IJmuider Courant TRITAX Vow de a.s. 5eestdaQeH~ Russen bombardeeren de Finsche zuidkust DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Het Groote Deltat. Gele Zegels voor Contant Het geval Joh. de Nigtere nog niet hopeloos? Italiaansch schip op mijn geloopen. EEN KERSTKRANS VAN HAZENBERG Velserweg 22 to. Station Treinen met machinegeweer bestookt De Finsche premier: Vroolijk KERSTBAL Winter. 25e JAARGANG No. 45 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau IJmuider Courant: Kennernerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos Opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per rnaanü 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. Gisteren heb ik den vermaarden Engelschen schrijver H. G. Wells geciteerd, die in een artikel jn de Fortnightly Review heeft gevraagd om „een groot debat, tegelijk met dezen oorlog te houden", waaraan zooveel mogelijk menschen in de wereld zouden moeten deelnemen. „Niet alleen onze medeburgers", zegt Wells, „maar ook onze bond- genooten, de neutralen en de volken die tegen over ons staan. Wij moeten een grondslag van ge meenschappelijke opvattingen met hen uitwer ken". In den wereldoorlog, vijfentwintig jaar geleden, zou een dergelijk denkbeeld onzinnig geacht zijn. Maar in dezen strijd, die zich maar ten deele ont wikkeld heeft, eigenlijk alleen ter zee, zijn de mogelijkheden van het bereiken van overleg zoo veel grcjoter dat Wells' voorstel heelemaal niet onuitvoerbaar klinkt. Al zou Duitsche deelneming aan dit gevraagde debat zich dan ook minder vrijelijk ontwikkelen dan in andere landen. Men behoeft met Wells' schildering van den huidigen toestand, waarbij hij krasse termen be zigt, nog niet woord voor woord in te stemmen om toch met hem te erkennen dat de ontwikkeling van gebeurtenissen wèl ingrijpender is en dat de problemen des tijds veel dieper wortelen dan de vraag, hoe het verder met den oorlog zal loopen. En menig zelf nadenkend mensch moet zich vaak met twijfel afvragen: Wat moet er gebeuren na dezen oorlog? Dat vooral blijft een mysterie. Men kan zich misschien eenige voorstelling maken van hetgeen Duitschland zou doen als het den oorlog won ofschoon ook daarbij nog twijfel rijst aan de positie ten opzichte van Rusland en aan meer dingen maar wat er geschieden zou in geval van een Engelsch-Fransche overwinning is verre van klaar en evenmin wat het lot van Europa zou worden als de strijd als militair-onbe slist werd opgegeven, als een wapenstilstand werd gesloten en men tot onderhandelen besloot. Dit laatste schijnt in de huidige verhoudingen zeer velen het waarschijnlijkst toe. En men be hoeft geen mensch met vervaarlijke nieuwe po litieke theorieën te zijn om in te zien dat Europa eigenlijk niet gereed is voor zulk een toestand. Het heeft geen plan. Er is geen gemeenschap pelijk Inzicht over een nieuwe eenheidsvorming, hoe die ook betiteld moge worden. Terecht zegt Wells: „Het is duidelijk dat wij, indien wij rationeele vooruitziende wezens zijn, niets anders kunnen doen dan dit probleem van den wereldvrede tot het belangrijkste vraagstuk, het richtsnoer van ons leven te maken. Als wij er- v.oor weglóopen achtervolgt en pakt het ons. Wij moeten het in het gelaat zien. Wij moeten het oplossen of erdoor vernietigd worden. Zoo acuut en veelomvattend, is het. Wij moeten uit een mist ons een weg vechten. Dit groote debat over de wederopbouw van de wereld is belangrijker en dringender dan de oor log en er bestaan geen genoegzame middelen voor meeningsuiting en kritiek. Hier en daar uit men opbouwende denkbeelden, maar er is weinig gron dig onderzoek, weinig uitwisseling van opvattin gen, onvoldoende vooruitgang. Niets is geregeld, niets wordt als ondeugdelijk opzij gezet, niets wordt bij voortduring gewonnen. Niemand schijnt te hooren wat de ander zegt. Er schijnt geen ach tergrond van een intelligent luisterende en criti- seerende wereld te zijn. Er zijn hier en daar en kele menschen die lezen en denken in fragmen ten en geen verband met elkaar hebben. Dat is al het denken dat onze wereld doet in het gezicht van een wereldramp. De Universiteiten God zegen ze! zijn alle muisstil" Het is de taal van een man die luidkeels, uit alle macht, de wereld een waarschuwing toe roept en haar oppervlakkigheid, vaagheid, vrees om groote nieuwe oplossingen te overwegen en te erkennen hoe alles veranderd is, verwijt. Overdrijft hij daarin? Ik geloof het niet. Het is alsof men, duizelig geworden van het tempo der gebeurtenissen, zich maar aan behoudende op vattingen en oude denkbeelden vastklampt in de hoop dat er wel een of ander wonder ge beuren zal. Maar dat baat niet: de mensch moet medewerken om zijn wereld te herbouwen op beter grondslag. Toch zijn er wellicht meer menschen dan Wells vermoedt die daarnaar nu zoeken en stre ven en die ook onderling contact pogen te vin den. Maar dat zij de hulp noodig hebben van menschen die, zooals hij, alarm slaan is zeker. Want er is haast. Het gevaar van een groote uit breiding van den oorlog blijft en er zijn telkens botsingen die eraan herinneren. Moge de roep stem van de bouwers tijdig worden verstaan; moge het groote debat zich ontwikkelen ondanks de remmen van dezen tijd en ondanks de angst van velen om.... een meening te hebben. R. P. BIJ GEZELLIGE DAGEN EEN GEZELLIGE SFEER ROOKT DAAROM „E S K A". OVERHEERLIJKE PIJPTABAK. N.V. v.h. P. SCHUCKINK KOOL, BEVERWIJK Ao. 1833. (Adv Inge2. Med.) Houdt Groot Uimiiden steeds in stand. Uw volle gele zegelboekje voor de Kerstverrassing inleveren bij Uw winkelier vóór ZATERDAG 3 uur. - (Adv. lngez. Med.), Wegenbouw in het Schwarzwald, waar de eerste sneeuw gevallen is. Een afdeeling Duitsche wegentroepen aan den arbeid Politie geeft het speuren niet op. Bijzondere aandacht aan twee mysterieuse gevallen. Het geval van het meisje Joh. de Nigtere, dat sinds Zaterdagmiddag 18 November j.l., toen zij er op uit ging om bij een firma aan het Singel te Amsterdam te solliciteeren, spoorloos ver dwenen, is voor de politie nog niet hopeloos. Tallooze gegevens omtrent het achttienjarige meisje, van wie herhaaldelijk een signalement met portret werd verspreid, kwamen in het bezit van de politie en het was voor commissaris W. H. Schreuder, die het onderzoek naar de vermiste leidt, zaak al deze gegevens, wanneer zij ook maar eenigszins naar een spoor zouden kunnen leiden nauwkeurig te onderzoeken. Thans resten de politie twee mysterieuze ge vallen, voorgekomen op 22 en 23 November j.l, waarin met' medewerking van de betrokkenen licht zou kunnen worden gebracht. In de eerste plaats heeft een meisje, dat veel op Jo de Nigtere geleek in den avond van 22 No vember te half twaalf, loopen de op den weg van Breda naar Dordrecht, ter hoogte van Ze- venbergsehehoek den bestuurder van een mili taire auto aangehouden en dezen gevraagd of hij ook naar Rotterdam reed. Op zijn ontken nend antwoord heeft zij hem den weg naar Rot terdam gevraagd. Omdat het toen echter al laat was, heeft het meisje voor dien nacht onderdak gezocht in de buurt. Den volgenden ochtend, Donderdagochtend, tegen negen uur is zij, zoo als degenen bij wie zij den nacht heeft doorge bracht hebben verklaard, met een vrachtauto met rooden motorkap in de richting Dordrecht gereden. De commissaris der 2e sectie te Amsterdam, bureau Marnixstraat 148, verzoekt den bestuur der van deze vrachtauto zich tot het geven van nadere inlichtingen bij hem bekend te willen maken. Ook het meisje, dat met deze vrachtauto is meegereden, en dat, naar de politie ter oore is gekomen, een groote gelijkenis vertoont met het vermiste meisje, van wie men echter veronder stelt, dat zij Jo de Nigtere niet is, wordt ver zocht zich bij de politie te willen melden. Het tweede geval betreft een meisje, dat op Woensdag 22 November des middags te ongeveer vier uur, waarschijnlijk in een telefooncel in Den Haag of naaste omgeving, Loet C. Barnstijn's filmstad heeft opgebeld. De telefoniste dezer onderneming deelde de politie mede, dat een vrouwenstem had gevraagd of men iemand kon gebruiken voor de film. Zij meende een naam die klonk als Annie van Nigte" te hebben ver staan. Daarop hoorde de telefoniste, dat de stem tijdens dit telefoongesprek tegen een derde zeide- „Waarom vind je het stom, dat ik mijn naam heb genoemd:? Ze hebben hem toch niet ver staan". Ook deze vrouw of dit meisje verzoekt de commissaris van het bureau Marnixstraat zich bij hem te willen aanmelden tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Wrak bij Rammekens omhoog gezet. Twee leden der bemanning gewond. Donderdagavond c.a. kwart over zes is het Italiaansche s.s. Comitas ter hoogte van Nieu- wersluis in de Wielingen op een mijn geloo pen. Een hevige ontploffing volgde. De ketels sprongen doch het schip bleef drijven. Onmid dellijk werden S.O.S.-seien uitgezonden, en van alle kanten kwam hulp opdagen. Uit Vlis- dellijk werden S.O.S.-sejnen uitgezonden, en de Maas en de reddingsboot van het Neder- landsch loodswezen. Ook Uit Cadzand is een reddingsboot uitgevaren. Bovendien voeren marineschepen naar de plaats des onheils. Van de 28 opvarenden werden twee stokers dicht gewond. Het wrak is bij fort Rammekens omhoog ge zet. Bergingsvaartuigen hebben er zidh heen begeven om te trachten het schip diöht te ma ken en leeg te pompen. In een onderhoud, dat wij met den kapitein van de „Comitas" hebben gehad, verklaarde deze, dat ■het schip op weg was van Djibouti naar Antwer pen. Het had geen lading aan boord. Ter hoogte van 5?eebrugge is de Belgische loods aan boord gekomen. „Het was ongeveer half zeven. Ik stond", aldus de kapitein, „op de brug, toen zich plotseling in het voorschip een hevige explosie voordeed. Het kompas sloeg in stukken en ook de andere instrumenten op de brug werden vernield. Er bleek een groot gat in het voorschip te zijn ont staan. Het staat wel vast, dat wij op een mijn zijn geloopen. Het schip bleef echter drijvende en wij besloten aan boord te blijven. Het water stroomde de machinekamer in. Ongeveer twintig minuten later klonk wederom een explosie, welke werd ver. oorzaakt door het springen van de ketels. Toen begon het schip sneller te zinken, terwijl het slag zij maakte. Wij hadden echter nog den tijd om in de booten te gaan en papieren en diverse bezittin gen te redden. Ongeveer een uur haddén wij rondgedreven, toen wij werden opgepikt door een Nederlandsche ma rinesleepboot, die ons later overgaf aan de Belgi sche afhaalmotorboot nummer 8". De twee gewonde leden der bemanning zijn in een ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. De geredden zijn door bemiddeling van den Ita- liaanschen vice-consul in twee hotels onderge bracht. C. A. O. in Schildersbedrijf gedeeltelijk verbindend verklaard. In de Staatscourant van Donderdag is opgenomen de beschikking van den minister van Sociale Zaken, waarbij een aantal be palingen van de collectieve arbeidersover eenkomst voor het schildersbedrijf algemeen verhinderd 'zijn verklaard voor de werk gevers en arbeiders in dat bedrijf. De ver bindendverklaring is geschied voor het tijd vak van 1 Januari tot en' met 31 Decem ber 1940. ZUIVER BOTERGEBAK ZEEWEG 227 limuiden-Oost (Adv. lngez. Med.) bespreke men, om teleurstelling te voorkomen, vooral vroegtijdig zijn reisgelegenheid bij de daar wij wederom als vorige jaren groote drukte verwachten! Onze wagens zijn verwarmd Veilig Vlug Comfortabel (Adv. lngez. Med.) Sovjet-Russische vliegtuigen hebben Don derdag „raids" ondernomen langs de ge- heele Zuidkust van Finland, van Borgu, op 50 K.M. ten Oosten van Helsinki tot Abo. ruim 150 K.M. ten Westen van de hoofdstad. In totaal zoo meldt Reuter hebben zij on geveer 60 bommen neergeworpen, waarvan een dertigtal op Helsinki en de buitenwijken tijdens een tweeden luchtaanval. Drie zieken huizen werden getroffen, doch slechts wei nig slachtoffers werden gemaakt en de ma- terieele schade bleef gering. Wel schijnen elders in de stad slachtoffers gevallen te zijn. „Wij hopen op alles, wat 'n slachtoffer van agressie gegeven kan worden." „Twee jaar lang hebben wij onze defensie verbeterd en de aanval heeft ons daarom niet verrast", aldus een verklaring van den Fin- schen minister president Risto Ryti voor de buitenlandsche pers. De Russische opmarsch in Finland. Een _filorp op de Karelische landengte, dat door de vijandelijke artillerie in brand geschoten werd Risto Ryti. Wij hebben, zeide de premier verder, voldoende manschappen onder de wapenen en een voldoen de hoeveelheid oorlogsmateriaal om een snellen aanval met onze defensieve strijdkrachten af te slaan. Op een vraag betreffende de beteekenis van het besluit van den Volkenbond verklaarde Ryti: Het ligt voor de hand dat wij voldaan zijn over het besluit van den Volkenbond, die zich het in hem gestelde vertrouwen waardig toonde. Op een vraag omtrent de hoop op eventueele hulp antwoordde Ryti: Wij hopen op alles dat aan een slachtoffer van agressie gegeven kan worden in het kader van het Volkenbondspact, d.w.z. hulptroepen, wapens, munitie en ander materiaal, alsmede diplomatieken bijstand. Het spreekt van zelf dat wij willen voortgaan met hetgeen de oorlog heeft onderbroken, d.w.z. ons vreedzame en onafhankelijke leven zonder conflict, omdat bloedvergieten in strijd is met het vreedzame ka rakter van ons volk. Eerste contingenten Zweedsche vrijwilligers naar Finland. „Finland roept, volgt ons." Donderdag is het eerste contingent Zweed sche vrijwilligers naar Finland vertrokken. Op het station te Stockholm werden Zweedsche en Finsche volksliederen gezongen en ook gods dienstig gezang. De verstrekkenden riepen in koor uit de spoorwegrijtuigen: „Finland roept, volgt ons". De dagbladen spreken de meening uit, dat dit eerste groote contingent vrijwilligers gevolgd zal worden door een gestadigen vrijwilligers- stroom. Bij den tweeden aanval bonden Finsche toe stellen den strijd aan met twaalf Russische vliegtuigen, van wie, naar gemeld wordt, twee werden neergehaald. Onderweg van Helsinki naar Abo doken de Russische vlie gers neer over een expressetrein, dien zij onder machinegeweervuux namen. Gemeld wordt, dat twee personen werden gedood en 2 gewond. Een tweede trein werd op soort gelijke wijze aangevallen, doch daarbij vielen geen slachtoffers. United Press meldt nog dat in een klein dorp in de omgeving van de hoofdstad vijf bommen neerkwamen en zes in een ander deel. In Tammerfors, het Finsche Manchester, ge raakten twee huizen door de bommen in brand. Een aantal menschen werd gedood of gewond. In Abo werden negen arbeiderswoningen be schadigd door de bommen. In Hangö kwamen tien bommen terecht, die echter geen schade aan richtten. In de heuvels en de rivier bij Porvo kwamen twaalf bommen terecht, evenals in Lapp- vik, nabij Hangö. De aangerichte schade is niet bekend. Officieel wordt medegedeeld dat er gedurende den geheelen dag in Wiborg een aantal malen luchtalarm werd gegeven, er werd echter geen schade gemeld. In een officieel communiqué wordt gezegd: de vijandelijke luchtmacht heeft haar aanvallen met een groot aantal vliegtuigen op het slagveld en tegen de burgerbevolking vortgezet. De resul taten van deze aanvallen waren op het slagveld onbeteekenend. Als gevolg van het bombarderen van plaatsen werd een vrouw gedood te Kontio- maki. Te Jansi werden 15 burger, waaronder vrouwen en kinderen gedood en vier gewond; te Sortevala twee burgers gedood en drie gewond en te Matkafelka 5 burgers waaronder vrouwen en kinderen gedood en drie gewond. Woensdag hebben „Finsche jachtvliegtuigen en luchtafweerbatterijen zes vijandelijke vliegtui gen neergehaald. Bovendien is, naar thans is komen vast te staan, Dinsdag nabij Wiborg een vijandelijke bommenwerper neergehaald. DANCING „HET WAPEN" met diverse attracties. Muziek „THE RED STARS". ZONDAG 7.30—11 uur. MAANDAG 7.30—12 uur. DINSDAG 7.30—12 uur. Beleefd aanbevelend, J. LEEUWERINK. Grens Krom menie-Assendelft bij het station (Adv. lngez. Med.) Al toe eg u sinds een week geleden Van 't echte winterweer uw deel, De winter is nu ingetreden, Zegt de kalender officiëel. Ja, 't is een echte winterkoude En er is kans, volgens de Bilt, Dat die nog wel wat aan zal houden, Of u 't dan niet of gaarne wilt. Ik heb geen last van wintervoeten En ook geen afkeer van het ijs, Maar ik zal dooi met vreugd begroeten, Ik stel de vorst nu niet op prijs. Te groot is 't aantal van de menschen, Voor wie de koude nood beduidt Als er gelet werd op mijn wenschen, Was 't om die reden heden uit. De winter is nu ingetreden, De kortste dag breekt weder aan, Het stemt ons dankbaar en tevreden, Dat nu de dagen lengen gaan. Men zegt wel: als de dagen lengen Dan vriest het harder in 't verschiet, Of wel: dan gaat de winter strengen, Dat rijmt, maar vast is 't daarom niet. Wel zeker is, dat alle dagen Het daglicht weer wat winnen zal, Wat zorg men ook nog krijgt te dragen, Dat is een vreugd in elk geval. De toekomst mag nog duister wezen, Figuurlijk 't is van groot gewicht, Dat wij geleidelijk na dezen Weer letterlijk gaan naar meer licht. P. QASU&

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1