„2)e ougeiuksMQet" H' Van zeven heuvels. Gistermorgen, had te Heemstede een ernstige botsing plaats tusschen een vrachtauto en een tram van de N. Z. H. T. M., waarbij de vrachtauto ten slotte bijna verticaal tegen een mast van de tram kwam te staan. Tram ramt auto. Ernstige botsing op den Glipperweg. HAARLEM. Donderdag. Uit de richting Bennebroek komend moest he genmorgen te ongeveer half 10 een groote vracht auto van den dagelijksohen dienst LeidenHaar lem van de firma Molkenboer en Waasdorp uiit Lisse op den Glipperweg bij den ingang van Groe- nendaal de trambaan oversteken, omdat op dat punt de rijweg weer naar rechts van de trambaan gaat loopen. De chauffeur, die alleen in de cabine zat, merkte niet op dat kort achter hem een tram naderde van den dienst LeidenHaarlem. Daar de afstand voor den bestuurder te kort was om te remmen, werd de vrachtauto aan de rech terzijde door de tram gegrepen. De uitwerking was ontzettend. De auto werd een tiental meters opge schoven en kwam toen met de carosserie tegen een mast van de tram. Vlak achter de cabine brak de carrosserie af, schoof met haar geheelen inhoud rechtstandig tegen den mast en bleef daar staan. Over de linker trambaan lagen de talrijke pak jes, doozen en kistjes, vernield, verspreid. Toen de bestuurder de tram tot stilstand had gebracht, was het eerste werk van het tramperso neel te zien wat er van den chauffeur was terecht gekomen. Dit viel gelukkig mee. Hoewel de ca bine iets ontzet was, was deze verder intaot ge bleven. Alleen de ruiten waren aan splinters en de chauffeur had eenige wonden door glassplinters aan zijn handen en gelaat, wat echter van heel weinig beteekenis was. Door den schok waren beide voorwielen afgebroken, waardoor van de vrachtauto dan ook niets meer overbleef dan wat brandhout en oud ijzer. Wat van de pakjes overgebleven was, werd in een andere vrachtauto overgeladen. De tram was vrijwel niet beschadigd, zij had alleen aan de linkervoorzijde eenige deuken, het hout van het vooronderstel was versplinterd en van den voorsten wagen was de verf aan de linkerzij de afgeschaafd. Spoedig was trampersoneel aanwezig om de trambaan vrij te maken, wat niet gemakkelijk ging daar de overblijfselen der auto niet meer op wie len stonden. Het tramverkeer kon door overstappen der pas sagiers gewoon doorgang vinden. Om half 12 was de baan nog niet vrij. De schade wordt door verzekering gedekt Politie maakte proces-verbaal op. De burgemeester en de inspecteur van politie waren aanwezig. Het optreden der Engelsche luchtmacht. Britsch commentaar op Duitsche berichten. Reuter meldt: Te Londen is van gezaghebben de zijde een commentaar verstrekt op de jongste Duitsche berichten over veronderstelde lucht acties boven de Noordzee. De laatste dagen, ~oo luidt dit commentaar, schijnt in officieele djait- sche kringen een toenemende opwinding te heer- schen met betrekking tot den oorlog in de lucht Maandag beschreven de Duitsche agentschappen tot m bijzonderheden een luchtgevecht boven Sylt, dat nooit heeft plaats gehad. Dit werd blijk baar gedaan om kracht bij te zetten aan de fan tastische getallen over het aantal neergehaalde vliegtuigen in een luchtactie boven Helgoland. De Duitsche berichten hebben voorts luchtaan vallen uitgedacht op Hörnum en Rantum, welke het Britsche ministerie van luchtvaart officieel heeft tegengesproken. De redenen voor deze fan tasieën zijn niet ver te zoeken, aldus het commen taar. Dinsdagavond heeft de Duitsche radio de luchtaanvallen toegegeven op 24 weerlooze vis- schersbooten en gepoogd die aanvallen te veront schuldigen door deze booten te beschrijven als oorlogsschepen en hulpvaartuigen. Deze veront schuldiging is zeer duidelijk valsch en het blijkt dat hiermede een poging wordt gedaan om der gelijke flagrante schendingen van het interna tionale recht en fatsoen te rechtvaardigen door het uitvinden van Britsche aanvallen op Duitsche steden, aldus wordt dit Britsche commentaar be sloten. Reuter meldt verder dat de laatste drie dagen 35 schepen, waaronder twee neutrale, door Duit sche vliegtuigen aangevallen zijn. Slechts drie hiervan waren oorlogsschepen en de aanvallen hierop waren vruchteloos. Een kustvaartuig zes trawlers werden tot zinken gebracht. Uitspraken van de Rechtbank. HAARLEM. Donderdag. Overtreding bloembollensanee- ringsplan. Hedenmorgen heeft de Arr.-rechtbank te Haar lem, versdheidene vonnissen uitgesproken. Een ca féhouder uit Beverwijk had te Heemskerk een hoe veelheid bollen gekweekt zonder de vereischte ver gunning. Hij ging in hooger beroep van het door den Kantonrechter uitgesproken vonnis: twee maanden gevangenisstraf. De Officier van de Arr.- rechtbank vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. Junge bepleitte vrijspraak subs, een geldboete, ge combineerd met een voorwaardelijke gevangenis straf. De Arr.-rechtbank heeft het vonnis van den Kantonrechter bevestigd, doch de strafmaat ver laagd tot 2 weken gevangenisstraf. Een rijwielhandelaar uit Beverwijk had voor f 55 een radiotoestel verkocht. Hij droeg hiervan f 40 af aan de dame, aan wie het toestel had toebe hoord. De vraag was of hij f 15 in zijn zak had ge stoken. De dame, hierover ondervraagd, gaf geen duide lijk antwoord. De Officier vroeg vrijspraak. De rechtbank heeft verd. vrijgesproken. Militaire voorraden gestolen. Een veehouder in Lisse was woedend geworden omdat militairen in zijn weiland paarden hadden laten grazen zonder daartoe vergoeding te beta len. Om zich schadeloos te stellen nam hij een hoeveelheid haver, welke aan den Staat behoorde, weg. De Officier eischte tegen hem drie maanden gevangenisstraf. De uitspraak luidt: f 200 subs. 30 dagen. Tegen zijn knecht, die hem geholpen had, werd een maand gevangenisstraf geëisdht. Hij werd veroordeeld tot 2 weken gevangenis. Tegen denzelfden knecht, die ook militaire klee- dingstukken had gestolen, werd nog een maand ge vangenisstraf geëisoht. Het vonnis luidt: 2 weken gevangenisstraf. Een andere knecht, die geassisteerd had hoorde ook een maand tegen zich eisdhen. Het vonnis luidt: f 30.—. Later had de boerenknecht, met een ander sa men, nog eens militaire kleeren gestolen. Tegen beide verdachten werd hiervoor 1 maand gevan genisstraf geëischt. Beiden zijn hedenmorgen tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een landbouwer, die kleedingstukken ten ge schenke had gekregen, hoorde een maand voor waardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd tegen zich eischen. Het vonnis luidt: voorw. 14 dagen gevangenis straf met 2 jaar proeftijd. AUTOBOTSING TE HOEVELAKEN. HOEVELAKEN, 21 December. Op de grens van Hoevelaken en Amersfoort is vanochtend omstreeks negen uur een ernstig ongeluk ge beurd, waarmbij drie menschen zijn gewond. Een militaire personen-auto kwam hier in botsing met een trailer van het expeditiebedrijf Beverdam uit Almelo, welke geladen was met zakken zout. De chauffeur van de militaire auto liep een zware hersenschudding op en werd naar het militaire hospitaal te Amersfoort overge bracht. De drie andere inzittenden, officieren, kwamen met den schrik vrij. De bestuurder van den trailer, E. Akkerhuis uit Almelo, werd eveneens ernstig gewond. De heer B. Jansen, die naast den chauffeur zat, werd licht gewond aan handen en knieën. Berlijn ontevreden over ambassadeur te Tokio. Ott zou met verscheidene leden der ambassade teruggeroepen zijn. TOKIO, 21 December (Havas). De „Koku- min Sjimboen" bericht van welingelichte zijde te hebben verncanen dat de Duitsche ambassa deur te Tokio, Ott en verscheidene leden van de ambassade naar Duitschland zijn terugge roepen en binnenkort zullen vertrekken. Deze stap zou zijn genomen omdat men te Berlijn ontevreden is over de wijze, waarop Ott de nieuwe Duitsch-Japansche toenadering heeft behandeld na het tot stand komen van het ver drag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. ARROND RECHTBANK. Toch op ,auloloozeii Zondag" gereden. HAARLEM. Donderdag. Op Zondag 22 October, toen particulieren niet met auto's mochten rijden, werd om half zes in de gemeente Velsen een auto aangehouden, waarin een inwoner van Bergen zat, vergezeld van zijn echtgenoote. Hedenmorgen stond de chauffeur voor de Arr. rechtbank te Haarlem terecht. De verdachte zei een taxibedrijf te hebben en op dien Zondag passagiers van Bergen naar IJmuiden te hebben vervoerd. Pres.: Hoe kwam u aan dat vrachtje? Verd.: Ze kwamen me halen. Een dame, een heer en een kind stapten in. Voor f 4 heb ik ze vervoerd. Pres.: Gelooft u dat verhaal zelf, het lijkt me zeer onwaarschijnlijk. De politieagent verklaarde dat verd. zich niets meer herinnerde van het adres of de buurt waar hij zijn passagiers in IJmuiden had afgeleverd. In de auto zat tijdens de aanhouding alleen de vrouw van verd. Zijn zoon lag door dienstplicht in IJmuiden. Pres.: Het lijkt er veel op dat u met uw vrouw uw zoon in IJmuiden wou opzoeken. Een smid uit Bergen kwam als getuige en zei dat hij in Bergen een echtpaar met een jongetje in den wagen in den Stroomerlaan had zien stappen. De officier vond het verhaal van verd. ongeloof waardig. Hij heeft niet aannemelijk weten te ma ken dat hij op dien Zondag zijn bedrijf kon uit oefenen. Deze auto viel niet onder de uitzonderingen, want verd. had geen toestemming voor taxi-rijden. Ondanks het feit, dat we Zondags wel weer mogen rijden, is toch een strenge straf op haar plaats. Verd. is iemand die in dezen moeilijken tijd door de regeering ingestelde bepalingen aan zijn laars lapt. Dat kan in dezen gespannen tijd niet worden getolereerd. Spr. requireerde een boete van f 50, subs. 30 dagen. Tegen een anderen autobestuurder, die op Zondag 1 October in de gemeente Velsen werd aangehouden eischte de officier een boete van f 30. Deze verd. bekende het hem ten laste gelegde. Hij had als particulier in een auto gereden van de taxi-onderneming, waarbij hij als chauffeur in dienst was. Zóó uit de gevangenis weer aan het inbreken gegaan. Op 4 November werd een inbreker, dlie reeds heel wat op zijn kerfstok had, uit een gevangen schap van 2 jaar ontslagen en den dag daarop pleegde hij weer een inbraak in het kantoor van een fabriek te Koog a.d. Zaan. Hij had geen be hoorlijke instrumenten bij zich en kon de brand kast niet forceeren. Hij nam alleen twee klokken en een hamer mee. De politie kon vingerafdrukken ontdekken, die tot de arrestatie leidden. De Officier eischte 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Van Dam bepleitte een psy chiatrisch rapport en onderzoek van de mogelijk heid tot reclasseering, omdat verd. daartoe nooit de gelegenheid had gekregen. Amerikaansche luchtmacht wordt geünificeerd volgens Europeesch model. WASHINGTON, 21 Dec. (Havas). De minis ter van Oorlog, Woodring, heeft aangekondigd, dat de ludhtmaoht van de Vereenigde Staten volgens Europeesch systeem geüunificeerd zal worden. De eenheden van de verdediging tegen aanvallen uit de lucht: vliegtuigen, luchtdoelartillerie, waar schuwingsdienst, welke thans verspreid zijn op gesteld, zullen volgens de te Parijs en Londen ge bruikte methode worden vereenigd. Vreemde vliegtuigen boven de Veluwe. 's GRAVENHAGE 21 December. De Regee- ringsperdienst meldt: Hedenochtend, kort na 11 uur is een drietal vieemde vliegtuigen boven de Veluwe waargeno men. Deze zijn van den grond af beschoten en door patrouilles jachtvliegtuigen achtervolgd, waarna zij ons rechtsgebied hebben verlaten. NEDERLANDSCHE KOLONIE TE BELGRADO BREIT VOOR MARINE. Door bemiddeling van den Nederlandschen zaak gelastigde te Belgrado is aan den commandant der marine te Willemsoord een pakket toegezonden, inhoudende wollen wanten en oorbesohermers, welke eigenhandig door eenige dames van de kleine Nederlandsche kolonie te Belgrado ten bate van onze marine zijn gebreid. Asn het Finsclie front. De United Press-correspondent bij het Fin- sche leger aan de Mannerheim-linie bericht dd. 21 December: Gedurende drie achtereenvolgende dagen heeft het Russische leger het middengedeelte van het verdedigingsstelsel van Midden-Kare- lië op krachtige wijze aangevallen, maar vrijwel overal werden zij door de Finnen teruggeslagen met hevige verliezen, terwijl de eerste hardnek kig hun posities wisten vast te houden. Gedu rende vier dagen vernietigden of veroverden de Finnen meer dan honderd tanks. Eergisteren waren meer dan tweehonderd Russische vlieg tuigen in actie en de zonnige, heldere lucht was vervuld van het gedaver der motoren en van het geweld der talrijke geleverde gevechten. Vandaag bracht ik den geheelen dag in die sector van het front door waar de verbitterdste gevechten gedurende drie dagen zijn gele verd met name tusschen de meren Muola en Kauk. Toen ik vertrok voordat het donker viel, was er nog een zwaar artillerieduel gaande. Ons groepje correspondenten moest zich vier malen verschuilen omdat Sovjetvllegtuigen boven onze hoofden vlogen. En dezen middag zag Ik een van de opwindendste gevechten, die ik ooit in een oorlog heb aanschouwd. Het duurde een half uur en gebeurde vlak boven onze hoofden. Zes Finsche vliegtuigen waren in een strijd gewik- kend met elf Russische vliegtuigen. Het ge vecht begon met een verwarde chaos van zeven tien vliegtuigen, die doken en stegen, terwijl de mitrailleurs ratelden. De Russische vliegtuigen verdwenen tenslotte in de richting van Rusland. Een strijd als deze heeft mij ervan overtuigd dat de Finnen be schikken over enkele zeer snelle jagers en over zeer handige en moedige piloten. Toen wij in het hoofdkwartier snel een kleine lunch gebruikten, misschien een half uur na dit gevecht, klonk er wederom luchtalarm en elf Sovjet-bombarde mentsvliegtuigen koersten boven onze hoofden maar bespaarden ons hun aandacht. En juist toen wij het hoofdkwartier verlieten kwam er een groep van negen Russische vliegtuigen aan uit de richting van het Finsche front, die ongewoon laag vlogen. Hun omtrekken waren duidelijk zichtbaar. Toen zij ongeveer drie mijl van ons verwijderd waren werden zij onder vuur geno men. De lucht was spoedig vel van explosies als zwarte, katoenen ballen, die tenslotte gelijkenis vertoonden met een gespikkeld ei. De vliegtuigen keerden in dezelfde formatie terug naar Rus land. Wegens het hevige granaatvuur van de Rus sen stelden wij ons bezoek aan de frontlinies uit tot de duisternis zou zijn gevallen. De nacht was volkomen helder en de maan spreidde over het besneeuwde landschap een zilveren glans. De temperatuur was omtrent het nulpunt. De Rus sische drie- en zes-inchers schoten met een ge middelde van een, twee per seconde en links van ons ratelden de mitrailleurs onophoudelijk. We gingen in de richting van een enkele honderden meters achter het front gelegen punt, waar zich vier enorme tanks bevonden door de Finnen een dezer nachten buitgemaakt. Voor ons zagen wij een brand en door het dichte bosch struikelden we in die richting: een Russische tank van 33 ton stond in lichterlaaie. Negen van de inzittenden verbrandden levend, Drie andere tanks van dit formaat stonden even verder. De bemanning van een dezer had het daarin tot den ochtend weten uit te houden, maar werd tijdens de verovering gedood. Wij kwamen spookachtige groepen vermoeide mannen in witte jassen tegen, die moeizaam verder zwoegden over den weg om gedurende drie dagen eenigen tijd uit te rusten van het hardnebkigst gevecht dat de Mannerheimlinie tot nu toe heeft gezien. Zij keerden terug in kleine zwijgende groepen en alleen het kraken van hun laarzen in de sneeuw was hoorbaar, nauwelijks zichtbaar gleden door die bosschen andere in het wit gekleede gestalten en de wegen waren vol sleden met nieuwe troepen die door vermoeide Finsche paardj es naar het front werden getrok ken. Hier en daar zagen we de zorgvuldig geca moufleerde tankvallen. Ondanks hun hevige aan vallen en de zware bombardementen hebben de Russen de verdedigingslinie niet kunnen door breken en reeds worden achter de oorspronkelijke linies nieuwe opgericht. Vliegtuig bracht Estlaiulsch schip tot zinken. Opvarenden in de sloepen beschoten. OSLO, 21 December. (Reuter) Het Noorsche chip „Rogaland" is te Kc.pervik in Noorwegen aangenomen met de bemanning van het Est- landsche schip „Uko" aan boord. De „Uko" was een schip van 757 ton. De be manning telde dertien personen waaronder twee vrouwen. De kapitein van de „Uko" deelt mede dat een Duitsch vliegtuig vijf bommen op het schip heeft geworpen, door een van deze bom men is het schip gezonken. Toen de bemanning in de booten ging, keerde het vliegtuig terug en opende mitrailleurvuur op hen, hierdoor werd een man getroffen. De bemanning is vijftieni uur in de booten geweest. KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN PAUS. ROME 21 December (Stefani). De Koning- keizer, Victor Emanuel, vergezeld van zijn gemalin, alsmede van graaf Ciano minister van buitenland- sche zaken en een zeer talrijk gevolg, heeft zich vanmorgen naar het Vaticaan begeven, om een officieel bezoek te brengen aan Z. H. Paus Pius XII. Dit is de tweede maal, dat het Italiaansche ko ningspaar een officieel bezoek aan het Vaticaan brengt. Nieuwe gevechtsvliegtuigen bij de Engelsche luchtmacht. LONDEN, 21 Dec. (Havas). De Britsche vlieg tuigindustrie heeft twee nieuwe typen gevechts vliegtuigen geconstrueerd, bericht de „Daily Ex press". De Boulton Paul „Defiant" en de Blackburn „Roe". De eerste is een twee-persoonsjager, geheel van metaal met een motor van meer dan 1000 P.K. Het toestel heeft een vleugelspanning van 12 Meter en een romplengte van 9.15 Meter. In een draaibare koepel zijn een aantal vuurmonden geplaatst. Snel heid en bewapening zijn nog een officieel geheim. De „Roe" is een twee-persoons marine-jager, eveneens bewapend met een aantal vuurmonden in een draaibaren koepel. In totaal zijn bij de Britsche luchtmacht reeds twaalf nieuwe typen vliegtuigen in gebruik, waar van de gegevens nog geheim worden gehouden. De „Octoberrevolutie" niet gezonken. Wel werd het oorlogsschip geraakt. HELSINKI. 21 December. Officieel wordt be vestigd dat het Russische slagschip „Octoberrevo lutie" door een granaat van de kustbatterij van Koivisto getroffen is. Het schip, dat beschadigd Werd, is niet gezonken. (United Press), Beperkte dienstplicht in Zweden. Rijksdag aanvaardt regeeringsvoorstel. STOCKHOLM. 21 December (D.N.B.) De Rijksdag heeft het regeeringsvoorstel over de dienstplichtwet aangenomen. Volgens deze wet kunnen staatsburgers in een beperkt aantal ge vallen onder dwang tot bepaalde werkzaamhe den worden opgeroepen. Voorts heeft de Rijksdag een volmachtenwet aangenomen, welke in ge val van een oorlog of van oorlogsgevaar maat regelen behelst tegen spionage en sabotage. De regeering verkrijgt hiermede het recht beslag nemingen te verrichten en censuur in te stellen op post en telefoon. Zweedsch vrijwilligerscorps voor Finland. Generaal Linder krijgt de leiding. STOCKHOLM, 20 Dec. (Havas). Het Zweedsche detachement vrijwilligers, dat wordt gevormd, zal vele duizenden manschappen tellen en onder lei ding staan van generaal Ernest Linder, die zich in den Finschen vrijheidsoorlog heeft onderscheiden. Hij was kolonel in het Finsch-Zweedsche leger en verwierf de Finsche generaalsstrepen. Van beneden riep mevrouw Dinges naar baar man. of hij den strjfselpot aan wilde pakken, Opgewekt wipte mijnheer Dinges naar beneden, waarna hij met een verge noegd gezicht de groote trap van den zol- ggr haalde. Nu kon 't werk dan beginnen. Even nog een pijp tabak aansteken, want dat werkte vee) prettiger. Hè, Dinges voelde zich echt behageiyk, toen hij de eerste rookwolken voor zich uitblies. Lekker rook dat zoo En nü aan den slag. Zoezoo, nu eerst het papier over de ge- heele lengte van de plank uitleggen. Dinges pakte vervolgens den kwast, deed er flink stijfsel aan en Degon het behang er mede te bestrijken. Dat was nog eens een fijn werkjej ET is of de zon, de palmen en de blauwe baai van San Francisco den mensch een beetje lichtzinnig en luchthartig maken. De zon zegt: ik blijf eeuwig schijnen al heerscht over een deel van de arme kleine aarde •de duisternis. De palmen wuiven de zorgen weg. En de baai fluistert: mijn goud-en-blauw beteekent dat er geluk en hoop is voor de menschen, ook al moeten zij gaan door het zwart van de modder en het roode bloed. En zoo is San Francisco dat heel ver van den Atlantischen Oceaan af ligt en dat met zijn gelaat naar Azië is gericht een vroolijke, geluk- lige stad, met een vrijheid, een blijheid en een prikkelende zorgeloosheid in haar hart, die zidh aan iedereen moeten mededeelen die in haar sfeer is opgenomen. San Francisco ligt op den drempel van Azië en van Zuid-Amerika, zooals New-York op den drem pel van Europa en Noord-Amerika ligt. Dat heeft heel diepgaande gevolgen op politiek gebied, maar daarover mag ik later wel eens schrijven. Dit heeft ook gevolgen voor de stad, in haar uiterlijke ver schijning zelve. Er is hier veel van de Spaansche cultuur, zooals de bouworde der buitenhuizen met hun koele binnenplaatsen en geestige balconnetjes. En er is hier een prachtig stukje Azië in de Chi- neezenwijk, waar 25.000 zonen en dochteren van het reusachtige land van schuim en asch, dooreen krioelen in een gezellige drukte van winkeltjes en restaurantjes: waar een scherp-zoete geur van vreemde specerijen hangt en waar ge allerlei din gen in de etalages ziet liggen, die u vreemd zijn: vreemde gedroogde visch en fraaie zijden gewa den, zeepaardjes die geconfijt zijn en thee die met bloemen is gemengd. Ge kunt er stokjes koopen waar men rijst mee eet en gedroogde kevers waar men rheümatiek mee geneest en amuletten waar men booze geesten mee verdrijft en lange ivoren staven met een vorkje in den vorm van een hand, waar men zijn rug mee krabt. „Weest onafhanke lijk, krab zélf uw rug" stond er in het Ameri- kaansch bij geschreven. Die Chineesche winkelier heeft geleerd hoe Amerikanen reclame maken.... Ik loop graag door de hoofdstraat van het Chi- neesch San Francisco. Grant Avenue. Een straat met drie gezichten. Boven Italiaansch met de geur van Spaghetti en Ministrone, beneden Ameri- kaansch met de duurste en fraaiste winkels en hotels en restaurants van San Francisco en in het midden Chineesch, met drakenmotieven en zoete specerijengeuren, met een rood-en-gouden tempel, een Chineesche bioscoop en een Chineeschen schouwburg, met Chineesche rijst en Chineesche kiekjes en Chineesche kranten en boeken en tijd schriften die Chineezen lezen, wat heel knap van die Chineezen is. Het is op Grant Avenue en z'n zijstraten druk en rommelig en gezellig. Het is er gezelliger dan in Europa en tien maal gezelliger dan in Amerika. De menschen spreken er Chineesch en eten en lezen en denken er Chineesch en ze hebben Chi neesch plezier, dat is héél plezierig in allemaal vlugge, hooge taterende laohtoonaarden. Wanneer ik Chineezen plezier hoor hebben, denk ik altijd dat ze maar net doen of ze elkaar begrijpen want voor onze ooren zijn al die leuke dingen die ze elkaar vertellen niets anders dan een water valletje van hooge hikken en snikken één let- tergrepige opwinding waar de scheve oogen van schitteren en de breede monden nog breeder van worden en waar de ronde huikjes van oude Chi neezen van schudden dat er geen ophouden aan is. Een halve kilometer verder zijn de breede, diepe, dure winkels van Amerika en hier zijn de lage, kleine goedkoope winkeltjes van China. Vijfhon derd meter verder kunt u de eeuwige Amerikaan sche kip, de eeuwige Amerikaansche „steak" en de eeuwige Amerikaansche kalkoen eten in alle toonaarden en uit alle culinaire gezichtshoeken gezien. Maar hier is het rijst en rijst en rijst met rijst vóór en rijst na. Een profusie van rijst. Met gedroogde visch. Met geconfijte chrysanten-pitten. Met varkensvleesch. Met rare rauwe slierten. Met bamboe-merg. Met kuiken. Yee Foo. En Far Don en Fo Yon. En lotusnoten. En vogelnestjes. En haaienvinnen. Een halve kilometer verder loopen Amerikaan sche vrouwen met bloedrood-gelakte nagels. Met gebobde en gepermanente haren. Met kleeren zoo duur en zoo goed gemaakt als ge ze nergens anders zult zien. En hier ziet ge de meisjes met lange zijden gewaden, hoog gesloten om den hals, met manteltjes bestikt met gouden bloemen en purpe ren vogels en zwarte vlinders. Al ziet ge er ook ver-Amerikaanschte bakvis- schen met alleen maar Chineesche gezichten. En Chineesche Amerikanen, die tusschen hun mono- sylabische en huppelende Chineesch dóór een paar hartig-Amerikaansche zinnen zeggen. Maar wanneer ge wilt bedenken dat méér dan twee-derde van alle vijf-en-twintig duizend Chi neezen van San Francisco in Amerika geboren zijn en Amerikaansche scholen hebben bezocht, dan blijft het merkwaardig hoe Chineesch zij zijn ge bleven. En hoe zij samen blijven in hun eigen stad je in de stad. Al vind ik dat heel begrijpelijk, omdat San Francisco nergens zoo knus, zoo vroolijk ea zoo gezellig is als hier. E, ELIASj

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 13