen van het onderscheidingsvermogen en een begeerteloosheid, waarbij het egoistisch „ik" opzijde wordt gezet. Tenslotte is noodig een goed gedrag, waardoor het liefde-beginsel zal uitstralen. Mej. van de Werf besloot haar inleiding met een fragment uit een theosofisch boek. WIJK AAN ZEE kerstfeest der ned. herv. kerk. De meïsjesvereeniging der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren in de Consistorie onder leiding van eenige dames een intiem Kerstfeest gevierd. Bij het zingen van de gebruikelijke kerstliedjes ontbraken de noo- dige versnaperingen en presentjes niet. De Zondagsschool van genoemde gemeente hoopt dit feest den eersten Kerstdag te vieren onder lei ding van mevr. Vlietstra. Onder meer zal een can tate van J. Tierie ten gehoore worden gebracht. Ook in de openbare school heeft een mooi opge tuigd boompje binnen zijn muren. De kinderen had den allen een zelf gemaakt lantaarntje voor zich. Er werd een mooi verhaal verteld. De Post op de feestdagen. De regeling van den dienst der posterijen op de komende feestdagen is als volgt: Zaterdag zal de dienst zijn als op andere Zaterdagen. Voor Zondag, Maandag en Dinsdag geldt de gewone Zondagsdienst met dit verschil, dat op den Tweeden Kerstdag één brief- en één .pakketbestelling worden uitgevoerd. kerstfeest in de westenburcht. Donderdagavond werd in de Westenburcht het Kerstfeest gevierd. De avond wei-d geopend met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 117 waax*na Ds. J. de Vries voor ging in gebed. Vervolgens zong een koortje gevormd uit het pei-soneel onder leiding van Zr. Elderenbosch „Vre de Koning", „Kerstlied". Hierna las Ds. De Vries Lucas 2 voor, waarna hij een inleiding hield. Na de pauze bracht het koortje „De Kerstnacht" ten gehoore. Ds. De Vries vertelde een Kerstverhaal getiteld „Toén hij het vroeg". Vervolgens zong het koortje nog „Spruite Davids", waarvan de solopartij door een van de zusters werd vertolkt, terwijl de muzikale bege leiding bij mevrouw Hillerströhn berustte. Mej. van der Belt declameerde „Herdekens Zang", „Het gebed" van Bilderdijk en „Engelen- I brieven door den nieuwen ambassadeur Coulondre zang". Dat deze nummers wel in den smaak van de aanwezigen vielen bleek wel uit de gi-oote aan dacht, waarmede mej. van der Belt gevolgd werd. Nadat de Avondzang gezongen was sloot Ds. De Vries den aivoncl met dankgebed „Geelboek" over de Fransch- Duitsche betrekkingen. De Fransche regeering heeft een „geelboek" ge publiceerd over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland van einde September 1938 tot het uitbreken van den oorlog. Het „geelboek" omvat volgens Havas zes deelen, met een voorwoord. De deelen zijn: De overeenkomst van München met de gevolgen, de Fransch-Duitsche verklaring van 6 December, het verdwijnen van Tsjecho Slowakije, de Poolsc'n- Duitsche crisis, de kwestie Dantzig, de internationale crisis. Het voorwoord is getiteld „Eerewoorden" en behandelt de houding van de Duitsche regeering je gens Oosteni'ijk en Tsjecho Slowakije. Het eerste deel wordt geopend met de overeen komst van München. In het tweede deel verdienen vooral de aandacht het afscheid van Frangois Pon- cet van Hitier, het overhandigen van de geloofs- en een uiteenzeting van den minister van buiten- landsche zaken van de Tsjecho Slowaaksche kwestie Vei-der wordt uitvoerig het vei-loop van de ge beurtenissen en besprekingen behandeld, welke hebben geleld to,t het uitbreken .van den oorlog. Verwachting geldig van hedenavond tot morg^ avond ongeveer 19 uur Voor het noordwesten: Temperatuur om het vriespunt tot lic^ dooi. Meest zwaarbewolkt. Plaatselijk geen neerslag van beteekenis. Zwakke matige wind uit westelijke richtingen. Voor het zuid-oosten: Des nachts matige tot lichte vorst, over^ temperatuur om het vriespunt. Mist'- - nevelig tot gedeeltelijk bewolkt. Geen slag van beteekenis. Zwakke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren p» Laagste hedennacht p-* Hoogste heden p£ BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 766 m Neiging: Stilstand. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLE NHüü Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Zaterdag v.m. 0.25 uur; n.m. 12.46 uur. Zondag v.m. 1.14 uur; n.m. 1.32 uur. Maandag v.m. 1.59 uur; n.m. 2.15 uur. Vermoedelijk grool aantal slachtoffers, BERLIJN. 22 December (D.N.B.) Van. nacht tegen één uur is in het station Genthin de sneltrein BerlijnNeunkixchen (Saargebied) in volle vaart tegen den snel. trein Berlijn-Keulen opgereden, welke bui. ten de dienstregeling, op het station stil hield. De locomotief en zes wagons van den eersten trein en vier wagons van den tweeden trein zijn bij de botsing ontspoord. Wegens de sterke bezetting van de treinen valt te vreezen dat er ongeveer zeventig doo. den en honderd gewonden te beklagen zijn, De president van de directie der Rijks- spoorwegen te Berlijn heeft zich naar de plaats des onheils begeven. De Fransche legerberichten. Donderdagavond „Opmerkelijke hervatting der activiteit in lucht in Lotharingen en den Elzas". Vrijdagmorgen: „Niets te melden". De IJsvereeniging Haarlem en Omstreken, afde^ ling IJsbond meldt ons: Het ijs om Haarlem en Spaarndam blijft ge- vaar lijlc. Inschrijvingen worden ten volle toegewezen. De minister van Staat, minister vai Financiën maakt bekend dat de inschrij' vingen op bovenstaande leening ten voll! worden toegewezen en dat het reeds bij de Rijksfondsen geplaatste deel dezer leening met het ongeplaatst geblevet bedrag wordt verhoogd. VOETBAL. Alle K. N. V. B.-wedstrijden voor 24, 25 en 26 December afgelast, De voetbalwedstrijden van den Kon. Ned Voetbal Bond welke waren vastgesteld voor 24, 25 en 26 December zijn alle uitgesteld. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. de adspirantenwedstrijden. Vooi- de eerste klasse zijn geen wedstrijden vastgesteld. Voor de tweede klasse gaat T.EB, naar Aurora a, dat de punten aan de gasten zal moeten laten. Meerlebosch b wint van ff. Flora. Zaterdag gaat O.K. b naar Onder Ons, waar van de uitslag moeilijk te gissen is. In de derde klasse komt E.H.S. naar Haarlem c, daA de beste kansen heeft. Het ongeslagen A. Ready b moet winnen van O.K. c. Meerlebosch d en S.V. b verschillen niet veel. Voor de Kerstdagen zijn geen adspirant-wed- strijden uitgeschreven. SCHAKEN. DE TWEEKAMP EUWE-KERES. Begint Zondag 24 December. Heden is Keres, met de vliegmachine uit Stock holm komend, te Amsterdam gearriveerd, waar Zondag zijn tweekamp met den ex-wereld kampioen dr. Euwe zal beginnen. Deze mated wordt door de geheele schaakwereld met belang stelling tegemoet gezien, immers, zeer waar schijnlijk zal deze ontmoeting een antwoord geven op de vraag, of dr. Euwe op het oogenbltë kan worden beschouwd als een dergenen, die aanspraak zou kunnen maken op het recht, den wereldkampioen dr. Aljechin voor een nieuw titelgevecht uit te dagen. Anderzijds ziet men in den veertien jaar jongeren Paul Keres een toekomstigen wereldkampioen, die echter nog de ervaring op het gebied van tweekampen mist om hem bij voorbaat solledig succes te voorspellen in een wedstrijd tegen Aljechin. Euwe is een speler, die reeds in vele twee kampen is uitgekomen; Keres daarentegen is nog niet in de gelegenheid geweest te bewijzen dat bij ook in dat genre tot de allenbesten be hoort. Iedereen begrijpt wel, dat een uitstekend tournooispeler hetgeen Keres bewezen heeft te zijn nog geenszins een uitblinker in mat ches behoeft te zijn. Het omgekeerde is natuurlijk óók hetg eval. Keres moet nu, en daar gaat het in den aan staanden tweekamp tegen Euwe voornamelijk om. toonen, dat hij ook in een dergelijke match de gevreesde speler is, dien men van de tour- nooien der laatste jaren kent. Is dat zoo, dan mag de Esthlander volkomen terecht wereld kampioenaspiraties koesteren

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 12