De behandeling van de begroofingen ten einde. Raad Beverwijk. EEN DEBAT OVER EEN BEKEERINC. Verkoop van 10 H.A. grond aan Beynes goedgekeurd. Een bouwplan voor 120 woningen. Vernielzucht van de jeugd. Donderdagavond heeft de gemeenteraad de be handeling van de begrooting voortgezet. De heer Baas was afwezig. De grondverkoop aan Beijnes goedgekeurd. Allereerst deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten het raadsbesluit tot verkoop van 10 H.A. grond aan de N.V. Beynes fabrieken van Spoorwegrijtuigen te Haarlem hebben goedgekeurd. De commissie voor het streekplan heeft zich kunnen vereenigen met de door dezen grond- verkoop noodzakelijk geworden afwijking van het streekplan. De voorzitter bradht in verband hiermede hulde aan wethouder Van Dok en aan den ge meentesecretaris, die zeer actief zijn geweest, waardoor dit resultaat bereikt kon worden. Verdiept in de begrooting. De behandeling der begrooting werd hierna Voortgezet. Bij het hoofdstuk „Open-bare Veiligheid" sprak mevr. Kemp-Haan den wensoh uit, dat ten be hoeve van de politie een motor met zijspan zal worden aangeschaft. In Haarlem b.v. is de motor politie door haar goede diensten ten opzichte van het snelverkeer zeer populair. De motorpolitie kan ook met veel succes optreden tegen overtreders van de snelheidsbepalingen. De heer Vink zou de voorkeur geven aan uit breiding van het aantal manschappen bij de politie boven de aanschaffing van een motorrijwiel. Eenige deelen van de gemeente zijn zonder toezicht door het tekort aan personeel. De v o or z i 11 e r zei, dat wat de instelling van een motorbrigade betreft in verband met de orga nisatie het juiste moment moet worden afgewacht. Voor 9pr. staat het vast, dat bij het gebruik van een motorrijwiel door de politie de surveillance Intensiever kan zijn. De meeste gemeenten van een omvang als Beverwijk beschikken over een motorbrigade. De heer Vink zou het op prijs stellen, wanneer het gemeentebestuur in den vacantietijd zou kun nen bewerkstelligen, clat braak liggende bouwter reinen voor de jeugd als speelterrein beschikbaar woi-den gesteld. De v o or z i 11 e r antwoordde, dat het gemeente bestuur dit zal overwegen. Wat de sterkte van het politiecorps betreft ze de voorzitter, dat Beverwijk ten opzichte van gemeenten van ongeveer gelijk zielenaantal on deraan staat In 1932. toen het aantal inwoners van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin ongeveer 16500 bedroeg was het aantal politie-agenten 17, nu het aantal inwoners in 1939 tot 22500 gestegen is telt de poli tie slechts 2 manschappen meer. Spr. hoopte, dat de idee, als zou de politie ten onzent op te groote leest gesdhoeid zijn, volledig zou zijn weggeno- men. Gloeiende spijkers. De heer Visser had klachten over de straat verlichting. De „gloeiende spijkers" van de electri- sche verlichting zag spr. gaarne verdwijnen. Hij hoopte op spoedige uitvoering van het reorganisa tieplan voor de straatverlichting. Wethouder V a n D o k zei, dat dit plan niet kan worden uitgevoerd zoolang het niet is goedgekeurd. Noodzakelijke voorzieningen zullen natuurlijk wor den getroffen. Een onooglijk wachtlokaal. Verscheidene leden wilden het wachthuisje voor autobuspassagiers op het Meerensteynplein laten verdwijnen. Het ziet er zeer onooglijk uit en bo vendien maakt het publiek er geen gebruik van. De heer Visser vond, dat de autobusonderne mingen in de kosten van het wachthuisje moeten bijdragen. De spoorwegen moeten ook zelf hun stations bouwen. De voorzitter antwoordde, dat in het laat ste jaar geen cent aan onderhoud on herstel is be steed. Het ligt in de bedoeling de situatie ter plaat se te wijzigen. B. en W. zullen trachten een goede oplossing te vinden en spr. neemt aan, dat de raad daarmede accoord zal kunnen gaan. Landstorm en S.D.A.P. Een debat in grooten, hoewel niet in grootschen stijl ontketende het voorstel tot het verleenen van een subsidie van f 50.aan den Bijzonderen Vrij- Willigen Landstorm. De heer Rollenberg (comm.) trok van leer tegen de leiders van de S.D.A.P., die de kapitalis tische kopstukken zouden steunen. Mevr. Kem p-H aan (s.d.a.p.) had namelijk de fiolen van des heeren Rollenberg's toorn over zich ontketend toen zij verklaarde, dat de toestanden veranderd zijn en dat de soc.-dem. vast besloten zijn de vrijheden van ons land te verdedigen tot het uiterste toe. De heer Visser (diss, s.d.) was over deze be keering ook al niet bijster te spreken. Het wapen, dat de Landstorm moet vormen, richt zich op de arbeiders. De heer Steyn verzette zioh op principieele gronden tegen het voorgestelde subsidie. Met den heer Passchier verheugde ook de heer Vink zioh over het standpunt van de S.D.A.P. Spr. achtte dit een aanwinst voor land en volk. De communisten en hun nieuwe „partijgenooten", al dus spr., vormen een bedreiging voor de vrijheden van ons volk en in het bijzonder voor die van de arbeiders. Daarom ook achtte spr. het besluit van de S.D.A.P. van nationale beteekenis. Wethouder Van Dok (s.d.a.p.) zette het soc.- dem. standpunt ten opzichte van deze aangelegen heid nader uiteen. De soc.-dem. zijn zich volkomen bewust van de gevaren, die ons land bedreigen van den kant, die nu de meeste critiek uitoefent. De S.D.A.P. is natuurlijk geenszins verantwoor ding van haar huidig beleid schuldig en zeker niet tegenover het raadslid Rollenberg. De voor zitter zei, dat in den laatsten tijd systematisch door infiltratie inbreuk wordt ge maakt op onze neutraliteit en de vrijheden van ons volksbestaan. Dit maakt, dat het instituut Vrijwil lige Landstorm thans op zoo'n hoogen prijs wordt gesteld. De heer Visser was van mening, dat onze geestelijk vrij heden te verdedigen zijn door de militaire macht Mevr. Kem p-H aan voegde den heer Rollen berg toe, dat het besluit om voor het subsidie te stemmen haar als pacifiste veel moeite kostte. Maar het wordt ons opgedrongen, aldus spreek ster, door fascisme en communisme. De heer Rollenberg constateerde, dat de lei ding van de S.D.A.P. zich verbonden heeft aan het kapitalisme. Mevr. Kemp-Haan speelde een dema gogische rol. De heer Vink 0r--k-) besteeg nu ook het strijd- ros. Spr. zette in kernachtige bewoordingen uit een, hoe hij dacht over het standpunt van het com munistische raadslid. Fascisme én communisme zijn nu ten nauwste aan elkander verbonden, maar de arbeiders in Nederland zullen deze „vrienden" niet blindelings volgen. De Nederlandsche arbeiders zijn gelukkig wijzer geworden. De heer Rollenberg deed er verder het zwijgen toe. De post bleef op de begrooting gehandhaafd. Tegen stemden de heeren Steyn, Visser, Rollen berg en Meldhers. De jaarwedden van de wethouders. Ten tweede male werd nu gestemd over het voorstel van den burgemeester om toestemming te vragen tot verhooging van de jaarwedden van de beide wethouders van f 1250 tot f 1750. In de vergadering van Woensdagavond staakten over dit voorstel de stemmen. (77). Thans werd het voorstel met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Nijsen, die Woensdagavond tegen stem de. ontpopte zich nu als voorstander van het voor stel. Tegen stemden de heeren Rijkens, Steyn, Rollen berg, Melöhers, Visser en Passchier. Volkshuisvesting. De heeren Vink en Passchier achtten den huurprijs van f6.50 voor nog in aanbouw zijnde woningen voor arbeiders veel te hoog. Zij vonden het in het belang van de volkshuisvesting wanneer het college maatregelen zal willen nemen om den bouw van arbeiderswoningen tegen redelijken huurprijs te bevorderen. De heer Van Groningen drong er op aan overleg metde woningbouwvereenigingen te plegen, plegen. Wethouder Van Dok zei, dat met de wo ningbouwvereenigingen een bespreking is ge voerd om tot overeenstemming te komen om trent 'n plan voor den bouw van 120 woningen. Binnenkort zal dit plan aanhangig worden gemaakt. Ook de inspecteur voor volkshuis vesting was van oordeel, dat er in Beverwijk op dit gebied iets moet gebeuren. B. en W. hebben alles gedaan om deze zaak te bespoedigen. De financieele consequenties zullen natuurlijk onder het oog worden gezien. Nu nog drukken de stroppen van woningbouw in den vori- gen oorlog op het gemeentelijk budget, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat toen onder de moeilijkste omstandigheden gebouwd moest worden. Daarom is het goed zoo snel mogelijk iets te doen. B. en W. zijn bereid alles te doen om den bouw van goede en zoo goedkoop mogelijke woningen te bevorderen. De heeren Visser en Rollenberg hadden klachten over het onderhoud van de gemeente woningen aan den Wijkermeerweg. Wethouder Van Dok was het opgevallen, dat ook de bewoners de hand er niet aan houden. Wan neer zoo'n woning leeg staat en men komt later eens kijken, dan is het geen woning meer. Hot ligt in de bedoeling van het College aan deze woningen iets te doen. Openbare Werken heeft deze aangelegen heid in voorbereiding. Slechte toestand van vele straten. De heer Passchier wees op den onmogelijken toestand, waarin de Narcissenweg en de Groote Houtweg als gevolg van de rioleering verkeeren. Spr. hoopte, dat daarin spoedig verbetering komt. Wethouder Van Dok gaf gaarne toe, dat deze wegen, evenals de Galgen weg, zeer slecht zijn, en W. zijn van meening, dat deze wegen zoo snel mogelijk een nieuw wegdek moeten hebben. De plannen zijn uitgewerkt en B. en W. overwe gen thans op welke wijze zij deze zaak zullen financieren. Spr. hoopte, dat de Raad het college althans zal willen helpen om dit mogelijk te maken. Onze plantsoenen. De heer R ij k e n s had een klacht over het ont breken van voetpaden langs een deel van Juliana- weg en in de Zeestraat. De voorzitter zei, dat de toestand op het oogenblik geen andere oplossing mogelijk maakt. Deze „ongelukkige" situatie heeft reeds lang de aan dacht van B. en W. maar verbetering is op het oogenblik niet mogelijk. De heer N ij s e n achtte het een hopelooze zaak om in de Breestraat-gazons nieuwe grasmatten te leggen. Het publiek ontziet de plantsoenen niet en bovendien groeit het gras ook nog slecht. De heer R ij k e n s was het daarmee wel eens. Het is een kostbare geschiedenis. Spr. wil er maar liever tegels in laten leggen. De heer Passchier vond de grasgazons een sieraad in de zomermaanden. Hij zou deze niet gaarne willen missen. Ook de jeugd moet worden opgevoed in de gedachte dat de plantsoenen be schermd moeten worden. Wethouder Van Dok zou niet gaarne de gazons doen betegelen. Dan maar liever gras, al moet dat dan ook elk jaar vernieuwd worden. Spr. gaf in ernstige overweging om een vrijwil- ligen dienst ter bewaking van de plantsoenen in te stellen. Sterke staaltjes. De voorzitter zei, dat het een zorgenkind blijft. Het kost tamelijk veel en het publiek is niet veel gewend blijkbaar. Sterke staaltjes deelde de voorzitter mede over de vernieling der plantsoenen. Op het C. H. Moensplein sloegen kinderen en op geschoten lummels elkander met de uitgerukte dahliaplanten om de ooren. In het plantsoen aan de Koningstraat werden alle rozen, daarin geplant door de bloemenk weekers vereen iging „Flora", ge stolen. Kinderen, die op de lessen van een gym nastiekvereniging meer tucht moeten leeren, ren nen na afloop van de oefeningen tot hun enkels door de perken. De bezetting van het politiecorps laat niet toe, dat geregeld toezicht wordt uitge oefend. De heer Steyn was het daai-mee wel eens. Wan neer de plantsoenen er netjes en verzorgd uitzien, dan worden ze ook ontzien. Maar daar is in de eerste plaats streng optreden voor noodig. De voorzitter zei, dat dit zeker zal gebeuren, zoodra in het voorjaar de plantsoenen weer in orde zijn gebracht. De schoolvoeding. De heeren Rollenberg en Visser vonden het geraamde bedrag voor schoolvoeding te laag. Eerstgenoemde spr. noemde het een nederlaag voor de overheid, dat het particuliere initiatief hier te hulp moest komen. De heer Passchier juichte het door de" onder wijzers genomen initiatief toe en verheugde zich over het resultaat. De heer Rollenberg betoogde nig, dat het er hier ook op begint te lijken: „Liever kanonnen dan boter". De vo o r z i 11 e r: „Niet in Nederland". Spr. zei voorts, dat de gemeente niet verder kan en mag gaan. De post werd natuurlijk goedgekeurd. De gemeente en Turnlust. De heer Steyn bracht de gerezen kwestie tus schen het gemeentebestuur en de gymnastiekver- eeniging „Turnlust" ter sprake. Spr. herinnerde er aan, dat destijds door het ge meentebestuur het gebruik van het gemeentelijk gymnastieklokaal aan „Turnlust" werd toegestaan. Later is de gemeente daarvoor een zekere huur gaan heffen, die in 1934 nog door „Turnlust" werd be taald. Toen kwamen de crisisjaren en verkeerde „Turnlust" in moeilijke financieele omstandigheden. Maar vanaf 1937 werd weer betaald. Het gemeente bestuur heeft de schuld toen kwijtgescholden. De vereeniging is er in geslaagd zich te herstel len en spr. had gaarne gewild, dat na deze dading over deze aangelegenheid niet meer gesproken zou zijn. Gaarne zou spr. willen, dat de verkeerde voor stelling van zaken zou worden weggenomen, vooral ook waar „Turnlust" getoond heeft veel gedaan te hebben voor de lichamelijke opvoeding van de Beverwijksche jeugd. De heer Vink onderschreef dit laatste, maar hij vond toch dat de kwalificatie aan het adres van het gemeentebestuur in een ingezonden stuk mis plaatst was. Het geldt hier ook een gezagskwestie en het bestuur van „Turnlust" had moeten laten blijken, hoe 't gemeentebestuur deze zaak geregeld heeft. Daardoor ontstaat onder de openbare mee ning een geste tegenover het gemeentebestuur, die spr. niet in het belang van de gemeente achtte. De voorzitter wees er op, dat tot nu toe niets is vernomen van de zijde van het bestuur om deze zaak recht te zetten. Dit is zeer ongewoon voor een vereeniging, die steeds met volle sympathie werd tegemoet gekomen. De discussies werden hierover gesloten. De Diepspitregeling-, De heer Aardenburg vestigde er de aan dacht op, dat vele tuinders en bloemisten op hun eigen kosten hun grond niet kunnen laten spitten. Spr. zou het dan ook toejuichen wanneer een diepspitregeling tot stand komt, hoe eerder hoe beter. Voorts was de heer Aardenburg zeer dank baar voor de steunverleening aan behoeftige tuin ders. Op een vraag van den heer Van Groningen zei wethouder Out, dat de 5 pet. toeslag op den steun aan werkloozen ook zal worden gegeven aan armlastigen. Wethouder Van Dok antwoordde den heer Aardenburg, dat een diepspitregeling in een gevor derd stadium van voorbereiding verkeert. Sociale Zaken of Maatschappelijk Hulpbetoon? De heer Visser gaf een uitvoerige toelichting op zijn voorstel om den Dienst voor Sociale Zaken te reorganiseeren in een Instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Na de instelling van Sociale Za ken is alle medezeggingschap verdwenen, evenals het contact met de burgerij. Het voorstel-Visser werd niet voldoende, onder steund en kwam dus verder niet in behandeling. Werkverschaffing. De heer Van Groningen drong er bij het College op aan zooveel mogelijk objecten voor werkverschaffing te zoeken in. de gemeente, teneinde zoo weinig mogelijk menschen naar de Rijkswerk verschaffing te moeten zenden. Wethouder Van Dok zei, dat eenige groote en kleine objecten voor werkverschaffing in voorbe reiding zijn. De heer Van Groningen verzocht B. en W. er bij de regeering op aan te dringen, dat de land en tuinbouwarbeiders in de derde in plaats vhn in de vijfde klasse geplaatst zullen worden. Wethouder Out zei, dat het gemeentebestuur daar nog eens op zal aandringen. De Arbeidsbeurs. Tegen het voorstel van B. en W. om het personeel van de arbeidsbeurs uit të breiden rees verzet bij de heeren Nijsen en Rijkens. De heer Vink daarentegen was de meening toe gedaan, dat deze uitbreiding zeer noodig is. In de toekomst vooral zal de arbeidsbemiddeling voor Beverwijk van groot belang zijn. Wethouder Out zette dit nader uiteen. Vooral bij' een toekomstige demobilisatie zal de dienst over uitgebreide dossiers moeten kunnen beschikken.. Het betrokken departement heeft deze uitgave trou wens goedgekeurd. De voorzittr verstrekte cijfers ten bewijze, dat de dienst zeer intensief moet werken. Het aan tal plaatsingen is zeer groot en dat veroorzaakt veel tij droovend klein werk. Te lang zijn controle, administratie en beroepen verwaarloosd. Wanneer de outillage van den dienst goed was geweest zou het aantal plaatsingen belangrijk grooter zijn. Bo vendien ontwikkelen zich de groote industrieën en het is van belang, dat de arbeidsbeurs deze ont wikkeling blijft volgen. Het voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Melchers, Rijkens, Steyn en Nijsen De begrooting werd hierna vastgesteld. Tegen de begrooting stemde de heer Rollenberg (Comm.). Aan het slot der vergadering heeft de heer Rij kens den voorzitter dank gezegd voor zijn prettige en correcte leiding. Alvorens den hamer voor de laatste maal te doen vallen wenschte de Voorzitter alle leden een ge zegend Kerstfeest en een zalig uiteinde toe. En toen ging de raad op „Kerst-reces". Een prettige avond voor de militairen. O. en O. heeft gisteravond de in den omtrek gelegerde militairen in het W. B. Theater een ontspanningsavond aangeboden, waarvan de verzorging was opgedragen aan het gezelschap Pallieter met medewerking va nde band van het ,42ste". Het gezelschap bracht een non-stop-program ma, dat werd afgewisseld door populaire muziek van het „42ste". dat gisteravond weer vele vrien den gemaakt heeft. Humorist-conferensier Willy Wood bracht na de vroolijke klanken van het „42ste" met een liedje en een praatje de stemming er in en het veldgrijs zongal gauw de refreintjes mee. Han Pallieter bracht de scldaten in verbazing met zijn goocheltoeren, maar nog'grooter werd de verbazing van het auditorium toen fakir Haheck spelden In zijn tong prikte, een horloge en twee goudvisschen inslikte en deze even later weer tevoorschijn haalde. Verder was er nog een tapdanseres, miss Cinema 1938, en een slangen juffrouw, die, evenals „The Columbians" met hun fietsbalansact, zeer veei succes oogstten. Na de pauze voerden de medewerkenden nog eenige schetsjes op, die lachsalvo's ontweten- den. Het was voor de jongens weer een prettige avond. Verkooping van bouwland. In het veilinggebouw ,,'t Centrum" -is gister middag ten overstaan van notaris B. M. Brans te Haarlem in het openbaar verkocht een per ceel bouwland aan den Kagerweg, groot 3.33.35 H.A. Het werd geveild in twee perceelen. Het eerste werd opgeboden door C. H. Martens te Beverwijk tot f 5900 en niet gemijnd. Perceel 2 werd opgeboden door den heer M. G. Schaay te Opijnen t'Gld.) tot f 6900 en niet gemijnd. De combinatie staande op f 12.800 werd niet gemijnd. IJSVREUGDE EN IJS VERDRIET. Ook gisteren hebben de Beverwij kers volop ge noten van de ijspret, die op de ijsbanen weer hoogtij vierde. Evenals 's middags heerschte er 's avonds een gezellige drukte. De stemming op één der banen werd nog verhoogd door draai- orgelmuziek. Gisteren hebben zich eenige ongevalletjes voor gedaan, die voor de betrokkenen vrij ernstig letsel tot gevolg hadden. Een dame kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij een knieschijf brak. Een militair brak een pols. REX THEATER: „Rue Michel No. 8". Met de film irRue Michel No. 8" levert de Fransche filmindustrie wederom één van die zeer bijzondere producten, die alléén in Frank rijk en nergens elders ter wereld ontstaan kun nen. Men zal geneigd zijn deze film een tweede „Balboekje" te noemen. Rue Michel No. 8 is wat we in Nederland een flatgebouw zouden noemen. Aan de voorzijde wonen arme menschen, aan den achterkant hui zen de rijken. De huisbazin wordt vermoord. De politie komt bij haar onderzoek in de verschil lende appartemenaen in aanraking met „episo den" uit 'het leven der bewoners, die van hun kamer uit telteendage hun draden spinnen in het rag van de maatschappij, en die op een onver wacht moment betrapt de meest merkwaardige beelden vertoonen. Wanneer u, geachte lezer of lezeres, met een trein langs een stad rijdt en tegen de huizen gevels ziet met die eindelooze rij van raampjes en deurtjes, die het leven in oneindige schakee ring onttrekken aan de oogen der buitenwereld, behoeft ge geen romanticus te zijn om u af te vragen wat of zich achter die gevels afspeelt. Yves Mirande laat u door de filmlens den gevel van Rue Michel No. 8 doordringen en een kijkje ne-men in het binnenste van dit huis met vele kamers. U ziet als het ware een huis in door snee. Kostelijk is de wijze waarop de verschillende bewoners, die varieeren van een messenwerper tot een gToot-industrieel, reageeren op het bel letje in den nacht en op het woord „politie". Ze komen soms onthutst tot bekentenissen, die niets terzake doen hetgeen den politiecommissaris doet opmerken dat elk mensch wat te verbergen heeft. Lucien Baroux geeft een zoo wann-mensche- Iijke, van een normale dosis snuggerheid en humor voorziene, figuur van commissïaris, dat we er dolgaarne alle super speurders met hun onwezenlijke helderziendheid en hun aangemeten aardigheden voor cadeau doen. Jules Berry is prachtig als danseur, en Gaby Morlay, Elvire Popesco, Eric van Stroheim, Jacques Baumer en vele anderen leveren stuk voor stuk een stevig steentje bij tot het superi eure geheel. Tusschen de verschillende bewoners van het flatgebouw bestaat geen andere verbinding dan het feit dat ze in één huis wonen. In de film „Balboekje" wérden de verschil lende personen verbonden door het leven van een vrouw. Daar zit een verschil inen toch sommigen beweren, dat huizen ook leven. En warempel, nadat je deze film hebt gezien geloof je dat. TH ALIA THEATER: Vrijdag, Zaterdag en Zondag „Tarzan's Vlucht" en „Eerlijk duurt het langst". Johnny Weismuller en Maureen O'Sullivan in Tarzan's vlucht. De directie van het Thalia Theater heeft de goede gedachte gehad in de Kerstweek twee programma's te vertoonen nl. van Vrijdag tot met Zondag „Tarzan's Vlucht" en „Eerlijk duurt het langst", beide Kerstdagen en Woens- Voor KERST nog een S1AAI of HANDSCHOENEN. fa KALVERSTRA AT 16 IIMUIDEN-OOST. (Adv. ingez. Med.) dag en Donderdag „Rosalie" en „Van kwaad tol erger". Wij bepalen ons tot het bespreken vat de film „Tarzan's Vlucht" met Johnny Weij. muller, de eenige Tarzanfiguur die tot hedq voldaan heeft. Ergens in de Afrikaansche wilder, nis stappen uit een der rivierbooten Eric Par- ker en zijn zuster Rita aan wal, op zoek naai hun nicht Jane, die volgens hen ergens op di Mutia Hoogvlakte moet leven in gezelschap een leider der groote apen van wien men 5 dat hij de heerscher is over de geheele wildé^ nis, terwijl zijn huidskleur blank moet Zij krijgen de medewerking van kapitein Fry, een bekenden jager, die er echter op uit is geheimzinnïgen aanvoerder der dieren te vangen en mee te nemen naar Europa, waar hij geld met hem hoopt te verdienen. Onder deze om standigheden gaat de expeditie op weg, waarbij ze nog vergezeld worden door Rawlins, den be diende van Fry. Na vele moeilijkheden over- wonnen te hebben, naderen Fry en zijn schap de hoogvlakte, waar zij door den vreesden stam der Gaboni's worden aangeval- len. Na een hevigen strijd, waarbij enkele in boorlingen omkomen, slagen zij er echter in zich een weg te banen in de richting der hoogvlakw, De enorme steile rotsen, waardoor de hoogvlakte is omringd, worden door hen beklommen en maal boven gekomen besluit kapitein Fry valstrik te zetten voor den blanken aap. Inder daad komt Tarzan 's nachts naar het kamp. "WIJ zullen het verhaal verder niet verklappen, maat rnen zal er goed aan doen deze spannende film te gaan bewonderen. Als tweede hoofdfilm ver toont men in dit- programma „Eerlijk duurt het langst", een vroolijke comedie. In „DE PONT99 ,,'t Begon in China" en „De gemaskerde Adelaar", Qok „De Pont" komt met een kerstprogramma voor den dag dat bijzonder geroemd mag wor den. Als eerste hoofdfilm wordt vertoond ,,'t Be gon in China", met Clark Gable en Myrna Loy in de hoofdrol. Het hoofdthema van deze film ia het avontuur van twee jonge menschen, op jacht naar wereldnieuws. „De gemaskerde Adelaar" is eveneens film vol spanning. In 1844, toen Californië nog een zonnig land in.: opkomst „was,_ behoorde het nog: niet tot Vereenigde Staten, doch het vormde een Mexi- caansche provincie. Reeds toen deden geruch* ten de ronde, dat de bodem van het land gorf zou bevatten en een der eersten die zich zelf on» metelijke rijkdommen schiep en een complete goudmijn exploiteerde was Jason Burr, eert heerschzuchtig en hardvochtig man, die wel be greep, dat hij alleen geen macht genoeg bezat en daarom contact zocht met de Russische re geering, haar voorspiegelend, dat zij. in Califor nië een rijk kolonie zoü kunnen bezitten eh all zijn deel slechts eischen dat men hem het gou verneurschap met dictatoriale macht zou aan bieden. Als het verhaal begint heeft Burr juist on derhandeld met den afgezant der Russen, Graaf Raspinoff, die wel ooren heeft naar Burr's plan nen, omdat die ook persoonlijk voordeel voor hem zullen afwerpen. Buur heeft voor zijn goudwin ning het terrein van zijn buurman Loring noodig en als hij dit brutaalweg betreedt ontstaat een woorden wisseling, die eindigt met een geweld daad: Lor ing en zijn oudste zoon worden door Burr's mannen mishandeld en vermoord. Don Loring de jongste zoon zweert wraak en be sluit Burr te bestrijden. Hij doet dit in een vermomming en noemt zich „De Adelaar". Al spoedig blijkt dat er met hem niet te spotten valt. Hij kan rijden als de beste, is gewiekst en listig, sterk en athletisch. Wel tracht Burr den jongen man voor zich te winnen, maar de Adelaar denkt er niet aan, ontsnapt op handige wijze en komt zelfs te weten hoe de onderhandelingen tusschen Buur en de Russen staan. Een zen ding goud voor Raspinoff wordt door Don, ge holpen door zijn kameraden Salvation en Whipsaw veroverd en hij schenkt dit goud aan vader José, den priester van Sonoma Vallei, die Don's vermomming kent en die hem in zijn pastorie telkens schuilplaats biedt. Don gaat daardoor als de rustige en weinig heldhaftige or ganist. Kerstmiddag van de Huisvrouwen- vereeniging. In het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat heeft gistermiddag de plaat selijke af deeling van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen haar jaarlijkschen Kerstmiddag gehouden, waarvoor groote belangstelling be stond. Mevrouw Spits deelde bij de opening mede, dat mevrouw BakkerDiferee en de presidente me vrouw A. MoensVan der Veen, wegens ziekte verhinderd waren, dezen Kerstmiddag bij te wo nen. Eenige dames hadden zich bereid verklaard het programma te vullen. De dames, die dit werk op zich hadden genomen, kunnen met voldoening op het gepresteerde terugzien. Mevrouw Surink heeft de taak, die anders de presidente vervult, op lofwaardige wijze vervuld. Het programma werd geopend met een aantal Kerstliederen, o.m. „Stille nacht, Heilige nacht" en eenige liedjes van Ph. Loots, die met groote toewijding door een viertal dames werden gezon gen. Vervolgens vertelde mevrouw Surink een schetsje, waarna mevrouw De Boer—Harder op heel verdienstelijke wijze twee oud-Hollandsehe Kerstliederen ten ge'noore bracht, die met een hartelijk applaus werden beloond. Na de pauze, waarin 'n uitgebreide thé-com- plet werd geserveerd, heeft mevrouw Brands- Van der Linden op boeiende wijze een Kerstver haal verteld, dat met groote aandacht werd ge volgd. De plaatselijke afdeeling kan met veel vol doening op dezen Kerstmiddag, die bij stemmig kaarslicht werd gehouden, terugzien. Clark Gable en Myrna Loy. Als Buit tracht een leger te vormen, doet Dón hetzelfde. Hij roept alle grondbezitters en boe ren van het district bijeen en zij vormen een soort burgerwacht, die Buur zal gaan bestrijden.. Hun eerste daad is een aanval op Burr's muni tie-voorraad, die vernietigd wordt, doch waarbij Don en zeer gevaarlijk avontuur beleeft. Het geheele verhaal is een verhaal van strijd tusschen de ruwe „golddiggers" van Califor nië GESLAAGD. Mej, Come Schilder slaagde- te Amsterdam. voor het "diploma Stènógrafié Engelsch (ÏOQ lettergrejjenx, systeem Groote, -

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2