IJmuider Courant Bevolking in de schuilkelders. Reeks ernstige verkeersongelukken BERICHT KERSTDAG IN HELSINKI: Een honderdduizendste. Auto stortte van vier meter hoogte in een sloot. Gladheid oorzaak van vele ongevallen. Het Rijk koopt 53 Kunstwerken 25e JAARGANG No. 47 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, ÜJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJM UI DEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 27 DECEMBER 193Ü Abonnementen per week 0.12H, oei maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer 0.10. Finnen slaan hernieuwde aanvallen op de Karelische Landengte af. Russen voeren tal van bombardementen uit. Als gevolg van het verschijnen der Rus sische vliegtuigen waren de bewoners van Helsinki, naar Reuter meldt, gedwongen een groot deel van den Eersten Kerstdag in de schuilkelders door te brengen. De Russische bommenwerpers volgden blijkbaar den spocrweg. Dit bleek ook wel hieruit, dat zij later Rühimaki, een belang rijk knooppunt van spoorwegen, hebben ge bombardeerd. Ook zijn berichten binnenge komen. over luchtaanvallen op andere spoor wegcentra, p.l. Kuolova, op 120 K.M. ten Noord-Oosten van Helsinki, Tampere, aan ,het Langelmameer, Turku aan de Z.-W. kust én Wiborg. Het Fin-sche legerbericht meldt over de krijgs verrichtingen tijdens de Kerstdagen. Aan het Oostelijk front was het rustig tot het gebied ten Noord-Oosten van het Ladogameer behalve dan dat er activiteit was van patrouilles en artillerie. Te Rittojoki hebben de Finnen een vuurmond en een pantserwagen buit gemakt. Ten Oosten van Keija hebben de Finsche troepen twintig vrachtwagens vernietigd en te Suomussalmi twee tanks. Van de andere punten is niets belangrijks te vermelden. Vijandelijke vliegtuigen hebben op Kerstdag de kustbatterijen van Koivisto gebombardeerd en verder eenige kustfortèn. In de Finsche Golf hebben de kustbatterijen vijf vliegtuigen omlaag geschoten en kustvaartuigen vier vliegtuigen. Aan het Ladogameer hebben de kustbatterijen vier vliegtuigen omlaag geschoten. Op Kerstdag heeft de vijand gebruik gemaakt van het fraaie weer voor tal van aanvallen in en buiten het gevechtsgebied. Vele steden wer den gebombardeerd: Helsinki, Porvoo, Wiborg en omstreken, Kakisalmi en Sortavala, alsook de bevolkingscentra van Elisenvaara en Ilomantsi. Deze steden werden van groote hoogte ge bombardeerd, doch niettemin was het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking betrekke- ling gering. Te Porvoo vielen negen dooden. Op verscheidene plaatsen hebben de vijande lijke vliegtuigen op geringe hoogte gevlogen en de burgerbevolking uit machinegeweren bescho ten. De Finsche luchtmacht heeft opnieuw actief gebombardeerd en succesrijke acties in.de lucht tenuityoer gelegd. In den looip van den dag hebben de Finsche vliegtuigen en het Finsche luchtdoelgeschut, aldus het Finsche legerbericht, twaalf vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten, voor het meeren- deel bommenwerpers, althans volgens tot dus- richten. De Finsche vliegers hebben geen verliezen verre ontvangen, doch nog niet bevestigde be- geleden. Zeker is, dat de gecombineerde water- en legervliegtuigen 23 vijandelijke vliegtuigen hebben omlaag geschoten, doch mogelijk zijn het er 26 geweest. In het gisteravond te Helsinki uitgegeven com muniqué wordt verklaard: In de landengte van Karelië heeft de vijand op verscheidene-punten, gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen, aangevallen. De hoofdaanval was gericht op het Suvanto- meer, dat de vijand te Haitermaa, Sakkola, Keija en VolusBula heeft geprobeerd over te steken. Alle aanvallen werden afgeslagen en de vijand heeft een groot aantal mannen verloren. In den loop van den dag hebben de Finnen, zoo fanteriegeschut, zestig machinegeweeren, vijf wordt in dit communiqué gezegd, vijf stukken in- fanteriegeschut, zestig machinegeweren, vijf stukken snelvurend geschut buitgemaakt en vijftig man gevangen genomen. Bovendien heb ben de Finnen twee tanks onklaar gemakt. De vijand heeft op het ijs van het Suvanto meer 700 dooden achtergelaten. Zwaar bombardement op Wiborg. De bijzondere correspondent van de „Poli- tiken" te Helsinki bericht aan zijn blad, dat op de landengte van Karelië de Russen Wi borg hebben beschoten met hun zware ge schut. Zij poogden den grooten spoorweg te vernielen, welke op dertig kilometer van de Mannerheimlinie loopt. Verscheidene huizen van Wiborg staan in brand, er zijn evenwel geen dooden te betreuren. De Russische gra naten zijn van slechte kwaliteit, dikwijls ont ploffen zij niet. De vliegtuigen worden door het Finsche afweergeschut gedwongen op groote hoogte te vliegen. De correspondent voegt hieraan toe, dat de be volking van Wiborg is gedaald van 40.000 tot 6.000, de rest is geëvacueerd. De Finnen verwachten dat zij binnenkort de plaats van het zware Rus sische geschut zullen hebben ontdekt teneinde het tot zwijgen te brengen. Verder wordt gemeld, dat de laatste dagen in het hooge Noorden meer dan 4000 Russen zijn gesneuveld. Webb Miller meldde Dinsdagmorgen uit Wiborg aan United Press: Gedurende den geheelen nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Russen hun bombardement van 25 mijl afstand op Wiborg voortgezet. Na middernacht vielen de granaten veelvuldiger en bevatten blijkbaar een grootere explosieve kracht want sommige maakten trechters van vier me ter breedte en twee meter diepte. Kort voor negen Dinsdagmorgen werd er weer luchtalarm gegeven, Uit de verte hoorde men zwaar luchtafweerge schut. Wij hebben op dit moment 9.40 's mor gens nog geen vliegtuigen gezien, maar wel motorgeróhk gehoord. Het weer is opnieuw hel der en zonnig. Groote rookwolken veroorzaakt door de brandende gebouwen drijven over som mige deelen van de stad. De Russen zijn blijkbaar besloten van Wi borg een tweede „Rheims" te maken. De stad leeft bijna voortdurend onder luchtalarm. Alle diensten zijn gemobiliseerd, de winkels en restaurants zijn gesloten zoodat het on mogelijk is iets te koopen. Tengevolge van de luchtalarmen is er vaak vertraging in de telefoonverbindingen en vaak zijn ze voor uren afgesneden en wanneer een ver binding tot stand is gebracht wordt deze vaak onderbroken. Indrukken van het front. De avond voor Kerstmis, aldus meldt Webb Miller voorts, bracht ik door in de voorste linie aan het Karelische front in de bittere koude, waarvan ik aan dit front al eenige ondervinding heb opgedaan en het is haast ondoenlijk om den lezer, gezeten in zijn welverwarmde goedverlichte kamers, een indruk te geven van de gelaten vast beradenheid van die mannen, die in de winter kou vertoeven in nachten als deze. De volle maan verlichtte een tafereel als op een ouder- wetsche kerstkaart: Een sneeuwlaag van 10 c.M. dik die zich vasthecht aan 't dichte den nenwoud. Maar de doordringende koude dringt door alle kleeding heen en een sigaret bevriest in den mond tusschen twee trekjes in. Er was wel heel weinig Kerstsfeer voor de Finsche soldaten en officieren, die voortdurend op hun hoede wa ren voor een volgenden Russischen aanval. Het Kerstdiner van de soldaten in den sector, waar ik den avond doorbracht, bestond uit ste vige boonensoep met stukjes vleesch erin, haver mout, brood met boter en 4 hammen per elke 100 man. In verband met het gevaar van ..Rus sische verkenningsvluchten bij het heldere, zon nige weer, overdag, konden de soldaten eerst eten bij het invallen van den avond en moesten zij zich tot zoolang slechts voeden met brood, kaas en worst, totdat de veldkeukens per slede erop uit konden gaan om warm eten te brengen. Daar het leger „droog" is was er geen sterke drank. Tezamen met drie andere Amerikaan- sche journalisten, de eenige correspondenten, die den avond in de frontlinie doorbrachten, gingen we eenige mijlen over de krakende, glinsterende sneeuw, in het schijnsel der maan, langs smalle paden het dichte bosch in. Toen wij de linies naderden hoorden wij slechts af en toe 14 c.M. geschut, welks geluid: weerkaat ste in het overigens stille woud. Dadelijk daarop bereikten we de zes voet hooge tent van den ba taljons-commandant; hij keerde juist terug van de Russische linies. In het schaarsche licht der lantaarn zagen we in de lage tent, waarin vele mannen half liggend op den grond bijeen waren, Aan den tentpaal hadden ze 'n drie voet hoogen kerstboom bevestigd, versierd met zes kleine kaarsen, en een half dozijn goedkoope versier seltjes. „We durven de kaarsen niet aan tè ste ken," glimlachte de kapitein spijtig, „want het lichtschijnsel uit de tent zou een stortvloed van granaten kunnen teweegbrengen. Onlangs heb ben ze er hier nog binnen enkele uren meer dan tienduizend' geworpen." De kapitein had juist zes dagen van hevige ge vechten achter den rug, en het was hem aan te zien: zijn gelaat was bedekt met een stoppelbaard van 'n week. zijn oogen waren bloeddoorloopen en hij was heesch. Wij schaarden ons om den Kerstboom, die naai de kapitein zeide, het eenige zichtbare kenteeken van het Kerstfeest was voor het geheele bataljon. Wij lagen in 't stroo op dien bodem van de tent. het was er te laag om rechtop te staan. De kerst geschenken (sigaretten en Snoepgoed), die wij voor de soldaten hadden meegenomen vonden grooten bijval en dankbaar en gulzig verorberden de kapitein en zijn staf de chocolade en zij ver telden ons van de gevechten der laatste dagen. Dit bataljon had gediend om een grooten Rus sischen aanval af te slaan, zij hadden 6 dagen onophoudelijk gevochten en waren erin geslaagd terrein te winnen. Een officier vertelde, dat de Russen ware „zelf moord-eskaders" gebruikt hadden, die de tanks voorafgingen bij de aanvallen der laatste dagen. Twee mannen, die daarmede een vrijwel zekeren dood tegemoet gingen, liepen voor de tanks uit en sloegen met ijzeren staven op het wegdek om (O-p de Bossche veemarkt is dezer dagen het honderdduizendste stuk rundvee aangevoerd, welke gebeurtenis met feestelijkheden gepaard ging.) Stel ze u voor, die honderdduizend beesten, In.nog geen jaar ter veemarkt aangebracht, Dat was voorwaar een reden om te feesten, En daar heeft men dan ook wel aan gedacht. Daar ging wat naar den Bosch toe tal van malen Aan exemplaren van het Brabantsch vee, De eerste boer de beste mocht betalen, Maai- nam naar huis toch ook zijn duiten mee. Als je zoo'n aantal op elkaar ging zetten, Wat krijg je dan? 't kan zijn dat u het weet, Maar 't antwoord zult u mij toch niet beletten. Dat is nu wat bij vee een stapel heet. Ik ken geen percentage van de stieren En evenmin dat van het genus os, Noch 't aantal koeien in die stoet van dieren, Maar honderdduizend kwamen naar den Bosch. Met loggen stap soms begeleid met loeien, Langs wegen met kOe-koeken geplaveid, Een bonte rij van nooit volprezen koeien, Werd daar van week tot week ter markt geleid Er werden tal van speeches afgestoken, Ter eere van den handel in het vee, Slechts werd de feestkoe zelf niet toegesproken En zij kreeg ook geen spaarbankboekje mee. Het werd een feest vol lof en goede wenschen, Dat in haar kop geen wrevel heeft gewekt, Hoewel 't geen vreugd kan zijn als je bij menschen. Op die manier de honderdduizend trekt. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Moeder en dochtertje verdronken. zoodoende eventueele mijnen te ontdekken, als zij een mijn raakten, werden zijzelf in stukken ge l-eten, maar de tanks bleven gespaard. De Russische legerberichten. De Russische legerleiding is de afgeloopen da gen spaarzaam met berichten geweest. Zondag avond werd gemeld: „Niets belangrijks is geschied aan het front, afgezien van ernstige botsingen tusschen verken ningseenheden op de Karelische Landengte, als ;evolg waarvan de Finsche troepen 971 dooden op het slagveld achterlieten. De Sovjettroepen maakten 35 krijgsgevangenen, onder wie vier of ficieren. Dinsdag werd gemeld dat zich aan het Finsche front niets bijzonders had voorgedaan behalve kleine schermutselingen van verkenners en in zekere districten eenige actie van artillerie. De Russische luchtmacht maakte eenige verken ningsvluchten. Engeland legt nieuwe mijnenvelden aan. De Britsche Admiraliteit heeft een mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Duitschland heeft zich schuldig gemaakt aan het leggen van automatisch verankerde mijnen in de Noordzee, zonder waarschuwing en buiten de territoriale wateren buiten de Engelsche kust. Bijgevolg deelt de Admiraliteit mede dat het haar voornemen is om mijnen te leggen voor een betere bescherming van de schepen, die varen in de Noordzee buiten de oostkust van Engeland en Schotland. De mij nen zullen zonder verdere kennisgeving gelegd worden binnen de hieronder aangegeven gebie den". Vervolgens worden de gebieden, waarin de mij nen gelegd zullen worden, met lengte- en breedte graad aangegeven". Gedurende de Kerstdagen zijn een reeks verkeersongelukken gebeurd, waarbij en kele personen het leven hebben verloren. Vooral in de omgeving van Nijmegen hebben vele ongevallen plaats gehad, doch het ern stigste is gebeurd in den middag van den Eersten Kerstdag op den Kortsteekterweg te Alphen a.d. Rijn, waar een auto tengevolge van de gladheid van den weg is geslipt en in een sloot is gestort. Bij dit ongeluk zijn de 31-jarige mevrouw de Kooker uit Lisse en haar .vijfjarig dochtertje om het leven ge komen. De auto werd bestuurd door den heer Schalk wijk uit Oudewater, die met het echtpaar de Butter met twee kinderen, eveneens uit die ge meente, en mevrouw de Kooker en haar doch tertje op weg waren naar Lisse. Op den Kort- stekerweg, welke van een asphaltdek is voor zien, is de wagen vermoedelijk geslipt, waardoor hij van den vier meter hoogen wallekant in de langs den weg gelegen sloot stortte, na eerst een brugleuning van den oprit naar de boerderij van de weduwe Reutink te hebben vernield. De wagon sloeg over den kop en zakte met de wielen omhoog door het ijs. De eenige, die het ongeluk op dezen stillen weg bemerkte, was een boerenarbeider H. van der Louw, die zich geen oogenblik bedacht en geheel alleen trachtte de inzittenden te redden. Aan zijn kordaat optreden is het ongetwijfeld te dan ken, dat nog vijf van de zeven inzittenden er het leven hebben afgebracht. Hij greep een ladder, welke hij op het erf van de boerderij zag staan en bracht daarmede verbinding tusschen den wagen en den wal tot stand. Het portier van de auto bleek gesloten te zijn, maar met inspanning van al zijn krachten gelukte het den redder het portier open te breken. De heer Schalkwijk en de beide zoontjes van het echtpaar de But ter waren ongedeerd, doordat zij het hoofd bo ven water haddén weten te houden. Doch de heer en mevrouw de Butter bleken niet alleen veel water te hebben binnengekregen, maar bo vendien gewond te zijn. Eerstgenoemde was met het hoofd vastgeraakt- tusschen de achterbank, waardoor hij vermoe delijk een schedelbasisfractuur heeft opgeloopen. Zijn vrouw werd aan hoofd en ledematen ge wond. Beiden zijn naar het van Itersonzieken- huis te Gouda vervoerd. Hoewel vrij spoedig medische hulp ter plaatse was, mocht het niet gelukken bij mevrouw de Kooker en haar doch tertje, die in bewusteloozen toestand verkeerden, de levensgeesten op te wekken. Het stoffelijk overschot der beide slachtoffers is naar de be graafplaats te Alphen aan den Rijn overge bracht. De heer Schalkwijk kon, na van droge kleeren te zijn voorzien naar zijn woonplaats terugkeeren. Gladheid deed vele auto's verongelukken. Op den morgen van den Eersten Kersdag is op de Mooksche baan bij Nijmegen nabij den schei- dingsweg een contróle-auto van de P. T. T„ waar in de inspecteur D. uit Nijmegen gezeten was, tengevolge van de gladheid van den weg tegen een tyoom gereden. De auto werd in elkaar gedrukt. De heer D. liep een zware hersenschudding op. Hij is naar het Wilhelminaziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Kort hierop is de heer J. v. B. uit Nijmegen, die P. T. T.-auto's levert en zich van den af loop van het ongeval op de hoogte ging stellen, met zijn auto in volle vaart tegen een anderen boom opgereden. Deze auto werd nog erger ver nield. De heer v. B. kwam echter met den schrik vrij. Op de Waalbrug te Nijmegen is een auto, even eens tengevolge van de gladheid geslipt. De wagen botste tegen de z.g. asperges op. De be stuurder kwam eveneens met den schrik vrij, terwijl de auto beschadigd werd. Tengevolge van het ongeval ondervond het verkeer op de brug een uur vertraging. Op den hoek Groenestraat—Brederode- straat te Nijmegen zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Vier inzittenden van een der bussen zijn gewond. Te Roozendaal zijn twee personenauto's op elkaar gereden. Mevrouw Huisman uit Sou burg liep een schedelbasisfractuur op. Te Schiedam zijn een autobus van de R. E. T. en een vrachtauto in volle vaart tegen elkaar gebotst. De 62-jarige heer A. Linden- berg uit Ierseke, die vooraan in de bus zat, is levensgevaarlijk gewond. Posterijen gaan gerechtelijke brieven uitreiken. Met ingang van 1 Februari a.s. Met ingang van 1 Februari a.s. zal het uitreiken van gerechtelijke brieven in strafzaken (thans deurwaardersexploten e.d.) in den regel geschie den door middel van den postdienst inplaats van door deurwaarders en dienaren der openbare .macht. De gerechtelijke brieven worden als gewoon gesloten schrijven aan de adreszijde voorzien van het opschrift „gerechtelijk schrijven", „port be taald", verzonden. Bij elke brief zal zich, ter tee- kening door geadresseerde een acte van uitreiking bevinden. De eerste maal, dat een gerechtelijke brief in de bestelling is opgenomen, mag deze uitsluitend aan den geadresseerde zelf worden uitgereikt. Is de ge adresseerde een volgende maal weder niet aan wezig, dan geschiedt uitreiking, voor zoover het stuk geen aanwijzing draagt dat deze uitreiking al leen persoonlijk mag geschieden, dan aan een vol wassen huisgenoot Aan hen, die in hotels, pensions, ziekenhuizen, kloosters, kostscholen, kazernes enz. verblijf houden, worden deze stukken alleen per soonlijk uitgereikt. Waar daartoe aanleiding bestaat zullen geadres seerden in de gelegenheid worden gesteld, gerech telijke stukken, waarvan de uitreiking moeilijkhe den ondervindt, ten postkantore persoonlijk af te halen. J. S. Brandts Buys overleden. D JOK JA, 25 December (Aneta/ANP) Heden morgen is in het hospitaal te Djokja overleden de bekende musicus J. S. Brandts Buys. Wijlen Brandts Buys, geboren uit een fa milie waarvan de naam op muziek-gebied een zeer groote bekendheid bezit, heeft zich in 1919 naar Indië begeven, daar de inheemsche muziek hem bijzonder aantrok. In Indië heeft hij bijzonder veel bijgedragen tot de kennis van de inheemsche muziek. Hij was iemand van zeer fijn analyseerend vermogen en had een voortreffelijken stijl, een buitengewoon fijnzinnig mah en als zoodanig wat „wereld vreemd" A. W. GROOTE OP 30 DECEMBER A.S. 80 JAAR. Op 30 December a.s. wordt de heer A. W. Groote de bekende ontwerper van de stenografie „Groote" het Nederlandsche alphabetische kortschrift, 80 jaar. Op initiatief van den heer C. Gordijn Jr., commandant van de brandweer te Amsterdam, heeft zich een eere-comité gevormd, waarvan dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Op 30 December a.s. van 3 tot 5 uur zal de heer Groote een receptie houden in de bovenzaal van het American Hotel, (ingang Leidsche Kade) te Amsterdam, waar ieder gelegenheid zal hebben den heer Groote persoonlijk te feliciteeren. Gebruikmakend van zijn Kerstverlof bracht de Hertog van Kent een bezoek aan zijn kinderen, die .ergens in Engeland" vertoeven. De kleine prins Edward in gezelschap van zijn vader Van hedendaagsche kunstenaars Op de tentoonstelling „Onze kunst van heden", die nog tot 16 Januari a.s. in 't Rijksmuseum t,e Am sterdam te bezichtigen blijft, heeft de minister van onderwijs op aanbeveling van de rijkscommissie van advies voor opdrachten aan beeldende kunste- naars, een aantal kunstwerken aangekocht ten be hoeve. van het rijk. De commissie heeft haar om vangrijke taak: uit de meer dan 3000 tentoonge stelde werken een keuze te doen, met opgewektheid kunnen vervullen, omdat het algemeen peil van de inzendingen van een verblijdend gehalte is en de tentoonstelling als geheel, dank zij de groote ver scheidenheid van onderwerpen, die de aandacht vinden van onze tegenwoordige kunstenaars, een boeienden aanblik biedt. Met het oog op de omstan digheid, dat de aangekochte kunstwerken zullen ge plaatst worden in ruimten van zeer uiteenloopende bestemming, heeft de commissie het er op toege legd verschillende genres te kiezen. Overigens kon zij zich bij haar keuze uitsluitend laten leiden door de kunstwaarde der werken. De maatschappelijke omstandigheden der kunstenaars dienden ditmaal niet als maatstaf. De aangekochte stukken bestrij ken de meest uiteenloopende richtingen in onze hedendaagsche kunst, zoodat men onder de verza meling zoowel het werk van „Amsterdamsche Jof fers" als van aanhangers van het nieuwe romanti sche realisme aantreft. Er zijn aangekocht 27 schil derijen, 8 beeldhouwwerken en 18 grafische kunst werken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1